"Денисов ауданы әкімдігінің мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" Қостанай облысы Денисов ауданы әкімдігінің 2022 жылғы 22 ақпандағы № 36 қаулысына толықтыру жасау туралы
Қостанай облысы Денисов ауданы әкімдігінің 2025 жылғы 6 қарашадағы № 240 қаулысы
Денисов ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қостанай облысы Денисов ауданы әкімдігінің 2022 жылғы 22 ақпандағы № 36 "Денисов ауданы әкімдігінің мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" қаулысына мынадай толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Денисов ауданы әкімдігінің мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде:
15-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының "Мәдениет туралы", "Тіл туралы" Заңдарын және өзге де нормативтік құқықтық актілерді орындауды жүзеге асырады;
2) мәдениет және тілдерді дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
3) ауданның жергілікті атқарушы органына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ауданның мемлекеттік мәдениет және тілдерді дамыту ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру, тарату жөнінде ұсыныстар енгізеді;
4) ауданның мәдениет және тілдерді дамыту ведомстволық бағынысты ұйымдардың мәдени-демалыс, кітапхана қызметін дамыту және тілдерді дамыту жөніндегі қызметін қолдайды және үйлестіреді, әдістемелік және консультативтік көмек көрсетеді;
5) ауданның мәдениет ұйымдары қызметінің мониторингін жүзеге асырады және уәкілетті органға ақпарат ұсынады;
6) ауданның мемлекеттік мәдениет ұйымдарын аттестаттаудан өткізеді;
7) облыстың атқарушы органына көркемөнерпаздар ұжымдарына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
8) талантты жастарды және перспективалы шығармашылық ұжымдарды іздеуге және қолдауға бағытталған іс-шаралар кешенін жүзеге асырады;
9) шығармашылық және кітапхана қызметінің түрлі салаларында аудандық (өңірлік) байқаулар, фестивальдер мен конкурстар өткізуді ұйымдастырады;
10) бюджет қаражаты көлемінің шегінде балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерді қаржыландыруға арналған мемлекеттік шығармашылық тапсырысты бекітеді;
11) мәдениет және мемлекеттік және басқа тілдерді дамыту саласында аудан деңгейінде әлеуметтік маңызы бар, ойын-сауық, мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізуді жүзеге асырады;
12) мемлекеттік және басқа тілдерді дамытуға бағытталған шаралар кешенін жүзеге асырады;

О внесении дополнения в постановление акимата Денисовского района Костанайской области от 22 февраля 2022 года № 36 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел культуры и развития языков акимата Денисовского района"
Постановление акимата Денисовского района Костанайской области от 6 ноября 2025 года № 240
Акимат Денисовского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Денисовского района Костанайской области "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел культуры и развития языков акимата Денисовского района" от 22 февраля 2022 года № 36 следующие дополнения:
в Положении о государственном учреждении "Отдел культуры и развития языков акимата Денисовского района", утвержденном указанным постановлением:
пункт 15 изложить в новой редакции:
"1) в пределах своей компетенции осуществляет выполнение Законов Республики Казахстан "О культуре", "О языках" и иных нормативных правовых актов;
1) реализует государственную политику в области культуры и развития языков;
2) вносит предложения в местный исполнительный орган района по созданию, реорганизации, ликвидации государственных организаций культуры и развития языков района в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
3) поддерживает и координирует деятельность подведомственных организаций культуры и развития языков района по развитию культурно-досуговой, библиотечной деятельности и развития языков, оказывает методическую и консультативную помощь;
4) осуществляет мониторинг деятельности организаций культуры района и предоставляет в уполномоченный орган информацию;
5) проводит аттестацию государственных организаций культуры района;
6) вносит предложения в исполнительный орган области по присвоению звания "Народный" или "Образцовый" коллективам художественной самодеятельности;
7) осуществляет комплекс мероприятий, направленных на поиск и поддержку талантливой молодежи и перспективных творческих коллективов;
8) организует проведение районных (региональных) смотров, фестивалей и конкурсов в различных сферах творческой и библиотечной деятельности;
9) утверждает государственный творческий заказ на финансирование творческих кружков для детей и юношества в пределах объемов бюджетных средств;
10) осуществляет проведение социально – значимых, зрелищных культурно-массовых мероприятий на уровне района в области культуры и развития государственного и других языков;
11) проводит мероприятия районного уровня, направленные на развитие государственного и других языков;
12) проводит разъяснительную работу по недопущению дискриминации граждан по языковому принципу;

13) азаматтарды тіл қағидаты бойынша кемсітушілікке жол бермеу жөнінде түсіндіру жұмыстарын жүргізеді;
14) Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасын бұзу бойынша жауаптылық жөнінде түсіндіру жұмысын жүргізеді;
15) Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасында белгіленген талаптардың бұзылуын жою туралы ұсынымдар береді;
16) мемлекеттік және басқа тілдерді дамытуға бағытталған іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады;
17) ауданның атқарушы органдарына ауылдарға, ауылдық округтерге атау беру және оларды қайта атау, сондай-ақ олардың транскрипциясын өзгерту туралы ұсыныстар енгізеді;
18) ауылдарда маңдайшаларды орналастыру туралы хабарламаларды қабылдауды және қарауды жүзеге асырады;
19) Бөлімнің құзыреті шегінде тарихи-мәдени мұра объектілерін анықтау, есепке алу, қорғау және пайдалану, олардың жай-күйіне мониторинг жүргізу жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
20) өз құзыреті шегінде мәдениет саласындағы коммуналдық меншікті басқаруды жүзеге асырады;
21) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шеңберінде өзге де функцияларды жүзеге асырады.".
2. "Денисов ауданы әкімдігінің мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте қамтамасыз ету:
1) жоғарыда көрсетілғен Ережеге енгізілген толықтыру туралы әділет органдарын хабардар етуді;
2) осы қаулыға қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық кәсіпорнының Қостанай облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдасын;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін оның Денисов ауданы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Денисов ауданының әкімі Р. Қатпаев

13) проводит разъяснительную работу по ответственности за нарушение законодательства Республики Казахстан о языках;
14) дает рекомендации об устранении нарушений требований, установленных законодательством Республики Казахстан о языках;
15) организует проведение мероприятий, направленных на развитие государственного и других языков;
16) вносит предложения в исполнительные органы района о наименовании и переименовании сел, сельских округов, а также изменении их транскрипции;
17) осуществляет прием и рассмотрение уведомлений о размещении вывесок в селах;
18) организует работу по выявлению, учету, охране и использованию, мониторингу состояния объектов историко-культурного наследия в пределах компетенции Отдела;
19) в пределах своей компетенции осуществляет управление коммунальной собственностью в области культуры;
20) осуществляет иные функции в рамках установленной законодательством Республики Казахстан компетенции.".
2. Государственному учреждению "Отдел культуры и развития языков акимата Денисовского района" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) извещение органов юстиции о внесенном дополнении в вышеуказанное Положение;
2) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Костанайской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на интернет - ресурсе акимата Денисовского района после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима района.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Денисовского района Р. Катпаев