Қазақстан Республикасының аумағында өсірілген мініс және мініс-жегін жылқылар бағытындағы тұқымдарының асыл тұқымды мал басын күтіп-бағуға жұмсалған шығындарды өтеу бойынша cубсидиялар нормативін, сондай-ақ субсидиялар алу өлшемшарттарын, өтінім нысанын және өтінім беру мерзімін бекіту туралы
Қостанай облысы әкімдігінің 2025 жылғы 8 шілдедегі № 191 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына, "Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелген) сәйкес Қостанай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында өсірілген мініс және мініс-жегін жылқылар бағытындағы тұқымдарының асыл тұқымды мал басын күтіп-бағуға жұмсалған шығындарды өтеу бойынша cубсидиялар нормативі, сондай-ақ субсидиялар алу өлшемшарттары және өтінім беру мерзімі;
2) осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында өсірілген мініс және мініс-жегін жылқылар бағытындағы тұқымдарының асыл тұқымды мал басын күтіп-бағуға жұмсалған шығындарды өтеу бойынша субсидиялар алуға арналған өтінімінің нысаны бекітілсін.
2. "Қостанай облысы әкімдігінің ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыға қол қойылған күнінең бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Қостанай облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
2) осы қаулының ресми жарияланғанынан кейін оның Қостанай облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қостанай облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қостанай облысының әкімі Қ. Ақсақалов
Қостанай облысы әкімдігінің

Об утверждении норматива субсидий, а также критериев получения субсидий, формы заявки и срока подачи заявки на возмещение затрат на содержание племенного поголовья пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений, выведенных на территории Республики Казахстан
Постановление акимата Костанайской области от 8 июля 2025 года № 191
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18404) акимат Костанайской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) норматив субсидий, а также критерии получения субсидий и срок подачи заявки на возмещение затрат на содержание племенного поголовья пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений, выведенных на территории Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) форму заявки на получение субсидий на возмещение затрат на содержание племенного поголовья пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений, выведенных на территории Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление сельского хозяйства и земельных отношений акимата Костанайской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Костанайской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Костанайской области после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Костанайской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Костанайской области К. Аксакалов
Приложение 1
к постановлению акимата
Костанайской области

2025 жылғы 8 шілдедегі
№ 191 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының аумағында өсірілген мініс және мініс-жегін жылқылар бағытындағы тұқымдарының асыл тұқымды мал басын күтіп-бағуға жұмсалған шығындарды өтеу бойынша cубсидиялар нормативі, сондай-ақ субсидиялар алу өлшемшарттарын және өтінім беру мерзімі
Өлшем бірлігі
1 бірлікке арналған субсидиялар нормативтері, теңге
Субсидиялар алу өлшемшарттар
Өтінім беру мерзімі
Бас/жылына бір рет
858 500
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы.
3. Өтінім беру сәтінде асыл тұқымды мал басын ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқормен және селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қорымен тіркелген болуы.
4. Республикалық зауыттық жылқылар палатасы берген асыл тұқымды мал мәртебесінің болуы.
5. Аккредиттелген зертхана жүргізген әке мен ананың ДНҚ генотиптеу нәтижелерін растай отырып, жылқының ДНҚ генотиптеу нәтижелерінің болуы.
6. Жылқыларды бонитирлеу жөніндегі Нұсқаулықта белгіленген мерзімдерде жылқыларды бонитирлеуді жүргізу (жылқы шаруашылығында асыл тұқымдық есепке алудың барлық белгіленген нысандарының болуы және жүргізілуі).
7. Жеке жылқылардың ипподромдарда тегіс және қашықтықтан ат жарысына міндетті түрде қатысуы.
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
Қостанай облысы әкімдігінің
2025 жылғы 8 шілдедегі
№ 191 қаулысына
2-қосымша
Нысаны
Қазақстан Республикасының аумағында өсірілген мініс және мініс-жегін жылқылар бағытындағы тұқымдарының асыл тұқымды мал басын күтіп-бағуға жұмсалған шығындарды өтеу бойынша субсидиялар алуға арналған өтінім
"Қостанай облысы әкімдігінің ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасы" ММ
Өтінім нөмірі: _____
Өтінімнің қалыптастырылған күні: ____
1. Тауар өндірушінің атауы ________________________________________________________________________________ (жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы: ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ (облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
3. ЖСН/БСН ________________________________________________________________________________
4. Банктік реквизиттер (ЖСК, Кбе, БСК): ________________________________________________________________________________
5. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі: ________________________________________________________________________________
6. Өтінім берушінің жер учаскелері туралы мәліметтер:
Р/с
Кадастрлық нөмірі
Жалпы алаңы, гектар
Жер санаты
Нысаналы мақсаты
1
2
3
4
5

