Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдар қызметін бағалау тетігін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2026 жылғы 24 маусымдағы № 331 бұйрығы
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 6-5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдар қызметін бағалау тетігі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министрдің міндетін атқарушы Р. Исакулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 24 маусымдағы
№ 331 бұйрығымен
бекітілген
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдар қызметін бағалау тетігі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдар қызметін бағалау тетігі (бұдан әрі – тетік) "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 6-5) тармақшасына сәйкес (бұдан әрі – Заң) әзірленді.

Об утверждении механизма оценки деятельности местных исполнительных органов по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 24 июня 2026 года № 331
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 6-5) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый механизм оценки деятельности местных исполнительных органов по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности.
2. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа в электронном виде на казахском и русском языках в течение пяти рабочих дней со дня его подписания в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий
обязанности министра
Р. Исакулов
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интелекта и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден
приказом исполняющего
обязанности министра
промышленности и
строительства
Республики Казахстан
от 24 июня 2026 года № 331
Механизм оценки деятельности местных исполнительных органов по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий механизм оценки деятельности местных исполнительных органов по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее - механизм) разработан в соответствии с подпунктом 6-5) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" (далее - Закон).

2. Бұл тетікте мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) энергетикалық аудит (бұдан әрі – энергия аудиті) – энергия үнемдеудің мүмкіндігі мен әлеуетін бағалау мен энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыны дайындау мақсатында энергетикалық ресурстарды пайдалану туралы деректерді жинау, өңдеу және талдау;
2) энергетикалық тиімділік (бұдан әрі – энергия тиімділігі) – ұсынылған көрсетілетін қызметтер, жұмыстар, шығарылған өнімдер (тауарлар) немесе өндірілген энергетикалық ресурстар көлемінің осыған жұмсалған бастапқы энергетикалық ресурстарға сандық қатынасы;
3) энергия үнемдеу – пайдаланылатын энергетикалық ресурстардың көлемін азайтуға бағытталған ұйымдастырушылық, техникалық, технологиялық, экономикалық және өзге де шараларды іске асыру;
3-1) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы бірыңғай ақпараттық жүйе (бұдан әрі – бірыңғай ақпараттық жүйе) – Қазақстан Республикасында энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері жөніндегі ақпаратты қамтитын, уәкілетті органның ақпараттық жүйесі;
4) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
3. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы мемлекеттік саясатты өз құзыретінің шегінде іске асыратын жергілікті атқарушы органдардың қызметі бағалау объектісі болып табылады.
2-тарау. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдар қызметін бағалау тетігі
4. Астана, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – ЖАО) жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 30 қаңтарынан кешіктірмей уәкілетті органға осы тетікке 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері жөніндегі қызмет туралы есепті электрондық жеткізгіштерде немесе бірыңғай ақпараттық жүйе арқылы ұсынады.
Жергілікті атқарушы органдар ұсынатын мәліметтердің дұрыстығы мемлекеттік органдардың, ұйымдардың ресми деректерімен және есепте тиісті көрсеткіштерді көрсетуге негіз болатын құжаттармен расталады. Ұсынылған мәліметтердің дұрыстығы үшін жауапкершілік жергілікті атқарушы органдардың басшыларына жүктеледі. Уәкілетті орган растайтын құжаттарды сұратуға және ұсынылған мәліметтердің дұрыстығына тексеру жүргізуге құқылы.
Ескертулер анықталған жағдайда есеп пысықтау үшін жергілікті атқарушы органға қайтарылады. Жергілікті атқарушы орган ескертулерді алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде нақтыланған мәліметтерді ұсынады.

2. В настоящем механизме используются следующие основные понятия:
1) энергетический аудит (далее - энергоаудит) - сбор, обработка и анализ данных об использовании энергетических ресурсов в целях оценки возможности и потенциала энергосбережения и подготовки заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
2) энергетическая эффективность (далее - энергоэффективность) - количественное отношение объема предоставленных услуг, работ, выпущенной продукции (товаров) или произведенных энергетических ресурсов к затраченным на это исходным энергетическим ресурсам;
3) энергосбережение - реализация организационных, технических, технологических, экономических и иных мер, направленных на уменьшение объема используемых энергетических ресурсов;
3-1) единая информационная система в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее - единая информационная система) - информационная система уполномоченного органа, содержащая информацию по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности в Республике Казахстан;
4) уполномоченный орган в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.
3. Объектом оценки является деятельность местных исполнительных органов, которые реализуют государственную политику в пределах своей компетенции в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.
Глава 2. Механизм оценки деятельности местных исполнительных органов по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности
4. Местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения (далее - МИО) представляют ежегодно не позднее 30 января года, следующего за отчетным, уполномоченному органу на электронных носителях или посредством единой информационной системы отчет о деятельности по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности по форме согласно приложению 1 к настоящему механизму.
Достоверность сведений, представляемых местными исполнительными органами, подтверждается официальными данными государственных органов, организаций и документами, являющимися основанием для отражения соответствующих показателей в отчете. Ответственность за достоверность представленных сведений несут руководители местных исполнительных органов. Уполномоченный орган вправе запрашивать подтверждающие документы и проводить проверку представленных сведений.
В случае выявления замечаний отчет направляется на доработку местному исполнительному органу. Местный исполнительный орган представляет уточненные сведения в течение 10 рабочих дней со дня получения замечаний.

