"Абай ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Қарағанды облысы Абай ауданының әкімдігінің 2025 жылғы 12 маусымдағы № 30/01 қаулысы
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшілерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" қаулысына сәйкес, Абай ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Абай ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулыдан шығатын басқа да шаралар қабылдансын.
3. Абай ауданы әкімдігінің 2023 жылғы 02 мамырдағы "Абай ауданының кейбір мемлекеттік мекемелерін қайта құру туралы" № 21/01 қаулысының 4 тармақ 3) тармақшасының күші жойылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің аппарат басшысына жүктелсін.
Абай ауданының әкімі С. Оспанов
Абай ауданы әкімдігінің
2025 жылғы 12 маусымдағы
№30/01 қаулысына қосымша
1. Жалпы ережелер
1. "Абай ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - бөлім) өз құзыреті шегінде аудан аумағында мәдениет және тілдерді дамыту, ономастика салаларында функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік орган болып табылады.
2. Бөлімге келесі ведомстволық бағынысты ұйымдар қарайды:
1) "Абай аудандық мәдени-бос уақыт өткізу орталығы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
2) "Абай ауданының орталықтандырылған кітапхана жүйесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
3. Бөлім өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының Заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Бөлім ұйымдастыру-құқықтық нысанында заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өзінің атауы жазылған мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазыналық органдарында шоттары бар.
5. Бөлім өзінің атынан азаматтық-құқықтық қатынасқа түседі.
6. Бөлім өз құзыретінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген тәртіппен "Абай ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастар тарапынан құқығы бар.
7. Бөлімнің құрылымы мен штат санының лимиті заңнамада белгіленген тәртіппен бекітіледі.

Об утверждении Положения государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Абайского района"
Постановление акимата Абайского района Карагандинской области от 12 июня 2025 года № 30/01
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат Абайского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Абайского района".
2. Принять иные вытекающие меры из настоящего постановления.
3. Отменить подпункт 3) пункта 4 постановления акимата Абайского района от 02 мая 2023 года № 21/01 "О реорганизации некоторых государственных учреждений Абайского района".
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима района.
Аким Абайского района С. Оспанов
Приложение
к постановлению акимата
Абайского района
от 12 июня 2025 года №30/01
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков Абайского района" (далее – отдел) является государственным органом, осуществляющим функции в пределах своей компетенции в сферах культуры и развития языков, ономастики на территории района.
2. Отдел имеет следующие подведомственные организации:
1) Коммунальное государственное казенное предприятие "Абайский районный культурно-досуговый центр;
2) Коммунальное государственное учреждение "Централизованная библиотечная система Абайского района".
3. Отдел осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Отдел вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Отдел по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя учреждения и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

8. "Абай ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 100100, Қарағанды облысы, Абай ауданы, Абай қаласы, 3 ықшам ауданы, 43 үй.
10. Осы Ереже бөлімнің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Бөлімнің қаржылық қызметі жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. "Абай ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерінен бөлімнің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер бөлімге заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджетке кіріске жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіліктері
13. Бөлім аудан аумағында мәдениет, тілдерді дамыту және ономастика саласында мемлекеттік саясатты жүргізеді (ҚР "Мәдениет туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тіл туралы", "Жарнама туралы", "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы", "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Заңдарына және ҚР "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне және басқа да заңдарға сәйкес).
Мақсаттары:
1) Қазақстан Республикасы халқының мәдениетін жаңғыртуға, сақтауға, дамытуға және таратуға бағытталған шаралар қабылдау;
2) ұлттық және әлемдік мәдениеттің құндылықтарына баулу арқылы азаматтарды патриоттық және эстетикалық тәрбиелеу үшін жағдай жасау;
3) мемлекеттік мәдениет ұйымдарының инфрақұрылымын дамытуды және материалдық-техникалық базасын нығайтуды қамтамасыз ету;
4) дарынды тұлғаларды қолдауды қамтамасыз ету;
5) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, азаматтардың ұлттық-мәдени бірегейліктерге қатысу еркіндігін, мәдениет ұйымдарын құруды, шетелдегі отандастармен мәдени байланыстарды кеңейтуге қатысуды қоса алғанда, ұлттық және мәдени өзіндік ерекшелігін қорғау және дамыту құқықтарын іске асыруды қамтамасыз ету;
6) Қазақстанда тұратын барлық этностардың тілдерін сақтай отырып, ұлт бірлігін нығайтудың аса маңызды факторы ретінде мемлекеттік тілдің кең ауқымды қолданылуын, қамтамасыз етілуін және қолданысын қолдау.
14. Бөлімнің міндеттері:
1) жеке және заңды тұлғалармен және мекемелерден ақпарат алуға және өңдеуге құқықты жүзеге асыру;
2) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарастыру.
15. Бөлімнің функциялары:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінің, облыс және аудан әкімдіктерінің қаулыларының, облыс және аудан әкімдерінің мәдениет және тілдерді дамыту, ономастика саласындағы шешімдерін, өкімдері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды қамтамасыз ету;

