Алматы қаласында жалпы су пайдалану қағидаларын бекіту туралы
VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XXXII сессиясының 2025 жылғы 7 тамыздағы № 232 шешiмi
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 26-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Алматы қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Алматы қаласында жалпы су пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласы мәслихатының төрағасы М. Отыншиев
Алматы қаласы мәслихатының
2025 жылғы 7 тамыздағы № 232
шешімімен бекітілген
Алматы қаласында ортақ су пайдалану қағидалары
1. Осы Алматы қаласында ортақ су пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Су кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 26-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 11 шілдедегі № 171-НҚ "Ортақ су пайдаланудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді және Алматы қаласының аумағындағы жалпыға ортақ су обьектілерінде жеке тұлғалардың ортақ су пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Ортақ су пайдалануды жеке тұлғалар рекреацияға, туризмге, әуесқойлық (спорттық) балық аулауға және шаруашылық немесе кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес бос уақыттың өзге де нысандарына, сондай-ақ жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын суаруға деген жеке қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін жүзеге асырады.
3. Ортақ су пайдалануды жүзеге асыру үшін арнайы рұқсат талап етілмейді.
4. Ортақ су пайдалану шеңберінде су обьектілерін пайдалану су обьектілерінің ажырамас бөлігі болып табылатын жария су сервитуты шеңберінде жүзеге асырылады.
5. Алматы қаласының әкімдігі жеке тұлғалардың ортақ су пайдалану құқығын іске асыру мақсатында:
1) су обьектілеріне кедергісіз қолжетімділікті қамтамасыз етеді;
2) ортақ су пайдалану су объектілерінде жаппай демалуға, туризмге және спортқа арналған орындарды айқындайды;
3) әуесқойлық (спорттық) балық аулауды жүзеге асыру үшін балық шаруашылығы су объектілерінің және (немесе) учаскелерінің және іргелес жағалау белдеуінің учаскелерін айқындайды;
4) халыққа ортақ су пайдалану бойынша орнатылған шектеулер мен тыйымдар туралы хабарлауды қамтамасыз етеді.
6. Су объектісіне тікелей қолжетімділік болмаған жағдайда жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 69-бабына сәйкес қоғамдық сервитут орнатады.
7. Шектеулер немесе тыйымдар туралы ақпарат бұқаралық ақпарат құралдарында, мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында жариялануға жатады және су объектілерінің жағалауында арнайы ақпараттық белгілер орнату арқылы танысуға қолжетімді болуға тиіс.

Об утверждении Правил общего водопользования в городе Алматы
Решение внеочередной XXXII сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 7 августа 2025 года № 232
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 26 Водного кодекса Республики Казахстан, маслихат города Алматы РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила общего водопользования в городе Алматы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата города Алматы М. Отыншиев
Утверждены решением
маслихата города Алматы
от 7 августа 2025 года № 232
Правила общего водопользования в городе Алматы
1. Настоящие Правила общего водопользования в городе Алматы (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 26 Водного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), приказом исполняющего обязанности Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 11 июля 2025 года № 171-НҚ "Об утверждении Типовых правил общего водопользования" и определяют порядок осуществления физическими лицами общего водопользования на территории города Алматы на водных объектах общего пользования.
2. Общее водопользование осуществляется физическими лицами для удовлетворения личных потребностей в рекреации, туризме, любительском (спортивном) рыболовстве и иных формах досуга, не связанных с осуществлением хозяйственной или предпринимательской деятельности, а также водопоя сельскохозяйственных животных на пастбищах.
3. Специального разрешения для осуществления общего водопользования не требуется.
4. Пользование водными объектами при общем водопользовании осуществляется в рамках публичного водного сервитута, являющегося неотъемлемой частью водного объекта.
5. Акимат города Алматы для реализации физическими лицами права общего водопользования:
1) обеспечивают беспрепятственный доступ к водным объектам;
2) определяют места для массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах общего водопользования;
3) определяют участки рыбохозяйственных водных объектов и (или) участков и прилегающей береговой полосы для осуществления любительского (спортивного) рыболовства;
4) обеспечивают информирование населения об установленных ограничениях и запретах общего водопользования.
6. При отсутствии прямого доступа к водному объекту, местными исполнительными органами устанавливается публичный сервитут в соответствии со статьей 69 Земельного кодекса Республики Казахстан.
7. Информация об ограничениях или запретах подлежит опубликованию в средствах массовой информации, на интернет-ресурсе государственных органов и должна быть доступной к ознакомлению путем установления специальных информационных знаков вдоль берегов водных объектов.

8. Ауыл шаруашылығы жануарларын суару үшін су объектілерін пайдалану санитарлық қорғау аймағынан тыс жерде және суару алаңдары мен су объектілерін ластау мен кірлетудің алдын алатын басқа да құралдар болған жағдайда ғана рұқсат етіледі.
9. Балық шаруашылығы су объектілерінде әуесқойлық (спорттық) балық аулау жеке және (немесе) заңды тұлғаларға, аталмыш су объектісінде көл-тауар шаруашылығын жүргізу құқығы берілген тұлғаларға ұйымдастырылады.
10. Ортақ су пайдалану объектілерін пайдалану кезінде мыналарға жол берілмейді:
1) су объектілеріне жеке тұлғалардың қолжетімділігін шектейтін қоршауларды, шлагбаумдарды, тыйым салатын белгілерді және басқа да құралдарды өздігінен орнату;
2) су объектілерін ластау және кірлету;
3) шомылуға арналған жерлерде көлікті жуу, киім жуу және жануарларды шомылдыру;
4) арнайы ақпараттық белгілер орнатылған, ескерту немесе тыйым салу жазулары бар жерлерде шомылу;
5) осы қағиданың қосымшасында көрсетілген орындарда шомылу;
6) құрылыс-монтаждау жұмыстары (қайта жаңғырту, жөндеу, абаттандыру) жүргізіліп жатқан немесе аяқталмаған жерлерде шомылу;
7) сел ұстау құрылыстарының, шлюздердің, өзен арналарының габионмен бекітілген немесе тұрақтандырылған учаскелерінің, ағынды сулардың құйылу орындарының және өзге де ластау көздерінің маңында, кемінде 500 метр қашықтықта шомылу;
8) арнайы ақпараттық белгілерді өздігінен алып тастау, зақымдау немесе жою;
9) жанармай және майлау материалдарын сақтау;
10) көлікті жанармаймен қамтамасыз ету, жуу және жөндеу жұмыстарын жүргізу;
11) су объектілерінде және олардың жанында кәмелетке толмаған балаларды ересектерсіз қалдыру.
11. Алматы қаласы Энергетика және сумен жабдықтау басқармасы, Алматы қаласы Экология және қоршаған орта басқармасы, сондай-ақ Алматы қаласы аудандары әкімдерінің аппараттары су обьектілерінің, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің жағдайы туралы халықты ақпараттандыруды жүзеге асырады.
12. Ортақ су пайдаланудың қауіпсіздігі мен ұтымдылығын қамтамасыз ету, тыйым салу белгілерінің орнатылуын бақылау және халықты шомылуға тыйым салынған орындар туралы ақпараттандыру бойынша іс-шараларды үйлестіру мақсатында Алматы қаласының әкімдігі ортақ су пайдалану бағдарламасының әкімшісін тағайындайды.
Алматы қаласының ортақ су
пайдалану қағидаларына
қосымша
Алматы қаласының аумағындағы орналасқан су объектілерінде шомылуға тыйым салынған орындар
Су объектісінің атауы
Су айдынының атауы
Су объектілеріндегі орындар (мекенжайы, координаттары және басқалары)
"А" және "Б" нүктелерінің арасындағы қашықтық, метр
Жалпы суды пайдалануды шектеулері
"А"
нүктесі
"Б" нүктесі
Алатау ауданы
1
Қарғалы өзені
Бекмұрат су қоймасы

8. Использование водных объектов для водопоя сельскохозяйственных животных допускается вне зоны санитарной охраны и при наличии водопойных площадок и других устройств, предотвращающих загрязнение и засорение водных объектов.
9. На рыбохозяйственных водных объектах любительское (спортивное) рыболовство организовывается физическими и (или) юридическими лицами, которым предоставлено право ведения озерно-товарной хозяйственной деятельности на данном водном объекте.
10. При использовании водных объектов общего водопользования не допускаются:
1) самовольная установка ограждений, шлагбаумов, запретительных знаков, иных средств ограничения доступа физических лиц к водным объектам;
2) загрязнение и засорение водного объекта;
3) мытье транспорта, стирка белья и купание животных в местах, предназначенных для купания;
4) купание в местах, где выставлены специальные информационные знаки с предупреждающими или запрещающими надписями;
5) купание в местах, указанных в приложении к настоящим правилам;
6) купание в местах, где не завершены или ведутся строительно-монтажные работы (реконструкция, ремонт, благоустройство);
7) купание вблизи селезадерживающих сооружений, шлюзов, стабилизированных и укрепленных габионами участках русел рек, мест спуска сточных вод и других источников загрязнения на расстоянии не менее 500 метров;
8) самовольное снятие, повреждение или уничтожение специальных информационных знаков;
9) хранение на территории горюче-смазочных материалов;
10) осуществление заправки топливом, мойки и ремонта транспорта;
11) оставлять на водных объектах и в непосредственной близости от них несовершеннолетних детей без присмотра взрослых.
11. Управление энергетики и водоснабжения города Алматы, Управление экологии и окружающей среды города Алматы, а также аппараты акимов районов города Алматы осуществляют информирование населения о состоянии водных объектов, систем водоснабжения и водоотведения, находящихся в городе Алматы.
12. Для координации мероприятий по обеспечению безопасного и рационального общего водопользования, контроля за установлением запрещающих знаков, а также организации информирования населения о местах, запрещҰнных для купания, назначается администратор программы общего водопользования, определяемый акиматом города Алматы.
Приложение к правилам
общего водопользования в городе Алматы
Запрещенные для купания места на водных объектах в городе Алматы
Наименование
водного объекта
Наименование водоема
Места на водных объектах
(адрес, координаты и другие)
Расстояние между точками "А" и "Б", метр
Ограничения общего
водопользования
точка "А"
точка "Б"
Алатауский район
1
река Каргалы
водохранилище Бекмурат

43.323962° 76.785327°
43.325255° 76.785378°
150 метр
Шомылуға тыйым салынған
2
Көкөзек су қоймасы
43.310976° 76.771729°
43.312142° 76.775405°
43.315444° 76.769264°
43.316445° 76.773844°
540 метр
490 метр
Шомылуға тыйым салынған
3
Үлкен Алматы өзені
Үлкен Алматы өзені Райымбек даңғылынан Алматы облысымен шекараға дейін
43.247911° 76.864185°
43.329433° 76.876042°
8000 метр
Шомылуға тыйым салынған
4
Қарасу өзені
Қарасу шағын ауданындағы көл
43.335007° 76.909625°
43.338178° 76.90958°
350 метр
Шомылуға тыйым салынған
5
Тереңқара өзені
Байбесік шағын ауданындағы тоған
43.313841° 76.88568°
43.31692°
76.88511°
345 метр
Шомылуға тыйым салынған
Алмалы и Әуэзов ауданы
6
Үлкен Алматы өзені
Сайран су қоймасы
43.233468° 76.870542°
43.246928° 76.863362°
Ұзындығы 1700 метр, ені 600 метр
Шомылуға тыйым салынған
Бостандық ауданы
7
Үлкен Алматы өзені
Үлкен Алматы көлі
43.05694° 76.984066°
43.045363° 76.986565°
су объектісінің барлық көлемі
Шомылуға тыйым салынған
8
Үлкен Алматы өзені бөгеттен жоғары
43.182666° 76.891257°
43.185044° 76.89085°
270 метр
Шомылуға тыйым салынған
9
Үлкен Алматы өзені бөгеттен Абай даңғылына дейін Абай
43.185147° 76.890949°
43.232992° 76.87111°
6000 метр
Шомылуға тыйым салынған
10
Есентай өзені
Есентай өзені Әл-Фараби даңғылынан Абай даңғылына дейін
43.220151° 76.9317°
43.240369° 76.919461°
3000 метр
Шомылуға тыйым салынған
Жетісу ауданы
11
Қарасу өзені
Кемел шағын ауданындағы Первомай тоғандары
43.372711° 76.948014°
43.376264° 76.952887°
560 метр
Шомылуға тыйым салынған
12
Есентай өзені
Есентай өзені Райымбек даңғылынан Волочаевская, 393Б көшесіне дейін,
43.27217° 76.966728°
43.293508° 76.973485°
2500 метр
Шомылуға тыйым салынған
Медеу ауданы
13
Тереңсай өзені
Юннатское көлі
43.206211° 77.014459°
43.207807° 77.014941°
180 метр
Шомылуға тыйым салынған
14
Абылғазы өзені
Көлсай көлі
43.209389° 77.000789°
43.211477° 77.000208°
240 метр
Шомылуға тыйым салынған
15
Жарбұлақ өзені
Тіксай өзені (Тік Алшақтық)
43.267086° 77.006167°
43.286427° 76.995163°
2300 метр
Шомылуға тыйым салынған
16
Қарасу 8
43.293754° 76.979108°
43.295165° 76.980867°
230 метр
Шомылуға тыйым салынған
17
Есентай өзені
Есентай өзені Бейсеуов көшесінен Керей-Жәнібек хандар көшесіне дейін
43.180367° 77.093722°
43.189328° 77.000443°
7500 метр
Шомылуға тыйым салынған
18
Кіші Алматы өзені
Кіші Алматы өзені "Горельник" сарқырамасынан Әл-Фараби даңғылына дейін
43.141787° 77.066447°
43.219776° 76.932195°
17 000 метр
Шомылуға тыйым салынған
19
Орталық мәдениет және демалыс саябағындағы көл
43.237163, 76.945654
43.237171, 76.945658
су объектісінің барлық көлемі
Шомылуға тыйым салынған
Наурызбай ауданы
20
Сапожникова өзені
Ақсай-Қарғалы каналы

43.323962° 76.785327°
43.325255° 76.785378°
150 метров
Купание запрещено
2
водохранилище Кокозек
43.310976° 76.771729°
43.312142° 76.775405°
43.315444° 76.769264°
43.316445° 76.773844°
540 метров
490 метров
Купание запрещено
3
река Улкен Алматы
река Улкен Алматы от пр. Райымбека до границы с Алматинской областью
43.247911° 76.864185°
43.329433° 76.876042°
8000 метров
Купание запрещено
4
река Карасу
озеро в мкр. Карасу
43.335007° 76.909625°
43.338178° 76.90958°
350 метров
Купание запрещено
5
река Теренкара
пруд в мкр. Байбесик
43.313841° 76.88568°
43.31692°
76.88511°
345 метров
Купание запрещено
Алмалинский и Ауэзовский район
6
река Улкен Алматы
водохранилище Сайран
43.233468° 76.870542°
43.246928° 76.863362°
1700 метров в длину, 600 метров в ширину
Купание запрещено
Бостандыкский район
7
река Улкен Алматы
Большое Алматинское озеро
43.05694° 76.984066°
43.045363° 76.986565°
весь объем
водного объекта
Купание запрещено
8
река Улкен Алматы выше плотины
43.182666° 76.891257°
43.185044° 76.89085°
270 метров
Купание запрещено
9
река Улкен Алматы от плотины до пр. Абая
43.185147° 76.890949°
43.232992° 76.87111°
6000 метров
Купание запрещено
10
река Есентай
река Есентай от пр. Аль-Фараби до пр. Абая
43.220151° 76.9317°
43.240369° 76.919461°
3000 метров
Купание запрещено
Жетысуский район
11
река Карасу
Первомайские пруды в мкр. Кемел
43.372711° 76.948014°
43.376264° 76.952887°
560 метров
Купание запрещено
12
река Есентай
река Есентай от пр. Райымбека до улицы Волочаевская, 393Б
43.27217° 76.966728°
43.293508° 76.973485°
2500 метров
Купание запрещено
Медеуский район
13
река Теренсай
озеро Юннатское
43.206211° 77.014459°
43.207807° 77.014941°
180 метров
Купание запрещено
14
река Абылгазы
озеро Кольсай
43.209389° 77.000789°
43.211477° 77.000208°
240 метров
Купание запрещено
15
река Жарбулак
река Тиксай (Прямая Щель)
43.267086° 77.006167°
43.286427° 76.995163°
2300 метров
Купание запрещено
16
Карасу 8
43.293754° 76.979108°
43.295165° 76.980867°
230 метров
Купание запрещено
17
река Есентай
река Есентай от улицы Бейсеуова до улицы Керей-Жанибек хандар
43.180367° 77.093722°
43.189328° 77.000443°
7500 метров
Купание запрещено
18
река Киши Алматы
река Киши Алматы от водопада "Горельник" до пр. Аль-Фараби
43.141787° 77.066447°
43.219776° 76.932195°
17 000 метров
Купание запрещено
19
озеро в Центральном парке культуры и отдыха
43.237163, 76.945654
43.237171, 76.945658
весь объем
водного объекта
Купание запрещено
Наурызбайский район
20
река Сапожникова
Аксайский-Каргалинский канал