"Қарағанды облысының кәсіпкерлік және өнеркәсіп басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы Ережені бекіту туралы
Қарағанды облысының әкімдігінің 2025 жылғы 23 маусымдағы № 34/05 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына, "Қарағанды облысының жергілікті мемлекеттік басқару құрылымын өзгерту туралы" Қарағанды облысы әкімдігінің 2025 жылғы 11 сәуірдегі № 22/11 қаулысына сәйкес, Қарағанды облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қарағанды облысының кәсіпкерлік және өнеркәсіп басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы қоса беріліп отырған Ереже бекітілсін.
2. "Қарағанды облысының өнеркәсіп және индустриялық-инновациялық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" Қарағанды облысы әкімдігінің 2024 жылғы 6 желтоқсандағы № 69/04, "Қарағанды облысының кәсіпкерлік басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" 2023 жылғы 4 тамыздағы № 54/02 қаулылары жойылсын.
3. "Қарағанды облысының кәсіпкерлік және өнеркәсіп басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қарағанды облысының әкімі Е. Бөлекпаев
Қарағанды облысы әкімдігінің
2025 жылғы 23 маусымдағы
№ 34/05 қаулысына
қосымша
"Қарағанды облысының кәсіпкерлік және өнеркәсіп басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қарағанды облысының кәсіпкерлік және өнеркәсіп басқармасы" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік, сауда, өнеркәсіп салалары, индустриялық-инновациялық саясат және өнеркәсіп пен инновацияларды дамыту саласында инвестициялар тарту салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Ведомстволық бағынысты ұйымдары жоқ.
3. "Қарағанды облысының кәсіпкерлік және өнеркәсіп басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление предпринимательства и промышленности Карагандинской области"
Постановление акимата Карагандинской области от 23 июня 2025 года № 34/05
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О правовых актах", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", постановлением акимата Карагандинской области от 11 апреля 2025 года № 22/11 "Об изменении структуры местного государственного управления Карагандинской области" акимат Карагандинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Управление предпринимательства и промышленности Карагандинской области".
2. Отменить постановления акимата Карагандинской области от 6 декабря 2024 года № 69/04 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Управление промышленности и индустриально-инновационного развития Карагандинской области", от 4 августа 2023 года № 54/02 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Управление предпринимательства Карагандинской области".
3. Государственному учреждению "Управление предпринимательства и промышленности Карагандинской области" принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Аким Карагандинской области Е. Булекпаев
Приложение к
постановлению акимата
Карагандинской области
от 23 июня 2025 года
№ 34/05
Положение государственного учреждения "Управление предпринимательства и промышленности Карагандинской области"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление предпринимательства и промышленности Карагандинской области" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах предпринимательства, торговли, отраслей промышленности, индустриально-инновационной политики и привлечения инвестиций в сфере промышленности и развития инноваций.
2. Подведомственных организаций не имеет.
3. Государственное учреждение "Управление предпринимательства и промышленности Карагандинской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

4. "Қарағанды облысының кәсіпкерлік және өнеркәсіп басқармасы" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік және орыс тілдерінде өз атауымен мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Қарағанды облысының кәсіпкерлік және өнеркәсіп басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Қарағанды облысының кәсіпкерлік және өнеркәсіп басқармасы" мемлекеттік мекемесі, егер оған Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Қарағанды облысының кәсіпкерлік және өнеркәсіп басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Қарағанды облысының кәсіпкерлік және өнеркәсіп басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Қарағанды облысының кәсіпкерлік және өнеркәсіп басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 100008, Қазақстан Республикасы, Қарағанды облысы, Қарағанды қаласы, Әлиханов көшесі, 13.
10. Осы Ереже Қарағанды облысының кәсіпкерлік және өнеркәсіп басқармасы мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. "Қарағанды облысының кәсіпкерлік және өнеркәсіп басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру облыстық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. "Қарағанды облысының кәсіпкерлік және өнеркәсіп басқармасы" мемлекеттік мекемесіне "Қарағанды облысының кәсіпкерлік және өнеркәсіп басқармасы" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Қарағанды облысының кәсіпкерлік және өнеркәсіп басқармасы" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.

