Қонаев қаласының мәслихатының 2023 жылғы 24 қазандағы "Қонаев қаласының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" № 11-38 шешіміне өзгерістермен толықтырулар енгізу туралы
Алматы облысы Қонаев қалалық мәслихатының 2026 жылғы 23 сәуірдегі № 62-212 шешімі
Қонаев қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қонаев қаласының мәслихатының 2023 жылғы 24 қазандағы "Қонаев қаласының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" № 11-38 шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6047-05 болып тіркелген) келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларында:
4, 5 және 6 – тармақтар жаңа редакцияда жызылсын:
"4. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мезгіл-мезгіл (ай сайын, тоқсан сайын, жылына бір рет) көрсетіледі, өтініш берілген айдан бастап жүзеге асырылады.
5. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбелерін "Қонаев қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ұсынысы бойынша Қонаев қаласының маслихаты белгілейді:
1) 15 ақпан – Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентін Ауғанстан Демократиялық Республикасынан шығару күні;
2) 26 сәуір – Чернобыль атом электр станциясындағы апатты еске алу күні және де Семей ядролық сынақ полигонының жабылу күні – 29 тамыз;
3) 9 мамыр – Жеңіс күні.
Мереке күндері мен атаулы күндерге орай әлеуметтік көмек айлық есептік көрсеткіштің кемінде 2,5 еселенген мөлшерінде белгіленеді және күнтізбелік бір жылда бір рет тағайындалады.
Бірнеше негіз болған жағдайда мереке күндеріне және атаулы күндерге орай әлеуметтік көмек бір негіз бойынша ғана тағайындалады.
6. Алушылар санаттарының тізбесін, әлеуметтік көмектің шекті мөлшерлерін, мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының әлеуметтік көмекке жүгіну мерзімдерін "Қонаев қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесімен айқындалады және Қонаев қаласы мәслихатымен бекітіледі.
Азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар негіз болады:
1) дүлей зілзала салдарынан азаматқа (отбасына) не оның жылжымайтын мүлкіне зиян келуі;
2) өрт салдарынан азаматқа (отбасына) не оның жылжымайтын мүлкіне зиян келуі;

О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Қонаев от 24 октября 2023 года № 11-38 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Қонаев"
Решение маслихата города Қонаев Алматинской области от 23 апреля 2026 года № 62-212
Маслихат города Қонаев РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Қонаев от 24 октября 2023 года № 11-38 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Қонаев" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6047-05) следующие изменения и дополнение:
в Правилах оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденных указанным решением:
пункты 4, 5 и 6 изложить в новой редакции:
"4. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, один раз в год), осуществляется с месяца обращения.
5. Перечни праздничных дней и памятных дат для оказания социальной помощи устанавливаются маслихатом города Қонаев по представлению государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ города Қонаев":
1) 15 февраля – День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан;
2) 26 апреля –День памяти аварии на Чернобыльской атомной электростанции, а также день закрытия Семипалатинского испытательного полигона – 29 августа;
3) 9 мая – День Победы.
Социальная помощь к праздничным дням и памятным датам устанавливается в размере не менее 2,5-кратного месячного расчетного показателя и назначается один раз в календарном году.
При наличии нескольких оснований социальная помощь к праздничным дням и памятным датам назначается только по одному основанию.
6. Перечень категорий получателей, предельные размеры социальной помощи, сроки обращения за социальной помощью отдельным категориям нуждающихся граждан устанавливаются государственным учреждением "Отдел занятости исоциальных программ города Қонаев" и утверждаются маслихатом города Қонаев.
Основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся являются:
1) причинение ущерба гражданину (семье) либо его недвижимому имуществу вследствие стихийного бедствия;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его недвижимому имуществу вследствие пожара;

