"Арнайы құқық субъектісі "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы жүзеге асыратын қызметтермен технологиялық байланысты қызмет түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 14 мамырдағы № 273/НҚ бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 2 шiлдедегi № 376/НҚ бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 14 мамырдағы № 273/НҚ ""Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы арнайы құқық субъектісі жүзеге асыратын қызметтермен технологиялық байланысты қызмет түрлерінің тізбесін бекіту туралы" бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы арнайы құқық субъектісі жүзеге асыратын қызметтермен технологиялық байланысты қызмет түрлерінің тізбесі осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Ведомстволық бағынысты ұйымдарды үйлестіру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында ресми жарияланғаннан кейін орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Ж. Мәдиев
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасы
Премьер – Министрінің
орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық даму
Министрінің
2026 жылғы 2 шілдедегі
№ 376/НҚ бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2024 жылғы 14 мамырдағы
№ 273/НҚ бұйрығымен
бекітілген
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы арнайы құқық субъектісі жүзеге асыратын қызметтерге технологиялық байланысты қызмет түрлерінің тізбесі

О внесении изменения в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 14 мая 2024 года № 273/НҚ "Об утверждении перечня видов деятельности, технологически связанных с услугами, осуществляемыми субъектом специального права акционерным обществом "Национальные информационные технологии"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 2 июля 2026 года № 376/НҚ
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12 июля 2026 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 14 мая 2024 года № 273/НҚ "Об утверждении перечня видов деятельности, технологически связанных с услугами, осуществляемыми субъектом специального права акционерным обществом "Национальные информационные технологии" следующее изменение:
Перечень видов деятельности, технологически связанных с услугами, осуществляемыми субъектом специального права акционерным обществом "Национальные информационные технологии", утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту координации подведомственных организаций Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" в течении пяти рабочих дней со дня подписания приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство по защите и
развитию конкуренции
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместителя Премьер –
Министра – Министра
искусственного интеллекта и
цифрового развития
Республики Казахстан
от 2 июля 2026 года № 376/НҚ
Утвержден
приказом Министра цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 14 мая 2024 года № 273/НҚ
Перечень видов деятельности, технологически связанных с услугами, осуществляемыми субъектом специального права акционерным обществом "Национальные информационные технологии"

1. Мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жасауға және (немесе) Мемлекеттік орган қызметін автоматтандыруға, оның ішінде мемлекеттік функцияларды автоматтандыруға арналған цифрлық объектілерін құру, дамыту, тестілеу, сүйемелдеу және оларға жүйелік-техникалық қызмет көрсету;
2. цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша цифрлық объектілерін, оның ішінде "цифрлық үкіметтің", құру, кастомизациялау, дамыту және оларға жүйелі-техникалық қызмет көрсету және экспортқа сату;
3. цифрлық объектілерін, оның ішінде "цифрлық үкіметтің" құру және дамыту бойынша жобаларын басқару мен әдіснамалық қамтамасыз ету үшін экспорқа сату;
4. "Smart Data Ukimet" цифрлық талдау жүйесінің деректері негізінде дашбордтар құру;
5. "Smart Data Ukimet" цифрлық талдау жүйесінде проактивті мемлекеттік қызметтердің әлеуетті алушыларын айқындау бойынша тізімдерді дайындау (сегменттеу және тізімдерді қалыптастыру);
6. "Smart Data Ukimet" цифрлық талдау жүйесінде деректер витриналарын әзірлеу;
7. "Smart Data Ukimet" цифрлық талдау жүйесінің деректерді визуализациялау құралдарымен жұмыс істеу бойынша оқыту жүргізу;
8. "Smart Data Ukimet" цифрлық талдау жүйесінің деректері негізінде кейстерді қалыптастыру және оларды сүйемелдеу;
9. "Smart Bridge" сервистерін пайдалану бойынша қызметтер көрсету және онда орналастырылған сервистерге қолжетімділікті ұйымдастыру;
10. операторға бекітілген "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымы объектілерінде сервисті орналастыру қызметі;
11. "Smart Data Ukimet" цифрлық талдау жүйесінің деректері негізінде жүргізілген талдау нәтижелерін ұсыну;
12. адам келбетін тану әдісіне негізделген цифрлық сәйкестендіру қызметін ұсыну (биометриялық сәйкестендіру), оның ішінде мемлекеттік қызмет көрсету кезінде;
13. электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтімен құжаттарға/электрондық құжаттарға қол қою қызметтерін ұсыну және электрондық цифрлық қолтаңбаның түпнұсқалығын тексеру;
14. Заңның көрсетілген бабы 1 – тармағының 3) тармақшасын қоспағанда, "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-5-бабына сәйкес Киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету орталығының қызметін жүзеге асыру;
15. мемлекеттік емес цифрлық жүйелер үшін цифрлық инфрақұрылымды ұсыну:
1) есептеу ресурстарын ұсыну қызметі;
2) серверлік жабдықты орналастыру көрсетілетін қызметі;
3) сервис ретінде бұлтты инфрақұрылым көрсетілетін қызметі (IAAS);
4) сервис ретінде бұлтты платформа көрсетілетін қызметі (PAAS);
5) сервис ретінде бұлтты бағдарламалық қамтамасыз ету қызметі (SAAS);

1. Создание, развитие, тестирование, сопровождение и системно-техническое обслуживание цифровых объектов, предназначенных для межгосударственного информационного взаимодействия и (или) автоматизации деятельности государственного органа, в том числе автоматизации государственных функций;
2. создание, кастомизация, развитие, сопровождение и системно-техническое обслуживание цифровых объектов, в том числе "цифрового правительства" и их реализация на экспорт по согласованию с уполномоченным органом в сфере цифровизации;
3. методологическое обеспечение и управление проектами по созданию и развитию цифровых объектов, в том числе "цифрового правительства" для реализации на экспорт;
4. создание дашбордов на основе данных цифровой аналитической системы "Smart Data Ukimet";
5. подготовка списков потенциальных услугополучателей проактивных государственных услуг (сегментация и формирование списков) в цифровой аналитической системе "Smart Data Ukimet";
6. разработка витрин данных в цифровой аналитической системе "Smart Data Ukimet";
7. проведение обучения по работе с инструментами визуализации данных цифровой аналитической системы "Smart Data Ukimet";
8. создание и сопровождение кейсов на основе данных цифровой аналитической системы "Smart Data Ukimet";
9. предоставление услуг по использованию и организации доступа к сервисам, размещенным на витрине сервисов "Smart Bridge";
10. услуга по размещению сервиса на объектах цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", закрепленных за Оператором;
11. предоставление результатов аналитики данных на основе данных цифровой аналитической системы "Smart Data Ukimet";
12. предоставление услуги цифровой идентификации, основанной на методе распознавания лица (биометрическая идентификация), в том числе при оказании государственной услуги;
13. предоставление услуг подписания документов/электронных документов закрытым ключом электронной цифровой подписи, и проверка подлинности электронной цифровой подписи;
14. осуществление деятельности Центра обеспечения кибербезопасности в соответствии со статьей 7-5 Закона Республики Казахстан "О кибербезопасности" (далее – Закон), за исключением подпункта 3) пункта 1 указанной статьи Закона;
15. предоставление цифровой инфраструктуры для негосударственных цифровых систем:
1) услуга предоставления вычислительных ресурсов;
2) услуга размещения серверного оборудования;
3) услуга облачной инфраструктуры как сервис (IAAS);
4) услуга облачной платформы как сервис (PAAS);
5) услуга облачного программного обеспечения как сервис (SAAS);

16. жасанды интеллект модельдерін құру, оқыту, теңшеу және модельдерді құру үшін қажетті деректерді талдау қызметтерін ұсыну.

16. предоставление услуг по созданию, обучению, настройке моделей искусственного интеллекта и анализу данных, необходимых для создания моделей.