5. Уәкілетті орган ЖАО қызметін бағалау үшін ұсынылған есептерге мынадай өлшемшарттар бойынша талдау жүргізеді:
1) уәкілетті органмен келісу бойынша 3 жыл іске асыру мерзімімен мақсаттарға қол жеткізу индикаторлары бар энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі жол картасын әзірлеу және бекіту;
1-1) энергияны үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша жол картасының іс-шараларын іске асыру;
2) өз құзыреті шегінде мемлекеттік мекемелердің энергия тұтыну нормативтерінің сақталуына мониторингті жүзеге асыру;
3) мемлекеттік мекемелердің энергия аудитін жүргізуді ұйымдастыру;
4) мемлекеттік мекемелерді терможаңғыртуды жүргізуді ұйымдастыру;
5) мемлекеттік мекемелер үшін энергетикалық ресурстарды есепке алу аспаптарын сатып алу және орнату;
6) мемлекеттік мекемелер үшін жылу тұтынуды реттеудің автоматты жүйелерін сатып алу және орнату;
7) энергия үнемдейтін шамдарды пайдалануды ескере отырып, саябақ пен көше жарығын жаңғыртуды қамтамасыз ету;
8) халық арасында пайдаланылған құрамында сынабы бар энергия үнемдейтін шамдарды кәдеге жаратуды ұйымдастыру;
9) энергия үнемдейтін шамдарды қолдануды ескере отырып, мемлекеттік мекемелердегі ішкі жарықтандыруды жаңғыртуды қамтамасыз ету;
10) энергия тиімділігін арттыру талаптарына сәйкес мемлекеттік сатып алуды және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыруды қамтамасыз ету;
11) мемлекеттік мекемелердің жаңа ғимараттар, құрылымдар мен құрылыстардың, немесе өзгерістерден өткен (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкциялау, күрделі жөндеу) қолданыстағы ғимараттардың, құрылымдар мен құрылыстардың қажетті энергия тиімділігі сыныбын сақтауын қамтамасыз ету.
6. Энергия үнемдеу мәселелері бойынша ЖАО қызметін бағалауды уәкілетті орган осы тетіктің 7-тармағына сәйкес өлшем шарттардың балдары бойынша 60-балдық шәкіл жүйесі бойынша жүзеге асырады.
Әрбір өлшем шарттар бойынша көрсеткіштер анықталады, оларға сәйкес тиiстi балдар шығарылады.
7. ЖАО қызметін бағалау өлшемшарттарының көрсеткіштері:
1) мақсаттарға қол жеткізу индикаторлары бар энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша бекітілген жол картасының болуы (бекітілмеген – 0 балл, бекітілген – 5 балл);
1-1) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша жол картасының жоспарланған іс-шараларының жалпы санынан энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша жол картасының іске асырылған іс-шаралар (0-20% - 1 балл, 21-40% - 2 балл, 41-60% - 3 балл, 61-80% - 4 балл, 81-100% - 5 балл) мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
A = x / y × 100
мұндағы:
A - есепті кезеңдегі жоспарланған іс-шаралар санына қатысты энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жол картасының іске асырылған іс-шараларының үлесі;
x - энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жол картасының нақты іске асырылған іс-шараларының саны;
y - есепті кезеңдегі энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жол картасы бойынша жоспарланған іс-шаралардың жалпы саны;

5. Уполномоченный орган для оценки деятельности МИО проводит анализ представленных отчетов по следующим критериям:
1) разработка и утверждение дорожной карты по энергосбережению и повышению энергоэффективности с индикаторами достижения целей, со сроком реализации на 3 года, по согласованию с уполномоченным органом;
1-1) реализация мероприятий дорожной карты по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
2) осуществление в пределах своей компетенции мониторинга за соблюдением нормативов энергопотребления государственными учреждениями;
3) организация проведения энергоаудита государственных учреждений;
4) организация проведения термомодернизации государственных учреждений;
5) закуп и установка приборов учета энергетических ресурсов для государственных учреждений;
6) закуп и установка автоматических систем регулирования теплопотребления для государственных учреждений;
7) обеспечение модернизации паркового и уличного освещения с учетом использования энергосберегающих ламп;
8) организация утилизации ртутьсодержащих энергосберегающих ламп, бывших в употреблении у населения;
9) обеспечение модернизации внутреннего освещения в государственных учреждениях с учетом использования энергосберегающих ламп;
10) обеспечение осуществления государственных закупок и закупок товаров, работ, услуг, в соответствии с требованием по энергоэффективности;
11) обеспечение соблюдения государственными учреждениями требуемого класса энергоэффективности новых зданий, строений и сооружений или существующих зданий, строений, сооружений, прошедших изменения (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, реконструкцию, капитальный ремонт).
6. Оценка деятельности МИО по вопросам энергосбережения осуществляется уполномоченным органом по 60-бальной шкальной системе по баллам критериев согласно пункту 7 настоящего механизма.
По каждому критерию определяются показатели, в соответствии с которыми выставляются соответствующие баллы.
7. Показателями критериев оценки деятельности МИО являются:
1) наличие утвержденной дорожной карты по энергосбережению и повышению энергоэффективности с индикаторами достижения целей (не утверждена - 0 баллов, утверждена - 5 баллов);
1-1) доля реализованных мероприятий дорожной карты по энергосбережению и повышению энергоэффективности от общего количества запланированных мероприятий (0-20 % - 1 балл, 21-40 % - 2 балла, 41-60 % - 3 балла, 61-80 % - 4 балла, 81-100 % - 5 баллов) рассчитывается согласно следующей формуле:
A = x / y × 100
где,
A - доля реализованных мероприятий дорожной карты по энергосбережению и повышению энергоэффективности от общего количества запланированных мероприятий за отчетный период;
x - количество фактически реализованных мероприятий дорожной карты по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
y - общее количество запланированных мероприятий дорожной карты по энергосбережению и повышению энергоэффективности за отчетный период.

2) мемлекеттік мекемелердің көрсеткіштерінің жалпы санының ішінен энергия тұтыну нормативтеріне сәйкес келетін көрсеткіштер (0-20% - 1 балл, 21-40% - 2 балл, 41-60% - 3 балл, 61-80% - 4 балл, 81-100% - 5 балл) мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
A = x / y × 100
мұндағы:
A - есепті кезеңдегі жалпы мемлекеттік мекемелер санына қатысты энергия тұтыну нормативтеріне сәйкес келетін мемлекеттік мекемелердің үлесі;
x - энергия тұтыну нормативтеріне сәйкес келетін мемлекеттік мекемелердің саны;
y - энергия тұтыну нормативтері бойынша бағалауға жататын жалпы мемлекеттік мекемелер саны;
3) мемлекеттік мекемелердің жалпы санынан пайыздық мәнде мемлекеттік мекемелердің жыл сайынғы өткізілген энергия аудиттерінің саны (0-10 % - 1 балл, 11-20 % - 2 балл, 21-35 % - 3 балл, 36-50 % - 4 балл, 51-100 % - 5 балл) мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
A = x / y × 100
мұндағы:
A - есепті кезеңдегі жалпы мемлекеттік мекемелер санына қатысты өткізілген энергоаудиттердің үлесі;
x - энергоаудит жүргізілген мемлекеттік мекемелердің саны;
y - энергоаудит жүргізуге жататын жалпы мемлекеттік мекемелердің саны;
4) мемлекеттік мекемелердің жалпы санынан пайыздық мәнде мемлекеттік мекемелерді жыл сайынғы терможаңғырту саны (0-10 % - 1 балл, 11-20 % - 2 балл, 21-35 % - 3 балл, 36-50 % - 4 балл, 51-100 % - 5 балл) мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
A = x / y × 100
мұндағы:
A - есепті кезеңдегі жалпы мемлекеттік мекемелер санына қатысты терможаңғырту жүргізілген мемлекеттік мекемелердің үлесі;
x - терможаңғырту жүргізілген мемлекеттік мекемелердің саны;
y - бағалауға жататын жалпы мемлекеттік мекемелердің саны;
5) мемлекеттік мекемелер үшін белгіленген энергетикалық ресурстарды есепке алу аспаптарының саны мемлекеттік мекемелердің жалпы санынан пайыздық мәнде (0-20 % - 1 балл, 21-40 % - 2 балл, 41-60 % - 3 балл, 61-80 % - 4 балл, 81-100 % - 5 балл) мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
A = x / y × 100
мұндағы:
A - есепті кезеңдегі жалпы мемлекеттік мекемелер санына қатысты энергия ресурстарын есептейтін құрылғылармен жабдықталған мемлекеттік мекемелердің үлесі;
x - энергия ресурстарын есептейтін құрылғылар орнатылған мемлекеттік мекемелердің саны;
y - энергия ресурстарын есептейтін құрылғылармен жабдықталуға жататын жалпы мемлекеттік мекемелердің саны;
6) мемлекеттік мекемелер үшін жылу тұтынуды реттеудің белгіленген автоматты жүйелерінің саны мемлекеттік мекемелердің жалпы санынан пайыздық мәнде (0-20 % - 1 балл, 21-40 % - 2 балл, 41-60 % - 3 балл, 61-80 % - 4 балл, 81-100 % - 5 балл) мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
A = x / y × 100
мұндағы:
A - есепті кезеңдегі жалпы мемлекеттік мекемелер санына қатысты жылу тұтынуды автоматты реттеу жүйелері орнатылған мемлекеттік мекемелердің үлесі;
x - жылу тұтынуды автоматты реттеу жүйелері орнатылған мемлекеттік мекемелердің саны;
y - автоматты жүйелермен жабдықталуға жататын жалпы мемлекеттік мекемелердің саны;

2) доля государственных учреждений, соответствующих нормативам энергопотребления от общего количества государственных учреждений (0-20 % - 1 балл, 21-40 % - 2 балла, 41-60 % - 3 балла, 61-80 % - 4 балла, 81-100 % - 5 баллов) рассчитывается согласно следующей формуле:
A = x / y × 100
где,
A - доля государственных учреждений, соответствующих нормативам энергопотребления, от общего количества государственных учреждений за отчетный период;
x - количество государственных учреждений, соответствующих установленным нормативам энергопотребления;
y - общее количество государственных учреждений, в отношении которых установлены нормативы энергопотребления.
3) доля проведенных энергоаудитов государственных учреждений от общего количества государственных учреждений (0-10 % - 1 балл, 11-20 % - 2 балла, 21-35 % - 3 балла, 36-50 % - 4 балла, 51-100 % - 5 баллов) рассчитывается согласно следующей формуле:
A = x / y × 100
где,
A - доля проведенных энергоаудитов государственных учреждений от общего количества государственных учреждений за отчетный период;
x - количество государственных учреждений, в которых проведен энергоаудит;
y - общее количество государственных учреждений, подлежащих проведению энергоаудита.
4) доля термомодернизации государственных учреждений от общего количества государственных учреждений (0-10 % - 1 балл, 11-20 % - 2 балла, 21-35 % - 3 балла, 36-50 % - 4 балла, 51-100 % - 5 баллов) рассчитывается согласно следующей формуле:
A = x / y × 100
где,
A - доля термомодернизации государственных учреждений от общего количества государственных учреждений за отчетный период;
x - количество государственных учреждений, в которых проведена термомодернизация;
y - общее количество государственных учреждений.
5) доля государственных учреждений, оснащенных приборами учета энергетических ресурсов от общего количества государственных учреждений (0-20 % - 1 балл, 21-40 % - 2 балла, 41-60 % - 3 балла, 61-80 % - 4 балла, 81-100 % - 5 баллов) рассчитывается согласно следующей формуле:
A = x / y × 100
где,
A - доля государственных учреждений, оснащенных приборами учета энергетических ресурсов от общего количества государственных учреждений за отчетный период;
x - количество государственных учреждений, в которых установлены приборы учета энергетических ресурсов;
y - общее количество государственных учреждений.
6) доля государственных учреждений, в которых установлены автоматические системы регулирования теплопотребления, от общего количества государственных учреждений (0-20 % - 1 балл, 21-40 % - 2 балла, 41-60 % - 3 балла, 61-80 % - 4 балла, 81-100 % - 5 баллов) рассчитывается согласно следующей формуле:
A = x / y × 100
где,
A - доля государственных учреждений, в которых установлены автоматические системы регулирования теплопотребления, от общего количества государственных учреждений за отчетный период;
x - количество государственных учреждений, в которых установлены автоматические системы регулирования теплопотребления;
y - общее количество государственных учреждений.

