Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2025 жылғы 5 маусымдағы № 259-НҚ бұйрығы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 16-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Экономика және қаржы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы Қ. Ысқақов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
2025 жылғы 5 маусымдағы
№ 259-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 16-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғым пайдаланылады:
мемлекеттік тапсырма – жарғылық капиталына мемлекет қатысатын квазимемлекеттік сектор субъектілеріне және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын өзге де заңды тұлғаларға жекелеген мемлекеттік қызметтер көрсетуге және басқа да мiндеттердi орындауға тапсырыс беру.
2-тарау. Мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау тәртібі
3. Мемлекеттік тапсырманың құны тікелей және жанама шығыстардың сомасы негізге алына отырып, мынадай формула бойынша айқындалады:
Қ= ТШ+ЖШ, мұндағы:
Қ – мемлекеттік тапсырманың құны;
ТШ – тікелей шығыстар;
ЖШ – жанама шығыстар.

Об утверждении Правил определения стоимости государственного задания Министерства культуры и информации Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 5 июня 2025 года № 259-НҚ
В соответствии с пунктом 4 статьи 16 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения стоимости государственного задания Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
2. Департаменту экономики и финансов Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Руководителя аппарата Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий
обязанности министра
К. Искаков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
от 5 июня 2025 года
№ 259-НҚ
Правила определения стоимости государственного задания Министерства культуры и информации Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения стоимости государственного задания Министерства культуры и информации Республики Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 16 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан и устанавливают порядок определения стоимости государственного задания.
2. В настоящих Правилах используется следующее понятие:
государственное задание – заказ субъектам квазигосударственного сектора с участием государства в уставном капитале и иным юридическим лицам, определяемым Правительством Республики Казахстан, на оказание отдельных государственных услуг и выполнение других задач.
Глава 2. Порядок определения стоимости государственного задания
3. Стоимость государственного задания определяется исходя из суммы прямых и косвенных расходов по следующей формуле:
С = ПР+КР, где:
С – стоимость государственного задания;
ПР – прямые расходы;
КР – косвенные расходы.

4. Мемлекеттік тапсырма құнына мынадай шығындар:
1) ықтимал залалдарға резервтер қалыптастыру;
2) өткен кезеңдердің өзге де борыштары мен залалдарын жабу;
3) демеушілік көмек енгізілмейді.
3-тарау. Мемлекеттік тапсырманың құнын айқындауға арналған шығындардың түрлері
5. Тікелей шығыстар мемлекеттік тапсырманы жүргізуге байланысты мынадай шығыстарды қамтиды:
1) салықтарды және басқа да міндетті аударымдарды есепке ала отырып, өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстар;
2) мемлекеттік тапсырманы орындайтын персоналдың іссапар шығыстары (ел ішіндегі және (немесе) елден тыс жерлердегі қызметтік сапарларды);
3) корпорациялық табыс салығын және бейрезиденттердің қосылған құн салығын есепке ала отырып, отандық теле-, радио өніміне лицензиялық құқықтарды сатып алу;
4) корпорациялық табыс салығын және бейрезиденттердің қосылған құн салығын есепке ала отырып, шетелдік теле-, радио өніміне лицензиялық құқықтарды сатып алу;
5) авторлық және сабақтас құқықтар бойынша шығыстарды, техникалық қадағалау бойынша инжинирингтік қызметтер көрсету;
6) тауар-материалдық қорларды (оның ішінде, жанар-жағармай материалдарын, шаруашылық материалдарын, кеңсе керек-жарақтарын, декорацияларды, косметиканы, гримді, дәрі-дәрмектерді, оқу процесін жүзеге асыруға арналған материалдарды) сатып алу;
7) отандық сериалдарды шығару;
8) телевизиялық өнімдерді (аутсорсингтік жобаларды) сатып алу;
9) өз бағдарламаларын шығару;
10) ақпараттық қызметтер (оның ішінде шетелдік ақпараттық агенттіктердің қызметтері);
11) теле-, радиобағдарламалар сигналын тарату;
12) теле-, радио жабдықтарын жалға алу;
13) байланыс, интернет қызметтері, пошта қызметтері, смс-тарату, хостинг алаңы;
14) медиаорталықтың қызметтері;
15) жалға алу бойынша қызметтер, оның ішінде операциялық қызметтер;
16) веб-сайтты, веб-платформаларды әзірлеуге, доменді және хостингті жалға алуға және оларды техникалық сүйемелдеуге және техникалық қолдауға арналған шығыстар;
17) өндірістік персоналды даярлау және біліктілігін арттыру, форумдар мен конференцияларға қатысу;
18) мемлекеттік тапсырма шеңберіндегі іс-шараларды орындау үшін жеке және заңды тұлғалардың көрсетілетін қызметтеріне арналған шығыстар (оның ішінде аударма, сараптамалық, консультациялық, дизайнерлік, беттеу, медициналық, архивтік, типографиялық, ақпараттық қызметтер);
19) өндірістік үй-жайлардың коммуналдық қызметтері;
20) тікелей шығыстар бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер;
21) ақпараттық-талдамалық жүйелердің қызметтері;
22) мерзімді баспасөз басылымдарына және өзге де бұқаралық ақпарат құралдарына (интернет басылымдар) жазылу қызметтері;

