Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамын әзірлеу қағидалары, мерзімдері, құрылымы мен мазмұны, мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 41 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 50-бабының 6-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамын әзірлеу қағидалары, мерзімдері, құрылымы мен мазмұны, мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау тәртібі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Макроэкономикалық талдау және болжамдау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде және ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру үшін жіберілуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жұманғарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2025 жылғы 28 мамырдағы
№ 41 Бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамын әзірлеу қағидалары, мерзімдері, құрылымы мен мазмұны, мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау тәртібі

Об утверждении Правил, сроков разработки, структуры и содержания долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан, порядка взаимодействия государственных органов
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 41
В соответствии с пунктом 6 статьи 50 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила, сроки разработки, структуру и содержание долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан, порядок взаимодействия государственных органов.
2. Департаменту макроэкономического анализа и прогнозирования Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и
информации Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан"
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан"
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Заместителя Премьер-
Министра – Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 мая 2025 года № 41
Правила, сроки разработки, структура и содержание долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан, порядок взаимодействия государственных органов

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамын әзірлеу қағидалары, мерзімдері, құрылымы мен мазмұны, мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау тәртібі (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 50-бабының 6-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамын әзірлеу тәртібін, мерзімдерін, құрылымы мен мазмұнын, мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидада мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ашық бюджеттердің интернет-порталы – бюджеттік есептілікті, шоғырландырылған қаржылық есептілікті, азаматтық бюджетті, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелерін орналастыруды, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалардың жобаларын және бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерді жария талқылауды қамтамасыз ететін ақпараттандыру объектісі;
2) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары – Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы және мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарлары, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарлары;
3) ұзақ мерзімді даму болжамы (бұдан әрі – Ұзақ мерзімді болжам) – салық-бюджет саясатын қалыптастыру үшін экономикалық, макроэкономикалық көрсеткіштердің және мемлекеттік қаржының болжамды жай-күйін айқындайтын құжат және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеу кезінде қаржылық қамтамасыз етілуін айқындау кезінде қолданылады;
4) бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган – бюджет саясаты, оның ішінде бюджет жүйесін дамыту саласында, мемлекеттік қаржыны басқару және кірістерді болжау, экономикалық саясат, инвестицияларды тарту саясаты, мемлекеттік-жекешелік әріптестік, мемлекеттік инвестициялық жобалар, бюджетаралық қатынастар, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыз алу мен борыш, мемлекеттік активтерді басқару, Бюджет кодексінде белгіленген құзыреттер шегінде гранттар тарту және пайдалану саласында басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган – бюджетті атқару, республикалық бюджеттің және өз құзыреті шегінде жергілікті бюджеттердің, бюджеттен тыс қорлардың атқарылуы бойынша бухгалтерлік есепке алуды, бюджеттік есепке алу мен бюджеттік есептілікті жүргізу саласында басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила, сроки разработки, структура и содержание долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан, порядок взаимодействия государственных органов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 50 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок, сроки разработки, структуру и содержание долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан, порядок взаимодействия государственных органов при его составлении.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) интернет портал открытых бюджетов – объект информатизации, обеспечивающий размещение бюджетной отчетности, консолидированной финансовой отчетности, гражданского бюджета, результатов государственного аудита и финансового контроля, а также публичное обсуждение проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ;
2) документы Системы государственного планирования – Национальный план развития Республики Казахстан, Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан и планы развития государственных органов, планы развития области, города республиканского значения, столицы, планы развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний;
3) долгосрочный прогноз развития (далее – Долгосрочный прогноз) – документ, определяющий прогнозное состояние экономических, макроэкономических показателей и государственных финансов для формирования налогово-бюджетной политики, и применяется при определении финансовой обеспеченности документов Системы государственного планирования Республики Казахстан при их разработке;
4) центральный уполномоченный орган по бюджетной политике – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области бюджетной политики, в том числе в области развития бюджетной системы, управления государственными финансами и прогнозирования доходов, экономической политики, политики привлечения инвестиций, государственно-частного партнерства, государственных инвестиционных проектов, межбюджетных отношений, государственного и гарантированного государством заимствования и долга, управления государственными активами, привлечения и в пределах компетенций, установленных Бюджетным кодексом, использования грантов;
5) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению республиканского бюджета и в пределах своей компетенции – местных бюджетов, внебюджетных фондов.

3. Ұзақ мерзімді болжам он жылдық кезеңге 3 (үш) жылда бір рет орталық уәкілетті және басқа да мемлекеттік жоспарлаудың қатысушылары ұсынатын деректер негізінде әзірленеді.
4. Ұзақ мерзімді болжамды бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен және басқа да мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп мемлекеттік басқарудың республикалық деңгейінде әзірлейді, Қазақстан Республикасының Үкіметі мақұлдайды және ресми интернет-ресурста, оның ішінде бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органның ашық бюджеттердің интернет-порталында жариялануға тиіс.
5. Ұзақ мерзімді болжам бюджетті нақтылау және түзету кезінде нақтыланбайды және түзетілмейді.
2-тарау. Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамын әзірлеу тәртібі мен мерзімдері
6. Бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен бірлесіп ұзақ мерзімді болжамды әзірлеуді жүзеге асырады.
7. Орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдар жетекшілік ететін саладағы Ұзақ мерзімді болжам көрсеткіштерінің есептеулерін әдіснамалық қамтамасыз етуге сәйкес 3 (үш) жылда бір рет жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 сәуірінен кешіктірмей бюджеттік саясат бойынша орталық уәкілетті органға Ұзақ мерзімді болжам бөлімдерінің құрылымына, нысандарына, ақпарат пен көрсеткіштер тізбесіне сәйкес Ұзақ мерзімді болжам бөлімі көрсеткіштерінің болжамын және ақпаратты осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша ұсынады.
Бюджеттік саясат жөніндегі уәкілетті орган Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурста жарияланған қажет болған жағдайда болжамды деректерді пайдаланады.
Орталық атқарушы және басқа мемлекеттік органдардан көрсеткіштердің болжамы берілмеген жағдайларда бюджеттік саясат жөніндегі уәкілетті орган осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген мерзімде болжамдық көрсеткіштердің өзіндік бағасын қолданады.
8. Бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 мамырынан кешіктірмей алдағы жоспарланатын кезеңге арналған Ұзақ мерзімді болжам көрсеткіштерінің нұсқалық болжамын әзірлейді және оны бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және мемлекеттік мүлік жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
9. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, мемлекеттік мүлік жөніндегі орталық уәкілетті орган Ұзақ мерзімді болжам көрсеткіштерінің нұсқа болжамы негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 20 мамырынан кешіктірмей бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға бюджеттік кредиттерді өтеудің, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдердің және мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелердің нұсқа болжамын жібереді.

3. Долгосрочный прогноз разрабатывается один раз в 3 (три) года на десятилетний период на основе данных, представляемых центральными уполномоченными органами и другими участниками государственного планирования.
4. Долгосрочный прогноз разрабатывается на республиканском уровне государственного управления центральным уполномоченным органом по бюджетной политике совместно с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и другими заинтересованными государственными органами, одобряется Правительством Республики Казахстан и подлежит опубликованию на официальном интернет-ресурсе, в том числе на интернет-портале открытых бюджетов центрального уполномоченного органа по бюджетной политике.
5. Долгосрочный прогноз не уточняется и не корректируется при уточнении и корректировке бюджета.
Глава 2. Порядок и сроки разработки долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан
6. Разработка Долгосрочного прогноза осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике совместно с заинтересованными государственными органами и организациями.
7. Центральные государственные органы в соответствии с методологическим обеспечением расчетов показателей Долгосрочного прогноза в курируемой отрасли один раз в 3 (три) года не позднее 15 апреля года, предшествующего планируемому периоду, представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике прогноз показателей и информацию к разделам Долгосрочного прогноза в соответствии c перечнем информации, необходимой для расчета прогнозных параметров Долгосрочного прогноза, и по формам согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Уполномоченный орган по бюджетной политике при необходимости использует прогнозные данные Национального Банка, опубликованные на его официальном интернет-ресурсе.
В случаях непредоставления прогноза показателей от центральных государственных органов в срок, установленный в части первой настоящего пункта, уполномоченный орган по бюджетной политике применяет собственную оценку прогнозного показателя.
8. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике не позднее 15 мая года, предшествующего планируемому периоду, разрабатывает вариантный прогноз показателей Долгосрочного прогноза на предстоящий планируемый период и направляет его в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и центральный уполномоченный орган по государственному имуществу.
9. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, центральный уполномоченный орган по государственному имуществу на основе вариантного прогноза показателей Долгосрочного прогноза не позднее 20 мая года, предшествующего планируемому периоду, направляет в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике вариантный прогноз погашения бюджетных кредитов, поступления от продажи финансовых активов государства и долговых обязательств государственного сектора.

10. Бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 маусымынан кешіктірмей алдағы жоспарланатын кезеңге арналған бюджеттік параметрлердің нұсқалық болжамын қоса алғанда, Ұзақ мерзімді болжам көрсеткіштерінің нұсқалық болжамын әзірлейді және республикалық бюджет комиссиясының (бұдан әрі – Комиссия) қарауына енгізеді.
11. Бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган мүдделі орталық атқарушы органдармен бірлесіп жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 шілдесіне дейінгі мерзімде:
1) бюджеттік инвестициялар бойынша мемлекеттік шығыстардың және экономикалық өсуге мемлекеттік шығыстардың әсерін бағалауды жүргізеді;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 25 қазандағы № 93 бұйрықпен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24908 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын, мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторингін жүргізу және түзету әдістемесін ескере отырып, нәтижелер көрсеткіштерінен және олардың себептерінен ауытқулар туралы ақпаратты, таңдалған мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың, саладағы нәтижелер көрсеткіштері міндеттерінің шынайылығын талдауды қалыптастырады.
12. Бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 тамызынан кешіктірмей Ұзақ мерзімді болжам жобасын қалыптастырады және Комиссияның қарауына енгізеді.
13. Ұзақ мерзімді болжам жобасы Комиссия мақұлдағаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметінің қарауына енгізіледі.
14. Қазақстан Республикасының Үкіметі мақұлдаған Ұзақ мерзімді болжам жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 қазанынан кешіктірмей ресми интернет-ресурста, оның ішінде бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органның ашық бюджеттердің интернет-порталында жарияланады.
3-тарау. Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамының құрылымы мен мазмұны
15. Ұзақ мерзімді болжам мынадай бөлімдерден тұрады:
1) Қазақстан Республикасының алдыңғы онжылдықтағы әлеуметтік-экономикалық даму қорытындылары;
2) экономикаға әсер ететін факторларды ескере отырып, экономика салаларындағы ағымдағы ахуал (Ұзақ мерзімді болжамды қалыптастыру сәтінде) және үрдістерді талдау;
3) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының сыртқы және ішкі жағдайларының, оның ішінде әлемдік экономика мен Қазақстан Республикасы экономикасының өсу болжамдарын, әлемдік тауар нарықтарындағы негізгі экспорттық тауарлардың бағаларын қоса алғанда, халықаралық қаржы ұйымдарының деректері бойынша нұсқалары;

10. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике не позднее 1 июня года, предшествующего планируемому периоду, разрабатывает вариантный прогноз показателей Долгосрочного прогноза, включая вариантный прогноз бюджетных параметров, на предстоящий планируемый период и вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии (далее – Комиссия).
11. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике совместно с заинтересованными центральными исполнительными органами и организациями в срок до 15 июля года, предшествующего планируемому периоду:
1) проводит оценку эффекта государственных расходов по бюджетным инвестициям и эффекта государственных расходов на экономический рост;
2) формирует информацию об отклонениях от показателей результатов и их причин, анализ реалистичности выбранных целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов в отрасли и сфере с учетом Методики разработки, реализации, проведения мониторинга и корректировки Национального плана развития Республики Казахстан, планов развития государственных органов, планов развития областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 октября 2021 года № 93 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 24908).
12. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике не позднее 1 августа года, предшествующего планируемому периоду, формирует и вносит на рассмотрение Комиссии проект Долгосрочного прогноза.
13. Проект Долгосрочного прогноза после одобрения Комиссией в течение 3 (трех) рабочих дней вносится на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан.
14. Одобренный Правительством Республики Казахстан Долгосрочный прогноз не позднее 1 октября года, предшествующего планируемому периоду, публикуется на официальном интернет-ресурсе, в том числе на интернет-портале открытых бюджетов центрального уполномоченного органа по бюджетной политике.
Глава 3. Структура и содержание долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан
15. Долгосрочный прогноз состоит из следующих разделов:
1) итоги социально-экономического развития Республики Казахстан за предыдущее десятилетие;
2) анализ текущей (на момент формирования Долгосрочного прогноза) ситуации и тенденций в отраслях экономики с учетом факторов, влияющих на экономику;
3) варианты внешних и внутренних условий социально-экономического развития Республики Казахстан, в том числе по данным международных финансовых организаций, включая прогнозы роста мировой экономики и экономики Республики Казахстан, цен на основные экспортные товары на мировых товарных рынках;

4) ұзақ мерзімді кезеңге арналған елдің әлеуметтік-экономикалық даму тәуекелдері;
5) Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді кезеңге арналған даму болжамының нұсқалары және ұзақ мерзімді кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму тәуекелдерін ескере отырып және жүргізіліп жатқан инвестициялық саясатпен, экономика салалары бойынша саясатпен, өңірлік саясатпен, мемлекеттік активтерді басқару саясатымен, мемлекеттік қолдау шараларымен байланыстыра отырып, жетекшілік ететін салалар мен аяларды дамытудың сыртқы және ішкі жағдайларының өзгерістерін ескеретін басқа нұсқалары;
6) ұзақ мерзімді кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық саясатты іске асырудың негізгі бағыттары мен шаралары;
7) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамы көрсеткіштерінің болжамы;
8) ағымдағы салық-бюджет саясатының орнықтылығын бағалауды, барлық болашақ өзгерістердің салдарын бюджетке әсерін бағалауды, мемлекеттік секторың борышын бағалауды қамтитын мемлекеттік қаржының тұрақтылығын бағалау;
9) бюджет қаражатын және мемлекеттің міндеттері мен функцияларын қаржыландырудың өзге де көздерін пайдаланудан жетекшілік ететін салалар мен салаларды нақты және (немесе) күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсерді бағалауды, нәтижелер көрсеткіштерінен және олардың себептерінен ауытқулар туралы ақпаратты, таңдалған мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың, жетекшілік ететін саладағы және аядағы нәтижелер көрсеткіштерінің міндеттерінің шынайылығын талдауды қамтитын әлеуметтік-экономикалық әсерді бағалау;
10) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша ұзақ мерзімді кезеңге арналған мемлекеттік қаржы және Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры параметрлерінің болжамы.
4-тарау. Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамын әзірлеуді мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау тәртібі
16. Ұзақ мерзімді болжамды әзірлеу кезінде мемлекеттік органдардың өзара іс-қимылы ұсынылатын ақпараттың толықтығын, сапасын және дұрыстығын қамтамасыз етуге, сондай-ақ Ұзақ мерзімді болжамды әзірлеудің белгіленген мерзімдерін сақтауға бағытталған.
17. Өзара іс-қимыл жасау ақпарат жинау және алмасу, белгіленген нысандар мен мерзімдерге сәйкес болжамды деректерді ұсыну және келісу, консультациялар мен кеңестер өткізу, сондай-ақ мемлекеттік ақпараттық жүйелерді және уәкілетті органның ашық бюджеттердің интернет-порталында уәкілетті органның ашық бюджеттердің интернет-порталды пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
18. Ұзақ мерзімді болжамды әзірлеу кезінде орталық атқарушы органдардың және басқа да мемлекеттік ұйымдардың қызметін әдіснамалық басқаруды және үйлестіруді бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.

4) риски социально-экономического развития страны на долгосрочный период;
5) варианты прогноза развития Республики Казахстан на долгосрочный период и другие варианты, учитывающие изменения внешних и внутренних условий развития курируемых отраслей и сфер с учетом рисков социально-экономического развития на долгосрочный период и в увязке с проводимой инвестиционной политикой, политикой по отраслям экономики, региональной политикой, политикой управления государственными активами, мерами государственной поддержки;
6) основные направления и меры реализации социально-экономической политики на долгосрочный период;
7) прогноз показателей долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан по форме 1 согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
8) оценка устойчивости государственных финансов, содержащая оценку устойчивости текущей налогово-бюджетной политики, оценку влияния на бюджет последствий всех будущих изменений, оценку долга государственного сектора;
9) оценка социально-экономического эффекта, включающая оценку фактического и (или) ожидаемого социально-экономического эффекта в курируемых отраслях и сферах от использования бюджетных средств и иных источников финансирования задач и функций государства, информацию об отклонениях от показателей результатов и их причинах, анализ реалистичности выбранных целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов в курируемой отрасли и сфере;
10) прогноз параметров государственных финансов и Национального фонда Республики Казахстан на долгосрочный период по форме 2 согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Глава 4. Порядок взаимодействия государственных органов при разработке долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан
16. Взаимодействие государственных органов при разработке Долгосрочного прогноза направлено на обеспечение полноты, качества и достоверности представляемой информации, а также соблюдение установленных сроков разработки Долгосрочного прогноза.
17. Взаимодействие осуществляется посредством сбора и обмена информацией, предоставления и согласования прогнозных данных в соответствии с установленными формами и сроками, проведения консультаций и совещаний, а также через использование государственных информационных систем и интернет-портала открытых бюджетов.
18. Методологическое руководство и координация деятельности центральных исполнительных органов и других государственных организаций при разработке Долгосрочного прогноза осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.

19. Ұзақ мерзімді болжам көрсеткіштерінің есептеулерін әдіснамалық қамтамасыз етуді осы Қағидаларда белгіленген Ұзақ мерзімді болжамды әзірлеу тәртібіне сәйкес құзыреті бойынша тиісті орталық уәкілетті мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
20. Ұзақ мерзімді болжамның мемлекеттік қаржы параметрлерінің есептеулерін әдіснамалық қамтамасыз етуді бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының
ұзақ мерзімді даму болжамын
әзірлеу қағидалары, мерзімдері,
құрылымы мен мазмұны,
мемлекеттік органдардың өзара
іс-қимыл жасау тәртібіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті ақпараттың тізбесі
Р/с
Бөлімдердің атауы
Жауапты орындаушы
1
2
3
1.
Қазақстан Республикасының экономикасын дамытудың қорытындылары
ҰЭМ
1.1
Елдің алдыңғы онжылдықтағы әлеуметтік-экономикалық дамуы
ҰЭМ
1.2
Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамының есептік және болжамды деректерінің алшақтықтарын талдау
ҰЭМ, Қаржымині
1.3
Экономиканыңн салаларындағы ағымдағы ахуал мен және үрдістері талдау
ҰЭМ, Қаржымині
2.
Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамы
ҰЭМ, ӨҚМ, КМ, ЭМ, АШМ, СИМ, ЦДИАӨМ, Еңбекмині, МАМ, ТСМ, ДСМ, ҒЖБМ, ОАМ, СІМ, Қаржымині, ЭТРМ, СРИМ
2.1
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономиканы дамытудың сыртқы және ішкі шарттарының нұсқалары
ҰЭМ
2.2
Ұзақ мерзімді кезеңге елдің әлеуметтік-экономикалық даму тәуекелдері
ҰЭМ
2.3
Ұзақ мерзімді кезеңге Қазақстан Республикасының даму болжамының нұсқалары
ҰЭМ, ӨҚМ, КМ, ЭМ, АШМ, СИМ, ЦДИАӨМ, Еңбекмині, МАМ, ТСМ, ДСМ, ҒЖБМ, ОАМ, СІМ, Қаржымині, ЭТРМ, СРИМ
2.4
Ұзақ мерзімді кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық саясатты іске асырудың негізгі бағыттары мен шаралары
ҰЭМ, ӨҚМ, ЭМ, АШМ, КМ, ТСМ, ЦДИАӨМ, СИМ, МАМ, ЭТРМ, СРИМ
бюджет-салық саясаты
ҰЭМ, Қаржымині
инвестициялық саясат
ҰЭМ
экономика салаларын дамыту
ҰЭМ, ӨҚМ, ЭМ, АШМ, КМ, ТСМ, ЦДИАӨМ, СИМ, МАМ
өңірлік саясат
ҰЭМ,
мемлекеттік активтерді басқару саясаты
ҰЭМ,
кәсіпкерлікті дамыту
ҰЭМ
3.
Мемлекеттік қаржының тұрақтылығы
ҰЭМ, Қаржымині
3.1
Мемлекеттік қаржының тұрақтылығын бағалау
ҰЭМ, Қаржымині
3.2
Әлеуметтік-экономикалық әсерді бағалау
ҰЭМ, ӨҚМ, КМ, ЭМ, АШМ, СИМ, ЦДИАӨМ, Еңбекмині, МАМ, ТСМ, ДСМ, ҒЖБМ, ОАМ, СІМ, ЭТРМ, СРИМ
4
Ұзақ мерзімді кезеңге мемлекеттік қаржы жай-күйінің болжамы
ҰЭМ, Қаржымині, Еңбекмині, ДСМ
4.1
Республикалық бюджеттің негізгі параметрлері
ҰЭМ, Қаржымині
4.2
Мемлекеттік бюджеттің негізгі параметрлері
ҰЭМ, Қаржымині
4.3
Кепілдендірілген және нысаналы трансферттің мөлшері, мұнайдың "кесімді" бағасы
ҰЭМ
4.4
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының негізгі параметрлері
ҰЭМ, Қаржымині, Еңбекмині, ҰБ (келісу бойынша)
4.5
Шоғырландырылған бюджеттің негізгі параметрлері
ҰЭМ
5
Ұзақ мерзімді кезеңге мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелерінің көрсеткіштері
ҰЭМ, Қаржымині, СИМ
1-нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандар
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысандар интернет-ресурста орналастырылған: www.gov.kz./memleket/economy
Әкімшілік нысандардың атауы: (мемлекеттік органның атауы) бойынша _____ жылдары арналған Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамы параметрлерін есептеуге қажетті көрсеткіштер тізбесі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысандардың индексі: 1-ПДП
Кезеңділік: үш жылда бір рет

19. Методологическое обеспечение расчетов показателей Долгосрочного прогноза осуществляется соответствующими центральными уполномоченными государственными органами по компетенции в соответствии с порядком разработки Долгосрочного прогноза, установленные настоящими Правилами.
20. Методологическое обеспечение расчетов параметров государственных финансов Долгосрочного прогноза осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
Приложение 1
к Правилам, срокам разработки,
структуре и содержанию
долгосрочного прогноза
развития Республики Казахстан,
порядку взаимодействия
государственных органов
Перечень информации, необходимой для расчета прогнозных параметров долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан
№ п/п
Наименование разделов
Ответственный исполнитель
1
2
3
1.
Итоги развития экономики Республики Казахстан
МНЭ
1.1
Социально-экономическое развитие страны за предыдущее десятилетие
МНЭ
1.2
Анализ текущей ситуации и тенденций в отраслях экономики
МНЭ
2.
Долгосрочный прогноз развития Республики Казахстан
МНЭ, МПС, МТ, МЭ, МСХ, МТИ, МЦРИАП, МТСЗН, МКИ, МТС, МЗ, МНВО, МП, МИД, МФ, МЭПР, МВРИ
2.1
Варианты внешних и внутренних условий социально-экономического развития Республики Казахстан
МНЭ
2.2
Риски социально-экономического развития страны на долгосрочный период
МНЭ
2.3
Варианты прогноза развития Республики Казахстан на долгосрочный период
МНЭ, МПС, МТ, МЭ, МСХ, МТИ, МЦРИАП, МТСЗН, МКИ, МТС, МЗ, МНВО, МП, МИД, МФ, МЭПР, МВРИ
2.4
Основные направления и меры реализации социально-экономической политики на долгосрочный период
МНЭ, МФ, МПС, МЭ, МСХ, МТ, МТС, МЦРИАП, МТИ, МКИ, МЭПР, МВРИ
бюджетно-налоговая политика
МНЭ, МФ
инвестиционная политика
МНЭ
развитие отраслей экономики
МНЭ, МПС, МЭ, МСХ, МТ, МТС, МЦРИАП, МТИ, МКИ
региональная политика
МНЭ
политика управления государственными активами
МНЭ
развитие предпринимательства
МНЭ
3.
Устойчивость государственных финансов
МНЭ, МФ
3.1
Оценка устойчивости государственных финансов
МНЭ, МФ
3.2
Оценка социально-экономического эффекта
МНЭ, МПС, МТ, МЭ, МСХ, МТИ, МЦРИАП, МТСЗН, МКИ, МТС, МЗ, МНВО, МП, МИД, МЭПР, МВРИ
4
Прогноз состояния государственных финансов на долгосрочный период
МНЭ, МФ, МТСЗН, МЗ
4.1
Основные параметры республиканского бюджета
МНЭ, МФ
4.2
Основные параметры государственного бюджета
МНЭ, МФ
4.3
Размеры гарантированного и целевого трансфертов, цена "отсечения" на нефть
МНЭ
4.4
Основные параметры Национального фонда Республики Казахстан
МНЭ, МФ, МТСЗН, НБ (по согласованию)
4.5
Основные параметры консолидированного бюджета
МНЭ
5
Параметры долговых обязательств государственного сектора на долгосрочный период
МНЭ, МФ, МТИ
Форма 1
Формы, предназначенные для сбора административных данных
Представляются: в Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Формы, предназначенные для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещены на интернет-ресурсе: www.gov.kz./memleket/economy
Наименование административных форм: перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан на _____ годы по (наименование государственного органа)
Индекс форм, предназначенных для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-ПДП
Периодичность: 1 раз в три года

120.
Республикалық бюджет шығыстарының өсу қарқыны бойынша шек
ҰЭМ, Қаржымині, ҰБ (келісу бойынша)
Атауы ______________________
____________________________
Мекенжайы __________________
_____________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжай____________________________________
Орындаушы ___________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолтаңбасы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолтаңбасы
Мөрдің орны __________________________________________________
5-нысан
Мемлекеттік сектордың ______ жылдарға арналған борыштық міндеттемелерінің болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті қосымша көрсеткіштердің тізбесі
миллиард теңге
Р/с №
Көрсеткіштер
Жауапты орындаушы

120.
Предел по темпам роста расходов республиканского бюджета
МНЭ, МФ, НБ (по согласованию)
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати ___________________________________________
Форма 5
Перечень дополнительных показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров долговых обязательств государственного сектора на _____ годы
миллиард тенге
№ п/п
Показатели
Ответственный исполнитель

1. "___ жылдары арналған Қазақстан Республикасының Ұзақ мерзімді даму болжамы параметрлерін есептеуге қажетті көрсеткіштер тізбесі" 1-нысанды (бұдан әрі – 1-нысан) толтыру бойынша:
1-нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
1-нысанның 2-бағанында экономика салалары, әлеуметтік сала бойынша көрсеткіштердің атауы көрсетіледі;
1-нысанның 3-бағанында жауапты орындаушылар - салалық мәселелерге жетекшілік ететін мемлекеттік органдар көрсетіледі;
1-нысанның 4-бағанында бірінші жоспарланатын жылдың алдындағы ағымдағы жылдың бағалау мәні көрсетіледі;
1-нысанның 5-бағанында болжамды кезеңнің бірінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 6-бағанында болжамды кезеңнің екінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 7-бағанында болжамды кезеңнің үшінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 8-бағанында болжамды кезеңнің төртінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 9-бағанында болжамды кезеңнің бесінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 10-бағанында болжамды кезеңнің алтыншы жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 11-бағанында болжамды кезеңнің жетінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 12-бағанында болжамды кезеңнің сегізінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 13-бағанында болжамды кезеңнің тоғызыншы жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 14-бағанында болжамды кезеңнің оныншы жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 15-бағанында негізгі жобалар мен шараларды белгілеп болжамды параметрлердің негіздемесі көрсетіледі.
2. "___ жылдарға арналған Қазақстан Республикасының Ұлттық қордың болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің тізбесі" 2-нысанды (бұдан әрі – 2-нысан) толтыру бойынша:
2-нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
2-нысанның 2-бағанында Ұлттық қордың болжамды параметрлерді есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің атауы көрсетіледі;
2-нысанның 3-бағанында жауапты орындаушылар - салалық мәселелерге жетекшілік ететін мемлекеттік органдар көрсетіледі;
2-нысанның 4-бағанында болжамды кезеңнің бірінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
2-нысанның 5-бағанында болжамды кезеңнің екінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
2-нысанның 6-бағанында болжамды кезеңнің үшінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
2-нысанның 7-бағанында болжамды кезеңнің төртінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;

1. По заполнению формы 1 "Перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров долгосрочного прогноза развития
Республики Казахстан на _____ годы" (далее – форма 1):
в графе 1 формы 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 формы 1 указывается наименование показателей по отраслям экономики, социальной сферы;
в графе 3 формы 1 указываются ответственные исполнители – государственные органы, курирующие отраслевые вопросы;
в графе 4 формы 1 указываются оценочные значения показателей текущего года, предшествующего первому планируемому году;
в графе 5 формы 1 указываются прогнозные значения показателей первого года прогнозного периода;
в графе 6 формы 1 указываются прогнозные значения показателей второго года прогнозного периода;
в графе 7 формы 1 указываются прогнозные значения показателей третьего года прогнозного периода;
в графе 8 формы 1 указываются прогнозные значения показателей четвертого года прогнозного периода;
в графе 9 формы 1 указываются прогнозные значения показателей пятого года прогнозного периода;
в графе 10 формы 1 указываются прогнозные значения показателей шестого года прогнозного периода;
в графе 11 формы 1 указываются прогнозные значения показателей седьмого года прогнозного периода;
в графе 12 формы 1 указываются прогнозные значения показателей восьмого года прогнозного периода;
в графе 13 формы 1 указываются прогнозные значения показателей девятого года прогнозного периода;
в графе 14 формы 1 указываются прогнозные значения показателей десятого года прогнозного периода;
в графе 15 формы 1 указывается обоснование прогнозных параметров с выделением основных проектов и мер.
2. По заполнению формы 2 "Перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров Национального фонда на ___годы" (далее – форма 2):
в графе 1 формы 2 указывается порядковый номер;
в графе 2 формы 2 указывается наименование показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров Национального фонда;
в графе 3 формы 2 указываются ответственные исполнители – государственные органы, курирующие отраслевые вопросы;
в графе 4 формы 2 указываются прогнозные значения показателей первого года прогнозного периода;
в графе 5 формы 2 указываются прогнозные значения показателей второго года прогнозного периода;
в графе 6 формы 2 указываются прогнозные значения показателей третьего года прогнозного периода;
в графе 7 формы 2 указываются прогнозные значения показателей четвертого года прогнозного периода;

2-нысанның 8-бағанында болжамды кезеңнің бесінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
2-нысанның 9-бағанында болжамды кезеңнің алтыншы жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
2-нысанның 10-бағанында болжамды кезеңнің жетінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
2-нысанның 11-бағанында болжамды кезеңнің сегізінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
2-нысанның 12-бағанында болжамды кезеңнің тоғызыншы жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
2-нысанның 13-бағанында болжамды кезеңнің оныншы жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі.
3. "___ жылдарға арналған Қазақстан Республикасының Ұлттық қордың болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті қосымша көрсеткіштердің тізбесі" 3-нысанды (бұдан әрі – 3-нысан) толтыру бойынша:
3-нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
3-нысанның 2-бағанында Ұлттық қор көрсеткіштерінің атауы көрсетіледі;
3-нысанның 3-бағанында жауапты орындаушылар - Ұлттық қорды басқару мәселелерге жетекшілік ететін мемлекеттік органдар көрсетіледі;
3-нысанның 4-бағанында ағымдағы жылдың алдындағы есепті жыл көрсеткіштерінің нақты мәндері көрсетіледі;
3-нысанның 5-бағанында бірінші жоспарланатын жылдың алдындағы ағымдағы жыл көрсеткіштерінің бағалау мәндері көрсетіледі;
3-нысанның 6-бағанында болжамды кезеңнің бірінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
3-нысанның 7-бағанында болжамды кезеңнің екінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
3-нысанның 8-бағанында болжамды кезеңнің үшінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
3-нысанның 9-бағанында болжамды кезеңнің төртінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
3-нысанның 10-бағанында болжамды кезеңнің бесінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
3-нысанның 11-бағанында болжамды кезеңнің алтыншы жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
3-нысанның 12-бағанында болжамды кезеңнің жетінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
3-нысанның 13-бағанында болжамды кезеңнің сегізінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
3-нысанның 14-бағанында болжамды кезеңнің тоғызыншы жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
3-нысанның 15-бағанында болжамды кезеңнің оныншы жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі.
4. "___ жылдарға арналған мемлекеттік қаржы және Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры параметрлерінің болжамы" 4-нысанды (бұдан әрі – 4-нысан) толтыру бойынша:
4-нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
4-нысанның 2-бағанында мемлекеттік қаржы және Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры көрсеткіштердің атауы көрсетіледі;

в графе 8 формы 2 указываются прогнозные значения показателей пятого года прогнозного периода;
в графе 9 формы 2 указываются прогнозные значения показателей шестого года прогнозного периода;
в графе 10 формы 2 указываются прогнозные значения показателей седьмого года прогнозного периода;
в графе 11 формы 2 указываются прогнозные значения показателей восьмого года прогнозного периода;
в графе 12 формы 2 указываются прогнозные значения показателей девятого года прогнозного периода;
в графе 13 формы 2 указываются прогнозные значения показателей десятого года прогнозного периода.
3. По заполнению формы 3 "Перечень дополнительных показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров Национального фонда Республики Казахстан на ___ годы" (далее – форма 3):
в графе 1 формы 3 указывается порядковый номер;
в графе 2 формы 3 указывается наименование показателей Национального фонда;
в графе 3 формы 3 указываются ответственные исполнители – государственные органы, курирующие вопросы управления Национальным фондом;
в графе 4 формы 3 указываются фактические значения показателей отчетного года, предшествующего текущему году;
в графе 5 формы 3 указываются оценочные значения показателей текущего года, предшествующего первому планируемому году;
в графе 6 формы 3 указываются прогнозные значения показателей первого года прогнозного периода;
в графе 7 формы 3 указываются прогнозные значения показателей второго года прогнозного периода;
в графе 8 формы 3 указываются прогнозные значения показателей третьего года прогнозного периода;
в графе 9 формы 3 указываются прогнозные значения показателей четвертого года прогнозного периода;
в графе 10 формы 3 указываются прогнозные значения показателей пятого года прогнозного периода;
в графе 11 формы 3 указываются прогнозные значения показателей шестого года прогнозного периода;
в графе 12 формы 3 указываются прогнозные значения показателей седьмого года прогнозного периода;
в графе 13 формы 3 указываются прогнозные значения показателей восьмого года прогнозного периода;
в графе 14 формы 3 указываются прогнозные значения показателей девятого года прогнозного периода;
в графе 15 формы 3 указываются прогнозные значения показателей десятого года прогнозного периода.
4. По заполнению формы 4 "Перечень параметров государственных финансов и Национального фонда Республики Казахстан на ___ годы" (далее – форма 4):
в графе 1 формы 4 указывается порядковый номер;
в графе 2 формы 4 указывается наименование показателей государственных финансов и Национального фонда;