7) саябақ пен көше жарықтандырудың жалпы санынан энергия үнемдейтін шамдарды пайдалануды ескере отырып, жаңғыртылған саябақ және көше жарықтандыру (0-20 % - 1 балл, 21-40 % - 2 балл, 41-60 % - 3 балл, 61-80 % - 4 балл, 81-100 % - 5 балл) мынадай формулаға сәйкес есептеледі;
A = x / y × 100
мұндағы:
A - есепті кезеңдегі жалпы саябақтық және көшелік жарықтандыру объектілерінің санына қатысты энергия үнемдейтін шамдарды пайдалана отырып жаңғыртылған объектілердің үлесі;
x - энергия үнемдейтін шамдарды пайдалана отырып жаңғыртылған саябақтық және көшелік жарықтандыру объектілерінің саны;
y - жалпы саябақтық және көшелік жарықтандыру объектілерінің саны;
8) есепті кезеңде жоспарланған көлемнен халық арасында пайдаланылған құрамында сынабы бар энергия үнемдейтін кәдеге жаратылған шамдар (0-50 % - 1 балл, 51-65 % - 2 балл, 66-85 % - 3 балл, 86-95 % - 4 балл, 96-100 % - 5 балл) мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
A = x / y × 100
мұндағы:
A - есепті кезеңдегі халық пайдаланған құрамында сынабы бар энергия үнемдейтін шамаларды жоспарланған көлемге қатысты кәдеге жаратылған шамалардың үлесі;
x - халық пайдаланған құрамында сынабы бар энергия үнемдейтін кәдеге жаратылған шамалардың саны;
y - есепті кезеңге жоспарланған құрамында сынабы бар энергия үнемдейтін кәдеге жаратылған шамалардың көлемі;
9) мемлекеттік мекемелердегі ішкі жарықтандырудың жалпы көлемінен энергия үнемдейтін шамдарды қолдануды ескере отырып, жаңғыртылған ішкі жарықтандыру (0-20 % - 1 балл, 21-40 % - 2 балл, 41-60 % - 3 балл, 61-80 % - 4 балл, 81-100 % - 5 балл) мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
A = x / y × 100
мұндағы:
A - есепті кезеңдегі жалпы мемлекеттік мекемелердегі ішкі жарықтандыру объектілерінің санына қатысты энергия үнемдейтін шамдарды пайдалана отырып жаңғыртылған ішкі жарықтандыру объектілерінің үлесі;
x - энергия үнемдейтін шамдарды пайдалана отырып жаңғыртылған ішкі жарықтандыру объектілерінің саны;
y - мемлекеттік мекемелердегі ішкі жарықтандыру объектілерінің жалпы саны;
10) мемлекеттік сатып алулар мен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алудың жалпы санынан энергия тиімділік жөніндегі талаптарға сәйкес келетін мемлекеттік сатып алулар мен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу (0-50 % - 1 балл, 51-65 % - 2 балл, 66-85 % - 3 балл, 86-95 % - 4 балл, 96-100 % - 5 балл) мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
A = x / y × 100
мұндағы:
A - есепті кезеңдегі жалпы мемлекеттік сатып алулар мен тауарлар, жұмыстар, көрсетілген қызметтерді сатып алу көлеміне қатысты энергия тиімділігінің талаптарына сәйкес келетін мемлекеттік сатып алулардың үлесі;
x - энергия тиімділігінің талаптарына сәйкес келетін тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтерді сатып алу саны;
y - жалпы мемлекеттік сатып алулар мен тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтерді сатып алу саны;

7) доля модернизированных светоточек наружного (паркового и уличного) освещения с использованием энергосберегающих технологий от общего количества светоточек наружного освещения (0-20 % - 1 балл, 21-40 % - 2 балла, 41-60 % - 3 балла, 61-80 % - 4 балла, 81-100 % - 5 баллов) рассчитывается согласно следующей формуле:
A = x / y × 100
где,
A - доля модернизированного паркового и уличного освещения с использованием энергосберегающих ламп от общего количества паркового и уличного освещения за отчетный период;
x - количество модернизированных паркового и уличного освещения с использованием энергосберегающих ламп;
y - общее количество паркового и уличного освещения.
8) доля утилизированных ртутьсодержащих энергосберегающих ламп, бывших в употреблении у населения от запланированного объема (0-50 % - 1 балл, 51-65 % - 2 балла, 66-85 % - 3 балла, 86-95 % - 4 балла, 96-100 % - 5 баллов) рассчитывается согласно следующей формуле:
A = x / y × 100
где,
A - доля утилизированных ртутьсодержащих энергосберегающих ламп, бывших в употреблении у населения, от запланированного объема за отчетный период;
x - количество утилизированных ртутьсодержащих энергосберегающих ламп, бывших в употреблении у населения;
y - запланированный объем утилизации ртутьсодержащих энергосберегающих ламп за отчетный период.
9) доля модернизированных светоточек внутреннего освещения государственных учреждений с использованием энергосберегающих технологий от общего количества светоточек внутреннего освещения государственных учреждений (0-20 % - 1 балл, 21-40 % - 2 балла, 41-60 % - 3 балла, 61-80 % - 4 балла, 81-100 % - 5 баллов) рассчитывается согласно следующей формуле;
A = x / y × 100
где,
A - доля модернизированного внутреннего освещения в государственных учреждениях с использованием энергосберегающих ламп от общего количества внутреннего освещения за отчетный период;
x - количество внутреннего освещения, модернизированных с использованием энергосберегающих ламп;
y - общее количество внутреннего освещения в государственных учреждениях.
10) доля государственных закупок и закупок товаров, работ, услуг, соответствующих требованиям по энергоэффективности от общего количества государственных закупок и закупок товаров, работ, услуг (0-50 % - 1 балл, 51-65 % - 2 балла, 66-85 % - 3 балла, 86-95 % - 4 балла, 96-100 % - 5 баллов) рассчитывается согласно следующей формуле:
A = x / y × 100
где,
A - доля государственных закупок и закупок товаров, работ, услуг, соответствующих требованиям по энергоэффективности от общего количества государственных закупок и закупок товаров, работ, услуг за отчетный период;
x - количество закупок товаров, работ, услуг, соответствующих требованиям по энергоэффективности;
y - общее количество государственных закупок и закупок товаров, работ, услуг.

