Көрсеткіштерді есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2026 жылғы 26 тамыздағы № 272-НҚ бұйрығы
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабының 3-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Көрсеткіштерді есептеу әдістемесі осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Су шаруашылығы имараттарын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрі
Н. Нұржігітов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Стратегиялық
жоспарлау және реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
Бұйрыққа қосымша
Көрсеткіштерді есептеу әдістемесі

Об утверждении методики расчета показателей
Приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 26 августа 2026 года № 272-НҚ
В соответствии с подпунктом 2-1) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить методику расчета показателей согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту развития водохозяйственных сооружений Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
Н. Нуржигитов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Методика расчета показателей

1-бөлім. Есептелетін әкімшілік көрсеткіштердің тізбесі
Әкімшілік көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Әкімшілік нысанның/ақпараттық жүйенің атауы
1
2
3
4
1.
Табиғатты қорғау мақсатындағы су жіберудің көлемі
миллион м3/жыл
Су объектісінің табиғи режимін, балық ресурстары мен басқа да су жануарларын сақтау, сондай-ақ су тасқыны кезінде өзен арналарының шайылуын қамтамасыз ету үшін табиғатты қорғау мақсатындағы су жіберу туралы мәліметтер
2
Қосымша жинақталған судың көлемі
миллион м3/жыл
Қазақстан Республикасының Су ресурстарының ұлттық ақпараттық жүйесі
3.
Көпфакторлы зерттеп-қараудан өткен гидротехникалық құрылысжайлар саны
бірлік
Көпфакторлы зерттеп-қараудан өткен гидротехникалық құрылысжайлар саны туралы мәліметтер
4.
Экономика салалары мен халықты сумен қамтамасыз етуді қамтамасыз ету үшін республикалық меншіктегі су қоймаларында су ресурстарын жинақтау көлемі
миллиард м3/жыл
Қазақстан Республикасының Су ресурстарының ұлттық ақпараттық жүйесі

Раздел 1. Перечень административных показателей, подлежащих расчету
Наименование административного показателя
Единица измерения
Наименование административной формы/ информационной системы
1
2
3
4
1.
Объем природоохранных попусков
миллион м3/год
Сведения о проведении природоохранных попусков для сохранения естественного режима водного объекта, рыбных ресурсов и других водных животных, а также обеспечения промывки русел рек во время паводков
2
Объем дополнительно аккумулированной воды
миллион м3/год
Национальная информационная система водных ресурсов
3.
Количество гидротехнических сооружений, прошедших многофакторное обследование
единица
Сведения о количестве гидротехнических сооружений, прошедших многофакторное обследование
4.
Объем накопления водных ресурсов в водохранилищах республиканской собственности для обеспечения водообеспечения отраслей экономики и населения
миллиард м3/год
Национальная информационная система водных ресурсов

