Бюджет кірістерін болжау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 138 бұйрығы.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 52-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бюджет кірістерін болжау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Салық және кеден саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жұманғарин
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрінің
2025 жылғы 30 сәуірдегі
№ 138 бұйрығымен бекітілген
Бюджет кірістерін болжау әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бюджет кірістерін болжау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 52-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Жергілікті бюджетке кірістерді болжау облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы айқындайтын тәртіппен Әдістеме негізінде жүзеге асырылады.
3. Жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджетке, жергілікті бюджетке және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына кірістерді болжау "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі), "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне, Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
4. Республикалық бюджетке, жергілікті бюджетке және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына кірістерді болжау кезінде елдің әлеуметтік-экономикалық даму болжамының (бұдан әрі – ӘЭДБ) макроэкономикалық көрсеткіштері және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарлары номиналды мәнде пайдаланылады.
Кірістердің болжамды түсімдерін есептеуде салық есептілігінің көрсеткіштері (салықтардың есептелуі, түсуі, салықтар мен алымдар бойынша берешек, салық базасы туралы), мемлекеттік статистика деректері, мемлекеттік органдардың материалдары пайдаланылады.

Об утверждении Методики прогнозирования доходов бюджета
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 138
В соответствии с пунктом 2 статьи 52 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику прогнозирования доходов бюджета.
2. Департаменту налоговой и таможенной политики Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
Утверждена
приказом Заместителя
Премьер-Министра – Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 апреля 2025 года № 138
Методика прогнозирования доходов бюджета
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика прогнозирования доходов бюджета (далее – Методика) разработана в соответствии c пунктом 2 статьи 52 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс).
2. Прогнозирование доходов в местный бюджет осуществляется в порядке, определяемом местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, на основании Методики.
3. Прогнозирование доходов в республиканский бюджет, в местный бюджет и в Национальный фонд Республики Казахстан на плановый период осуществляется в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс), Кодексом Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан", Бюджетным кодексом и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
4. При прогнозировании доходов в республиканский бюджет, местный бюджет и Национальный фонд Республики Казахстан используются макроэкономические показатели прогноза социально-экономического развития страны (далее – ПСЭР) и планы развития областей, городов республиканского значения, столицы в номинальном выражении.
В расчетах прогнозируемых поступлений доходов используются показатели налоговой отчетности (о начислении, поступлении налогов, задолженности по налогам и сборам, налоговой базе), данные государственной статистики, материалы государственных органов.

5. Республикалық бюджетке, жергілікті бюджетке және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жоспарлы кезеңге кірістерді болжау кезінде Салық кодексіне және Бюджет кодексіне енгізілген өзгерістер ескеріледі.
6. Республикалық бюджетке, жергілікті бюджетке және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына кірістерді болжау Бірыңғай бюджеттік сыныптаманың санаттары, сыныптары және кіші сыныптары бойынша жүзеге асырылады.
7. Республикалық бюджетке, жергілікті бюджетке және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына кірістерді болжау оңтайлы болжамды көрсеткіштерді айқындау мақсатында есептеудің бірнеше әдісімен жүзеге асырылады.
8. Республикалық бюджетке, жергілікті бюджетке және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жоспарлы кезеңге арналған кірістердің болжамын айқындау кезінде база үшін ағымдағы қаржы жылы бойынша түсімдерді бағалау қабылданады.
9. Кірістерді бағалауды есептеу әдістері салық түсімдерін болжау кезінде есептеу негізі ретінде қабылданатын базаға байланысты әр түрлі болады.
2-тарау. Республикалық бюджетке кірістерді болжау
1-параграф. Салық түсімдері
10. Болжамдарды есептеу негізіне нақты базамен байланысы бар немесе оның шамасын айқындайтын салық базасы немесе макроэкономикалық көрсеткіштер қабылданатын салықтар және басқа да міндетті төлемдер бойынша ағымдағы қаржы жылы бойынша түсімдерді бағалауды есептеу мынадай әдістермен жүзеге асырылады:
1) мынадай формула бойынша тиісті салық базаларына салық мөлшерлемелерін қолдану жолымен тікелей шот:
Pбағ = NB * S, мұндағы:
Pбағ – ағымдағы қаржы жылы бойынша кірістер түсімдерін бағалау;
NB – салық базасы;
S – Салық кодексінде белгіленген мөлшерлеме;
2) макроэкономикалық көрсеткіштерге және формула бойынша тиімді мөлшерлемеге сүйене отырып:
Pбағ = MP * Sесеп;
Sесеп = Pесеп/MPесеп * 100%, мұндағы:
Pбағ – ағымдағы қаржы жылы бойынша кірістер түсімдерін бағалау;
MP – ағымдағы қаржы жылын бағалау бойынша макроэкономикалық көрсеткіштердің параметрлері;
Sесеп – есепті қаржы жылы үшін тиімді мөлшерлеме, %;
Ресеп – есепті қаржы жылындағы салықтардың нақты түсімдері;
MPесеп – есепті қаржы жылындағы макроэкономикалық көрсеткіштердің параметрлері;
3) есепті қаржы жылындағы белгілі бір кезеңдегі нақты түсімдердің үлес салмағы бойынша, формула бойынша:
Pбағ = Pф(ағ)/Uесеп;
Uесеп= Pф(ағ)/Pесеп * 100, мұндағы:
Pбағ – ағымдағы қаржы жылы бойынша түсімдерді бағалау;
Pф(ағ) – ағымдағы қаржы жылы бойынша белгілі бір кезеңдегі нақты түсімдер;
Uесеп – есепті қаржы жылындағы ұқсас кезеңнің үлес салмағы, %;
Pф(есеп) – есепті қаржы жылының ұқсас кезеңіндегі нақты түсімдер;
Pесеп – есепті қаржы жылындағы нақты түсімдер;

5. При прогнозировании доходов в республиканский бюджет, местный бюджет и Национальный фонд Республики Казахстан на плановый период учитываются внесенные изменения в Налоговый кодекс и Бюджетный кодекс.
6. Прогнозирование доходов в республиканский бюджет, местный бюджет и в Национальный фонд Республики Казахстан осуществляется по категориям, классам и подклассам единой бюджетной классификации.
7. Прогнозирование доходов в республиканский бюджет, местный бюджет и в Национальный фонд Республики Казахстан осуществляется несколькими методами расчета в целях определения оптимальных прогнозных показателей.
8. При определении прогноза доходов в республиканский бюджет, местный бюджет и в Национальный фонд Республики Казахстан на плановый период за базу принимается оценка поступлений по текущему финансовому году.
9. Методы расчета оценки доходов различные в зависимости от базы, принимаемой за основу расчета при прогнозировании налоговых поступлений.
Глава 2. Прогнозирование доходов в республиканский бюджет
Параграф 1. Налоговые поступления
10. По налогам и другим обязательным платежам, по которым за основу расчета прогнозов принимаются налоговая база или макроэкономические показатели, имеющие связь с фактической базой или определяющие ее величину, расчет оценки поступлений по текущему финансовому году осуществляется следующими методами:
1) прямой счет путем применения налоговых ставок к соответствующим налоговым базам по следующей формуле:
Poц = NB * S, где:
Poц – оценка поступлений доходов по текущему финансовому году;
NB – налоговая база;
S – ставка, установленная Налоговым кодексом;
2) исходя из макроэкономических показателей и эффективной ставки по формуле:
Poц = MP * Sотч;
Sотч = Pотч/MPотч * 100%, где:
Poц – оценка поступлений доходов по текущему финансовому году;
MP – параметры макроэкономических показателей по оценке текущего финансового года;
Sотч – эффективная ставка за отчетный финансовый год, %;
Ротч – фактические поступления налогов за отчетный финансовый год;
MPотч – параметры макроэкономических показателей за отчетный финансовый год;
3) по удельному весу фактических поступлений за определенный период в отчетном финансовом году, по формуле:
Poц = Pф(тек)/Uотч;
Uотч= Pф(отч)/Pотч * 100, где:
Poц – оценка поступлений по текущему финансовому году;
Pф(тек) – фактические поступления за определенный период по текущему финансовому году;
Uотч – удельный вес аналогичного периода в отчетном финансовом году, %;
Pф(отч) – фактические поступления за аналогичный период отчетного финансового года;
Pотч – фактические поступления за отчетный финансовый год;

4) ағымдағы қаржы жылы бойынша белгілі бір кезеңдегі орташа айлық түсім бойынша, формула бойынша:
Pбағ = Pф(ағ) /Kф(ағ) * 12, мұндағы:
Pбағ – ағымдағы қаржы жылы бойынша түсімдерді бағалау;
Pф(ағ) – ағымдағы қаржы жылы бойынша белгілі бір кезеңдегі нақты түсімдер;
Kф(ағ) – ағымдағы қаржы жылының белгілі бір кезеңіндегі айлар саны;
12 – жылдағы айлар саны;
5) есепті қаржы жылындағы нақты түсімдерді инфляция деңгейіне индекстеу жолымен, формула бойынша:
Pбағ = Pесеп * (100% + Iбағ), мұндағы:
Pбағ – ағымдағы қаржы жылы бойынша түсімдерді бағалау;
Pесеп – есепті қаржы жылындағы нақты түсімдер;
Iбағ – ағымдағы қаржы жылы бойынша инфляция деңгейі, %;
6) егер ол формула бойынша үш жылдан аспайтын жағдайда, кірістердің тиісті түрінің түсуінің кемінде үш жылы немесе бүкіл кезеңі үшін жылдық кірістер көлемінің өсу қарқыны негізінде жүзеге асырылатын орташа есеп:
Pбағ = Pесеп * Trорт, мұндағы:
Pбағ – ағымдағы қаржы жылы бойынша түсімдерді бағалау;
Pесеп – есепті қаржы жылындағы нақты түсімдер;
Trорт – үш жылдағы орташа өсу қарқыны, %, бұл ретте:
Trорт = (Trесеп(1жыл) + Trесеп(2жыл) + Trесеп(3жыл))/3, мұндағы:
Trесеп(1жыл) – бірінші жыл түсімдерінің өсу қарқыны, %;
Trесеп(2жыл) – екінші жыл түсімдерінің өсу қарқыны, %;
Trесеп(3жыл) – үшінші жыл түсімдерінің өсу қарқыны, %;
7) формула бойынша экстраполяция жолымен:
Pбағ = Pесеп + Sорт, мұндағы:
Pбағ – ағымдағы қаржы жылы бойынша түсімдерді бағалау;
Pесеп – есепті қаржы жылындағы нақты түсімдер;
Sорт – өсім сомасы орта есеппен үш жыл ішінде, бұл ретте:
Sорт = ((Sесеп (1 жыл) – Sесеп(өт.жыл)) + (Sесеп (2 жыл) – Sесеп (1 жыл)) + (Sесеп (3 жыл) – Sесеп (2 жыл)))/3, мұндағы:
Sесеп(өт. жыл) – бірінші жылдың алдындағы жылдың түсімдерінің сомасы;
Sесеп(1 жыл) – екінші жылдың алдындағы бірінші жыл түсімдерінің сомасы;
Sесеп(2 жыл) – үшінші жылдың алдындағы екінші жыл түсімдерінің сомасы;
Sесеп(3 жыл) – ағымдағы қаржы жылының алдындағы үшінші жыл түсімдерінің сомасы.
11. Ағымдағы қаржы жылы бойынша түсімдерді бағалауды айқындау кезінде нақты түсімдерден жүйелік емес сипаттағы және өндірістік қызметке тәуелді емес біржолғы төлемдер, атап айтқанда, уақытша факторлар (бағалардың ауытқуы, құрылымдық өзгерістер) есебінен алынған жылдық қайта есептеулердің ірі мөлшері, салықтық тексерулер актілері бойынша қосымша есептелген сомалар алып тасталады.
12. Есептеулерде салықтық және кедендік әкімшілендіруді қоспағанда, уәкілетті органдардың деректері ескеріледі.
13. Есептеулерде Республикалық бюджет комиссиясы мақұлдаған бюджеттің тікелей шығындары ескеріледі.

