"Алматы қаласы Коммуналдық инфрақұрылым және тұрғын үй инспекциясы басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2025 жылғы 11 қыркүйектегі № 3/626 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 1 қосымшасына сәйкес "Алматы қаласы Коммуналдық инфрақұрылым және тұрғын үй инспекциясы басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. "Алматы қаласы Коммуналдық инфрақұрылым және тұрғын үй инспекциясы басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Мекеме) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен белгіленген тәртіпте:
1) Мекемені Алматы қаласының әділет органдарында қайта тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының 2 қосымшасына сәйкес Алматы қаласы әкімдігі қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласының әкімі Д. Сатыбалды
Алматы қаласы әкімдігінің
2025 жылғы "___" ____________
№ _____қаулысына 1 қосымша
"Алматы қаласы Коммуналдық инфрақұрылым және түрғын үй инспекциясы басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Алматы қаласы Коммуналдық инфрақұрылым және тұрғын үй инспекциясы басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) Алматы қаласының аумағындағы тұрғын үй қатынастары, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінде қауіпті құрылғыларды, газ тұтыну жүйелерін және газ жабдықтарын қауіпсіз техникалық пайдалану және қала тұрғындарының жайлы тұруы үшін қауіпсіз ортаны қалыптастыру саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады. Құрылтайшысы Алматы қаласының әкімдігі.
2. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, Алматы қаласы әкімдігінің қаулыларына, Алматы қаласы әкімінің шешімдері мен өкімдеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Басқарма ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Басқарма өз құзыретіндегі мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. "Алматы қаласы Коммуналдық инфрақұрылымды дамыту басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы және штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі. Жұмыс уақыты бес тәуліктік.
8. Басқарманың орналасқан жері: 050021, Алматы қаласы, Медеу ауданы, Достық даңғылы, 85.
9. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
10. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттерден жүзеге асырылады.
11. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
12. Мақсаттары:
1) қала аумағында тұрғындардың өмір сүру жағдайларының сапасын арттыру;
2) тұрғын үйді жаңғырту;
3) халықтың тұрғын үйге ұқыпты қарауын қалыптастыру және тұрғын үй қатынастары мәселелері бойынша тұрғындардың белсенділігін арттыру;
4) лифт, газ және қазандық жабдықтарын пайдалану мәселелеріндегі қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
5) мұқтаж азаматтарға тұрғын үйлерді бөлу мәселелеріндегі толық айқындылық және ашықтылық;
6) қала аумағында санитарлық жағдайды жақсарту;
13. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі;
заңнамаға сәйкес өкілеттілік берілсе, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар;
Қазақстан Республикасы заңнамасына және осы Ережеге сәйкес өз құзыреті шегінде Басқарманың бұйрықтарымен және басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдау;
мемлекеттік органдардан, өзге де ұйымдардан және жеке тұлғалардан қажетті ақпаратты сұрау және алу;
тексерулер жүргізу кезінде тексерілетін объектіге бару;
тексеру жүргізу кезінде кез келген қажетті ақпаратты сұрау, тексеруге қатысты құжаттардың түпнұсқаларымен танысу;
жергілікті бюджет қаражаты есебінен ерекше метеожағдайлар кезеңінде қосымша ресурстар (мамандандырылған техника, жол жұмысшылары) тарту;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.

к постановлению акимата города Алматы
от 11 сентября 2025 года № 3/626
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление коммунальной инфраструктуры и жилищной инспекции города Алматы"
1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление коммунальной инфраструктуры и жилищной инспекции города Алматы" (далее - Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере жилищных отношений, безопасной технической эксплуатации опасных технических устройств, газопотребляющих систем и газового оборудования на объектах жилищно-коммунального хозяйства и формирования безопасной среды для комфортного проживания горожан на территории города Алматы. Учредителем является акимат города Алматы.
2. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, постановлениями акимата города Алматы, решениями и распоряжениями акима города Алматы, а также настоящим Положением.
3. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме коммунального государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Режим работы Управления: пятидневный.
8. Местонахождение Управления: 050021, город Алматы, Медеуский район, проспект Достык, 85.
9. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
10. Финансирование деятельности Управления осуществляется из республиканского и местных бюджетов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия Управления
12. Задачи:
1) обеспечение повышения качества условий проживания горожан на территории города;
2) модернизация жилья;
3) формирование бережного отношения населения к жилью и повышение активности жителей в вопросах жилищных отношений;
4) обеспечение безопасности в вопросах эксплуатации лифтового, газового и котельного оборудования;
5) полная прозрачность и открытость в вопросах распределения жилья для нуждающихся граждан;
6) улучшение санитарного состояния города.
13. Полномочия:
1) права:
выступать в гражданско-правовых отношениях от собственного имени;
выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством;
принимать решения, оформляемые приказами Управления и другими актами, в пределах своей компетенции согласно законодательству Республики Казахстан и настоящему Положению;
запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций и физических лиц необходимую информацию;
посещать проверяемый объект во время проведения проверки;
запрашивать любую необходимую информацию при проведении проверок, знакомиться с оригиналами документов, относящихся к предмету проверки;
привлекать дополнительные ресурсы (специализированная техника, дорожные рабочие) в период особых метеоусловий за счет средств местного бюджета;
осуществлять иные права и обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2) міндеттері:
Алматы қаласының бюджетінен Басқармаға бөлінген ақша қаражатын оңтайлы және тиімді пайдалану және Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алуды қамтамасыз ету;
заңнамамен қарастырылған жағдайларды қоспағанда, тексеру жүргізу нәтижесінде алынған құжаттар мен мәліметтердің сақталуын қамтамасыз ету;
тұрғын үй қорына түгендеуді өз бетінше не ұйымдарды тарта отырып жүргізуді қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 наурыздағы № 172 бұйрығымен бекітілген Ақпаратты электрондық нысанда қалыптастыру, өңдеу, сондай-ақ орталықтандырылған түрде жинау және сақтау, оның ішінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілерінің жұмыс істеу қағидаларына сәйкес(нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20245 болып тіркелген) (бұдан әрі - Ережелер), қорытынды мәліметтерді толтыра отырып, жұмыс істеп тұрған көппәтерлі тұрғын үйлерді есепке алуды жүзеге асыру;
кондоминиум объектісін басқару нысандары және кондоминиум объектісін басқару субъектілері бойынша көппәтерлі тұрғын үйлердің тізілімін жүргізуді жүзеге асыру;
кондоминиум объектісін басқару субъектілерінің және көппәтерлі тұрғын үйлерді басқарушылардың тізілімін жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсында орналастыра отырып жүргізуді жүзеге асыру;
тексеру жүргізу кезінде тексеріліп жатқан объектінің белгіленген жұмыс тәртібіне кедергі жасамау.
14. Функциялары:
1) мемлекеттік қызметтер көрсету;
2) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
3) петицияларды қарау;
4) өтініштерді талдау және өтініш берушілер көтеретін жүйелі проблемаларды анықтау;
5) Алматы қаласының құрылыс саласындағы уәкілетті орган жүзеге асыратын әлеуметтік объектілерді салу, реконструкциялау және сейсмикалық күшейту жөніндегі жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге қатысу;
6) қаланың тұрғын үй қорын жаңғырту бойынша бағдарламаны іске асыру;
7) аула аумақтарын абаттандыру бойынша қалада жүргізілетін жұмыстарды үйлестіру;
7-1) жерүсті және жерасты жаяу жүргіншілер өткелдерін, арықтарды, көше-жол желілерін және қасбеттен қасбетке дейінгі жасыл аймақтарды, аялдама кешендерін күтіп-ұстау және қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастыру;
7-2) қоршаған ортаға ағаштарды, бұталарды, бұталы қоршауларды шабу, қырқу, кесу мен отырғызу және оларды өңдеу жұмыстарын ұйымдастыру;
7-3) аттракциондардың, балалардың ойын алңдарына араналған жабдықтың қауіпсіз пайдаланылуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;

2) обязанности:
обеспечить оптимальное и эффективное расходование денежных средств, выделенных из бюджета города Алматы Управлению и обеспечить приобретение товаров, работ и услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупах;
обеспечить сохранность полученных документов и сведений, полученных в результате проведения проверки, за исключением случаев, предусмотренных законодательством;
обеспечить проведение инвентаризации жилищного фонда самостоятельно либо с привлечением организаций;
осуществлять учет функционирующих многоквартирных жилых домов с заполнением итоговых сведений в соответствии с Правилами формирования, обработки, а также централизованного сбора и хранения информации в электронной форме, в том числе функционирования объектов информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 31 марта 2020 года № 172 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20245) (далее - Правила);
осуществлять ведение реестра многоквартирных жилых домов по формам управления объектом кондоминиума и субъектам управления объектом кондоминиума;
осуществлять ведение реестра субъектов управления объектом кондоминиума и управляющих многоквартирными жилыми домами с размещением его на интернет-ресурсе местного исполнительного органа;
не препятствовать установленному режиму работы проверяемого объекта в период проведения проверки.
14. Функции:
1) оказание государственных услуг;
2) рассмотрение обращений физических и юридических лиц;
3) рассмотрение петиций;
4) анализ обращений и выявление системных проблем, поднимаемых заявителями;
5) принятие участия в разработке проектно-сметной документации по строительству, реконструкции и сейсмоусилению социальных объектов, осуществляемых уполномоченным органом в сфере строительства города Алматы;
6) реализация программы по модернизации жилищного фонда города;
7) координация проводимой в городе работы по благоустройству;
7-1) организация работ по содержанию и обслуживанию надземных и подземных пешеходных переходов, арычных, улично-дорожных сетей и зеленых зон от фасада до фасада, остановочных комплексов;
7-2) организация работ по проведению покоса, обрезки, вырубки и посадки деревьев, кустарников, живой изгороди и их обработки;
7-3) осуществление государственного контроля за безопасной эксплуатацией аттаракционов, оборудования для детских игровых площадок;

8) Алматы қаласының аумағында дератизациялау жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру, үйлестіру және бақылау;
9) халықтың және кондоминиум объектілерін басқару органдарының арасында тұрғын үй заңнамасының мәселелері бойыншша ақпараттық – түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
10) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін сақтау бойынша меншік иелерінің жауапкершілігін көтеруге бағытталған іс-шаралар кешенін жүргізу;
11) пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің кондоминиум объектісін басқару нысанын таңдау, ағымдағы және жинақ шоттарын ашу рәсімін сақтау;
12) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің және оның инженерлік жабдықтарының техникалық жай-күйіне, құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы қолданыстағы нормативтік-техникалық және жобалау құжаттарына сәйкес оны күтіп-ұстау және жөндеу бойынша жұмыстарды уақтылы орындалуына бақылауды жүзеге асыру;
13) жергілікті бюджет қаражаты есебінен кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жобалау ұйымын анықтауға және жобалау-сметалық құжаттаманы дайындауға конкурс өткізуге бақылауды жүзеге асыру;
14) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлері бойынша орындалған жұмыстардың сапасына бақылауды жүзеге асыру;
15) тұрғын үй саласын дамыту бойынша азаматтық қоғам институттарымен ынтымақтастық орнату;
16) тұрғын үй саласын дамыту және ұсынылатын қызметтер сапасын жақсарту бойынша әлемдік озық тәжірибені енгізу;
17) әлеуметтік инфрақұрылым объектілерде қауіпті техникалық құрылғыларды есепке алуды және есептен шығаруды жүзеге асыру;
18) әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде қолданылатын қауіпті техникалық құрылғылардың (қысыммен жұмыс істейтін жүккөтергіш механизмдерді, қазандықтарды және түтіктерді) қауіпсіз пайдаланылуына мемлекеттік қадағалауды жүзеге асыру;
19) тұрмыстық және коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылардың газ тұтыну жүйелері мен газ жабдығын қауіпсіз пайдалану талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
20) тұрмыстық баллондарды және газбен жабдықтау жүйелерінің объектілерін қауіпсіз пайдалану талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
21) жеке кәсіпкерлердің, ұйымдардың қауіпті өндірістік объктілерді, техникалық құрылғыларды пайдаланұға байланысты қызметінің және/немесе қызметінің жекелеген түрлерінің сот шешімінсіз адамдардың өміріне және/немесе денсаулығына қатер төндіретін ерекше жағдайларда үш күннен аспайтын мерзімге, көрсетілген мерзімде сотқа міндетті түрде талап-арыз бере отырып, тоқтата тұру немесе тыйым салу;

8) организация, координирование и контроль за проведением работ по дератизации на территории города Алматы;
9) проведение информационно-разъяснительной работы по вопросам жилищного законодательства среди населения и органов управления объектами кондоминиумами;
10) проведение комплекса мероприятий, направленных на повышение ответственности собственников жилья по сохранению общего имущества объекта кондоминиума;
11) соблюдение процедуры избрания формы управления объектом кондоминиума собственниками квартир, нежилых помещений, открытием текущего и сберегательного счетов;
12) осуществление контроля за техническим состоянием общего имущества объекта кондоминиума и его инженерного оборудования, своевременным выполнением работ по его содержанию и ремонту в соответствии с действующими нормативно-техническими и проектными документами в области строительства и жилищно-коммунального хозяйства;
13) осуществление контроля за проведением конкурса на определение проектной организации и изготовление проектно-сметной документации на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума за счет средств местного бюджета;
14) осуществление контроля за качеством работ, выполненных по отдельным видам капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
15) сотрудничество с институтами гражданского общества по вопросам развития жилищной сферы;
16) внедрение мирового передового опыта по развитию жилищной сферы и повышению качества оказываемых услуг;
17) осуществление постановки на учет и снятие с учета опасных технических устройств на объектах социальной инфраструктуры;
18) осуществление государственного надзора за безопасной эксплуатацией опасных технических устройств (грузоподъемных механизмов, котлов и сосудов, работающих под давлением) на объектах социальной инфраструктуры;
19) осуществление государственного контроля за соблюдением требований безопасной эксплуатации газопотребляющих систем и газового оборудования бытовых и коммунально-бытовых потребителей;
20) осуществление государственного контроля за соблюдением требований безопасной эксплуатации бытовых баллонов и объектов систем газоснабжения;
21) приостановление или наложение запрета в исключительных случаях, предотвращающих угрозу жизни и/или здоровью людей, без судебного решения деятельности и/или отдельных видов деятельности индивидуальных предпринимателей, организаций, связанных с эксплуатацией опасных производственных объектов, технических устройств, на срок не более трех дней, с обязательным предъявлением в указанный срок искового заявления в суд;

22) ұлттық стандарттарға сәйкес мүгедектерге арналған лифтілерді, эскалаторларды, траволаторлар мен көтергіштерді пайдалануды, оларға техникалық қызмет көрсетуді, техникалық куәландыруды, техникалық диагностикалауды, сондай-ақ әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде қауіпті техникалық құрылғыларды техникалық куәландыруды жүргізуге мемлекеттік қадағалау жүргізу;
23) әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде авариялық жағдайлардың алдын алуға және жоюға бағытталған профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру;
24) өз құзыреті шегінде мүдделі мемлекеттік органдармен бірге қауіпті техникалық құрылғылардың аварияларын (апаттарын) тергеуге қатысу;
25) мемлекеттік қызметтерді одан әрі оңтайландыру және автоматтандыру бойынша жұмыстар жүргізу;
26) мемлекеттік тұрғын үй бағдарламалар шеңберінде тұрғын үй алған азаматтарға құқық белгілейтін құжаттарды рәсімдеу;
27) тұрғын үй сертификаттарын беру бойынша мемлекеттік қызмет стандарты талаптарының сақталуын қамтамасыз ету;
28) тоқсанына кемінде бір рет жалға алушылардың жалға берілетін тұрғынжайды мақсатты пайдалануына мониторинг жүргізуді жүзеге асыру;
29) мемлекеттік бағдарламалар шеңберінде салынған пәтерлерді Басқарманың теңгеріміне тіркеу;
30) қаржы ұйымдарына банктік біліктілікті тексеру үшін жолдама беруді жүзеге асыру;
31) сотта, сондай-ақ мемлекеттік органдарда, мемлекеттік және қоғамдық ұйымдарда Басқарманың қызметінің құқықтық мәселелерін қарау кезінде белгіленген тәртіппен Басқарма мүддесін білдіру;
32) Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңында қарастырылған шарттарда және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіпте Қазақстан Республикасы азаматтарының жеке меншігіне тұрғын үйлерді беруді жүзеге асыру;
33) мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді жалдау шартын ресімдеу;
34) "мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйлерді жекешелендіру" мемлекеттік қызметін көрсету;
35) көппәтерлі тұрғын үйді техникалық тексеруді ұйымдастыру;
36) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін өткізу тізбесін, кезеңдерін және кезектілігін белгілеу;
37) кондоминиум объектісін басқару органы берген, тұрғын үй көмегінің қатысуымен қаржыландырылатын, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін өткізуге шығыстар сметасын келісу;
38) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлері бойынша орындалған жұмыстарды қабылдау бойынша комиссияларға қатысу;

22) осуществление государственного надзора за эксплуатацией, технического обслуживания, технического освидетельствования, технического диагностирования лифтов, эскалаторов, траволаторов и подъемников для инвалидов в соответствии с национальными стандартами, а также технического освидетельствования опасных технических устройств на объектах социальной инфраструктуры;
23) организация профилактических мероприятий, направленных на предотвращение и предупреждение аварийных ситуаций на объектах социальной инфраструктуры;
24) участие в расследовании аварий опасных технических устройств совместно с заинтересованными государственными органами в пределах своей компетенции;
25) проведение работ по повышению качества оказываемых государственных услуг путем оптимизации и автоматизации;
26) оформление правоустанавливающих документов гражданам, получившим жилье в рамках государственных жилищных программ;
27) обеспечение соблюдения требований стандарта по государственной услуге выдача жилищных сертификатов;
28) осуществление мониторинга целевого использования арендного жилья арендаторами не реже одного раза в квартал;
29) регистрация квартир, построенных в рамках государственных жилищных программ, на баланс Управления;
30) осуществление выдачи направлений для проверки банковской квалификации в финансовые организации;
31) предоставление в установленном порядке интересы Управления в суде, а также в государственных органах, государственных и общественных организациях при рассмотрении правовых вопросов деятельности Управления;
32) осуществление передачи в собственность гражданам Республики Казахстан жилищ из коммунального жилищного фонда на условиях, предусмотренных законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", и в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
33) оформление договора найма на жилище из государственного жилищного фонда;
34) оказание государственной услуги "приватизация жилищ из государственного жилищного фонда";
35) организация технического обследования многоквартирного жилого дома;
36) определение перечня, периодов и очередности проведения отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
37) согласование сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, представленной органом управления объекта кондоминиума, финансируемых с участием жилищной помощи;
38) принятие участия в комиссиях по приемке выполненных работ по отдельным видам капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;

39) кондоминиум объектісінде және кондоминиум объектісіне қарасты аумақта пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің ортақ мүлкін қолдану, күтіп-ұстау, пайдалану және жөндеу тәртібінің сақталуын бақылау;
40) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері өтініштер берген кезде кондоминиум объектілерін басқару бойынша тексерулер жүргізу;
41) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау ережелерін бұзу туралы актілер жасау;
42) Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-үстау ережелерін бұзуды жою бойынша орындалуы міндетті ұйғарымдар (ұсыныстар) енгізу, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар жасау;
43) Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңына сәйкес пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері өтініш берген кезде кондоминиум объектісін басқару және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау жөніндегі есептің болуын тексеруді жүргізу жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыру;
44) кондоминиум объектісінің жалпы мүлкін күтіп-ұстау ережелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде қабылданған шешімдер мен ұйғарымдардың орындалуын бақылау;
45) Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Кодексіне сәйкес тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінде қауіпті техникалық құрылғылардың, газ тұтыну жүйелерінің және газ жабдықтарының техникалық пайдалану қауіпсіздігі саласында әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша жұмыстарды жүргізу;
46) тұрғын үй бағдарламалары әкімгерінің (тапсырыс берушінің) қызметін атқару;
47) қала аумағының санитарлық жағдайын жақсарту мәселелері бойынша мекемелер мен ұйымдардан келіп түсетін ақпарат пен өзге де материалдарға талдау жүргізу;
48) қаланы санитарлық тазалау және көріктендіру бойынша қалалық кеңестер өткізу үшін материалдар дайындау;
49) қолданыстағы заңнамаға сәйкес, құзырет шегінде қала аумағында қауіпсіз өмір сүру және адамның тіршілік әрекеті үшін көше-жол желісін санитарлық тазалау бойынша қалалық көріктендіру қызметтерінің жұмысына мониторинг жүргізу және үйлестіруді жүзеге асыру;
50) қала аумағын тазарту мен тиісті санитарлық жағдайын жүзеге асыратын ұйымдарға жәрдемдесу және үйлестіру;
51) өз құзыреті шегінде аудан әкімдері аппаратының, жеке және заңды тұлғалардың қала аумағында санитарлық тазарту жөніндегі жұмыстардың орындалу барысын үйлестіру;
52) аудан әкімдері аппаратының және қала аумақтарын санитарлық тазалау жөніндегі мердігерлік ұйымдардың қызметіне мониторинг жүргізу;

39) осуществление контроля за соблюдением порядка использования, содержания, эксплуатации и ремонта общего имущества собственников квартир, нежилых помещений в объекте кондоминиума и территорий прилегающей к объекту кондоминиума;
40) проведение проверок по управлению объектом кондоминиума при обращении собственников квартир, нежилых помещений в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
41) составление актов о нарушениях правил содержания общего имущества объекта кондоминиума;
42) вынесение обязательных для исполнения предписаний (представлений) по устранению нарушений Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и Правил содержания общего имущества объекта кондоминиума, а также составление протоколов об административных правонарушениях;
43) осуществление полномочий по проведению проверок наличия отчета по управлению объектом кондоминиума и содержанию общего имущества объекта кондоминиума при обращении собственников квартир, нежилых помещений в соответствии законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях";
44) осуществление контроля за выполнением принятых решений и предписаний по устранению выявленных нарушений правил содержания общего имущества объекта кондоминиума;
45) осуществление производств по делам об административных правонарушениях в сфере жилищных отношений и безопасной технической эксплуатации опасных технических устройств, газопотребляющих систем и газового оборудования на объектах жилищно-коммунального хозяйства в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
46) выполнение функций администратора (заказчика) жилищных программ;
47) проведение анализа информации и иных материалов, поступающих от учреждений и организаций по вопросам улучшения санитарного состояния территории города;
48) подготовка материалов для проведения городских совещаний по санитарной очистке и благоустройству города;
49) осуществление мониторинга и координации работ городских служб благоустройства по санитарной очистке улично-дорожной сети для безопасного проживания и жизнедеятельности человека на территории города, в пределах действующего законодательства и компетенции;
50) координация и содействие организациям, осуществляющим уборку и соответствующее санитарное состояние городских территорий;
51) осуществление координации в пределах своей компетенции работы аппаратов акимов районов, физических и юридических лиц за ходом выполнения работ по санитарной очистке территории города;
52) мониторинг за деятельностью аппаратов акимов районов и подрядных организаций по санитарной очистке городских территорий;

53) объектілер мен кешендердің ведомстволық бағынысты аумағында салу (реконструкциялау, кеңейту, жаңғырту және күрделі жөндеу) көзделетін объектілерге мониторингті жүзеге асыру;
54) қала аумағында тұрғындардың өмір сүруі үшін жайлы және қауіпсіз орта құру;
55) санитарлық тазалау және көріктендіру бойынша жалпықалалық сенбіліктер мен маусымдық (көктемгі-күзгі) іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
56) мамандандырылған коммуналдық жинау техникасы паркін жаңарту бойынша жоспарлар мен құжаттамаларды дайындау;
57) мемлекет пен азаматтардың бұзылған құқықтарын қорғау мақсатында сот органдарына талап қою құқығымен Басқарма мен жергілікті атқарушы органның мүдделерін іс жүргізу заңнамасында көзделген тәртіппен сот органдарында қорғау;
58) Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Алматы қаласының әкіміне материалдар дайындау;
59) Қазақстан Республикасы Азаматтық Кодексінің 1083 бабына сәйкес мүлікті (тұрғын жай) иесіз қалған деп тану жөніндегі өтінішпен сот органдарына жүгіну;
60) Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексінің 242 бабына сәйкес жылжымайтын мүлікке мемлекеттік құқықты тіркейтін органға иесіз қалған мүлікті (тұрғын жайды) қабылдау туралы өтініштерді беру;
61) жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің қатысушысы болады;
62) жергілікті атқарушы органның атынан мемлекеттің жауапкершілігі шектеулі серіктестікті басқару қатысушы ретінде қатысу құқықтарын жүзеге асыру;
63) мемлекеттің қатысуымен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жұмыс үстеуі мен басқару тиімділігінің мониторингін ұйымдастыру және жүргізу;
64) жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің алған таза табысын бөлу туралы шешімнің уақтылы қабылдануы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің мемлекетке тиесілі жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғылық капиталындағы қатысу үлестеріне арналған дивидендтерді (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің таза табысының бір бөлігін) жалғыз қатысушы шешім қабылдаған күннен бастап он күн ішінде аудару; 65) қатысушылардың жылдық жалпы жиналыстарын өткізу кезінде жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің таза табысының бір бөлігіне жергілікті атқарушы органмен белгіленген мөлшерде дивидендтерді (табыстау) төлеуге бағыттау үшін шаралар қабылдау;
66) жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес ақша енгізу жолымен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталына салымды, сондай-ақ коммуналдық мүлікті, оның ішінде жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталына қатысу үлестерін енгізуді жүзеге асырады;

53) осуществление мониторинга намечаемых к строительству (реконструкции, расширению, модернизации и капитальному ремонту) объектов на подведомственной территории объектов и комплексов;
54) создание комфортной и безопасной среды для проживания и жизнедеятельности населения на территории города;
55) организация и проведение общегородских субботников и сезонных (весенне-осенних) мероприятий по санитарной очистке и благоустройству;
56) подготовка планов и документации по обновлению парка специализированной коммунальной уборочной техники;
57) представление интересов Управления и местного исполнительного органа в судебных органах в порядке, предусмотренном процессуальным законодательством, с правом подачи исков в судебные органы в целях защиты нарушенных прав государства и граждан;
58) подготовка материалов акиму города Алматы по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
59) в соответствии со статьей 1083 Гражданского Кодекса Республики Казахстан обращаться с иском в судебные органы по признанию имущества (жилые помещения) выморочным;
60) подача заявлений о принятии на учет бесхозяйных недвижимых имуществ (жилых помещений) в орган, осуществляющий государственную регистрацию прав на недвижимое имущество в соответствии со статьей 242 Гражданского Кодекса Республики Казахстан;
61) по решению местного исполнительного органа выступает участником товариществ с ограниченной ответственностью;
62) осуществление от лица местного исполнительного органа права на участие государства как участника в управлении товариществом с ограниченной ответственностью;
63) организация и проведение мониторинга функционирования и эффективности управления товариществами с ограниченной ответственностью с участием государства;
64) своевременное принятие решения о распределении полученного товариществом с ограниченной ответственностью чистого дохода и перечисление товариществом с ограниченной ответственностью дивидендов (части чистого дохода товарищества с ограниченной ответственностью) на принадлежащие государству доли участия в уставном капитале товарищества с ограниченной ответственностью в течение десяти дней с даты принятия решения единственного участника;
65) при проведении годовых общих собраний участников принятие мер для направления части чистого дохода товарищества с ограниченной ответственностью на выплату дивидендов (дохода) в размерах, установленных местным исполнительным органом;
66) по решению местного исполнительного органа осуществляет внесение вклада в уставный капитал товариществ с ограниченной ответственностью путем внесения денег в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, а также коммунального имущества, в том числе долей участия в уставном капитале товариществ с ограниченной ответственностью;

67) жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер қатысушыларының жалпы жиналысына жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің директорлар кеңесіне (байқау кеңесіне) тағайындау үшін кандидатура ұсыну және жергілікті атқарушы органдарымен бірге жалғыз қатысушысы болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің директорлар кеңесінің (байқау кеңестерінің) құрамын қалыптастыру;
68) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Алматы қаласы әкімдігінің Басқармаға жүктелген өзге де қызметтерді жүзеге асыру.
Ескерту. 14-тармаққа толықтырулар енгізілді – Алматы қаласы әкімдігінің 16.10.2025 № 4/704 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
3. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
15. Басқармамен басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
16. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымынан босатылады.
17. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымынан босатылатын орынбасарлары болады.
18. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттігі:
1) Басқарманың атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
2) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда Басқарманың мүддесін білдіреді;
3) шарттар жасайды;
4) сенімхаттар береді;
5) іссапарлар, тағылымдамалар, қызметкерлердің қазақстандық және шетелдік оқу орталықтарында оқуы және басқа да қызметкерлердің біліктілігін жоғарылатуы бойынша Басқарманың тәртібі мен жоспарларын бекітеді;
6) банк шоттарын ашады;
7) Басқарманың қызметкерлерінің міндеттерін анықтайды;
8) Басқармада сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды және аталған шараларды қабылдауы үшін жеке жауапкершілікте болады;
9) Басқарманың қызметкерлерін заңнамаға сәйкес қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
10) Басқарманың қызметкерлеріне Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте марапаттау шараларын қолданады және тәртіптік жазалар тағайындайды;
11) өзінің құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
12) Басқарманың құрылымын және Басқарманың бөлімдері туралы ережені бекітеді;
13) Басқарманы мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда таныстырады;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.

67) предложение общему собранию участников товариществ с ограниченной ответственностью кандидатуры для избрания в совет директоров (наблюдательный совет) товариществ с ограниченной ответственностью и формирование с местным исполнительным органом состава директоров (наблюдательного совета) товариществ с ограниченной ответственностью, в которых единственным участником является государство;
68) осуществление иных функций, возложенных на Управление акиматом города Алматы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 14 с дополнениями постановлением акимата города Алматы от 16.10.2025 № 4/704 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
15. Руководство Управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций.
16. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия первого руководителя Управления:
1) без доверенности действует от имени Управления;
2) представляет интересы Управления в государственных органах, иных организациях;
3) заключает договоры;
4) выдает доверенности;
5) утверждает порядок и планы Управления по командировкам, стажировкам, обучению сотрудников в казахстанских и зарубежных учебных центрах иным видам повышения квалификации сотрудников;
6) открывает банковские счета;
7) определяет обязанности сотрудников Управления;
8) принимает меры, направленные на противодействие коррупционным правонарушениям в Управлении и несет персональную ответственность за принятие данных мер;
9) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников Управления;
10) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Управления;
11) издает приказы в пределах своих полномочий;
12) утверждает структуру Управления и положения об отделах Управления;
13) представляет Управление в государственных органах, иных организациях;
14) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя коммунального Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его заменяющим в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

19. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4. Басқарманың мүлкі
20. Басқарма заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
21. Басқарманың мүлкі, оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Басқармада бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру, тарату және жою Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады, Алматы қаласы әкімдігінің қаулысымен, сот шешімімен.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1) Алматы қаласы әкімдігінің шаруашылық жүргізу құқығындағы "Алматы тазалық" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны;
2) "Алматы тұрғын үй" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
3) "Салттық қызметтер көрсетудің арнаулы комбинаты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
Алматы қаласы әкімдігінің
2025 жылғы __________
№ ___ қаулысына 2 қосымша
Алматы қаласы әкімдігінің күші жойылған қаулыларының тізбесі
1. "Алматы қаласы Коммуналдық инфрақұрылымды дамыту басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" 2022 жылғы 1 маусымдағы №2/245;
2. "Алматы қаласы әкімдігінің кейбір қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2024 жылғы 26 сәуірдегі №2/279 қаулысының 1-тармағының 13) тармақшасы;
3. "Алматы қаласы әкімдігінің кейбір қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2024 жылғы 14 маусымдағы №2/345 қаулысының 1-тармағының 14) тармақшасы;
4. "Алматы қаласы әкімдігінің "Алматы қаласы Коммуналдық инфрақұрылымды дамыту басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" 2022 жылғы 1 маусымдағы №2/245 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2025 жылғы 1 шілдедегі № 3/471.
Об утверждении положения о коммунальном государственном учреждении "Управление коммунальной инфраструктуры и жилищной инспекции города Алматы"
Постановление акимата города Алматы от 11 сентября 2025 года № 3/636.
В соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан и законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О государственном имуществе", акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить положение о коммунальном государственном учреждении "Управление коммунальной инфраструктуры и жилищной инспекции города Алматы" согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Коммунальному государственному учреждению "Управление коммунальной инфраструктуры и жилищной инспекции города Алматы" (далее – Учреждение) в установленном действующим законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) перерегистрацию Учреждения в органах юстиции города Алматы.
2) направление настоящего постановления в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Признать утратившими силу постановления акимата города Алматы согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Алматы.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким города Алматы Д. Сатыбалды
Приложение 1

19. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество Управления
20. Управление имеет на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
21. Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности города Алматы.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение Управления
24. Реорганизация, ликвидация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан, постановлением акимата города Алматы, решением суда.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
1) государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Алматы тазалық" акимата города Алматы;
2) товарищество с ограниченной ответственностью "Алматы тұрғын үй";
3) товарищество с ограниченной ответственностью "Специализирован ный комбинат ритуальных услуг".
Приложение 2
к постановлению акимата города Алматы
от 11 сентября 2025 года № 3/626
Перечень признанных утратившими силу постановлении акимата города Алматы
1. от 1 июня 2022 года №2/245 "Об утверждении Положения о коммунальном государственном учреждении "Управление развития коммунальной инфраструктуры города Алматы";
2. подпункт 13) пункта 1 постановления акимата города Алматы от 26 апреля 2024 года №2/279 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления акимата Алматы";
3. подпункт 14) пункта 1 постановления акимата города Алматы от 14 июня 2024 года №2/345 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления акимата Алматы";
4. от 1 июля 2025 года №3/471 "О внесении изменений в постановление акимата города Алматы от 1 июня 2022 года № 2/245 "Об утверждении Положения о коммунальном государственном учреждении "Управление развития коммунальной инфраструктуры города Алматы".