4-нысанның 3-бағанында жауапты орындаушылар - бюджетті қалыптастыру, Ұлттық қорды басқару мәселелеріне жетекшілік ететін мемлекеттік органдар көрсетіледі;
4-нысанның 4-бағанында бірінші жоспарланатын жылдың алдындағы ағымдағы жылдың бағалау мәні көрсетіледі;
4-нысанның 5-бағанында болжамды кезеңнің бірінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
4-нысанның 6-бағанында болжамды кезеңнің екінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
4-нысанның 7-бағанында болжамды кезеңнің үшінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
4-нысанның 8-бағанында болжамды кезеңнің төртінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
4-нысанның 9-бағанында болжамды кезеңнің бесінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
4-нысанның 10-бағанында болжамды кезеңнің алтыншы жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
4-нысанның 11-бағанында болжамды кезеңнің жетінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
4-нысанның 12-бағанында болжамды кезеңнің сегізінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
4-нысанның 13-бағанында болжамды кезеңнің тоғызыншы жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
4-нысанның 14-бағанында болжамды кезеңнің оныншы жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі.
5. "Мемлекеттік сектордың ______ жылдарға арналған борыштық міндеттемелерінің болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті қосымша көрсеткіштердің тізбесі" 5-нысанды (бұдан әрі – 5-нысан) толтыру бойынша:
5-нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
5-нысанның 2-бағанында мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелерінің болжамды параметрлерін есептеу үшін көрсеткіштерінің атауы көрсетіледі;
5-нысанның 3-бағанында жауапты орындаушылар – бюджетті қалыптастыру мәселелеріне жетекшілік ететін мемлекеттік органдар көрсетіледі;
5-нысанның 4-бағанында бірінші есепті жылдың алдындағы екінші есепті жыл көрсеткіштерінің нақты мәндері көрсетіледі;
5-нысанның 5-бағанында ағымдағы жылдың алдындағы бірінші есепті жыл көрсеткіштерінің нақты мәндері көрсетіледі;
5-нысанның 6-бағанында бірінші жоспарланатын жылдың алдындағы ағымдағы жыл көрсеткіштерінің жоспарлы мәндері көрсетіледі;
5-нысанның 7-бағанында болжамды кезеңнің бірінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
5-нысанның 8-бағанында болжамды кезеңнің екінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
5-нысанның 9-бағанында болжамды кезеңнің үшінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
5-нысанның 10-бағанында болжамды кезеңнің төртінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;

в графе 3 формы 4 указываются ответственные исполнители – государственные органы, курирующие вопросы формирования бюджета, управления Национальным фондом;
в графе 4 формы 4 указываются оценочные значения показателей текущего года, предшествующего первому планируемому году;
в графе 5 формы 4 указываются прогнозные значения показателей первого года прогнозного периода;
в графе 6 формы 4 указываются прогнозные значения показателей второго года прогнозного периода;
в графе 7 формы 4 указываются прогнозные значения показателей третьего года прогнозного периода;
в графе 8 формы 4 указываются прогнозные значения показателей четвертого года прогнозного периода;
в графе 9 формы 4 указываются прогнозные значения показателей пятого года прогнозного периода;
в графе 10 формы 4 указываются прогнозные значения показателей шестого года прогнозного периода;
в графе 11 формы 4 указываются прогнозные значения показателей седьмого года прогнозного периода;
в графе 12 формы 4 указываются прогнозные значения показателей восьмого года прогнозного периода;
в графе 13 формы 4 указываются прогнозные значения показателей девятого года прогнозного периода;
в графе 14 формы 4 указываются прогнозные значения показателей десятого года прогнозного периода.
5. По заполнению формы 5 "Перечень дополнительных показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров долговых обязательств государственного сектора на _____ годы" (далее – форма 5):
в графе 1 формы 5 указывается порядковый номер;
в графе 2 формы 5 указывается наименование показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров долговых обязательств государственного сектора;
в графе 3 формы 5 указываются ответственные исполнители – государственные органы, курирующие вопросы формирования бюджета;
в графе 4 формы 5 указывается фактические значения показателей второго отчетного года, предшествующего первому отчетному году;
в графе 5 формы 5 указываются фактические значения показателей первого отчетного года, предшествующего текущему году;
в графе 6 формы 5 указываются плановые значения показателей текущего года, предшествующего первому планируемому году;
в графе 7 формы 5 указываются прогнозные значения показателей первого года прогнозного периода;
в графе 8 формы 5 указываются прогнозные значения показателей второго года прогнозного периода;
в графе 9 формы 5 указываются прогнозные значения показателей третьего года прогнозного периода;
в графе 10 формы 5 указываются прогнозные значения показателей четвертого года прогнозного периода;