2-бөлім. "Табиғат қорғау мақсатындағы су жіберудің көлемі" әкімшілік көрсеткішті есептеу алгоритмі
1.
Әкімшілік көрсеткіштің анықтамасы (ұғымдық аппарат)
Табиғатты қорғау мақсатындағы су жіберу – бұл жайылма шалғындарды жасанды түрде суландыруға және экожүйелердің тепе-теңдігін сақтауға бағытталған су қоймаларынан суды мақсатты әрі бақылаулы түрде ағызу. Олар табиғат пен ауыл шаруашылығында маңызды рөл атқарады
2.
Әкімшілік көрсеткіш бойынша жедел, алдын ала және есептік деректерді қалыптастырудың кезеңділігі мен мерзімдері
Жыл сайын
3.
Ақпараттық жүйеге сілтемені және әкімшілік көрсеткіш бойынша есептік деректердің орналастырылатын орны көрсетілген ақпарат көздері (веб-сайт пен ақпараттық жүйеге сілтемені көрсете отырып)
Қазақстан Республикасының Су ресурстарының ұлттық ақпараттық жүйесі (https://qazsu.gov.kz)
4.
Өлшем бірлігін көрсете отырып, есептеудің егжей-тегжейлі және нақты реттілігі көрсетілген әкімшілік көрсеткіштің алгоритмі
Табиғатты қорғау мақсатындағы су жіберу көлемін есептеудің негізгі формуласы:
V= Qxt
Мұнда:
V – табиғатты қорғау мақсатындағы су жіберу көлемі, м3;
Q – су шығыны, м3 /с;
t – су жіберу уақыты, с.
Егер орташа тәуліктік табиғатты қорғау мақсатындағы су жіберу көлемін анықтау қажет болса:
V – "тәу" = Qx86400
Мұнда:
V – "тәу" - судың тәуліктік көлемі, м3 /тәулік;
Q – 86400 – секундтың тәуліктегі саны.
"Қосымша жинақталған судың көлемі" әкімшілік көрсеткішті есептеу алгоритмі
1.
Әкімшілік көрсеткіштің анықтамасы (ұғымдық аппарат)
Қосымша жинақталған су көлемі – жаңа немесе қолданыстағы су қоймалары пайдалануға берілгеннен кейін оларда жиналған, текше метрмен көрсетілетін және жинақталған су ресурстарының көлемін сипаттайтын су көлемі.
2.
Әкімшілік көрсеткіш бойынша жедел, алдын ала және есептік деректерді қалыптастыру мерзімділігі мен мерзімдері
Жыл сайын
3.
Ақпараттық жүйеге сілтемені және әкімшілік көрсеткіш бойынша есептік деректердің орналастырылатын орны көрсетілген ақпарат көздері (веб-сайт пен ақпараттық жүйеге сілтемені көрсете отырып)
Қазақстан Республикасының Су ресурстарының ұлттық ақпараттық жүйесі
(https://qazsu.gov.kz)
4.
Өлшем бірлігін көрсете отырып, есептеудің егжей-тегжейлі және нақты реттілігі көрсетілген әкімшілік көрсеткіштің алгоритмі
Қосымша жинақталған су көлемі екі іс-шара бойынша есептеледі: жаңа су қоймаларын салу және қолданыстағы гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау.
Бұл ретте көрсеткіш іс-шараны іске асыру нәтижесінде объект пайдалануға берілгеннен кейін жинақталуы мүмкін судың қосымша көлемін көрсетеді.
Жылдық жалпы көрсеткіш мынадай формула бойынша айқындалады:
Vқос = Vжаң + Vрек
мұндағы:
Vқос – суды қосымша жинақтаудың жалпы көлемі, миллион м³/жыл;
Vжаң – жаңа су қоймаларын салу есебінен суды қосымша жинақтау көлемі, миллион м³/жыл;
Vрек – қолданыстағы гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау есебінен суды қосымша жинақтау көлемі, миллион м³/жыл.
Жаңа су қоймалары бойынша есептеу:
Формула:
Vжаң = S Vжоба
мұндағы:
Vжаң – есепті жылы пайдалануға берілген жаңа су қоймалары есебінен суды қосымша жинақтаудың жалпы көлемі, миллион м³;
Vжоба – есепті жылы пайдалануға берілген әрбір жаңа су қоймасының жобалық көлемі, млн м³;
S – есепті жылы пайдалануға берілген барлық жаңа су қоймаларының жобалық көлемдерін қосу белгісі.
Реконструкцияланған гидротехникалық құрылысжайлар бойынша есептеу:
Бұл ретте реконструкциялау нәтижесінде пайда болған суды жинақтау көлемінің өсімі ғана есепке алынады.
Формула:
Vрек = Vкейін − Vдейін
мұндағы:
Vкейін – реконструкция аяқталғаннан кейінгі суды жинақтау көлемі, миллион м³;
Vдейін – реконструкция жүргізілгенге дейінгі суды жинақтау көлемі, миллион м³.
"Көпфакторлы зерттеп-қарау өткен гидротехникалық құрылысжайлар саны" әкімшілік көрсеткішті есептеу алгоритмі
1.
Әкімшілік көрсеткіштің анықтамасы (ұғымдық аппарат)
Көзбен қарап-тексеру әдісімен және инженерлік (геодезиялық, геофизикалық, геотехникалық, гидрографиялық және басқа да) зерттеулер кешенін жүргізу арқылы гидротехникалық құрылысжайлар мен негізгі жабдықтың техникалық жай-күйін бағалау, олардың элементтерінің қалдық ресурсын айқындау
2.
Әкімшілік көрсеткіш бойынша жедел, алдын ала және есептік деректерді қалыптастыру мерзімділігі мен мерзімдері
Жыл сайын
3.
Ақпараттық жүйеге сілтемені және әкімшілік көрсеткіш бойынша есептік деректердің орналастырылатын орны көрсетілген ақпарат көздері (веб-сайт пен ақпараттық жүйеге сілтемені көрсете отырып)
Астаның, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары және "Қазсушар" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын
(https://minsu.qujat.gov.kz)
4.
Өлшем бірлігін көрсете отырып, есептеудің егжей-тегжейлі және нақты реттілігі көрсетілген әкімшілік көрсеткіштің алгоритмі