4) по среднемесячному поступлению за определенный период по текущему финансовому году, по формуле:
Poц = Pф(тек) /Kф(тек) * 12, где:
Poц – оценка поступлений по текущему финансовому году;
Pф(тек) – фактические поступления за определенный период по текущему финансовому году;
Kф(тек) – количество месяцев в определенном периоде текущего финансового года;
12 – количество месяцев в году;
5) путем индексации фактических поступлений за отчетный финансовый год на уровень инфляции, по формуле:
Poц = Pотч * (100% + Iоц), где:
Poц – оценка поступлений по текущему финансовому году;
Pотч – фактические поступления за отчетный финансовый год;
Iоц – уровень инфляции по текущему финансовому году, %;
6) усредненный расчет, осуществляемый на основании темпа роста годовых объемов доходов не менее чем за три года или за весь период поступления соответствующего вида доходов в случае, если он не превышает три года по формуле:
Poц = Pотч * Trсрд, где:
Poц – оценка поступлений по текущему финансовому году;
Pотч – фактические поступления за отчетный финансовый год;
Trсрд – средний темп роста за три года, %, при этом:
Trсрд = (Trотч(1год) + Trотч(2год) + Trотч(3год))/3, где:
Trотч(1год) – темп роста поступлений первого года, %;
Trотч(2год) – темп роста поступлений второго года, %;
Trотч(3год) – темп роста поступлений третьего года, %;
7) путем экстраполяции по формуле:
Poц = Pот + Sсрд, где:
Poц – оценка поступлений по текущему финансовому году;
Pотч – фактические поступления за отчетный финансовый год;
Sсрд – сумма прироста в среднем за три года, при этом:
Sсрд = ((Sотч (1 год) – Sотч(пред.год)) + (Sотч (2 год) – Sотч (1 год)) + (Sотч (3 год) – Sотч (2 год)))/3, где:
Sотч(пред.год) – сумма поступлений года, предшествующего первому году;
Sотч(1год) – сумма поступлений первого года, предшествующего второму году;
Sотч(2год) – сумма поступлений второго года, предшествующего третьему году;
Sотч(3год) – сумма поступлений третьего года, предшествующего текущему финансовому году.
11. При определении оценки поступлений по текущему финансовому году из фактических поступлений исключаются разовые платежи, носящие несистемный характер и не зависящие от производственной деятельности, в частности, крупные размеры годовых перерасчетов, полученных за счет временных факторов (колебания цен, структурных изменений), суммы, доначисленные по актам налоговых проверок.
12. В расчетах учитываются данные уполномоченных органов, за исключением налогового и таможенного администрирования.
13. В расчетах учитываются прямые потери бюджета, одобренные республиканской бюджетной комиссией.

2-параграф. Корпоративтік табыс салығы
13. Бюджет кодексінің 23-бабына сәйкес мұнай секторы ұйымдарынан (бұдан әрі – ірі кәсіпкерлік субъектілерінен КТС) түсетін түсімдерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік саласындағы заңнамасына сәйкес қалыптастырылатын ірі кәсіпкерлік субъектілерінің корпоративтік табыс салығы бойынша болжам мұнайға қатысты емес сектор, мұнай бастапқы, екінші және үшінші секторлары жалпы қосылған құн көлемінің (бұдан әрі – ЖҚҚ), мынадай формула бойынша тиімді салық мөлшерлемесі негізінде айқындалады:
KРNб = KРNб1 + KРNб2+ KРNб3 + KРNб4, мұндағы:
KРNб – ірі кәсіпкерлік субъектілерінің КТС жалпы болжамды сомасы;
РNб1 = (Vжққ (б.) * Sесеп) + NA, мұндағы:
KРNб1 – мұнайға қатысты емес сектордың ірі кәсіпкерлік субъектілерінің КТС болжамды сомасы;
Vжққ (б) – мұнайға қатысты емес сектордың ЖҚҚ болжамды көлемі;
Sесеп – есепті қаржы жылы үшін мұнайға қатысты емес сектордың ірі кәсіпкерлік субъектілерінен КТС тиімді мөлшерлемесі, %;
NA – салықтық және кедендік әкімшілендіру (номиналды мәнде мұнайға қатысты емес сектордың ӘК-не 0,3%), бұл ретте:
Sесеп = KРNесеп/Vжққ(есеп) * 100, мұндағы:
KРNесеп – есепті қаржы жылындағы мұнайға қатысты емес сектордың ірі кәсіпкерлік субъектілерінен КТС нақты түсімдері;
Vжққ (есеп) – есепті қаржы жылындағы мұнайға қатысты емес сектордың ЖҚҚ көлемі;
KРNб2 = (Vжққ(б.м2)* Sесеп) + NA, мұндағы:
KРNб2 - бастапқы мұнай секторының ЖҚҚ қалыптастыратын ірі кәсіпкерлік субъектілерінің КТС болжамды сомасы;
Vжққ (б.м2) – мұнай бастапқы секторының ЖҚС болжамды көлемі;
Sесеп - қаржы жылы үшін бастапқы мұнай секторының ЖҚҚ қалыптастыратын ірі кәсіпкерлік субъектілерінің КТС тиімді мөлшерлемесі, %;
NA - салықтық және кедендік әкімшілендіру (атаулы мәнде мұнай қайталама секторларының ЖҚҚ-на 0,3%), бұл ретте:
Sесеп = KРNесеп1/(Vжққ(есеп.м2)* 100, мұндағы:
KРNесеп1 - қаржы жылында бастапқы мұнай секторының ЖҚҚ қалыптастыратын ірі кәсіпкерлік субъектілерінен КТС нақты түсімдері;
Vжққ(есеп.м2) – есепті қаржы жылындағы мұнай қайталама секторының ЖҚҚ көлемі;
KРNб3 = (Vжққ(б.м3)* Sесеп) + NA, мұндағы:
KРNесеп3 - қаржы жылында бастапқы мұнай секторының ЖҚҚ қалыптастыратын ірі кәсіпкерлік субъектілерінен КТС нақты түсімдері;
Vжққ(есеп.м3) – мұнай қайталама секторының ЖҚҚ болжамды көлемі;
Sесеп – есепті қаржы жылы үшін қайталама мұнай секторының ЖҚҚ қалыптастыратын ірі кәсіпкерлік субъектілерінен КТС тиімді мөлшерлемесі, %;

Параграф 2. Корпоративный подоходный налог
13. Прогноз по корпоративному подоходному налогу от субъектов крупного предпринимательства согласно реестру субъектов предпринимательства формируемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере предпринимательства, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора (далее – КПН от субъектов крупного предпринимательства) в соответствии со статьей 23 Бюджетного кодекса, определяется на основе объема валовой добавленной стоимости (далее – ВДС) ненефтяного сектора, нефтяного первичного, вторичного и третичного секторов, эффективной ставки налога по следующей формуле:
KРNп = KРNп1 + KРNп2+KРNп3+ KРNп4, где:
KРNп – общая прогнозная сумма КПН от субъектов крупного предпринимательства;
РNп1 = (Vвдс(п.) * Sотч) + NA, где:
KРNп1 – прогнозная сумма КПН от субъектов крупного предпринимательства ненефтяного сектора;
Vвдс(п) – прогнозный объем ВДС ненефтяного сектора;
Sотч – эффективная ставка КПН от субъектов крупного предпринимательства ненефтяного сектора за отчетный финансовый год, %;
NA – налоговое и таможенное администрирование (0,3% к ВДС ненефтяного сектора в номинальном выражении), при этом:
Sотч = KРNотч/Vвдс(отч) * 100, где:
KРNотч – фактические поступления КПН от субъектов крупного предпринимательства ненефтяного сектора за отчетный финансовый год;
Vвдс(отч) – объем ВДС ненефтяного сектора за отчетный финансовый год
KРNп2 = (Vвдс(п.н2)* Sотч) + NA, где:
KРNп2 – прогнозная сумма КПН от субъектов крупного предпринимательства, формирующих ВДС первичного нефтяного сектора;
Vвдс(п.н2) – прогнозный объем ВДС нефтяного первичного сектора;
Sотч – эффективная ставка КПН от субъектов крупного предпринимательства, формирующих ВДС первичного нефтяного сектора за отчетный финансовый год, %;
NA – налоговое и таможенное администрирование (0,3% к ВДС нефтяного первичного секторов в номинальном выражении), при этом:
Sотч = KРNотч1/Vвдс(отч.н2)* 100, где:
KРNотч1 – фактические поступления КПН от субъектов крупного предпринимательства, формирующих ВДС первичного нефтяного сектора за отчетный финансовый год;
Vвдс(отч.н2) – объем ВДС нефтяного первичного сектора за отчетный финансовый год.
KРNп3 = (Vвдс(п.н3) * Sотч) + NA, где:
KРNп3 – прогнозная сумма КПН от субъектов крупного предпринимательства, формирующих ВДС вторичного нефтяного сектора;
Vвдс(п.н3) – прогнозный объем ВДС нефтяного вторичного сектора;
Sотч – эффективная ставка КПН от субъектов крупного предпринимательства, формирующих ВДС вторичного нефтяного сектора за отчетный финансовый год, %;