3) әлеуметтік мәні бар сырқатының болуы;
4) республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына белгіленетін ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста жергілікті өкілді органдар белгілеген шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табысының болуы.
Дүлей зілзала немесе өрт салдарынан жылжымайтын жылжымайтын мүлікке зиян келгенде әлеуметтік көмек меншік иесінің тіркелген жеріне қарамастан зиян тиген мүлік орналасқан жер бойынша көрсетіледі.
Әлеуметтік көмек көрсету және (немесе) адамның (отбасының) материалдық-тұрмыстық жағдайын зерттеп-қарау үшін жоғарыда көрсетілген негіздер бойынша көмек түрлерінің тізбесін жергілікті Қонаев қаласы мәслихатымен бекітеді.
Арнайы комиссиялар әлеуметтік көмек көрсету қажеттігі туралы қорытынды шығарған кезде жергілікті Қонаев қаласы мәслихатымен бекіткен азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу негіздерінің тізбесін басшылыққа алады.";
9-тармақ алынып тасталсын;
10-тармақ жаңа редакцияда жызылсын:
"10. Әлеуметтік көмек мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына жылына бір рет көрсетіледі, атап айтқанда:
1) табиғи зілзаланың салдарынан зардап шеккен азаматтарға (отбасыларға) әлеуметтік көмек жан басына шаққандағы орташа табыс шекті деңгейден аспайтын, Алматы облысы бойынша ең төменгі күнкөріс деңгейіне тең бір реттік сома негізінде:
оның жылжымайтын мүлкіне зиян келтірілген жағдайда (растайтын құжат болған жағдайда) – 400 (төрт жүз) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;"
2) өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтарға (отбасыларға әлеуметтік көмек жан басына шаққандағы орташа табыс шекті деңгейден аспайтын, Алматы облысы бойынша ең төменгі күнкөріс деңгейіне тең бір реттік сома негізінде әлеуметтік көмек көрсетіледі:
оның жылжымайтын мүлкіне зиян келтірілген жағдайда (растайтын құжат болған жағдайда) – 400 (төрт жүз) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
әлеуметтік көмек өрт немесе төтенше жағдай болған күннен бастап үш айдан кешіктірілмей көрсетіледі".;
10-1-тармақтың 3) тармақшасы алынып тасталсын;
10-1- тармақтың 4) тармақшасы "коммуналдық қызметтерді төлеуге" деген сөздерімен толықтырылсын";
12 – тармақ жаңа редакцияда жызылсын:
"12. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына берілетін әлеуметтік көмекті алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан (немесе Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша өкілі) жазбаша түрде "Қонаев қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесіне немесе ауылдық округ әкіміне, немесе мемлекеттік корпорацияға осы қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінішпен жүгінеді, немесе осы қағиданың 1-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінішті портал арқылы электрондық түрде береді.

3) наличие социально значимого заболевания;
4) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, установленного местными представительными органами, в кратном отношении к прожиточному минимуму, устанавливаемому на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
При причинении ущерба недвижимому имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара социальная помощь оказывается по месту нахождения пострадавшего имущества независимо от места регистрации его собственника.
Перечень видов помощи по вышеуказанным основаниям для оказания социальной помощи и (или) проведения обследований материально-бытового положения лица (семьи) утверждается маслихатом города Қонаев.
Специальные комиссии при вынесении заключения о необходимости оказания социальной помощи руководствуются утвержденным маслихатом города Қонаев перечнем оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся.";
исключить пункт 9;
пункт10 изложить в новой редакции:
"10. Социальная помощь оказывается один раз в год отдельным категориям нуждающихся граждан, а именно:
1) гражданам (семьям), пострадавшим вследствие стихийного бедствия социальная помощь оказывается с учетом среднедушевого дохода не превышающего порога, однократного размера к прожиточному минимуму по Алматинской области:
в случае причинения вреда его недвижимому имуществу (при наличии подтверждающего документа) в размере 400 (четыреста) месячных расчетных показателей;
2) гражданам (семьям), пострадавшим вследствие пожара социальная помощь оказывается с учетом среднедушевого дохода не превышающего порога, однократного размера к прожиточному минимуму по Алматинской области:
в случае причинения вреда егонедвижимом имуществу (при наличии подтверждающего документа) в размере 400 (четыреста) месячных расчетных показателей;
социальная помощь предоставляется не позднее трех месяцев со дня возникновения пожара или чрезвычайной ситуации.";
исключить подпункт 3) пункта 10-1;
внести дополнение подпункт 4) пункт 10-1 "на оплату комунальных услуг";
пункт 12 изложить в новой редакции:
"12. Для получения социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан заявитель от себя или от имени семьи (или представитель по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан) обращается письменно в государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Қонаев" или к акиму сельского округа, или в Государственную корпорацию с заявлением по форме, согласно приложению 1 к настоящим правилам, или электронно на портал с заявлением по форме согласно приложению 1-1 к настоящим правилам.

Жазбаша өтініш берген кезде құжаттарды қабылдайтын маман "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың тиісті АЖ осы қағиданың 1-2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сұрау салулар қалыптастырады.
АЖ-да мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) кезде өтініш беруші өтінішке мынадай құжаттарды қоса береді:
1) жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат (жеке басты сәйкестендіру үшін);
2) адамның (отбасы мүшелерінің) табысы туралы мәліметтер (адамның (отбасы мүшелерінің) табысына қарамай тағайындалатын әлеуметтік көмекті алу үшін адамның (отбасы мүшелерінің) табысы туралы мәліметтер ұсынылмайды);
3) мұқтаждар санатына жатқызу негіздерінің болу фактісін растайтын төменде санамаланған құжаттардың бірі:
дүлей зілзала салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келу фактісін растайтын құжат;
өрт салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келу фактісін растайтын құжат;
әлеуметтік мәні бар сырқатының болу фактісін растайтын құжат.
Салыстырып тексеру үшін құжаттардың төлнұсқалары және көшірмелері ұсынылады. Салыстырып тексерілгеннен кейін құжаттардың төлнұсқасы өтініш берушіге қайтарылады.
Өтініш беруші құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде осы қағиданың 1-3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әлеуметтік көмек көрсетуге өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
Өтініш беруші әлеуметтік көмекке портал арқылы электрондық түрде жүгінген кезде мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-на қажетті мәліметтерді алу үшін өтініш берушінің өзі сұрау салады.
Бұл ретте мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-нан келіп түскен электрондық өтініш пен мәліметтерді өтініш беруші өзінің ЭЦҚ-мен куәландырады.";
22 және 23 – тармақтар жаңа редакцияда жызылсын:
"22. Әлеуметтік көмек көрсетуге жұмсалатын шығыстарды қаржыландыру Қонаев қаланың бюджетінде ағымдағы қаржы жылына көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
Әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі "Қонаев қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік корпорацияға әлеуметтік көмек көрсету сомаларын аударады.
Мемлекеттік корпорация әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі "Қонаев қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінен алынған әлеуметтік көмек сомаларын әлеуметтік көмек алушылардың банктік шоттарына аударады.
Әлеуметтік көмекті есептеу және көрсету кезінде тиынмен есептелген барлық сомалар тиын сомасына қарамастан, бір теңгеге дейін дөңгелектеледі.

При письменном обращении специалист, принимающий документы, формирует запросы в соответствующие ИС государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронное правительство" по форме согласно приложению 1-2 к настоящим правилам.
При несоответствии (отсутствии) сведений в ИС заявителем к заявлению прилагаются следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
2) сведения о доходах лица (членов семьи) (для получения социальной помощи, которая назначается независимо от доходов лица (членов семьи), сведения о доходах лица (членов семьи) не предоставляются);
3) один из нижеперечисленных документов, подтверждающих факт наличия оснований для отнесения к категории нуждающихся:
документ, подтверждающий факт причиненного ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия;
документ, подтверждающий факт причиненного ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие пожара;
документ, подтверждающий факт наличия социально значимого заболевания.
Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки. После сверки подлинники документов возвращаются заявителю.
При представлении заявителем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия заявителю выдается расписка об отказе в приеме заявления на оказание социальной помощи по форме согласно приложению 1-3 к настоящим правилам.
При обращении заявителя за социальной помощью электронно посредством портала запрос в ИС государственных органов и (или) организаций для получения необходимых сведений осуществляется самим заявителем.
При этом заявитель удостоверяет своей ЭЦП электронное заявление и сведения, поступившие из ИС государственных органов и (или) организаций.";
пункты 22 и 23 изложить в новой редакции:
"22. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом города Қонаев на текущий финансовый год.
Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Қонаев" переводит в Государственную корпорацию суммы социальной помощи.
Государственная корпорация перечисляет суммы социальной помощи, полученные от государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ города Қонаев", на банковские счета получателей социальной помощи.
При исчислении и оказании социальной помощи все суммы, исчисленные в тиынах, подлежат округлению до одного тенге независимо от суммы тиынов.

