"Отбасын қолдау орталықтарының басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 24 қазандағы № 580-НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2026 жылғы 10 маусымдағы № 283-НҚ бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Отбасын қолдау орталықтарының басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 24 қазандағы № 580-НҚ бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген Отбасын қолдау орталықтарының басшылары мен мамандарының үлгілік біліктілік сипаттамаларында:
13-тармақтың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қызмет түрін, алушы санатын, қызмет көрсету орны мен ұзақтығын, көрсетілетін қызметтің мазмұнын, жеке ерекшеліктерін айқындайтын және оны аудандардың (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдарына жолдайтын қорытынды дайындайды;";
37-тармақта:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы азаматтарының және (немесе) шетел азаматтарының жекелеген санаттарына, оның ішінде некені бұзу, кәмелетке толмаған балаларға алимент өндіріп алу туралы талап арыздар жасау арқылы заң қызметтерін көрсетуді жүзеге асырады;";
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы азаматтарының және (немесе) шетел азаматтарының жекелеген санаттарына, оның ішінде некені бұзу, кәмелетке толмаған балаларға алимент өндіріп алу туралы талап арыздар жасау арқылы заң қызметтерін көрсетуді жүзеге асырады;".
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Жастар және отбасы істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.

О внесении изменений в приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 24 октября 2025 года № 580-НҚ "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов Центров поддержки семьи"
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 10 июня 2026 года № 283-НҚ
Вводится в действие с 1 июля 2026 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 24 октября 2025 года № 580-НҚ "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов Центров поддержки семьи" следующие изменения:
в Типовых квалификационных характеристиках должностей руководителей и специалистов Центров поддержки семьи, утвержденных указанным приказом:
абзац шестой пункта 13 изложить в следующей редакции:
"готовит заключение, в котором определяются вид услуги, категория получателя, место предоставления, продолжительность предоставления услуги, содержание услуги, индивидуальные особенности и направляет его в местные исполнительные органы районов (столицы, городов областного, республиканского значения);";
в пункте 37:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"осуществляет оказание юридических услуг отдельным категориям граждан Республики Казахстан и (или) иностранных граждан, в том числе путем составления исковых заявлений о расторжении брака, взыскании алиментов на несовершеннолетних детей;";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"консультирует отдельные категории граждан Республики Казахстан и (или) иностранных граждан;".
2. Комитету по делам молодежи и семьи Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы Мәдениет және
ақпарат министрінің міндетін атқарушы
Қ. Ысқақов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі

4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
К. Искаков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан