"Жеткізу тізбегіндегі суық тізбекті қызмет көрсету" және "Автомобиль көлігіндегі көлік-экспедициялық қызметтер" кәсіби стандарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2025 жылғы 18 қаражелтоқсандағы № 429 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Жеткізу тізбегіндегі суық тізбекті қызмет көрсету" кәсіптік стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Автомобиль көлігіндегі көлік-экспедициялық қызметтер" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Көлік саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық бекітілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде электрондық нысанда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы М. Қалиақпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Бұйрығына 1-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Жеткізу тізбегіндегі суық тізбекті қызмет көрсету"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Жеткізу тізбегіндегі суық тізбекті қызмет көрсету" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33401 болып тіркелген) бекітілген Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту қағидаларына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламарын қалыптастыруға, және қызметкерлердің кәсіби қызметті стандарттау саласында жүзеге асыруы, оның ішінде белгілі бір еңбек функцияларын орындауы үшін қажетті біліктілік деңгейлерін анықтауға, сондай-ақ жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының білім беру бағдарламаларын әзірлеу кезінде қолдануға арналған.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:

Об утверждении профессиональных стандартов "Обслуживание холодовой цепи поставок" и "Транспортно-экспедиционные услуги на автомобильном транспорте"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 18 декабря 2025 года № 429
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) профессиональный стандарт "Обслуживание холодовой цепи поставок" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) профессиональный стандарт "Транспортно-экспедиционные услуги на автомобильном транспорте" согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту транспортной политики Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий
обязанности министра
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Профессиональный стандарт: "Обслуживание холодовой цепи поставок"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Обслуживание холодовой цепи поставок" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года
2. № 377 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33401) и предназначен для определения уровней квалификаций, необходимых для осуществления работниками в сфере стандартизации профессиональной деятельности, в том числе выполнения определенных трудовых функций, а также для применения при разработке образовательных программ организаций высшего, послевузовского, технического и профессионального образования.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:

1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) инвентаризация – бұл материалдық құндылықтардың нақты бар-жоғын тексеру және анықталған мөлшерді бухгалтерлік есеп деректерімен салыстыру процесі;
4) интермодальды тасымалдау – бұл жүк бірлігін (бір пакеттегі бірнеше жүкті) әртүрлі көлік түрлері арқылы бір оператордың ұйымдастыруымен және біртұтас көлік құжаты бойынша тасымалдау;
5) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
6) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
7) кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
8) көлік логистикасы – тасымалдау процесіне қатысушылардың тасымалдаудың (тасымалдаудың) әрбір кезеңінде жүктердің қозғалысына мониторингті қамтитын көліктің (теміржол, автомобиль, теңіз, ішкі су, әуе) әртүрлі түрлерін пайдалана отырып, жүк жөнелтушіден (өндірушіден) жүк алушыға дейінгі оңтайлы маршрут бойынша жүктерді тасымалдауды (тасымалдауды)жоспарлау және басқару жөніндегі өзара байланысты
іс-қимылдарының жиынтығы;
9) көлік экспедициясы – бұл әртүрлі көлік түрлерімен жүктерді тасымалдауды ұйымдастыруға және мамандандырылған экспедиторлық ұйымдар жүзеге асыратын жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларға ілеспе қызметтерді ұсынуға бағытталған қызмет;
10) қорларды басқару – бұл қорлардың оңтайлы көлемін анықтау және оны сақтау, сондай-ақ олардың қаржыландыруын қамтамасыз ету процесі;
11) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
12) логгерлер – тоңазытқыштардағы температураны өлшейтін және тіркейтін құрылғылар;
13) логистикалық орталықтар – бұл жүктің өңделуі мен сақталуымен айналысатын, қажет болған жағдайда олардың кедендік рәсімделуін жүзеге асыратын кәсіпорындар;
14) логистикалық тоңазытқыш терминал – бұл тоңазытқыш қоймалары бар логистикалық терминалдар, олар тез бұзылатын жүктің ағымын елдің басқа аймақтарына ұйымдастыруға қызмет етеді;

1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) инвентаризация – это проверка фактического наличия материальных ценностей и сверка выявленного количества с данными бухгалтерского учета;
4) интермодальная перевозка – перевозка грузовой единицы (нескольких грузов в единой упаковке) транспортом разных видов под организацией одного оператора и по единому транспортному документу;
5) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
6) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
7) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
8) транспортная логистика – совокупность взаимосвязанных действий участников перевозочного процесса по планированию и управлению транспортировкой (перевозкой) грузов от грузоотправителя (производителя) до грузополучателя по оптимальному маршруту с использованием различных видов транспорта (железнодорожного, автомобильного, морского, внутреннего водного, воздушного), включающих мониторинг за движением грузов на каждом этапе транспортировки (перевозки);
9) транспортная экспедиция – это деятельность, направленная на организацию перевозки грузов различными видами транспорта и предоставление сопутствующих услуг грузоотправителям и грузополучателям, которую осуществляют специализированные экспедиторские организации;
10) управление запасами – это процесс определения и поддержания оптимального размера запасов, а также обеспечение их финансирования;
11) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
12) логгеры – измерители-регистраторы температуры в рефрижераторах;
13) логистические центры – это предприятия, которые занимаются обработкой и хранением грузов, а также их таможенным оформлением при наличии необходимости;
14) логистический холодильный терминал – логистические терминалы с холодильными складами, служащие для организации грузопотоков скоропортящихся грузов в другие регионы страны;

15) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
16) рефрижератор – ұл белгілі бір температуралық режимді сақтауды қажет ететін жүктерді тасымалдауға арналған тоңазытқыш жабдықтарымен жабдықталған мамандандырылған көлік құралы;
17) суық тізбекті қызмет көрсету – бұл сақтау және тасымалдау кезінде оңтайлы температураны, ең алдымен иммунобиологиялық типтегі медициналық препараттарды, сондай-ақ тасымалдау мен сақтаудың арнайы температуралық жағдайларын талап ететін, тұтынушыға жеткізу кезінде белгіленген нормативтік жарамдылық мерзімі шегінде жүк сапасының сақталуын қамтамасыз ететін тез тез бұзылатын немесе мұздатылған жүктерді қамтамасыз ететін ұйымдастырушылық және практикалық сипаттағы іс-шаралар жүйесінің үздіксіз жұмыс істеуі жөніндегі қызмет түрі;
18) ТБ-өнім – тез бұзылатын өнім, арнайы тасымалдау, сақтау және өткізу шарттарын қажет ететін, белгіленген мерзімде сатылуы тиіс тез бұзылатын өнім;
19) температураға тәуелді жүк – тасымалдау кезінде белгілі бір температуралық режимді қамтамасыз ететін жылжымалы құрамды (изотермиялық фургондар, тоңазытқыштар) қолдануды талап ететін жүктер;
20) тоңазытқыш (суық) тізбек – бұл салқындатылған ортада сақтауды қажет ететін тауарларды сақтау мен тасымалдауға арналған қызметтер кешені;
21) халықаралық тасымалдар – бұл жүктерді кез келген көлік түрімен тасымалдау, және оның халықаралық сипатқа ие болуы (жіберу және жеткізу орны әртүрлі елдерде орналасқан, тасымалдау шетелдің аумағы арқылы жүзеге асырылады);
22) экспедиторлық құжаттар – клиенттің экспедиторға құқықтары мен міндеттерін бергенін растайтын құжаттар, сондай-ақ халықаралық құжаттар, оның ішінде Халықаралық сауда-өнеркәсіп палатасы мойындаған Халықаралық Экспедиторлық қауымдастықтар федерациясы қабылдаған құжаттар;
23) ИСО (ISO, International Organization for Standardization, Халықаралық стандарттау ұйымы) – стандарттар шығарумен айналысатын халықаралық ұйым;
24) Incoterms (International commercial terms) – сөздік форматындағы халықаралық қағидалар, ол жеке сипаттағы сыртқы сауда саласында, ең алдымен франкоға (ағылш. free — "тазарту") - сатушыдан сатып алушыға жауапкершіліктің ауысу орындары;
25) TQM/СМК (Total Quality Management, әмбебап сапа менеджменті) – барлық ұйымдық процестердің сапасын үздіксіз арттыруға бағытталған жалпыұйымдық әдіс;

15) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
16) рефрижератор – это специализированное транспортное средство, оснащенное холодильным оборудованием, предназначенное для перевозки грузов, требующих поддержания определенного температурного режима;
17) обслуживание холодовой цепи – это вид деятельности по беспрерывному функционированию системы мероприятий организационного и практического характера, которая обеспечивает оптимальную температуру при хранении и транспортировке, прежде всего медицинских препаратов иммунобиологического типа, а также скоропортящихся или замороженных грузов, требующих специальных температурных условий транспортировки и хранения, обеспечивающих сохранность качества груза в пределах установленного нормативного срока годности при его доставке до потребителя;
18) СП-продукция – скоропортящаяся продукция; продукция, требующая специальных условий транспортирования, хранения и реализации в строго регламентируемые сроки;
19) термозависимые грузы – это грузы, при перевозке которых следует использовать подвижной состав, обеспечивающий поддержание конкретного температурного режима (изотермические фургоны, рефрижераторы);
20) холодильная (холодовая) цепь – комплекс услуг по хранению и транспортировке товаров, требующих хранения в охлаждаемой среде;
21) международные перевозки – это перемещение грузов, осуществляемое посредством какого-либо вида транспорта и носящее международный характер (место отправления и место назначения находятся в разных странах, перевозка осуществляется через территорию иностранного государства);
22) экспедиторские документы – документы, подтверждающие передачу клиентом прав и обязанностей экспедитору, а также международные документы, в том числе принятые Международной Федерацией экспедиторских ассоциаций, признанные Международной Торгово-промышленной палатой;
23) ИСО (ISO, International Organization for Standardization, Международная организация по стандартизации) – международная организация, занимающаяся выпуском стандартов;
24) Incoterms (International commercial terms) – международные правила в формате словаря, обеспечивающие однозначные толкования наиболее широко используемых торговых терминов в области внешней торговли частного характера, прежде всего, относительно франко (англ. free – "очистки") – места перехода ответственности от продавца к покупателю;
25) TQM/СМК (Total Quality Management, Всеобщее управление качеством) – общеорганизационный метод непрерывного повышения качества всех организационных процессов;

26) WMS (Warehouse Management System, Қойманы басқару жүйесі) – бұл профильдік кәсіпорынның қойма жұмысының бизнес-процестерін басқаруды автоматтандыруды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) БА – басшы, маман және басқа да лауазымдардың біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) ҚР ЖҚҚ – Қазақстан Республикасының Жол қозғалысы қағидалары;
4) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
5) ТЖКБ – техникалық және кәсіби білім;
6) ТМҚ – тауарлық-материалдық құндылықтар;
7) ХАТ – халықаралық автомобиль тасымалдары;
8) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Жеткізу тізбегіндегі суық тізбекті қызмет көрсету".
5. Кәсіптік стандарттың коды: H128.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау:
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.2 Қосалқы көлік қызметі;
52.21 Құрлықтағы жол көлігінің қосалқы қызметі;
52.21.9 Құрлық көлігінің өзге де қосалқы қызметі.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Жеткізу тізбегіндегі суық тізбекті қызмет көрсету" кәсіби стандарты әртүрлі көлік түрлерімен тасымалданатын, арнайы температуралық режимді қажет ететін тез бұзылатын немесе мұздатылған жүктерді тасымалдау мен сақтау ұйымдастыруға қойылатын талаптарды белгілейді. Бұл талаптар тауардың тұтынушыға жеткізілген кезде оның белгіленген нормативтік сақтау мерзімінде сапасының сақталуын қамтамасыз етуге бағытталған.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) Логистика маманы (көлік түрлері бойынша суық тізбек маманы) –
4 СБШ-нің деңгейі;
2) Көлік менеджері (суық тізбекті жеткізуді логистика менеджері) –
5 СБШ-нің деңгейі;
3) Жүргізуші-экспедитор (рефрижератор жүргізушісі) – 2 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Логистика маманы (көлік түрлері бойынша суық тізбек маманы)":
Топтың коды:
2432-0
Қызмет атауының коды:
2432-0-008
Кәсіптің атауы:
Логистика маманы (көлік түрлері бойынша суық тізбек маманы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
11-параграф. "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген)
Жүктерді тасымалдау экспедиторы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіптік білім немесе жалпы орта білім және кемінде 2 жыл практикалық жұмыс өтілі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

26) WMS (Warehouse Management System, Система управления складом) – информационная система, обеспечивающая автоматизацию управления бизнеса процессами складской работы профильного предприятия;
4. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
3) ПДД РК – правила дорожного движения Республики Казахстан;
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
5) ТиПО – техническое и профессиональное образование;
6) ТМЦ – товарно-материальные ценности;
7) МДП – международные дорожные перевозки;
8) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
5. Название профессионального стандарта: Обслуживание холодовой цепи поставок.
6. Код профессионального стандарта: H128.
7. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование:
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.21 Вспомогательная деятельность сухопутного транспорта;
7.21.9Прочая вспомогательная деятельность сухопутного транспорта.
8. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Обслуживание холодовой цепи поставок" устанавливает требования к организации перевозке различными видами транспорта скоропортящихся или замороженных грузов, требующих специальных температурных условий транспортировки и хранения, обеспечивающих сохранность качества груза в пределах установленного нормативного срока годности при его доставке до потребителя.
9. Перечень карточек профессий:
1) Специалист по логистике (специалист холодовой цепи поставок по видам транспорта) - 4 уровень ОРК;
2) Менеджер по транспорту (менеджер-логист холодовой цепи поставок) - 5 уровень ОРК;
3) Водитель-экспедитор (рефрижератора) - 2 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Специалист по логистике (специалист холодовой цепи поставок по видам транспорта)":
Код группы:
2432-0
Код наименования занятия:
2432-0-008
Наименование профессии:
Специалист по логистике (специалист холодовой цепи поставок по видам транспорта)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Параграф - 11. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Экспедитор по перевозке грузов
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Техническое и профессиональное образование или основное среднее образование и практический опыт работы не менее 2 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

2432-0-006 - Логистика маманы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Температураға тәуелді жүктерді әртүрлі көлік түрлерімен тасымалдауды ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүктерді (температураға тәуелді жүктерді) тасымалдауды ұйымдастыру;
2. Көлікті оңтайлы жүктеуді, сондай-ақ жалдамалы көлікті тартуға шығындарды азайту мақсатында жүкті дұрыс түсіруді мониторингтеу;
3. Жол жүру барысында қажетті температуралық режимнің сақталуын бақылауды жүзеге асырады.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жүктерді (температураға тәуелді жүктерді) тасымалдауды ұйымдастыру
1-дағды:
Тасымалдауға келіп түскен өтінімдерді өңдеу
Машықтар:
1.Жүкке қатысты тауар-көліктік ілеспе құжаттардың, рұқсат беру құжаттарының (ветеринариялық, санитариялық сертификаттар, Мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер және т.б.), сондай-ақ жүктерді кедендік рәсімдеуге қажетті өзге де құжаттардың олардың талаптарға сәйкестігін (көлік құралдарының нөмірлерінің, пломбалардың, таңбалаудың және тауар-көліктік ілеспе құжаттардағы жүк атауларының сәйкестігін) тексеру;
2.Клиенттердің/кәсіпорынның қажеттіліктерін ескере отырып, жоспарлар мен болжамдар әзірлеу;
3.Жүк жөнелтушінің талаптары мен тілектерін ескере отырып, жүк жеткізу маршруттары мен сызбаларының экономикалық және техникалық негіздемелерін қалыптастыру;
4.Зақымдалған/еріген күйде келген жүкке қатысты сақтандыру рәсімдеріне байланысты құжаттарды ресімдеу;
5.Программалық қамтамасыз етуді пайдалану.
Білімдер:
1. Ішкі еңбек тәртібін, жүктерді қабылдау және жіберу тәртібін, негізгі жеткізушілер мен жүк алушылардың мекенжайларын, жүктерді қабылдау және жіберуге арналған құжаттардың нысандарын, оларды ресімдеу мен сүйемелдеуді, еңбек қорғау нормаларын, техника қауіпсіздігін, өндірістік санитарияны және өртке қарсы қорғауды білу;
2. Көлік заңнамасының негіздері;
3. Бұзылғыш азық-түлік өнімдерінің халықаралық тасымалдары және оларды тасымалдауға арналған арнайы көлік құралдары туралы келісімге сәйкес берілетін куәлікті алу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жүкті тасымалдауға қажетті көлік түрі мен типін, сондай-ақ температуралық режимін анықтау
Машықтар:
1. Әртүрлі жүктерді әртүрлі көлік түрлерінің тоңазытқыш қондырғыларын пайдалана отырып тасымалдау үдерісін ұйымдастыру;
2. Температуралық режимдердің (мұздатылған/терең мұздатылған жүктер) сақталуын қамтамасыз ету;
3. Қажетті көлік түрі мен типін таңдау және қабылдау-тапсыру құжаттамасын ресімдеу;
4. Жүктерді сақтау, тиеу және түсіру кезінде температуралық талаптардың сақталуын бақылау.
Білімдер:
1. Жүктерді тасымалдау және олардың сақталуын қамтамасыз ету шарттары, соның ішінде температуралық режимдерді (мұздатылған/терең мұздатылған жүктер) сақтау;
2. Еңбек қауіпсіздігі, техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау нормалары;
3. Көлік құралдары мен контейнерлердің жүк операциялары кезіндегі шамамен тоқтап тұру нормалары;
4. Халықаралық жүк қатынастары туралы келісімдер және автомобильдік пен әуе жүк тасымалын реттейтін халықаралық конвенциялар мен келісімдер: Халықаралық автомобильдік жүк тасымалы шарты туралы конвенция, Жүктерді МДП кітабын пайдалана отырып халықаралық тасымалдау туралы Кедендік конвенция, Варшава және Монреаль жүйелерінің конвенциялары;
5. Кеден органдарымен өзара іс-қимыл жасаудың қолданыстағы технологиясы;

2432-0-006 - Логист
Основная цель деятельности:
Организация перевозок термозависимых грузов различными видами транспорта.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация перевозки грузов (термозависимы е грузы);
2. Мониторинг оптимальной загрузкой транспорта, а также правильной выгрузке груза для сокращения расходов на привлечение наемного транспорта;
3. Контроль за соблюдением необходимого температурного режима в пути следования.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация перевозки грузов (термозависимы е грузы)
Навык 1:
Обработка поступающих заявок на перевозку
Умения:
1. Проверять соответствие товарно- сопроводительных документов на груз, разрешительных (ветеринарные, санитарные сертификаты, Свидетельства о Государственной Регистрации и т.д.) документов на груз, других документов, необходимых для таможенной очистки грузов (соответствие номеров транспортных средств, пломб маркировки и наименования груза в товарно- сопроводительных документах);
2. Составлять планы и прогнозы с учетом потребностей клиентов/предприятия;
3. Формировать экономические и технические обоснования маршрутов и схем доставки грузов с учетом пожеланий и требований грузовладельца;
4. Оформлять документы, связанные со страхованием груза в случаях прибытия поврежденного/размороженного груза;
5. Использовать программное обеспечение.
Знания:
1. Внутреннего трудового распорядка, порядка приема и отпуска грузов, адресов основных поставщиков и получателей грузов, форм документов на прием и отправку грузов, сопровождения и их оформления, норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты;
2. Основ транспортного законодательства;
3. Порядок получения свидетельства, выданного в соответствии с Соглашением о международных перевозках скоропортящихся пищевых продуктов и о специальных транспортных средствах, предназначенных для этих перевозок.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Подбор необходимого вида и типа транспорта для перевозки
Умения:
1. Организовывать процесс перевозки различных грузов с использованием рефрижераторов различных видов транспорта;
2. Обеспечивать соблюдение сохранности температурных режимов (замороженные/глубокозамороженные грузы);
3. Выполнять подбор необходимого вида и типа транспорта и оформления приемо-сдаточной документации;
4. Отслеживать соблюдение температурных требований хранения, погрузки и выгрузки грузов.
Знания:
1. Условия перевозки и обеспечения сохранности грузов, в том числе с соблюдением температурных режимов (замороженные/глубокозамороженные грузы);
2. Норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты;
3. Примерные нормы простоя транспортных средств и контейнеров под грузовыми операциями;
4. Соглашения о международном грузовом сообщении и международные конвенции и соглашения, регулирующие автомобильные и авиагрузоперевозки: Конвенция о договоре международной дорожной перевозки грузов, Таможенная конвенция о международной перевозке грузов с применением книжки МДП, Конвенции Варшавской и Монреальской систем;
5. Действующую технологию взаимодействия с таможенными органами;

6. Тез бұзылатын азық-түлік өнімдерін тасымалдауға арналған арнайы көлік құралдарының изотермиялық қасиеттерін және тоңазыту/жылыту жабдықтарының тиімділігін өлшеу мен бақылау әдістері және тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Тасымалдау шарттарын, мерзімдері мен қағидаларын сақтау бойынша шарттық міндеттемелерді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жүктерді есепке алу, тапсыру және қабылдау, сондай-ақ сапалық және сандық көрсеткіштерді тауар-көліктік ілеспе құжаттарымен салыстырып тексеру;
2. Жүк тасымалы бойынша төлемдер мен алымдарды есептеу;
3. Көлік ұйымдарының қызметі туралы ақпаратты жинау және талдау, олардың рейтингін жасау.
Білімдер:
1. Қолданыстағы тарифтер, салықтар, жеңілдіктер мен тасымалға берілетін артықшылықтар жүйесі, жүктерді жеткізу құнын анықтау әдістері, жүкті жеткізудің көлік-технологиялық сызбаларын оңтайландыру әдістері;
2. Көлік заңнамасының негіздері және көлік бойынша халықаралық келісімдер мен конвенциялар;
3. Тасымалдау шарттары мен ережелерін сақтау нормалары;
4. Жүктерді әртүрлі көлік түрлерімен және типтерімен тасымалдау нормалары, жүктердің буып-түйілуінің (тары) негізгі зақымдары мен ақаулары;
5. Жылжымалы құрамның (рефрижераторлық көлік құралдарының) изотермиялық қасиеттерін және тоңазыту/жылыту жабдықтарының тиімділігін өлшеу мен бақылау әдістері мен тәртібі, оларды тез бұзылатын азық-түлік өнімдерін тасымалдауға пайдалану;
6. Құжаттамамен аналитикалық жұмыс және рейтинг жасау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды:
Жүкті тасымалдауға тапсырысты қажетті шарттарды, мерзімдерді және тасымалдау қағидаларын көрсете отырып ресімдеу
Машықтар:
1. Көлік қызметін көрсету процесінде нормативтік құқықтық актілер талаптарының орындалуын қамтамасыз ету;
2. Әртүрлі көлік түрлерімен және типтерімен жүк тасымалдау талаптарына сәйкес көлік құралдарының санитариялық жағдайын, түрі мен типінің тасымалданатын жүктің ерекшеліктеріне сәйкестігін тексеру;
3. Қабылданатын және берілетін жүктерді ілеспе құжаттамамен есепке алу және салыстыру процесін ұйымдастыру және оған басшылық жасау;
4. Жүкті тасымалдауға қажетті температуралық жағдайлары бар көлік құралын фрахттау процесін ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Жүктердің жіктелуі және оларды орау, жеке жүктерді таңбалау тәсілдері, ішкі еңбек тәртібі, еңбекті ұйымдастыру негіздері;
2. Тауарға ілеспе, көлік-экспедициялық, төлем, сақтандыру және талап-шағым құжаттарын ресімдеу тәртібі, тауартану негіздері;
3. Автомобиль, теміржол, әуе, су көліктерімен жүк тасымалдау қағидалары (мұздатылған/терең мұздатылған жүктерге қойылатын температуралық талаптарды ескере отырып);
4. Көлік инфрақұрылымы (жолдардың, теңіз және өзен порттары мен айлақтарының, әуежайлардың, көлік тораптарының өткізу және тасымалдау мүмкіндіктері), жүктердің орналасқан жерін анықтау әдістері;
5. Маршруттық жоспарларды, KPI есептеу үшін Excel бағдарламасын жетік меңгеру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Көлікті оңтайлы жүктеуді, сондай-ақ жалдамалы көлікті тартуға шығындарды азайту мақсатында жүкті дұрыс түсіруді мониторингтеу
1-дағды:
Жүктің көлік құралдарына орналастыру нормаларын бейімдеу
Машықтар:
1. Жүктерді әртүрлі көлік түрлерімен және олардың типтерімен тасымалдау талаптарына сәйкес тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу, орналастыру және орналастыру (жүктеу);
2. Жүктердің қаптамасының (тары) жағдайын көлік құралдарымен тасымалдау талаптарына және ілеспе құжаттамаға сәйкес тексеру;
3. Жүктерді тиеу және түсіру кезінде температуралық режимдердің сақталуын қамтамасыз ету;
4. Жүктерді әртүрлі көлік түрлерімен және олардың типтерімен тасымалдау және қайта тиеу талаптарына және ілеспе құжаттамаға сәйкес тиеу-түсіру жабдықтарының бар-жоғын және жарамдылығын тексеру.
Білімдер:
1. Жүктерді тиеу-түсіру жұмыстарының технологиясы мен ұйымдастырылуы, тиеу-түсіру операциялары кезінде көлік құралдары мен контейнерлердің күту нормативтері, тиеу-түсіру жұмыстарының орындалу нормалары, жүктерді орналастыру және орналастыру ережелері, еңбекті ұйымдастыру негіздері және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы;
2. Жүктерді көлік құралдарымен тасымалдау, жүктерді тасымалдау және сақтау технологиялары, жүктерді тасымалдауға арналған құрылғылардың жарамдылығын бағалау көрсеткіштері;
3. Жүктердің қаптамасының (тары) қажетті жағдайлары — жүктерді әртүрлі көлік түрлері мен типтерімен тасымалдау талаптарына және тиісті ілеспе құжаттамаға сәйкес.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жүкті орналастыру нормаларының сақталуын бақылау
Машықтар:
1. Жетіспеушілік туралы құжаттарды жасауға қатысу;
2. Жүктердің бүлінуі туралы құжаттарды жасауға қатысу;
3. Көлік құралдарының әртүрлі түрлері мен түрлеріне жүктерді төсеу нормаларын сақтау.
Білімдер:
1. Жүктерді әртүрлі түрдегі және типтегі көлік құралдарымен тасымалдау нормалары, жүктің қаптамасының (тарысының) негізгі бүліну түрлері мен ақаулары;
2. Экспедиция ұйымының жұмысына қатысты қажетті көлемдегі нормативтік құжаттар, жүктің кем шығуы немесе бүлінуі туралы құжаттардың нысандары және оларды толтыру тәртібі;
3. Жүктерді әртүрлі түрдегі және типтегі көлік құралдарына орналастыру нормалары;
4. Жүктерді тиеу-түсіру жұмыстары кезінде көлік құралдары мен контейнерлердің тұрып қалу шамамен нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Жол жүру барысында қажетті температуралық режимнің сақталуын бақылауды жүзеге асырады
1-дағды:
Қозғалыс және тұрақ барысында температуралық режимнің сақталуын бақылау
Машықтар:
1. Жүктің белгіленген мерзімде жеткізілуін қамтамасыз ете отырып, температуралық режимдерді сақтай отырып жұмыстарды ұйымдастыру және олардың орындалуын бақылау;
2. Бағыныштыларға тапсырма қою дағдылары;
3. Байланыс және коммуникация құралдарының көмегімен жүк иелерін және кәсіпорынды жүктің қозғалысы туралы жедел түрде хабардар ету;
4. Жүктің қозғалыс мәртебесін қадағалау, клиентті/қойманы және кедендік брокерді хабардар ету;
5. Жүктерді қайта бағыттауды жүзеге асыру, жоғалған жүктерді іздестіру жұмыстарын ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Көлік инфрақұрылымы (жолдардың, теңіз, өзен порттары мен айлақтардың, әуежайлардың, көлік тораптарының өткізу және тасымалдау мүмкіндіктері), жүктердің орналасқан жерін анықтау әдістері;
2. Тасымалдау шарттары мен ережелерін сақтау нормалары;
3. Жүк операциялары кезіндегі көлік құралдары мен контейнерлердің тоқтап қалуының шамамен нормалары;
4. Жүктерді қайта бағыттау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Температуралық режим бұзылған жағдайда көлік қызметін жеткізушімен талап-арыздық жұмыстарды жүргізу
Машықтар:
1. Көлік қызметтерін жеткізушілермен шағым жұмыстарын жүргізу;
2. Талаптармен талдамалық жұмыстар жүргізу және жүктердің сақталуын жақсарту жөніндегі іс-шараларды әзірлеу;
3. Факторлар мен оқиғалардың себеп-салдарлық байланыстарын анықтау.
Білімдер:
1. Көлік заңнамасының және көлік жөніндегі халықаралық келісімдер мен Конвенцияның негіздерін;
2. Коммерциялық актілерді ресімдеу Ережелерін, талаптарды білу;
3. Көліктің әртүрлі түрлері мен түрлерімен жүктерді тасымалдау нормаларын, жүктердің қаптамасының (ыдысының) зақымданулары мен ақауларының негізгі түрлерін;
4. Шарттар мен мерзімдерді сақтай отырып, әртүрлі жүктерді тасымалдау қағидаларын.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Мақсаткерлік
Тәртіптілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Жүктерді тасымалдау экспедиторы

6. Методы и порядок проведения измерений и контроля изотермических свойств и эффективности оборудования для охлаждения/обогрева специальных транспортных средств, предназначенных для перевозки скоропортящихся пищевых продуктов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Обеспечение договорных обязательств по соблюдению условий, сроков и правил перевозки
Умения:
1. Проводить учет, сдачи и получения грузов и сверки качественных и количественных показателей с сопроводительными документами;
2. Производить расчет провозных платежей и сборов;
3. Выполнять сбор информации по деятельности транспортных организаций с составлением рейтинга транспортных организаций.
Знания:
1. Действующей системы тарифов, налогов, скидок и льгот на перевозки, методов определения стоимости доставки грузов, методов оптимизации транспортно-технологических схем доставки грузов;
2. Основ транспортного законодательства и международных соглашений и конвенции по транспорту;
3. Норм соблюдения условий и правил перевозки;
4. Норм перевозки грузов различными видами и типами транспорта, основных типов повреждений и дефектов упаковки (тары) грузов;
5. Методы и порядок проведения измерений и контроля изотермических свойств и эффективности оборудования для охлаждения/обогрева специальных транспортных средств, предназначенных для перевозки скоропортящихся пищевых продуктов;
6. Аналитическая работа с документацией и составление рейтинга.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Оформление заказа на перевозку с указанием необходимых условий, сроков и правил перевозки
Умения:
1. Обеспечивать исполнение требований нормативных правовых актов в процессе транспортного обслуживания;
2. Проверять санитарное состояние транспортных средств и их соответствие виду и типу перевозимых грузов, а также требованиям перевозки грузов различными видами и типами транспорта;
3. Организовывать и руководить процессом учета и сверки принимаемых и выдаваемых грузов с сопроводительной документацией;
4. Организовывать процесс фрахтования транспортного средства с соответствующими температурными условиями для перевозки.
Знания:
1. Классификации грузов и способов упаковки, маркирования отдельных грузов, внутреннего трудового распорядка, основ организации труда;
2. Порядка оформления товарно-сопроводительных, транспортно-экспедиционных, платежных, страховых и претензионных документов, основ товароведенья;
3. Правила перевозки грузов автомобильным, железнодорожным, воздушным, водным транспортом с учетом температурных требований (замороженные/глубокозамороженные грузы) ;
4. Транспортной инфраструктуры (пропускных и провозных возможностей дорог, морских, речных портов и пристаней, аэропортов, транспортных узлов), методов определения местоположения грузов
5. Продвинутый уровень Exсel для расчета маршрутных планов, KPI.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Мониторинг оптимальной загрузкой транспорта, а также правильной выгрузке груза для сокращения расходов на привлечение наемного транспорта
Навык 1:
Адаптация норм укладки груза в транспортное средство
Умения:
1. Проводить погрузочно-разгрузочные работы, размещение и укладка грузов в соответствии с требованиями перевозки грузов различными видами и типами транспортных средств;
2. Проверять состояние упаковки (тары) грузов в соответствии с требованиями перевозки грузов транспортными средствами и сопроводительной документации;
3. Обеспечивать соблюдение сохранности температурных режимов при загрузке и выгрузке грузов;
4. Проверять наличие и исправность приспособлений для перевозки и перегрузки грузов в соответствии с требованиями перевозок грузов различными видами и типами транспорта и сопроводительной документации.
Знания:
1. Технологии и организации погрузочно- разгрузочных работ, нормативов простоя транспортных средств и контейнеров под погрузочно-разгрузочными операциями, норм выполнения погрузочно-разгрузочных работ, размещения и укладки грузов, основ организации труда и трудового законодательства Республики Казахстан;
2. Перевозки грузов транспортными средствами, технологии перевозки и хранения грузов, показателей исправности приспособлений для перевозки грузов;
3. Необходимых состояний упаковки (тары) грузов в соответствии с требованиями перевозки грузов различными видами и типами транспорта и соответствующей сопроводительной документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль над соблюдением норм укладки
Умения:
1. Принимать участие в составлении документов о недостаче;
2. Принимать участие в составлении документов о порче грузов;
3. Соблюдать нормы укладки груза в различные виды и типы транспортных средств.
Знания:
1. Норм перевозки грузов различными видами и типами транспорта, основных типов повреждений и дефектов упаковки (тары) грузов;
2. Необходимом объеме нормативных документов, касающиеся работы экспедиции организации, форм документов о недостаче, порче грузов и порядка их заполнения;
3. Норм укладки грузов в различные виды и типы транспорта;
4. Примерные нормы простоя транспортных средств и контейнеров под грузовыми операциями.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Контроль за соблюдением необходимого температурного режима в пути следования
Навык 1:
Контроль над температурным режимом во время движения и стоянки
Умения:
1. Организовывать контроль за выполнением работ с грузом, с соблюдением температурных режимов в поставленные сроки;
2. Организовывать навык постановки задач подчиненным;
3. Информировать оперативно грузовладельцев и предприятия о передвижении грузов с помощью средств коммуникации и связи;
4. Отслеживать статус движения груза, оповещать клиента/склад и таможенного брокера;
5. Проводить переадресацию грузов, организовывать работу по поиску пропавших грузов.
Знания:
1. Транспортной инфраструктуры (пропускных и провозных возможностей дорог, морских, речных портов и пристаней, аэропортов, транспортных узлов), методов определения местоположения грузов;
2. Норм соблюдения условий и правил перевозки;
3. Примерные нормы простоя транспортных средств и контейнеров под грузовыми операциями;
4. Правила переадресации грузов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Претензионная работа с поставщиком транспортных услуг в случае нарушения температурного режима
Умения:
1. Проводить претензионные работы с поставщиками транспортных услуг;
2. Проводить аналитические работы с претензиями и разработки мероприятия по улучшению сохранности грузов;
3. Определять причинно-следственных связей факторов и событий.
Знания:
1. Основ транспортного законодательства и международных соглашений и конвенции по транспорту;
2. Знание правил оформления коммерческих актов, претензии;
3. Норм перевозки грузов различными видами и типами транспорта, основных типов повреждений и дефектов упаковки (тары) грузов;
4. Правил перевозки различных грузов с соблюдением условий и сроков.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Целеустремленность
Дисциплинированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Экспедитор по перевозке грузов

10. Кәсіптің карточкасы "Көлік менеджері (суық тізбекті жеткізуді логистика менеджері)":
Топтың коды:
2432-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Көлік менеджері (суық тізбекті жеткізуді логистика менеджері)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
99-параграф. "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген).
Экспедиция меңгерушісі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Автокөлікте тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жоғары білім (бакалавриат, маман) немесе техникалық және кәсіптік білім (орта буын маманы, қолданбалы бакалавриат) және кемінде 5 жылдық тәжірибелік жұмыс өтілі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өндірушіден соңғы тұтынушыға дейін температуралық режимді қажет ететін өнімдердің жеткізу тізбегінің үздіксіз және тиімді жұмысын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Компаниядағы материалдық-техникалық жабдықтауды басқару;
2. Компаниядағы тез бұзылатын (ТБ) өнім қорларын басқару;
3. Негізгі тәуекелдерді басқару;
4. ТБ-өнімді (тез бұзылатын өнімді) тарату;
5. ТБ-өнімнің (тез бұзылатын өнімнің) халықаралық тасымалдауын ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Компаниядағы материалдық-техникалық жабдықтауды басқару
1-дағды:
Логистикаға арналған бюджетті әзірлеу және оның орындалуын бақыла
Машықтар:
1. Барлық қатысушы құрылымдардың экономикалық тиімділігін талдау;
2. Барлық қатысушы құрылымдардың бюджетін бақылау әдістерін жасау;
3. Логистикаға арналған бюджетті жоспарлау бойынша қажетті жұмыстарды жүргізу;
4. Бюджеттік құжаттаманы қалыптастыру.
Білімдер:
1. Бюджеттеу негіздері
2. Бюджеттің жұмсалуын бақылау әдістері
3. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі нормативтік-құқықтық актілер
4. MS Office жұмысын жүргізуге арналған бағдарламалар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Сатып алуды жоспарлау, жеткізушілерді үйлестіру және іздеу, жеткізу бойынша келісімшарттар жасау
Машықтар:

10. Карточка профессии "Менеджер по транспорту (менеджер-логист холодовой цепи поставок)":
Код группы:
2432-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Менеджер по транспорту (менеджер-логист холодовой цепи поставок)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Параграф 99. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Заведующий экспедицией
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Высшее образование (бакалавриат, специалист) или техническое и профессиональное образование (специалист среднего звена, прикладной бакалавриат) и практический опыт работы не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение непрерывной и эффективной работы цепи поставок продукции, требующей температурного режима, от производителя до конечного потребителя
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление снабжением материального и технического типа в компании;
2. Управление запасами СП - продукции в компании;
3. Управление основными рисками;
4. Распределение СП-продукции;
5. Организация международных перевозок СП-продукции.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Управление снабжением материального и технического типа в компании
Навык 1:
Разработка бюджета на логистику и контроль его соблюдения
Умения:
1. Анализировать экономическую эффективность работы всех вовлеченных структур;
2. Создавать методы контроля за бюджетом всех вовлеченных структур;
3. Проводить необходимую работу по планированию бюджета на логистику;
4. Формировать бюджетную документацию
Знания:
1. Основы бюджетирования;
2. Методы контроля расходования бюджета;
3. Нормативно-правовые акты по бюджетному планированию;
4. Программы для ведения работы MS Office.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Планирование закупок, координация поставщиков и их поиск, заключение договоров на поставку
Умения:

1. Сауда ұсыныстарын, оларды келісу және талқылау хаттамаларын, ниеттестік келісімшарттарды, ынтымақтастық жоспарларын дайындау;
2. Келісімшарттық, ұлттық және халықаралық нормалар мен ережелерді қолдану;
3. Келіссөз жүргізу және клиенттердің қажеттіліктерін анықтау;
4. MS Office бағдарламалық пакетін пайдалану.
Білімдер:
1. Келісімшарттық шарттарды рәсімдеу, түсіндіру және дауластыру ережелері;
2. Логистикалық жұмысты құқықтық қамтамасыз етудің негіздері;
3. Бюджеттік жоспарлау бойынша нормативтік-құқықтық актілер;
4. Жұмыс жүргізуге арналған MS Office бағдарламалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Логистикалық жоспарлар мен болжамдарды құру
Машықтар:
1. Клиенттердің/кәсіпорынның қажеттіліктерін ескере отырып жоспарлар мен болжамдар құру;
2. Қажетті температура режимдерін ескере отырып тиімді тасымалдау маршруттарын есептеу;
3. Маршруттағы ауытқуларды қадағалау құралдарын (GPS-навигаторлар) пайдалану;
4. TMS, IoT, WMS, GPS сияқты сандық құралдарды қолдану;
5. Барлық тасымалдау жолы бойынша тоңазытқыштағы температураны тіркейтін логгерлерден ақпаратты өңдеу.
Білімдер:
1. Логистикада болжам жасау және жоспарлау принциптері;
2. Барлық көлік түрлерінде жүктің тасымалдану ережелері;
3. Кеден заңнамасының және көлік заңнамасы мен техникалық реттеу ережелерінің негіздері;
4. Тез бұзылатын өнімді (ТБ-өнім) тасымалдау кезінде маршруттарды құрастыруға арналған бағдарламалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Компаниядағы тез бұзылатын (ТБ) өнім қорларын басқару
1-дағды:
Қажетті температуралық режимді сақтау есебінен қорларға кеткен шығындарды бағалау
Машықтар:
1. Қорға қажеттілікті есептеу;
2. Қорларды толықтыру кестесін құру және бақылау;
3. Түгендеу шығындарын азайту.
Білімдер:
1. Қорларды жоспарлау және басқару әдістері мен тәртібі;
2. Логистикалық ақпараттық жүйелер және олардың функциялары;
3. Суық тізбек принциптерін, нормативтік талаптарды (GPS, GDP, HACCP), тез бұзылатын тауарлардың ерекшеліктерін және сақтау технологияларын түсіну.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Түгендеу және қорлардың жай-күйін бақылау
Машықтар:
1. Түгендеу жүргізу бойынша рәсімдерді/нұсқаулықтарды әзірлеу;
2. Түгендеу жүргізу;
3. Түгендеу бойынша тиісті актілерді жүргізуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Түгендеу түрлері;
2. ТМҚ есептеу әдістері;
3. Қойма түрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Негізгі тәуекелдерді басқару
1-дағды:
Жабдықтарды, көлік құралдарын және өнімді сақтандыру
Машықтар:
1. Тасымалдау және сақтау кезінде тәуекел көздерін талдау (еріту/зақымдану/жоғалу);

1. Составлять коммерческие предложения и акты, протоколы их согласования и обсуждения, договоры намерений, планы сотрудничества;
2. Использовать договорные, национальные и международные нормы и правила;
3. Проводить переговоры и выявлять потребности клиентов;
4. Использовать программы пакета MS Office.
Знания:
1. Правила оформления, интерпретации и оспаривания договорных условий;
2. Основы правового сопровождения логистической работы;
3. Нормативно-правовые акты по бюджетному планированию;
4. Программы для ведения работы MS Office.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Составление логистических планов и прогнозов
Умения:
1. Составлять планы и прогнозы с учетом потребностей клиентов/предприятия;
2. Рассчитывать эффективные маршруты транспортировки с учетом необходимых температурных режимов;
3. Использовать средства для отслеживаний отклонений маршрута (GPS-навигаторы);
4. Использовать цифровые инструменты TMS, IoT, WMS, GPS);
5. Обрабатывать информацию с логгеров, фиксирующих температуру рефрижератора на всем пути следования.
Знания:
1. Принципы прогнозирования в логистике и планирования;
2. Правила перевозок грузов на всех видах транспорта;
3. Основы таможенного законодательства и основы транспортного законодательства и регламентов технического регулирования;
4. Программы для составления маршрутов при транспортировке СП-продукции.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление запасами СП - продукции в компании
Навык 1:
Оценка затрат на запасы с учетом соблюдения необходимого температурного режима
Умения:
1. Рассчитывать потребность в запасах;
2. Составлять и контролировать графики пополнения запасов;
3. Минимизировать затраты на запасы.
Знания:
1. Методы и порядок планирования запасов и управления ими;
2. Логистические информационные системы и их функции;
3. Понимание принципов холодовой цепи, нормативных требований (GPS, GDP, HACCP), особенностей скоропортящихся товаров и технологий хранения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Инвентаризация и контроль за состоянием запасов
Умения:
1. Разрабатывать процедуры/инструкции по проведению инвентаризаций;
2. Проводить инвентаризацию;
3. Осуществлять ведение соответствующих актов по инвентаризации.
Знания:
1. Виды инвентаризаций;
2. Методики просчета ТМЦ;
3. Типы складов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Управление основными рисками
Навык 1:
Страхование оборудования, транспортных средств, продукции
Умения:
1. Анализировать источники риска при транспортировке и хранении (дефростация/повреждение/утеря);

2. Сақтандыру бойынша сауда ұсыныстарын жинау және талдау;
3. Сақтандыру бойынша сауда ұсыныстарын біріктіру және талдау.
Білімдер:
1. Жүктерді көліктік сақтандыру ережелері;
2. Жүк тасымалын сақтандыру түрлері;
3. Сақтандыру заңнамасының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Тауарлардың сақталуын және тасымалдаушылардың жауапкершілігін қамтамасыз ету шараларын әзірлеу
Машықтар:
1. Жүктердің сақталмау себептерін (еріту/жүктің зақымдануы) анықтау үшін сауда актілерін талдау;
2. Жеткізушілермен жұмысын қадағалау;
3. Талаптарды талдау және жүктің сақталуын жақсарту бойынша іс-шаралар әзірлеу.
Білімдер:
1. Өнімді тиеу схемалары мен әдістері;
2. Түрлі көлік түрлеріндегі тоңазытқыш қондырғыларына қойылатын талаптар;
3. Көлік заңнамасының негіздері;
4. Сауда актілерін, талаптарды рәсімдеу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-еңбек функциясы:
ТБ-өнімді (тез бұзылатын өнімді) тарату
1-дағды:
Тарату арналары мен олардың тиімділігін әзірлеу
Машықтар:
1. Өнімді сату нарықтарын талдау;
2. Бәсекелестік деңгейін қадағалау;
3. Тарату арналарының тиімділігін талдау.
Білімдер:
1. Өнімді сату арналарының түрлері;
2. Маркетингтің негіздері;
3. Көлік заңнамасының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Өнімді қабылдау, өңдеу және одан әрі жөнелтуді үйлестіру
Машықтар:
1. Өнімді сақтау әдістері мен технологияларын анықтау;
2. Шарттар мен мерзімдердің сақталуын қамтамасыз ету;
3. Қорларға кететін шығындарды азайту.
Білімдер:
1. Өнімді өңдеудің түрлері;
2. Түрлі көлік түрлеріндегі тоңазытқыш қондырғыларына қойылатын талаптар;
3. Көлік заңнамасының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
5-еңбек функциясы:
ТБ-өнімнің (тез бұзылатын өнімнің) халықаралық тасымалдауын ұйымдастыру
1-дағды:
Жүктің қозғалысын бақылау және жүкті қоса берілетін барлық құжаттардың дұрыс жасалуы/толтырылуын қадағалау
Машықтар:
1. Жүктің ілеспе құжаттарының, рұқсат беру құжаттарының (ветеринариялық, санитариялық сертификаттар, Мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер және т.б.), кедендік ресімдеуге қажетті басқа да құжаттардың сәйкестігін тексеру (көлік құралдарының нөмірлерінің, пломбалардың, таңбалаудың және тауар атауларының ілеспе құжаттармен сәйкестігін тексеру);
2. Зақымдалған немесе еріген жүк келген жағдайларда жүктің сақтандыруына байланысты құжаттарды ресімдеу;
3. Жүктің қозғалыс мәртебесін бақылау, клиентті/қойманы және кедендік брокерді хабардар ету;
4. Жүктерді қайта бағыттауды жүзеге асыру, жоғалған жүктерді іздестіру жұмыстарын ұйымдастыру.
Білімдер:

2. Собирать и анализировать коммерческие предложения по страхованию;
3. Аггрегировать и анализировать коммерческие предложения по страхованию.
Знания:
1. Правила транспортного страхования грузов;
2. Виды страхования грузоперевозок;
3. Основы страхового законодательства.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Разработка мероприятий по сохранности товаров и ответственности перевозчиков
Умения:
1. Анализировать коммерческие акты на предмет причины несохранности грузов (дефростация/повреждение грузов);
2. Проводить мониторинг работы с поставщиками;
3. Анализировать претензии и разрабатывать мероприятия по улучшению сохранности грузов.
Знания:
1. Схемы и способы погрузки продукции;
2. Требования к рефрижераторным установкам различных видов транспорта;
3. Основы транспортного законодательства;
4. Правила оформления коммерческих актов, претензий.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Распределение СП-продукции
Навык 1:
Разработка каналов для распределения и их рациональности
Умения:
1. Анализировать рынки сбыта продукции;
2. Проводить мониторинг уровень конкуренции;
3. Анализировать эффективность каналов распределения.
Знания:
1. Виды каналов сбыта продукции;
2. Основы маркетинга;
3. Основы транспортного законодательства.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Координация приема продукции, ее доработки и дальнейшей отправки
Умения:
1. Определять способы и технологии хранения продукции;
2. Обеспечивать соблюдение условий и сроков;
3. Минимизировать затраты на запасы.
Знания:
1. Виды доработки продукции;
2. Требования к рефрижераторным установкам различных видов транспорта;
3. Основы транспортного законодательства.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 5:
Организация международных перевозок СП-продукции
Навык 1:
Контроль и отслеживание груза, корректности составления/заполнения всех сопроводительных документов на груз
Умения:
1. Проверять соответствие товарно-сопроводительных, разрешительных (ветеринарные, санитарные сертификаты, Свидетельства о государственной регистрации и тд.) документов на груз, других документов, необходимых для таможенной очистки грузов (соответствие номеров транспортных средств, пломб маркировки и наименования груза в товарно-сопроводительных документах);
2. Оформлять документы, связанные со страхованием груза в случаях прибытия поврежденного/размороженного груза;
3. Отслеживать статус движения груза, оповещать клиента/склад и таможенного брокера;
4. Проводить переадресацию грузов, организовывать работу по поиску пропавших грузов.
Знания:

1. Жүк операциялары кезінде көлік құралдары мен контейнерлердің тоқтауына арналған үлгілік нормалар;
2. Жүктің бағыттарын қайта бағыттау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жүктерді жеткізуді ұйымдастыру, қажет болған жағдайда қайта тиеу және аралық қоймаларда сақтау, келісімшартта көрсетілген мерзімде және температуралық режимдерді сақтау арқылы (мұздатылған/терең мұздатылған жүктер)
Машықтар:
1. Жүктерді тасымалдауға қажетті температуралық режимі бар көлік құралын жалға алу процесін ұйымдастыру;
2. Сақтау кезінде температуралық талаптардың сақталуын қадағалау;
3. Жүктің тиеу және түсіру ережелерінің сақталуын қадағалау.
Білімдер:
1. Температуралық талаптарды ескере отырып (мұздатылған/терең мұздатылған жүктер) автомобиль, теміржол, әуе және су көліктерімен жүктерді тасымалдау ережелері;
2. Халықаралық жүк тасымалы бойынша келісімдер және автомобиль мен әуе тасымалын реттейтін халықаралық конвенциялар мен келісімдер: Халықаралық жолмен жүк тасымалдау туралы келісім (КДПГ), МДП кітапшасын қолдана отырып халықаралық жүк тасымалының кедендік конвенциясы, Варшава және Монреаль жүйелері конвенциялары;
3. Кеден органдарымен өзара әрекеттесудің қазіргі технологиясы;
4. Тез бұзылатын азық-түлік өнімдерін тасымалдауға арналған арнайы көліктерді салқындату/жылытудың изотермиялық қасиеттерін және жабдықтардың тиімділігін өлшеу мен бақылау әдістері мен тәртібі;
5. Келіссөздер жүргізу және хат алмасу жүргізуге мүмкіндік беретін шетел тілі (ағылшын) деңгейі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тәртіптілік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Көлік түрлері бойынша суық тізбекті жабдықтау маманы
11. Кәсіптің карточкасы "Жүргізуші-экспедитор (рефрижератор жүргізушісі)":
Топтың коды:
8322-9
Қызмет атауының коды:
8322-9-005
Кәсіптің атауы:
Жүргізуші-экспедитор (рефрижератор жүргізушісі)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіби білім (еңбек өтілісіз) немесе негізгі орта білім және кемінде 1 жылдық тәжірибесі бар практикалық жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Термиялық режимге тәуелді жүктерді автокөлікпен белгіленген маршрут бойынша, белгіленген мерзімде сапалы жеткізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Примерные нормы простоя транспортных средств и контейнеров под грузовыми операциями;
2. Правила переадресации грузов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация доставки грузов с возможным перегрузом и хранением в промежуточных складах в срок, оговоренный контрактом и с соблюдением температурных режимов (замороженные/глу бокозамороженные грузы)
Умения:
1. Организовать процесс фрахтования транспортного средства с соответствующими температурными условиями для перевозки;
2. Отслеживать соблюдение температурных требований хранения;
3. Отслеживать соблюдение погрузки и выгрузки грузов.
Знания:
1. Правила перевозки грузов автомобильным, железнодорожным, воздушным, водным транспортом с учетом температурных требований (замороженные/глубокозамороженные грузы);
2. Соглашения о международном грузовом сообщении и международные конвенции и соглашения, регулирующие автомобильные и авиагрузоперевозки: Конвенция о договоре международной дорожной перевозки грузов (КДПГ), Таможенная конвенция о международной перевозке грузов с применением книжки МДП, Конвенции Варшавской и Монреальской систем;
3. Действующую технологию взаимодействия с таможенными органами;
4. Методы и порядок проведения измерений и контроля изотермических свойств и эффективности оборудования для охлаждения/обогрева специальных транспортных средств, предназначенных для перевозки скоропортящихся пищевых продуктов;
5. Иностранный (английский) язык уровня, позволяющего вести переговоры и переписку.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Дисциплинированность
Выносливость и усердие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Специалист холодовой цепи поставок по видам транспорта
11. Карточка профессии "Водитель-экспедитор (рефрижератора)":
Код группы:
8322-9
Код наименования занятия:
8322-9-005
Наименование профессии:
Водитель-экспедитор (рефрижератора)
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Техническое и профессиональное образование без опыта работы или основное среднее образование и практический опыт работы не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Доставка автотранспортом термозависимых грузов надлежащего качества по заданному маршруту в заданный срок
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Бекітілген автокөліктің техникалық жарамды күйін қамтамасыз ету;
2. Жүкті тасымалдау кезінде оның сақталуын қамтамасыз ету;
3. Жүк тасымалдауды қауіпсіздік шараларын сақтай отырып және қамтамасыз ете отырып орындау (халықаралық тасымалдарды қоса алғанда). Еңбек және демалыс режимдерін сақтау.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Бекітілген автокөліктің техникалық жарамды күйін қамтамасыз ету
1-дағды:
Автокөліктің техникалық жағдайын сақтау және бақылау
Машықтар:
1. Автокөліктің электрондық таблосы арқылы техникалық сипаттамаларын түсіну;
2. Жолға шығар алдында автокөліктің тежеу жүйесін, рульдік басқаруын, жүріс бөлігін, аспасын және басқа да маңызды тораптары мен бөлшектерін бақылау;
3. Техникалық байқау кезінде нұсқаулықтарды сақтау.
Білімдер:
1. Автокөліктердің құрылысын, олардың тораптары мен агрегаттарын, автокөлікті басқару қауіпсіздігіне және жұмыс қабілеттілігіне әсерін білу;
2. Көліктің жолға шығар алдындағы бақылауын қамтамасыз ету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жанармайдың, техникалық сұйықтықтардың шығынын бақылау және автокөлікке ұсақ жөндеу жұмыстарын орындау
Машықтар:
1. Жанармай мен техникалық сұйықтықтардың шығынын бақылау;
2. Кабинаның, кузовтың, қаңқаның, жүріс бөлігі мен аспаның жарамдылығын тексеру;
3. Қарапайым агрегаттар, тораптар мен бөлшектерге техникалық қызмет көрсету;
4. Қарапайым ақауларды жою үшін бекіту жұмыстарын орындау;
5. Көлік құралдарының электр жабдықтарының қарапайым аспаптары мен агрегаттарына жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
Білімдер:
1. Орташа күрделіліктегі арнайы құралдар мен қондырғыларды, бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану ережелері, өңделетін материалдардың қасиеттері;
2. Салқындатқыш сұйықтықтардың, майлардың және жанармайдың мақсаты мен қолдану ережелері;
3. Электротехника және электроника, металдар технологиясы бойынша негізгі мәліметтер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Көлік құралдарының уақтылы қажетті техникалық қызмет көрсетуден өтуі, сақтандыру полистерін алу, көлікті уақтылы дезинфекциядан өткізу
Машықтар:
1. Көлік құралын ақауларын анықтау және ірі бұзылулардың алдын алу мақсатында сервис орталықтарында тұрақты техникалық қызмет көрсетуден және уақтылы жөндеуден өту;
2. Көлікті дезинфекциядан өткізу қызметін алу;
3. Уақтылы техникалық байқаудан өту;
4. Көлік құралына міндетті сақтандыру рәсімдеу.
Білімдер:
1. Техникалық қызмет көрсетуден өту тәртібі мен ережелері;
2. Көлік құралына сақтандыру полистерін рәсімдеу ережелері;
3. Көлік құралын дезинфекциядан өткізу тәртібі (азық-түлік тасымалдаған жағдайда айына бір рет);

1. Обеспечение технически исправное состояние закрепленного автомобиля;
2. Обеспечение сохранности груза при транспортировке;
3. Выполнение перевозки грузов с соблюдением и обеспечением мер безопасности (включая международные перевозки). Соблюдение режимов труда и отдыха.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обеспечение технически исправное состояние закрепленного автомобиля
Навык 1:
Содержание и контроль над техническим состоянием автомобиля
Умения:
1. Понимать технические характеристики автомобиля по электронному табло транспорта;
2. Контролировать тормозную систему, рулевое управление, ходовую часть, подвеску и другие важные узлы, и детали автотранспортного средства перед выездом на линию;
3. Соблюдать инструкции при техническом осмотре.
Знания:
1. Устройство автомобилей, их узлов и агрегатов, влияние на безопасность управления автотранспортным средством и работоспособность;
2. Обеспечение предвыездного контроля транспортного средства.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль за расходом топлива, техническими жидкостями и выполнение мелкого ремонта автомобиля
Умения:
1. Контролировать расход топлива и технических жидкостей;
2. Проводить проверку исправности кабины, кузова, оперения, ходовой части и подвески;
3. Проводить техническое обслуживание простых агрегатов, узлов и деталей;
4. Выполнять крепежные работы с устранением простых неисправностей;
5. Выполнять ремонт и техническое обслуживание простых приборов электрооборудования и агрегатов транспортного средства.
Знания:
1. Правила применения специальных инструментов и приспособлений средней сложности, контрольно- измерительных приборов, свойства обрабатываемых материалов;
2. Назначение и правила применения охлаждающих жидкостей, масел и топлива;
3. Основные сведения по электротехнике и электронике, технологии металлов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Своевременное прохождение необходимого обслуживания в сервисных центрах, получение страховых полисов, своевременное прохождение дезинфекции транспорта
Умения:
1. Проходить регулярное техническое обслуживание и своевременный ремонт в сервисных центрах для выявления неисправности автомобиля и исключения серьезной поломки;
2. Проходить обслуживание по дезинфекции транспорта;
3. Проходить своевременно технический осмотр;
4. Оформлять обязательное страхование автомобиля.
Знания:
1. Порядок, правила прохождения технического обслуживания;
2. Правила оформления страховых полисов для автомобиля;
3. Порядок прохождения дезинфекции транспортного средства (один раз в месяц при перевозке продуктов питания);

4. Техникалық байқаудан өту ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Жүкті тасымалдау кезінде оның сақталуын қамтамасыз ету
1-дағды:
Жүк автокөлікте орналастырылуы мен тиеу тәртібін бақылау
Машықтар:
1. Жүкті төсеуді, оны бекітуді және ось бойынша орналастыруды орналастыру;
2. Жүктің төселуін, оның бекітілуін және ось бойынша орналасуын бақылау;
3. Тоңазытқыштың берілген температурасын бақылау.
Білімдер:
1. Жүктің автокөлікте тиеу, орналастыру және бекіту ережелері;
2. Жүктің жолдағы бүтіндігін және қауіпсіздігін бақылау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Салқындатқыш жабдықты бақылау және қызмет көрсету, мөрдің бүтіндігін тексеру
Машықтар:
1. Көлік құралының электрондық таблосы бойынша автокөліктің техникалық сипаттамаларын түсіну;
2. Рефрижераторлық – тоңазытқыш камералармен жұмыс істей білу;
3. Жол жағдайында белгіленген жұмыс технологиясының сақталуын қамтамасыз ету;
4. Жүк тасымалдау барысында оның бүтіндігін және сақталуын бақылау;
5. Тоңазытқыш жабдығы істен шыққан жағдайда алғашқы қажетті шараларды қабылдай білу.
Білімдер:
1. Рефрижератордың құрылымы және температура режимінің өзгеруіне әсер ететін факторлар;
2. Еңбек қауіпсіздігі техникасы;
3. Сақталуын қамтамасыз етуге байланысты міндеттерді қою және шешу тәсілдері, қағидаттары мен әдістері туралы;
4. Рефрижераторлық камераларды басқарудың ерекшеліктері;
5. Тоңазытқыш жабдығы істен шыққан жағдайда әрекет ету тәртібі мен реттілігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Жүк салғыштан тауарларды тиеу және түсіру кезінде қатысу, жүк орындарының санын және қаптаманың көрінетін зақымдануларын бақылау
Машықтар:
1. Тасымалдау қызметтерін тапсырыс берушінің өкілдерімен өзара әрекеттесу;
2. Қабылдау-тарату құжаттарын рәсімдеу;
3. Қабылдау немесе түсіру кезінде тауарды накладная бойынша қайта есептеу.
Білімдер:
1. Қабылдау-тарату құжаттарын рәсімдеуге арналған ережелер мен нұсқаулықтар;
2. Орындаған жұмыстар актісін рәсімдеуге арналған ережелер мен нұсқаулықтар;
3. Тасымалдау қызметтерін көрсету туралы келісімді рәсімдеуге арналған ережелер мен нұсқаулықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Жүк тасымалдауды қауіпсіздік шараларын сақтай отырып және қамтамасыз ете отырып орындау (халықаралық тасымалдарды қоса алғанда). Еңбек және демалыс режимдерін сақтау
1-дағды:
Барлық қауіпсіздік шараларын сақтау және жылдық, рейс алдындағы және рейс соңындағы медициналық тексеруден өту
Машықтар:
1. Қажетті біліктілік деңгейін сақтау;
2. Денсаулық жағдайын қадағалау;
3. Жолда жүріс ережелері мен мінез-құлық этикасын, жұмыс пен демалыс режимін сақтау;

4. Правила прохождения технического осмотра.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение сохранности груза при транспортировке
Навык 1:
Контроль над размещением и укладки грузов в автомобиле
Умения:
1. Размещать укладку груза, его крепления и размещения по осям;
2. Контролировать укладку груза, его крепления и размещения по осям;
3. Контролировать заданную температуру рефрижератора.
Знания:
1. Правила погрузки, размещения и крепления груза в автомобиле;
2. Правила контроля целостности и сохранности груза в пути.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль и обслуживание холодильного оборудования, проверять сохранность пломбы
Умения:
1. Понимать технические характеристики авто по электронному табло транспорта;
2. Работать с рефрижераторными – холодильными камерами;
3. Осуществлять в пределах дороги соблюдение установленной технологии работы;
4. Контролировать целостность и сохранность груза в пути;
5. Принимать первые необходимые меры по устранению неполадок в холодильном оборудовании в случае выхода из строя холодильного оборудования.
Знания:
1. Устройство рефрижератора и влияние факторов над изменением температурного режима;
2. Технику безопасности;
3. О подходах, принципах и способах постановки и решения задач по обеспечению сохранности;
4. Специфику управления рефрижераторных камер;
5. Порядок и последовательность действий при выходе из строя холодильного оборудования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Взаимодействие с заказчиками при погрузке и выгрузке товаров из грузового отсека, контроль количества грузовых мест и по видимым повреждениям упаковки
Умения:
1. Взаимодействовать с представителями заказчика транспортных услуг;
2. Оформлять приемо-сдаточные документы;
3. Пересчитывать товар по накладной при приемке / выгрузке.
Знания:
1. Правила и инструкции по оформлению приемо-сдаточных документов;
2. Правила и инструкции по оформлению акта выполненных работ;
3. Правила и инструкции по оформлению договора по оказанию транспортных услуг.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Выполнение перевозки грузов с соблюдением и обеспечением мер безопасности (включая международные перевозки). Соблюдение режимов труда и отдыха
Навык 1:
Соблюдение всех мер безопасности и прохождение ежегодного, пред- и послерейсового медицинского осмотра
Умения:
1. Поддерживать необходимый уровень квалификации;
2. Поддерживать состояние здоровья;
3. Соблюдать правила этики поведения на дороге, режимы отдыха и труда;

4. Жыл сайынғы, рейс алдындағы және рейс соңындағы медициналық тексеруден өту, медициналық кітапшаға белгі қою;
5. Жол қозғалысы ережелерін сақтау.
Білімдер:
1. Бірінші медициналық көмек көрсету ережелері;
2. Еңбек пен демалыс ұйымдастыру ережелері;
3. ҚР Жол қозғалысы ережелері және оларды бұзғаны үшін жауапкершілік түрлері;
4. Еңбек қауіпсіздігі, өрт және экологиялық қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жолда автокөлікті басқару (жолдың жабындысы мен ауа райына байланысты жылдамдықты, жұмыс және демалыс режимдерін таңдау), жол қозғалысы ережелерін сақтау
Машықтар:
1. Көру мүмкіндігі шектеулі және халқы аз жерлерде навигациялық спутниктік жүйенің картасы, компасы және аспаптары бойынша қозғалысты жоспарлау;
2. Тез бұзылатын жүктерді уақтылы жеткізу үшін жылдамдық режимін сақтау;
3. Шектеулі көріну жағдайында навигациялық аспаптарды пайдалана отырып, нақты уақыттағы маршрутты есептеу және түзету.
Білімдер:
1. Жүргізушінің қалыпты және қалыптан тыс (қатты сындарлы) қозғалыс режимдерінде әрекеттері;
2. Қазақстан Республикасының Жол қозғалысы ережелері және оларды бұзғаны үшін жауапкершілік түрлері;
3. Еңбек қауіпсіздігі, өрт және экологиялық қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Жол парақтарын жүргізу, барлық белгілерді бақылау
Машықтар:
1. Тасымалдау процесін реттейтін көліктік-ілеспе және көліктік-экспедициялық құжаттарды ресімдеу;
2. Тұрақты тексерулермен және диагностикамен автомобильдердің техникалық жағдайын бақылау;
3. Жол парақтарындағы жүгіріс, отын шығыны және техникалық жай-күйі туралы белгілерді тексеру;
Білімдер:
1. Қаржылық, тауарға ілеспе, көліктік-экспедиторлық, көліктік, кедендік, сақтандыру және шағым құжаттарын рәсімдеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Дәлдік
Сыпайылық
Мейірімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
Жүк көлігінің жүргізушісі
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі.
Орындаушы:
С.Қ. Өзбеков, +7 (717) 298 33 02, transport@transport.gov.kz.
13. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі.
Жоба жетекшісі:
С.Қ.Өзбеков.
E-mail: transport@transport.gov.kz.
Телефон нөмірі: +7 (717) 298 33 02.
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы

4. Проходить своевременные медицинский ежегодный и пред- и послерейсовый осмотры с отметками в действующей медицинской книжке;
5. Соблюдать правила дорожного движения.
Знания:
1. Правила оказания первой помощи;
2. Правила организации труда и отдыха;
3. ПДД РК и виды ответственности за их нарушение;
4. Требования охраны труда, пожарной и экологической безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Управления автотранспортом в пути следования с выбором скорости движения и режимов работы и отдыха в зависимости от покрытия дороги и погодных условий), соблюдение правил дорожного движения
Умения:
1. Планировать движение по карте, компасу и приборам навигационной спутниковой системы в условиях ограниченной видимости и малонаселенной местности;
2. Соблюдать скоростной режима для своевременной доставки скоропортящихся грузов;
3. Рассчитывать и корректировать маршрут в реальном времени с использованием навигационных приборов в условиях ограниченной видимости.
Знания:
1. Действия водителя в штатных и нештатных (критических) режимах движения;
2. ПДД РК и виды ответственности за их нарушение;
3. Требования охраны труда, пожарной и экологической безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Ведение путевых листов, контроль всех отметок
Умения:
1. Оформлять транспортно-сопроводительные и транспортно-экспедиционные документы, регламентирующие перевозочный процесс;
2. Контролировать техническое состояние автомобилей с регулярными осмотрами и диагностикой;
3. Проверять отметки в путевых листах о пробеге, расходе топлива и техническом состоянии.
Знания:
1. Порядок оформления финансовых, товаросопроводительных, транспортно-экспедиторских, транспортных, таможенных, страховых и претензионных документов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Аккуратность
Вежливость
Доброжелательность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
Водитель грузового автомобиля
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
12. Наименование государственного органа:
Министерство транспорта Республики Казахстан.
Исполнитель:
Өзбеков С.Қ., +7 (717) 298 33 02, transport@transport.gov.kz.
13. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Министерство транспорта Республики Казахстан.
Руководитель проекта:
Өзбеков С.Қ.
E-mail: transport@transport.gov.kz.
Номер телефона: +7 (717) 298 33 02.
14. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям:

15. 3, 31 шілде.
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы
17. 12 қараша.
18. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы.
19. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2-нұсқа, 2025 жыл.
20. Болжамды қайта қарау күні: 2028 жылғы 31 желтоқсан.
Бұйрығына 2-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Автомобиль көлігіндегі көлік-экспедициялық қызметтер"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Автомобиль көлігіндегі көлік-экспедициялық қызметтер" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33401 болып тіркелген) бекітілген Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту қағидаларына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламарын қалыптастыруға, және қызметкерлердің кәсіби қызметті стандарттау саласында жүзеге асыруы, оның ішінде белгілі бір еңбек функцияларын орындауы үшін қажетті біліктілік деңгейлерін анықтауға, сондай-ақ жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының білім беру бағдарламаларын әзірлеу кезінде қолдануға арналған.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) автомобиль көлік құралы (бұдан әрі – АКҚ) – автомобиль көлігінің жылжымалы құрам бірлігі. Оған автобустар, шағын автобустар, жеңіл және жүк автомобильдері, троллейбустар, автомобиль тіркемелері, седельді тартқыштарға арналған жартылай тіркемелер, сондай-ақ белгілі бір жүк түрлерін тасымалдауға арналған мамандандырылған автомобильдер мен әртүрлі, негізінен көлікке қатысы жоқ жұмыстарды орындауға арналған арнайы автомобильдер жатады;
2) алғашқы көмек – зардап шеккендерге білікті медициналық көмек көрсетілгенге дейін көмек көрсетуші тұлғалар орындай алатын іс-шаралар кешені;
3) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
4) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
5) диспетчерлік қызмет – жүк тасымалдарын жедел диспетчерлік басқаруды жүзеге асыратын қызмет;
6) жол парағы – диспетчер тарапынан көлік құралы жүргізушісіне берілетін, көлік құралының жұмысын есепке алуға арналған құжат
7) жүк – бұл экспедиторға тасымалдауды ұйымдастыру үшін берілетін кез келген мүлік, оның ішінде контейнерлер мен поддондар;

15. 3, 31 июля 2025 год.
16. Национальный орган по профессиональным квалификациям:
17. 12 ноября 2025 год.
18. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
19. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 год.
20. Дата ориентировочного пересмотра: 31декабря 2028 год.
Приложение 2 к приказу
Профессиональный стандарт: "Транспортно-экспедиционные услуги на автомобильном транспорте"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Транспортно-экспедиционные услуги на автомобильном транспорте" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан
2. "О профессиональных квалификациях" и Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
3. от 7 сентября 2023 года № 377 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33401) и предназначен для определения уровней квалификаций, необходимых для осуществления работниками в сфере стандартизации профессиональной деятельности, в том числе выполнения определенных трудовых функций, а также для применения при разработке образовательных программ организаций высшего, послевузовского, технического и профессионального образования.
4. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) автомобильное транспортное средство (далее - автотранспортное средство) – единица подвижного состава автомобильного транспорта, включающего автобусы, микроавтобусы, легковые и грузовые автомобили, троллейбусы, автомобильные прицепы, полуприцепы к седельным тягачам, а также специализированные автомобили (предназначенные для перевозки определенных видов грузов) и специальные автомобили (предназначенные для выполнения различных, преимущественно нетранспортных, работ);
2) первая помощь – комплекс мероприятий, доступных для выполнения лицами помощи до возможности получения пострадавшими квалифицированной медицинской помощи;
3) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
4) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) диспетчерская служба – служба, осуществляющая оперативное диспетчерское управление перевозками;
6) путевой лист – документ, выдаваемый диспетчером водителю транспортного средства, предназначенный для ведения учета работы;
7) груз – это любое имущество, включая контейнеры и поддоны, которое передается экспедитору для организации перевозки;

8) жүк алушы – автомобиль көлігімен тасымалдау шартына сәйкес жүктi қабылдауға уәкілеттік берілген жеке немесе заңды тұлға;
9) жүк жөнелтуші – жүкқұжаттарда көрсетілген және жүкті жөнелтетін тұлға;
10) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
11) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
12) кәсіптік стандарт (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
13) көлік жүкқұжаты – теміржол, су жолдары, әуе және автомобиль көлігі арқылы жөнелтілетін жүктерді тасымалдауды ресімдеуге арналған жүкқұжат бастапқы құжат болып табылады;
14) көлік құралы – жүк автомобилі, тартқыш, тіркеме, жартылай тіркеме (автопойыздар: тіркемесі бар жүк автомобилі – тіркемелі автопойыз, жартылай тіркемесі бар тартқыш – седельді автопойыз);
15) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
16) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
17) ұшу – жөнелту орнынан межелі жерге дейінгі бір бағыттағы жүріс;
18) сапар – барып-қайту жолы (шеңберлі рейс);
19) тахограф – автокөлік құралында орнатылатын, жүргізушілер мен экипаж мүшелерінің жылдамдығын, еңбек және демалыс режимін тіркеуге арналған бақылау құрылғысы;
20) тауар-көлік жүкқұжаты – көлік құралдарының қатысуымен оларды өткізу кезінде тауар-материалдық құндылықтардың (ТМҚ) қозғалысын есепке алуға арналған жүкқұжат және жүк жөнелтушіден есептен шығаруға және оларды жүк алушыдан кіріске алуға негіз болып табылады;
21) Incoterms (International commercial terms) – халықаралық ережелер сөздік форматында беріліп, сыртқы жеке сауда саласында ең кеңінен қолданылатын сауда терминдерінің бірмәнді түсіндірілуін қамтамасыз етеді. Олар, ең алдымен, "франко" (ағылшынша free – "тазарту") ұғымына қатысты, яғни жауапкершіліктің сатушыдан сатып алушыға ауысу орнын айқындайды;
22) EDI (Electronic data interchange, электрондық деректермен алмасу) – ұйымдар арасында құрылымдалған цифрлық ақпарат алмасуды қамтамасыз ететін, белгілі бір регламенттер мен берілетін хабарламалардың форматтарына негізделген стандарттар мен конвенциялар сериясы;
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:

8) грузополучатель – физическое или юридическое лицо, уполномоченное на получение груза на основании договора автомобильной перевозки;
9) грузоотправитель – лицо, указанное в перевозочных документах и отправляющее груз;
10) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
11) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
12) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
13) транспортная накладная – накладная, предназначенная для оформления перевозки грузов, отправляемых по железным дорогам, водным путям, воздушным и автомобильным транспортом, является первичным документом;
14) транспортное средство – грузовой автомобиль, тягач, прицеп, полуприцеп (автопоезда: грузовой автомобиль в сцепке с прицепом – прицепной автопоезд, тягач в сцепке с полуприцепом - седельный автопоезд);
15) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
16) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
17) рейс – проезд в одну сторону с места отправления до места назначения
18) поездка – проезд туда и обратно (круговой рейс);
19) тахограф – контрольное устройство, устанавливаемое на борту автотранспортного средства, предназначенное для регистрации скорости, режима труда, отдыха водителей и членов экипажа;
20) товарно-транспортная накладная – накладная, предназначенная для учҰта движения товарно-материальных ценностей (ТМЦ) при их перемещении с участием транспортных средств, и является основанием для списания у грузоотправителя и оприходования их у грузополучателя;
21) Incoterms (International commercial terms) – международные правила в формате словаря, обеспечивающие однозначные толкования наиболее широко используемых торговых терминов в области внешней торговли частного характера, прежде всего, относительно франко (англ. free - "очистки") - места перехода ответственности от продавца к покупателю;
22) EDI (Electronic data interchange, электронный обмен данными – серия стандартов и конвенций по передаче структурированной цифровой информации между организациями, основанная на определенных регламентах и форматах передаваемых сообщений;
5. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:

1) АКҚ – автомобиль көлік құралы;
2) АТЖШ – апаттар мен төтенше жағдайлар кезіндегі жедел шақыру;
3) БА – басшы, маман және басқа да лауазымдардың біліктілік анықтамалығы;
4) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) ЕСТР – халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыратын көлік құралдары экипаждарының жұмысын реттеуге қатысты Еуропалық келісім;
6) ЖЖМ – жанар-жағармай майы;
7) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
8) ТЖКБ – техникалық және кәсіби білім;
9) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Автомобиль көлігіндегі көлік-экспедициялық қызметтер.
5. Кәсіптік стандарттың коды: H127.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
H Көлік және қоймалау:
52 Жүктерді қоймаға қою және қосалқы көлік қызметі;
52.2 Қосалқы көлік қызметі;
52.29 Өзге де көліктік қосалқы қызмет;
52.29.9 Өзге де көліктік-экспедициялық қызметтер;
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт "Автомобиль көлігіндегі көлік-экспедициялық қызметтер" кәсіптік стандарты келісімшартқа сәйкес автомобиль көлігіндегі жүктерді тасымалдауға байланысты экспедициялық қызметтерді ұйымдастыру және орындау талаптарын анықтайды, оның ішінде тасымалдау құжаттарын рәсімдеу, жүктеу–түсірме жұмыстарын ұйымдастыру, жеткізу шарттарын бақылау және көлік процесінің қатысушыларымен өзара әрекеттесу.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Көлік бойынша менеджері (логистика менеджері) – 6 СБШ-нің деңгейі;
2) Тарификатор (автомобиль көлігінде) – 2 СБШ-нің деңгейі;
3) Көлік бойынша менеджері (автомобиль тасымалдары бойынша) - 5 СБШ-нің деңгейі;
4) Саяхатшы-көлік жүргізуші – 3 СБШ-нің деңгейі;
5) Диспетчер (жүк көліктерін сүйемелдеу) – 4 СБШ-нің деңгейі;
6) Автокөлік компаниясының басшысы – 7 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Көлік бойынша менеджері (логистика менеджері)":
Топтың коды:
2432-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Көлік бойынша менеджері (логистика менеджері)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген).
67-параграф. Менеджер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жоғары білім (бакалавриат, маман) және кемінде 2 жылдық тәжірибелік жұмыс өтілі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүктерді автомобиль көлігімен ең төменгі шығындармен оңтайлы маршруттар бойынша тасымалдауды ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1) АТС – автомобильное транспортное средство;
2) ЭВАК – экстренный вызов при авариях и катастрофах;
3) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
5) ЕСТР – Европейское соглашение, касающееся работы экипажей транспортных средств, производящих международные автомобильные перевозки;
6) ГСМ – горюче-смазочное масло;
7) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
8) ТиПО – техническое и профессиональное образование;
9) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
6. Название профессионального стандарта: Транспортно-экспедиционные услуги на автомобильном транспорте.
7. Код профессионального стандарта: H127.
8. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование:
52 Складирование грузов и вспомогательная транспортная деятельность;
52.2 Вспомогательная транспортная деятельность;
52.29 Прочая вспомогательная транспортная деятельность;
52.29.9 Прочая транспортно-экспедиционная деятельность;
9. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Транспортно-экспедиционные услуги на автомобильном транспорте" устанавливает требования к организации и выполнению предусмотренных договором транспортной экспедиции услуг, связанных с перевозкой грузов автомобильным транспортом, включая оформление перевозочных документов, организацию погрузочно-разгрузочных операций, контроль условий доставки и взаимодействие с участниками транспортного процесса.
10. Перечень карточек профессий:
1) Менеджер по транспорту (менеджер логист) - 6 уровень ОРК;
2) Тарификатор (на автомобильном транспорте) - 2 уровень ОРК;
3) Менеджер по транспорту (по автомобильным перевозкам) - 5 уровень ОРК;
4) Водитель-экспедитор (экспедитор автоперевозок) - 3 уровень ОРК;
5) "Диспетчер" (сопровождения грузовых автоперевозок) - 4 уровень ОРК;
6) Руководитель автотранспортной компании - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Менеджер по транспорту (менеджер логист)":
Код группы:
2432-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Менеджер по транспорту (менеджер логист)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф-67. Менеджер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее образование (бакалавриат, специалист) и практический опыт работы не менее 2 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация перевозок грузов автомобильным транспортом по оптимальным маршрутам с наименьшими затратами
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Автомобиль көлігінде жүк және коммерциялық жұмысты ұйымдастыру
2. Жүктерді тасымалдау бойынша автокөлік жұмысын ұйымдастыру
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Автомобиль көлігінде жүк және коммерциялық жұмысты ұйымдастыру
1-дағды:
Жүк тасымалдарын автомобиль көлігімен жоспарлау
Машықтар:
1. Жүктерді автомобиль көлігімен жөнелту пунктінен жеткізу пунктіне дейін тасымалдаудың ықтимал маршруттарын, схемаларын айқындау (әзірлеу);
2. Алынған деректер негізінде белгіленген уақыт ішінде жеткізу мөлшерлемелері мен мерзімдерін есептеу;
3. Бар деректер негізінде тасымалдау құнын есептеу;
4. Коммерциялық ұсынысты дайындау үшін қажет деректерді мердігерлерден сұрату;
5. Коммерциялық ұсынысты құрастыру және келісу;
6. Клиентпен келісілмеген жағдайда, қажет болғанда, коммерциялық ұсыныстың баламалы нұсқаларын әзірлеу;
7. Клиентпен байланыс ұстап тұру;
8. Клиент деректеріне сәйкес көлік құралдарын тапсырыс беру;
9. Жүкті автомобиль көлігімен тасымалдауға арналған шарттардың негізгі талаптарын айқындау;
10. Жеке компьютерде қажетті бағдарламаларды, оның ішінде кеңселік қосымшаларды қолдана отырып, сондай-ақ факсимильдік және көшірмелік кеңсе техникасымен жұмыс істеу;
11. Әртүрлі электрондық құжаттарды электрондық және кәдімгі пошта арқылы жіберу және қабылдау.
Білімдер:
1. Коммерциялық ұсыныстың құрылымы;
2. Тасымалдау құнын есептеу әдістемесі;
3. Автомобиль көлігімен жүк тасымалдау ережелері;
4. Ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдау ережелері;
5. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері;
6. Рұқсат беру жүйесін қолдану қағидалары;
7. Автомобиль көлік құралдарын техникалық пайдалану ережелері;
8. Негізгі бағыттар бойынша негізгі тасымалдаушылардың қолданыстағы тарификация жүйелері;
9. Тасымалдауларға арналған тарифтер, жеңілдіктер және жеңілдетілген жүйелер;
10. Тасымалдауда қолданылатын жылжымалы құрам түрлері мен параметрлерінің негіздері (жүк көтергіштігі, жүк сыйымдылығы, жүк бөлігінің габариттік өлшемдері);
11. Жүкті тиеу немесе түсіру операцияларының нормалары мен нормативтері;
12. Жолақы мен алымдарды есептеу ережелері;
13. Жеке компьютер және корпоративтік бағдарламалар;
14. Электрондық құжат айналымы негіздері, электрондық құжат алмасу сервистері, EDI;
15. Келіссөздер жүргізу және іскерлік хат алмасу үшін жеткілікті деңгейде (қажет болған жағдайда) ағылшын тілін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жүк және коммерциялық жұмысқа бақылау
Машықтар:
1. Жылжымалы құрамды олардың жүк көтергіштігі мен сыйымдылығына белгіленген нормаларға сәйкес ұтымды пайдалануын бақылау;

1. Организация грузовой и коммерческой работы на автомобильном транспорте;
2. Организация транспортно-экспедиционного обслуживания клиентов.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация грузовой и коммерческой работы на автомобильном транспорте
Навык 1:
Планирование перевозок грузов автомобильным транспортом
Умения:
1. Определять (разрабатывать) возможные маршруты, схемы перевозки грузов от пункта отправления до пункта назначения с использованием автомобильного транспорта;
2. Рассчитывать ставки и сроки доставки на основе полученных данных в отведенное время;
3. Рассчитывать стоимость перевозки на основе имеющихся данных;
4. Запрашивать необходимые для подготовки коммерческого предложения данные у подрядчиков;
5. Составлять и согласовывать коммерческое предложение;
6. Прорабатывать, при необходимости, альтернативные варианты коммерческого предложения, если оно не согласовано клиентом;
7. Поддерживать связь с клиентом;
8. Заказывать транспортные средства на основе данных клиента;
9. Определять основные условия договоров на перевозку грузов автомобильным транспортом;
10. Работать на персональном компьютере с применением необходимых программ, включая офисные приложения, на факсимильной и копировальной оргтехнике;
11. Отправлять и принимать различные электронные документы по электронной и обычной почте.
Знания:
1. Структура коммерческого предложения;
2. Методика расчета стоимости перевозки;
3. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом;
4. Правила перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов;
5. Правила перевозки опасных грузов;
6. Правила применения разрешительной системы;
7. Правила технической эксплуатации АТС;
8. Действующие системы тарификации основных перевозчиков по основным направлениям;
9. Системы тарифов, скидок, льгот на перевозки;
10. Основы типов и параметров (грузоподъемность, грузовместимость, габаритные размеры грузового отсека) подвижного состава, используемого в перевозках;
11. Нормы и нормативы операций по погрузке или выгрузке груза;
12. Правила исчисления оплаты и сборов за проезд;
13. Персональный компьютер и корпоративные программы;
14. Основы электронного документооборота, сервисы обмена электронными документами, EDI;
15. Владение английского языка на уровне (при необходимости), достаточном для ведения переговоров и деловой переписки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль за грузовой и коммерческой работой
Умения:
1. Контролировать рациональное использование подвижного состава в соответствии с установленными нормами грузоподъемности и вместимости;

2. Жүк тиеу-түсіру жұмыстарының орындалуын ұйымдастыруды бақылау;
3. Жүк тасымалдау және көлік экспедициясы шарттарының орындалуын бақылау;
4. Жүктерді тасымалдау ережелерінің, соның ішінде халықаралық қатынастардағы және рұқсат беру жүйесі талаптарының сақталуын бақылау;
5. Көрсетілетін қызмет көлемін және компания табысын, оның ішінде халықаралық автомобиль жүк тасымалдарынан түсетін табысты бағалау;
6. Қызметкерлердің өндірістік және еңбек тәртібін сақтауын, олардың лауазымдық нұсқаулықтарды, еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормаларын орындауын бақылау.
Білімдер:
1. Автомобиль көлігіндегі негізгі технологиялық үдерістер;
2. Компания қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтары;
3. Есеп беру нысандары және есептерді тапсыру мерзімдері;
4. Нарықтық шаруашылық жүргізу әдістері және қаржылық менеджмент;
5. Есеп айырысу әдістері, компанияның шаруашылық-қаржылық қызметіне экономикалық талдау жүргізу және ішкі резервтерді айқындау;
6. Автомобиль көлігімен жүк тасымалдау ережелері;
7. Ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдау ережелері;
8. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері;
9. Рұқсат беру жүйесін қолдану қағидалары;
10. Автомобиль көлік құралдарын техникалық пайдалану ережелері;
11. Жүк операциялары кезіндегі көлік құралдарының бос тұрып қалу нормалары;
12. Кәсіпорын қызметкерлерінің жұмыс және демалыс уақыты туралы ереже;
13. ЕСТР нормалары;
14. Жүкті тиеу және бекіту бойынша техникалық шарттар;
15. Жүк тиеу-түсіру жұмыстарындағы еңбек қауіпсіздігі және өндірістік санитария ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Жүктерді тасымалдау бойынша автокөлік жұмысын ұйымдастыру
1-дағды:
Логистикалық процестерді басқару
Машықтар:
1. Көлік-экспедициялық операцияларды жоспарлау және ұйымдастыру;
2. Тасымалдау маршруттары мен кестелерін әзірлеу;
3. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көлік және тауарға ілеспе құжаттарды ресімдеу;
4. Көлік-экспедициялық қызметтердің құнын есептеуді жүзеге асыру;
5. Жүктерді тасымалдау және экспедициялау шарттарын жасасу және сүйемелдеу;
6. Тасымалдауды жоспарлау үшін логистикалық Ақпараттық жүйелер мен бағдарламалық жасақтаманы пайдаланыңыз.
Білімдер:
1. Тарифтерді есептеу және көлік және экспедициялық қызметтер құнын қалыптастыру қағидалары;
2. Логистика және жүк ағындарын басқару негіздері;
3. Мемлекеттік және бақылаушы органдармен (оның ішінде көлік инспекциясы, кеден органдары, салық органдары)өзара іс-қимыл жасау тәртібі;
4. Қазақстан Республикасының автомобиль көлігіндегі еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі және жол жүрісі қауіпсіздігінің талаптары;

2. Контролировать организацию выполнения погрузочно-разгрузочных работ;
3. Контролировать выполнение условий договоров перевозок, транспортной экспедиции;
4. Контролировать соблюдение правил перевозок грузов, в том числе в международном сообщении и требований разрешительной системы;
5. Оценивать объемы оказываемых услуг и доходы компании, в том числе от международных грузовых автомобильных перевозок;
6. Контролировать соблюдение работниками производственной и трудовой дисциплины, выполнение ими должностных инструкций, правил и норм по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности.
Знания:
1. Основные технологические процессы на автомобильном транспорте;
2. Должностные инструкции работников компании;
3. Формы отчетности и сроки представления отчетов;
4. Рыночные методы хозяйствования и финансового менеджмента;
5. Методы проведения расчетов, экономического анализа хозяйственно-финансовой деятельности компании, выявления внутрихозяйственных резервов;
6. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом;
7. Правила перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов;
8. Правила перевозки опасных грузов;
9. Правила применения разрешительной системы;
10. Правила технической эксплуатации АТС;
11. Нормы простоя транспортных средств под грузовыми операциями;
12. Положение о рабочем времени и времени отдыха работников предприятия;
13. Нормы ЕСТР;
14. Технические условия погрузки и крепления грузов;
15. Правила техники безопасности и производственной санитарии при погрузочно-разгрузочных работах.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация транспортно-экспедиционного обслуживания клиентов
Навык 1:
Управление логистическими процессами
Умения:
1. Планировать и организовывать транспортно-экспедиционные операции
2. Разрабатывать маршруты и графики перевозок
3. Оформлять транспортные и товаросопроводительные документы в соответствии с законодательством Республики Казахстан
4. Осуществлять расчҰты стоимости транспортно-экспедиционных услуг
5. Заключать и сопровождать договоры перевозки и экспедирования грузов
6. Использовать логистические информационные системы и программное обеспечение для планирования перевозок
Знания:
1. Правила расчҰта тарифов и формирования стоимости транспортных и экспедиционных услуг;
2. Основы логистики и управления грузопотоками;
3. Порядок взаимодействия с государственными и контролирующими органами (в том числе транспортная инспекция, таможенные органы, налоговые органы);
4. Требования охраны труда, техники безопасности и безопасности дорожного движения на автомобильном транспорте Республики Казахстан;

5. Көлік-логистикалық қызметте цифрлық және ақпараттық жүйелерді пайдалану негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Көлік-экспедициялық процестерді ұйымдастыру және үйлестіру
Машықтар:
1. Клиенттерге көліктік-экспедициялық қызмет көрсету процесін жоспарлау және ұйымдастыру;
2. Жүктерді тасымалдау маршруттарын әзірлеу және оңтайландыру;
3. Көліктік-экспедициялық қызмет көрсету шарттары бойынша міндеттемелердің орындалуын бақылау;
4. Көлік-экспедициялық қызметтер мен тарифтердің құнын есептеуді жүзеге асыру;
5. Клиенттермен, тасымалдаушылармен, қоймалармен, кеден және бақылаушы органдармен өзара іс-қимыл жасау.
Білімдер:
1. Көлік-экспедиторлық қызмет көрсетуге арналған шарт;
2. "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
3. Жүктерді автомобиль көлігімен тасымалдау ережесі;
4. АТС техникалық пайдалану ережелері;
5. Логистика және жүк тасымалдауды ұйымдастыру негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Аналитикалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Автокөлік компаниясының басшысы
5
Автокөлікпен тасымалдау жөніндегі менеджер
10. Кәсіптің карточкасы "Тарификатор (автомобиль көлігінде)":
Топтың коды:
4311-4
Қызмет атауының коды:
4311-4-005
Кәсіптің атауы:
Тарификатор (автомобиль көлігінде)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
-
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіз
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүк тасымалы үшін автомобиль көлігімен тарифтерді есептеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүк тасымалы тарифтерін автомобиль көлігімен есептеу;
2. Жүк тасымалдарын автомобиль көлігі арқылы жүзеге асыруға өтінімдерді өңдеу.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жүк тасымалы тарифтерін автомобиль көлігімен есептеу
1-дағды:
Клиенттерден алынған ақпарат негізінде жүк тасымалы тарифтерін есептеу
Машықтар:
1. Жүктерді тасымалдау мөлшерлемелерін, соның ішінде арнайы бағдарламаларды пайдалана отырып, есептеу;
2. Клиенттердің ақпараты негізінде жүктерді тасымалдау мөлшерлемелерін есептеу;

5. Основы использования цифровых и информационных систем в транспортно-логистической деятельности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация и координация транспортно-экспедиционных процессов
Умения:
1. Планировать и организовывать процесс транспортно-экспедиционного обслуживания клиентов;
2. Разрабатывать и оптимизировать маршруты перевозки грузов;
3. Контролировать выполнение обязательств по договорам транспортно-экспедиционного обслуживания;
4. Осуществлять расчҰт стоимости транспортно-экспедиционных услуг и тарифов;
5. Взаимодействовать с клиентами, перевозчиками, складами, таможенными и контролирующими органами.
Знания:
1. Договор на транспортно-экспедиторское обслуживание;
2. Закон Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан";
3. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом;
4. Правила технической эксплуатации АТС;
5. Основы логистики и организации грузоперевозок.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость
Аналитическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Руководитель автотранспортной компании
5
Менеджер по автомобильным перевозкам
10. Карточка профессии "Тарификатор (на автомобильном транспорте)":
Код группы:
4311-4
Код наименования занятия:
4311-4-005
Наименование профессии:
Тарификатор (на автомобильном транспорте)
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
-
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Расчет ставок на перевозку грузов автомобильным транспортом
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Расчет ставок на перевозку грузов автомобильным транспортом;
2. Обработка заявок на перевозку грузов автомобильным транспортом.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Расчет ставок на перевозку грузов автомобильным транспортом
Навык 1:
Расчет ставок на перевозку грузов на основе информации клиентов
Умения:
1. Производить расчет ставок на перевозку грузов, в том числе с использованием специальных программ;
2. Производить расчет ставок на перевозку грузов на основе информации клиентов;

3. Мөлшерлемелерді есептеу үшін клиенттерден ақпарат жинау.
Білімдер:
1. Экспедицияланатын жүктердің тасымал маршруты, байланыс түрлері;
2. Тасымалданатын жүктің түрі, сипаттамасы;
3. Жүк тасымалдауға арналған тарифтерді есептеу және қолдану тәртібі;
4. Ақпараттық технологиялар және арнайы бағдарламалық өнімдер;
5. Жол бойындағы төлемдер мен алымдар;
6. Жеңілдіктер мен маусымдық тарифтердің жарамдылық мерзімі;
7. Еңбек ұйымдастыру негіздері, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының негіздері, ішкі еңбек тәртібі ережелері, еңбекті қорғау және қауіпсіздік, санитарлық талаптар, өрт қауіпсіздігі талаптары;
8. Ішкі еңбек тәртібі ережелері;
9. Кәсіби және іскерлік этика негіздері;
10. Конфликтология негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Клиенттердің өтініштерімен жұмыс істеу
Машықтар:
1. Клиенттердің өтінімдерін өңдеп, жүктерді тасымалдау мөлшерлемелерін есептеу үшін қажетті ақпараттың (құжаттаманың) бар-жоғын талдау;
2. Клиенттермен тиімді өзара әрекеттесуді қамтамасыз ету;
3. Есептеулер мен жоспарлау үшін жетіспейтін деректерді жинауды және өзектендіруді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Жүк тасымалдарын автомобиль көлігімен жүзеге асыру ережелері;
2. Транзиттік елдерде және тағайындалған елде жол жүру шарттары, алынатын төлемдердің мөлшері, ақылы инфрақұрылымға қолжетімділік;
3. Ішкі еңбек тәртібі ережелері;
4. Кәсіптік және іскерлік этика негіздері;
5. Конфликтология негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Жүк тасымалдарын автомобиль көлігі арқылы жүзеге асыруға өтінімдерді өңдеу
1-дағды:
Өтінімдерді рәсімдеу
Машықтар:
1. Жүктерді автомобиль көлігімен тасымалдауға өтінімдерді ресімдеу және өңдеу;
2. Офистік қосымшаларды қоса алғанда, қажетті бағдарламаларды қолдана отырып, дербес компьютерде факсимильді және көшірмелі ұйымдастыру техникасында жұмыс істеу;
3. Корпоративтік АТ жүйелерін пайдалана отырып, тасымалдауға өтінімдер бойынша құжат айналымын жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Өтінімдерді қабылдау, рәсімдеу және өңдеу тәртібі;
2. Жүк қабылдау, тапсыру және жөнелтуге арналған құжаттар тізімі;
3. Жеке компьютер және офис бағдарламалары;
4. Кеңсе техникасы, байланыс және коммуникация құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Өңделген өтінімдерді есепке алу
Машықтар:
1. Өңделген өтінімдерді есепке;
2. Түскен өтінімдерді жүйеге тіркеу;
3. Өтінімдерді белгіленген рәсімдерге сәйкес өңдеу;
4. Өңделген өтінімдер бойынша есептер қалыптастыру.
Білімдер:
1. Өтінімдерді қабылдау, рәсімдеу және өңдеу тәртібі;
2. Ішкі іскерлік құжат айналымы;
3. Еңбек ұйымдастыру және қорғау негіздері, ішкі еңбек тәртібі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дәлдік
Орындаушылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Саяхатшы-көлік жүргізушісі

3. Собирать информацию от клиентов для расчҰта ставок.
Знания:
1. Маршруты перевозки экспедируемых грузов, виды сообщений;
2. Вид, характеристика перевозимого груза;
3. Порядок расчета и применения тарифов на перевозки грузов автомобильным транспортом;
4. Информационные технологии и специализированные программные продукты;
5. Сборы и платежи по маршруту следования;
6. Сроки действия скидок и сезонных тарифов;
7. Основы организации труда, основы законодательства о труде Республики Казахстан, правила внутреннего трудового распорядка, правила безопасности и охраны труда, санитарии, требования пожарной безопасности;
8. Правила внутреннего трудового распорядка;
9. Основы деловой и профессиональной этики;
10. Основы конфликтологии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Оказание поддержки по заявкам клиентов
Умения:
1. Обрабатывать заявки клиентов, анализировать на предмет наличия информации (документации), необходимой для расчета ставок на перевозку грузов;
2. Обеспечивать эффективное взаимодействие с клиентами;
3. Обеспечивать сбор и актуализацию данных, недостающих для расчҰтов и планирования.
Знания:
1. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом;
2. Условия проезда в странах транзита, в стране назначения, размер взимаемых сборов за проезд, доступ к платной инфраструктуре;
3. Правила внутреннего трудового распорядка;
4. Основы деловой и профессиональной этики;
5. Основы конфликтологии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обработка заявок на перевозку грузов автомобильным транспортом
Навык 1:
Оформление заявок
Умения:
1. Оформлять и обрабатывать заявки на перевозку грузов автомобильным транспортом;
2. Осуществлять работу на персональном компьютере с применением необходимых программ, включая офисные приложения, на факсимильной и копировальной оргтехнике;
3. Осуществлять документооборот по заявкам на перевозку с использованием корпоративных ИТ-систем.
Знания:
1. Порядок приема, оформления, обработки заявок;
2. Перечень документов на прием, сдачу и отправку грузов;
3. Персональный компьютер и офисные программы;
4. Средства оргтехники, коммуникации и связи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Учет обработанных заявок
Умения:
1. Осуществлять учет и контроль обработанных заявок;
2. Осуществлять регистрацию заявок в установленном порядке;
3. Обрабатывать заявки в соответствии с установленными процедурами;
4. Формировать отчҰты по обработанным заявкам.
Знания:
1. Порядок приема, оформления, обработки заявок;
2. Внутреннее делопроизводство;
3. Основы организации и охраны труда, правила внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Аккуратность
Исполнительность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Экспедитор автоперевозок (водитель-экспедитор)

11. Кәсіптің карточкасы "Көлік бойынша менеджері (автомобиль тасымалдары бойынша)":
Топтың коды:
2432-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Көлік бойынша менеджері (автомобиль тасымалдары бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген).
67-параграф. Менеджер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Автокөлікте тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жоғары білім (бакалавр, маман) және кемінде 3 жылдық тәжірибесі бар жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2432-0-003 - Тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі инженер
2432-0-007 - Көліктік-экспедициялық қызмет саласындағы маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Автомобиль көлігімен жүк тасымалдауды және экспедициялауды ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Автомобиль көлігімен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға дайындық жұмыстарын ұйымдастыру;
2. Жүк тасымалдау және экспедирлеу процесін автомобиль көлігі арқылы ұйымдастыру;
3. Жүк тасымалдау және экспедициялау қызметінің нәтижелерін бақылау автокөлікте;
4. Жүк тасымалдау және автокөлік тасымалдау экспедициясы қызметін дамыту саласындағы стратегияны әзірлеу.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Автомобиль көлігімен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға дайындық жұмыстарын ұйымдастыру
1-дағды:
Жүк тасымалдауды техникалық-экономикалық талдау жүргізе отырып жоспарлау
Машықтар:
1. Жүк тасымалдау мен экспедиторлық қызметтің құнын, сондай-ақ жеткізу мерзімдерін (соның ішінде халықаралық қатынаста) тапсырыс берушіден алынған деректер негізінде коммерциялық ұсынысты дайындау үшін есептеу;
2. Коммерциялық ұсынысты құрастыру, оны талқылау және тапсырыс берушімен келісу;
3. Жүк тасымалдауды ұйымдастыру және орындау мәселелерін талқылау үшін тапсырыс берушімен тұрақты байланыс орнату;

11. Карточка профессии "Менеджер по транспорту (по автомобильным перевозкам)":
Код группы:
2432-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Менеджер по транспорту (по автомобильным перевозкам)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф - 67. Менеджер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Послесреднее образование или техническое и профессиональное образование и практический опыт работы не менее 3 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2432-0-003 - Инженер по организации перевозок
2432-0-сти
Основная цель деятельности:
Организация перевозки грузов и экспедирования на автомобильном транспорте
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация работ по подготовке к осуществлению перевозки грузов автомобильным транспортом;
2. Организация процесса перевозки груза и экспедирования на автомобильном транспорте;
3. Контроль результатов деятельности по перевозке грузов и экспедированию на автомобильном транспорте;
4. Разработка стратегии в области деятельности по перевозке грузов и экспедированию на автомобильном транспорте.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация работ по подготовке к осуществлению перевозки грузов автомобильным транспортом
Навык 1:
Планирование перевозки груза с проведением технико-экономического анализа
Умения:
1. Рассчитывать стоимость перевозки и услуг экспедирования, сроки доставки, в том числе в международном сообщении, на основе полученной от заказчика информации для подготовки коммерческого предложения;
2. Составлять коммерческое предложение, прорабатывать его и согласовывать с заказчиком;
3. Поддерживать с заказчиком постоянный контакт для проработки вопросов по организации и выполнению перевозки;

4. Жүкті тапсырыс берушінің өтінішінде көрсетілген көлемде тасымалдауды қамтамасыз ету үшін қажетті автокөліктер санын есептеу;
5. Жүк тасымалдаудың ең қысқа мерзімде және минималды шығынмен орындалуы үшін оңтайлы маршруттар мен схемаларды әзірлеу;
6. Жүк тасымалдауға арналған шартты және көлік экспедициясы шартын дайындау.
Білімдер:
1.Тасымалдау мен экспедиторлық қызмет құнын есептеу әдістемесі;
2. Автомобиль көлігімен жүк тасымалдау ережелері;
3. Ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдау ережелері;
4. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері;
5. Рұқсат беру жүйесін қолдану ережелері;
6. Автокөлік құралдарын техникалық пайдалану ережелері;
7. Автомобилдердің негізгі түрлері мен параметрлері;
8. Автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау кезінде төленетін кедендік баждар мен алымдарды есептеу ережелері;
9. Жанар-жағармай шығынының эксплуатациялық нормалары, толық қалпына келтіруге арналған амортизациялық төлемдер, шиналардың тозу нормалары;
10. Жүргізушілердің жалақысы мен қызметтік шығындарын есептеу негіздері;
11. Коммерциялық ұсыныстың құрылымы, оны әзірлеу тәртібі және тапсырыс берушімен келісу;
12. Автокөлік жолдарының желісі және жол бойындағы сервистік нысандардың орналасуы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жеке түрдегі тасымалдауларға (халықаралық) және жеке түрдегі жүктерге (қауіпті, ірі габаритті және ауыр салмақты) рұқсат құжаттарын алу
Машықтар:
1. Халықаралық автомобиль тасымалдауларына рұқсат алу, қажетті шетелдік рұқсат формаларын алу;
2. Қауіпті, ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауға арналған арнайы рұқсаттар алу;
3. Рұқсат беру бақылауына жататын жүктерді тасымалдау кезінде нормативтік талаптардың сақталуын қадағалау.
Білімдер:
1. Отандық тасымалдаушыларды халықаралық автомобиль тасымалдарына жіберу қағидалары;
2. Жүктерді автомобиль көлігімен тасымалдау қағидалары;
3. Ірі габаритті және ауыр жүктерді тасымалдау қағидалары;
4. Қауіпті жүктерді тасымалдау қағидалары;
5. Рұқсат беру жүйесін қолдану қағидалары;
6. Автокөлік құралдарын техникалық пайдалану қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Жүктерді тасымалдау және экспедициялық қызметтерді жүзеге асыру кезінде құжаттарды дайындау және жүргізу
Машықтар:
1. Тапсырыс берушіден тасымалдауды ұйымдастыру үшін қажетті құжаттар мен ақпаратты сұрау;
2. Тапсырыс беруші ұсынған құжаттардың дұрыс рәсімделгенін тексеру;
3. Кедендік рәсімдеу үшін құжаттар пакетін дайындау;
4. Сақтандыру компаниясы үшін құжаттар пакетін дайындау;
5. Келісімшарттар мен қосымша келісімдер шарттарына сәйкес тапсырыс берушіге шоттар шығару;

4. Рассчитывать потребное количество автотранспортных средств для обеспечения перевозок груза в объеме, указанном в заявке;
5. Разрабатывать оптимальные схемы транспортировки груза от пункта отправления до пункта назначения в короткие сроки с оптимальными затратами;
6. Подготовить договор на перевозку груза и договор транспортной экспедиции.
Знания:
1. Методика расчета стоимости перевозки и услуг по экспедированию;
2. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом;
3. Правила перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов;
4. Правила перевозки опасных грузов;
5. Правила применения разрешительной системы;
6. Правила технической эксплуатации АТС;
7. Основные типы и параметры подвижного состава;
8. Правила исчисления оплаты таможенных пошлин и сборов, уплачиваемых при осуществлении перевозок грузов автомобильным транспортом;
9. Нормы эксплуатационных расходов ГСМ, амортизационных отчислений на полное восстановление, износа шин;
10. Основы начисления заработной платы и командировочных расходов водителям;
11. Структура, порядок разработки коммерческого предложения и согласования его с заказчиком;
12. Сеть автомобильных дорог и дислокация объектов придорожного сервиса.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Получение разрешительных документов для осуществления отдельных видов перевозок (международные) и отдельных видов грузов (опасные, крупногабаритные и тяжеловесные)
Умения:
1. Получать допуск к международным автомобильным перевозкам, необходимых иностранных бланков разрешений;
2. Получать специальные разрешения на перевозку опасных, крупногабаритных и тяжеловесных грузов;
3. Следить за соблюдением нормативных требований при перевозке грузов, подлежащих разрешительному контролю.
Знания:
1. Правила допуска отечественных перевозчиков к международным автомобильным перевозкам;
2. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом;
3. Правила перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов;
4. Правила перевозки опасных грузов;
5. Правила применения разрешительной системы;
6. Правила технической эксплуатации АТС.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Подготовка и ведение документации при осуществлении перевозки грузов и экспедировании
Умения:
1. Запрашивать у заказчика документы и информацию, необходимые для организации перевозки;
2. Проверять правильность оформления представленных заказчиком документов;
3. Формировать пакет документов для таможенного оформления;
4. Формировать пакет документов для страховой компании;
5. Выставлять счета заказчику согласно условиям договоров и дополнительных соглашений;

6. Тапсырыс берушіге шот-фактура мен орындалған жұмыстар актісін рәсімдеп, бекітуге жіберу;
7. Құжаттарды курьер немесе экспресс-хат арқылы жеткізуді қамтамасыз ету және құжаттардың тапсырыс берушіге жеткізілгенін бақылау;
8. Жүктердің тағайындалған жерге келгені туралы ақпараттың түсуін тіркеу.
Білімдер:
1. Халықаралық жүктерді автомобильмен тасымалдау шарттары туралы конвенция;
2. Халықаралық автокөлік қатынастары жөніндегі келісімдер;
3. "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
4. "Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
5. "Жол қозғалысы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
6. Жүктерді автомобиль транспортында тасымалдау ережелері;
7. Үлкен көлемді және ауыр жүктерді тасымалдау ережелері;
8. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері;
9. Рұқсат беру жүйесін қолдану ережелері;
10. Автокөлік техникалық пайдалану ережелері;
11. Жүргізушілердің еңбек және демалыс режимін ұйымдастыру, тахографтарды қолдану ережелері;
12. Келісімшарттар мен қосымша келісімшарттарды, қосымшаларын рәсімдеу тәртібі;
13. Түрлі жүктерді тасымалдауды және экспедирлеуді ұйымдастыру үшін қажетті құжаттар тізімі;
14. Тасымалдау мен экспедирлеуді ұйымдастыру барысында іскерлік хат алмасу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Жүк тасымалдау және экспедирлеу процесін автомобиль көлігі арқылы ұйымдастыру
1-дағды:
Жүк тасымалдауды көлік-экспедициялық қызметпен қамтамасыз ету жұмыстарын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жүк тасымалдауды ұйымдастыруға қатысатын мамандарға мақсаттар мен операциялық міндеттерді анықтау;
2. Көлік-экспедициялық қызмет көрсетумен айналысатын қызметкерлердің тапсырмалары мен міндеттерін орындауын бақылау;
3. Жүктеу, тиеу, тауар-көлік құжаттарын рәсімдеу және қалыптастыру, сондай-ақ тасымалданатын жүктің жеткізілу мерзімдерін ескере отырып, көліктің келу кестесін жасау;
4. Тасымалдаулардың орындалу барысы туралы ақпараттың келуін бақылау.
Білімдер:
1. Автомобиль көлігі арқылы тасымалдауды басқару негіздері;
2. Автокөлікте көлік-экспедициялық қызметтерді ұйымдастыру негіздері;
3. Персоналды басқару әдістері;
4. Автотасымалдауды және экспедирлеуді ұйымдастыру тәртібін реттейтін нормативтік-құқықтық актілер;
5. Арнайы, қауіпті, қапталмаған (негабаритті) және ауыр жүктерді автокөлікпен тасымалдаудың ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Автотранспорт қызметтері нарығындағы мердігерлермен жұмыс істеуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Автокөлікнарығында қажетті қызметтердің тізімін анықтау;
2. Мердігерлер нарығын жедел мониторингтен өткізу;

6. Обеспечивать оформление и отправку счет-фактуры и акта выполненных работ заказчику на согласование;
7. Обеспечивать передачу документов с помощью курьера или экспресс-почты и контролировать факт передачи документов клиенту;
8. Фиксировать поступления информации о прибытии грузов к месту назначения.
Знания:
1. Конвенция о договоре международной перевозки грузов автомобильным транспортом;
2. Международные соглашения об автомобильном сообщении;
3. Закон Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте";
4. Закон Республики Казахстан "О автомобильных дорогах" ;
5. Закон Республики Казахстан "О дорожном движении";
6. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом;
7. Правила перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов;
8. Правила перевозки опасных грузов;
9. Правила применения разрешительной системы;
10. Правила технической эксплуатации АТС;
11. Правила организации труда и отдыха водителей, а также применения тахографов;
12. Порядок оформления договоров и дополнительных соглашений, приложений к ним;
13. Перечень документов, необходимых для организации перевозок различных видов грузов, экспедирования;
14. Правила составления и ведения деловой переписки в ходе организации перевозок и экспедирования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация процесса перевозки груза и экспедирования на автомобильном транспорте
Навык 1:
Организация работ по транспортно-экспедиционному обслуживанию перевозки грузом
Умения:
1. Определить цели и операционные задачи специалистам, участвующим в организации перевозок грузов;
2. Контролировать выполнение заданий и поручений работниками, вовлеченными в оказании транспортно-экспедиционной услуги;
3. Составлять графики подачи транспортных средств под погрузку, загрузки, оформления и формирования товарно-транспортных документов, сроков доставки перевозимых грузов;
4. Контролировать поступления информации о ходе выполнения перевозок.
Знания:
1. Основы управления перевозками автомобильным транспортом;
2. Основы организации транспортно-экспедиционных услуг на автотранспорте;
3. Методы управления персоналом;
4. Нормативные правовые акты, регламентирующие порядок организации автомобильных перевозок и экспедирования;
5. Особенности перевозки специальных, опасных, негабаритных и тяжеловесных грузов автотранспортом.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация работ с подрядчиками на рынке автотранспортных услуг
Умения:
1. Определять список необходимых услуг на автотранспортном рынке;
2. Оперативно проводить мониторинг рынка подрядчиков;

3. Келісімдерге қол қою және келісу мақсатында мердігерлермен келіссөздер жүргізу және жұмыс істеу;
4. Жүк тасымалы мен экспедиторлық қызметтерді орындау, сондай-ақ тасымалды сүйемелдеу үшін мердігерге құжаттарды тапсыру;
5. Мердігерлердің шоттарын төлеуді бақылау.
Білімдер:
1. Маркетинг және менеджмент негіздері;
2. Негізгі мердігер серіктес компаниялардың, олардың басшылары мен тікелей орындаушыларының мекен-жайлары;
3. Келісімшарттық жұмыс негіздері, мердігерлермен келісімшарттар жасау тәртібі;
4. Шоттарды төлеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Көлік және экспедициялық қызметтердің сапасын жақсарту бойынша жұмыстарды жүргізу
Машықтар:
1. Клиенттермен шағымдық мәселелер бойынша келіссөз жүргізу;
2. Шағымдардың пайда болуына себеп болған факторларды анықтау;
3. Шағымдардың туындауына кінәлі тұлғаларды және қатысты қызметкерлерді анықтау;
4. Шағымдардың алдын алу шараларын әзірлеу;
5. Қызмет көрсетудің сапасын жақсарту үшін клиенттермен өзара әрекеттесу;
6. Жеткізушілердің жұмыс тиімділігін мониторингтеу, жеткізушілер рейтингін құру;
7. Жеткізушілер тарапынан сапасыз қызмет көрсетілген жағдайда клиенттердің шағымдарын жеткізушілерге жолдау;
8. Клиенттердің ең жиі қоятын сұрақтары мен шағымдарының тізімін жасау.
Білімдер:
1. Азаматтық құқық негіздері;
2. Тасымалдау-экспедиторлық және логистикалық қызметтің құқықтық негіздері;
3. Жүк тасымалының автомобиль көлігі арқылы жүзеге асырылу ережелері;
4. Үлкен көлемді және ауыр жүктерді тасымалдау ережелері;
5. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері;
6. Рұқсат беру жүйесін қолдану ережелері;
7. Автокөлік құралдарын техникалық пайдалану ережелері;
8. Шағымдық құжаттарды қарау тәртібі және шағымдарға байланысты хат-хабар жүргізу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Жүк тасымалдау және экспедициялау қызметінің нәтижелерін бақылау автокөлікте
1-дағды:
Жүк тасымалдау қызметінің негізгі көрсеткіштерін бақылау
Машықтар:
1. Компания бөлімшелерінің есептерін талдау;
2. Жүк тасымалының өзіндік құнын төмендетуге және тасымалдау қызметінің тиімділігін арттыруға бағытталған жобаларды әзірлеу;
3. Жүк сапасының нақты көрсеткіштерін бақылау: жеткізудің уақтылығы, клиентті хабардар ету, жүкті сақтау;
4. Белгіленген кезеңдегі қызмет нәтижелері бойынша қолда бар деректерге негізделген аналитикалық материалдар дайындау.
Білімдер:
1. Компанияның мақсаттары мен міндеттері;
2. Көлік қызметінің көрсеткіштерін есептеу әдістемесі;
3. Автомобиль көлігімен тасымалдауды және экспедирлеуді ұйымдастыру мен жүзеге асыру тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;

3. Вести переговоры и работу с подрядчиками по согласованию и заключению договоров;
4. Передавать документы подрядчику для выполнения перевозки, оказания экспедиционных услуг, а также по сопровождению перевозки;
5. Контролировать оплату счетов подрядчиков.
Знания:
1. Основы маркетинга и менеджмента;
2. Адреса основных компаний-партнеров подрядчиков, руководителей и непосредственных исполнителей;
3. Основы договорной работы, порядок заключения договоров с подрядчиками;
4. Порядок оплаты счетов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Проведение работ по улучшению качества оказания транспортных и экспедиционных услуг
Умения:
1. Вести переговоры с клиентами по претензионным случаям;
2. Определять причины, повлекшие предъявление претензий;
3. Определять виновных в возникновении претензий и причастных лиц;
4. Разрабатывать мероприятия по предотвращению претензий;
5. Взаимодействовать с клиентами по улучшению качества оказываемых услуг;
6. Проводить мониторинг эффективности работы подрядчиков, составлять рейтинг подрядчиков;
7. Направлять подрядчикам претензии клиентов в случае некачественного сервиса с их стороны;
8. Составлять перечень наиболее часто задаваемых клиентами.
Знания:
1. Основы гражданского законодательства;
2. Правовые основы транспортно-экспедиционной и логистической деятельности;
3. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом;
4. Правила перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов;
5. Правила перевозки опасных грузов;
6. Правила применения разрешительной системы;
7. Правила технической эксплуатации АТС;
8. Порядок рассмотрения претензионных документов и ведения переписки по оспариванию претензий.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Контроль результатов деятельности по перевозке грузов и экспедированию на автомобильном транспорте
Навык 1:
Контроль за ключевыми показателями эффективности перевозочной деятельности
Умения:
1. Анализировать отчеты подразделений компании;
2. Разрабатывать проекты, направленные на снижение себестоимости перевозок и на повышение эффективности перевозочной деятельности;
3. Осуществлять контроль за натуральными показателями качества, такими как своевременность доставки груза, информирование клиента, сохранность груза;
4. Готовить аналитические материалы на основе имеющихся данных по результатам деятельности за определенный период.
Знания:
1. Цели и задачи компании;
2. Методика расчета показателей транспортной деятельности;
3. Нормативные правовые акты, регламентирующие порядок организации и осуществления автомобильных перевозок и экспедирования;