NA – салықтық және кедендік әкімшілендіру (атаулы мәнде мұнай қайталама сектордың ЖҚҚ-на 0,3%), бұл ретте:
Sесеп = KРNесеп/ Vжққ (есеп.м3)* 100, мұндағы:
KРNесеп – есепті қаржы жылында қайталама мұнай секторының ЖҚҚ қалыптастыратын ірі кәсіпкерлік субъектілерінен КТС нақты түсімдері;
Vжққ(б.м3) – есепті қаржы жылындағы мұнай қайталама секторының ЖҚҚ көлемі;
KРNб4 = (Vжққ(б.м4)* Sесеп) + NA, мұндағы:
KРNб4 – үшінші мұнай секторының ЖҚҚ қалыптастыратын, ірі кәсіпкерлік субъектілерінен түсетін КТС болжамды сомасы;
Vжққ(б.м2) – мұнай үшінші секторының ЖҚҚ болжамды көлемі;
Sесеп – есепті қаржы жылы үшін үшінші мұнай секторының ЖҚҚ қалыптастыратын ірі кәсіпкерлік субъектілерінен КТС тиімді мөлшерлемесі, %;
NA – салықтық және кедендік әкімшілендіру (атаулы мәнде мұнай үшінші секторларының ЖҚҚ-на 0,3%), бұл ретте:
Sесеп = KРNесеп/Vжққ(есеп.м4)* 100, мұндағы:
KРNесеп – есепті қаржы жылында үшінші мұнай секторының ЖҚҚ қалыптастыратын ірі кәсіпкерлік субъектілерінен КТС нақты түсімдер;
Vжққ(есеп.м4) – есепті қаржы жылындағы мұнай үшінші секторының ЖҚҚ көлемі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 12.12.2025 № 286 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Тиімді мөлшерлемені айқындау кезінде салықтың нақты түсімдерінен жүйелік емес және өндірістік қызметке тәуелді емес біржолғы төлемдер, атап айтқанда, уақытша факторлар (бағалардың ауытқуы, құрылымдық өзгерістер) есебінен алынған жылдық қайта есептеулердің ірі мөлшері және салықтық тексерулер актілері бойынша қосымша есептелген сомалар алып тасталады.
15. Ірі кәсіпкерлік субъектілерінен КТС бағалау мынадай әдістермен:
1) макроэкономикалық көрсеткіштерді және тиімді мөлшерлемені қолдану арқылы;
2) есепті қаржы жылындағы белгілі бір кезеңдегі нақты түсімдердің үлес салмағы бойынша есептеледі.
3-параграф. Қосылған құн салығы
16. Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген тауарларға, орындалған жұмыстарға және көрсетілген қызметтерге қосылған құн салығының (бұдан әрі – ҚҚС) болжамы ӘЭДБ-ға сәйкес болжанатын жалпы ішкі өнімнің (бұдан әрі – ЖІӨ) және мынадай формула бойынша тиімді мөлшерлеме негізінде айқындалады:
NDSішкі(б) = (Vжққ(б) * S) – X(б) + NA, мұндағы:
NDSішкі(б) – ҚҚС болжамды сомасы;
Vжіө (б) – ЖІӨ болжамды көлемі;
S – 2,4 % мөлшеріндегі ҚҚС тиімді мөлшерлемесі;
X(б) – ҚҚС қайтарудың болжамды сомасы;

NA – налоговое и таможенное администрирование (0,3% к ВДС нефтяного вторичного секторов ПСЭР в номинальном выражении), при этом:
Sотч = KРNотч/Vвдс(отч.н3)* 100, где:
KРNотч – фактические поступления КПН от субъектов крупного предпринимательства, формирующих ВДС вторичного нефтяного сектора за отчетный финансовый год;
Vвдс(отч.н3) – объем ВДС нефтяного вторичного сектора за отчетный финансовый год.
KРNп4 = (Vвдс(п.н4) * Sотч) + NA, где:
KРNп4 – прогнозная сумма КПН от субъектов крупного предпринимательства, формирующих ВДС третичного нефтяного сектора;
Vвдс(п.н4) – прогнозный объем ВДС нефтяного третичного сектора;
Sотч – эффективная ставка КПН от субъектов крупного предпринимательства, формирующих ВДС третичного нефтяного сектора за отчетный финансовый год, %;
NA – налоговое и таможенное администрирование (0,3% к ВДС нефтяного третичного секторов в номинальном выражении), при этом:
Sотч = KРNотч/ Vвдс(отч.н4) * 100, где:
KРNотч – фактические поступления КПН от субъектов крупного предпринимательства, формирующих ВДС третичного нефтяного сектора за отчетный финансовый год;
Vвдс(отч.н4) – объем ВДС нефтяного третичного сектора за отчетный финансовый год.
Сноска. Пункт 13 – в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 12.12.2025 № 286 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. При определении эффективной ставки из фактических поступлений налога исключаются разовые платежи, носящие несистемный характер и не зависящие от производственной деятельности, в частности, крупные размеры годовых перерасчетов, полученных за счет временных факторов (колебания цен, структурных изменений) и суммы, доначисленные по актам налоговых проверок.
15. Оценка КПН от субъектов крупного предпринимательства рассчитывается следующими методами:
1) путем применения макроэкономических показателей и эффективной ставки;
2) по удельному весу фактических поступлений за определенный период в отчетном финансовом году.
Параграф 3. Налог на добавленную стоимость
16. Прогноз налога на добавленную стоимость (далее – НДС) на произведенные товары, выполненные работы и оказанные услуги на территории Республики Казахстан определяется на основе прогнозируемого валового внутреннего продукта (далее – ВВП) в соответствии с ПСЭР и эффективной ставки по следующей формуле:
NDSв(п) = (Vввп(п) * S) – X(п) + NA, где:
NDSв(п) – прогнозная сумма НДС;
Vввп (п) – прогнозный объем ВВП;
S – эффективная ставка НДС в размере 2,4 %;
X(п) – прогнозная сумма возврата НДС;

NA – салықтық және кедендік әкімшілендіру (номиналды мәнде ЖІӨ-ге 0,2%), бұл ретте:
Х(б) = Х(бағ) *Vэкс%, мұндағы:
Х(б) – ҚҚС қайтарудың болжамды сомасы;
Х(бағ) – ағымдағы жыл бойынша ҚҚС қайтаруды бағалау;
Vэкс(п) – экспорттың болжамды өсу қарқыны, %
17. Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарларға ҚҚС бойынша болжам импорттың болжамды көлемі, ӘЭДБ-ға сәйкес теңгенің АҚШ долларына шаққандағы бағамы және мынадай формула бойынша тиімді мөлшерлеме негізінде айқындалады:
NDSим(б) = (Vим(б) * S) + NA, мұндағы:
NDSим(б) – импортталатын тауарларға ҚҚС-тың болжамды сомасы;
Vим(б) – импорттың болжамды көлемі, теңгемен;
S(есеп) – есепті қаржы жылы үшін ҚҚС тиімді мөлшерлемесі, %;
NA – салықтық әкімшілендіру (импорт көлеміне 0,2%), бұл ретте:
S(есеп)= NDSим(есеп) /Vим(есеп) * 100, мұндағы:
NDSим(есеп) – есепті қаржы жылы үшін импортталатын тауарларға ҚҚС-тың нақты түсімдері;
Vим(есеп) – есепті қаржы жылы бойынша импорт көлемі теңгемен.
18. Салық бойынша тиімді мөлшерлемені айқындау кезінде салықтың нақты түсімдерінен жүйелік емес сипаттағы біржолғы төлемдер (салықтық тексерулердің нәтижелері бойынша қосымша есептеулер, қате есептелген сомалар) алып тасталады.
19. ҚҚС бағасы келесі әдістермен:
1) макроэкономикалық көрсеткіштерді және тиімді мөлшерлемені қолдану арқылы;
2) есепті қаржы жылындағы белгілі бір кезеңдегі нақты түсімдердің үлес салмағы бойынша есептеледі.
4-параграф. Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарларға салынатын акциздер
20. Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарларға акциздердің түсу болжамын есептеу акцизделетін өнімнің түрлері бойынша жеке-жеке ӘЭДБ-ға сәйкес импорттың болжанатын көлемі негізінде айқындалады және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Ап = Абағ * Vим(б), мұндағы:
Аб – акциздің болжамды сомасы;
Абағ – ағымдағы қаржы жылы бойынша акциз түсімдерін бағалау;
Vим(б) – импорт көлемінің болжамды өсу қарқыны, %.
21. Акциздерді бағалау келесі әдістермен:
1) макроэкономикалық көрсеткіштерді қолдану арқылы;
2) есепті қаржы жылындағы белгілі бір кезеңдегі нақты түсімдердің үлес салмағы бойынша есептеледі.
22. Есептеулерде Салық кодексіне сәйкес акциздер мөлшерлемелерінің өзгерістері ескеріледі.
5-параграф. Мұнай секторы ұйымдарының түсімдерін қоспағандағы бонустар
23. Мұнай секторы ұйымдарын қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушылардан бонустар түсімдерінің болжамы соңғы үш жылғы түсімдер серпіні негізінде анықталады.
6-параграф. Кең таралған пайдалы қазбаларды, жер асты суларын, емдік балшықтарды және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық

NA – налоговое и таможенное администрирование (0,2 % к ВВП в номинальном выражении), при этом:
Х(п) = Х(оц) *Vэкс%
Х(оц) – оценка возврата НДС по текущему году;
Vэкс(п) – прогнозируемый темп роста экспорта, %
17. Прогноз по НДС на товары, импортируемые на территорию Республики Казахстан, определяется на основе прогнозируемого объема импорта, курса тенге к доллару США в соответствии с ПСЭР и эффективной ставки по следующей формуле:
NDSим(п) = (Vим(п) * S) + NA, где:
NDSим(п) – прогнозная сумма НДС на импортируемые товары;
Vим(п) – прогнозный объем импорта, в тенге;
S(отч) – эффективная ставка НДС за отчетный финансовый год, %;
NA – налоговое администрирование (0,2% к объему импорта), при этом:
S(отч)= NDSим(отч) /Vим(отч) * 100, где:
NDSим(отч) – фактические поступления НДС на импортируемые товары за отчетный финансовый год;
Vим(отч) – объем импорта по отчетному финансовому году в тенге.
18. При определении эффективной ставки по налогу из фактических поступлений налога исключаются разовые платежи, носящие несистемный характер (доначисления по результатам налоговых проверок, ошибочно зачисленные суммы).
19. Оценка НДС рассчитывается следующими методами:
1) путем применения макроэкономических показателей и эффективной ставки;
2) по удельному весу фактических поступлений за определенный период в отчетном финансовом году.
Параграф 4. Акцизы на товары, импортируемые на территорию Республики Казахстан
20. Расчет прогноза поступления акцизов на товары, импортируемые на территорию Республики Казахстан, определяется раздельно по видам подакцизной продукции на основе прогнозируемого объема импорта в соответствии с ПСЭР и осуществляется по следующей формуле:
Ап = Аоц * Vим(п), где:
Ап – прогнозная сумма акциза;
Аоц – оценка поступлений акциза по текущему финансовому году;
Vим(п) – прогнозируемый темп роста объема импорта, %.
21. Оценка акцизов рассчитывается следующими методами:
1) путем применения макроэкономических показателей;
2) по удельному весу фактических поступлений за определенный период в отчетном финансовом году.
22. В расчетах учитываются изменения ставок акцизов в соответствии с Налоговым кодексом.
Параграф 5. Бонусы, за исключением поступлений от организации нефтяного сектора
23. Прогноз поступления бонусов по недропользователям, за исключением организаций нефтяного сектора определяется на основе динамики поступлений за последние три года.
Параграф 6. Налог на добычу полезных ископаемых, за исключением общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод, лечебных грязей и поступлений от организаций нефтяного сектора

