"Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің Атомдық қадағалау мен бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі төрағасының 2025 жылғы 9 маусымдағы № 05-н/қ бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі төрағасының м.а. 2025 жылғы 20 желтоқсандағы № 91-н/қ
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің Атомдық қадағалау мен бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі төрағасының 2025 жылғы 9 маусымдағы № 05-н/қ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 211364 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің Атомдық қадағалау және бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы және оның аумақтық бөлімшесі туралы ережелерді бекіту туралы";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің Атомдық қадағалау және бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі Атомдық қадағалау және бақылау комитетінің Оңтүстік өңіраралық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 2-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің Атомдық қадағалау және бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ережеде:
жоғарғы оң жақ бұрыш жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Атом энергиясы жөніндегі
агенттігі төрағасының
2025 жылғы 9 маусымдағы
№ 05-н/қ бұйрығына
1-қосымша"
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің Атомдық қадағалау және бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже";
Ереженің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. "Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің Атомдық қадағалау және бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Комитет) Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) атом энергиясын пайдалану саласындағы басшылықты жүзеге асыратын ведомствосы болып табылады."

О внесении изменений и дополнения в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по атомной энергии от 9 июня 2025 года № 05-н/қ "Об утверждении Положения о республиканском государственном учреждении "Комитет атомного надзора и контроля Агентства Республики Казахстан по атомной энергии"
Приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по атомной энергии от 20 декабря 2025 года № 91-н/қ
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по атомной энергии от 9 июня 2025 года № 05-н/қ "Об утверждении Положения о республиканском государственном учреждении "Комитет атомного надзора и контроля Агентства Республики Казахстан по атомной энергии" следующие изменения и дополнение:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении положений о республиканском государственном учреждении "Комитет атомного надзора и контроля Агентства Республики Казахстан по атомной энергии" и о его территориальном подразделении";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить:
1) Положение о республиканском государственном учреждении "Комитет атомного надзора и контроля Агентства Республики Казахстан по атомной энергии" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Положение о республиканском государственном учреждении "Южная межрегиональная инспекция Комитета атомного надзора и контроля Агентства Республики Казахстан по атомной энергии" согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
дополнить приложением 2 согласно приложению к настоящему приказу;
в Положении о республиканском государственном учреждении "Комитет атомного надзора и контроля Агентства Республики Казахстан по атомной энергии", утвержденном указанным приказом:
правый верхний угол изложить в новой редакции:
"Приложение 1 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по атомной энергии
от 9 июня 2025 года № 05-н/қ";
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;

9 және 10-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік Ел даңғылы, 57а.
10. Мемлекеттік органның толық атауы – "Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің Атомдық қадағалау және бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
20-тармақта:
3) және 4) тармақшалар жаңа редакцияда жазылсын:
"3) Агенттіктің Аппарат басшысына Комитет Төрағасының орынбасарлары мен оның аумақтық бөлімшелерінің басшыларын лауазымға тағайындау және лауазымнан босату, тәртіптік жауапкершілікке тарту, іссапарға жіберу, демалыс беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемақы төлеу және сыйлықақы беру туралы ұсыныстар енгізеді;
4) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Комитеттің және оның аумақтық бөлімшелерінің жұмыскерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;";
6), 7), 8) және 9) тармақшалар жаңа редакцияда жызылсын:
"6) Еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, Комитеттің және оның аумақтық бөлімшелерінің жұмыскерлерін;
техникалық қызмет көрсетудi жүзеге асыратын және Комитеттің жұмыс iстеуiн қамтамасыз ететiн адамдарды;
еңбек шарты негізінде қызметін Комитетте жүзеге асыратын адамдарды тәртіптік жауапкершілікке тарту, іссапарға жіберу, демалыс беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілікті арттыру, көтермелеу, үстемақы төлеу, сыйлықақы беру мәселелерін шешеді.
7) Комитеттің аумақтық бөлімшесі басшысының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын және Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін адамдарға;
еңбек шарты негізінде Комитеттің аумақтық бөлімшелерінде қызметін жүзеге асыратын адамдарға материалдық көмек көрсету, көтермелеу, үстемақылар төлеу және сыйлықақы беру туралы мәселелерді шешеді;
8) Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
9) аумақтық бөлімшелердің актілері мен шешімдерінің қолданылуын толығымен немесе бір бөлігінде жояды немесе тоқтата тұрады;";
Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің тізбесі жаңа редакцияда жазылсын:
"Комитеттің аумақтық бөлімшелерінің тізбесі

