Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеті шектеулі деп таныған адамдарды арнайы есепке алу мәліметтерін жүргізу, пайдалану және сақтау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2025 жылғы 7 қарашадағы № 138 бұйрығы.
"Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 3-тармағының 7) тармақшасын, 4-тармағын іске асыру мақсатында "Қазақстан Республикасы прокуратурасы органдарының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 13 қазандағы № 563 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы туралы Ереженің 19-тармағының 37) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеті шектеулі деп таныған адамдарды арнайы есепке алу мәліметтерін жүргізу, пайдалану және сақтау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет) заңнамада белгіленген тәртіппен мыналарды қамтамасыз етсін:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне электрондық түрде ресми жариялауға қазақ және орыс тілдерінде жіберу;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ресми интернет-ресурсына орналастырылуын;
3) осы бұйрықты құқықтық статистика және арнайы есепке алудың мүдделі субъектілеріне, сондай-ақ Комитеттің аумақтық және оларға теңестірілген органдарына орындау үшін жолдануын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет Төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық оған қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
Б. Асылов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сот әкімшілігі
Бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2025 жылғы 7 қарашадағы
№ 138 бұйрығымен бекітілген
Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеті шектеулі деп таныған адамдарды арнайы есепке алу мәліметтерін жүргізу, пайдалану және сақтау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеті шектеулі деп таныған адамдарды арнайы есепке мәліметтерін жүргізу, пайдалану және сақтау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеті шектеулі деп таныған адамдарды арнайы есепке алу мәліметтерін жүргізу, пайдалану және сақтау тәртібін айқындайды (бұдан әрі – арнайы есепке алу).
2. Арнайы есепке алу үшін азаматтық іс бойынша азаматты әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеті шектеулі деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімі негіз болып табылады.

Об утверждении Правил ведения, использования и хранения сведений специального учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 7 ноября 2025 года № 138
В целях реализации подпункта 7) пункта 3, пункта 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах", руководствуясь подпунктом 37) пункта 19 Положения о Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 13 октября 2017 года № 563 "О некоторых вопросах органов прокуратуры Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения, использования и хранения сведений специального учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными.
2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа на казахском и русском языках на официальное опубликование в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление настоящего приказа заинтересованным субъектам правовой статистики и специальных учетов, а также территориальным и приравненным к ним органам Комитета для исполнения.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
"СОГЛАСОВАНО"
Судебная администрация
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Утверждены приказом
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 7 ноября 2025 года № 138
Правила ведения, использования и хранения сведений специального учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения, использования и хранения сведений специального учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными (далее – Правила), определяют порядок ведения, использования и хранения сведений специального учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными (далее – специальный учет).
2. Основанием для постановки на специальный учет является вступившее в законную силу решение суда о признании гражданина недееспособным и ограниченно дееспособным по гражданскому делу.

1. Тегі ____________________________________________________________________________
2. Аты
____________________________________________________________________________
3. Әкесінің аты (ол болған жағдайда) ____________________________________________
4. Туған күні "__" _____ __ жыл
5. Туған жері (анықтама бойынша)
6. Жынысы (анықтама бойынша)
7. Ұлты (анықтама бойынша)
8. Жеке басты куәландыратын құжат (анықтама бойынша)
8.1 Сериясы _________________
8.2 Кіммен берілген (анықтама бойынша)
8.3 Берілген күні "__" ________ ___жыл
9. Азаматтығы (анықтама бойынша)
10. Жеке сәйкестендіру нөмірі /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
11.Шешім қабылдаған органның атауы (анықтама бойынша)
11.1 Шешім қабылдаған күн "__" ________ ___жыл
11.2 Соттағы істің нөмірі /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
12. Таныды (анықтама бойынша)
12.1 Жағдайы (анықтама бойынша)
12.2 Алу туралы шешім қабылдаған органның атауы (анықтама бойынша)
12.3 Алу туралы соттағы істің нөмірі /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
12.4 Алу туралы шешім қабылдаған күн "__" ________ ___жыл
13. ҚР ҚПК 323- бабына сәйкес өтініш бойынша (анықтама бойынша)
14. Есептен алу күні "__" ________ ___жыл
14.1 Есептен алудың негізі (анықтама бойынша)
15. Қайтыс болғаны туралы куәлік немесе хабарлама берген орган (анықтама бойынша)
15.1 Қайтыс болғаны туралы куәлікті немесе хабарламаны тіркеген күн "__" ____ ___жыл
16. Карточканы қалыптастырған прокурордың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (анықтама бойынша)
____________________________________________________________________________
16.1 Карточканы қалыптастырған күн "__" ________ ___жыл
17. Мәліметтерге түзету жүргізген прокурордың тегі, аты, әкесінің аты (анықтама
бойынша)____________________________________________________________________
17.1 Түзету енгізген күн "__" ________ ___жыл
18. Ескерту
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________

1. Фамилия ___________________________________________________________________________________
2. Имя _______________________________________________________________________________________
3. Отчество (при его наличии) ___________________________________________________________________
4. Дата рождения "__" ________ ___года
5. Место рождения (по справочнику)
6. Пол (по справочнику)
7. Национальность (по справочнику)
8. Документ, удостоверяющий личность (по справочнику)
8.1 Серия _________________
8.2 Кем выдан (по справочнику)
8.3 Дата выдачи "__" ________ ___года
9. Гражданство (по справочнику)
10. Индивидуальный идентификационный номер /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
11. Наименование органа, принявшего решение (по справочнику)
11.1 Дата принятия решения "__" ________ ___года
11.2 Номер дела в суде /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
12. Признан (по справочнику)
12.1 Состояние (по справочнику)
12.2 Наименование органа, принявшего решение о снятии (по справочнику)
12.3 Номер дела в суде о снятии /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
12.4 Дата принятия решения о снятии "__" ________ ___года
13. По заявлению согласно статье 323 ГПК РК (по справочнику)
14. Дата снятия с учета "__" ________ ___года
14.1 Основания снятия с учета (по справочнику)
15. Орган, выдавший свидетельство или уведомление о смерти (по справочнику)
15.1 Дата регистрации свидетельства или уведомления о смерти "__" ________ ___года
16. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) прокурора, сформировавшего карточку (по справочнику) _____________________________________________________________________________________________
16.1 Дата формирования карточки "__" ________ ___года
17. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) прокурора, осуществившего корректировку сведений (по справочнику) ________________________________________________________________________________
17.1 Дата корректировки "__" ________ ___года
18. Примечание _______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________