4. В стоимость государственного задания не включаются следующие затраты:
1) формирование резервов на возможные убытки;
2) покрытие прочих долгов и убытков прошлых периодов;
3) спонсорская помощь.
Глава 3. Виды затрат для определения стоимости государственного задания
5. Прямые расходы включают следующие расходы, связанные с проведением государственного задания:
1) расходы по оплате труда производственного персонала с учетом налогов и других обязательных отчислений;
2) командировочные расходы персонала, выполняющего государственное задание (служебные разъезды внутри страны и (или) за пределы страны);
3) приобретение лицензионных прав на отечественную теле-, радио продукцию с учетом корпоративного подоходного налога и налога на добавленную стоимость за нерезидента;
4) приобретение лицензионных прав на иностранную теле-, радио продукцию с учетом корпоративного подоходного налога и налога на добавленную стоимость за нерезидента;
5) расходы по авторским и смежным правам, инжиниринговые услуги по техническому надзору;
6) приобретение товарно-материальных запасов (в том числе, горюче-смазочные материалы, хозяйственные материалы, канцелярские принадлежности, декорации, косметика, грим, медикаменты, материалы на осуществление учебного процесса);
7) производство отечественных сериалов;
8) приобретение телевизионной продукции (аутсорсинговые проекты);
9) производство собственных программ;
10) информационные услуги (в том числе, услуги зарубежных информационных агентств);
11) распространение сигнала теле-, радиопрограмм;
12) аренда теле-, радио оборудования;
13) услуги связи, интернет, почтовые услуги, смс-рассылка, хостинговая площадка;
14) услуги медиацентра;
15) услуги по аренде, в том числе операционные;
16) расходы на разработку веб-сайта, веб-платформ, аренда домена и хостинга, и их техническое сопровождение и техническая поддержка;
17) подготовка и повышение квалификации производственного персонала, участие в форумах и конференциях;
18) услуги физических и юридических лиц для выполнения мероприятий в рамках государственного задания (в том числе переводческие, экспертные, консультационные, дизайнерские, верстальные, медицинские, архивные, услуги типографии, информационные);
19) коммунальные услуги производственных помещений;
20) налоги и другие обязательные платежи в бюджет по прямым расходам;
21) услуги информационно-аналитических систем;
22) услуги подписки на периодические печатные издания и иные средства массовой информации (интернет издания);

23) спутниктік, кабельдік және цифрлық телевидение қызметтері;
24) медиа өлшеулерді жүргізу жөніндегі қызметтер;
25) сақтандыру, оның ішінде: шетелдік іссапарлар кезінде өмірді, сахналық декорацияларды сақтандыру, мәдени құндылықтарды, оның ішінде музей заттарын және музей коллекцияларын сақтандыру;
26) білім беру-танымдық турлар (лагерлер);
27) өкілдік шығыстар;
28) мемлекеттік тапсырманы іске асыру үшін қажетті ақпараттық жүйелерді әзірлеу, оларды техникалық сүйемелдеу және техникалық қолдау;
29) материалдық емес активтерді сатып алу және (немесе) дайындау, сондай-ақ оларды пайдаланумен байланысты шығыстар;
30) меншік иелерінен архив материалдарын сатып алу, көшірмесін жасау және архив деректеріне қол жеткізу қызметтеріне ақы төлеу;
31) көліктік және логистикалық қызметтер;
32) кітаптарды, журналдарды, жинақтарды, әдістемелік құралдарды басып шығару және таралымын көбейту, полиграфиялық қызметтер көрсету;
33) зияткерлік меншікке авторлық және лицензиялық құқықтарды сатып алу;
34) шетелде музей экспонаттары көрмелерін және тақырыптық көрсетілімдерді өткізу;
35) конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер, форумдар, лекторийлер, отырыстар, осындай іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу, білім беру курстарын, семинар-тренингтер, білім беру іс-шараларын, тікелей эфирлерді ұйымдастыру және өткізу;
36) әлеуметтік желілерде қоғамдық сұрау салуларды мониторингілеу және бұқаралық ақпарат құралдары мен әлеуметтік медиа мониторингісіне қол жеткізу бойынша көрсетілген қызметтер;
37) мемлекеттік тапсырманы іске асыру үшін қажетті әлеуметтік, талдамалық зерттеулер;
38) дубляждау, жазу, монтаждау, актерлерді тарту (дыбыс жолы), бейнемонтаждау, дыбыс жазу, қайта жазу бойынша көрсетілетін қызметтер;
39) аудио және бейнероликтерді, аудио және бейне контентті, бағдарламалар мен фильмдерді дайындау және ілгерілету;
40) жобаларды ақпараттық жария ету бойынша көрсетілген қызметтер;
41) дінаралық диалогқа қосқан үлесі үшін халықаралық сыйлық және құрмет медалін дайындау;
42) мемлекеттік тапсырманы орындау үшін жарналар төлеу;
43) қойылымдарды, концерттік іс-шараларды, оның ішінде Мемлекет басшысының қатысуымен өткізілетін концерттік іс- шараларды ұйымдастыру және өткізу;
44) тарих және мәдениет ескерткішін ғылыми-реставрациялау жұмыстары бойынша көрсетілетін қызметтер;
45) "Әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтарға әлеуметтік көмектің мөлшерін, көздерін, түрлерін және оны беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 12 наурыздағы № 320 қаулысына сәйкес әлеуметтік көмек көрсетілетін білім алушыларға әлеуметтік көмек көрсету;

23) услуги спутникового, кабельного и цифрового телевидения;
24) услуги по проведению медиазамеров;
25) страхование, в том числе: страхования жизни при заграничных командировках, сценических декораций, страхование культурных ценностей, в том числе музейных предметов и музейных коллекций;
26) образовательно-познавательные туры (лагеря);
27) представительские расходы;
28) разработка информационных систем, и их техническое сопровождение и техническая поддержка необходимого для реализации государственного задания;
29) приобретение и (или) изготовление нематериальных активов, также расходы, связанные с их эксплуатацией;
30) закуп и копирование архивных материалов у обладателей и оплата услуг доступа к архивным данным;
31) транспортные и логистические услуги;
32) издание и тиражирование книг, журналов, сборников, методических пособий, полиграфические услуги;
33) приобретение авторских и лицензионных прав на интеллектуальную собственность;
34) проведение выставок музейных экспонатов и тематических показов;
35) организация и проведение конференций, семинаров, круглых столов, форумов, лекториев, заседаний, аналогичных мероприятий; организация и проведение образовательных курсов, семинар-тренингов, образовательных мероприятий, прямых эфиров;
36) услуги по мониторингу общественных запросов в социальных сетях и предоставлению доступа мониторинга средств массовой информации и социальных медиа;
37) социологические, аналитические исследования, необходимые для реализации государственного задания;
38) услуги дубляжа, запись, монтаж, привлечение актеров (звуковая дорожка), видеомонтажа, звукозаписи, перезаписи;
39) изготовление и продвижение аудио и видеороликов, аудио и видеоконтента, программ и фильмов;
40) услуги по информационному освещению проектов;
41) международная премия за вклад в межрелигиозный диалог и изготовление почетной медали;
42) оплата взносов для выполнения государственного задания;
43) организация и проведение постановок, концертных мероприятий, в том числе с участием Главы государства;
44) услуги научно-реставрационных работ на памятнике истории и культуры;
45) предоставление социальной помощи обучающимся, которым оказывается социальная помощь согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2012 года № 320 "Об утверждении размеров, источников, видов и Правил предоставления социальной помощи гражданам, которым оказывается социальная помощь";