пункты 9 и 10 изложить в новой редакции:
"9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, 010000, город Астана, район Есиль, проспект Мәңгілік Ел, 57а.
10. Полное наименование государственного органа – Республиканское государственное учреждение "Комитет атомного надзора и контроля Агентства Республики Казахстан по атомной энергии".";
в пункте 20:
подпункты 3) и 4) изложить в новой редакции:
"3) вносит Руководителю аппарата Агентства представления о назначении на должности и освобождении от должностей, привлечении к дисциплинарной ответственности, командировании, предоставлении отпусков, оказании материальной помощи, подготовке (переподготовке), повышении квалификации, поощрении, выплате надбавок и премировании заместителей Председателя Комитета и руководителей его территориальных подразделений;
4) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке назначает на должности и освобождает от должностей работников Комитета и его территориальных подразделений, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;";
подпункты 6), 7), 8), и 9) изложить в новой редакции:
"6) решает вопросы привлечения к дисциплинарной ответственности, командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок, премирования:
работников Комитета и его территориальных подразделений, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
лиц, осуществляющих техническое обслуживание и обеспечивающих функционирование Комитета;
лиц, осуществляющих деятельность в Комитете на основании трудового договора;
7) по представлению руководителя территориального подразделения Комитета в установленном законодательством Республики Казахстан порядке решает вопросы об оказании материальной помощи, поощрении, выплате надбавок и премировании:
лиц, осуществляющих техническое обслуживание и обеспечивающих функционирование территориального подразделения Комитета;
лиц, осуществляющих деятельность в территориальных подразделениях Комитета на основании трудового договора;
8) осуществляет руководство деятельностью территориальных подразделений Комитета;
9) отменяет или приостанавливает полностью или в части действие актов и решения территориальных подразделений;";
Перечень территориальных подразделений Комитета изложить в новой редакции:
"Перечень территориальных подразделений Комитета

1) Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі Атомдық қадағалау және бақылау комитетінің Батыс өңіраралық инспекциясы;
2) Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі Атомдық қадағалау және бақылау комитетінің Оңтүстік өңіраралық инспекциясы;
3) Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі Атомдық қадағалау және бақылау комитетінің Шығыс өңіраралық инспекциясы.".
2. Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің Атомдық қадағалау және бақылау комитеті (бұдан әрі – Комитет) Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі және Комитет интернет-ресурстарында орналастыруды;
3) осы бұйрықтан туындайтын өзге де шараларды қабылдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Атом энергиясы жөніндегі агенттігі
төрағасының міндетін атқарушы
Ә. Махамбетов
Қазақстан Республикасы
Атом энергиясы жөніндегі
агенттігі Төрағасының
міндетін атқарушының
2025 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 91-н/қ бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Атом энергиясы жөніндегі
агенттігі Төрағасының
2025 жылғы 9 маусымдағы
№ 05-н/қ бұйрығына 2-қосымша
"Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі Атомдық қадағалау және бақылау комитетінің Оңтүстік өңіраралық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1 тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі Атомдық қадағалау және бақылау комитетінің Оңтүстік өңіраралық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Мекеме) Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі Атомдық қадағалау және бақылау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Мекеме өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
Мекеме өз қызметін Алматы және Шымкент қалаларының, Алматы, Жамбыл, Жетісу, Қызылорда, Түркістан және Ұлытау облыстарының әкімшілік шекаралары шегінде жүзеге асырады.

1) Западная межрегиональная инспекция Комитета атомного надзора и контроля Агентства Республики Казахстан по атомной энергии;
2) Южная межрегиональная инспекция Комитета атомного надзора и контроля Агентства Республики Казахстан по атомной энергии;
3) Восточная межрегиональная инспекция Комитета атомного надзора и контроля Агентства Республики Казахстан по атомной энергии.".
2. Комитету атомного надзора и контроля Агентства Республики Казахстан по атомной энергии (далее – Комитет) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсах Агентства Республики Казахстан по атомной энергии и Комитета после его официального опубликования;
3) принятие иных мер, вытекающих из настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя председателя Агентства Республики Казахстан по атомной энергии.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Председателя Агентства
Республики Казахстан по атомной энергии
А. Махамбетов
Приложение к приказу
исполняющего обязанности
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по атомной энергии
от 20 декабря 2025 года № 91-н/қ
Приложение 2 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по атомной энергии
от 9 июня 2025 года № 05-н/қ
Положение о республиканском государственном учреждении "Южная межрегиональная инспекция Комитета атомного надзора и контроля Агентства Республики Казахстан по атомной энергии"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Южная межрегиональная инспекция Комитета атомного надзора и контроля Агентства Республики Казахстан по атомной энергии" (далее - Учреждение) является территориальным подразделением Комитета атомного надзора и контроля Агентства Республики Казахстан по атомной энергии (далее - Комитет).
2. Учреждение осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
Учреждение осуществляет свою деятельность в пределах административных границ городов Алматы и Шымкент, Алматинской, Жамбылской, Кызылординской, Туркестанской областей, областей Жетісу и Ұлытау.

3. Мекеме мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде өз атауы бар мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері болады.
4. Мекеме азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Мекеме, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Мекеме өз құзыретінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мекеме басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Мекеменің құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Мекеменің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 160021, Шымкент қаласы, Тұран ауданы, Байтурсынов көшесі, 66.
9. Мекеменің толық атауы:
"Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі Атомдық қадағалау және бақылау комитетінің Оңтүстік өңіраралық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Мекеменің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мекеменің қызметін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
12. Мекемеге кәсіпкерлік субъектілерімен Мекеменің өкілеттігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Мекемеге заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2 тарау. Мекеменің міндеттері, құқықтары, міндеттері мен функциялары
13. Міндеттері:
1) атом энергиясын пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) өз құзыреті шегінде мекемеге жүктелген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып, Мекемеге жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты мемлекеттік органдардан, өзге де ұйымдардың лауазымды адамдарынан және жеке тұлғалардан сұратуға және алуға;
нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізу немесе осындай актілердің бастамашылық жобаларын уәкілетті органдардың қарауына беру;
Мекемеге жүктелген функцияларды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың мамандарын жұмысқа тарту;
тексерілетін субъектілерді тексеру санының, сондай-ақ тексеру парақтарына және оларға қабылданған әкімшілік ықпал ету шараларына сәйкес анықталған бұзушылықтардың ведомстволық есебін жүргізу;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде, Қазақстан Республикасының өзге де заңға тәуелді актілерінде көзделген өзге де құқықтарды пайдалануға;

3. Учреждение является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном и русском языках, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Учреждение вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Учреждение имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Учреждение по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Учреждения и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и штатная численность Учреждения утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение Учреждения: Республика Казахстан, 160021, город Шымкент, район Туран, улица Байтурсынова, 66.
9. Полное наименование Учреждения:
Республиканское государственное учреждение "Южная межрегиональная инспекция Комитета атомного надзора и контроля Агентства Республики Казахстан по атомной энергии".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Учреждения.
11. Финансирование деятельности Учреждения осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
12. Учреждению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Учреждения.
Если Учреждению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в государственный бюджет.
Глава 2. Задачи, права, обязанности и функции Учреждения
13. Задачи:
1) реализация государственной политики в области использования атомной энергии;
2) осуществление иных задач, возложенных на Учреждение, в пределах своей компетенции.
14. Полномочия
1) права:
запрашивать и получать от государственных органов, должностных лиц иных организаций и физических лиц информацию, необходимую для осуществления функций, возложенных на Учреждение, с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну;
вносить предложения по разработке нормативных правовых актов или передавать на рассмотрение уполномоченных органов инициативные проекты таких актов;
привлекать к работе специалистов государственных органов и иных организаций при осуществлении возложенных на Учреждение функций;
вести ведомственный учет количества проверок проверяемых субъектов, а также выявленных нарушений в соответствии с проверочными листами и принятых к ним мер административного воздействия;
пользоваться иными правами, предусмотренными законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными подзаконными актами Республики Казахстан;

2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, өз өкілеттіктерін жүзеге асыру кезінде алынған коммерциялық, қызметтік, заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария етпеуге;
жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін, Қазақстан Республикасы азаматтарының өтініштерін Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қабылдау және қарауға;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде, Қазақстан Республикасының өзге де заңға тәуелді актілерінде көзделген өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
15. Функциялары:
1) атом энергиясын пайдалану саласында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады;
2) құзыреті шегінде жеке және заңды тұлғалардың қызметіне бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады;
3) радиациялық қауіпсіздік нормалары мен қағидаларының, лицензиялар шарттарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
4) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексеру және профилактикалық бақылау нысанында мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
5) атом энергиясын пайдалану объектілерінің ядролық, ядролық физикалық және радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
6) халықтың радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында бақылауды жүзеге асырады;
7) Қазақстан Республикасының атом энергиясын пайдалану саласындағы заңнамасының талаптарын бұзуға қатысты жедел ден қою шараларын қолданады;
8) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген құзыреті шегінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді жүзеге асырады;
9) рұқсат беру бақылауын жүзеге асырады;
10) Қазақстан Республикасының атом энергиясын пайдалану саласындағы заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар дайындайды;
11) мемлекеттік органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдардың мамандарын, консультанттарын және сарапшыларын тартады;
12) Қазақстан Республикасының атом энергиясын пайдалану саласындағы заңнамасын бұзу жөніндегі істерді сот қараған кезде сотқа жүгінеді және қатысады;
13) өз құзыреті шегінде ұлттық қауіпсіздік, мемлекеттік құпияларды қорғау, азаматтық қорғау, жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру саласындағы Қазақстан Республикасының заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық актілерінің сақталуын қамтамасыз етеді;
14) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметтің актілерінде және Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі төрағасының бұйрықтарында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.

2) обязанности:
не разглашать информацию, составляющую коммерческую, служебную, иную охраняемую Законом тайну, полученную при осуществлении своих полномочий, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан;
принимать и рассматривать обращения физических и юридических лиц, петиции граждан Республики Казахстан в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
выполнять иные обязанности, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными подзаконными актами Республики Казахстан.
15. Функции:
1) осуществляет государственный контроль и надзор в области использования атомной энергии;
2) осуществляет контроль и надзор за деятельностью физических и юридических лиц в пределах компетенции;
3) осуществляет контроль за соблюдением норм и правил радиационной безопасности, условий лицензий;
4) осуществляет государственный контроль в форме проверки и профилактического контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
5) осуществляет государственный контроль за обеспечением ядерной, ядерной физической и радиационной безопасности объектов использования атомной энергии;
6) осуществляет контроль в области обеспечения радиационной безопасности населения;
7) применяет меры оперативного реагирования в отношении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области использования атомной энергии;
8) осуществляют производство по делам об административных правонарушениях в пределах компетенции, установленной законами Республики Казахстан;
9) осуществляет разрешительный контроль;
10) подготавливает предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в области использования атомной энергии;
11) привлекает специалистов, консультантов и экспертов государственных органов и подведомственных организаций;
12) обращается в суд и участвует при рассмотрении судом дел по нарушениям законодательства Республики Казахстан в области использования атомной энергии;
13) обеспечивает в пределах своей компетенции соблюдение законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в области национальной безопасности, защиты государственных секретов, гражданской защиты, мобилизационной подготовки и мобилизации;
14) осуществляет иные функции, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства и приказами Председателя Агентства Республики Казахстан по атомной энергии.

