Қала әкімдігінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 262 "Семей қаласында пәтерлер, тұрғын емес үй -жайлары меншік иелерінің лифтілерді жөндеу мен ауыстыруға, көппәтерлі тұрғын үйді күрделі жөндеуге байланысты шығындарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Абай облысы Семей қаласы әкімдігінің 2026 жылғы 8 сәуірдегі № 439 қаулысы
Қала әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қала әкімдігінің "Семей қаласында пәтерлер, тұрғын емес үй -жайлары меншік иелерінің лифтілерді жөндеу мен ауыстыруға, көппәтерлі тұрғын үйді күрделі жөндеуге байланысты шығындарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 262 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 43-18 болып тіркелген), (әкімдіктің 2024 жылғы 23 сәуірдегі № 329 қаулысымен енгізілген өзгерістермен), келесідей өзгерістер енгізілсін:
аталған қаулымен бекітілген қосымшаға осы қаулының қосымшасына сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. "Семей қаласының тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі (Д. Т. Шаяхметова) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Семей қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қаулының орындалуын бақылау қала әкімінің орынбасары Рустам Ерболович Айткуловқа жүктелсін.
4. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді.
Қала әкімі А. Кожанбаев
Қала әкімдігінің
2026 жылғы "8" сәуірдегі
№ 439 қаулысына
қосымша
"Семей қаласында пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлары меншік иелерінің лифтілерді жөндеу және ауыстыруға, көппәтерлі тұрғын үйді күрделі жөндеуге байланысты шығындарды өтеу қағидаларына енгізілетін өзгерістер
1. 1- тараудың 2)тармағында:
1) тармақша келесідей редакцияда жазылсын:
басқарушы компания - кондоминиум объектісін басқарудың жасалған шартының немесе көппәтерлі тұрғын үй пәтерлері, тұрғын емес үй - жайлары меншік иелерінің жиналысы хаттамасының негізінде кондоминиум объектісін басқару бойынша қызметтер көрсететін кәсіпкерлік субъектісі;
2. 2) тармақша келесідей редакцияда жазылсын:
дауыс беру - пәтерлердің, тұрғын емес үй - жайлардың, орынтұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелері кондоминиум объектісін басқаруға байланысты мәселелер бойынша шешім қабылдау үшін дауыстарды санау арқылы өз пікірлерін білдіретін рәсім;
3. 3) тармақша келесідей редакцияда жазылсын:
пәтерлер (тұрғын емес үй - жайлар) меншік иелерінің кооперативі - кондоминиум объектісін басқарудың жасалған шартының немесе көппәтерлі тұрғын үй пәтерлері, тұрғын емес үй-жайлары меншік иелерінің жиналысы хаттамасының негізінде кондоминиум объектісін басқару бойынша қызметтер көрсету үшін пәтерлердің, тұрғын емес үй - жайлардың меншік иелері құрған коммерциялық емес ұйым;

О внесении изменений в постановление акимата города от 7 апреля 2023 года № 262 "Об утверждении Правил компенсации собственниками квартир, нежилых помещений, затрат, связанных с ремонтом и заменой лифтов, капитальным ремонтом многоквартирного жилого дома в городе Семей"
Постановление акимата города Семей области Абай от 8 апреля 2026 года № 439
Акимат города ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата города "Об утверждении Правил компенсации собственниками квартир, нежилых помещений, затрат, связанных с ремонтом и заменой лифтов, капитальным ремонтом многоквартирного жилого дома в городе Семей" от 7 апреля 2023 года № 262 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 43-18), (с изменениями, внесенными постановлением акимата от 23 апреля 2024 года № 329), следующие изменения:
в приложении, утвержденное указанным постановлением, внести изменения согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Отдел жилищных отношений и жилищной инспекции города Семей области Абай" (Шаяхметова Д. Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить размещение настоящего постановления на интернет - ресурсе акимата города Семей после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением постановления возложить на заместителя акима города Айткулова Рустама Ерболовича.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города А. Кожанбаев
Приложение
к постановлению акимата города
от "8" апреля 2026 года
№ 439
Изменения, вносимые в Правила компенсации собственниками квартир, нежилых помещений, затрат, связанных с ремонтом и заменой лифтов, капитальным ремонтом многоквартирного жилого дома в городе Семей
1. в пункте 2 главы 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
управляющая компания - субъект предпринимательства, оказывающий услуги по управлению объектом кондоминиума на основании заключенного договора управления объектом кондоминиума или протокола собрания собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома;
2. подпункт 2) изложить в следующей редакции:
голосование – процедура, при которой собственники квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок выражают свое мнение для принятия решения по вопросам, связанным с управлением объектом кондоминиума, путем подсчета голосов;
3. подпункт 3) изложить в следующей редакции:
кооператив собственников квартир (нежилых помещений) - некоммерческая организация, образованная собственниками квартир, нежилых помещений для оказания услуг по управлению объектом кондоминиума на основании заключенного договора управления объектом кондоминиума или протокола собрания собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома;