4. Государственное учреждение "Управление предпринимательства и промышленности Карагандинской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном и русском языках, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства.
5. Государственное учреждение "Управление предпринимательства и промышленности Карагандинской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Управление предпринимательства и промышленности Карагандинской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это, в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Управление предпринимательства и промышленности Карагандинской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Управление предпринимательства и промышленности Карагандинской области" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Управление предпринимательства и промышленности Карагандинской области" утверждаются в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
9. Карагандинская область, город Караганда, улица Алиханова, 13.
10. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Управление предпринимательства и промышленности Карагандинской области".
11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Управление предпринимательства и промышленности Карагандинской области" осуществляется из областного бюджета.
12. Государственному учреждению "Управление предпринимательства и промышленности Карагандинской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Управление предпринимательства и промышленности Карагандинской области".
Если государственному учреждению "Управление предпринимательства и промышленности Карагандинской области" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.

2-тарау. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері
13. Міндеттер:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке кәсіпкерлікті дамыту және қолдау жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) ішкі және сыртқы сауданы (оның ішінде электрондық сауданы) дамыту;
3) шағын және орта кәсіпкерлікті дамытуды қолдау;
4) жетекшілік ететін салалар бойынша мемлекеттік қызметтерді жүзеге асыру.
5) Қарағанды облысының тау-кен металлургия саласын дамыту;
6) Қарағанды облысының химия өнеркәсібін дамыту;
7) Қарағанды облысының құрылыс индустриясын және құрылыс материалдары өндірісін дамыту;
8) Қарағанды облысының фармацевтика өнеркәсібін дамыту;
9) Қарағанды облысының машина жасауды дамыту;
10) Қарағанды облысының жеңіл өнеркәсібін дамыту;
11) жүйе құраушы кәсіпорындардың тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алудағы қазақстандық қамту үлесін ұлғайту;
12) инвестициялық өнеркәсіптік жобаларды іске асыру және өндірісті жаңғырту;
13) республикалық және өңірлік даму институттарымен өзара іс-қимылды ұйымдастыру;
14) экономиканың басым салаларын дамытудың маңызды көзі ретінде өнеркәсіп саласында инвестициялар тарту;
15) Қарағанды облысы бойынша өнеркәсіпке инвестицияларды талдау;
16) инновацияларды тиімді енгізуді және жоғары технологиялық өндірістерді дамытуды қолдау;
17) экономиканың басым секторларындағы ғылыми-зерттеу базасын Қарағанды облысының өндірістік процесімен интеграциялау.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген көлемде өзіне жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшін мемлекеттік органдар мен ұйымдардан қажетті құжаттарды, ақпарат пен материалдарды сұрату және алу;
Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қарағанды облысының әкіміне ұсыныстар енгізу;
Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша әкімдік қаулыларының, әкім өкімдерінің және Мәслихат шешімдерінің жобаларын белгіленген тәртіппен енгізу;
кәсіпкерлікті дамытуда мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру үшін Қарағанды облысы әкімдігінің жанынан комиссиялар, кеңестер, жұмыс топтары және басқа да консультативтік-кеңесші органдар құруға бастамашылық жасау;
облыс өкілдерінің қатысуымен, сондай-ақ Басқарма жүзеге асыратын өкілеттіктерге сәйкес өткізілетін кеңестерді, жәрмеңкелерді, көрмелерді, форумдарды ұйымдастыру және оларға қатысу;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа талап арызбен жүгіну;
өзіне берілген мүлікті басқаруды жүзеге асыру;

Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) реализация государственной политики по развитию и поддержке частного предпринимательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) развитие внутренней и внешней торговли (в том числе и электронной торговле);
3) поддержка развития малого и среднего предпринимательства;
4) осуществление государственных услуг по курируемым сферам.
5) развитие горно-металлургической отрасли Карагандинской области;
6) развитие химической промышленности Карагандинской области;
7) развитие строительной индустрии и производства строительных материалов Карагандинской области;
8) развитие фармацевтической промышленности Карагандинской области;
9) развитие машиностроения Карагандинской области;
10) развитие легкой промышленности Карагандинской области;
11) увеличение доли казахстанского содержания в закупках товаров, работ и услуг, системообразующих предприятий;
12) реализация инвестиционных промышленных проектов и модернизация производства;
13) организация взаимодействия с республиканскими и региональными институтами развития;
14) привлечение инвестиций в сфере промышленности в качестве важного источника развития приоритетных отраслей экономики;
15) анализ инвестиций в промышленность по Карагандинской области;
16) поддержка эффективного внедрения инноваций и развития высокотехнологичных производств;
17) интеграция научно-исследовательской базы в приоритетных секторах экономики с производственным процессом Карагандинской области.
14. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать от государственных органов и организаций необходимые документы, информацию и материалы, для осуществления возложенных на него функций в объеме, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан;
вносить предложения акиму Карагандинской области по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
вносить в установленном порядке проекты постановлений акимата, распоряжений акима и решений Маслихата по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
инициировать создание комиссий, советов, рабочих групп и других консультативно-совещательных органов при акимате Карагандинской области для реализации мер государственной поддержки в развитии предпринимательства;
организовывать и участвовать в совещаниях, ярмарках, выставках, форумах, проводимые с участием представителей области, а также в соответствии с полномочиями, осуществляемыми Управлением;
обращаться с иском в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
осуществлять управление переданным ему имуществом;

2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын сақтау;
өз құзыреті шегінде мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыру;
өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, сондай-ақ облыс әкімі мен әкімдігінің актілері мен тапсырмаларын орындау;
сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар мен қылмыстар жасауға жол бермеу жөнінде шаралар қабылдау;
15. функциялары:
1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген құзырет шегінде Қарағанды облысында индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау, жеке кәсіпкерлікті қолдау және дамыту бойынша мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысу;
2) облыс аумағында кәсіпкерлік қызметті және инвестициялық ахуалды дамыту үшін жағдайлар жасау;
3) жеке кәсіпкерлікті дамыту үшін жағдай жасайды;
4) кәсіпкерлікті қолдаудың мемлекеттік бағдарламаларының шарттары мен қағидаларына сәйкес сыйақының пайыздық мөлшерлемесін субсидиялау, ішінара кепілдік беру, мемлекеттік гранттар беру, микрокредит беру, өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту, сондай-ақ өңірлік бағдарламалар аясында бюджеттік кредиттер беру тетігін іске асырады;
5) кәсіпкерлік ортаға, инвестициялық ахуалға және жеке кәсіпкерлікті дамыту инфрақұрылымына талдау жүргізеді;
6) өңірде шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымы объектілерін құруды және дамытуды қамтамасыз ету;
7) жергілікті атқарушы органдардың жеке кәсіпкерлік субъектілерінің бірлестіктерімен, Ұлттық палатамен және нарықтық инфрақұрылым объектілерімен өзара қарым-қатынасын дамыту стратегиясын айқындайды;
8) жеке кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі сараптамалық кеңестің қызметін ұйымдастырады;
9) жергілікті деңгейде жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдауды қамтамасыз етеді;
10) кәсіпкерлік және өнеркәсіп жөніндегі өңірлік үйлестіру кеңесі бойынша жұмысты ұйымдастырады;
11) кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі комиссияның жұмысын ұйымдастырады;
12) бақылау және қадағалау органдарының бизнес алдындағы есебінің Бірыңғай күнін өткізуді ұйымдастырады;
13) Басқарма құзыреті аясында облыстағы көтерме сауда нарықтарына баса назар аудара отырып азық түлік тауарларына баға белгілеудің бүкіл тізбегі бойынша делдалдық схемаларды тергеу жөніндегі комиссияның қызметін ұйымдастырады;
14) өңірде әлеуметтік кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
15) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес әлеуметтік кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын көрсетеді;

