"Мемлекеттік органдар қызметіне салалық (ведомстволық) функционалдық шолулар жүргізу жөніндегі Әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 21 қазандағы № 111 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 22 мамырдағы № 53 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік органдар қызметіне салалық (ведомстволық) функционалдық шолулар жүргізу жөніндегі Әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 21 қазандағы №111 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік органдар қызметіне салалық (ведомстволық) функционалдық шолулар жүргізу жөніндегі әдістемеде:
2-тармақ:
мынадай мазмұндағы 8-1), 8-2), 11-1) жәнге 14) тармақшаларымен толықтырылсын:
"8-1) мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган – мемлекеттік қызмет саласында біртұтас мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган;
8-2) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган – бюджеттік жоспарлау саласында басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді, өз құзыреті шегінде бюджеттік жоспарлау бойынша әдіснамалық басшылықты, сондай-ақ бюджеттік жоспарлау жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;";
"11-1) мемлекеттік орган функцияларын саралау – стратегиялық мақсаттарға қол жеткізуге қосқан үлесі негізінде функцияларды басымдық деңгейлері мен басқарушылық маңыздылығы бойынша жіктеу және бөлу жөніндегі жүйелендірілген процесс;";
"14) Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы Мемлекеттік басқару академиясының адам ресурстарын басқару институтының жасанды интеллект зертханасы (бұдан әрі – ЖИ-зертханасы) – мемлекеттік сектор үшін зияткерлік шешімдерді әзірлеу, тестілеу және енгізу жөніндегі цифрлық алаң;";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Мемлекеттік органдар 8-тармақта көрсетілген жағдайларда 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде функционалдық талдау жүргізеді.
Өткізілген талдау нәтижелері аяқталған күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға, мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға, бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға міндетті түрде жіберіледі.
Уәкілетті орган, мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган, бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган келіп түскен материалдарды олар алынған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жинақтауды және тексеруді жүзеге асырады.
Талдауды жүргізудің жалпы мерзімі сұрау келіп түскен кезден бастап қорытынды жиынтық қорытындыны ұсынғанға дейін 40 (қырық) жұмыс күнінен аспауы тиіс.";

О внесении изменений и дополнения в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 октября 2025 года № 111 "Об утверждении Методики по проведению отраслевых (ведомственных) функциональных обзоров деятельности государственных органов"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2026 года № 53
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 октября 2025 года № 111 "Об утверждении Методики по проведению отраслевых (ведомственных) функциональных обзоров деятельности государственных органов" следующие изменения и дополнение:
в Методике по проведению отраслевых (ведомственных) функциональных обзоров деятельности государственных органов, утвержденной указанным приказом:
пункт 2:
дополнить подпунктами 8-1), 8-2), 11-1) и 14) следующего содержания:
"8-1) уполномоченный орган по делам государственной службы – центральный государственный орган, осуществляющий реализацию единой государственной политики в сфере государственной службы;
8-2) центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области бюджетного планирования, в пределах компетенции методологическое руководство по бюджетному планированию, а также выработку предложений по совершенствованию системы бюджетного планирования;";
"11-1) ранжирование функций государственного органа – систематизированный процесс классификации и распределения функций по уровням приоритетности и управленческой значимости на основе их вклада в достижение стратегических целей;";
"14) лаборатория искусственного интеллекта института управления человеческими ресурсами Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан (далее – ИИ-лаборатория) — цифровая площадка по разработке, тестированию и внедрению интеллектуальных решений для государственного сектора;";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Государственные органы проводят функциональный анализ в случаях, указанных в пункте 8, в срок, не превышающий 20 (двадцати) рабочих дней.
Результаты проведенного анализа в течение 3 (трех) рабочих дней со дня его завершения в обязательном порядке направляются в уполномоченный орган, уполномоченный орган по делам государственной службы, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию.
Уполномоченный орган, уполномоченный орган по делам государственной службы, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию осуществляет свод и проверку поступивших материалов в срок, не превышающий 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня их получения.
Общий срок проведения анализа с момента поступления запроса до представления итогового сводного заключения не может превышать 40 (сорока) рабочих дней.";