4. 5) тармақша келесідей редакцияда жазылсын:
көппәтерлі тұрғын үй пәтерлері, тұрғын емес үй-жайлары меншік иелерінің жиналысы (бұдан әрі - жиналыс) - кондоминиум объектісін басқаруға байланысты шешімдерді ұжымдық талқылауды және (немесе) қабылдауды қамтамасыз ететін кондоминиум объектісін басқарудың жоғары органы;
5. 11) тармақшада:
"шатырлар," деген сөзден кейін "кіреберіс жерлердегі қорғауыштар (қалқалар,)" деген сөздермен толықтырылсын;
6. 14) тармақша алынып тасталсын;
7. 17) тармақша келесідей редакцияда жазылсын:
жинақтаушы жарналар - пәтерлер, тұрғын емес үй - жайлар, орынтұрақ орындары, қоймалар меншік иелерінің кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін немесе оның жекелеген бөліктерін күрделі жөндеуге арналған ай сайынғы міндетті жарналары;
8. 3) тармақ келесідей редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидалар Семей қаласына бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, реконструкциялау, қабырғаларын, шатырларын ағымдағы және күрделі жөндеу шараларына бөлінген, жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырылатын қаржыландыруға қолданылмайды.";
9. 4) тармақшада:
"үй - жайлардан" деген сөздерден кейін "орынтұрақ орындарының, қоймалардың" деген сөздермен толықтырылсын;
10. 5 - тармақта:
"үй - жайлардан" деген сөздерден кейін "орынтұрақ орындарының, қоймалардың" деген сөздермен толықтырылсын;
11. 2 - тараудың 7 - тармағында:
"42-1 тармағымен" деген сөз бен сандар "42 тармағымен" сөзімен және санымен ауыстырылсын;
12. "үйдің" сөзінен кейін "немесе басқару субъектісі" деген сөздермен толықтырылсын;
13. 8 - тармақта:
"42-2 тармағымен" деген сөз бен сандар "42 - тармағымен" сөзімен және санымен ауыстырылсын;
14. 10 - тармақ алынып тасталсын;
15. 3 - тараудың 11 - тармағында:
"ТҮҚ және ТҮИ" сөздері "Бағдарлама әкімшісі" сөздерімен ауыстырылсын;
16. 4 - тараудың 17 - тармағында:
"жай серіктестіктің сенімді өкілі" деген сөздер "басқарушы, төраға," сөздерімен ауыстырылсын;
17. 18 - тармақта:
"жай серіктестіктің сенімді өкілі" деген сөздер "басқарушы, төраға," сөздерімен ауыстырылсын.

4. подпункт 5) изложить в следующей редакции:
собрание собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома (далее - собрание) - высший орган управления объектом кондоминиума, обеспечивающий коллективное обсуждение и (или) принятие решений, связанных с управлением объектом кондоминиума;
5. в подпункте 11):
после слова "крыши," дополнить словами "козырьки (навесы) входных групп,";
6. подпункт 14) исключить:
7. подпункт 17) изложить в следующей редакции:
накопительные взносы - обязательные ежемесячные взносы собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума или отдельных его частей;
8. пункт 3) изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила не распространяются на финансирование мероприятий по реконструкции, текущему или капитальному ремонту наружных стен, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика городу Семей, которое осуществляется за счет средств местного бюджета.";
9. в подпункте 4):
после слов "помещений" дополнить словами "парковочных мест, кладовок";
10. в пункте 5:
после слов "помещений" дополнить словами "парковочных мест, кладовок";
11. в пункте 7 главы 2:
слова и цифры "статьей 42-1" заменить словом и цифрой "статьей 42";
12. после слова "домом" дополнить словами "или субъект управления";
13. в пункте 8:
слова и цифры "статьей 42-2" заменить словом и цифрой "статьей 42";
14. пункт 10 исключить:
15. в пункте 11 главы 3:
слова "Отдел ЖО и ЖИ" заменить словами "Оператор программы";
16. в пункте 17 главы 4:
слова "доверенное лицо простого товарищества" заменить словами "управляющий, председатель,";
17. в пункте 18:
слова "доверенное лицо простого товарищества" заменить словами "управляющий, председатель,".