23. Әлеуметтік көмек келесі жағдайларда тоқтатылады:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы тұрақты тұру үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктен тыс жерге кеткен;
3) алушы арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарына тұруға жіберілген;
4) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің анық еместігі анықталған;
5) әлеуметтік көмек көрсетуге негіздердің жойылғаны туралы мәліметтер анықталғанда.
Осы тармақтың 3) тармақшасы осы қағидалардың 6-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша тағайындалған әлеуметтік көмекті төлеуге қолданылмайды.
Осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейінгі айдан бастап тоқтатылады.
Осы тармақтың 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген мән-жайлар басталған күннен бастап тоқтатылады.";
28 және 29 – тармақтар жаңа редакцияда жызылсын:
"28. Әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі "Қонаев қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі"мемлекеттік мекемесі қабылдаған әлеуметтік көмек көрсету туралы шешімі негізінде мемлекеттік корпорация:
біржолғы төлемдер бойынша күн сайын;
ай сайынғы және тоқсан сайынғы төлемдер бойынша төлем жасалатын айдың алдындағы айдың 27-і күні әлеуметтік көмек төлеу үшін бюджет қаражатына сұранысты қалыптастырады.
29. Сұраныс қалыптастырылғаннан кейін мемлекеттік корпорация келесі жұмыс күнінен кешіктірмей әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органға әлеуметтік көмек төлеуге сұраныс сомасы туралы өтінім жібереді.
Әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган әлеуметтік көмек төлеуге сұраныс сомасы туралы өтінім түскеннен кейін екі жұмыс күні ішінде мемлекеттік корпорацияға әлеуметтік көмек төлеуге сұраныс сомалары туралы өтінімде көзделген сома шегінде ақшалай қаражат аударады.
Айдың 27-і күнінен кейін түскен әлеуметтік көмек төлеуге сұраныс сомалары туралы өтінімдер бойынша ақшалай қаражатты әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган келесі айдың 1-і күнінен кейін мемлекеттік корпорацияға аударады.".
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау қалалық мәслихаттың әлеуметтік-мәдени даму, депутаттық өкілеттіктері, этикасы, құқықтық тәртіп және заңдылық мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясынажүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қонаев қаласы маслихаты төрағасының м.а. А. Ракишева

23. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателей на постоянное проживание за пределы города Қонаев;
3) направление получателя на проживание в центры оказания специальных социальных услуг;
4) выявление недостоверных сведений, представленных заявителем;
5) выявления сведений об утрате оснований на оказание социальной помощи.
Подпункт 3) настоящего пункта не распространяется на выплату социальной помощи, назначенной по основаниям, указанным в подпунктах 1) и 2) пункта 6 настоящих правил.
Выплата социальной помощи по основаниям, указанным в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, прекращается со следующего месяца после наступления указанных обстоятельств.
Выплата социальной помощи по основаниям, указанным в подпунктах 4) и 5) настоящего пункта, прекращается с даты наступления указанных обстоятельств.";
пункты 28 и 29 изложить в новой редакции:
"28. На основании решения государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ города Қонаев по оказанию социальной помощи решения об оказании социальной помощи Государственная корпорация формирует потребность в бюджетных средствах на выплату социальной помощи:
по единовременным выплатам – ежедневно;
по ежемесячным и ежеквартальным выплатам – 27 числа месяца, предшествующего месяцу выплаты.
29. После формирования потребности Государственная корпорация не позднее следующего рабочего дня направляет заявку о сумме потребности на выплату социальной помощи в уполномоченный орган по оказанию социальной помощи.
Уполномоченный орган по оказанию социальной помощи в течение двух рабочих дней после поступления заявки о сумме потребности на выплату социальной помощи перечисляет в Государственную корпорацию денежные средства в пределах сумм, предусмотренных заявкой о сумме потребности на выплату социальной помощи.
По заявкам о суммах потребности на выплату социальной помощи, поступившим после 27 числа месяца, уполномоченный орган по оказанию социальной помощи перечисляет денежные средства в Государственную корпорацию после 1 числа следующего месяца.".
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию городского маслихата по вопросам социально-культурного развития, депутатских полномочий, этики, правопорядка и законности.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. председателя маслихата города Қонаев А. Ракишева