Сыртқы сауда қызметіне қатысушылар арасында демпингке қарсы баж төлемей Жапониядан шыққан, пайдалануда болған құйылған алюминий доңғалақ дискілерін әкелуге сан жағынан шектеулерді (квоталарды) бөлу және оларды бөлу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 273-НҚ бұйрығы
"Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 3-тармағына, "Үшінші елдерге қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 5) тармақшасына және "Жапониядан, Таиланд Корольдігінен, Түрік Республикасы мен Малайзиядан шығарылатын және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін доңғалақтардың құйылған алюминий дискілеріне қатысты демпингке қарсы бажды енгізу арқылы демпингке қарсы шараны қолдану туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 14 қаңтардағы № 7 шешіміне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. 2030 жылғы 21 наурызға дейінгі мерзімде жыл сайын 135 тонна көлемінде демпингке қарсы баж төлемей Жапониядан шыққан, пайдалануда болған құйылған алюминий доңғалақ дискілерін Қазақстан Республикасына әкелуге сан жағынан шектеулер (квоталар) енгізілсін.
2. Қоса беріліп отырған Сыртқы сауда қызметіне қатысушылар арасында демпингке қарсы баж төлемей Жапониядан шыққан, пайдалануда болған құйылған алюминий доңғалақ дискілерін әкелуге сан жағынан шектеулерді (квоталарды) бөлу қағидалары бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сыртқы сауда қызметі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық бекітілген күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына электрондық нысанда қазақ және орыс тілдерінде жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
4. Сауда комитеті:
1) осы Қағидаларға сәйкес демпингке қарсы баж төлемей, Жапониядан шыққан пайдалануда болған құйылған алюминий доңғалақ дискілерінің импортына лицензия беруді жүзеге асыруын;
2) Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында демпингке қарсы баж төлемей Жапониядан шыққан, пайдалануда болған құйылған алюминий доңғалақ дискілерін әкелуге сан жағынан шектеулер (квоталар) туралы мәліметтерді (бекітілген, пайдаланылған және бөлінбей қалған) жариялауды қамтамасыз етсін.

О распределении между участниками внешнеторговой деятельности количественных ограничений (квот) на ввоз бывших в употреблении литых алюминиевых колесных дисков, происходящих из Японии, без уплаты антидемпинговой пошлины и утверждении Правил их распределения
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 273-НҚ
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 6.
В соответствии с пунктом 3 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности", подпунктом 5) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мерах по отношению к третьим странам" и Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 января 2025 г. № 7 "О применении антидемпинговой меры посредством введения антидемпинговой пошлины в отношении литых алюминиевых колесных дисков, происходящих из Японии, Королевства Таиланд, Турецкой Республики и Малайзии и ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Ввести в срок до 21 марта 2030 года количественные ограничения (квоты) на ввоз в Республику Казахстан бывших в употреблении литых алюминиевых колесных дисков, происходящих из Японии, без уплаты антидемпинговой пошлины, в объеме 135 тонн ежегодно.
2. Утвердить прилагаемые Правила распределения между участниками внешнеторговой деятельности количественных ограничений (квот) на ввоз бывших в употреблении литых алюминиевых колесных дисков, происходящих из Японии, без уплаты антидемпинговой пошлины.
3. Департаменту внешнеторговой деятельности Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в электронной форме в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Комитету торговли обеспечить:
1) осуществление выдачи лицензии на импорт бывших в употреблении литых алюминиевых колесных дисков, происходящих из Японии, без уплаты антидемпинговой пошлины в соответствии с настоящими Правилами;
2) опубликование на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан сведений о количественных ограничениях (квот) на ввоз бывших в употреблении литых алюминиевых колесных дисков, происходящих из Японии, без уплаты антидемпинговой пошлины (утвержденных, использованных и оставшихся нераспределенными).