11) жаңа ғимараттар, құрылымдар мен құрылыстардың немесе өзгерістерден (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкциялау, күрделі жөндеу) өткен қолданыстағы ғимараттар, құрылымдар мен құрылыстардың жалпы санынан энергия тиімділігі "С" және одан жоғары сыныбына сәйкес келетін мемлекеттік мекемелердің жаңа ғимараттар, құрылымдар мен құрылыстардың немесе өзгерістерден (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкциялау, күрделі жөндеу) өткен қолданыстағы ғимараттар, құрылымдар мен құрылыстар (0-15 % - 1 балл, 16-20 % - 2 балл, 21-25 % - 3 балл, 26-30 % - 4 балл, 31-100 % - 5 баллов) мынадай формулаға сәйкес есептеледі;
A = x / y × 100
мұндағы:
A - есепті кезеңдегі жаңа ғимараттар, құрылымдар мен құрылыстардың немесе өзгерістерден (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкциялау, күрделі жөндеу) өткен қолданыстағы ғимараттар, құрылымдар мен құрылыстардың жалпы санынан энергия тиімділігі "С" және одан жоғары сыныбына сәйкес келетін мемлекеттік мекемелердің жаңа ғимараттар, құрылымдар мен құрылыстардың немесе өзгерістерден (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкциялау, күрделі жөндеу) өткен қолданыстағы ғимараттардың, құрылымдар мен құрылыстардың үлесі;
x - "С" және одан жоғары сыныбына сәйкес келетін мемлекеттік мекемелердің жаңа ғимараттар, құрылымдар мен құрылыстардың немесе өзгерістерден (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкциялау, күрделі жөндеу) өткен қолданыстағы ғимараттардың, құрылымдар мен құрылыстардың саны;
y - жаңа ғимараттар, құрылымдар мен құрылыстардың немесе өзгерістерден (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкциялау, күрделі жөндеу) өткен қолданыстағы ғимараттар, құрылымдар мен құрылыстардың жалпы саны.
Есепті кезеңде жекелеген критерий бойынша бағалау объектілері болмаған жағдайда (жаңа ғимараттардың, терможаңғырту объектілерінің, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алудың немесе өзге де бағалау объектілерінің болмауы), тиісті критерий қорытынды бағалауды есептеу үшін мүмкін болатын ең жоғары балдар санын айқындау кезінде есепке алынбайды.
8. ЖАО-ның қорытынды бағасы барлық өлшем шарттар бойынша алынған есеп нәтижелерін қосу арқылы анықталады.
Бағалаудың қорытынды пайызы келесі формула бойынша есептеледі:
P = B / Bmax × 100
мұнда:
P – бағалаудың қорытынды пайызы;
B – нақты жинақталған балдардың жиынтық саны;
Bmax – мүмкін болатын ең жоғары балдар саны.
Қорытынды баға:
1) ең жоғары балдың 60 %-ынан төмен немесе соған тең болса "төмен";

11) доля новых зданий, строений и сооружений или существующих зданий, строений, сооружений, прошедших изменения (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, реконструкцию, капитальный ремонт) государственных учреждений, соответствующих классу энергоэффективности "С" и выше от общего количества новых или модернизированных зданий, строений и сооружений или существующих зданий, строений, сооружений, прошедших изменения (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, реконструкцию, капитальный ремонт) (0-15 % - 1 балл, 16-20 % - 2 балла, 21-25 % - 3 балла, 26-30 % - 4 балла, 31-100 % - 5 баллов) рассчитывается согласно следующей формуле:
A = x / y × 100
где,
A - доля новых зданий, строений и сооружений или существующих зданий, строений, сооружений, прошедших изменения (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, реконструкцию, капитальный ремонт) государственных учреждений, соответствующих классу энергоэффективности "С" и выше от общего количества новых или модернизированных зданий, строений и сооружений или существующих зданий, строений, сооружений, прошедших изменения (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, реконструкцию, капитальный ремонт) за отчетный период;
x - количество новых зданий, строений и сооружений или существующих зданий, строений, сооружений, прошедших изменения (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, реконструкцию, капитальный ремонт) государственных учреждений, соответствующих классу энергоэффективности "С" и выше;
y - общее количество новых или модернизированных зданий, строений и сооружений или существующих зданий, строений, сооружений, прошедших изменения (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, реконструкцию, капитальный ремонт).
В случае отсутствия в отчетном периоде объектов оценки по отдельному критерию (отсутствие новых зданий, объектов термомодернизации, закупок товаров, работ и услуг либо иных объектов оценки) соответствующий критерий не учитывается при определении максимально возможного количества баллов для расчета итоговой оценки.
8. Итоговая оценка МИО определяется путем сложения полученных результатов расчетов по всем критериям.
Итоговый процент оценки рассчитывается по следующей формуле:
P = B / Bmax × 100
где:
P - итоговый процент оценки;
B - сумма фактически набранных баллов;
Bmax - максимально возможное количество баллов.
Итоговая оценка считается:
1) "низкая" ниже или равна 60 % от максимального балла;