14-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мақсаттармен салыстыру кезеңі және функцияларды саралау";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Мақсаттармен салыстыру кезеңі және функцияларды саралау.
Мақсаттармен салыстыру мыналарды қамтиды:
стратегиялық құжаттарға байланыстыру: функцияның мемлекеттік бағдарламалармен, ұлттық басымдықтармен, салаларды дамыту стратегияларымен, мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың даму жоспарларымен байланысын талдау;
нысаналы индикаторлармен және KPI-мен байланыс: функцияны орындау нақты түйінді тиімділік көрсеткіштеріне (KPI) және мемлекеттік орган немесе сектор үшін белгіленген нысаналы индикаторларға қол жеткізуге қалай әсер ететінін айқындау;
салымды бағалау: стратегиялық міндеттерді шешуге және жаһандық мақсаттарға қол жеткізуге функцияның тікелей және жанама үлесін сандық және сапалық бағалау;
мақсаты: функцияның стратегиялық маңыздылығы мен өзектілігін, оның жалпы мемлекеттік саясатқа және ұзақ мерзімді жоспарларға сәйкестігін растау.
Функцияларды саралау Функционалдық аналитика модулінде жүргізіледі.
Функционалдық аналитика модулі функцияларды мынадай түрлерге саралауды жүзеге асырады:
1) басым/салалық – негізгі ұлттық индикаторлар және Ережеде бекітілген мемлекеттік органның міндеттері негізінде айқындалатын функциялар;
2) әмбебап – жалпы мемлекеттік саясатты іске асыруға бағытталған және барлық мемлекеттік органдар үшін міндетті функциялар;
3) процестік – өкілеттіктерді орындауға бағытталған әрекеттердің дәйектілігін көрсететін функциялар;
4) сабақтас – ведомствоаралық өзара іс-қимыл функциялары;
5) қосалқы – мемлекеттік органның ішкі жұмысын реттеуге бағытталған функциялар.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Сараптамалық қорытынды кезеңі.
Функцияларды талдауға, жүктемені және бюджеттік тиімділікті бағалауға бірыңғай тәсілді қалыптастыру, сондай-ақ Үкімет деңгейінде басқарушылық шешімдер қабылдау үшін негізделген ұсынымдар әзірлеу үшін мемлекеттік органдар мынадай рөлдерге сәйкес қорытындылар ұсынады:
1. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне жүктемені және қайшылық/ауытқуларды қайта қарау жөніндегі ЖИ-зертханасын қолдана отырып, талдау негізінде, сондай-ақ мемлекеттік аппаратты бюрократиядан арылту және сыбайлас жемқорлық тәуекелдері бойынша ұсынымдар әзірлеуді жүзеге асырады.
2. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік шығыстарды оңтайландыру және тиімді бюджеттік жоспарлау бойынша ұсынымдар әзірлеуді жүзеге асырады.

подпункт 2) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"2) этап сопоставления с целями и ранжирование функций";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Этап сопоставления с целями и ранжирование функций.
Сопоставление с целями включает:
привязку к стратегическим документам: анализ связи функции с государственными программами, национальными приоритетами, стратегиями развития отраслей, планами развития государственного органа, области, города республиканского значения или столицы;
связь с целевыми индикаторами и KPI: определение, каким образом выполнение функции влияет на достижение конкретных ключевых показателей эффективности (KPI) и целевых индикаторов, установленных для государственного органа или сектора;
оценку вклада: количественная и качественная оценка прямого и косвенного вклада функции в решение стратегических задач и достижение глобальных целей;
цель: подтвердить стратегическую значимость и актуальность функции, ее соответствие общей государственной политике и долгосрочным планам.
Ранжирование функций проводится в Модуле функциональной аналитики.
Модуль функциональной аналитики осуществляет ранжирование функции на следующие виды:
1) приоритетные/отраслевые – функции, которые определяются на основе ключевых национальных индикаторов и задач государственного органа, закрепленных в Положении;
2) универсальные – функции, направленные на реализацию общей государственной политики и обязательные для всех государственных органов;
3) процессные – функции, которые отражают последовательность действий, направленные на выполнение полномочий;
4) смежные – функции межведомственного взаимодействия;
5) вспомогательные – функции, направленные на регулирование внутренней работы государственного органа.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Этап экспертного заключения.
Для формирование единого подхода к анализу функций, оценке нагрузки и бюджетной эффективности, а также по выработке обоснованных рекомендаций для принятия управленческих решений на уровне Правительства, государственные органы предоставляют заключения в соответствии со следующими ролями:
1. Уполномоченный орган по делам государственной службы, осуществляет выработку рекомендаций на основании анализа с применением ИИ-лаборатории по пересмотру коллизий/аномалий и нагрузки на сотрудников государственных органов, а также по дебюрократизации государственного аппарата и коррупционные риски.
2. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию, осуществляет выработку рекомендаций по оптимизации бюджетных расходов и эффективному бюджетному планированию.

3. Уәкілетті орган мемлекеттік органдар құрылымының тиімділігі мен негізгі ұлттық индикаторларға қол жеткізудің басымдылығын ескере отырып, функцияларды оңтайландыру бойынша функционалдық талдау модулін қолдана отырып, талдау негізінде ұсынымдар әзірлеуді жүзеге асырады.
Талдау қорытындысы бойынша қалыптастырылған қорытынды Қазақстан Республикасының Үкіметіне қарауға жіберіледі, онда қажет болған жағдайда цифрлық шешімдерді нақтылау үшін келісу кеңестері өткізіледі.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Талдау мемлекеттік басқарудың әрбір саласы (аясы) бойынша барлық функциялардың толық тізбесін жасау және оларды стратегиялық, реттеуші, іске асырушы және бақылау функцияларына бөлу, сондай-ақ функцияларды саралау арқылы жүргізіледі.".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік басқару жүйесін дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде және алғаш ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин

3. Уполномоченный орган, осуществляет выработку рекомендаций на основании анализа с применением модуля функциональной аналитики по оптимизации функций с учетом приоритетности достижения ключевых национальных индикаторов и эффективности структуры государственных органов.
Заключение, сформированное по итогам анализа, направляется на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан, где при необходимости проводиться согласительные совещания для детализации цифровых решений.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Анализ проводится по каждой сфере (отрасли) государственного управления путем составления полного перечня всех функций и распределения их на стратегические, регулятивные, реализационные и контрольные, а также ранжирование функций.".
2. Департаменту развития системы государственного управления Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин