"Ұйымдық-штаттық іс-шаралар материалдарын жоспарлау және дайындау, азаматтық қорғау органдарының штаттарын әзірлеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2023 жылғы 7 ақпандағы № 64 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 24 қазандағы № 461 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ұйымдық-штаттық іс-шаралар материалдарын жоспарлау және дайындау, азаматтық қорғау органдарының штаттарын әзірлеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2023 жылғы 7 ақпандағы № 64 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұйымдық-штаттық іс-шаралар материалдарын жоспарлау және дайындау, азаматтық қорғау органдарының штаттарын әзірлеу жөніндегі нұсқаулықта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. ҰШІ "Министрліктердің аумақтық органдары мен оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердегі адам саны ескерілген штат санының лимиттерін бекітудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 сәуірдегі № 339 қаулысымен бекітілген Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі - ТЖМ), олардың аумақтық органдарының және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің штат санының лимиттері (бұдан әрі – ТЖМ штат санының лимиттері) шегінде қамтамасыз етіледі.";
4-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ұйымдық-штаттық құрылымды жетілдіру бойынша ұсыныстарды ТЖМ құрылымдық бөлімшелері, аумақтық органдары және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері өз құзыреті шегінде әзірлейді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Штат санын қайта бөлу бойынша ҰШІ өткізуге ұсыныстарды ТЖМ кадр қызметіне ТЖМ құрылымдық бөлімшелері, аумақтық органдар және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер ағымдағы жылғы 1 қаңтардан және 1 шілдеден кешіктірілмейтін мерзімде ұсынады.";
12-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ТЖМ мүдделі құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық органдардың және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің қызметкерлердің нақты жүктемесін, жедел жағдайдың жай-күйін және бөлімше қызметінің көрсеткіштерін ескере отырып, функционалдық талдау негізінде дайындалған негіздемелермен қосымша штат санын енгізу жөнінде ұсыныстар дайындау;";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. ҰШІ бойынша ұсыныстарға ТЖМ құрылымдық бөлімшесінің, аумақтық органның және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы қол қояды.";
17-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 7 февраля 2023 года № 64 "Об утверждении Инструкции по планированию и подготовке материалов организационно-штатных мероприятий, разработке штатов органов гражданской защиты"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 24 октября 2025 года № 461
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 7 февраля 2023 года № 64 "Об утверждении Инструкции по планированию и подготовке материалов организационно-штатных мероприятий, разработке штатов органов гражданской защиты" следующие изменения и дополнение:
в Инструкции по планированию и подготовке материалов организационно-штатных мероприятий, разработке штатов органов гражданской защиты, утвержденной указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. ОШМ обеспечиваются в пределах лимитов штатной численности Министерства по чрезвычайным ситуациям (далее - МЧС), территориальных органов и подведомственных государственных учреждений, утвержденных Правительством Республики Казахстан от 15 апреля 2008 года № 339 "О некоторых вопросах утверждения лимитов штатной численности министерств с учетом численности их территориальных органов и подведомственных им государственных учреждений" (далее – Лимиты штатной численности МЧС).";
абзац первый пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Предложения по совершенствованию организационно-штатной структуры разрабатываются структурными подразделениями МЧС, территориальными органами и подведомственными государственными учреждениями в пределах своей компетенции.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Предложения на проведение ОШМ по перераспределению штатной численности представляются в кадровую службу МЧС структурными подразделениями МЧС, территориальными органами и подведомственными государственными учреждениями в срок не позднее 1 января и 1 июля текущего года.";
подпункт 1) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"1) подготовка заинтересованными структурными подразделениями МЧС, территориальными органами и подведомственными государственными учреждениями предложений по введению дополнительной штатной численности с обоснованиями, подготовленными на основе функционального анализа, с учетом фактической нагрузки сотрудников, состояния оперативной обстановки и показателей деятельности подразделения;";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Предложения по ОШМ подписывается первым руководителем структурного подразделения МЧС, территориального органа и подведомственного государственного учреждения.";
в пункте 17:
абзац первый изложить в следующей редакции:

