Тұрғын үй сертификаттарының мөлшерін және алушылар санатының тізбесін анықтау туралы
Қарағанды қалалық мәслихатының 2025 жылғы 28 қарашадағы № 320 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, "Тұрғын үй жағдайларын жақсартуға бағытталған мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің бұйрығына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36186 болып тіркелген), Қарағанды қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1, 2-қосымшасына сәйкес Қарағанды қаласы бойынша тұрғын үйге мұқтаждар есебінде тұрған тұрғын үй сертификаттарын алушылар санаттарының мөлшері мен тізбесі анықталсын.
2. "Қарағанды қалалық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімді ресми жарияланғаннан кейін Қарағанды калалық мәслихатының интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихат төрағасы А. Бөкенов
Қарағанды қалалық мәслихатының
2025 жылғы "28" қарашадағы
XLV сессиясының № 320
шешіміне 1-қосымша
Тұрғын үй сертификаттарының мөлшері
Қарыз сомасының 10%, алайда әрбір алушы үшін қарыз сомасына қарамастан 1,5 миллион (бір миллион бес жүз мың) теңгеден артық емес.
Қарағанды қалалық мәслихатының
2025 жылғы "28" қарашадағы
XLV сессиясының № 320
шешіміне 2-қосымша
Тұрғын үй сертификаттарын алушылар санатының тізбесі
Ұлы Отан соғысының ардагерлері;
Жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер;
Басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері; Бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдар;
Мүгедектігі бар балалары бар немесе оларды тәрбиелеп отырған отбасылар;
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекiтетiн аурулар тiзiмiнде аталған кейбiр созылмалы аурулардың ауыр түрлерiмен ауыратын адамдар;
Жасына қарай зейнет демалысына шыққан зейнеткерлер;
Кәмелетке толғанға дейiн ата-аналарынан айырылған жиырма тоғыз жасқа толмаған жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар жатады. Мұндай адамдардың жасы әскери қызметке шақырылған кезде мерзiмдi әскери қызметтен өту мерзiмiне ұзартылады;
Қандастар;
Экологиялық зiлзалалар, табиғи және техногендi сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан тұрғын үйiнен айырылған адамдар;
"Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ I және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көпбалалы аналар, көпбалалы отбасылар;
Мемлекеттiк немесе қоғамдық мiндеттерiн, әскери қызметiн орындау кезiнде, ғарыш кеңістігіне ұшуды дайындау немесе жүзеге асыру кезінде, адам өмiрiн құтқару кезiнде, құқық тәртiбiн қорғау кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) адамдардың отбасылары;
Толық емес отбасылар;
Асырауында кәмелетке толмаған балалары және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жалпы білім беретін немесе кәсіптік бағдарламалар бойынша күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын, бірақ жиырма үш жасқа толмаған балалары бар жесір әйелдер (тұл ер адамдар) жатады.

Об определении размера и перечня категорий получателей жилищных сертификатов
Решение Карагандинского городского маслихата от 28 ноября 2025 года № 320
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О жилищных отношениях", приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан "Об утверждении правил реализации мер государственной поддержки, направленных на улучшение жилищных условий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36186), Карагандинский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Определить размер и перечень категорий получателей жилищных сертификатов, состоящие на учете нуждающихся в жилище по городу Караганде согласно приложению 1, 2 к настоящему решению.
2. Государственному учреждению "Аппарат Карагандинского городского маслихата" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Карагандинского городского маслихата после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель городского маслихата А. Букенов
Приложение 1
к решению ХLV сессии
Карагандинского городского маслихата
от "28" ноября 2025 года № 320
10% от суммы займа, но не более 1,5 миллиона (одного миллиона пятьсот тысяч) тенге вне зависимости от суммы займа для каждого получателя.
Приложение 2
к решению ХLV сессии
Карагандинского городского маслихата
от "28" ноября 2025 года № 320
Перечень категорий получателей жилищных сертификатов
Ветераны Великой Отечественной войны;
Ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
Ветераны боевых действий на территории других государств;
Лица с инвалидностью первой и второй групп;
Семьи, имеющие или воспитывающие детей с инвалидностью;
Лица, страдающие тяжелыми формами некоторых хронических заболеваний, перечисленных в списке заболеваний, утверждаемом уполномоченным органом в области здравоохранения;
Пенсионеры по возрасту;
Дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, не достигшие двадцати девяти лет, потерявшие родителей до совершеннолетия. При призыве таких лиц на воинскую службу возраст продлевается на срок прохождения срочной воинской службы;
Кандасы;
Лица, лишившиеся жилища в результате экологических бедствий, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
Многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" I и II степени, многодетные семьи;
Семьи лиц, погибших (умерших) при исполнении государственных или общественных обязанностей, воинской службы, при подготовке или осуществлении полета в космическое пространство, при спасании человеческой жизни, при охране правопорядка;
Неполные семьи;
Вдовы (вдовцы), имеющие на иждивении несовершеннолетних детей и детей, обучающихся по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высшего, послевузовского образования по очной форме обучения, но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста.