Абай облысы бойынша жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемесін белгілеу туралы
Абай облысы мәслихатының 2026 жылғы 31 наурыздағы № 35/232-VIII шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 4-6) тармақшасына, "Мемлекеттiк меншiктегi тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының мөлшерлемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 87 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20396 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес, Абай облысы мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:

Об установлении ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения по области Абай
Решение маслихата области Абай от 31 марта 2026 года № 35/232-VIII
В соответствии с подпунктом 4-6) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 87 "Об установлении ставок арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в государственной собственности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20396) маслихат области Абай РЕШИЛ:

1. Қоса беріліп отырған Абай облысы бойынша жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемесі белгіленсін.
2. "Абай облысы мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесіне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы шешім қабылданған күннен бастап бес күнтізбелік күн ішінде оның мемлекеттік және орыс тілдеріндегі электрондық көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау үшін жолдау;

1. Утвердить прилагаемые ставки арендной платы за пользование памятниками истории и культуры местного значения по области Абай.
2. Государственному учреждению "Аппарат маслихата области Абай" в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, обеспечить:
1) направление в течение пяти календарных дней со дня принятия настоящего решения его копии в электронном виде на государственном и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде;

2) осы шешімді ресми жарияланғаннан кейін "Абай облысы мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің интернет-ресурсында орналастыру жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Абай облысы мәслихатының төрағасы Ш. Байбеков
Абай облысы мәслихатының
2026 жылғы 31 наурыздағы
№ 35/232-VIII шешімімен
бекітілді
Абай облысы бойынша жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемері
№ р/н
Қалалар және елді мекендердің санаты
Жалға алу ақысының мөлшерлемелері 1 шаршы метрге айлық есептік көрсеткіштерінде (ай сайын)
Тарих және мәдениет ескерткіштерінің түрлері
Қала құрылысы және сәулет ескерткіштері
Археология ескерткіштері, ансамбльдер мен кешендер, киелі объектілер
Монументтік өнер құрылыстары
1.
облыстық маңызы бар қалалар
0,8
0,6
1,0
2.
аудан орталығы
0,6
0,4
0,8
3.
кенттер
0,4
0,4
0,6
4.
ауыл
0,2
0,2
0,4
Ескерту:
Мемлекеттік меншіктегі тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының мөлшерлемелері жалға алу ақысының мөлшерлемелерін жалға алынатын алаңның шаршы метрдегі көлеміне көбейту жолымен шығарылады.
Жалға алу ақысының мөлшерлемелері "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сай қалалар мен елді мекендердің санаттарын ескере отырып анықталады.
облыстық маңызы бар қалалар* - iрi экономикалық және мәдени орталықтар болып табылатын, дамыған өндiрiстiк және әлеуметтiк инфрақұрылымы бар және халқының саны 50 мың адамнан асатын елдi мекендер;
аудандық маңызы бар қалалар* - аумағында өнеркәсiптік кәсіпорындар, коммуналдық шаруашылық, мемлекеттiк тұрғын үй қоры, білім беру және денсаулық сақтау ұйымдарының, мәдени-ағарту және сауда объектілерінің дамыған желісi бар, халқының саны кемiнде 10 мың адам болатын елдi мекендер;
кенттер* - халқының саны кемiнде 3 мың адам болатын елдi мекендер.

2) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе государственного учреждения "Аппарат маслихата области Абай" после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата области Абай Ш. Байбеков
Утверждено
решением маслихата области Абай
от 31 марта 2026 года № 35/232-VIII
Ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения по области Абай
п/н
Категории городов и населенных пунктов
Ставки арендной платы в месячных расчетных показателях за 1 квадратный метр (в месяц)
Виды памятников истории и культуры
Памятники градостроительства и архитектуры
Памятники археологии, ансамбли и комплексы, сакральные объекты
Сооружения монументального искусства
1.
города областного значения
0,8
0,6
1,0
2.
районного центра
0,6
0,4
0,8
3.
поселок
0,4
0,4
0,6
4.
село
0,2
0,2
0,4
Примечание:
Ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в государственной собственности вычисляются путем умножения ставки арендной платы на количество арендуемой площади в квадратных метрах.
Ставки арендной платы определяются с учетом категории городов и населенных пунктов согласно Закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан".
города областного значения* - населенные пункты, являющиеся крупными экономическими и культурными центрами, имеющие развитую производственную и социальную инфраструктуру и численность населения более 50 тысяч человек;
города районного значения* - населенные пункты, на территории которых имеются промышленные предприятия, коммунальное хозяйство, государственный жилищный фонд, развитая сеть организаций образования и здравоохранения, культурно-просветительных и торговых объектов, с численностью населения не менее 10 тысяч человек;
поселки* - населенные пункты с численностью населения не менее 3 тысяч человек.

Халық саны кемінде 2 мың болатын, жыл сайын емделу және демалу үшiн келетiндердің саны кемiнде олардың жартысын құрайтын, емдiк маңызы бар жерлерде орналасқан елдi мекендер де кенттерге теңестiрiледi. Оларға азаматтардың жазғы демалыс орындары болып табылатын, ересек халықтың кемiнде 25 пайызы ауыл шаруашылығымен тұрақты түрде айналысатын саяжай кенттері де жатады;
ауылдар* – халқының саны кемінде 50 адам болатын елді мекендер.

К поселкам также приравниваются населенные пункты, расположенные в местности, имеющей лечебное значение, с численностью населения не менее 2 тысяч человек, из которых число приезжающих ежегодно для лечения и отдыха составляет не менее половины. К ним относятся также дачные поселки, являющиеся местами летнего отдыха граждан, в которых не менее 25 процентов взрослого населения постоянно занимается сельским хозяйством;
села* – населенные пункты с численностью населения не менее 50 человек.