46) интернаттың дарынды балаларын тамақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер, 1-4 сынып оқушыларын ыстық тамақпен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтер;
47) театр-сахналық киімді, аяқ киімді және деректемелерді дайындау бойынша көрсетілетін қызметтер;
48) іс-шаралардың бейне контентін дайындау бойынша көрсетілетін қызметтер;
49) визалық қолдау көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер.
6. Жанама шығыстар тікелей мемлекеттік тапсырманы іске асыруға жатқызуға болмайтын, өндірістік процеске байланысты емес шығыстардан басқа шығыстардың барлық басқа түрлерінің сомасын қамтиды.
Мемлекеттік тапсырманы орындауға арналған жанама шығыстарға мыналар жатады:
1) әкімшілік-басқару персоналының еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстар;
2) жанама шығыстар бойынша салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер;
3) коммуналдық қызметтер;
4) тауар-материалдық қорларды, материалдық емес активтерді сатып алу, сондай-ақ оларды пайдалануға байланысты шығыстар;
5) жанар-жағармай материалдарын сатып алу;
6) әкімшілік-басқару персоналы үшін іссапар шығыстары;
7) банктік қызметтер;
8) пошталық және курьерлік қызметтер;
9) авторлық құқыққа, өртке қарсы және күзет қызметтеріне, еңбекті қорғауға және қауіпсіздік техникасына арналған шығыстар, нотариалдық қызметтер, тарифке енгізілген қызметтер;
10) негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді ағымдағы жөндеу және оларға қызмет көрсету (ғимараттар мен үй-жайларды, жабдықтарды, көлік және негізгі құралдарды күтіп-ұстау, оларға қызмет көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер);
11) аудиторлық шығыстар;
12) полиграфия қызметтері;
13) сақтандыру;
14) ақпараттық қызметтер;
15) порталдарды ілгерілету;
16) әкімшілік персоналды даярлау және олардың біліктілігін арттыру, оқыту бойынша шығыстар;
17) спутниктік, кабельдік және цифрлық телевидение қызметтері;
18) консультациялық шығыстар;
19) мерзімді баспа басылымдарына және өзге де бұқаралық ақпарат құралдарына (интернет басылымдарына) жазылу;
20) құжаттарды тігу/ғылыми-техникалық өңдеу және архив қызметтері;
21) тәуелсіз директорларға сыйақы беру, есепті кезеңнің қорытындысы бойынша атқарушы органның, ішкі аудит қызметінің басшысына және корпоративтік хатшыға сыйлықақы беру;
22) заңды тұлғаның бизнес процестерінің сапа менеджменті жүйесін енгізу;
23) байланыс, интернет қызметтері, пошталық көрсетілетін қызметтер, смс-тарату, хостинг алаңы;
24) мүлікті бағалау.

46) услуги питания для одаренных детей интерната, услуги обеспечения горячим питанием школьников 1-4 классов;
47) услуги по изготовлению театрально-сценической одежды, обуви и реквизитов;
48) услуги по изготовлению видео контента мероприятий;
49) услуги по оказанию визовой поддержки.
6. Косвенные расходы включают сумму всех других видов расходов, кроме расходов, которые не могут быть напрямую отнесены к реализации государственного задания, не связаны с производственным процессом.
К косвенным расходам на выполнение государственного задания относятся:
1) расходы по оплате труда административно-управленческого персонала;
2) налоги и другие обязательные платежи в бюджет по косвенным расходам;
3) коммунальные услуги;
4) приобретение товарно-материальных запасов, нематериальных активов, а также расходы, связанные с их эксплуатацией;
5) приобретение горюче-смазочных материалов;
6) командировочные расходы для административного-управленческого персонала;
7) банковские услуги;
8) почтовые и курьерские услуги;
9) расходы на авторское право, противопожарные и охранные услуги, охрану труда и технику безопасности, нотариальные услуги, услуги включенные в тариф;
10) текущий ремонт и обслуживание основных средств, нематериальных активов (услуги по содержанию, обслуживанию зданий и помещений, оборудования, транспортных и основных средств);
11) аудиторские расходы;
12) полиграфические услуги;
13) страхование;
14) информационные услуги;
15) продвижение порталов;
16) расходы по подготовке и повышению квалификации, обучению административного персонала;
17) услуги спутникового, кабельного и цифрового телевидения;
18) консультационные расходы;
19) подписка на периодические печатные издания и иные средства массовой информации (интернет издания);
20) услуги подшивки/ научно-технической обработки документов и архива;
21) вознаграждение независимых директоров, премирование по итогам отчетного периода руководящего исполнительного органа, службы внутреннего аудита и корпоративного секретаря;
22) внедрение систем менеджмента качества бизнес процессов юридического лица;
23) услуги связи, интернет, почтовые услуги, смс-рассылка, хостинговая площадка;
24) оценка имущества.