"17. ТЖМ құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық органдардың, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің штаттарын және ТЖМ құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық органдардың және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің штаттарындағы өзгерістер тізбесін әзірлеу кезінде мыналар басшылыққа алынады:";
4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Министрлік туралы ереженің 16-тармағының 71) тармақшасына сәйкес бекітілетін азаматтық қорғау органдары қызметкерлері санының нормативтері;";
11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) ТЖМ тиісті құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық органдардың және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің қаржыландыру көлемі;";
мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 15 тамыздағы № 328 бұйрығымен бекітілген азаматтық қорғау органдарының азаматтық қызметшілер лауазымдарының тізілімі.";
18, 19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Ұйымдық-штаттық мәселелер бойынша бекітілген бұйрықтар немесе олардың үзіндісі ТЖМ мүдделі құрылымдық бөлімшелеріне, аумақтық органдарға және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерге жолданады.
19. ҰШІ бойынша бұйрықтарды дайындау мен рәсімдеу Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33339 болып тіркелген) Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
20. ТЖМ құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық органдардың және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің штаттары осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рәсімделеді.";
24-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"24. ТЖМ құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық органдардың және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің штаттарындағы өзгерістер тізбесі осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, сондай-ақ осы тарауда көзелген ТЖМ құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық органдардың және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің штаттарын рәсімдеу бойынша талаптарға сәйкес рәсімделеді.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. ТЖМ құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық органдардың және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің штаттарындағы өзгерістер тізбесі осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рәсімделеді.";
көрсетілген Нұсқаулыққы 1-қосымшасының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"ТЖМ құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық органдардың және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің штаттары";
көрсетілген Нұсқаулыққы 2-қосымшасының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"ТЖМ құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық органдардың және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің штаттарындағы өзгерістер тізбесі";
көрсетілген Нұсқаулыққы 3-қосымшасының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"ТЖМ құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық органдардың және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің штаттарындағы өзгерістер".

"17. При разработке штатов структурных подразделений МЧС, территориальных органов, подведомственных государственных учреждений и перечня изменений в штатах структурных подразделений МЧС, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений руководствуются:";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) нормативами численности сотрудников органов гражданской защиты, утверждаемых в соответствии с подпунктом 71) пункта 16 Положения о Министерстве;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) объемом финансирования соответствующего структурного подразделения МЧС, территориального органа и подведомственного государственного учреждения;";
дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) реестром должностей гражданских служащих органов гражданской защиты, утвержденным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 15 августа 2025 года № 328.";
пункты 18, 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"18. Утвержденные приказы по организационно-штатным вопросам или их выписки направляются в заинтересованные структурные подразделения МЧС, территориальные органы и подведомственные государственные учреждения.
19. Подготовка и оформление приказов по ОШМ осуществляются в соответствии с Правилами документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденными приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33339).
20. Штаты структурных подразделений МЧС, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений оформляются по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.";
абзац первый пункта 24 изложить в следующей редакции:
"24. Перечень изменений в штатах структурных подразделений МЧС, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений оформляются по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции, а также согласно требованиям по оформлению штатов структурных подразделений МЧС, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений, предусмотренным настоящей главой.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Изменения штатной численности структурных подразделений МЧС, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений оформляются по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.";
заголовок приложения 1 к указанной Инструкции изложить в следующей редакции:
"Штаты структурных подразделений МЧС, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений";
заголовок приложения 2 к указанной Инструкции изложить в следующей редакции:
"Перечень изменений в штатах центрального аппарата МЧС, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений";
заголовок приложения 3 к указанной Инструкции изложить в следующей редакции:
"Изменения штатной численности центрального аппарата МЧС, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений".

2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр және тәрбие жұмысы департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу және ресми жариялау үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр және тәрбие жұмысы департаментіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі генерал-майор
Ш. Әрінов

2. Департаменту кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан генерал-майор
Ч. Аринов