Инватакси қызметін алушылар үшін тізбе мен көрсеткіштерді кеңейту туралы
Қарағанды облысы Теміртау қаласының әкімдігінің 2026 жылғы 3 ақпандағы № 5/4 қаулысы
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушы 2013 жылғы 1 қарашадағы №859 "Автомобиль көлігімен (инватакси) мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8950 болып тіркелген) Теміртау қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Инватакси қызметін ұсыну үшін объектілер мен межелі орындар тізбесін келесі объектілер мен межелі орындар тізбесімен кеңейту:
"Қарағанды облыстық зағип және нашар көретін азаматтарға арналған арнайы кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
Қарағанды қаласының медициналық мекемелері (жедел (шұғыл) медициналық көмек көрсету жағдайларын қоспағанда);
Қарағанды қаласының әуежайы және теміржол вокзалдары;
Қарағанды қаласының арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін ұйымдары;
Қарағанды облысы білім басқармасының "Аутизмі бар балаларды қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
Қарағанды облысының мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Зағип және нашар көретіндер мәдениет үйі" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорыны;
"Қарағанды облысы бойынша Қазақ соқырлар қоғамы" қоғамдық бірлестігінің филиалы;
"Қарағанды облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің түзету орталықтары.
2. Инватакси қызметін көрсетуге көрсеткіштерді мынадай көрсеткіштермен кеңейту:
1) жүріп-тұруы қиын 18 жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға:
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 287 "Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен, оларды ауыстыру мерзімдерін қоса алғанда, қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32993 болып тіркелген) (бұдан әрі - Қамтамасыз ету қағидалары) 49-тармағына сәйкес күрделі және асқынбаған ортопедиялық аяқ киім алуға негіз болып табылатын көрсеткіштер;
Қамтамасыз ету қағидаларына 2-қосымшаның 1-тармағының 1.2, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8 - тармақшаларына сәйкес протездік-ортопедиялық көмек, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар және арнаулы жүріп-тұру құралдарын ұсынуға арналған көрсеткіштер.

О расширении перечня и показаний для получателей услуг инватакси
Постановление акимата города Темиртау Карагандинской области от 3 февраля 2026 года № 5/4
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 1 ноября 2013 года № 859 "Об утверждении Правил оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью автомобильным транспортом (инватакси)" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8950), акимат города Темиртау ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Расширить перечень объектов и пунктов назначения для предоставления услуг инватакси следующим перечнем объектов и пунктами назначения:
коммунальное государственное учреждение "Карагандинская областная специализированная библиотека для незрячих и слабовидящих";
медицинские учреждения города Караганда (за исключением случаев оказания срочной (неотложной) медицинской помощи);
аэропорт и железнодорожные вокзалы города Караганда;
организации, оказывающие специальные социальные услуги города Караганда;
коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки детей с аутизмом" Управления образования Карагандинской области";
коммунальное государственное казенное предприятие "Дом культуры незрячих и слабовидящих" Управления культуры, архивов и документации Карагандинской области;
филиал общественного объединения "Казахское общество слепых по Карагандинской области";
коррекционные центры Государственного учреждения "Управление образования Карагандинской области".
2. Расширить показания к оказанию услуги инватакси следующими показаниями:
1) детям с инвалидностью до 18 лет испытывающих затруднения в передвижении:
показания, являющиеся основанием для получения сложной и малосложной ортопедической обуви согласно пункта 49 Приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 287 "Об утверждении Правил обеспечения лиц с инвалидностью протезно - ортопедической помощью, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью, включая сроки их замены" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32993) (далее – Правила обеспечения);
показания к предоставлению протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения согласно подпунктам 1.2,1.5,1.6,1.7,1.8, пункта 1 приложения 2 к Правилам обеспечения.

2) психоневрологиялық аурулардың болуы немесе аутистік спектрінің бұзылуы бар көрсеткіштер бойынша 18 жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға.
3) жүріс арбалар көмегімен жүретін екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға:
Қамтамасыз ету қағидаларына 2-қосымшаның 1-тармағының 1.5 - тармақшасына сәйкес протездік-ортопедиялық көмек, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар және арнаулы жүріп-тұру құралдарын ұсынуға арналған көрсеткіштер.
4) аяқтарында ампутациялық тұқылдары бар екінші, үшінші топтардағы мүгедектігі бар адамдарға.
3. Күші жойылды деп тану:
1) Қарағанды облысы Теміртау қаласының әкімдігінің 2025 жылғы 16 мамырдағы № 19/8 "Теміртау қаласы әкімдігінің 2024 жылғы 9 шілдедегі № 37/3 "Тізбені және инватакси қызметін алушылар санатын кеңейту туралы" қаулысына өзгеріс енгізу туралы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6772-09 болып тіркелген).
2) Қарағанды облысы Теміртау қаласының әкімдігінің 2024 жылғы 9 шілдедегі № 37/3 "Тізбені және инватакси қызметін алушылар санатын кеңейту туралы" қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6623-09 болып тіркелген).
4. "Теміртау қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы Қаулының Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Теміртау қаласының әкімі Ғ.Әшімов

2) детям с инвалидностью до 18 лет по показаниям наличия психоневрологических заболеваний или имеющих расстройство аутистического спектра.
3) лицам с инвалидностью второй группы, передвигающихся с помощью ходунков:
показания к предоставлению протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения согласно подпункту 1.5 пункта 1 приложения 2 к Правилам обеспечения.
4) лицам с инвалидностью второй, третьей группы, имеющих ампутационные культи нижних конечностей.
3. Признать утратившими силу:
1) постановление акимата города Темиртау Карагандинской области от 16 мая 2025 года № 19/8 "О внесении изменения в постановление акимата города Темиртау от 9 июля 2024 года № 37/3 "О расширении перечня и категорий получателей услуг инватакси" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6772-09).
2) постановление акимата города Темиртау Карагандинской области от 9 июля 2024 года № 37/3 "О расширении перечня и категорий получателей услуг инватакси" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6623-09).
4. Государственному учреждению "Аппарат акима города Темиртау" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить опубликование настоящего постановления в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким города Темиртау Г.Ашимов