2) ең жоғары балдың 61-85 % аралығында болса "орташа";
3) ең жоғары балдың 86 %-ға тең немесе одан жоғары болса "жоғары" болып саналады.
9. Бағалау нәтижесі бойынша уәкілетті орган жыл сайын, есептік жылдан кейінгі жылдың 30 наурызынан кешіктірмей, осы тетікке 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жергілікті атқарушы органдардың энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері бойынша қызметін бағалау нәтижелері туралы қорытынды дайындайды.
10. ЖАО энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері бойынша бағалау нәтижелері уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланады.
Энергия үнемдеу және
энергия тиімділігін арттыру
мәселелері бойынша жергілікті
атқарушы органдардың
қызметін бағалау тетігіне
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет–ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/mps?lang=kk
Әкімшілік нысанның атауы: Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері жөніндегі қызмет туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-ОДЭПЭ.
Кезеңділік: жылдық.
Есепті кезең: ________ жыл.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 қаңтарына дейін.
ЖСН/БСН
(деректерді жеке адамдар ұсынған жағдайда, сондай-ақ агрегатталған түрде толтырылмайды):
Жинау әдісі: қағаз немесе электронды түрде.
р/с №
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Оның ішінде
Есепті кезеңде орындалған жұмыс туралы ақпарат
Есепті кезең үшін
Барлығы
1
2
3
4
5
6
1
Мақсаттарға қол жеткізу индикаторлары бар энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша бекітілген жол картасының болуы
%
1-1
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі жол картасының жоспарланған іс-шараларының жалпы санынан энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі жол картасының жүзеге асырылған іс-шаралар үлесі
%
2
Энергия тұтыну нормативтері бойынша бағалануға жататын мемлекеттік мекемелердің жалпы санынан энергия тұтыну нормативтеріне сәйкес келетін мемлекеттік мекемелердің үлесі
%
3
Энергия аудитін жүргізуге жататын мемлекеттік мекемелердің жалпы санынан мемлекеттік мекемелердің жүргізілген энергия аудиттерінің үлесі
%
4
Бағалануға жататын мемлекеттік мекемелердің жалпы санынан мемлекеттік мекемелерге жүргізілген терможаңғырту үлесі
%
5
Энергетикалық ресурстарды есепке алу аспаптарымен жарақтандыруға жататын мемлекеттік мекемелердің жалпы санынан мемлекеттік мекемелер үшін орнатылған энергетикалық ресурстарды есепке алу аспаптарының үлесі
%
6
Жылу тұтынуды реттеудің автоматты жүйелерін орнатуға жататын мемлекеттік мекемелердің жалпы санынан мемлекеттік мекемелер үшін жылу тұтынуды реттеудің орнатылған автоматты жүйелерінің үлесі
%
7
Энергия үнемдейтін шамдарды қолдануды ескере отырып, саябақтық және көше жарықтандыруының жалпы көлемінен жаңғыртылған саябақтық және көше жарықтандырудың үлесі
%
8
Есепті кезеңде Құрамында сынабы бар энергия үнемдейтін шамдарды кәдеге жаратудың жоспарланған көлемнен халықтың пайдалануында болған құрамында сынабы бар энергия үнемдейтін кәдеге жаратылған шамдардың үлесі
%
9
Мемлекеттік мекемелердегі энергия үнемдейтін шамдарды қолдануды ескере отырып, ішкі жарықтандырудың жалпы көлемінен жаңғыртылған ішкі жарықтандырудың үлесі
%
10
Мемлекеттік сатып алулар мен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алудың жалпы санынан энергия тиімділік жөніндегі талаптарға сәйкес келетін мемлекеттік сатып алулар мен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу үлесі
%
11
Жаңа ғимараттар, құрылымдар мен құрылыстардың немесе өзгерістерден (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкциялау, күрделі жөндеу) өткен қолданыстағы ғимараттар, құрылымдар мен құрылыстардың жалпы санынан энергия тиімділігі "С" және одан жоғары сыныбына сәйкес келетін мемлекеттік мекемелердің жаңа ғимараттар, құрылымдар мен құрылыстардың немесе өзгерістерден (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкциялау, күрделі жөндеу) өткен қолданыстағы ғимараттардың, құрылымдар мен құрылыстардың үлесі
%
Ескертпе: Нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Атауы _________________________ Мекенжай _____________________________
______________________________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушы __________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті
атқарушы органдарының басшылары немесе есепке қол қоюға уәкілетті және жауапты
тұлғалар
______________________________________ ____________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
__________________________________________________________________
Энергия үнемдеу және энергия
тиімділігін арттыру мәселелері
жөніндегі қызмет туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері жөніндегі қызмет туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме (1-ОДЭПЭ, жылдық)