Раздел 2. Алгоритм расчета показателя "Объем природоохранных попусков"
1.
Определение административного показателя (понятийный аппарат)
Природоохранные попуски – это целенаправленные, контролируемые сбросы воды из водохранилищ, предназначенные для искусственного затопления пойменных лугов и поддержания баланса экосистем
2.
Периодичность и сроки формирования оперативных, предварительных и отчетных данных по административному показателю
Ежегодно
3.
Источники информации с указанием ссылки на информационную систему и место размещения отчетных данных по административному показателю (с указанием ссылки на веб-сайт и информационную систему)
Национальная информационная система водных ресурсов
(https://qazsu.gov.kz)
4.
Алгоритм административного показателя с отражением детальной и четкой последовательности расчета с указанием единицы измерения
Формула расчета объема природоохранного попуска:
V = Q×t
где:
V- объем природоохранного попуска воды, м³;
Q- расход воды, м³/с;
t- время попуска, с.
Если необходимо определить среднесуточный объем природоохранного попуска:
V – "сут" = Q×86400
где:
V – "сут" - суточный объем воды, м³/сутки;
Q – 86400 - количество секунд в сутках.
Алгоритм расчета показателя "Объем дополнительно аккумулированной воды"
1.
Определение административного показателя (понятийный аппарат)
Объем дополнительно аккумулированной воды – объем воды, накопленный в новых или действующих водохранилищах после введения их в эксплуатацию, выраженный в кубических метрах и характеризующий объем аккумулированных водных ресурсов.
2.
Периодичность и сроки формирования оперативных, предварительных и отчетных данных по административному показателю
Ежегодно
3.
Источники информации с указанием ссылки на информационную систему и место размещения отчетных данных по административному показателю
(с указанием ссылки на веб-сайт и информационную систему)
Национальная информационная система водных ресурсов
(https://qazsu.gov.kz)
4.
Алгоритм административного показателя с отражением детальной и четкой последовательности расчета с указанием единицы измерения
Объем дополнительного аккумулирования воды расчитывается по двум мероприятием, это строительство новых водохранилищ и реконструкция действующих гидротехнических сооружений.
При этом показатель отражает дополнительный объем воды, который может быть аккумулирован в результате реализации мероприятия, после ввода объекта в эксплуатацию.
Общий показатель за год определяется:
Vдоп = Vнов + Vрек
где:
Vдоп – общий объем дополнительного аккумулирования воды, миллион м3/год;
Vнов – дополнительный объем аккумулирования воды за счет строительства новых водохранилищ, миллион м3/год;
Vрек – дополнительный объем аккумулирования воды за счет реконструкции действующих гидротехнических сооружений, миллион м3/год.
Расчет по новым водохранилищем:
Формула:
Vнов = S Vпроект
где:
Vнов – общий объем дополнительного аккумулирования воды за счет новых водохранилищ, введенных в эксплуатацию в отчетном году, миллион м³;
Vпроект – проектный объем каждого нового водохранилища, введенного в эксплуатацию в отчетном году, миллион м³;
S – знак суммирования проектных объемов всех новых водохранилищ, введенных в эксплуатацию в отчетном году.
Расчет по реконструированным гидротехническим сооружениям:
Учитывается только прирост объема аккумулирования в результате реконструкции.
Формула:
Vрек = Vпосле − Vдо
где:
Vпосле − объем аккумулирования воды после завершения реконструкции, миллион м³;
Vдо − объем аккумулирования воды до реконструкции, миллион м³.
Алгоритм расчета показателя "Количество гидротехнических сооружений, прошедших многофакторное обследование"
1.
Определение административного показателя (понятийный аппарат)
Оценка технического состояния гидротехнических сооружений и основного оборудования, определение остаточного ресурса их элементов методом визуального осмотра и проведением комплекса инженерных исследований (геодезических, геофизических, геотехнических, гидрографических и других)
2.
Периодичность и сроки формирования оперативных, предварительных и отчетных данных по административному показателю
Ежегодно
3.
Источники информации с указанием ссылки на информационную систему и место размещения отчетных данных по административному показателю (с указанием ссылки на веб-сайт и информационную систему)
Местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения и республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казводхоз"
(https://minsu.qujat.gov.kz/)
4.
Алгоритм административного показателя с отражением детальной и четкой последовательности расчета с указанием единицы измерения

1) көпфакторлы зерттеп-қарауды жүргізу үшін меншік иесі (иеленуші) гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі критерилерін анықтауды жүргізеді;
2) меншік иесі (иеленуші) көпфакторлы зерттеп-қарауды жүргізу үшін қаражат қарастырады;
3) меншік иесі (иеленуші) мердігерді анықтау үшін мемлекеттік сатып-алуды жүргізеді;
4) көпфакторлы зерттеп-қараудың қорытындысы, Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы №156-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36350 болып тіркелген) Гидротехникалық құрылысжайларға көпфакторлы зерттеп-қарауды жүргізу қағидаларына 1-қосымша нысаны бойынша гидротехникалық құрылысжайдың техникалық жай-күйінің бағалауы көрсетілген актімен рәсімделеді;
5) көпфакторлы зерттеп-қараудың қорытындысы бойынша гидротехникалық құрылысжайдың қауіпсіздігі декларациясы жасалады;
6) қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 10 қыркүйектегі №230-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36821 болып тіркелген) 2 қосымшаға сәйкес нысан бойынша есебі жолданады;
7) өлшем бірліктері: бір жыл ішінде көпфакторлы зерттеп-қарауға жататын гидротехникалық құрылысжайлардың саны, бірлік/жыл.
"Экономика салалары мен халықты сумен қамтамасыз етуді қамтамасыз ету үшін республикалық меншіктегі су қоймаларында су ресурстарын жинақтау көлемі" әкімшілік көрсеткішті есептеу алгоритмі
1.
Әкімшілік көрсеткіштің анықтамасы (ұғымдық аппарат)
Су қоймаларындағы су ресурстарының жинақталу көлемі – есепті күнге немесе есепті кезең ішінде жинақталған, текше метрмен көрсетілетін және жинақталған су ресурстарының көлемін сипаттайтын су көлемі.
2.
Әкімшілік көрсеткіш бойынша жедел, алдын ала және есептік деректерді қалыптастыру мерзімділігі мен мерзімдері
Жыл сайын
3.
Ақпараттық жүйеге сілтемені және әкімшілік көрсеткіш бойынша есептік деректердің орналастырылатын орны көрсетілген ақпарат көздері (веб-сайт пен ақпараттық жүйеге сілтемені көрсете отырып)
Қазақстан Республикасының Су ресурстарының ұлттық ақпараттық жүйесі
(https://qazsu.gov.kz)
4.
Өлшем бірлігін көрсете отырып, есептеудің егжей-тегжейлі және нақты реттілігі көрсетілген әкімшілік көрсеткіштің алгоритмі
Су қоймасындағы су көлемі: кесте бойынша "деңгей - көлем" немесе су бетінің ауданы және орташа тереңдігі бойынша есептеу әдісімен анықталады.
Есептеу әдісімен қолданған кезде келесі формула қолданылады:
Ⅴ=SxHcp
Мұнда:
Ⅴ – су көлемі, м3;
S – су бетінің ауданы, м2;
Hcp – орташа тереңдігі, м.
Судың қазіргі деңгейі және жиналған көлемі туралы алынған ақпарат су ресурстарының Ұлттық ақпараттық жүйесіне енгізіледі

1) для проведения многофакторного обследования собственником (владельцем) проводится определение критериев безопасности гидротехнических сооружений;
2) собственник (владелец) предусматривает бюджет на проведение многофакторного обследования;
3) собственник (владелец) проводит государственные закупки для определения подрядчика;
4) результаты обследований оформляются актом многофакторного обследования, в котором отражается оценка технического состояния гидротехнического сооружения по форме согласно приложению 1 к Правилам проведения многофакторного обследования гидротехнических сооружений и формы декларации безопасности гидротехнических сооружений, утвержденных приказом Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 156-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36350);
5) по результатам многофакторного обследования гидротехнического сооружения разрабатывается декларация безопасности гидротехнического сооружения;
6) по итогам направляется отчет по форме согласно приложению 2 приказа Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 10 сентября 2025 года № 230-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36821);
7) единицы измерения:
количество гидротехнических сооружений, подлежащих многофакторному обследованию в год, единица/год.
Алгоритм расчета административного показателя "Объем накопления водных ресурсов в водохранилищах республиканской собственности для обеспечения водообеспечения отраслей экономики и населения"
1.
Определение административного показателя (понятийный аппарат)
Объем накопления водных ресурсов в водохранилищах – объем воды, накопленный в водохранилищах на отчетную дату либо за отчетный период, выраженный в кубических метрах и характеризующий объем аккумулированных водных ресурсов.
2.
Периодичность и сроки формирования оперативных, предварительных и отчетных данных по административному показателю
Ежегодно
3.
Источники информации с указанием ссылки на информационную систему и место размещения отчетных данных по административному показателю (с указанием ссылки на веб-сайт и информационную систему)
Национальная информационная система водных ресурсов
(https://qazsu.gov.kz)
4.
Алгоритм административного показателя с отражением детальной и четкой последовательности расчета с указанием единицы измерения
Объем воды в водохранилище определяется по таблице в зависимости "уровень – объем" либо расчетным методом по площади зеркала воды и средней глубине.
При использовании расчетного метода применяется следующая формула:
V=S×Hср
где:
V – объем воды, м³;
S – площадь водной поверхности, м²;
Hср – средняя глубина, м.
Полученная информация о текущем уровне и объеме накопления воды вносится в Национальную информационную систему водных ресурсов.