"Бюджет кірістерін болжау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 138 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2025 жылғы 12 желтоқсандағы № 286 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджет кірістерін болжау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 30 сәуірдегі №138 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджет кірістерін болжау әдістемесінде:
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Бюджет кодексінің 23-бабына сәйкес мұнай секторы ұйымдарынан (бұдан әрі – ірі кәсіпкерлік субъектілерінен КТС) түсетін түсімдерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік саласындағы заңнамасына сәйкес қалыптастырылатын ірі кәсіпкерлік субъектілерінің корпоративтік табыс салығы бойынша болжам мұнайға қатысты емес сектор, мұнай бастапқы, екінші және үшінші секторлары жалпы қосылған құн көлемінің (бұдан әрі – ЖҚҚ), мынадай формула бойынша тиімді салық мөлшерлемесі негізінде айқындалады:
KРNб = KРNб1 + KРNб2+ KРNб3 + KРNб4, мұндағы:
KРNб – ірі кәсіпкерлік субъектілерінің КТС жалпы болжамды сомасы;
РNб1 = (Vжққ (б.) * Sесеп) + NA, мұндағы:
KРNб1 – мұнайға қатысты емес сектордың ірі кәсіпкерлік субъектілерінің КТС болжамды сомасы;
Vжққ (б) – мұнайға қатысты емес сектордың ЖҚҚ болжамды көлемі;
Sесеп – есепті қаржы жылы үшін мұнайға қатысты емес сектордың ірі кәсіпкерлік субъектілерінен КТС тиімді мөлшерлемесі, %;
NA – салықтық және кедендік әкімшілендіру (номиналды мәнде мұнайға қатысты емес сектордың ӘК-не 0,3%), бұл ретте:
Sесеп = KРNесеп/Vжққ(есеп) * 100, мұндағы:
KРNесеп – есепті қаржы жылындағы мұнайға қатысты емес сектордың ірі кәсіпкерлік субъектілерінен КТС нақты түсімдері;
Vжққ (есеп) – есепті қаржы жылындағы мұнайға қатысты емес сектордың ЖҚҚ көлемі;
KРNб2 = (Vжққ(б.м2)* Sесеп) + NA, мұндағы:
KРNб2 - бастапқы мұнай секторының ЖҚҚ қалыптастыратын ірі кәсіпкерлік субъектілерінің КТС болжамды сомасы;
Vжққ (б.м2) – мұнай бастапқы секторының ЖҚС болжамды көлемі;
Sесеп - қаржы жылы үшін бастапқы мұнай секторының ЖҚҚ қалыптастыратын ірі кәсіпкерлік субъектілерінің КТС тиімді мөлшерлемесі, %;
NA - салықтық және кедендік әкімшілендіру (атаулы мәнде мұнай қайталама секторларының ЖҚҚ-на 0,3%), бұл ретте:
Sесеп = KРNесеп1/(Vжққ(есеп.м2)* 100, мұндағы:
KРNесеп1 - қаржы жылында бастапқы мұнай секторының ЖҚҚ қалыптастыратын ірі кәсіпкерлік субъектілерінен КТС нақты түсімдері;
Vжққ(есеп.м2) – есепті қаржы жылындағы мұнай қайталама секторының ЖҚҚ көлемі;

О внесении изменений в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 138 "Об утверждении Методики прогнозирования доходов бюджета"
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 декабря 2025 года № 286
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 138 "Об утверждении Методики прогнозирования доходов бюджета" следующие изменения:
в Методике прогнозирования доходов бюджета, утвержденных указанным приказом:
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Прогноз по корпоративному подоходному налогу от субъектов крупного предпринимательства согласно реестру субъектов предпринимательства формируемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере предпринимательства, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора (далее – КПН от субъектов крупного предпринимательства) в соответствии со статьей 23 Бюджетного кодекса, определяется на основе объема валовой добавленной стоимости (далее – ВДС) ненефтяного сектора, нефтяного первичного, вторичного и третичного секторов, эффективной ставки налога по следующей формуле:
KРNп = KРNп1 + KРNп2+KРNп3+ KРNп4, где:
KРNп – общая прогнозная сумма КПН от субъектов крупного предпринимательства;
РNп1 = (Vвдс(п.) * Sотч) + NA, где:
KРNп1 – прогнозная сумма КПН от субъектов крупного предпринимательства ненефтяного сектора;
Vвдс(п) – прогнозный объем ВДС ненефтяного сектора;
Sотч – эффективная ставка КПН от субъектов крупного предпринимательства ненефтяного сектора за отчетный финансовый год, %;
NA – налоговое и таможенное администрирование (0,3% к ВДС ненефтяного сектора в номинальном выражении), при этом:
Sотч = KРNотч/Vвдс(отч) * 100, где:
KРNотч – фактические поступления КПН от субъектов крупного предпринимательства ненефтяного сектора за отчетный финансовый год;
Vвдс(отч) – объем ВДС ненефтяного сектора за отчетный финансовый год
KРNп2 = (Vвдс(п.н2)* Sотч) + NA, где:
KРNп2 – прогнозная сумма КПН от субъектов крупного предпринимательства, формирующих ВДС первичного нефтяного сектора;
Vвдс(п.н2) – прогнозный объем ВДС нефтяного первичного сектора;
Sотч – эффективная ставка КПН от субъектов крупного предпринимательства, формирующих ВДС первичного нефтяного сектора за отчетный финансовый год, %;
NA – налоговое и таможенное администрирование (0,3% к ВДС нефтяного первичного секторов в номинальном выражении), при этом:
Sотч = KРNотч1/Vвдс(отч.н2)* 100, где:
KРNотч1 – фактические поступления КПН от субъектов крупного предпринимательства, формирующих ВДС первичного нефтяного сектора за отчетный финансовый год;
Vвдс(отч.н2) – объем ВДС нефтяного первичного сектора за отчетный финансовый год.