5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2030 жылғы 21 наурызға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрі
А. Шаққалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министірлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің
2025 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 273-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Сыртқы сауда қызметіне қатысушылар арасында демпингке қарсы баж төлемей Жапониядан шыққан, пайдалануда болған құйылған алюминий доңғалақ дискілерін әкелуге сан жағынан шектеулерді (квоталарды) бөлу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сыртқы сауда қызметіне қатысушылар арасында демпингке қарсы баж төлемей Жапониядан шыққан, пайдалануда болған құйылған алюминий доңғалақ дискілерін әкелуге сан жағынан шектеулерді (квоталарды) бөлу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 3-тармағына, "Үшінші елдерге қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 5) тармақшасына және "Жапониядан, Таиланд Корольдігінен, Түрік Республикасы мен Малайзиядан шығарылатын және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін доңғалақтардың құйылған алюминий дискілеріне қатысты демпингке қарсы бажды енгізу арқылы демпингке қарсы шараны қолдану туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 14 қаңтардағы № 7 шешіміне сәйкес әзірленді және сыртқы сауда қызметіне қатысушылар арасында демпингке қарсы баж төлемей Жапониядан шыққан, пайдалануда болған құйылған алюминий доңғалақ дискілерін әкелуге сан жағынан шектеулерді (квоталарды) бөлу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тауар – Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының 8708 70 500 9 кодымен жіктелетін Жапониядан шыққан, пайдалануда болған құйылған алюминий доңғалақ дискілері;
2) квота көлемі – Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 14 қаңтардағы №7 шешімімен белгіленген, жылына 135 тоннаға тең, Қазақстан Республикасына демпингке қарсы баж төлемей әкелу үшін рұқсат етілген заттай мәндегі тауардың сан жағынан шектелуі (квотасы) ;

5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует до 21 марта 2030 года.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
А. Шаккалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 26 сентября 2025 года № 273-НҚ
Правила распределения между участниками внешнеторговой деятельности количественных ограничений (квот) на ввоз бывших в употреблении литых алюминиевых колесных дисков, происходящих из Японии, без уплаты антидемпинговой пошлины
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила распределения между участниками внешнеторговой деятельности количественных ограничений (квот) на ввоз бывших в употреблении литых алюминиевых колесных дисков, происходящих из Японии, без уплаты антидемпинговой пошлины (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности", подпунктом 5) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мерах по отношению к третьим странам" и Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 января 2025 г. № 7 "О применении антидемпинговой меры посредством введения антидемпинговой пошлины в отношении литых алюминиевых колесных дисков, происходящих из Японии, Королевства Таиланд, Турецкой Республики и Малайзии и ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза" и определяют порядок распределения между участниками внешнеторговой деятельности количественных ограничений (квот) на ввоз бывших в употреблении литых алюминиевых колесных дисков, происходящих из Японии, без уплаты антидемпинговой пошлины.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) товар – бывшие в употреблении литые алюминиевые колесные диски, происходящие из Японии, классифицируемые кодом Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза 8708 70 500 9;
2) объем квоты – количественное ограничение (квота) товара в натуральном выражении, разрешенное для ввоза без уплаты антидемпинговой пошлины в Республику Казахстан, установленное решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 января 2025 года № 7, равный 135 тоннам в год;

3) сыртқы сауда қызметіне қатысушылар – сыртқы сауда қызметін жүзеге асыратын, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғалар және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғалар, сондай-ақ заңды тұлғалар болып табылмайтын ұйымдар;
4) сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – сауда саясатын қалыптастыратын және сауда қызметі саласында басшылықты, сондай-ақ салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосылуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе.
2-тарау. Сыртқы сауда қызметіне қатысушылар арасында демпингке қарсы баж төлемей Жапониядан шыққан, пайдалануда болған құйылған алюминий доңғалақ дискілерін әкелуге сан жағынан шектеулерді (квоталарды) бөлу тәртібі
3. Уәкілетті орган осы Қағидалар қолданысқа енгізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей, сондай-ақ жыл сайын күнтізбелік жыл басынан бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның интернет-ресурсында www.gov.kz демпингке қарсы баж төлемей тауарды әкелуге квота көлемін бөлуді бастау туралы хабарландыру орналастырады.
4. Хабарландыруда мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) демпингке қарсы баж төлемей тауарды әкелуге арналған квота көлемі;
2) сыртқы сауда қызметінің әрбір қатысушысы үшін демпингке қарсы баж төлемей тауарды әкелуге арналған лимит.
5. Сыртқы сауда қызметіне әрбір қатысушы үшін демпингке қарсы баж төлемей тауарды әкелуге арналған лимит 20 (жиырма) тоннаны құрайды.
6. Демпингке қарсы баж төлемей тауарды әкелуге сан жағынан шектеулерді (квоталарды) бөлу "Сауда саласында мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2020 жылғы 16 наурыздағы № 51 бұйрығымен бекітілген "Жекелеген тауар түрлерінің импортына және (немесе) экспортына лицензия беру" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларына сәйкес импортқа лицензия беру кезінде порталда автоматты түрде жүзеге асырылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20135 болып тіркелген).

3) участники внешнеторговой деятельности – осуществляющие внешнеторговую деятельность физические лица, в том числе зарегистрированные в качестве индивидуальных предпринимателей в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и юридические лица, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также организации, не являющиеся юридическими лицами;
4) уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, формирующий торговую политику и осуществляющий руководство, а также межотраслевую координацию в сфере торговой деятельности;
5) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме.
Глава 2. Порядок распределения между участниками внешнеторговой деятельности количественных ограничений (квот) на ввоз бывших в употреблении литых алюминиевых колесных дисков, происходящих из Японии, без уплаты антидемпинговой пошлины
3. Уполномоченный орган не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня ведения в действие настоящих Правил, также ежегодно в течение 3 (трех) рабочих дней с начала календарного года размещает на интернет-ресурсе уполномоченного органа www.gov.kz объявление о начале распределения объема квоты на ввоз товара без уплаты антидемпинговой пошлины.
4. В объявлении указывается следующая информация:
1) объем квоты для ввоза товара без уплаты антидемпинговой пошлины;
2) лимит для каждого участника внешнеторговой деятельности на ввоз товара без уплаты антидемпинговой пошлины.
5. Лимит на ввоз товара без уплаты антидемпинговой пошлины для каждого участника внешнеторговой деятельности составляет 20 (двадцать) тонн.
6. Распределение количественных ограничений (квот) на ввоз товара без уплаты антидемпинговой пошлины осуществляется на портале автоматически при выдаче лицензии на импорт в соответствии с Правилами оказания государственной услуги "Выдача лицензии на импорт и (или) экспорт отдельных видов товаров", утвержденными приказом Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 16 марта 2020 года № 51-НҚ "Об утверждении правил оказания государственных услуг в сфере торговой деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20135).

7. Демпингке қарсы баж төлемей тауарды әкелуге квота көлемін бөлу квота көлемі толық таусылғанға дейін жүзеге асырылады.
8. Уәкілетті орган өзінің интернет-ресурсында квоталарды бөлу қорытындыларын: тауардың атауын, бөлінген квоталар санын көрсете отырып, демпингке қарсы баж төлемей тауарды әкелуге квота алған өтініш берушілердің жиынтық тізбесін орналастырады.
9. Лицензия иелері лицензияның қолданылу мерзімі өткеннен кейін күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде уәкілетті органға Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2023 жылғы 24 қарашадағы № 125 шешімімен бекітілген Үшінші елдермен саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесіне енгізілген тауарлардың экспортына және (немесе) импортына лицензиялар мен рұқсаттар беру қағидаларына № 3 қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлардың импортына лицензияның орындалуы туралы анықтама ұсынады.
10. Сан жағынан шектеулерді (квоталарды) бөлу мәселелері жөніндегі уәкілетті органның шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабына сәйкес жүзеге асырылады.

7. Распределение объема квоты на ввоз товара без уплаты антидемпинговой пошлины осуществляется до полного исчерпания объема квоты.
8. Уполномоченный орган размещает на своем интернет-ресурсе итоги распределения квот: сводный перечень заявителей, получивших квоту на ввоз товара без уплаты антидемпинговой пошлины, с указанием наименования товара, количества распределенных квот.
9. Владельцы лицензий в течение 15 (пятнадцати) календарных дней после истечения срока действия лицензии представляют уполномоченному органу справку об исполнении лицензии на импорт товара по форме согласно приложению № 3 к Правилам выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 24 ноября 2023 года № 125.
10. Обжалование решений, действий (бездействия) уполномоченного органа по вопросам распределения количественных ограничений (квот) осуществляется в соответствии со статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.