8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Абайского района" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 100100, Республика Казахстан, Карагандинская область, город Абай, 3 микрорайон, дом 43.
10. Настоящее Положение является учредительным документом отдела.
11. Финансирование деятельности отдела осуществляется из местного бюджета.
12. Государственному учреждению "Отдел культуры и развития языков Абайского района" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями отдела.
Если отделу законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доход деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Отдел проводит государственную политику в сфере культуры, развития языков и ономастики на территории района (согласно Законам РК "О культуре", "О языках в Республике Казахстан", "О рекламе", "О защите прав потребителей", "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан" и Кодекса РК "Об административных правонарушениях" и другими законами.
Задачи:
1) принятие мер, направленных на возрождение, сохранение, развитие и распространение культуры народа Республики Казахстан;
2) создание условий для патриотического и эстетического воспитания граждан путем приобщения к ценностям национальной и мировой культуры;
3) обеспечение развития инфраструктуры и укрепление материально-технической базы государственных организаций культуры;
4) обеспечение поддержки талантливых личностей;
5) обеспечение реализации прав граждан на охрану и развитие национальной и культурной самобытности, включая свободу участия в национально-культурных объединениях, создание организаций культуры, участие в расширении культурных связей с соотечественниками за рубежом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) гармоничная языковая политика, обеспечивающая полномасштабное функционирование государственного языка как важнейшего фактора укрепления национального единства при сохранении языков всех этносов, живущих в Казахстане.
14. Полномочия отдела:
1) Запрашивать и получать информацию от других государственных и негосударственных учреждений;
2) Рассматривать обращения физических и юридических лиц.
15. Функции отдела:
1) обеспечение контроля за выполнением актов Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, постановлений акиматов области и района, распоряжений и поручений акимов области и района в сфере культуры и развития языков, ономастики;

2) өз құзырына кіретін мәселелер бойынша аудан әкімінің шешімдері мен өкімдерінің, әкімдіктің қаулылар жобаларын дайындау;
3) құзырына кіретін мәселелер бойынша жергілікті органдардың қызметін бақылауды және үйлестіруді қамтамасыз ету;
4) ауданның сауықтық мәдени-бұқаралық іс-шараларын, сондай-ақ әуесқой шығармашылық бірлестіктер арасында байқаулар, фестивальдар және конкурстар өткізу жұмыстарын жүзеге асыру;
5) кітапхана және мұражай, мәдени-демалыс жұмысы саласында ауданның мемлекеттік мәдениет ұйымдарын құру, сондай-ақ олардың қызметін қолдау мен үйлестіру жұмыстарын іске асыру;
6) жергілікті маңызы бар тарих, материалдық және рухани мәдениет ескерткіштерін есепке алу, қорғау және пайдалану жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
7) ауданның мемлекеттік мәдениет ұйымдарын аттестаттаудан өткізу;
8) өз құзыреті шегінде мәдениет саласындағы коммуналдық меншікті басқаруды жүзеге асыру;
9) мемлекеттік мәдениет ұйымдарын қолдау және материалдық-техникалық қамтамасыз етуге жәрдем көрсету;
10) ауданның аумағында тілдерді қолдану және дамытудың өңірлік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу және оның жүзеге асырылуын қамтамасыз ету;
11) мемлекеттік тілді және басқа тілдерді дамытуға бағытталған аудандық деңгейдегі іс-шараларды өткізу;
12) облыстың атқарушы органдарында ауылдардың (селолардың, кенттердің), ауылдық (селолық) округтердің атауы және олардың атауын өзгерту, сондай-ақ олардың транскрипциясын өзгерту туралы ұсыныстар енгізу;
13) маңдайшаны аудандық маңызы бар қалада, ауылда, кентте орналастыру туралы хабарламаларды "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қабылдауды және қарауды жүзеге асыру;
14) Қазақстан Республикасының "Тіл туралы" заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
15) Қазақстан Республикасының заңнамаларында қарастырылған және өзгеде функцияларды жүзеге асыру.
3. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері (бар болған жағдайда)
16. Бөлімнің басшылығы мекемеге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын іске асыруға тікелей жауапты болатын бірінші басшы мен басшының орынбасарына жүктеледі.
17. Бөлімнің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының Заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Өз құзыреті шегінде бөлімнің барлық мамандары орындауға міндетті бұйрықтар шығарады, шарттар жасасады және нұсқаулар береді;
2) бөлім қызметкерлерін, ведомстволық бағынысты ұйымдардың басшылары мен олардың орынбасарларын қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметке тағайындайды және қызметтен босатады, олардың қызметтік міндеттері мен өкілеттіктерінің аясын айқындайды;

2) подготовка проектов постановлений акимата, решений, распоряжений акима района по вопросам, входящим в компетенцию;
3) обеспечение контроля и координация деятельности местных органов по вопросам, входящим в компетенцию;
4) проведение зрелищных культурно-массовых мероприятий района, города областного значения, а также смотров, фестивалей и конкурсов среди любительских творческих объединений;
5) создание государственных организаций культуры района в сфере библиотечного и музейного, культурно-досуговой работы, а также осуществление поддержки и координации их деятельности;
6) организация работы по учету, охране и использованию памятников истории, материальной и духовной культуры местного значения;
7) проведение аттестации государственных организаций культуры района, города областного значения;
8) в пределах своей компетенции управление коммунальной собственностью в области культуры;
9) поддержка и оказание содействия в материально-техническом обеспечении государственных организаций культуры;
10) разработка и контроль за исполнением плана мероприятий по реализации на территории района региональной программы функционирования и развития языков;
11) проведение мероприятий районного уровня, направленных на развитие государственного и других языков;
12) вносить предложения в исполнительные органы области о наименовании и переименовании аулов (сел), поселков, аульных (сельских) округов, а также изменении их транскрипции;
13) осуществление прием и рассмотрение уведомлений о размещении вывески в городе районного значения, селе, поселке в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
14) Осуществление контроля за соблюдением за нарушение законодательства Республики Казахстан "О языках";
15) осуществление иных функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов (при наличии)
16. Руководство отдела осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на отдел задач и осуществление им своих функций.
17. Первый руководитель отдела назначается на должность и освобождается от должности акимом района в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия первого руководителя отдела:
1) В пределах своей компетенции издает приказы, заключает договора и дает указания, обязательные для исполнения всеми специалистами отдела;
2) назначает на должность и освобождает от должности работников отдела, в соответствием с действующим законодательствами руководителей и заместителей руководителя подведомственных организаций, определяет их круг обязанностей и полномочий;

3) қолданыстағы заңнамаға сәйкес барлық органдар мен ұйымдарда мемлекеттік органның атынан өкілдік етеді;
4) бөлімнің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша аудан әкіміне бекітілген тәртіпке сай шешімдер мен қаулылар жобасын ұсына алады;
5) құжаттардың орындалу барысын ұйымдастырады және бақылауын жүргізеді, олардың сақталуына жауап береді;
6) ведомстволық бағынысты мекемелер, кәсіпорындар туралы жарғыларды (ереже) бекітеді;
7) азаматтарды жеке қабылдайды;
8) бөлім басшысы болмаған кезде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
19. Бөлімнің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
20. Бөлімнің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Бөлімге бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Бөлімнің өзіне бекітілген, қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетінше иелікке шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. Бөлімді қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

3) представляет государственный орган во всех органах и организациях в соответствии с действующим законодательством;
4) вносит в установленном порядке на рассмотрение акима района проекты решений и распоряжений по вопросам, входящим в компетенцию отдела;
5) организует и осуществляет контроль за ходом исполнения документов, несет ответственность за их сохранность;
6) утверждает уставы (положения) о подведомственных учреждениях, предприятиях;
7) ведет личный прием граждан;
8) исполнение полномочий руководителя отдела в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
19. Отдел может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
20. Имущество отдела формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за отделом, относится к коммунальной собственности.
22. Отдел не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение отдела осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.