"Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерін, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 328 бұйрығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2026 жылғы 31 наурыздағы № 207 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдерін, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 328 бұйрығына мынадай өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттің қазынашылық атқарылуы және оларға кассалық қызмет көрсету рәсімдері, қазынашылық есепке алу және мониторинг рәсімдері:
мынадай мазмұндағы 406-1-тармақпен толықтырылсын:
"406-1. Егер квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бюджеттен алынған және инвестициялық жобаларды іске асыруға пайдаланылған қаражат қалдықтары болған жағдайда, сондай-ақ олар бойынша он екі ай ішінде ақша қаражатының қозғалысы болмаған кезде, мемлекеттік қазынашылық органдары бекітілген қаржылық-экономикалық негіздемеге сәйкес инвестициялық жобаны іске асыру аяқталған жылдан кейінгі қаржы жылының 1 ақпанынан кешіктірмей пайдаланылмаған қалдықтардың бар екені туралы жазбаша хабарламаны Республикалық бюджет комиссиясында және/немесе астана, облыс, республикалық маңызы бар қала, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджет комиссиясында қарау және тиісті бюджет кірісіне қаражат қалдықтарын аудару туралы шешім қабылдау үшін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және/немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
Тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі болған жағдайда бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган және/немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган аталған шешімді бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыруға жауапты бюджет бағдарламаларының әкімшісіне квазимемлекеттік сектор субъектісі тарапынан қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қаражат қалдықтарын тиісті бюджет кірісіне аудару бойынша шаралар қабылдау үшін жібереді.";
435-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"435. Республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы қолма-қол ақша тапшылығын өтеу үшін өтеусіз және қайтарымды негізде уақытша бос бюджет ақшасын тартуды мемлекеттік қазынашылық мыналардың:
осы Рәсімдерге 114-қосымшаға сәйкес тиісті жергілікті бюджеттердің және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма қол ақшаны бақылау шоттарынан өтеусіз және қайтарымды негізде уақытша бос бюджет ақшасын тартуға жасалған Бас келісім;
осы Рәсімдерге 115-қосымшаға сәйкес уақытша бос бюджет ақшасын тартуға хабарлама негізінде жүзеге асырады.

О внесении изменения и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 328 "Об утверждении процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедур казначейского учета и мониторинга"
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2026 года № 207
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 328 "Об утверждении процедур казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедур казначейского учета и мониторинга" следующие изменение и дополнение:
в Процедурах казначейского исполнения бюджета и их кассового обслуживания, процедурах казначейского учета и мониторинга, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 406-1 следующего содержания:
"406-1. В случае наличия на контрольных счетах наличности субъектов квазигосударственного сектора остатков средств, полученных из бюджета на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов, и при отсутствии в течение двенадцати месяцев движения денежных средств по ним, органы государственного казначейства не позднее 1 февраля финансового года, следующего за годом завершения реализации инвестиционного проекта в соответствии с утвержденным финансово-экономическим обоснованием, направляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и/или местный уполномоченный орган по государственному планированию письменное уведомление о наличии неиспользованных остатков для рассмотрения на Республиканской бюджетной комиссии и/или бюджетной комиссии столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) и принятии решения о перечислении остатков средств в доход соответствующего бюджета.
При положительном решении соответствующей бюджетной комиссии центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и/или местный уполномоченный орган по государственному планированию, направляет данное решение администратору бюджетных программ, ответственного за реализацию бюджетного инвестиционного проекта, для принятия мер по перечислению субъектом квазигосударственного сектора остатков средств с контрольного счета наличности в доход соответствующего бюджета.";
пункт 435 изложить в следующей редакции:
"435. Привлечение временно свободных бюджетных денег для покрытия дефицита наличности на контрольном счете наличности республиканского бюджета на безвозмездной и возвратной основе осуществляется государственным казначейством на основании:
заключенного Генерального соглашения на привлечение временно свободных бюджетных денег на безвозмездной и возвратной основе с контрольных счетов наличности соответствующих местных бюджетов и субъектов квазигосударственного сектора согласно приложению 114 к настоящим Процедурам;
уведомления о привлечении временно свободных бюджетных денег согласно приложению 115 к настоящим Процедурам.

Бұл ретте республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы қолма-қол ақша тапшылығын өтеу үшін өтеусіз және қайтарымды негізде үш жұмыс күніне дейінгі кезеңге уақытша бос бюджет ақшасын тартуды мемлекеттік қазынашылық осы Рәсімдерге 114-қосымшаға сәйкес Бас келісім жасаспай, осы Рәсімдерге 115-қосымшаға сәйкес уақытша бос бюджет ақшасын тарту туралы хабарлама негізінде жүзеге асырады.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджеттік процесс әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Е. Біржанов

При этом привлечение временно свободных бюджетных денег для покрытия дефицита наличности на контрольном счете наличности республиканского бюджета на период до трех рабочих дней на безвозмездной и возвратной основе осуществляется государственным казначейством на основании уведомления о привлечении временно свободных бюджетных денег согласно приложению 115 к настоящим Процедурам без заключения Генерального соглашения согласно приложению 114 к настоящим Процедурам.".
2. Департаменту методологии бюджетного процесса Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности министра финансов
Республики Казахстан
Е. Биржанов