"Саран қаласының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Қарағанды облысы Саран қаласының әкімдігінің 2025 жылғы 21 тамыздағы № 66/01 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгілік ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 29 қазандағы № 410 Жарлығына, "Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексіне" сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Саран қаласының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесіне қосымшаға сәйкес толықтырулар енгізілсін.
2. Саран қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 5 сәуірдегі № 21/01 "Саран қаласының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" ММ Ережесінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Саран қаласы әкімінің орынбасары жүктелсін.
Саран қаласының әкімі Д. Бұлқайыр
Саран қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 21 тамыз
№ 66/01 қаулысымен
Бекітілген
"Саран қаласының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. "Саран қаласының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі мекеме) Саран қаласының аумағында мәдениет,тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Мекеме өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Мекеме мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Мекеме азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Мекеме егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Мекеме өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен мекеме басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

Об утверждении Положения государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Сарани"
Постановление акимата города Сарани Карагандинской области от 21 августа 2025 года № 66/01
В соответствии c Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", Указом Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 410 "Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан", Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", акимат города Сарани ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Сарани" согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Признать утратившим силу постановление акимата города Сарани от 5 апреля 2022 года № 21/01 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Сарани".
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Сарани.
Аким города Сарани Д. Бұлқайыр
Приложение
к постановлению
акимата города Сарани
от 21 августа 2025 года
№ 66/01
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Сарани"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Сарани" (далее –учреждение) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство и координацию деятельности в сферах культуры, развития языков, физической культуры и спорта на территории города Сарани.
2. Учреждение осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Государственное учреждение является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Государственное учреждение вступает в силу в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Государственное учреждение имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Государственное учреждение по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

7. Мекеменің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: индексі: 101200, Қарағанды облысы, Саран қаласы, Жамбыл көшесі, 85А.
9. Мемлекеттік органның толық атауы :
мемлекеттік тілде - "Саран қаласының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде - государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Сарани".
10. Осы Ереже мекеменің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мекеме қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Мекемеге кәсіпкерлік субъектілерімен мекеменің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады. Егер мекемеге заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Мекеменің миссиясы: мәдениет, тілдерді дамыту саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыру және өз құзіретінің шегінде дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыратын мемлекеттік орган болып саналады.
14. Мекеменің міндеттері:
1) түрлі әлеуметтік жастағы топтардың қажеттіліктері мен мәдени қызығушылықтарын ескере отырып тұрғындарға мәдени қызмет көрсетуді қамтамасыз ету;
2) тұрғындарға мәдени-шығармашылық қызмет, эстетикалық және көркемдік тәрбие беру үшін жағдай жасау;
3) қала тұрғындары үшін мәдениеттің қол жетімділігін қамтамасыз ету;
4) меншік түріне қарамастан жергілікті атқарушы органдар мен ұйымдардың мемлекеттік тіл саясатын жүргізу қызметін үйлестіру;
5) дене шынықтырумен және спортпен айналысатын адамдардың, сондай-ақ дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық іс-шаралардың қатысушылары мен көрермендерінің өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету және спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізу орындарында қоғамдық тәртіпті сақтау;
6) ұлттық, техникалық және қолданбалы спорт түрлерін дамыту;
7) дене шынықтыру мен спортты қолдау және ынталандыру;
8) Әлеуметтік және білім беру функцияларын, сондай-ақ ерікті қызмет қағидатына негізделген олардың құрылымының ерекшелігін ескере отырып, спорттың барлық түрлерін дамытуға жәрдемдесу.
15. Функциялары:
1) мәдениет мекемелерінің мемлекеттік, ұлттық, кәсіптік және басқа да мерекелерді өткізудегі, мәдени-демалыс қызметін ұйымдастырудағы жұмыстарын үйлестіреді;

7. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица: индекс 101200, Карагандинская область, город Сарань, улица Жамбыла, 85А.
9. Полное наименование государственного органа:
на государственном языке – "Саран қаласының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке - государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта города Сарани".
10. Настоящее Положение является учредительным документом учреждения.
11. Финансирование деятельности учреждения осуществляется из местного бюджета.
12. Учреждению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями учреждения. Если учреждению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
13. Миссия учреждения: реализация государственной политики в области культуры, развития языков, регулирование общественных отношений в области физической культуры и спорта.
14. Задачи учреждения:
1) обеспечение культурного обслуживания населения с учетом культурных интересов и потребностей различных социально-возрастных групп;
2) создание условий для культурно-творческой деятельности, эстетического и художественного воспитания населения;
3) обеспечение доступности культуры для жителей города;
4) координация деятельности местных исполнительных органов и организаций, независимо от форм собственности, в проведении государственной языковой политики;
5) развитие массового спорта;
6) реализация основных направлений развития системы физической культуры и спорта, разработка и реализация перспективных, текущих, целевых программ по их развитию;
7) координация деятельности организаций, объединений, учреждений и предприятий города в области физической культуры и спорта;
8) планирование и проведение городских спортивно – массовых и физкультурно –оздоровительных мероприятий;
9) проведение учебно-тренировочных сборов для участия в республиканских, областных соревнованиях, формирование сборной команды города по видам спорта;
10) проведение конференций, судейских совещаний, семинаров по вопросам физической культуры и спорта.
15. Функции учреждения:
1) координирует деятельность учреждений культуры в проведении государственных, национальных, профессиональных и иных праздников, организации культурно–досуговой работы;

2) қазақ халқының және Қазақстан Республикасының басқа да халықтарының өнері мен мәдениетін, ұлттық салт – дәстүрлерін, фольклорын, қолөнер мен бейнелеу өнерін өркендету, сақтау, құру, тарату және әйгілеу, мәдени төлтума өнімдер мен қызметтердің нарығын қалыптастыру мәселелері бойынша мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар мен бірлестіктердің үйлестіруші қызметін қамтамасыз етеді;
3) бүтіндей Қазақстан Республикасына жататын Қазақстан Республикасы халықтарының мәдени мұрасын сақтайды және мемлекеттік маңызы бар мәдени құндылықтарды жасайды, (немесе) пайымдайды және осыған сәйкес оны басқа мемлекеттерге беруге құқығы жоқ;
4) мәдениет мекемелерінің инфрақұрылымының дамуын және материалдық-техникалық базасының нығаюын, мәдени-сауық мекемелерінің құрылуын және қолданылуын қамтамасыз етеді;
5) Саран қаласының барлық тұрғындары үшін спорттық, мәдени-демалыс ісшараларының жалпыға бірдей қол жетімділігін қамтамасыз етеді, салауатты өмір салтын насихаттайды, дене тәрбиесі мен спорттың дамуына ықпал етеді;
6) Саран қаласының аумағында тілдерді дамыту саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асырады, мемлекеттік және мемлекеттік емес мекемелермен, қоғамдық және басқа да ұйымдармен мемлекеттік тіл саясатын жүзеге асыру мәселелері бойынша, сондай–ақ, мекеме құзыретіне кіретін басқа да мәселелер бойынша өзара ынтымақтаса әрекет етеді;
7) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасында тілдер туралы" Заңын, қаладағы көрнекі ақпараттарды қадағалау шараларын жүзеге асыру, рейд жұмыстарын ұйымдастыру;
7.1) "Тіл туралы" заңның 25 – 3 – бабы 1 – 1) тармақшасына сәйкес Саран қаласы мен Ақтас кентінде маңдайшаларды орналастыру туралы хабарламаларды "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қабылдауды және қарауды жүзеге асырады;
7.2) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 75 – бабына сәйкес бөлім басшысына Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау және әкімшілік жаза қолдану құқығы беріледі;
7.3) Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасы Кодексінің 729 – бабының 2 – 1 тармақшасына сәйкес бөлім басшысы мен бөлімнің тіл жөніндегі бас маманына осы Кодекстің 75 – бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау және әкімшілік жазалар қолдану құқығы беріледі;
8) жеке тұлғалардың тұрғылықты жері бойынша және олардың көпшілік демалатын орындарда спортпен шұғылдануы үшін инфрақұрылым жасау жөнінде шаралар қабылдау;
9) аккредиттелген жергілікті спорт федерацияларымен бірлесіп спорт түрлері бойынша спорттық жарыстар өткізу.

2) обеспечивает координирующую деятельность государственных и негосударственных организаций, объединений в вопросах по созданию, возрождению, сохранению, распространению, популяризации искусства и культуры, национальных обычаев, традиций, фольклора народа Республики Казахстан, художественных промыслов и ремесел, формированию отечественного рынка культурной продукции;
3) сохраняет культурное наследие народа Республики Казахстан, создает и (или) интерпретирует культурные ценности, имеющие государственное значение, и в силу этого, безраздельно принадлежащих Республике Казахстан и без права передачи их иным государствам;
4) обеспечивает развитие инфраструктуры и укрепления материально – технической базы учреждений культуры, создание и функционирование культурно – досуговых организаций;
5) обеспечивает общедоступность культурно-досуговых, мероприятий для всех слоев населения города Сарани;
6) осуществляет государственную политику в области развития языков на территории города Сарани, взаимодействие с государственными и негосударственными учреждениями, общественными и иными организациями по вопросам реализации государственной языковой политики;
7) осуществление мер контроля за соблюдением Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", визуальными информациями в городе Сарани и поселке Актас, организация рейдовых работ;
7.1) в соответствии с подпунктом 1 – 1) статьи 25 – 3 Закона "О языках" осуществляет прием и рассмотрение уведомлений о размещении вывесок в городе Сарани и поселке Актас в рамках Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
7.2) В соответствии со статьей 75 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" руководителю отдела предоставляется право рассмотрения дел об административных правонарушениях и наложения административного взыскания в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
7.3) В соответствии с подпунктом 2 – 1 статьи 729 кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях руководителю отдела и главному специалисту по языкам отдела предоставляется право рассмотрения дел об административных правонарушениях и наложения административных взысканий, предусмотренных статьей 75 настоящего Кодекса;
8) принятие мер по созданию инфраструктуры для занятий спортом физических лиц по месту жительства и местах их массового отдыха;
9) проведение спортивных соревнований по видам спорта совместно с местными аккредитованными спортивными федерациями;

10) спорт түрлері бойынша құрама командаларды даярлау және олардың облыстық спорттық жарыстарға қатысуы;
11) қала аумағында бұқаралық спортты және ұлттық спорт түрлерін дамыту;
12) қала аумағында спорттық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нысан бойынша және мерзімде қала аумағында дене шынықтыру мен спортты дамыту жөніндегі ақпаратты жинау, талдау және ұсыну;
14) дене шынықтыру және спорт іс-шараларын өткізу кезінде қоғамдық тәртіпті және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
15) спорт ұйымдарына әдістемелік және консультациялық көмек көрсету;
16) мамандандырылған балалар-жасөспірімдер мектептерінің қызметін ұйымдастыру;
17) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру.
16. Мекеменің құқықтары мен міндеттері:
1) ведомстволық бағыныстылығы мен меншік нысанына қарамастан барлық мекемелердің, ұйымдардың, кәсіпорындардың қала аумағында мәдениет пен тілдерді дамыту саласында мемлекеттік саясатты сақтауын үйлестіру;
2) қаржылық тәртіпті және бюджет қаражатын ұтымды пайдалануды сақтау;
3) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнаманы бұзуға жол берген адамдарды жауапкершілікке тарту бойынша Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасау;
4) жергілікті органдардан, мемлекеттік, қоғамдық және басқа да ұйымдардан мәдениет және тілдерді дамыту саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыру үшін қажетті ақпарат сұрау;
5) заңнамаларға және осы Ережеге сәйкес белгіленген тәртіпте жергілікті атқарушы және өкілетті органдарға ұсыныстар енгізу;
6) Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің мәдениет және тілдерді дамыту салаларындағы ішкі және сыртқы саясаттарының негізгі бағыттарын іске асыру;
7) қала әкімдігінің және мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың отырыстарына қатысу;
8) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де құқықтары мен міндеттері бар.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
17. Мекемеге басшылықты жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
18. Мекеменің бірінші басшысын Саран қаласының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.

10) подготовка сборных команд по видам спорта и их выступления на областных спортивных соревнованиях;
11) развитие массового спорта и национальных видов спорта на территории города;
12) организация и проведение спортивных мероприятий на территории города;
13) сбор, анализ и предоставление информации по развитию физической культуры и спорта на территории города по форме и в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
14) обеспечение общественного порядка и общественной безопасности при проведении физкультурных и спортивных мероприятий;
15) оказание методической и консультативной помощи спортивным организациям;
16) организация деятельности неспециализированных детско-юношеских школ;
17) в пределах своей компетенции осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Права и обязанности учреждения:
1) координировать на территории города соблюдение всеми учреждениями, организациями и предприятиями, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности, государственной политики в сфере культуры и развития языков;
2) соблюдать финансовую дисциплину и рациональное использование бюджетных средств;
3) составлять протоколы об административных правонарушениях по привлечению к ответственности лиц, допустивших нарушения законадательства в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
4) запрашивать у местных исполнительных органов, государственных и негосударственных учреждений, общественных или иных организаций информацию, необходимую для выполнения государственной политики в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
5) вносить в установленном порядке предложения в местные исполнительные и представительные органы в соответствии с законодательством и настоящим Положением;
6) проводить в жизнь основные направления внутренней и внешней политики Президента, Правительства Республики Казахстан в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
7) участвовать в заседаниях акимата города и исполнительных органов, финансируемых из государственного бюджета;
8) имеет иные права и обязанности, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности государственного органа
17. Руководство учреждения осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение задач и осуществление им своих функций.
18. Первый руководитель учреждения назначается на должность и освобождается от должности акимом города Сарани.

19. Мекеменің бірінші басшысының өкілеттігі:
1) мекеме бас мамандарының функционалдық міндеттері мен өкілеттілігін белгілейді;
2) мекеменің бас мамандарының міндеттері мен өкілеттіктерін анықтайды;
3) заңнамалараға сәйкес мекеме қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
4) заңнамалармен белгіленген тәртіпте мекеменің қызметкерлеріне көтермелеу шараларын қолданады және тәртіптік жаза қолданады;
5) мемлекеттік мекеменің қаржы және өкімдік құжаттарына қол қояды;
6) мемлекеттік органдарда және өзге ұйымдарда мекеменің өкілі болады;
7) сыбайлас жемқорлыққа қарсы тұруға міндетті және бұл үшін дербес жауапкершілік жүктеледі;
8) заңнамаларға сәйкес өзге өкілеттіктерді жүзеге асырады.
9) қала әкімдігіне мемлекеттік мекеменің Ережесі мен құрылымын, сондай-ақ олардағы өзгерістерді бекітуге ұсынады;
10) мемлекеттік мекеме қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
11) мемлекеттік мекеме атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
12) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда мемлекеттік мекеменің мүдделерін білдіреді;
13) шарттар жасайды;
14) банк шоттарын ашады;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасымен, осы Ережемен және уәкілетті органмен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Мекеменің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4. Мемлекеттік органның мүлкi
20. Мекеменің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болу мүмкін. Мекеменің мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк, сондай-ақ, мекеменің өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Мекемеге бекiтiлген мүлiк коммуналдық меншiкке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, мекеме, өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. Мекемені қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мекеменің қарамағындағы ұйымдардың тiзбесi:
1) "Саран қаласының Мәдениет үйі" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;

19. Полномочия первого руководителя учреждения:
1) осуществляет общее руководство работой государственного учреждения;
2) определяет обязанности и полномочия главных специалистов учреждения;
3) в соответствии с законодательством назначает на должность и освобождает от должности работников учреждения;
4) в установленном законодательством порядке применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников учреждения;
5) подписывает финансовые и распорядительные документы государственного учреждения;
6) представляет учреждение в государственных органах и иных организациях;
7) несет персональную ответственность за исполнение антикоррупционного законодательства;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством;
9) представляет на утверждение акимата города Положение и структуру государственного учреждения, а также изменения в них;
10) утверждает должностные инструкции работников государственного учреждения;
11) без доверенности действует от имени государственного учреждения;
12) представляет интересы государственного учреждения в государственных органах, иных организациях;
13) заключает договоры;
14) открывает банковские счета;
15) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан, настоящим Положением и уполномоченным органом.
Исполнение полномочий руководителя государственного учреждения в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
20. Учреждение может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством. Имущество учреждения формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за учреждением относится к коммунальной собственности.
22. Учреждение не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение учреждения осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении учреждения:
1) коммунальное государственное казенное предприятие "Дом культуры города Сарани";

2) "Саран қаласының спорт орталығы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны;
3) "Саран қаласының орталықтандырылған кітапхана жүйесі" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны;
4) "Саран қаласы әкімдігінің Саран қаласының тілдерді дамыту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

2) коммунальное государственное учреждение "Центр спорта города Сарани";
3) коммунальное государственное учреждение "Централизованная библиотечная система города Сарани";
4) коммунальное государственное учреждение "Центр развития языков города Сарани акимата города Сарани".