2) "средняя" между 61 % - 85 % от максимального балла;
3) "высокая", равна или выше 86 % от максимального балла.
9. По результатам оценки уполномоченный орган ежегодно не позднее 30 марта года, следующего за отчетным, готовит заключение о результатах оценки деятельности местных исполнительных органов по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности по форме согласно приложению 2 к настоящему механизму.
10. Результаты оценки МИО по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности публикуются на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Приложение 1 к Механизму
оценки деятельности местных
исполнительных органов
по вопросам энергосбережения
и повышения
энергоэффективности
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе:
https://www.gov.kz/memleket/entities/mps?lang=kk
Наименование административной формы:
Отчет о деятельности по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы):
1-ОДЭПЭ.
Периодичность: годовая.
Отчетный период: ________ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: Местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения.
Срок представления формы, предназначенных для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно, до 30 января года, следующего за отчетным периодом.
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
Метод сбора: на бумажном носителе или в электронном виде
п/п
Наименование показателя
Единица измерения
В том числе
Информация о выполненной работе за отчетный период
За отчетный период
Всего
1
2
3
4
5
6
1
Наличие утвержденной дорожной карты по энергосбережению и повышению энергоэффективности с индикаторами достижения целей
1-1
Доля реализованных мероприятий дорожной карты по энергосбережению и повышению энергоэффективности от общего количества запланированных мероприятий дорожной карты по энергосбережению и повышению энергоэффективности
%
2
Доля государственных учреждений, соответствующих нормативам энергопотребления от общего количества государственных учреждений, подлежащих оценке по нормативам энергопотребления.
%
3
Доля проведенных энергоаудитов государственных учреждений от общего количества государственных учреждений, подлежащих проведению энергоаудита.
%
4
Доля проведенной термомодернизации государственных учреждений от общего количества государственных учреждений, подлежащих оценке.
%
5
Доля установленных приборов учета энергетических ресурсов для государственных учреждений от общего количества государственных учреждений, подлежащих оснащению приборами учета энергетических ресурсов.
%
6
Доля установленных автоматических систем регулирования теплопотребления для государственных учреждений от общего количества государственных учреждений, подлежащих оснащению автоматическими системами регулирования теплопотребления.
%
7
Доля модернизированных парковых и уличных освещения с учетом использования энергосберегающих ламп от общего количества паркового и уличного освещения
%
8
Доля утилизированных ртутьсодержащих энергосберегающих ламп, бывших в употреблении у населения от запланированного объема утилизации ртутьсодержащих энергосберегающих ламп
%
9
Доля модернизированных внутренних освещений в государственных учреждениях с учетом использования энергосберегающих ламп от общего количества внутреннего освещения в государственных учреждениях.
%
10
Доля государственных закупок и закупок товаров, работ, услуг, соответствующих требованиям по энергоэффективности от общего количества государственных закупок и закупок товаров, работ, услуг
%
11
Доля новых зданий, строений и сооружений или существующих зданий, строений, сооружений, прошедших изменения (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, реконструкцию, капитальный ремонт) государственных учреждений, соответствующих классу энергоэффективности "С" и выше от общего количества новых или модернизированных зданий, строений и сооружений или существующих зданий, строений, сооружений, прошедших изменения (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, реконструкцию, капитальный ремонт)
%
Примечание: пояснение по заполнению формы приведено в приложении к настоящей форме.
Наименование _____________________ Адрес ______________________________________
________________________________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________________________
Исполнитель ______________________________________ ____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководители местных исполнительных органов столицы, областей, городов
республиканского значения или лица, уполномоченные
на подписание отчета, и ответственное лицо
__________________________________________________ ____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
______________________________________________________________________________
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Отчет о деятельности
по вопросам энергосбережения и
повышения
энергоэффективности"
Пояснение по заполнению формы административных данных "Отчет о деятельности по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности" (1-ОДЭПЭ, годовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсініктеме (бұдан әрі – Түсініктеме) "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мәселелері жөніндегі қызмет туралы есеп" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі-нысан) толтыру бойынша бірыңғай тәртіпті айқындайды.
2. Нысан "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6-5) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 30 қаңтарынан кешіктірілмей уәкілетті органға электрондық тасығыштарда ұсынылады.
4. Нысанға астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының басшылары немесе есепке қол қоюға уәкілетті адамдар мен жауапты тұлға қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1) "1" деген бағанда нөмір "№" реті бойынша толтырылады;
2) "2" деген бағанда іс-шаралардың атауы толтырылады;
3) "3" деген бағанда өлшем бірлігі көрсетіледі:
- "1" деген жолда – уәкілетті органның келісімі бойынша 3 жыл іске асыру мерзімімен энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша бекітілген жол картасының болуы;
- "1-1" деген жолда – энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша жол картасының іске асырылған іс-шараларының үлесі көрсетіледі;
- "2" деген жолда – мемлекеттік мекемелердің энергия тұтыну нормативтерінің сақталуына мониторингтің үлесі көрсетіледі;
- "3" деген жолда – мемлекеттік мекемелердің өткізілген энергия аудиттерінің үлесі көрсетіледі;
- "4" деген жолда – мемлекеттік мекемелерге жүргізілген терможаңғырту үлесі көрсетіледі;
- "5" деген жолда – мемлекеттік мекемелер үшін орнатылған энергетикалық ресурстарды есепке алу аспаптарының үлесі көрсетіледі;
- "6" деген жолда – мемлекеттік мекемелер үшін жылу тұтынуды реттеудің орнатылған автоматты жүйелерінің үлесі көрсетіледі;
- "7" деген жолда – энергия үнемдейтін шамдарды пайдалануды ескере отырып, жаңғыртылған саябақ және көше жарығының үлесі көрсетіледі;
- "8" деген жолда – тұтынуда болған құрамында сынабы бар энергия үнемдейтін кәдеге жаратылған шамдардың үлесі көрсетіледі;
- "9" деген жолда – мемлекеттік мекемелердегі энергия үнемдейтін шамдарды қолдануды ескере отырып, жаңғыртылған ішкі жарықтандырудың үлесі көрсетіледі;
- "10" деген жолда – энергия тиімділік талаптарына сәйкес келетін мемлекеттік сатып алулар мен тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтерді сатып алулардың үлесі көрсетіледі;
- "11" деген жолда – мемлекеттік мекемелердің жаңа ғимараттар, құрылымдар мен құрылыстардың немесе өзгерістерден (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкция, күрделі жөндеу) өткен қолданыстағы ғимараттар, құрылымдар мен құрылыстардың ішінде энергоэффективтіліктің "С" және одан жоғары сыныбына сәйкес келетіндерінің үлесі көрсетіледі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единый порядок по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о деятельности по вопросам энергосбережения и повышения энергоэффективности" (далее - форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 6-5) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности".
3. Форма представляется ежегодно не позднее 30 января года, следующего за отчетным годом, уполномоченному органу на электронных носителях.
4. Форму подписывают руководители местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения или лица, уполномоченные на подписание отчета, и ответственное лицо.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
1) в графе "1" заполняется номер по порядку "№";
2) в графе "2" заполняется наименование мероприятий;
3) в графе "3" указываются единица измерения:
- в строке "1" - наличие утвержденной дорожной карты по энергосбережению и повышению энергоэффективности с индикаторами достижения целей, со сроком реализации на 3 года по согласованию с уполномоченным органом;
- в строке "1-1" - указывается доля реализованных мероприятий дорожной карты по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
- в строке "2" - указывается доля мониторинга за соблюдением нормативов энергопотребления государственными учреждениями;
- в строке "3" - указывается доля проведенных энергоаудитов государственных учреждений;
- в строке "4" указывается доля проведенных термомодернизации государственных учреждений;
- в строке "5" указывается доля установленных приборов учета энергетических ресурсов для государственных учреждений;
- в строке "6" указывается доля установленных автоматических систем регулирования теплопотребления для государственных учреждений;
- в строке "7" - указывается доля модернизированного паркового и уличного освещения с учетом использования энергосберегающих ламп;
- в строке "8" - указывается доля утилизированных ртутьсодержащих энергосберегающих ламп, бывших в употреблении у населения от запланированного объема за отчетный период;
- в строке "9" - указывается доля модернизированного внутреннего освещения в государственных учреждениях с учетом использования энергосберегающих ламп;
- в строке "10" - указывается доля государственных закупок и закупок товаров, работ, услуг, соответствующих требованиям по энергоэффективности;
- в строке "11" - указывается доля новых зданий, строений, сооружений или существующих зданий, строений, сооружений, прошедших изменения (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, реконструкцию, капитальный ремонт) государственных учреждений, соответствующих классу энергоэффективности "С" и выше;

4) "4-5" деген бағанда – тиісті көрсеткіштер бойынша нақты деректер және олардың жалпы саны көрсетіледі;
5) "6" деген бағанда – есепті кезеңде орындалған жұмыс туралы ақпарат толтырылады.
Энергия үнемдеу және энергия
тиімділігін арттыру мәселелері
бойынша жергілікті атқарушы
органдар қызметін бағалау
тетігіне 2-қосымша
Нысан
Энергия үнемдеу және энергия
тиімділігін арттыру мәселелері
бойынша жергілікті атқарушы
органдардың қызметін бағалау
нәтижелері туралы қорытынды
_____________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
___________________ (есепті кезең)
р/с
Бағалау өлшемшарттары
Әрбір өлшемшартты бағалау балдары
1
2
3
1
Уәкілетті органның келісуі бойынша 3 жыл іске асыру мерзімімен мақсаттарға қол жеткізу индикаторлары бар энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі жол картасын әзірлеу және бекіту.
1-1
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша жол картасының іс-шараларын іске асыру.
2
Өз құзыреті шегінде мемлекеттік мекемелердің энергия тұтынудың нормативтерін сақтауына мониторингті жүзеге асыру.
3
Мемлекеттік мекемелерде энергия аудитін өткізуді ұйымдастыру.
4
Мемлекеттiк мекемелердi терможаңғыртуды өткізуді ұйымдастыру.
5
Мемлекеттік мекемелер үшін энергетика ресурстарын есепке алу аспаптарын сатып алу және орнату.
6
Мемлекеттік мекемелер үшін жылу тұтынуды реттеудің автоматты жүйелерін сатып алу және орнату.
7
Энергия үнемдейтін шамдарды пайдалануды ескере отырып, саябаққа және көшеге жарық беруді жаңғыртуды қамтамасыз ету.
8
Тұрғындарда пайдалануда болған, құрамында сынабы бар энергия үнемдеу шамдарын кәдеге жаратуды ұйымдастыру.
9
Энергия үнемдейтін шамдарды қолдануды ескере отырып, мемлекеттік мекемелердегі ішкі жарықтандыруды жаңғыртуды қамтамасыз ету.
10
Энергия тиімділік талаптарына сәйкес мемлекеттік сатып алулар мен тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды қамтамасыз ету.
11
Мемлекеттік мекемелерде жаңа ғимараттар, құрылымдар мен құрылыстардың немесе өзгерістерден (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкциялау, күрделі жөндеу) өткен қолданыстағы ғимараттар, құрылымдар мен құрылыстардың қажетті энергия тиімділігі сыныбын сақтауын қамтамасыз ету.
Жалпы бағалау:
Жалпы бағалаудың мәні:
Бағалау өлшемшарттары бойынша жергілікті атқарушы орган қызметінің тиімділігін талдау:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Қорытындылар мен ұсынымдар:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Уәкілетті органның басшысы _____________ ______________________________
(қолы) (қолының толық жазылуы)
_____________________________________________________________________
Уәкілетті органның тиiстi құрылымдық бөлiмшесiнің басшысы _______________
______________________________________ (қолы) (қолының толық жазылуы)
20___ жылғы "___" ______________

4) в графе "4-5" - указывается фактические данные и общее количество по соответствующим показателям;
5) в графе "6" заполняется информация о выполненной работе за отчетный период.
Приложение 2 к Механизму
оценки деятельности местных
исполнительных органов по
вопросам энергосбережения и
повышения
энергоэффективности
Форма
Заключение о результатах
оценки деятельности местных
исполнительных органов по
вопросам энергосбережения и
повышения
энергоэффективности
_______________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
___________________
(отчетный период)
№ п/п
Критерии оценки
Баллы оценки каждого критерия
1
2
3
1
Разработка и утверждение дорожной карты по энергосбережению и повышению энергоэффективности с индикаторами достижения целей, со сроком реализации на 3 года по согласованию с уполномоченным органом.
1-1
Реализация мероприятий дорожной карты по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
2
Осуществление в пределах своей компетенции мониторинга за соблюдением нормативов энергопотребления государственными учреждениями.
3
Организация проведения энергоаудита государственных учреждений.
4
Организация проведения термомодернизации государственных учреждений.
5
Закуп и установка приборов учета энергетических ресурсов для государственных учреждений.
6
Закуп и установка автоматических систем регулирования теплопотребления для государственных учреждений.
7
Обеспечение модернизации паркового и уличного освещения с учетом использования энергосберегающих ламп.
8
Организация утилизации ртутьсодержащих энергосберегающих ламп, бывших в употреблении у населения.
9
Обеспечение модернизации внутреннего освещения в государственных учреждениях с учетом использования энергосберегающих ламп.
10
Обеспечение осуществления государственных закупок и закупок товаров, работ, услуг, в соответствии с требованиями по энергоэффективности.
11
Обеспечение соблюдения государственными учреждениями требуемого класса энергоэффективности новых зданий, строений и сооружений или существующих зданий, строений, сооружений, прошедших изменения (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, реконструкцию, капитальный ремонт).
Общая оценка:
Значение общей оценки:
Анализ эффективности деятельности местного исполнительного органа по критериям оценки:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Выводы и рекомендации: ________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Руководитель уполномоченного органа _____________ __________________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения уполномоченного органа
_____________ _______________________________
(подпись)             (расшифровка подписи)
"___" ______________ 20___ г.