от 8 июля 2025 года
№ 191
Норматив субсидий, а также критерии получения субсидий и срок подачи заявки на возмещение затрат на содержание племенного поголовья пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений, выведенных на территории Республики Казахстан
Единица измерения
Норматив субсидий на 1 единицу, тенге
Критерии получения субсидий
Сроки подачи заявки
Голова/один раз в год
858 500
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения.
3. Наличие регистрации племенного поголовья в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных и информационной базе селекционной и племенной работы на момент подачи заявки.
4. Наличие статуса племенного животного, присвоенный Республиканской палатой лошадей заводских пород.
5. Наличие результатов ДНК-генотипирования самой лошади с подтверждением результатов ДНК-генотипирования отца и матери, проведенных аккредитованной лабораторией.
6. Проведение бонитировки лошадей в сроки, установленные Инструкцией по бонитировке лошадей (наличие и ведение всех установленных форм племенного учета в коневодстве).
7. Обязательное участие отдельных лошадей в гладких и дистанционных скачках на ипподромах.
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
Приложение 2
к постановлению акимата
Костанайской области
от 8 июля 2025 года
№ 191
Форма
Заявка на получение субсидий на возмещение затрат на содержание племенного поголовья пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений, выведенных на территории Республики Казахстан
ГУ "Управление сельского хозяйства и земельных отношений акимата Костанайской области"
Номер заявки: _____
Дата формирования заявки:
1. Наименование товаропроизводителя ________________________________________________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/ ________________________________________________________________________________наименование юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя: ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ (область, район, город/село/улица, номер дома)
3. ИИН/БИН ________________________________________________________________________________
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): ________________________________________________________________________________
5. Учетный номер хозяйства: ________________________________________________________________________________
6. Сведения о земельных участках заявителя:
п/п
Кадастровый номер
Площадь всего, гектар
Категория земли
Целевое назначение
1
2
3
4
5

7. Тауар өндірушінің телефон нөмірі ____________________________________________________________________
8. Асыл тұқым мал басының тізімі:
Р/с
АЖБ-да тіркелген ЖСН
САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
1
2
3
9. Аккредиттелген зертхана жүргізген әке мен ананың ДНҚ генотиптеу нәтижелерін растай отырып, жылқының ДНҚ генотиптеу нәтижелерін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
10. Жылқыларды бағалау жүргізілгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.

7. Номер телефона товаропроизводителя ________________________________________________________________________________
8. Список племенного поголовья:
п/п
ИНЖ зарегистрированный в ИСЖ
Регистрационный номер в ИБСПР
1
2
3
9. Электронная копия документа, подтверждающего наличие результатов ДНК-генотипирования самой лошади с подтверждением результатов ДНК-генотипирования отца и матери, проведенных аккредитованной лабораторией.
10. Электронная копия документа, подтверждающего проведение бонитировки лошадей.

11. Субсидиялау нормативі бір басқа 858 500 теңге.
12. Тиесілі субсидияның жалпы сомасы ___________________________________ теңге.
Мәлімделген мал басының жыл бойы сақталуын (мал шығынының зоотехникалық және ветеринариялық нормаларын қоспағанда) қамтамасыз ететінімді растаймын, сақтауды қамтамасыз етпеген жағдайда жануарының сақталмаған басы үшін алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
Кбе – бенефициар коды;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры.

11. Норматив субсидирования 858 500 тенге на 1 голову.
12. Общая сумма причитающейся субсидии __________________________________________________________________________ тенге.
Подтверждаю, что обеспечу сохранность поголовья (за исключением зоотехнической и ветеринарной норм выбытия) в течение года, в случае необеспечения сохранности согласен вернуть полученные субсидии на несохраненное поголовье.
Подтверждаю достоверность представленной информации, даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку моих персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Расшифровка аббревиатур:
ИСЖ – база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
БИК – банковский идентификационный код;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
Кбе – код бенефициара;
ИБСПР – информационная база селекционной и племенной работы.