KРNб3 = (Vжққ(б.м3)* Sесеп) + NA, мұндағы:
KРNесеп3 - қаржы жылында бастапқы мұнай секторының ЖҚҚ қалыптастыратын ірі кәсіпкерлік субъектілерінен КТС нақты түсімдері;
Vжққ(есеп.м3) – мұнай қайталама секторының ЖҚҚ болжамды көлемі;
Sесеп – есепті қаржы жылы үшін қайталама мұнай секторының ЖҚҚ қалыптастыратын ірі кәсіпкерлік субъектілерінен КТС тиімді мөлшерлемесі, %;
NA – салықтық және кедендік әкімшілендіру (атаулы мәнде мұнай қайталама сектордың ЖҚҚ-на 0,3%), бұл ретте:
Sесеп = KРNесеп/ Vжққ (есеп.м3)* 100, мұндағы:
KРNесеп – есепті қаржы жылында қайталама мұнай секторының ЖҚҚ қалыптастыратын ірі кәсіпкерлік субъектілерінен КТС нақты түсімдері;
Vжққ(б.м3) – есепті қаржы жылындағы мұнай қайталама секторының ЖҚҚ көлемі;
KРNб4 = (Vжққ(б.м4)* Sесеп) + NA, мұндағы:
KРNб4 – үшінші мұнай секторының ЖҚҚ қалыптастыратын, ірі кәсіпкерлік субъектілерінен түсетін КТС болжамды сомасы;
Vжққ(б.м2) – мұнай үшінші секторының ЖҚҚ болжамды көлемі;
Sесеп – есепті қаржы жылы үшін үшінші мұнай секторының ЖҚҚ қалыптастыратын ірі кәсіпкерлік субъектілерінен КТС тиімді мөлшерлемесі, %;
NA – салықтық және кедендік әкімшілендіру (атаулы мәнде мұнай үшінші секторларының ЖҚҚ-на 0,3%), бұл ретте:
Sесеп = KРNесеп/Vжққ(есеп.м4)* 100, мұндағы:
KРNесеп – есепті қаржы жылында үшінші мұнай секторының ЖҚҚ қалыптастыратын ірі кәсіпкерлік субъектілерінен КТС нақты түсімдер;
Vжққ(есеп.м4) – есепті қаржы жылындағы мұнай үшінші секторының ЖҚҚ көлемі.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Қазақстан Республикасының аумағында ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізуге жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдарынан түсетін түсімдерді болжау:
1) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның деректері негізінде және кірістер динамикасы бойынша;
2) инфляция деңгейіне есепті қаржы жылы үшін нақты түсімдерді индекстеу арқылы жүзеге асырылады.".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Салық және кеден саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.

KРNп3 = (Vвдс(п.н3) * Sотч) + NA, где:
KРNп3 – прогнозная сумма КПН от субъектов крупного предпринимательства, формирующих ВДС вторичного нефтяного сектора;
Vвдс(п.н3) – прогнозный объем ВДС нефтяного вторичного сектора;
Sотч – эффективная ставка КПН от субъектов крупного предпринимательства, формирующих ВДС вторичного нефтяного сектора за отчетный финансовый год, %;
NA – налоговое и таможенное администрирование (0,3% к ВДС нефтяного вторичного секторов ПСЭР в номинальном выражении), при этом:
Sотч = KРNотч/Vвдс(отч.н3)* 100, где:
KРNотч – фактические поступления КПН от субъектов крупного предпринимательства, формирующих ВДС вторичного нефтяного сектора за отчетный финансовый год;
Vвдс(отч.н3) – объем ВДС нефтяного вторичного сектора за отчетный финансовый год.
KРNп4 = (Vвдс(п.н4) * Sотч) + NA, где:
KРNп4 – прогнозная сумма КПН от субъектов крупного предпринимательства, формирующих ВДС третичного нефтяного сектора;
Vвдс(п.н4) – прогнозный объем ВДС нефтяного третичного сектора;
Sотч – эффективная ставка КПН от субъектов крупного предпринимательства, формирующих ВДС третичного нефтяного сектора за отчетный финансовый год, %;
NA – налоговое и таможенное администрирование (0,3% к ВДС нефтяного третичного секторов в номинальном выражении), при этом:
Sотч = KРNотч/ Vвдс(отч.н4) * 100, где:
KРNотч – фактические поступления КПН от субъектов крупного предпринимательства, формирующих ВДС третичного нефтяного сектора за отчетный финансовый год;
Vвдс(отч.н4) – объем ВДС нефтяного третичного сектора за отчетный финансовый год.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Прогнозирование поступлений от отчислений недропользователей на научно-исследовательские, научно-технические и опытно-конструкторские работы на территории Республики Казахстан осуществляется:
1) на основе данных уполномоченного органа по исполнению бюджета и по динамике поступлений;
2) путем индексации фактических поступлений за отчҰтный финансовый год на уровень инфляции.".
2. Департаменту налоговой и таможенной политики Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушы
А. Әмрин

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
А. Амрин