3-тарау. Мекеме басшысының қызметін ұйымдастыру кезіндегі оның мәртебесі мен өкілеттіктері
16. Мекемеге басшылықты Мекемеге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болатын басшы жүзеге асырады.
17. Мекеменің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Комитеттің штат кестесінде көзделген жағдайда мекеме басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасары (орынбасарлары) болады.
19. Мекеме басшысының өкілеттіктері:
1) Мекеменің жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды;
2) Комитет Төрағасына:
Мекеме қызметкерлерін;
техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын және Мекеменің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін тұлғаларды;
еңбек шарты негізінде Мекемеде қызметін жүзеге асыратын тұлғаларды тәртіптік жауаптылыққа тарту, іссапарға жіберу, демалыс беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақылар төлеу, сыйлықақы беру туралы ұсыныс енгізеді;
3) Мекемеге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына, шығыс құжаттардың сапасы мен уақытылылығына, сондай-ақ республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың мақсатты пайдаланылуына дербес жауапты болады;
4) өз құзыреті шегінде бұйрықтарға қол қояды;
5) Мекеме қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
6) өз құзыреті шегінде іс-шараларды ұйымдастырады және Мекемеде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөнінде шаралар қабылдауға дербес жауапты болады;
7) Мекеменің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
8) Мекеменің атынан мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда өкілдік етеді;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Мекеме басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Мекеме басшысы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктерін (бар болса) айқындайды.
4-тарау. Мекеменің мүлкі
21. Мекеменің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Мекеменің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

Глава 3. Статус и полномочия руководителя Учреждения при организации его деятельности
16. Руководство Учреждения осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Учреждение задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель Учреждения назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель Учреждения в случаях, предусмотренных штатным расписанием Комитета, имеет заместителя (заместителей), который назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия Руководителя Учреждения:
1)организует и руководит работой Учреждения;
2) вносит представление Председателю Комитета о привлечении к дисциплинарной ответственности, командировании, предоставлении отпусков, оказании материальной помощи, подготовке (переподготовки), повышении квалификации, поощрении, выплате надбавок, премировании:
работников Учреждения;
лиц, осуществляющих техническое обслуживание и обеспечивающих функционирование Учреждения;
лиц, осуществляющих деятельность в Учреждении на основании трудового договора;
3) несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Учреждение задач и осуществление им своих полномочий, за качество и своевременность исходящих документов, а также целевое использование выделенных средств из республиканского бюджета;
4) в пределах своей компетенции подписывает приказы;
5) утверждает должностные инструкции работников Учреждения;
6) в пределах своей компетенции организует мероприятия и несет персональную ответственность за принятие мер по противодействию коррупции в Учреждении;
7) утверждает положения о структурных подразделениях Учреждения;
8) представляет Учреждение в государственных органах и иных организациях;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Руководителя Учреждения в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
20. Руководитель Учреждения определяет полномочия своих заместителей (при наличии) в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Учреждения
21. Учреждение может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Учреждения формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. Мекемеге бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Мекеме өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5-тарау. Мекемені қайта ұйымдастыру және тарату
24. Мекемені қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

22. Имущество, закрепленное за Учреждением, относится к республиканской собственности.
23. Учреждение не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Учреждения
24. Реорганизация и упразднение Учреждения осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.