2) обязанности:
соблюдать нормы действующего законодательства Республики Казахстан;
осуществлять реализацию государственной политики, в пределах своей компетенции;
в пределах своей компетенции исполнять акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, а также акима и акимата области;
принимать меры по недопущению совершения коррупционных правонарушений и преступлений.
15. функции:
1) участие в реализации государственной политики по государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности, поддержки и развития частного предпринимательства в Карагандинской области в пределах, предусмотренной действующим законодательством Республики Казахстан компетенции;
2) создание условий для развития предпринимательской деятельности и инвестиционного климата на территории области;
3) создание условий для развития частного предпринимательства;
4) реализует механизм субсидирования процентной ставки вознаграждения, частичного гарантирования, предоставления государственных грантов, предоставления микрокредитования, развития производственной (индустриальной) инфраструктуры в соответствии с условиями и правилами государственных программ поддержки предпринимательства, а также предоставления бюджетных кредитов в рамках региональных программ;
5) проводит анализ предпринимательской среды, инвестиционного климата и инфраструктуры развития частного предпринимательства;
6) обеспечивает создание и развитие в регионе объектов инфраструктуры поддержки малого и среднего предпринимательства;
7) определяет стратегию развития взаимоотношений местных исполнительных органов с объединениями субъектов частного предпринимательства, Национальной палатой и объектами рыночной инфраструктуры;
8) организует деятельность экспертного совета по вопросам частного предпринимательства;
9) обеспечивает государственную поддержку частного предпринимательства на местном уровне;
10) организует работу по региональному координационному совету по предпринимательству и промышленности;
11) организует работу комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности;
12) организует проведение Единого дня отчета органов контроля и надзора перед бизнесом;
13) организует деятельность Комиссии по расследованию посреднических схем по всей цепочке ценообразования продовольственных товаров с упором на оптовые рынки в области в рамках компетенции Управления;
14) организует работу по развитию в регионе социального предпринимательства;
15) оказывает меры государственной поддержки социального предпринимательства в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;

16) тиісті облыста сауда саясатын жүргізуді қамтамасыз ету;
17) өз құзыреті шегінде ішкі сауда субъектілерінің қызметін реттеуді жүзеге асырады;
18) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде сауда қызметіне қолайлы жағдайлар жасау жөніндегі шараларды әзірлейді;
19) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін бекіту жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
20) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына рұқсат етілетін шекті бөлшек сауда бағасының мөлшерін бекіту жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
21) аумақты дамыту бағдарламасы аясында стационарлық сауда объектілерін дамыту үшін іс-шаралар кешенін іске асырады;
22) Басқарманың құзыреті аясында азаматтық қорғау және төтенше жағдайлар, халықтың тіршілігін қамтамасыз ету бойынша қызметтердің жұмысын ұйымдастырады;
23) облыста көрме-жәрмеңке қызметін ұйымдастыруды жүзеге асырады;
24) жанар-жағармай материалдарының бағасы мен көлемінің мониторингін жүзеге асырады;
25) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нысан бойынша және мерзімдерде Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбеге сәйкес ұйымдардың сатып алуларындағы қазақстандық қамту бойынша ақпаратты жинауды, талдауды және индустриялық саясатты мемлекеттік реттеу саласындағы уәкілетті органға ұсынуды жүзеге асыру;
26) облыс аумағында өндірілетін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізбесін қалыптастыру;
27) заңды тұлғалардың түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және өткізу бойынша қызметті жүзеге асыруға рұқсат беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
28) кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге арналған келісімшарттарды сақтау;
29) өз құзыреті шегінде өңірлерде мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру және орындау;
30) белгіленген талаптарға сәйкес заңды және жеке тұлғаларға Қарағанды облысының даму институттарына жобаларды ресімдеуге және ұсынуға көмек көрсету;
31) өнеркәсіпке инвестициялар бойынша мониторинг жүргізу;
32) жергілікті атқарушы билік деңгейінде шетелдік және отандық инвесторлардың инвестициялық қызметін қолдауды қамтамасыз ету;
33) облыс үшін басым инвестициялық жобаларды іске асыруды жүзеге асыратын заңды тұлғаларға инвестициялық преференциялар алуға көмек көрсету;
34) Қарағанды облысының аумағында өнеркәсіп саласындағы ғылыми қызметті үйлестіруді жүзеге асыру;
35) өнеркәсіптік кәсіпорындардың тиімділігі мен технологиялық деңгейін арттыруға бағытталған ғылыми зерттеулерді дамытуға және ғылыми әзірлемелерді енгізуге көмек көрсету;