24. Кең таралған пайдалы қазбаларды, жер асты суларын, емдік балшықтарды және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық (бұдан әрі – ПҚӨС) түсімдерінің болжамын есептеу тау-кен өндіру өнеркәсібінің болжанатын ЖҚҚ және ӘЭДБ сәйкес карьерлерді игеру негізінде айқындалады және мынадай формула бойынша жүргізіледі:
NDPIб = NDPIбағ * Ттау кен(б) /100, мұндағы:
NDPIб –  ПҚӨС болжамды сомасы;
NDPIбағ – ағымдағы қаржылық жыл бойынша ПҚӨС түсімдерін бағалау;
Ттау кен(б) – тау-кен өнеркәсібінің және ашық кеніштерді өңдеудің ЖҚҚ болжамды өсу қарқыны, %.
25. ПҚӨС бағалау мынадай әдістерімен:
1) макроэкономикалық көрсеткіштерді пайдалану арқылы;
2) есепті қаржылық жылдың белгілі бір кезеңіндегі іс жүзіндегі түсімдердің үлес салмағы бойынша;
3) ағымдағы қаржылық жыл бойынша белгілі бір кезеңдегі орташа айлық түсімдер бойынша есептеледі.
7-параграф. Республикалық бюджетке есептелетін басқа да төлемдер
26. Бюджет кодексінің 23-бабына сәйкес республикалық бюджетке есептелетін басқа да төлемдерге мыналар жатады:
1)  қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланысты бергені үшін төлемақы;
2)  радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемақы;
3) банк және сақтандыру нарықтарына қатысушылар үшін рұқсат беру құжаттарын, келісім бергені үшін алым;
4)  дәрілік заттардың және медициналық бұйымдардың мемлекеттік тіркелгені, сондай-ақ олардың қайта тіркелгені үшін алым;
5)  теле-, радиоарнаны, мерзімді баспасөз басылымын, ақпараттық агенттікті және желілік басылымды есепке қойғаны үшін алым;
6) ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу үшін алым;
7) көмірсутектер саласындағы жекелеген кіші қызмет түрлерімен айналысу құқығына байланысты лицензия берілгені үшін лицензиялық алым;
8) "Астана" халықаралық қаржы орталығының инвестициялық резиденті болып табылатын шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның резиденттігін растайтын құжаттың берілгені үшін алым;
9) консулдық алым.
27. Басқа төлемдер бойынша болжамды есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
инфляция деңгейіне есепті қаржылық жылдағы іс жүзіндегі түсімдерді индекстеу жолымен, мынадай формула бойынша:
SPб =SPбағ * (100% + Iб), мұндағы:
SPб – төлемнің болжамды сомасы;
SPбағ – ағымдағы қаржы жылы бойынша төлем түсімдерін бағалау;
Iб – инфляцияның болжамды деңгейі, %.
1) егер ол формула бойынша үш жылдан аспайтын жағдайда, кірістердің тиісті түрінің түсуінің кемінде үш жылындағы немесе бүкіл кезеңіндегі кірістердің жылдық көлемдерінің өсу қарқыны негізінде жүзеге асырылатын орташа есеп:
SPбағ = SPесеп * Trорт, мұндағы:
SPбағ – ағымдағы қаржы жылы бойынша түсімдерді бағалау
SPесеп – есепті қаржылық жылдағы іс жүзіндегі түсімдер;
Trорт – үш жылдағы орташа өсу қарқыны, %, бұл ретте:

24. Расчет прогноза поступлений налог на добычу полезных ископаемых, за исключением общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод, лечебных грязей и поступлений от организаций нефтяного сектора (далее – НДПИ), определяется на основе прогнозируемого ВДС горнодобывающей промышленности и разработки карьеров в соответствии с ПСЭР и производится по следующей формуле:
NDPIп = NDPIоц * Тгорн(п) /100, где:
NDPIп – прогнозная сумма НДПИ;
NDPIоц – оценка поступлений НДПИ по текущему финансовому году;
Тгорн(п) – прогнозируемый темп роста ВДС горнодобывающей промышленности и разработка карьеров, %.
25. Оценка НДПИ рассчитывается следующими методами:
1) путем применения макроэкономических показателей;
2) по удельному весу фактических поступлений за определенный период в отчетном финансовом году;
3) по среднемесячному поступлению за определенный период по текущему финансовому году.
Параграф 7. Другие платежи, зачисляемые в республиканский бюджет
26. К другим платежам, зачисляемым в республиканский бюджет в соответствии со статьей 23 Бюджетного кодекса относятся:
1) плата за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи;
2) плата за использование радиочастотного спектра;
3) сбор за выдачу разрешительных документов, согласия для участников банковского и страхового рынков;
4) сбор за государственную регистрацию лекарственных средств и медицинских изделий, а также их перерегистрацию;
5) сбор за постановку на учет теле-, радиоканала, периодического печатного издания информационного агентства и сетевого издания;
6) сбор за государственную регистрацию космических объектов и прав на них;
7) лицензионный сбор за выдачу лицензии, связанной с правом занятия отдельными подвидами деятельности в сфере углеводородов;
8) сбор за выдачу документа, подтверждающего резидентство иностранца или лица без гражданства, являющегося инвестиционным резидентом Международного финансового центра "Астана";
9) консульский сбор.
27. Расчет прогноза по другим платежам осуществляется по следующим формулам:
1) путем индексации фактических поступлений за отчетный финансовый год на уровень инфляции, по формуле:
SPп =SPоц * (100% + Iп), где:
SPп – прогнозная сумма платежа;
SPоц – оценка поступлений платежа по текущему финансовому году;
Iп – прогнозируемый уровень инфляции, %.
2) усредненный расчет, осуществляемый на основании темпа роста годовых объемов доходов не менее чем за три года или за весь период поступления соответствующего вида доходов в случае, если он не превышает три года по формуле:
SPoц = SPотч * Trсрд, где:
SPoц – оценка поступлений по текущему финансовому году;
SPотч – фактические поступления за отчетный финансовый год;
Trсрд – средний темп роста за три года, %, при этом:

Trорт = (Trесеп(1жыл) + Trесеп(2жыл) + Trесеп(3жыл))/3, мұндағы:
Trесеп(1 жыл) – бірінші жыл түсімдерінің өсу қарқыны, %;
Trесеп(2 жыл) – екінші жыл түсімдерінің өсу қарқыны, %;
Trесеп(3 жыл) – үшінші жыл түсімдерінің өсу қарқыны, %.
28. Республикалық бюджетке есептелетін басқа да төлемдер бойынша бағалау мынадай әдістермен есептеледі:
1) есепті қаржы жылындағы белгілі бір кезеңдегі нақты түсімдердің үлес салмағы бойынша;
2) ағымдағы қаржы жылы бойынша белгілі бір кезеңдегі орташа айлық түсім бойынша;
3) экстраполяция әдісімен.
8-параграф. Халықаралық сауда мен сыртқы операцияларға салынатын салықтар
29. Әкелінетін тауарларға кедендік баждар түсімдерінің болжамын есептеу импорттың болжамды көлемі, ӘЭДБ-ға сәйкес теңгенің АҚШ долларына бағамы негізінде айқындалады және мынадай формула бойынша жүргізіледі:
TPим(б) = TPим(бағ) * Vим(б), мұндағы:
TPим(б) – әкелінетін тауарларға кедендік баждардың болжамды сомасы;
TPим(бағ) – ағымдағы қаржы жылы бойынша әкелінетін тауарларға кедендік баждар түсімдерін бағалау;
Vим(б) – импорт көлемінің болжамды өсу қарқыны, %.
30. Әкетілетін тауарларға салынатын кедендік баж түсімдері болжамының есебі ӘЭДБ-ға сәйкес болжанатын экспорт көлемінің, АҚШ долларына қатысты теңге бағамының негізінде анықталады, мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
TPэк(б) = TPэк(бағ) * Vэк(п), мұндағы:
TPэк(б) – әкетілетін тауарларға кедендік баждардың болжамды сомасы;
TPэк(бағ) – ағымдағы қаржы жылы бойынша әкетілетін тауарларға кеден баждарының түсімдерін бағалау;
Vэкс(б) – экспорт көлемінің болжамды өсу қарқыны, %.
31. Әкелінетін және әкетілетін тауарларға кедендік баждар бойынша бағалау мынадай әдістермен:
1) макроэкономикалық көрсеткіштерді қолдану арқылы;
2) есепті қаржы жылындағы белгілі бір кезеңдегі нақты түсімдердің үлес салмағы бойынша есептеледі.
32. Шикі мұнайға әкету кедендік бажының (бұдан әрі – мұнайға ЭКБ) түсу болжамының есебі Brent маркалы мұнайға болжамды әлемдік баға, ӘЭДБ-ға сәйкес АҚШ долларына теңге бағамы және оларға қатысты әкету кедендік баждары қолданылатын тауарлардың тізбесіне сәйкес мөлшерлеме, мөлшерлемелердің мөлшері және олардың қолданылу мерзімі негізінде айқындалады және есептеу қағидалары Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 ақпандағы № 81 бұйрығымен бекітілген шикі мұнайға және мұнайдан өндірілген тауарларға әкетілетін кедендік баж мөлшерлемелерінің мөлшері және мынадай формула бойынша жүргізіледі:
ТРм(б) = Vм(б) * S * К(б), мұндағы:
ТРм(б) – мұнайға ЭКБ болжамды сомасы;
Vм(б) – баж салығы салынатын мұнай экспортының болжамды көлемі (уәкілетті органның деректері бойынша);
S – мөлшерлеме, тон/долл;
К(б) – теңгенің АҚШ долларына болжамды бағамы.

Trсрд = (Trотч(1год) + Trотч(2год) + Trотч(3год))/3, где:
Trотч(1год) – темп роста поступлений первого года, %;
Trотч(2год) – темп роста поступлений второго года, %;
Trотч(3год) – темп роста поступлений третьего года, %;
28. Оценка по другим платежам, зачисляемые в республиканский бюджет рассчитывается следующими методами:
1) по удельному весу фактических поступлений за определенный период в отчетном финансовом году;
2) по среднемесячному поступлению за определенный период по текущему финансовому году;
3) методом экстраполяции.
Параграф 8. Налоги на международную торговлю и внешние операции
29. Расчет прогноза поступлений таможенных пошлин на ввозимые товары определяется на основе прогнозируемого объема импорта, курса тенге к доллару США в соответствии с ПСЭР и производится по следующей формуле:
TPим(п) = TPим(оц) * Vим(п), где:
TPим(п) – прогнозная сумма таможенных пошлин на ввозимые товары;
TPим(оц) – оценка поступлений таможенных пошлин на ввозимые товары по текущему финансовому году;
Vим(п) – прогнозируемый темп роста объема импорта, %.
30. Расчет прогноза поступлений таможенной пошлины на вывозимые товары определяется на основе прогнозируемого объема экспорта, курса тенге к доллару США в соответствии с ПСЭР производится по следующей формуле:
TPэк(п) = TPэк(оц) * Vэк(п), где:
TPэк(п) – прогнозная сумма таможенных пошлин на вывозимые товары;
TPэк(оц) – оценка поступлений таможенных пошлин на вывозимые товары по текущему финансовому году;
Vэкс(п) – прогнозируемый темп роста объема экспорта, %.
31. Оценка по таможенным пошлинам на ввозимые и вывозимые товары рассчитывается следующими методами:
1) путем применения макроэкономических показателей;
2) по удельному весу фактических поступлений за определенный период в отчетном финансовом году.
32. Расчет прогноза поступления вывозной таможенной пошлины на сырую нефть (далее – ЭТП на нефть) определяется на основе прогнозируемой мировой цены на нефть марки BRENT, курса тенге к доллару США в соответствии с ПСЭР и ставки согласно Перечню товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размера ставок и срока их действия" и Правил расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 февраля 2016 года № 81 и производится по следующей формуле:
ТРнеф(п) = Vнеф(п) * S * К(п), где:
ТРнеф(п) – прогнозная сумма ЭТП на нефть;
Vнеф(п) – прогнозируемый объем облагаемого пошлиной экспорта нефти (по данным уполномоченного органа);
S – ставка, долл/тонна;
К(п) – прогнозируемый курс тенге к доллару США.

33. Мұнайға ЭКБ бойынша бағалау мынадай әдістермен есептеледі:
1) макроэкономикалық көрсеткіштерді қолдану арқылы;
2) ағымдағы қаржы жылы бойынша белгілі бір кезеңдегі орташа айлық түсім бойынша.
34. Кедендік бақылауды және кедендік рәсімдерді жүзеге асырудан түсетін түсімдер болжамын есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
TK(б) = TK (бағ) * SV(б) /100, мұндағы:
TK(б) – кедендік бақылауды және кедендік рәсімдерді жүзеге асырудан түсетін түсімдердің болжамды сомасы;
TK (бағ) – ағымдағы қаржы жылы бойынша кедендік бақылауды және кедендік рәсімдерді жүзеге асырудан түсетін түсімдерді бағалау;
SV(б) – импорт пен экспорт көлемінің болжамды өсу қарқыны, %.
35. Кедендік бақылауды және кедендік рәсімдерді жүзеге асырудан түсетін түсімдер бойынша бағалау мынадай әдістермен есептеледі:
1) макроэкономикалық көрсеткіштерді қолдану арқылы;
2) есепті қаржы жылындағы белгілі бір кезеңдегі нақты түсімдердің үлес салмағы бойынша.
9-параграф. Салықтық емес түсімдер
36. Салықтық емес түсімдер салықтық емес түсімдердің әрбір түрі бойынша динамиканы талдау, болжамды жылы инфляция деңгейіне түзетілген ағымдағы қаржы жылының күтілетін түсімін бағалау негізге алына отырып болжанады және уәкілетті мемлекеттік органдар ұсынған болжамды деректер пайдаланылады.
37. "Байқоңыр" кешенін пайдаланғаны үшін және әскери полигондарды пайдаланғаны үшін жалдау ақысының түсімдері бойынша болжамдар теңгенің АҚШ долларына болжанатын бағамын ескере отырып, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының Үкіметтері арасында жасалған шарттарға сәйкес сомада белгіленеді.
10-параграф. Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер
38. Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді (жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын, мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сатудан түсетін түсімдер) болжау мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті орган ұсынған болжамды көрсеткіштер негізінде жүзеге асырылады.
11-параграф. Арнайы түсімдер
39. Қазақстан Республикасының аумағында ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізуге жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдарынан түсетін түсімдерді болжау:
1) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның деректері негізінде және кірістер динамикасы бойынша;
2) инфляция деңгейіне есепті қаржы жылы үшін нақты түсімдерді индекстеу арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 12.12.2025 № 286 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23-параграф. Трансферттердің түсімдері

33. Оценка по ЭТП на нефть рассчитывается следующими методами:
1) путем применения макроэкономических показателей;
2) по среднемесячному поступлению за определенный период по текущему финансовому году.
34. Расчет прогноза поступления от осуществления таможенного контроля и таможенных процедур осуществляется по следующей формуле:
TK(п) = TK (оц) * SV(п) /100, где:
TK(п) – прогнозная сумма поступления от осуществления таможенного контроля и таможенных процедур;
TK (оц) – оценка поступления от осуществления таможенного контроля и таможенных процедур по текущему финансовому году;
SV(п) – прогнозируемый темп роста объема импорта и экспорта, %.
35. Оценка по поступлениям от осуществления таможенного контроля и таможенных процедур рассчитывается следующими методами:
1) путем применения макроэкономических показателей;
2) по удельному весу фактических поступлений за определенный период в отчетном финансовом году.
Параграф 9. Неналоговые поступления
36. Неналоговые поступления прогнозируются исходя из анализа динамики по каждому виду неналоговых поступлений, оценки ожидаемого поступления текущего финансового года, скорректированной на уровень инфляции в прогнозируемом году, и используются прогнозные данные, представленные уполномоченными государственными органами.
37. Прогнозы по поступлениям арендной платы за пользование комплексом "Байконур" и за пользование военными полигонами устанавливаются в суммах, согласно договорам, заключенным между Правительствами Республики Казахстан и Российской Федерации, с учетом прогнозируемого курса тенге к доллару США.
Параграф 10. Поступления от продажи основного капитала
38. Прогнозирование поступлений от продажи основного капитала (поступления от реализации материальных ценностей мобилизационного резерва, материальных ценностей государственного материального резерва) осуществляется на основе прогнозных показателей, представленных уполномоченным органом в области государственного материального резерва.
Параграф 11. Специальные поступления
39. Прогнозирование поступлений от отчислений недропользователей на научно-исследовательские, научно-технические и опытно-конструкторские работы на территории Республики Казахстан осуществляется:
1) на основе данных уполномоченного органа по исполнению бюджета и по динамике поступлений;
2) путем индексации фактических поступлений за отчҰтный финансовый год на уровень инфляции.
Сноска. Пункт 39 – в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 12.12.2025 № 286 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 12. Поступления трансфертов

40. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінен берілетін трансферттер (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінен берілетін бюджеттік алып қоюлар) Бюджет кодексінің 80-бабына сәйкес есептеледі.
41. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке кепілдендірілген трансферттің мөлшері абсолютті белгіленген мөлшерде айқындалады және Бюджет кодексінің 60-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Заңында белгіленеді.
3-тарау. Жергілікті бюджетке түсетін түсімдерді болжау
1-параграф. Салықтық, салықтық емес, арнайы түсімдер
42. Салықтық, салықтық емес, арнайы түсімдерді болжау мынадай әдістермен жүзеге асырылады:
1) келесі формула бойынша тиісті салық базаларына салық мөлшерлемелерін қолдану арқылы тікелей шот:
P = NB * S, мұндағы:
P – кіріс түсімдерін болжау немесе бағалау;
NB – салық базасы;
S – Салық кодексінде белгіленген мөлшерлеме;
2) макроэкономикалық көрсеткіштерге және формула бойынша тиімді мөлшерлемеге сүйене отырып:
P = MP * Sесеп;
Sесеп = Pесеп/MPесеп * 100%, мұндағы:
P – кіріс түсімдерін болжау немесе бағалау;
MP – макроэкономикалық көрсеткіштердің параметрлері;
Sесеп – есепті қаржы жылы үшін тиімді мөлшерлеме, %;
Ресеп – есепті қаржы жылындағы салықтардың нақты түсімдері;
MPесеп – есепті қаржы жылындағы макроэкономикалық көрсеткіштердің параметрлері;
есепті қаржы жылындағы нақты түсімдерді инфляция деңгейіне немесе макроэкономикалық көрсеткіштердің өзгеруінің болжамды мәніне индекстеу жолымен, формула бойынша:
P = Pесеп * (100% + I) или Р=Ресеп * T(жөө), мұндағы:
P – ағымдағы қаржы жылы бойынша түсімдерді болжау немесе бағалау;
Pесеп – есепті қаржы жылындағы нақты түсімдер (бағалау үшін) немесе ағымдағы қаржы жылын бағалау (болжам үшін);
I – инфляция деңгейі, %;
T(жөө) – өңірдің ЖӨӨ өсу қарқынының болжамы, %.
3) егер ол формула бойынша үш жылдан аспайтын жағдайда, кірістердің тиісті түрінің түсуінің кемінде үш жылындағы немесе бүкіл кезеңіндегі кірістердің жылдық көлемдерінің өсу қарқыны негізінде жүзеге асырылатын орташа есеп:
P = Pесеп * Trорт, мұндағы:
P – ағымдағы қаржы жылы бойынша түсімдерді болжау немесе бағалау;
Pесеп – есепті қаржы жылындағы нақты түсімдер (бағалау үшін) немесе ағымдағы қаржы жылын бағалау (болжам үшін);
Trорт – үш жылдағы орташа өсу қарқыны, %, бұл ретте:
Trорт = (Trесеп(1жыл) + Trесеп(2жыл) + Trесеп(3жыл))/3, мұндағы:
Trесеп(1жыл) – бірінші жыл түсімдерінің өсу қарқыны, %;
Trесеп(2жыл) – екінші жыл түсімдерінің өсу қарқыны, %;
Trесеп(3жыл) – үшінші жыл түсімдерінің өсу қарқыны, %;
4) формула бойынша экстраполяция арқылы:
P = Pесеп + Sорт, мұндағы:
P – ағымдағы қаржы жылы бойынша түсімдерді болжау немесе бағалау;
Pесеп – есепті қаржы жылындағы нақты түсімдер (бағалау үшін) немесе ағымдағы қаржы жылын бағалау (болжам үшін);
Sорт – өсім сомасы орта есеппен үш жыл ішінде, бұл ретте:
Sорт = ((Sесеп (1 жыл) - Sесеп(өтк.жыл)) + (Sесеп (2 жыл) – Sесеп (1 жыл)) + (Sесеп(3 жыл) - Sесеп(2 жыл)))/3, мұндағы:
Sесеп(өтк.жыл) – бірінші жылдың алдындағы жылдың түсімдерінің сомасы;
Sесеп(1жыл) – екінші жылдың алдындағы бірінші жыл түсімдерінің сомасы;
Sесеп(2жыл) – үшінші жылдың алдындағы екінші жыл түсімдерінің сомасы;
Sесеп(3жыл) – ағымдағы қаржы жылының алдындағы үшінші жыл түсімдерінің сомасы;

40. Трансферты из бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы (бюджетные изъятия, передаваемые из бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы) рассчитываются в соответствии со статьей 80 Бюджетного кодекса.
41. Размер гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет определяется в абсолютном фиксированном размере и устанавливается законом Республики Казахстан в соответствии со статьей 60 Бюджетного кодекса.
Глава 3. Прогнозирование доходов в местный бюджет
Параграф 1. Налоговые, неналоговые, специальные поступления
42. Прогнозирование налоговых, неналоговых, специальных поступлений осуществляется следующими методами:
1) прямой счет путем применения налоговых ставок к соответствующим налоговым базам по следующей формуле:
P = NB * S, где:
P – прогноз или оценка поступлений доходов;
NB – налоговая база;
S – ставка, установленная Налоговым кодексом;
2) исходя из макроэкономических показателей и эффективной ставки по формуле:
P = MP * Sотч;
Sотч = Pотч/MPотч * 100%, где:
P – прогноз или оценка поступлений доходов;
MP – параметры макроэкономических показателей;
Sотч – эффективная ставка за отчетный финансовый год, %;
Ротч – фактические поступления налогов за отчетный финансовый год;
MPотч – параметры макроэкономических показателей за отчетный финансовый год;
3) путем индексации фактических поступлений за отчетный финансовый год на уровень инфляции или на прогнозное значение изменения макроэкономических показателей, по формуле:
P = Pотч * (100% + I) или Р=Ротч * T(врп), где:
P – прогноз или оценка поступлений по текущему финансовому году;
Pотч – фактические поступления за отчетный финансовый год (для оценки) или оценка текущего финансового года (для прогноза);
I – уровень инфляции, %;
T(врп) – прогноз темпа роста ВРП региона, %.
4) усредненный расчет, осуществляемый на основании темпа роста годовых объемов доходов не менее чем за три года или за весь период поступления соответствующего вида доходов в случае, если он не превышает три года по формуле:
P = Pотч * Trсрд, где:
P – прогноз или оценка поступлений по текущему финансовому году;
Pотч – фактические поступления за отчетный финансовый год (для оценки) или оценка текущего финансового года (для прогноза);
Trсрд – средний темп роста за три года, %, при этом:
Trсрд = (Trотч(1год) + Trотч(2год) + Trотч(3год))/3, где:
Trотч(1год) – темп роста поступлений первого года, %;
Trотч(2год) – темп роста поступлений второго года, %;
Trотч(3год) – темп роста поступлений третьего года, %;

5) есепті қаржы жылындағы белгілі бір кезеңдегі нақты түсімдердің үлес салмағы бойынша, формула бойынша:
Pб = P іс.ж(ағым.)/Uесеп
Uесеп = P іс.ж(ағым.)/Pесеп * 100, мұндағы:
Pб – ағымдағы қаржы жылы бойынша түсімдерді бағалау;
Pіс.ж(ағым.) – ағымдағы қаржы жылы бойынша белгілі бір кезеңдегі нақты түсімдер;
Uесеп – есепті қаржы жылындағы ұқсас кезеңнің үлес салмағы, %;
Pф(есеп) – есепті қаржы жылының ұқсас кезеңіндегі нақты түсімдер;
Pесеп – есепті қаржы жылындағы нақты түсімдер;
6) ағымдағы қаржы жылы бойынша белгілі бір кезеңдегі орташа айлық түсім бойынша, формула бойынша:
Pб = Pіс.ж(ағым.)/Kіс.ж.(ағым.) * 12, мұндағы:
Pб – ағымдағы қаржы жылы бойынша түсімдерді бағалау;
Pіс.ж(ағым) – ағымдағы қаржы жылы бойынша белгілі бір кезеңдегі нақты түсімдер;
Kіс.ж(ағым) – ағымдағы қаржы жылының белгілі бір кезеңіндегі айлар саны;
12 – жылдағы айлар саны.
43. Ағымдағы қаржы жылы бойынша түсімдерді бағалауды және салықтың тиімді мөлшерлемесін айқындау кезінде нақты түсімдерден жүйелік емес сипаттағы және өндірістік қызметке тәуелді емес біржолғы төлемдер, атап айтқанда, уақытша факторлар (бағалардың ауытқуы, құрылымдық өзгерістер) есебінен алынған жылдық қайта есептеулердің ірі мөлшері, салықтық тексерулер актілері бойынша қосымша есептелген сомалар алып тасталады.
44. Есептеулерде уәкілетті органдардың деректері ескеріледі.
45. Мұнай секторы ұйымдарынан және салықтық емес төлемдер есебінен қалыптастырылатын бюджеттен тыс қорларға түсетін түсімдерді қоспағанда, мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдарды, өсімпұлдарды, санкцияларды, өндіріп алуларды болжау жүзеге асырылмайды.
46. Азаматтарға пәтерлерді сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жерді және материалдық емес активтерді, мемлекеттік мекемелерге бекітілген мүлікті сатудан түсетін түсімдерді болжау уәкілетті органның деректері бойынша немесе болжанатын жылы инфляция деңгейіне түзетілген ағымдағы қаржы жылының күтілетін түсімін бағалау негізге алына отырып жүзеге асырылады.
2-параграф. Трансферттердің түсімдері
47. Республикалық бюджеттен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттеріне трансферттер Бюджет кодексінің 80-бабына сәйкес есептеледі.
4-тарау. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына кірістерді болжау
48. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына кірістерді болжау Бюджет кодексінің 58-бабының 3-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.

5) путем экстраполяции по формуле:
P = Pотч + Sсрд, где:
P – прогноз или оценка поступлений по текущему финансовому году;
Pотч – фактические поступления за отчетный финансовый год (для оценки) или оценка текущего финансового года (для прогноза);
Sсрд – сумма прироста в среднем за три года,при этом:
Sсрд = ((Sотч (1 год) - Sотч(пред.год)) + (Sотч (2 год) – Sотч (1 год)) + (Sотч(3 год) - Sотч(2 год)))/3, где:
Sотч(пред.год) – сумма поступлений года, предшествующего первому году;
Sотч(1год) – сумма поступлений первого года, предшествующего второму году;
Sотч(2год) – сумма поступлений второго года, предшествующего третьему году;
Sотч(3год) – сумма поступлений третьего года, предшествующего текущему финансовому году;
6) по удельному весу фактических поступлений за определенный период в отчетном финансовом году, по формуле:
Poц = Pф(тек)/Uотч
Uотч = Pф(отч) /Pотч * 100, где:
Poц – оценка поступлений по текущему финансовому году;
Pф(тек) – фактические поступления за определенный период по текущему финансовому году;
Uотч – удельный вес аналогичного периода в отчетном финансовом году, %;
Pф(отч) – фактические поступления за аналогичный период отчетного финансового года;
Pотч – фактические поступления за отчетный финансовый год;
7) по среднемесячному поступлению за определенный период по текущему финансовому году, по формуле:
Poц = Pф(тек)/Kф(тек) * 12, где:
Poц – оценка поступлений по текущему финансовому году;
Pф(тек) – фактические поступления за определенный период по текущему финансовому году;
Kф(тек) – количество месяцев в определенном периоде текущего финансового года;
12 – количество месяцев в году.
43. При определении оценки поступлений по текущему финансовому году и эффективной ставки налога из фактических поступлений исключаются разовые платежи, носящие несистемный характер и не зависящие от производственной деятельности, в частности, крупные размеры годовых перерасчетов, полученных за счет временных факторов (колебания цен, структурных изменений), суммы, доначисленные по актам налоговых проверок.
44. В расчетах учитываются данные уполномоченных органов.
45. Прогнозирование штрафов, пени, санкций, взысканий, налагаемых государственными учреждениями, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора и во внебюджетные фонды, формируемые за счет неналоговых платежей не осуществляется.
46. Прогнозирование поступлений от продажи земли и нематериальных активов, имущества, закрепленного за государственными учреждениями, за исключением поступлений от продажи гражданам квартир, осуществляется по данным уполномоченного органа или исходя из оценки ожидаемого поступления текущего финансового года, скорректированной на уровень инфляции в прогнозируемом году.
Параграф 2. Поступления трансфертов
47. Трансферты из республиканского бюджета в бюджеты областей, городов республиканского значения, столицы рассчитываются в соответствии со статьей 80 Бюджетного кодекса.
Глава 4. Прогнозирование доходов в Национальный фонд Республики Казахстан
48. Прогнозирование доходов в Национальный фонд Республики Казахстан осуществляется в соответствии с пунктом 3 статьи 58 Бюджетного кодекса.

1-параграф. Салықтық түсімдер
49. Салық түсімдерін болжау мұнай өндіру көлемі, мұнай экспорты, Brent маркалы мұнайдың әлемдік бағасы және теңгенің АҚШ долларына бағамы негізінде жүзеге асырылады.
50. Есептеулерде уәкілетті органдардың деректері, жүйелік емес сипаттағы түсімдер (біржолғы) ескеріледі.
2-параграф. Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін корпоративтік табыс салығы
51. Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін корпоративтік табыс салығының болжамы мына формула бойынша жүргізіледі:
KPNб= (Vб * Z – W) * S, мұндағы:
KPNб – корпоративтік табыс салығының болжамды сомасы;
Vп – мұнайды, газ конденсатын сатудың болжамды көлемі;
Z – сатудың болжамды орташа бағасы;
W – салық заңнамасында көзделген шегерімдер;
S – салық мөлшерлемесі, % (ҚР Салық кодексіне сәйкес жалпы белгіленген режим бойынша, келісімшартқа сәйкес тұрақты салық режимі бар жер қойнауын пайдаланушылар бойынша).
52. Мұнайды, газ конденсатын сатудың орташа бағасын айқындау кезінде мұнайдың әлемдік бағасы АҚШ долларына шаққанда теңгенің болжамды бағамына және баррельді тоннаға ауыстыру коэффициентіне қайта есептеледі, ол 7,5 құрайды.
3-параграф. Мұнай секторының ұйымдарынан алынатын үстеме пайдаға салынатын салық
53. Мұнай секторының ұйымдарынан алынатын үстеме пайдаға салынатын салық түсімдері болжамы мына формула бойынша жүзеге асырылады:
NSб = NSф * Tмц * Tд * Tк, мұндағы:
NSп – мұнай секторының ұйымдары бойынша үстеме пайдаға салынатын салықтың болжамды сомасы;
NSф – есепті қаржылық жыл бойынша іс жүзіндегі салық түсімі;
Tмц – ағымдағы қаржылық жыл бойынша мұнайдың әлемдік бағасының өсу қарқыны, %;
Tд – ағымдағы қаржылық жыл бойынша мұнайды өндірудің өсу қарқыны, %;
Tк – ағымдағы қаржылық жыл бойынша АҚШ долларына шаққанда теңге бағамының өсу қарқыны, %.
4-параграф. Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін бонустар
54. Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін бонустар бойынша түсімдер болжамы:
1) АҚШ долларына шаққандағы теңгенің болжамды бағамына қайта есептелетін жер қойнауын пайдалану құқығын алуға арналған конкурста жеңіп шыққан жер қойнауын пайдаланушылар бөлінісінде бонустар көлемі (АҚШ долларымен) туралы жер қойнауын пайдалану саласындағы уәкілетті органның деректері негізінде;
2) түсімдер динамикасы негізінде анықталады.
5-параграф. Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін пайдалы қазбаларды өндіру салығы (роялти)
55. Мұнай секторы ұйымдарынан ПҚӨС бойынша түсімдердің болжамы мынадай формула бойынша жүргізіледі:
NDPIб = (Dб * Z * Sесеп)/4 * 3 + N4тоқ, мұндағы:
NDPIб – мұнай секторы ұйымдарының ПҚӨС болжамды сомасы;
Dб – мұнай, газ конденсатын өндірудің болжамды көлемі;
Z – сатудың орташа бағасы;
Sесеп – есепті қаржы жылының тиімді мөлшерлемесі, %;
4 – жылына тоқсандар саны;
3 – болжалды кезең (тоқсандар саны);
N4тоқ – өткен жылдың төртінші тоқсанындағы ауыспалы төлемдер, бұл ретте:
Sесеп = NDPIесеп/ (Dесеп * Zесеп), мұндағы:
Sесеп – есепті қаржы жылының тиімді мөлшерлемесі;
NDPIесеп – есепті қаржы жылы үшін мұнай секторы ұйымдарынан ПҚӨС -тің нақты түсімі;
Dесеп – есепті қаржы жылындағы мұнай, газ конденсатын өндірудің нақты көлемі;
Zесеп – есепті қаржы жылын өткізудің орташа бағасы.

Параграф 1. Налоговые поступления
49. Прогнозирование налоговых поступлений осуществляется на основе объема добычи нефти, экспорта нефти, мировой цены на нефть марки Brent и курса тенге к доллару США.
50. В расчетах учитываются данные уполномоченных органов, поступления несистемного характера (разовые).
Параграф 2. Корпоративный подоходный налог от организаций нефтяного сектора
51. Прогноз поступлений корпоративного подоходного налога от организаций нефтяного сектора производится по следующей формуле:
KPNп= (Vп * Z – W) * S, где:
KPNп – прогнозная сумма корпоративного подоходного налога;
Vп – прогнозируемый объем реализации нефти, газового конденсата;
Z – прогнозируемая средняя цена реализации;
W – вычеты, предусмотренные налоговым законодательством;
S – ставка налога, % (по общеустановленному режиму согласно Налоговому кодексу, по недропользователям, имеющим стабильный налоговый режим, согласно контракту).
52. При определении средней цены реализации нефти, газового конденсата мировая цена на нефть пересчитывается на прогнозируемый курс тенге к доллару США и на коэффициент перевода баррель в тонны, который равен 7,5.
Параграф 3. Налог на сверхприбыль от организаций нефтяного сектора
53. Прогноз поступлений налога на сверхприбыль по организациям нефтяного сектора осуществляется по следующей формуле:
NSп = NSф * Tмц * Tд * Tк, где:
NSп – прогнозная сумма налога на сверхприбыль по организациям нефтяного сектора;
NSф – фактическое поступление налога по отчетному финансовому году;
Tмц – темп роста мировой цены на нефть по текущему финансовому году, %;
Tд – темп роста объема добычи нефти по текущему финансовому году, %
Tк – темп роста курса тенге к доллару США по текущему финансовому году, %.
Параграф 4. Бонусы от организаций нефтяного сектора
54. Прогноз поступления бонусов от организаций нефтяного сектора определяется:
1) на основании данных уполномоченного органа в сфере недропользования об объемах бонусов (в долларах США) в разрезе недропользователей, выигравших конкурс на получение права недропользования, которые пересчитываются на прогнозируемый курс тенге к доллару США;
2) на основе динамики поступлений.
Параграф 5. Налог на добычу полезных ископаемых (роялти) от организаций нефтяного сектора
55. Прогноз поступлений по НДПИ от организаций нефтяного сектора производится по следующей формуле:
NDPIп = (Dп * Z * Sотч)/4 * 3 + N4кв, где:
NDPIп – прогнозная сумма НДПИ от организаций нефтяного сектора;
Dп – прогнозируемый объем добычи нефти, газового конденсат;
Z – средняя цена реализации;
Sотч – эффективная ставка отчетного финансового года, %;
4 – количество кварталов в году;
3 – прогнозируемый период (количество кварталов);
N4кв – переходящие платежи четвертого квартала предыдущего года, при этом:
Sотч = NDPIотч/ (Dотч * Zотч), где:
Sотч – эффективная ставка отчетного финансового года;
NDPIотч – фактическое поступление НДПИ от организаций нефтяного сектора за отчетный финансовый год;
Dотч – фактический объем добычи нефти, газового конденсата отчетного финансового года;
Zотч – средняя цена реализации отчетного финансового года.

56. Сатудың орташа бағасын айқындау кезінде мұнайдың әлемдік бағасы теңгенің АҚШ долларына шаққандағы болжамды бағамына және баррельді тоннаға аудару коэффициентіне қайта есептеледі, ол 7,5-ке тең.
57. Мұнай секторы ұйымынан роялти бойынша түсімдердің болжамы мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Rб = ((Dб * Z * Sесеп) – W)/4 * 3 + R4тоқ, мұндағы:
Rб – роялтидің болжамды сомасы;
Dб – мұнай, газ конденсатын өндірудің болжамды көлемі;
Z – сатудың орташа бағасы;
Sесеп – тиімді мөлшерлеме, %;
W – келісімшартта көзделген шегерімдер;
4 – жылына тоқсандар саны;
3 – болжамды кезең (тоқсандар саны);
R4тоқ – өткен жылдың төртінші тоқсанындағы ауыспалы төлемдер; бұл ретте:
Sесеп = Rесеп/ (Dесеп * Zесеп) * 100%, мұндағы:
Rесеп – есепті қаржы жылы үшін мұнай секторы ұйымдарынан ПҚӨС -тің нақты түсімі;
Dесеп – есепті қаржы жылындағы мұнай, газ конденсатын өндірудің нақты көлемі;
Zесеп – есепті қаржы жылын өткізудің орташа бағасы.
58. Сатудың орташа бағасын айқындау кезінде мұнайдың әлемдік бағасы теңгенің АҚШ долларына шаққандағы болжамды бағамына және баррельді тоннаға аудару коэффициентіне қайта есептеледі, ол 7,8-ге тең.
6-параграф. Мұнай секторы ұйымдарынан экспортқа рента салығы
59. Мұнай секторы ұйымдарынан экспортқа рента салығы түсімдерінің болжамы мынадай формула бойынша жүргізіледі:
RNб = (Q * Z * S)/4 * 3 + RN4тоқ, мұндағы:
RNб – рента салығының болжамды сомасы;
Q – мұнай, газ конденсаты экспортының болжамды көлемі;
Z – сатудың орташа бағасы;
S – Салық кодексіне сәйкес мөлшерлеме %;
4 – жылына тоқсандар саны;
3 – болжамды түсімдер тоқсандарының саны;
RN4тоқ – өткен жылдың төртінші тоқсанындағы ауыспалы төлемдер.
60. Сатудың орташа бағасын айқындау кезінде мұнайдың әлемдік бағасы теңгенің АҚШ долларына шаққандағы болжамды бағамына және баррельді тоннаға аудару коэффициентіне қайта есептеледі, ол 7,5-ке тең.
7-параграф. Қазақстан Республикасының жасалған келісімшарттар бойынша мұнай секторы ұйымдарының өнімдерін бөлудегі үлесі
61. Қазақстан Республикасының жасалған келісімшарттар бойынша мұнай секторы ұйымдарының өнімдерін бөлудегі үлесі (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының үлесі) түсімінің болжамы ірі салық төлеушілер бойынша мынадай формулалар бойынша жүзеге асырылады:
DLб = Dб * Z * Y * Yрк, мұндағы:
DLб – Қазақстан Республикасы үлесінің болжамды сомасы;
Dб – мұнай, газ конденсатын өндірудің болжамды көлемі;
Z – сатудың орташа бағасы;
Y – пайдалы өнімнің үлесі, %;
Yрк – Қазақстан Республикасының табысты өнімдегі үлесі, %.
Қалған салық төлеушілер бойынша Қазақстан Республикасының үлесі түсіміндегі болжам мынадай формулалар бойынша жүзеге асырылады:
DLб =Dбағ * Tмц * Tд * Tк, мұндағы:
DLп – Қазақстан Республикасы үлесінің болжамды сомасы;
Dоц – ағымдағы қаржылық жыл бойынша салық түсімін бағалау;
Tмц – мұнайдың әлемдік бағасының ағымдағы қаржы жылындағы өсу қарқыны, %;
Tд – мұнай өндіру көлемінің ағымдағы қаржы жылындағы өсу қарқыны, %;
Tк – АҚШ долларына шаққандағы теңге бағамының ағымдағы қаржы жылындағы өсу қарқыны, %.

56. При определении средней цены реализации мировая цена на нефть пересчитывается на прогнозируемый курс тенге к доллару США и на коэффициент перевода баррель в тонны, который равен 7,5.
57. Прогноз поступлений по роялти от организации нефтяного сектора производится по следующей формуле:
Rп = ((Dп * Z * Sотч) – W)/4 * 3 + R4кв, где:
Rп – прогнозная сумма роялти;
Dп – прогнозируемый объем добычи нефти, газового конденсата;
Z – средняя цена реализации;
Sотч – эффективная ставка, %;
W – вычеты, предусмотренные контрактом;
4 – количество кварталов в году;
3 – прогнозируемый период (количество кварталов);
R4кв – переходящие платежи четвертого квартала предыдущего года;
при этом:
Sотч = Rотч/ (Dотч * Zотч) * 100%, где:
Rотч – фактическое поступление НДПИ от организаций нефтяного сектора за отчетный финансовый год;
Dотч – фактический объем добычи нефти, газового конденсата отчетного финансового года;
Zотч – средняя цена реализации отчетного финансового года.
58. При определении средней цены реализации мировая цена на нефть пересчитывается на прогнозируемый курс тенге к доллару США и на коэффициент перевода баррель в тонны, который равен 7,8.
Параграф 6. Рентный налог на экспорт от организаций нефтяного сектора
59. Прогноз поступлений рентного налога на экспорт от организаций нефтяного сектора производится по следующей формуле:
RNп = (Q * Z * S)/4 * 3 + RN4кв, где:
RNп – прогнозная сумма рентного налога;
Q – прогнозируемый объем экспорта нефти, газового конденсата;
Z – средняя цена реализации;
S – ставка, согласно Налоговому кодексу, в %;
4 – количество кварталов в году;
3 – количество кварталов прогнозируемых поступлений;
RN4кв – переходящие платежи четвертого квартала предыдущего года.
60. При определении средней цены реализации мировая цена на нефть пересчитывается на прогнозируемый курс тенге к доллару США и на коэффициент перевода баррель в тонны, который равен 7,5.
Параграф 7. Доля Республики Казахстан по разделу продукции по заключенным контрактам от организаций нефтяного сектора
61. Прогноз поступления доли Республики Казахстан по разделу продукции по заключенным контрактам от организаций нефтяного сектора (далее – доля Республики Казахстан) по крупным налогоплательщикам осуществляется по следующей формуле:
DLп = Dп * Z * Y * Yрк, где:
DLп – прогнозная сумма доли Республики Казахстан;
Dп – прогнозируемый объем добычи нефти, газового конденсата;
Z – средняя цена реализации;
Y – доля прибыльной продукции, %;
Yрк – доля Республики Казахстан в прибыльной продукции, %.
Прогноз поступления доли Республики Казахстан по остальным налогоплательщикам осуществляется по следующей формуле:
DLп =Dоц * Tмц * Tд * Tк, где:
DLп – прогнозная сумма доли Республики Казахстан;
Dоц – оценка поступления налога по текущему финансовому году;
Tмц – темп роста мировой цены на нефть текущего финансового года, %;
Tд – темп роста объема добычи нефти текущего финансового года, %
Tк – темп роста курса тенге к доллару США текущего финансового года, %.

62. Мұнайды, газ конденсатын сатудың орташа бағасын айқындау кезінде мұнайдың әлемдік бағасы АҚШ долларына шаққандағы теңгенің болжамды бағамына және баррельді тоннаға ауыстыру коэффициентіне қайта есептеледі, ол 7,5 құрайды.
63. Пайдалы өнімнің және Қазақстан Республикасы үлесінің орташа пайыздық мәндері келісімшарт талаптарымен айқындалады.
8-параграф. Өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі
64. Қызметін өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша түсімдердің болжамы мынадай формула бойынша жүргізіледі:
DPб = Vб * (Z - R) * S, мұндағы:
DPб – жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемінің болжамды сомасы;
Vб – мұнайды, газ конденсатын өткізудің болжамды көлемі;
Z – сатудың орташа болжамды бағасы;
R – тасымалдау шығындары;
S – өнімді бөлу туралы келісімшартқа сәйкес төлем мөлшерлемесі.
9-параграф. Мұнай секторы ұйымдарынан алынатын жер қойнауын пайдалануға арналған баламалы салық
65. Мұнай секторы ұйымдарынан жер қойнауын пайдалануға арналған баламалы салық бойынша түсімдердің болжамы мынадай формула бойынша жүргізіледі:
ANб = (Vб * Z – W + Vr) * S, мұндағы:
ANб – жер қойнауын пайдаланушыларға баламалы салықтың болжамды сомасы;
Vб – мұнайды, газ конденсатын өткізудің болжамды көлемі;
Z – сатудың болжамды орташа бағасы;
W – салық заңнамасында көзделген шегерімдер;
Vr – Салық кодексіне сәйкес сыйақылар;
S – Салық кодексіне сәйкес салық мөлшерлемесі, %.
66. Сатудың орташа бағасын айқындау кезінде мұнайдың әлемдік бағасы АҚШ долларына шаққандағы теңгенің болжамды бағасына және баррельді тоннаға ауыстыру коэффициентіне қайта есептеледі, ол 7,5 құрайды.
10-параграф. Салықтық емес түсімдер
67. Мұнай секторы ұйымдарының залалды өтеуі туралы талаптар бойынша табиғатты пайдаланушылардан тұскен қаражатты және өзге де салықтық емес түсімдерді болжау түсімдер серпіні негізінде жүзеге асырылады.
68. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына мемлекеттік мекемелер салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар түріндегі салықтық емес түсімдерді болжау жүзеге асырылмайды.
11-параграф. Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер
69. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдердің болжауы түсімдер серпіні негізінде жүзеге асырылады.
12-параграф. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына кесімді баға бойынша түсімдерді болжау
70. Бюджет кодексінің 48-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферттің көлемі кесу бағасы кезінде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына болжанатын түсімдердің көлемінен аспайды. Кесу бағасы Бюджет кодексінің 80-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалады.

62. При определении средней цены реализации нефти, газового конденсата мировая цена на нефть пересчитывается на прогнозируемый курс тенге к доллару США и на коэффициент перевода баррель в тонны, который равен 7,5.
63. Средние процентные значения прибыльной продукции и доли Республики Казахстан определяются условиями контракта.
Параграф 8. Дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции
64. Прогноз поступлений по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции производится по следующей формуле:
DPп = Vп * (Z - R) * S, где:
DPп – прогнозная сумма дополнительного платежа недропользователя;
Vп – прогнозируемый объем реализации нефти, газового конденсата;
Z – прогнозируемая средняя цена реализации;
R – расходы транспортировки;
S – ставка платежа согласно контракту о разделе продукции.
Параграф 9. Альтернативный налог на недропользование от организаций нефтяного сектора
65. Прогноз поступления по альтернативному налогу на недропользование от организаций нефтяного сектора производится по следующей формуле:
ANп = (Vп * Z – W + Vr) * S, где:
ANп – прогнозная сумма альтернативного налога на недропользователей;
Vп – прогнозируемый объем реализации нефти, газового конденсата;
Z – прогнозируемая средняя цена реализации;
W – вычеты, предусмотренные налоговым законодательством;
Vr – вознаграждения, согласно Налоговому кодексу;
S – ставка налога, согласно Налоговому кодексу, %.
66. При определении средней цены реализации мировая цена на нефть пересчитывается на прогнозируемый курс тенге к доллару США и на коэффициент перевода баррель в тонны, который равен 7,5.
Параграф 10. Неналоговые поступления
67. Прогнозирование средств, полученных от природопользователей по искам о возмещении вреда организациями нефтяного сектора, и прочие неналоговые поступления осуществляются на основе динамики поступлений.
68. Прогнозирование неналоговых поступлений в Национальный фонд Республики Казахстан в виде административных штрафов, пеней, санкций, взысканий, налагаемых государственными учреждениями, не осуществляется.
Параграф 11. Поступления от продажи основного капитала
69. Прогнозирование поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения осуществляется на основе динамики поступлений.
Параграф 12. Прогнозирование поступлений от организаций нефтяного сектора по цене отсечения
70. В соответствии с пунктом 2 статьи 48 Бюджетного кодекса объем гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан не превышает объем прогнозируемых поступлений в Национальный фонд Республики Казахстан при цене отсечения. Цена отсечения определяется в соответствии с пунктом 2 статьи 80 Бюджетного кодекса.

71. Салық түсімдерін болжау мұнай өндіру көлемі, мұнай экспорты, Brent маркалы мұнайды кесу бағасы және теңгенің АҚШ долларына бағамы негізінде жүзеге асырылады.
72. Түсімдердің болжамы келесі формула бойынша салықтар бойынша соңғы бес жылдағы орташа тиімді мөлшерлемені қолдану жолымен айқындалады:
Nalogб = Dб * Z * Sорт, мұндағы:
Nalogб – мұнай секторы ұйымдарынан алынатын салықтың болжамды сомасы;
Dб – мұнай, газ конденсатын өндірудің болжамды көлемі;
Z – мұнайды сатудың орташа бағасы;
Sорт – соңғы бес жылдағы орташа тиімді мөлшерлеме, %.
73. Есепті қаржы жылы үшін тиімді мөлшерлеме мынадай формула бойынша айқындалады:
Sесеп = Nalogесеп/ (Dесеп * Zесеп), мұндағы:
Sесеп – есепті қаржы жылының тиімді мөлшерлемесі;
Nalogесеп – есепті қаржы жылы үшін мұнай секторы ұйымдарынан нақты салық түсімі;
Dесеп – есепті қаржы жылындағы мұнай, газ конденсатын өндірудің нақты көлемі;
Zесеп – есепті қаржы жылындағы мұнайдың нақты бағасы.
74. Мұнайды өткізудің орташа бағасын айқындау кезінде мұнайды кесу бағасы теңгенің АҚШ долларына шаққандағы болжамды бағамына және баррельді тоннаға аудару коэффициентіне қайта есептеледі, ол 7,5-ке тең.

71. Прогнозирование налоговых поступлений осуществляется на основе объема добычи нефти, экспорта нефти, цены отсечения на нефть марки Brent и курса тенге к доллару США.
72. Прогноз поступлений определяется путем применения средней эффективной ставки за последние пять лет по налогам по следующей формуле:
Nalogп = Dп * Z * Sсред, где:
Nalogп – прогнозная сумма налога от организаций нефтяного сектора;
Dп – прогнозируемый объем добычи нефти, газового конденсат;
Z – средняя цена реализации нефти;
Sсред – средняя эффективная ставка за последние пять лет, %.
73. Эффективная ставка за отчетный финансовый год определяется по следующей формуле:
Sотч = Nalogотч/ (Dотч * Zотч), где:
Sотч – эффективная ставка отчетного финансового года;
Nalogотч – фактическое поступление налога от организаций нефтяного сектора за отчетный финансовый год;
Dотч – фактический объем добычи нефти, газового конденсата отчетного финансового года;
Zотч – фактическая цена на нефть отчетного финансового года.
74. При определении средней цены реализации нефти, цена отсечения на нефть пересчитывается на прогнозируемый курс тенге к доллару США и на коэффициент перевода баррель в тонны, который равен 7,5.