16) обеспечивает проведение торговой политики в соответствующей области;
17) осуществляет в пределах своей компетенции регулирование деятельности субъектов внутренней торговли;
18) разрабатывает меры по созданию условий, благоприятствующих торговой деятельности в соответствующих административно-территориальных единицах;
19) организует работу по утверждению пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары;
20) организует работу по утверждению размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары;
21) реализует комплекс мероприятий для развития стационарных торговых объектов в рамках программы развития территории;
22) организует работу служб по гражданской защите и чрезвычайным ситуациям, жизнеобеспечение населения в рамках компетенции Управления;
23) осуществляет организацию выставочно-ярмарочной деятельности в области;
24) осуществляет мониторинг цен и объемов на горюче-смазочные материалы;
25) осуществление сбора, анализа и представление в уполномоченный орган в области государственного регулирования индустриальной политики информации по казахстанскому содержанию в закупках организаций согласно перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан, по форме и в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
26) формирование перечня товаров, работ и услуг, производимых на территории области, и их производителей;
27) организует работу по выдаче разрешения на осуществление деятельности по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации юридическими лицами лома и отходов цветных и черных металлов;
28) хранение контрактов на разведку, добычу общераспространенных полезных ископаемых;
29) реализация и исполнение государственных программ в регионах, в пределах своей компетенции;
30) содействие юридическим и физическим лицам в оформлении и представлении проектов в институты развития Карагандинской области в соответствии с установленными требованиями;
31) ведение мониторинга по инвестициям в промышленность;
32) обеспечение на уровне местной исполнительной власти поддержки инвестиционной деятельности иностранных и отечественных инвесторов;
33) оказание содействия в получении инвестиционных преференций юридическим лицам, осуществляющим реализацию приоритетных для области инвестиционных проектов;
34) осуществляет координацию научной деятельности в сфере промышленности на территории Карагандинской области.
35) содействие развитию научных исследований и внедрению научных разработок, направленных на повышение эффективности и технологического уровня промышленных предприятий;

36) қолданбалы ғылым және ғылыми-техникалық ынтымақтастық мәселелері бойынша ғылыми ұйымдармен, жоғары оқу орындарымен және өзге де мүдделі құрылымдармен өзара іс-қимыл жасау;
37) өңірдің ғылыми әлеуетін дамытуға бағытталған ғылыми-практикалық конференцияларды, дөңгелек үстелдерді және басқа да іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
38) облыстың жергілікті атқарушы органының тиісті шешімдерінің негізінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге, кен іздеушілікке арналған жазбаша келісімшарттар, лицензиялар және жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, темір жолдарды және гидроқұрылыстарды салу (қайта құру) және жөндеу кезінде пайдаланылатын кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге рұқсаттар беру;
39) жер қойнауын пайдаланушылардың кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге және кен іздеушілікке арналған лицензиялар шарттарының сақталуын бақылау;
40) жер қойнауын пайдаланушылардың "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде және кен іздеушілкке арналған лицензияда көзделген кен іздестіру шарттарының сақталуын бақылау;
41) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге берілген лицензиялар және кен іздеушілікке арналған лицензиялар туралы ақпаратқа қол жеткізуді қамтамасыз ету;
42) кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығының кепіл шартын беруді және тіркеуді қамтамасыз ету;
43) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Кодексінің негізінде жасалған келісімшарттар бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесті) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілерді ауыстыруға рұқсат беру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
44) Қарағанды облысында іске асырылатын индустриялық - инновациялық даму саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына қатысты конкурс не тікелей келіссөздер ұйымдастыру;
45) Қарағанды облысында іске асырылатын индустриялық-инновациялық даму саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша шарттар жасасу;
46) индустриялық-инновациялық даму саласындағы цифрлық технологияларды дамыту;
47) Инвестициялар тарту және инвестициялық ахуалды жақсарту жөніндегі кеңестің; сараптамалық кеңестердің жұмысын ұйымдастыру;
48) болашақ құрылыс учаскесі астындағы жер қойнауында пайдалы қазбалардың жоқ немесе оның аз мөлшерде екендігі туралы қорытынды беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
49) пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға рұқсат беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;

36) взаимодействие с научными организациями, высшими учебными заведениями и иными заинтересованными структурами по вопросам прикладной науки и научно-технического сотрудничества;
37) организация и проведение научно-практических конференций, круглых столов и других мероприятий, направленных на развитие научного потенциала региона;
38) выдача письменных разрешении, лицензий на добычу общераспространенных полезных ископаемых, старательство, и разрешений на разведку, добычу общераспространенных полезных ископаемых, используемых при строительстве (реконструкции) и ремонте автомобильных дорог общего пользования, железных дорог и гидросооружений, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан на основании соответствующих решений местного исполнительного органа области;
39) контроль за соблюдением недропользователями условий лицензий на добычу общераспространенных полезных ископаемых, на старательство;
40) контроль за соблюдением недропользователями условий старательства, предусмотренных лицензией на старательство и Кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании";
41) обеспечение доступа к информации о выданных лицензиях на добычу общераспространенных полезных ископаемых и лицензиях на старательство;
42) обеспечивает выдачу и регистрацию договора залога права недропользования на разведку, добычу общераспространенных полезных ископаемых;
43) организует работу по выдаче разрешения на переход права недропользования (доли в праве недропользования) и (или) объектов, связанных с правом недропользования по заключенным контрактам на основании Кодекса "О недрах и недропользовании";
44) организация конкурса либо прямых переговоров в отношении проектов государственно-частного партнерства в области индустриально-инновационного развития, реализующихся в Карагандинской области;
45) заключение договоров по проектам государственно-частного партнерства, в области индустриально-инновационного развития, реализующихся в Карагандинской области;
46) развитие цифровых технологий в области индустриально-инновационного развития;
47) организация работы Совета по привлечению инвестиций и улучшению инвестиционного климата; экспертных советов;
48) организует работу по выдаче заключения об отсутствии или малозначительности полезных ископаемых в недрах под участком предстоящей застройки;
49) организует работу по выдаче разрешения на застройку площадей залегания полезных ископаемых;

50) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Кодексінің негізінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарды өзгерту туралы қосымша келісім жасасу жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
51) облыстың жергілікті атқарушы органының тиісті шешімдері негізінде (әкімдік отырысы) кең таралған пайдалы қазбаларды барлау немесе өндіру жөніндегі жер қойнауын пайдалану құқығын (келісімшарттар, лицензиялар) және кен іздеушілікті тоқтатады (кері қайтарып алу);
52) мемлекеттік органның қызметінде жобалық басқаруды жүзеге асырады;
53) жетекшілік ететін салалардағы көрсеткіштерге мониторингті, талдауды және болжауды жүзеге асырады;
54) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқармаға басшылықты Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) қолданыстағы заңнамаға сәйкес Басқарма қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2) заңнамаға сәйкес Басқарма қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
3) Басқарма бөлімдерінің құрылымы мен ережелерін бекітеді;
4) өз өкілеттігі шегінде бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
5) заңнамада белгіленген тәртіппен қызметкерлерді көтермелейді және оларға тәртіптік жаза қолданады;
6) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөнінде шаралар қабылдайды және ол үшін дербес жауапты болады;
7) бағынысты қызметкерлердің сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауының алдын алу бойынша шаралар қабылдайды және бұл үшін дербес жауапты болады;
8) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Басқарма атынан өкілдік етеді;
9) заңнамаға сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктерін орындау, ол болмаған кезеңде, оны қолданыстағы заңнамаға сәйкес алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Басқарма заңнамамен қарастырылған жағдайда жедел басқару құқығында жекелеген мүлікке ие болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер арқылы сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) есебінен қалыптастырылады.

50) организует работу по заключению дополнительного соглашения об изменении контрактов на недропользование на основании Кодекса "О недрах и недропользовании";
51) прекращение (отзыв) права недропользования (контракты, лицензии) по разведке или добычи общераспространенных полезных ископаемых и старательства на основании соответствующих решений местного исполнительного органа области (заседание акимата);
52) осуществляет проектное управление в деятельности государственного органа;
53) осуществляет мониторинг, анализ и прогнозирование показателей в курируемых сферах;
54) осуществляет иные полномочия, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должность и освобождаются от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) определяет обязанности и полномочия работников Управления в соответствии с действующим законодательством.;
2) в соответствии с законодательством назначает и освобождает от должности работников Управления;
3) утверждает структуру и положения об отделах Управления;
4) издает приказы и дает указания в пределах своих полномочий;
5) в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников;
6) принимает меры по противодействию коррупции и несет за это персональную ответственность;
7) принимает меры по предупреждению совершения коррупционных правонарушений подчиненными сотрудниками и несет за это персональную ответственность;
8) представляет Управление в государственных органах и иных организациях;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Басқарма өзгесі заңнамамен белгіленбесе, қаржыландыру жоспары бойынша оған берілген қаражат есебінен сатып алынған, өзіне бекiтілiп берілген мүлiктi өз еркімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5-тарау. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

22. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.