4. Жүктерді автомобиль көлігімен тасымалдау ережелері;
5. Ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдау ережелері;
6. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері;
7. Рұқсат беру жүйесін қолдану ережелерім
8. Автомобиль көлік құралдарын техникалық пайдалану ережелері;
9. Жоғары тұрған басшылықтың бұйрықтары мен өкімдері;
10 Есепті кезеңге арналған компанияның көлік қызметі көрсеткіштерінің жоспары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Тасымалдау қызметінің негізгі қаржылық көрсеткіштерін бақылау
Машықтар:
1. Шығындарды бақылау жүйесін құру;
2. Тасымалдау қызметінің қаржылық көрсеткіштерін бақылау, мысалы: тасымалдаудың рентабельділігі, жалпы пайда жоспарының орындалуы, таза пайда жоспарының орындалуы және т.б.;
3. Жоспарланған және нақты көрсеткіштерді салыстыру арқылы қызмет нәтижелерін талдау;
4. Анықталған теріс ауытқуларды бағалау;
5. Теріс ауытқуларды жою бойынша іс-шараларды әзірлеу;
6. Қаржылық көрсеткіштерді жақсарту бойынша іс-шаралардың іске асырылуын бақылау.
Білімдер:
1. Қаржылық менеджмент және маркетинг негіздері
2. Жүйелік талдау әдістері
3. Тасымалдау қызметін басқарудың тиімділігін талдау әдістері
4. Қаржылық көрсеткіштерді есептеу әдістемесі
5. Нәтижелілікті бағалаудың негізгі критерийлері
6. Автотасымалдау экономикасы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-еңбек функциясы:
Жүк тасымалдау және автокөлік тасымалдау экспедициясы қызметін дамыту саласындағы стратегияны әзірлеу
1-дағды:
Инновациялық даму стратегиясы және заманауи технологияларды қолдану
Машықтар:
1. Жолдар мен автокөліктің жағдайы, өту және айналып өту маршруттары, жол бойындағы сервис объектілерінің орналасқан жері туралы ақпараттық базаларды құру;
2. Жүк тасымалдау кезінде спутниктік навигация жүйелерін енгізу, жүктің орналасқан жері мен жағдайы туралы ақпарат алу мүмкіндігімен;
3. Компанияның автотранспорт құралдарында апаттар мен төтенше жағдайларда жедел шақыру жүйесін енгізу;
4. Пневмоподвескасы бар автокөліктер үшін салмақ өлшеу жүйелерін енгізу;
5. Компания бөлімшелерінің қызметін, автопаркті, жанар-жағармай шығынын және т.б. қадағалау үшін заманауи бақылау жүйелерін енгізу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының инфрақұрылымдық және көлік саласын дамыту стратегиясы мен бағдарламалары;
2. Жүк тасымалдары жүзеге асырылатын негізгі халықаралық және ішкі автокөлік дәліздері;
3. Спутниктік навигация жүйесінің негізгі принциптері;
4. АКЖШ жүйесін және тиісті жабдықты пайдалану негіздері;
5. Автокөліктердің салмақ өлшеу жүйесінің жұмыс істеу негіздері;

4. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом;
5. Правила перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов;
6. Правила перевозки опасных грузов
7. Правила применения разрешительной системы;
8. Правила технической эксплуатации АТС;
9. Приказы, распоряжения вышестоящего руководства;
10. План показателей транспортной деятельности компании за отчетный период.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль за ключевыми финансовыми показателями перевозочной деятельности
Умения:
1. Создавать системы контроля затрат;
2. Контролировать финансовые показатели, такие как рентабельность перевозок, выполнение плана валовой прибыли, выполнение плана по прибыли и др.;
3. Проводить анализ результатов деятельности путем сопоставления запланированных и фактических показателей;
4. Оценить выявленные отрицательные отклонения;
5. Разрабатывать мероприятия по устранению отрицательных отклонений;
6. Контролировать реализацию мероприятий по улучшению финансовых показателей.
Знания:
1. Основы финансового менеджмента и маркетинга;
2. Методы системного анализа;
3. Методы анализа эффективности управления перевозочной деятельностью;
4. Методика расчета финансовых показателей;
5. Основные критерии оценки результативности;
6. Экономика автомобильного транспорта.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Разработка стратегии в области деятельности по перевозке грузов и экспедированию на автомобильном транспорте
Навык 1:
Стратегия инновационного развития и применения современных технологий
Умения:
1. Создавать информационные базы данных о направлениях и состоянии автодорог, маршрутах проезда и объезда городов и населенных пунктов, местоположений объектов придорожного сервиса;
2. Внедрять в деятельность предприятия системы спутниковой навигации перевозок грузов с возможностью получения информации о местонахождении груза и его состоянии;
3. Внедрять систему экстренного вызова при авариях и катастрофах на подвижном составе компании
4. Внедрять системы измерения веса для автотранспортных средств с пневмоподвеской;
5. Внедрять современные системы контроля за деятельностью подразделений компании, подвижным составом, расходом ГСМ и пр.
Знания:
1. Стратегия, программы инфраструктурного и транспортного развития Республики Казахстан;
2. Основные международные и внутренние автотранспортные коридоры, по которым осуществляются перевозки грузов;
3. Основы функционирования системы спутниковой навигации;
4. Основы использования системы ЭВАК и соответствующего оборудования;
5. Основы функционирования системы измерения веса автотранспортных средств;

6. Автопаркті, жанар-жағармай шығынын, бейнебақылау және басқа да бақылау жүйелерін басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Автотранспорт паркін толықтыру стратегиясы, материалдық-техникалық базаны нығайту және компанияның көлік қызметтері нарығындағы бәсекеге қабілеттілігін арттыру
Машықтар:
1. Компанияның автотранспорт паркін толықтыруға арналған ағымдағы және перспективалық жоспарларды әзірлеу;
2. Қажетті автокөліктерді сатып алу мақсатында жеткізушілермен, лизингтік компаниялармен және екінші деңгейлі банктермен іздеу және келіссөз жүргізу;
3. Көлік қызметтері нарығының сұранысына сүйене отырып, автопаркты қалыптастыру саясатын құру;
4. Компанияның көлік қызметтері нарығындағы бәсекеге қабілеттілігін бағалау және оны арттыруға арналған ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1. Автокөлік құралдарының негізгі техникалық және эксплуатациялық сипаттамалары, олар жүктерді тасымалдау үшін пайдаланылады;
2. Автокөлік құралдарын сатып алу, тіркеуге қою, алғашқы тіркеу үшін алынатын төлемдер мен утилизациялық алымдарды төлеу, кедендік баждарды төлеу, көліктің типін мақұлдау немесе көліктің конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәлікті алу тәртібін реттейтін нормативтік-құқықтық актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Жүктерді тасымалдау қызметтерін көрсету кезінде тәуекелдерді басқару жүйесін әзірлеу
Машықтар:
1. Мүмкін болатын тәуекелдерді анықтап, тәуекелдерді басқару стратегиясын түзету;
2. Жоспарланған тасымалдау көлемінің азаюынан, пайдалану және қаржылық шығындардың өсуінен туындайтын мүмкін болатын шығындарды бағалау және мүмкін болатын теріс салдарды азайту мақсатында жылдам әрекет ету қабілетіне ие болу;
3. Ақша қаражаттарының жоғалуы немесе толық алынбауымен байланысты коммерциялық тәуекелдерге жедел жауап беру;
4. Тасымалдау және экспедициялық қызметтен күтілетін кірістілік деңгейімен байланысты қаржылық тәуекелдерді бағалау;
5. Жүкті тасымалдау кезінде оның қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған шараларды қабылдау.
Білімдер:
1. Тәуекелдерді басқарудың негіздері;
2. Логистикалық тәуекелдердің классификациясы;
3. Анықталған логистикалық тәуекелдерді басқару әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Менеджер логист
3
Келіссөздер жүргізу дағдылары
12. Кәсіптің карточкасы "Саяхатшы-көлік жүргізуші":
Топтың коды:
8322-9
Қызмет атауының коды:

6. Основы работы систем контроля подвижного состава, расхода ГСМ, видеоконтроля и пр.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Стратегия пополнения парка подвижного состава, укрепление материально-технической базы и повышения конкурентоспособности компании на рынке транспортных услуг
Умения:
1. Разрабатывать текущий и перспективный планы пополнения парка подвижного состава компании;
2. Вести поиск и переговоры с поставщиками автотранспортных средств, лизинговыми компаниями и банками второго уровня по приобретению необходимых автотранспортных средств;
3. Выстраивать политику формирования парка подвижного состава исходя из потребности рынка транспортных услуг;
4. Оценить конкурентоспособность компании на рынке транспортных услуг, разрабатывать предложения по еҰ повышению.
Знания:
1. Основные технико-эксплуатационные характеристики автотранспортных средств, используемых для выполнения перевозок грузов;
2. Нормативные правовые акты, регламентирующие порядок приобретения автотранспортных средств, постановки на учет, уплаты сбора за первичную регистрацию и утилизационного сбора, таможенных пошлин, получения одобрения типа транспортных средств или свидетельства о безопасности конструкции транспортного средства.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Разработка системы управления рисками при оказании услуг по перевозке грузов
Умения:
1. Выявлять возможные риски и корректировать стратегию управления рисками;
2. Оценивать возможные потери от снижения предполагаемых объемов перевозок, роста эксплуатационно-финансовых затрат и уметь оперативно реагировать с целью минимизации возможных негативных последствий;
3. Оперативно реагировать на коммерческие риски, связанные возможностью потерь денежных средств или их недополучением;
4. Оценивать финансовые риски, связанные с уровнем ожидаемой доходности перевозочной и экспедиторской деятельности;
5. Принимать меры по недопущению риска несохранности перевозимого груза.
Знания:
1. Основы риск-менеджмента
2. Классификация логистических рисков;
3. Методы и инструменты управления выявленными логистическими рисками.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Менеджер по транспорту (менеджер логист)
3
Навыки ведения переговоров
12. Карточка профессии "Водитель-экспедитор (экспедитор автоперевозок)":
Код группы:
8322-9
Код наименования занятия:

8322-9-005
Кәсіптің атауы:
Саяхатшы-көлік жүргізуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелген.
42-параграф. Экспедитор
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе жалпы орта білім және белгіленген бағдарлама бойынша арнайы дайындығы, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3331-0-009 - Жүктерді тасымалдау жөніндегі экспедитор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүктің тағайындалған жерге уақытында жеткізілуін және оны алушыға бүтін-бояулы түрде, зақымсыз және шығынсыз тапсыруын ұйымдастыру, сонымен қатар тасымалдауға кететін шығындарды үнемдеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүктің жөнелтуші қоймасынан қабылдануы, сандық көрсеткіштердің жүк жүкқұжат мен қоса берілген құжаттармен сәйкестігінің тексерілуі;
2. Жүктің, оның қаптамасының (тарасының) бүтіндігін тексеруге қажетті әрекеттерді орындау;
3. Жүктің қауіпсіз тасымалдануын қамтамасыз ететін такелаждық құрал-жабдықтарды және автомобиль көлігінің санитарлық жағдайын тексеру;
4. Жүк көлігінің кузовына жүкті тиеу, түсіру және орналастыру кезінде қауіпсіздік шараларының сақталуын және олардың дұрыс орындалуын бақылау;
5. Жүкті тасымалдау кезінде маршрут бойымен соңғы нүктеге дейін жеткізуге және оның тасымалдау кезінде қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бақылау жасау;
6. Жеткізілген жүкті қабылдаушыға тапсыру, қабылдау-сату құжаттарын рәсімдеу.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жүктің жөнелтуші қоймасынан қабылдануы, сандық көрсеткіштердің жүк жүкқұжаттар мен қоса берілген құжаттармен сәйкестігінің тексерілуі
1-дағды:
Жүкті қабылдап, оның атауы, жүк орамдарының саны, брутто салмағы және таңбалау тауарды сүйемелдейтін құжаттарда көрсетілген мәліметтерге сәйкестігін тексеру
Машықтар:

8322-9-005
Наименование профессии:
Водитель-экспедитор (экспедитор автоперевозок)
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
42-параграф. Экспедитор
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта
Квалификация:
Требования к опыту работы:
техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы или общее среднее образование и специальная подготовка по установленной программе без предъявления требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3331-0-009 - Экспедитор по перевозке грузов
Основная цель деятельности:
Организация своевременной доставки груза к месту назначения и его сдачи грузополучателю в целости и сохранности, без ущерба и потерь, при экономии средств на перевозку
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. ПриҰм груза со склада грузоотправителя, сверка количественных показателей с накладными и сопроводительными документами;
2. Выполнение необходимых действий по проверке целостности груза, упаковки (тары);
3. Проверка такелажного инструмента и приспособлений, обеспечивающих безопасную транспортировку груза и санитарного состояния автотранспортного средства;
4. Контроль за правильностью и соблюдением мер безопасности при выполнении погрузочно-разгрузочных работ, при укладке груза в кузове автотранспортного средства;
5. Сопровождение перевозимого груза на всҰм протяжении маршрута до конечного пункта, обеспечение его сохранности во время транспортировки;
6. Сдача доставленного груза грузополучателю, оформление приемо-сдаточной документации.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
ПриҰм груза со склада грузоотправителя, сверка количественных показателей с накладными и сопроводительными документами
Навык 1:
Прием грузов и проверка на соответствие наименования, количества грузовых мест, веса брутто и маркировки сведениям, указанным в товаросопроводительных документах
Умения:

1. Экспедирленетін жүктің қабылдау орнына келгені туралы құжаттарды рәсімдеу және тиеу аймағына кіру рұқсатын алу;
2. Жүкті қабылдау, сапалық және сандық көрсеткіштерді сүйемелдейтін құжаттармен салыстыру;
3. Бір транспорт құралында тасымалдау кезінде жүктің үйлесімділігін анықтау.
Білімдер:
1. Жүк тасымалдау бойынша автомобиль көлігі ережелері;
2. Көлемді және ауыр жүктерді тасымалдау ережелері;
3. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері;
4. Рұқсат беру жүйесін қолдану ережелері;
5. Транспорттық операцияларға қатысты жүк жөнелтуші ұйымның ішкі тәртіп, бұйрық және нұсқаулық ережелері;
6. Жүкті жүк жөнелтушіден экспедитормен қабылдау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жүктің қабылдануы мен автокөлікпен тасымалдауға экспедиторлық қызмет көрсету туралы құжаттарды (келісімшарттарды) рәсімдеу
Машықтар:
1. Жүкті экспедиторлық тасымалдау үшін барлық қажетті рәсімдерді сақтай отырып, транспорттық экспедиция келісімшартын рәсімдеу;
2. Жүк жөнелтуші ұсынған құжаттардың түпнұсқалығын, жүк туралы мәліметтердің және жүргізуші мен экспедитор жұмысына әсер етуі мүмкін басқа ақпараттардың дұрыстығын тексеру;
3. Санитарлық, фитосанитарлық, кедендік, транспорттық және басқа мемлекеттік бақылау түрлерінен өтуге қажетті құжаттар мен ақпараттың бар-жоғын тексеру.
Білімдер:
1. Халыққа және ұйымдарға транспорттық-экспедициялық қызмет көрсетуге байланысты көлік-іліспе, көлік-экспедициялық, сақтандыру және талап арыздық құжаттарды рәсімдеу ережелері мен тәртібі;
2. Курьерлік қызмет және экспресс-хат тасымалдау қызметін көрсету ережелері;
3. Санитарлық, фитосанитарлық, кедендік, транспорттық және басқа мемлекеттік бақылау түрлерінен өту тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Жүктің, оның қаптамасының (тарасының) бүтіндігін тексеруге қажетті әрекеттерді орындау
1-дағды:
Жүктің, қаптаманың (тараны) бүтіндігін тексеру
Машықтар:
1. Жүк пен қаптамада (тарада) ойық, зақымдану, тотығу және басқа көрінетін ақаулардың бар-жоғын тексеру;
2. Жүктің бүтіндігін жүк жіберуші ұсынған және қосымша құжаттарда көрсетілген мәліметтермен салыстыра отырып тексеру;
3. Фирмалық орау таспасы болмаған жағдайда немесе қайта орау кезінде қайта таразылау жүргізу.
Білімдер:
1. Жүк тасымалдаудың автомобиль көлігімен жүргізілу ережелері;
2. Ірі көлемді және ауыр жүктерді тасымалдау ережелері;
3. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері;
4. Автокөлік құралдарын техникалық пайдалану ережелері;
5. Жүк тасымалдау нормалары, жүктің қаптамасының (тараның) негізгі зақымдану және ақау түрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Жүктің қауіпсіз тасымалдануын қамтамасыз ететін такелаждық құрал-жабдықтарды және автомобиль көлігінің санитарлық жағдайын тексеру
1-дағды:
Автотранспорт құралын қажетті санитарлық жағдайда ұстауды қамтамасыз ету
Машықтар:

1. Оформлять документы о прибытии на место приҰма экспедируемого груза и получать пропуск на въезд в зону погрузки;
2. Принимать груз, сверять качественные и количественные показатели с сопроводительными документами;
3. Определять совместимость грузов при перевозке на одном транспортном средстве.
Знания:
1. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом;
2. Правила перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов;
3. Правила перевозки опасных грузов;
4. Правила применения разрешительной системы;
5. Правила внутреннего распорядка, распоряжения и приказы организации-грузоотправителя в части транспортных операций;
6. Порядок передачи грузоотправителем груза экспедитору.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Оформление документов (договора) о приеме груза от грузополучателя для экспедирования и перевозки автотранспортом
Умения:
1. Оформлять договор транспортной экспедиции на экспедирование груза с выполнением всех формальностей, с которыми связана грузоперевозка;
2. Проверять подлинность предоставленных грузоотправителем документов, достоверность сведений о грузе и другой информации, которая может оказать влияние на работу водителя и экспедитора;
3. Проверять наличие необходимой документации и информации для прохождения санитарного, фитосанитарного, таможенного, транспортного и других видов государственного контроля.
Знания:
1. Правила и порядок оформления транспортно-сопроводительных, транспортно-экспедиционных, страховых и претензионных документов по оказанию транспортно-экспедиционных услуг населению и организациям
2. Правила оказания услуг курьерской службой и экспресс-почтой
3. Порядок прохождения санитарного, фитосанитарного, таможенного, транспортного и других видов государственного контроля
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение необходимых действий по проверке целостности груза, упаковки (тары)
Навык 1:
Проверка целостности груза, упаковки (тары)
Умения:
1. Проверять на предмет наличия ржавчины, повреждений и других наблюдаемых недостатков груза, упаковки (тары);
2. Проверять целостность груза путем сверки с предоставленными грузоотправителем данными, указанными в сопроводительных документах;
3. Проводить повторное взвешивание в случае отсутствия фирменной упаковочной ленты или при переупаковке.
Знания:
1. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом;
2. Правила перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов;
3. Правила перевозки опасных грузов;
4. Правила технической эксплуатации АТС;
5. Нормы перевозки грузов автомобильным транспортом, основные типы повреждений и дефектов упаковки (тары) грузов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проверка такелажного инструмента и приспособлений, обеспечивающих безопасную транспортировку груза и санитарного состояния автотранспортного средства
Навык 1:
Обеспечение необходимого санитарного состояния автотранспортного средства
Умения:

1. Автокөлік құралдарының тиісті жүк түрін тасымалдауға жарамдылығын, оның санитарлық жағдайын тасымалдау кезінде санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес анықтау;
2. Белгілі бір температура режимінде тасымалдауға арналған жүк көлігінің конструкциясында қарастырылған қосымша жабдықтың жұмысқа жарамдылығын тексеру;
3. Көлік құралын талап етілетін санитарлық жағдайда ұстауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға арналған көлік құралдарына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар;
2. Автокөлік арқылы жүктерді тасымалдау ережелері;
3. Экспедирленетін жүктерді тасымалдау және сақтау технологиялары, жүктерді тиеу және түсіру үшін көтергіш машиналар мен құрылғылармен ұстауға арналған ілмектер, көздер, шығыңқы бөліктер және басқа да құралдардың жарамдылық көрсеткіштері;
4. Жүк автомобилінің конструкциясында қарастырылған қосымша жабдықты пайдалану нұсқаулықтары (арнайы жүк көліктерімен тасымалдау кезінде).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жүктің қауіпсіз тиеу, түсіру және тасымалдануын қамтамасыз етуге арналған такелаж құралдары мен құрылғылардың бар-жоғын тексеру
Машықтар:
1. Жүк автомобильін тиеуге, тасымалдауға және түсіруге дайындауды қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып жүргізу;
2. Механикалық тәсілмен тиеу немесе түсіру жүзеге асырылатын жүк орындарында көтергіш машиналар мен құрылғылармен ұстап алу үшін ілмектер, шығыңқы бөліктер немесе басқа арнайы құралдардың болуын тексеру;
3. Пломбалық сымдардың, ілмектердің, шатырлар мен жабындардың бүтіндігін, еден мен борттардың қосылу жерлеріндегі тығыздағыштарды, жанармай бактарының қақпақтарын, борттық құлыптарды, цистерналардың мойындарының қақпақтарын және басқа жабдықтардың бүтіндігін тексеру (арнайы жүк автомобильдерімен тасымалдау кезінде);
4. Жүк автомобильінің кузовындағы жүктің бекіту құралдарының (көрпелер, тізбектер, сымдар, ағаш блоктар, тіректер, тайып кетпеуге арналған маталар және т.б.) тасымалдаудың қауіпсіздігін, жүктің және автокөліктің бүтіндігін қамтамасыз ететінін тексеру.
Білімдер:
1. Жүк автомобильдерімен жүктерді тасымалдау ережелері;
2. Экспедирленетін жүктерді тасымалдау және сақтау технологиялары, тиеу және түсіру кезінде көтергіш машиналар мен құрылғылар арқылы ұстауға арналған құралдардың (ілмектер, шығыңқы бөліктер және басқа арнайы құралдар) жарамдылық көрсеткіштері;
3. Жүк автомобильінің конструкциясына енгізілген қосымша жабдықтарды пайдалану нұсқаулықтары (мамандандырылған жүк автомобильдерімен тасымалдау кезінде).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-еңбек функциясы:
Жүк көлігінің кузовына жүкті тиеу, түсіру және орналастыру кезінде қауіпсіздік шараларының сақталуын және олардың дұрыс орындалуын бақылау
1-дағды:
Жүктің, контейнерлердің, орауыш пен басқа да жүк орындарының орналастырылуы мен орналастырылуын, сондай-ақ бекіткіш құрылғылардың жұмысқа дайын күйге келтірілуін бақылау
Машықтар:

1. Определять пригодность автотранспортного средства, его санитарного состояния для перевозки соответствующего вида груза в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями к транспортным средствам для перевозки пассажиров и грузов;
2. Проверять исправность дополнительного оборудования, предусмотренного конструкцией грузового автомобиля для перевозок под определенным температурным режимом;
3. Обеспечивать требуемое санитарное состояние транспортного средства.
Знания:
1. Санитарно-эпидемиологические требования к транспортным средствам для перевозки пассажиров и грузов;
2. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом;
3. Технологии перевозки и хранения экспедируемых грузов, показатели исправности приспособлений (петли, проушины, выступы и др. приспособления для захвата грузоподъемными машинами и устройствами) для погрузки и выгрузки грузов;
4. Инструкции по эксплуатации дополнительного оборудования, предусмотренного конструкцией грузового автомобиля (при перевозке специализированными грузовыми автомобилями).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проверка наличия такелажного инструмента и приспособлений для обеспечения безопасной погрузки, выгрузки, перевозки груза
Умения:
1. Проводить подготовку грузового автомобиля к погрузке, перевозке и выгрузке с соблюдением требований безопасности;
2. Проверять, что грузовые места, погрузка и (или) выгрузка которых осуществляется механизированным способом, имеют петли, проушины, выступы или иные специальные приспособления для захвата грузоподъемными машинами и устройствами;
3. Проверять целостность пломбировочных тросов, петель, тентов и пологов, уплотнений в местах соединения пола и бортов, пробок топливных баков, запорных устройств бортов, запоров горловин цистерн и другого оборудования (при перевозке специализированными грузовыми автомобилями);
4. Проверять, что средства крепления груза в кузове грузового автомобиля (ремни, цепи, тросы, деревянные бруски, упоры, противоскользящие маты и прочее) обеспечивают безопасность перевозки, сохранность груза и грузового автомобиля.
Знания:
1. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом;
2. Технологии перевозки и хранения экспедируемых грузов, показатели исправности приспособлений (петли, проушины, выступы и др. приспособления для захвата грузоподъемными машинами и устройствами) для погрузки и выгрузки грузов;
3. Инструкции по эксплуатации дополнительного оборудования, предусмотренного конструкцией грузового автомобиля (при перевозке специализированными грузовыми автомобилями).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Контроль за правильностью и соблюдением мер безопасности при выполнении погрузочно-разгрузочных работ, при укладке груза в кузове автотранспортного средства
Навык 1:
Контроль размещения и укладки груза, контейнеров, тары и других грузовых мест и приведение в рабочее состояние крепежных приспособлений
Умения:

1. Автокөліктің кузовында жүкті орналастыруды бақылау, рұқсат етілген салмақтық және габариттік параметрлерді сақтау және жүктің осьтер бойынша бөлінуін қамтамасыз ету;
2. Бөлінетін жүктерді тиеу кезінде рұқсат етілген салмақтық-габариттік параметрлерден асуға жол бермеу;
3. Бөлінбейтін ірі габаритті және (немесе) ауыр жүкті тасымалдауға арнайы рұқсатты уәкілетті органнан алу;
4. Жүктің орналасуы, бекітілуі және орауышының бүтіндігі жөніндегі ескертулерді көлік құжаттарына көрсету;
5. Жүктің көріністі шектемеуін, басқаруды қиындатпауы мен автокөліктің тұрақтылығын бұзбауын тексеру.
Білімдер:
1. Жүкті орналастыру және төсеу нормалары – автокөліктің рұқсат етілген салмақтық-габариттік параметрлеріне сәйкес, жалпы пайдалану жолдарында қозғалу үшін белгіленген талаптарға сай;
2. Бөлінбейтін ірі габаритті және (немесе) ауыр жүкті тасымалдауға арнайы рұқсат алу тәртібі, Қазақстан аумағында ірі габаритті және ауыр көліктер үшін төлем мөлшерлемелерінің нормалары;
3. Жүк тасымалдау кезінде ерекше қорғауды, жолда күтім жасауды немесе басқа ерекше тасымалдау шарттарын қажет ететін жүктерді тасымалдауға арналған нормативтік-құқықтық және техникалық құжаттама;
4. Көлік қозғалысы ережелері мен автомобиль жолдары арқылы ірі габаритті және ауыр жүктерді тасымалдау ережелерін реттейтін нормативтік-құқықтық актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жүктің жүктелуін және түсірілуін оның саны, салмағы, таңбалау және қаптамасының бүтіндігіне сәйкес жүктеу құжаттамасы бойынша бақылау
Машықтар:
1. Жүктің санын, салмағын, таңбалау және қаптамасының бүтіндігін қабылдау және тапсыру;
2. Қаптамадағы таңбалау транспорттық құжаттамада көрсетілген ақпаратқа сәйкестігін, пломбалардың бекітілуін және олардың нөмірін тексеру;
3. Жүкқұжаттарда, буып-түю парақтарында және басқа да ілеспе құжаттарда көрсетілген деректерге нақты тиелген (немесе түсірілген) жүктің сәйкессіздіктерін белгілей отырып, сәйкестігін тексеру.
Білімдер:
1. Жүк тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру технологиялары;
2. Жүк тиеу-түсіру операциялары кезінде автокөліктің тоқтап тұру нормативтері;
3. Жүк тиеу-түсіру жұмыстарын орындау нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
5-еңбек функциясы:
Жүкті тасымалдау кезінде маршрут бойымен соңғы нүктеге дейін жеткізуге және оның тасымалдау кезінде қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бақылау жасау
1-дағды:
Жүкті уақытылы жеткізу үшін көлік құралдарының қозғалыс маршрутын әзірлеу және оны жүк жөнелтушімен келісу
Машықтар:

1. Осуществлять контроль за размещением груза в кузове автомобиля с соблюдением допустимых весовых и габаритных параметров грузового автомобиля и распределением нагрузки по осям;
2. Не допускать превышения допустимых весогабаритных параметров при загрузке делимых грузов;
3. Обеспечить получение специального разрешения на перевозку неделимого крупногабаритного и (или) тяжеловесного груза в уполномоченном органе;
4. Отражать в транспортной документации замечаний по размещению груза, его креплению и целостности упаковки;
5. Проверять, что груз не ограничивает обзор, не затрудняет управление, не нарушает устойчивость грузового автомобиля.
Знания:
1. Нормы размещения и укладки груза в соответствии с установленными нормами допустимых весогабаритных параметров автотранспортных средств для передвижения по дорогам общего пользования;
2. Порядок получения специального разрешения на перевозку неделимого крупногабаритного и (или) тяжеловесного груза, нормы ставок сборов за проезд по территории РК крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств;
3. Нормативная правовая и техническая документация по перевозке грузов, требующих по своему характеру особой охраны, ухода за собой в пути или других особых условий перевозки;
4. Нормативные правовые акты, регламентирующие правила дорожного движения и организации перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов по автомобильным дорогам.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль погрузки и выгрузки груза по количеству, массе, маркировке и целостности упаковки в соответствии с погрузочной документацией
Умения:
1. Принимать и сдавать груз по количеству, массе, маркировке и целостности его упаковки;
2. Сверять соответствие маркировки на упаковке с указанной информацией в транспортной документации, крепление пломб и их нумерацию;
3. Проверять соответствие фактически погруженного (или выгруженного) груза данным, указанным в накладных, упаковочных листах и других сопроводительных документах, фиксируя расхождения.
Знания:
1. Технологии организации погрузочно-разгрузочных работ;
2. Нормативы простоя автотранспортных средств под погрузочно-разгрузочными операциями;
3. Нормы выполнения погрузочно-разгрузочных работ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 5:
Сопровождение перевозимого груза на всҰм протяжении маршрута до конечного пункта, обеспечение его сохранности во время транспортировки
Навык 1:
Разработка маршрута движения транспортного средства для своевременной доставки груза, согласование его с грузоотправителем
Умения:

1. Жүкті тағайындалған жерге жеткізу үшін тиімді қозғалыс маршрутын әзірлеу;
2. Көлік құралдарының жол-климаттық жағдайларды ескере отырып, бүкіл маршрут бойынша жанармай шығынын анықтау;
3. Жүк жөнелтушімен маршрутты және жеткізу мерзімдерін келісу.
Білімдер:
1. Жүктерді тасымалдаудың оңтайлы маршруттары, автокөлік жолдарының, құрылыстардың және олардың инфрақұрылымының жағдайы;
2. Жол-климаттық жағдайларды ескере отырып, жанармай-шикізат шығындарының нормалары;
3. Кәсіби және іскерлік этика негіздері;
4. Конфликтология негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жүктің жеткізілу мерзімін анықтау және оны жүк алушымен келісу
Машықтар:
1. Жүктің жеткізілу мерзімін автокөлікпен жүк тасымалдау ережелері мен тәуліктік жол жүру нормаларына сәйкес анықтау;
2. Жолдағы аялдаулар орындарын жүргізушінің (жүргізушілер экипажының) еңбек және демалыс режимін ескере отырып ЕСТР талаптарына сай белгілеу;
3. Жол бойында тасымалдың барлық кезеңінде ақпараттық сүйемелдеуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Автокөліктің жүкпен тәуліктік жүріс нормалары, автокөлікпен жүк тасымалдау ережелерінде көзделген;
2. Жол бойындағы демалыс орындары, кемпингтер, қонақүйлер, жанармай құю станциялары, тамақтану пункттерінің орналасуы;
3. Жүргізушілердің (жүргізушілер экипажының) еңбек және демалыс режимін реттейтін нормативтік-құқықтық актілердегі ережелер;
4. Жүк жөнелтушілердің, жүк алушылардың, автокөлік кәсіпорнының мекенжайлары, телефон нөмірлері, электрондық пошта және басқа байланыс құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Жүкті тоқтау кезінде, қайта тиеу кезінде және түсіру жұмыстарын күту кезінде дұрыс сақтау режимін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Физикалық-химиялық қасиеттері мен биологиялық ерекшеліктерін негізге ала отырып, жүкті тасымалдау мен сақтаудың режимі мен шарттарын ескере отырып, оны тасымалдауды және сүйемелдеуді ұйымдастыру;
2. Қауіпті және тез бұзылатын жүктер, сондай-ақ тірі жүк және жануарлардан алынатын шикі өнімдер сияқты ерекше режимдегі жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру;
3. Жүктің нақты түріне қойылатын талаптарға сәйкес тасымалдаудың аралық кезеңдерінде (аялдамалар, ауыстырып тиеу, түсіруді күту) жүкті сақтаудың температуралық, ылғалдылық және санитарлық режимдерінің сақталуын бақылау.
Білімдер:
1. Тасымалданатын жүктердің классификациялық белгілері, физика-химиялық қасиеттерінің ұқсастығы, тасымалдау, қайта жүктеу режимі мен тәсілі, сондай-ақ тасымалдау барысында үйлесімділігі;
2. Қауіпті және тез бұзылатын жүктерді, сондай-ақ тірі жануарлар мен мал өнімдерін сақтау және тасымалдау режимдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
6-еңбек функциясы:
Жеткізілген жүкті қабылдаушыға тапсыру, қабылдау-сату құжаттарын рәсімдеу
1-дағды:
Жүкті қабылдаушыға беру
Машықтар:

1. Разрабатывать оптимальный маршрут движения, доставки груза к месту назначения;
2. Определять расход ГСМ автотранспортным средством на весь маршрут с учетом дорожно-климатических условий;
3. Согласовывать с грузоотправителем маршрут и сроки доставки груза.
Знания:
1. Оптимальные маршруты перевозок грузов, состояние автомобильных дорог, сооружений и инфраструктуры на них;
2. Нормы расходов ГСМ с учетом дорожно-климатических условий;
3. Основы деловой и профессиональной этики;
4. Основы конфликтологии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Определение срока доставки груза и согласование с грузополучателем
Умения:
1. Определять срок доставки груза к месту доставки в соответствии установленными правилами перевозок грузов автомобильным транспортом и нормами суточного пробега;
2. Определять места стоянки в пути следования с учетом режима труда и отдыха водителя (экипажа водителей) в соответствии с ЕСТР;
3. Обеспечивать информационное сопровождение перевозки на протяжении всего маршрута.
Знания:
1. Нормы суточного пробега автотранспортного средства с грузом, предусмотренные правилами перевозок грузов автотранспортом;
2. Дислокация мест отдыха, кемпингов и отелей, заправочных станций, пунктов питания на маршруте;
3. Положения нормативных правовых актов, регламентирующих режим труда и отдыха водителей (экипажа водителей);
4. Адреса, номера телефонов, e-mail, других средств связи грузоотправителей, грузополучателей, автотранспортного предприятия.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Обеспечение надлежащего режима хранения груза при остановках, перевалке груза, при ожидании разгрузочных работ
Умения:
1. Организовать перевозку и сопровождение груза с учетом режима и условий его транспортировки и хранения исходя из физико-химических свойств и биологических особенностей;
2. Организовать перевозку особорежимных грузов, таких как опасные и скоропортящиеся грузы, а также живой груз и сырые продукты животного происхождения;
3. Контролировать соблюдение температурного, влажностного и санитарного режимов хранения груза на промежуточных этапах перевозки (остановках, перевалках, ожидании разгрузки) в соответствии с требованиями к конкретному виду груза.
Знания:
1. Классификационные признаки перевозимых грузов, схожести физико-химических свойств, режим и способ перевозки, перегрузки и совместимости в процессе транспортировки;
2. Режимы хранения и перевозки опасных, скоропортящихся грузов, а также живого груза и продуктов животного происхождения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 6:
Сдача доставленного груза грузополучателю, оформление приемо-сдаточной документации
Навык 1:
Выдача груза грузополучателю
Умения:

1. Жүкті қабылдаушының қабылдауын қадағалау;
2. Пломбалар мен орамдардың таңбалау тасымалдау құжаттарындағы мәліметтерге сәйкес келуін тексеру;
3. Тапсырыс берушімен келісілген түсіру кезінде құжаттағы алынған белгілерді тексеру.
Білімдер:
1. Жүк қабылдау-сертификаттау бойынша автокөлікпен жүк тасымалдау ережелері;
2. Жүктің қабылданғаннан кейін қабылдаушыға тапсыру құжаттарын рәсімдеу тәртібі мен ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жеткізілген жүктің бір бөлігінің жетіспеушілігі немесе зақымдануы анықталған кезде актілерді жасауға қатысу
Машықтар:
1. Жүктердің жетіспеуіне, бүлінуіне және басқа да тиісті құжаттарға актілер жасауға қатысу;
2. Офистік қосымшаларды қоса алғанда, қажетті бағдарламаларды қолдана отырып, дербес компьютерде факсимильді және көшірмелі ұйымдастыру техникасында жұмыс істеу;
3. Жүктің жетіспеуіне немесе бүлінуіне актілерді ресімдеу кезінде тасымалдауға қатысушылармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Жүктің қабылдануы мен тапсыру тәртібі;
2. Жүктердің жетіспеушілігі немесе зақымдануы туралы құжат формалары және оларды толтыру тәртібі;
3. Кәсіби және іскерлік этика негіздері;
4. Конфликтология негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Жүктің қабылданғанын растайтын құжаттарды, сондай-ақ жол парағын және тауар-тасымалдау құжаттарын рәсімдеу
Машықтар:
1. Қабылдау-тапсыру, тауар-көлік құжаттамаларын ресімдеудің дұрыстығын тексеру;
2. Көлік құжаттарының барлық міндетті бағандарының толық және дұрыс толтырылуын бақылауды жүзеге асыру;
3. Қабылдау-беруді ресімдеу кезінде құжаттамада көрсетілгендермен жүк туралы нақты деректерді салыстырып тексеру.
Білімдер:
1. Тауар-тасымалдау құжаттарын рәсімдеуге қатысты автомобиль көлігімен жүк тасымалдау ережелері;
2. Іскерлік және кәсіби этика негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Жүк көлігінің жүргізушісі
2
Тарификатор (автомобиль көлігінде)
13. Кәсіптің карточкасы "Диспетчер (жүк көліктерін сүйемелдеу)":
Топтың коды:
3159-0
Қызмет атауының коды:
3159-0-001
Кәсіптің атауы:
Диспетчер (жүк көліктерін сүйемелдеу)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген).
27-параграф. Диспетчер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Логистика (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

1. Контролировать прием груза грузополучателем
2. Контролировать сверку соответствия маркировки на пломбах и упаковках с указанной в транспортной документации информацией
3. Проверять полученные отметки в документации при выполнении согласованной с заказчиком выгрузки
Знания:
1. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом в части приема-сдачи грузов;
2. Порядок и правила оформления приемо-сдаточной документации после приемки груза грузополучателем.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Участие в составлении актов при выявлении недостачи или порчи части доставленного груза
Умения:
1. Участвовать в составлении актов на недостачу, порчу грузов и других соответствующих документов;
2. Работать на персональном компьютере с применением необходимых программ, включая офисные приложения, на факсимильной и копировальной оргтехнике;
3. Осуществлять взаимодействие с участниками перевозки при оформлении актов на недостачу или порчу груза.
Знания:
1. Порядок приема и сдачи грузов;
2. Формы документов о недостаче, порче грузов и порядок их заполнения;
3. Основы деловой и профессиональной этики;
4. Основы конфликтологии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Оформление документации о получении груза грузополучателем, а также путевого листа, товарно-транспортной документации
Умения:
1. Проверять правильность оформления приемо-сдаточной, товарно-транспортной документаций;
2. Осуществлять контроль за полнотой и правильностью заполнения всех обязательных граф транспортных документов;
3. Сверять фактические данные о грузе с указанными в документации при оформлении приема-передачи.
Знания:
1. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом в части оформления товарно-транспортной документаций;
2. Основы деловой и профессиональной этики.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Диспетчер (сопровождения грузовых перевозок)
2
Тарификатор (на автомобильном транспорте)
13. Карточка профессии ""Диспетчер" (сопровождения грузовых автоперевозок)":
Код группы:
3159-0
Код наименования занятия:
3159-0-001
Наименование профессии:
"Диспетчер" (сопровождения грузовых автоперевозок)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф - 27. Диспетчер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Логистика (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:
Требования к опыту работы:

тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе жалпы орта білім, арнайы бағдарлама бойынша оқытылуы және басқару (өндіріс) процесін жедел реттеу бойынша кемінде 3 жыл, оның ішінде осы ұйымда кемінде 1 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3157-2-001 - Автомобиль көлігінің диспетчері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Автотранспорт арқылы көлік-экспедициялық қызмет көрсету процесін диспетчерлік сүйемелдеуді қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүк тасымалдау процесін ұйымдастыру операцияларын тасымалдауды басқару ақпараттық технологияларын қолданып орындау;
2. Жүктерді экспедициялау барысында тасымалдаудың қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарын орындау және оңтайлы шешімдерді таңдау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
3. Жүктерді тасымалдау жоспары мен тапсырмаларын орындауды бақылауды қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жүк тасымалдау процесін ұйымдастыру операцияларын тасымалдауды басқару ақпараттық технологияларын қолданып орындау
1-дағды:
Жүк жөнелтуші мен жүк алушы өкілдерін тасымалдау процесінде қажетті ақпаратпен қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жүк жөнелтушілер мен жүк алушыларға тасымалдау процесінің барысы туралы қажетті ақпарат беру;
2. Қажет болған жағдайда, клиенттермен тасымалдау маршруттарын өзгерту мәселелерін келістіру;
3. Тасымалдаудың барлық кезеңдерінде жүк жөнелтушілермен және жүк алушылармен тұрақты байланыста болу.
Білімдер:
1. Жүк көліктерімен жүктерді тасымалдау ережелері;
2. Үлкен көлемді және ауыр жүктерді тасымалдау ережелері;
3. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері;
4. Жүк тасымалдау (жүк жөнелтушінің/жүк алушының өтініші) және транспорттық экспедиция келісімшарттарының шарттары;
5. ЖҚҚ техникалық пайдалану ережелерінің негізгі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жүк жөнелтуші/жүк алушымен келісілген маршрут бойынша тасымалдау шарттары мен ерекшеліктері туралы жүргізушілерді нұсқау беру
Машықтар:
1. Жүргізушілерді жүк тасымалдау маршруттары мен қашықтығы, жол-климаттық жағдайлар, мүмкін болатын қауіптер және маршрут өзгерістері туралы хабардар ету;
2. Жүргізушілерге маршрут бойынша қосымша тиеу пункттерінің мекенжайларын хабарлау;
3. Қауіпсіз тасымалдау мен жүктердің уақытылы жеткізілуін қамтамасыз ету үшін алынған ақпаратты жүргізушілерге жеткізу;

техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы или среднее общее образование, обучение по специальной программе и стаж работы по оперативному регулированию процесса управления (производства) не менее 3 лет, в том числе в данной организации не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3157-2-001 - Диспетчер автомобильного транспорта
Основная цель деятельности:
Обеспечение диспетчерского сопровождения процесса предоставления транспортно-экспедиторских услуг на автомобильном транспорте
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение операций по организации перевозочного процесса с применением информационных технологий управления перевозками;
2. Организация работы по выполнению требований обеспечения безопасности перевозок и выбору оптимальных решений в ходе экспедирования грузов;
3. Обеспечение контроля выполнения планов и заданий по перевозкам грузов.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение операций по организации перевозочного процесса с применением информационных технологий управления перевозками
Навык 1:
Обеспечение необходимой информацией представителей грузоотправителя/ грузополучателя в процессе выполнения перевозок
Умения:
1. Предоставлять требуемую информацию; грузоотправителям/грузополучателям о ходе перевозочного процесса
2. Согласовывать с клиентами, в случае необходимости, изменения маршрутов перевозок;
3. Поддерживать постоянную связь с грузоотправителями и грузополучателями на всех этапах перевозки.
Знания:
1. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом;
2. Правила перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов;
3. Правила перевозки опасных грузов;
4. Условия договоров перевозки грузов (заявки грузоотправителя /грузополучателя), транспортной экспедиции;
5. Основные положения Правил технической эксплуатации АТС.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Инструктирование водителей об условиях и особенностях перевозок по согласованному с грузоотправителем/грузополучателем маршруту
Умения:
1. Информировать водителей о маршруте и расстоянии перевозок грузов, дорожно-климатических условиях, возможных опасностях и изменениях маршрута;
2. Сообщать водителям адреса предприятий пунктов попутной загрузки по маршруту;
3. Передавать полученную информацию водителям для обеспечения безопасности перевозок и своевременной доставки грузов;

4. Жүргізушілерге (жүргізуші құрамына) еңбек және демалыс режимін қатаң сақтау туралы уақтылы ақпарат беру.
Білімдер:
1. Маршрут бойынша кәсіпорындардың мекенжайлары және олардың жұмыс режимі;
2. Тасымалдау, қабылдау, сақтау, қорда ұстау, тауарларды өткізу және экспедиторлық қызмет көрсету ережелерін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар;
3. Жол қауіпсіздігі үшін автомобиль жолдарының маршруттары мен схемалары, олардың жағдайы және қозғалыс шарттары;
4. Жүргізушілердің (жүргізуші экипажының) еңбек және демалыс режимін, ЕСТР нормаларын реттейтін нормативтік-құқықтық актілердің ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Жүк тасымалдауды орындау үшін қажетті жол парақтарын, жүк-тасымалдау жүкқұжаттар және басқа да құжаттарды толтыру, беру және қабылдау
Машықтар:
1. Жол парақтарын толық қажетті мәліметтерді енгізіп толтыру, беру және қабылдау;
2. Жол парақтарын қозғалыс журналына тіркеу;
3. Жүк-тасымалдау жүкқұжаттарын дұрыс толтырылғанын тексеру (мөрлердің, реквизиттердің, жүктің қабылданғаны мен тапсырылғаны туралы белгілердің болуы);
4. Жол парақтарында орын алған бұзушылықтарды анықтап, басшылықты хабардар ету.
Білімдер:
1. Автомобиль көлігі туралы Қазақстан Республикасының заңы;
2. Автомобиль көлігімен жүктерді халықаралық тасымалдау шарты туралы конвенция;
3. Жүк тасымалдауларын автомобиль көлігімен жүзеге асыру ережелері;
4. Үлкен көлемді және ауыр жүк тасымалдау ережелері;
5. Қауіпті жүк тасымалдау ережелері;
6. Рұқсат беру жүйесін қолдану ережелері;
7. Автокөліктерді техникалық пайдалану ережелері;
8. Жол парақтарын, жүк-тасымалдау жүкқұжаттарын рәсімдеу және өңдеу тәртібі, техникалық-эксплуатациялық көрсеткіштерді есепке алу;
9. Есеп журналдарын жүргізу тәртібі, есеп формалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды:
Жүк тасымалдау процесінің және тиеу-түсіру жұмыстарын орындау барысын ағымдағы түрде есепке алу
Машықтар:
1. Жүктің тиеу, түсіру және тасымалдау әдістерінің қауіпсіздік ережелері мен еңбекті қорғау талаптарына сәйкестігін бақылау;
2. Жүк жөнелту және қабылдау жұмыстарына байланысты кешенді іс-шаралардың орындалуын бақылау;
3. Жүктің төселуі мен тасымалдануы кезінде қауіпсіздік шараларының сақталуын бақылау;
4. Бөлінетін жүктерді тиеу кезінде және бөлінбейтін ірі өлшемді, ауыр жүктерді тиеу кезінде рұқсат етілген салмақ және көлем нормаларының бұзылмауын, арнайы рұқсаттың болуын бақылау.
Білімдер:
1. Жүктерді автокөлікпен тасымалдау ережелері;
2. Ірі өлшемді және ауыр жүктерді тасымалдау ережелері;
3. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері;

4. Своевременно информировать водителей о строгом соблюдении режима труда и отдыха водителей (экипажа водителей).
Знания:
1. Адреса предприятий и режим их работы по маршруту;
2. Нормативные правовые документы, регламентирующие правила транспортирования, приемки, складирования, хранения, реализации товаров и предоставления услуг экспедирования;
3. Маршруты и схемы автомобильных дорог, их состояние и условия движения для безопасной перевозки грузов;
4. Положения нормативных правовых актов, регламентирующих режим труда и отдыха водителей (экипажа водителей), нормы ЕСТР.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Заполнение, выдача и прием путевых листов, товарно-транспортных накладных и других документов, необходимых для выполнения перевозок
Умения:
1. Заполнять, выдавать и принимать разнаряженные путевые листы с полным внесением необходимых данных;
2. Регистрировать путевые листы в журнале учета движения путевых листов;
3. Проверять правильность заполнения товарно-транспортных накладных (наличие штампов, реквизитов, отметок о приеме и сдаче груза);
4. Выявлять в путевых листах записи о допущенных нарушениях и информировать руководство.
Знания:
1. Закон Республики Казахстан об автомобильном транспорте;
2. Конвенцию о договоре международных перевозок грузов автомобильным транспортом;
3. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом;
4. Правила перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов;
5. Правила перевозки опасных грузов;
6. Правила применения разрешительной системы;
7. Правила технической эксплуатации АТС;
8. Порядок оформления и обработки путевых листов, товарно-транспортных накладных и учета технико-эксплуатационных показателей;
9. Порядок ведения журналов учета, форм отчетности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Ведение оперативного учета хода перевозочного процесса и выполнения погрузочно-разгрузочных работ
Умения:
1. Контролировать соответствие выбранных способов погрузки, разгрузки и перемещения грузов правилам безопасности, охраны труда;
2. Контролировать проведение комплекса работ, связанных с отправлением и получением грузов;
3. Контролировать соблюдение мер безопасности при укладке и перемещении грузов;
4. Контролировать недопущение превышения допустимых весогабаритных норм при загрузке делимых грузов, при загрузке неделимых крупногабаритных и тяжеловесных грузов – наличие специального разрешения.
Знания:
1. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом;
2. Правила перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов;
3. Правила перевозки опасных грузов;

4. Рұқсатнамалық жүйені қолдану ережелері;
5. АТС техникалық пайдалану ережелері;
6. Жүк тиеу-түсіру жұмыстары мен қоймада сақтау кезінде қолданылатын қолданыстағы нұсқаулықтар;
7. Қазақстан Республикасының жалпы пайдалану жолдары бойынша автокөліктердің жүруіне рұқсат етілген өлшемдік және салмақтық параметрлері;
8. Автокөліктердің жол жүрісіне арналған маусымдық шектеулер;
9. Тауарларды қабылдау, сақтау, қоймалау, өткізу және экспедициялық қызмет көрсету ережелерін реттейтін нормативтік-құқықтық актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
5-дағды:
Жүк тасымалдау өтінімдері бойынша жүк жіберушілермен/жүк алушылармен келіссөздер жүргізу және автокөлікті тиеуге беру уақыты мен орнын келісу
Машықтар:
1. Тасымалдауды тиімді бақылау және ұйымдастыру мақсатында клиенттермен келіссөздер жүргізу;
2. Қажет болған жағдайда тапсырыс берушілермен өтінімдерді келісу және оларға қажетті өзгерістер енгізу;
3. Тараптардың талаптарына сәйкес тасымалдау бойынша құжаттарға өзгерістер енгізу.
Білімдер:
1. Кәсіпорынның ішкі нормативтік құжаттары, оның ішінде диспетчерлік қызмет туралы ережелер, тасымалдауды бақылау диспетчерінің лауазымдық нұсқаулығы;
2. Автотранспорт және экспедиция саласындағы қызметті реттейтін көлік заңнамасының және оның ведомстволық нормативтік-құқықтық актілерінің негіздері;
3. Түрлі жүк түрлерін тиеу, түсіру және тасымалдау әдістері мен шарттары;
4. Жүк тасымалдау келісімшарттарының (жүк жөнелтуші/жүк алушы өтінімдері) және көлік экспедициясы шарттарының шарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Жүктерді экспедициялау барысында тасымалдаудың қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарын орындау және оңтайлы шешімдерді таңдау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
1-дағды:
Тасымалдаудың қауіпсіздігін қамтамасыз ету және тасымалдауды оперативті басқару
Машықтар:
1. Жүктердің қозғалыс процесін, олардың сақталуын, маршрутты сақтауын және уақытында өтуін қадағалау;
2. Логистика, жүктердің қозғалысы туралы ақпаратты талдау және жоспарланған маршруттан, қозғалыс кестесінен, тасымалдау және транспорттық экспедиторлық шарттардан ауытқулардың себептерін анықтау;
3. Ақпарат жинау және тасымалдаудың қауіпсіздігін қамтамасыз ету кезеңдерін, мерзімдерін және әдістерін түзету;
4. Жүкті жіберушілерге/алушыларға тасымалдаудың алдын ала келісілген шарттарынан ауытқулар және олардың себептері, сондай-ақ тасымалдауды басқару бойынша қабылданған шешімдер туралы хабарлау.
Білімдер:
1. "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
2. Жүктерді автомобиль көлігімен тасымалдау ережелері;

4. Правила применения разрешительной системы;
5. Правила технической эксплуатации АТС;
6. Действующие инструкции при выполнении погрузочно-разгрузочных работ и складировании грузов;
7. Допустимые габаритные и весовые параметры автотранспортных средств для передвижения автотранспортных средств по дорогам общего пользования Республики Казахстан;
8. Сезонные ограничения на проезд автотранспортных средств;
9. Нормативные правовые акты, регламентирующие правила приемки, складирования, хранения, реализации товаров и предоставления услуг экспедирования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 5:
Проведение переговоров и согласование заявок на перевозку грузов с грузоотправителями/грузополучателями, времени и мест подачи ТС под погрузку
Умения:
1. Проводить переговоры с клиентами для обеспечения оперативного сопровождения и управления перевозками;
2. Согласовывать заявки с заказчиками, при необходимости, вносить необходимые изменения в них;
3. Вносить изменения в документы по выполнению перевозок в соответствии с требованиями сторон.
Знания:
1. Внутренние нормативные документы предприятия, в том числе положения о диспетчерской службе, должностной инструкции диспетчера сопровождения перевозок;
2. Основы транспортного законодательства и подзаконных нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность в области автомобильного транспорта и экспедирования;
3. Методы и условия погрузки, выгрузки, перевозок различных видов грузов;
4. Условия договоров перевозки грузов (заявки грузоотправителя /грузополучателя), транспортной экспедиции.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация работы по выполнению требований обеспечения безопасности перевозок и выбору оптимальных решений в ходе экспедирования грузов
Навык 1:
Обеспечение безопасности перевозок и оперативного руководства перевозками
Умения:
1. Отслеживать процесс перемещения и сохранности грузов, соблюдения маршрута и своевременного прохождения по нему;
2. Анализировать информацию по логистике, перемещению грузов и выявлять причины отклонений от намеченного маршрута и графика движения, условий договоров перевозки и транспортного экспедирования;
3. Собирать информацию и корректировать этапы, сроки и методы обеспечения безопасности перевозок;
4. Информировать грузоотправителей/грузополучателей о существующих отклонениях от ранее согласованных условий перевозок и их причинах, а также о принятых решениях по управлению перевозками.
Знания:
1. Закон Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте";
2. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом;

3. Ірі көлемді және ауыр жүктерді тасымалдау ережелері;
4. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері;
5. Рұқсат беру жүйесін қолдану ережелері;
6. Автомобиль көліктік құралы техникалық пайдалану ережелері;
7. Жүктерді тасымалдау, қабылдау, сақтау, қоймалау, сатылым және экспедиторлық қызмет көрсету ережелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
8. Еңбек қауіпсіздігі, техникалық қауіпсіздік және өндірістік санитария ережелері мен нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Көліктің жұмысындағы қалыптан тыс тоқтап қалулар мен ақауларды жою бойынша әрекеттерді орындау
Машықтар:
1. Автокөліктің тоқтап қалуы мен оның себептері туралы ақпаратқа ие болу;
2. Жолдағы проблемалық учаскеден айналып өту үшін баламалы маршрутты анықтау және оны жүргізушіге толық хабарлау;
3. Бос автокөлікті оралу бағытында жүктеуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Еңбек ұйымдастыру және басқару негіздері;
2. Жүк тасымалдау, қабылдау, сақтау, қоймаға орналастыру, тауарларды өткізу және экспедиторлық қызмет көрсету ережелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
3. Кәсіби қарым-қатынас әдістері және келіссөз жүргізу тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Жол парақтарында тиісті техникалық-эксплуатациялық көрсеткіштерді есептеу жүргізу
Машықтар:
1. Автотранспорттың нақты жүріс қашықтығын анықтау;
2. Жанармай шығынын анықтау;
3. ЖСМ шығыны бойынша есептер құрастыру.
Білімдер:
1. Автокөлік жолдарының негізгі маршруттары мен схемалары;
2. Кәсіпорында қолданылатын автокөлікті ұстауға арналған ЖСМ және басқа шығындар нормалары;
3. Автокөліктік құралдарды техникалық пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
4-дағды:
Қажет болған жағдайда автопаркті уақытында техникалық қызметпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жүргізуші құрамы арасында тасымалдауды орындау кезінде көлік тәртібін сақтау мәселелері бойынша нұсқама жүргізу;
2. Штаттан тыс жағдайларға жедел әрекет ету және басшылықты уақтылы хабардар ету;
3. Қажетті жағдайларда (техникалық ақаулық, авария) жылжымалы құрамға техникалық көмек көрсетуді ұйымдастыру.
Білімдер:
1. "Жол қозғалысы туралы" Қазақстан Республикасының заңы;
2. Автокөлік құралын техникалық пайдалану ережелері;
3. "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының заңы;
4. Автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау ережелері;
5. Еңбек қорғау, техника қауіпсіздігі және өндірістік санитария ережелері мен нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Жүктерді тасымалдау жоспары мен тапсырмаларын орындауды бақылауды қамтамасыз ету
1-дағды:
Тұрақты байланыс орнату және сақтау: клиенттермен (жүк жіберушілер/жүк алушылар) және тиеу-түсіру пункттерімен
Машықтар:

3. Правила перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов;
4. Правила перевозки опасных грузов;
5. Правила применения разрешительной системы;
6. Правила технической эксплуатации АТС;
7. Нормативные правовые акты, регламентирующие правила транспортирования, приемки, складирования, хранения, реализации товаров и предоставления услуг экспедирования;
8. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение действий по ликвидации сверхнормативных простоев, сбоев в работе транспортных средств
Умения:
1. Владеть информацией о простоях автотранспорта и их причинах;
2. Определить другой путь следования в обход участка маршрута с проблемами на дороге и подробно информировать водителя;
3. Обеспечить загрузку порожнего автотранспорта в попутном направлении.
Знания:
1. Основы организации труда и управления;
2. Нормативные правовые акты, регламентирующие правила транспортирования, приемки, складирования, хранения, реализации товаров и предоставления услуг экспедирования;
3. Приемы и методы делового общения, ведения переговоров.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Проведение расчетов в путевых листах соответствующих технико-эксплуатационных показателей
Умения:
1. Определять фактический пробег автотранспорта;
2. Определять расход топлива;
3. Составлять отчеты по расходу ГСМ.
Знания:
1. Основные маршруты и схемы автомобильных дорог;
2. Нормы расходов ГСМ и других расходов на содержание автотранспорта, применяемых на предприятии;
3. Правила технической эксплуатации АТС.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Организация в необходимых случаях своевременной технической помощи подвижному составу
Умения:
1. Проводить среди водительского состава инструктажа по вопросам соблюдения транспортной дисциплины при выполнении перевозок;
2. Оперативно реагировать на внештатные ситуации и своевременно информировать руководство;
3. Организовывать в необходимых случаях (техническая неисправность, авария) оказание технической помощи подвижному составу.
Знания:
1. Закон Республики Казахстан "О дорожном движении";
2. Правила технической эксплуатации АТС;
3. Закон Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте";
4. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом;
5. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Обеспечение контроля выполнения планов и заданий по перевозкам грузов
Навык 1:
Поддержание постоянной связи с клиентами (грузоотправителями /грузополучателями), погрузочно-разгрузочными пунктами
Умения:

1. Жүк тасымалдау және экспедиторлық қызмет көрсету бойынша қызмет алушылармен транспорттық кәсіпорынның жұмысын үйлестіру;
2. Тасымалдау және қосымша қызметтерге арналған өтініштерді қабылдау;
3. Көліктік қызмет көрсету сапасына бақылау жүргізу;
4. Диспетчерлік қызметтің жұмысын оңтайландыруға арналған ұсыныстар әзірлеу және іс-шаралар жүргізу.
Білімдер:
1. Жүк тасымалдауды автомобиль көлігімен жүзеге асыру ережелері;
2. Автомобиль көлігімен тасымалдауды ұйымдастыру негіздері;
3. Жүк тиеу-түсіру және қоймалаумен байланысты жұмыс кезінде қолданыстағы нұсқаулықтар;
4. Еңбек қорғау, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитарияның ережелері мен нормалары;
5. Іскерлік және кәсіби этика негіздері;
6. Кәсіби этика негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Көлікті тасымалдау бойынша ауысымдық жоспар мен тапсырмаларды ұйымдастыру және реттеу
Машықтар:
1. Тасымалдау маршруттарын және ауысымдық-күндік жоспарларды әзірлеу;
2. Қозғалыстағы автокөліктің қажеттілігін есептеу;
3. Жұмыс объектілері мен жүк жөнелтушілер/жеткізушілер өтініштері бойынша автокөліктерді жоспарлау, шығару кестесіне сәйкес;
4. Жүргізушілерге тасымалдау тапсырмаларының шарттары бойынша нұсқау беру;
5. Автокөліктің уақытында шығуын қадағалау;
6. Егер автокөлік жоспар бойынша шықпай қалса, оны ауыстыру.
Білімдер:
1. "Жол қозғалысы туралы" Қазақстан Республикасының заңы;
2. Автокөлік құралдарын техникалық пайдалану ережелері;
3. "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының заңы;
4. Жүк автокөлігімен тасымалдау ережелері;
5. Еңбек қорғау, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария ережелері мен нормалары;
6. Автокөлік тасымалын ұйымдастыру негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Автотранспорт құралдарының жұмыс нәтижелерін жедел есепке алу, бақылау және талдау жүргізу
Машықтар:
1. Жүргізушілерге ауысымдық тапсырмаларды дайындап, олардың орындалуын бақылау;
2. Жол парақтары бланктарын есепке алу, оларды беру және уақтылы қайтарылуын, реквизиттердің дұрыс толтырылуын және мөрлердің қойылуын бақылау;
3. Көлік процесінің бұзылуы, жүк жетіспеушілігі немесе зақымдану жағдайларын тергеу;
4. Ауысымдық-күндік жоспар-тапсырманың орындалуын талдау;
5. Жедел бұйрықтар журналының тұрақты жүргізілуін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Автокөлік құралдарын техникалық пайдалану ережелері;
2. "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының заңы;
3. Жүк тасымалының автомобиль көлігі арқылы жүргізу ережелері;
4. Автокөлік тасымалын ұйымдастыру негіздері;
5. Еңбек қорғау, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария ережелері мен нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Аналитикалық ойлау
Эмоционалды тұрақтылық
Қарым-қатынас
Орындаушылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Автокөлік тасымалдары жөніндегі менеджер
3
Автотасымалдау экспедиторы (жүргізуші-экспедитор)

1. Координировать работу транспортного предприятия с получателями услуг по перевозке грузов и экспедированию;
2. Вести прием заявок на перевозки и оказание сопутствующих услуг;
3. Осуществлять контроль за качеством оказания транспортных услуг;
4. Готовить предложения и разрабатывать мероприятия по оптимизации работы диспетчерской службы.
Знания:
1. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом;
2. Основы организации перевозок автомобильным транспортом;
3. Действующие инструкции при выполнении погрузочно-разгрузочных работ и складировании грузов;
4. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии;
5. Основы деловой и профессиональной этики;
6. Основы конфликтологии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация и регулирование сменного плана и задания по перевозкам
Умения:
1. Разрабатывать маршруты и сменно-суточные планы перевозок;
2. Вести расчет потребности в подвижном составе;
3. Составлять разнарядку подвижного состава по объектам работы и по заявкам грузоотправителей/грузополучателей на основе графика выпуска;
4. Поводить инструктаж водителей об условиях заданий по перевозкам;
5. Контролировать своевременность выхода автотранспорта на линию;
6. В случаях срыва подачи автотранспорта по разнарядке производить его замену.
Знания:
1. Закон Республики Казахстан "О дорожном движении";
2. Правила технической эксплуатации АТС;
3. Закон РК "Об автомобильном транспорте";
4. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом;
5. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии;
6. Основы организации перевозок автомобильным транспортом.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Осуществление оперативного учета, контроля и анализа результатов работы автотранспортных средств
Умения:
1. Готовить сменные задания водителям и контролировать их выполнение;
2. Вести учет получения в подотчет бланков путевых листов, их выдачи и контроль за своевременной сдачей, правильностью оформления реквизитов и проставлением штампов;
3. Вести расследование случаев нарушения транспортного процесса и недостачи, порчи грузов;
4. Проводить анализ выполнения сменно-суточного плана-задания;
5. Осуществлять регулярное ведение журнала оперативных распоряжений.
Знания:
1. Правила технической эксплуатации АТС;
2. Закон Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте";
3. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом;
4. Основы организации перевозок автомобильным транспортом;
5. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Аналитическое мышление
Эмоциональная устойчивость
Коммуникабельность
Исполнительность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Менеджер по транспорту (по автомобильным перевозкам)
3
Экспедитор автоперевозок (водитель-экспедитор)

14. Кәсіптің карточкасы "Автокөлік компаниясының басшысы":
Топтың коды:
1325-1
Қызмет атауының коды:
1325-1-044
Кәсіптің атауы:
Автокөлік компаниясының басшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген).
91-параграф. Ұйымның директоры (бас директор, атқарушы директор, президент, басқарма төрағасы, басқарушы)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Көлік қызметтері
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және тиісті кәсіптік қызмет бойынша басшы лауазымдардағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Көлік-экспедициялық компанияның қызметін ұйымдастыру және бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Көлік-экспедициялық қызметті ұйымдастыру;
2. Көлік-экспедициялық қызметтерді ұсыну саласында компания қызметін стратегиялық басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Көлік-экспедициялық қызметті ұйымдастыру
1-дағды:
Көлік-экспедициялық қызметті ұйымдастыру
Машықтар:
1. Көлік экспедициясы шарттарымен көзделген жұмыстарды (жүктi тиеу, түсіру, сұрыптау, жеткізу және әкету және т.б.) ұйымдастыру;
2. Жүктерді тасымалдауды ұйымдастыруға деген жалпы сұраныс пен тапсырысты түсіну және тіркеу;
3. Жүктерді тасымалдауды ұйымдастыруға түскен тапсырыстардың жүзеге асырылуын модельдеу және болжау;
4. Келіп түсетін және жөнелтілетін жүктер, тасымалдау төлемдері, жеткізу мерзімдері, тасымалдау шарттары мен басқа да тасымалдау, тиеу-түсіру және коммерциялық операциялар бойынша анықтамалық-ақпараттық жұмысты ұйымдастыру;
5. Жүктерді тиеу, түсіру, жеткізу және әкету бойынша операциялық жоспарлардың орындалуын ұйымдастыру және түзету;

14. Карточка профессии "Руководитель автотранспортной компании":
Код группы:
1325-1
Код наименования занятия:
1325-1-044
Наименование профессии:
Руководитель автотранспортной компании
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф-91. Директор (генеральный директор, исполнительный директор, президент, председатель правления, управляющий) организации
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Транспортные услуги
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы на руководящих должностях по соответствующей профессиональной деятельности не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и контроль деятельности транспортно-экспедиционной компании
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация транспортно-экспедиционной деятельности;
2. Стратегическое управление деятельностью компании в области предоставления транспортно-экспедиционных услуг.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация транспортно-экспедиционной деятельности
Навык 1:
Организация грузовой и коммерческой работы
Умения:
1. Организовывать выполнение работ, предусмотренных договорами транспортной экспедиции (по погрузке, выгрузке, сортировке, завозу и вывозу грузов и пр.);
2. Понимать и фиксировать обобщенный спрос и заказ на организацию перевозок грузов;
3. Моделировать и прогнозировать реализуемость заказов на организацию перевозок грузов;
4. Организовывать справочно-информационную работу о прибывающих и отправляемых грузах, провозных платежах, сроках доставки, условиях перевозки и других вопросах перевозочных, погрузочно-разгрузочных и коммерческих операций;
5. Организовывать, корректировать выполнение оперативных планов работы по погрузке, выгрузке, завозу и вывозу грузов;

6. Жүк қабылдау-тапсыру пункттерінің жұмысын ұйымдастыру;
7. Барлық тәуекел түрлері бойынша кепілдіктер беруді ұйымдастыру;
8. Жүк операциялары кезіндегі көліктің бос тұрып қалуын қысқарту, өткізу қабілетін арттыру, қоймалар мен алаңдарды, автокөліктің кіреберіс жолдарын тиімді пайдалану, тиеу-түсіру машиналары мен механизмдерін, көлік құралдарын ұтымды пайдалану шараларын әзірлеу;
9. Озық әдіс-тәсілдерді, еңбек ұйымдастырудың тиімді үлгілерін, жүк және коммерциялық жұмысты басқарудың автоматтандырылған жүйелерін, қызметкерлердің автоматтандырылған жұмыс орындарын енгізу.
Білімдер:
1. Автомобиль көлігіндегі негізгі технологиялық үдерістер;
2. Жүктерді тасымалдау ережелеріне, тасымалдауды құжатпен ресімдеуге, рұқсат беру жүйесіне, кедендік рәсімдерге, жүкті тасымалдау кезіндегі қауіпсіздік шараларына қатысты ұлттық және халықаралық заңнама;
3. Автомобиль көлігімен жүк тасымалдау ережелері;
4. Ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдау ережелері;
5. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері;
6. Рұқсат беру жүйесін қолдану қағидалары;
7. Автомобиль көлігіндегі көлік тарифтерін құру принциптері;
8. Жүкті тасымалдау, бекіту, орау және таңбалау шарттарына қойылатын стандарттар;
9. Жүкті тиеу және бекіту бойынша техникалық шарттар;
10. Жүк тасымалына және коммерциялық операцияларға арналған құжаттама;
11. Жүктерді күзету тәртібі туралы ережелер;
12. Жүкті тиеу-түсіру жұмыстарын материалдық-техникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру негіздері;
13. Жүк операциялары кезіндегі көлік құралдары мен контейнерлердің бос тұрып қалу нормалары;
14. Халықаралық автомобиль жүк тасымалы нарығының ерекшеліктері, рұқсат беру жүйесінің қолданылуы;
15. Маршруттар мен бағыттардың ерекшеліктері, сондай-ақ транзиттік мемлекеттердің аумағы арқылы өту шарттары;
16. Кәсіпорын қызметкерлерінің жұмыс уақыты мен демалыс уақыты туралы ережелер;
17. Жүк және коммерциялық жұмысты басқарудың автоматтандырылған жүйелері;
18. Актілік-претензиялық жұмыстың негіздері;
19. Келіссөздер жүргізу және іскерлік хат алмасу үшін жеткілікті деңгейде (қажет болған жағдайда) ағылшын тілін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жүк және коммерциялық жұмысқа бақылау
Машықтар:
1. Жылжымалы құрамның жүк көтергіштігі мен сыйымдылығына белгіленген нормаларға сәйкес ұтымды пайдаланылуын бақылау;
2. Жүк тиеу-түсіру жұмыстарын орындауды ұйымдастыруды бақылау;
3. Жүк тасымалы және көлік экспедициясы шарттарының орындалуын бақылау;
4. Жүк тасымалдау ережелерінің, соның ішінде халықаралық қатынастардағы және рұқсат беру жүйесінің талаптарының сақталуын бақылау;

6. Организовывать работу пунктов приема-выдачи грузов;
7. Организовывать предоставление гарантий по всем видам риска;
8. Разрабатывать мероприятия по сокращению простоя транспорта под грузовыми операциями, увеличению пропускной способности и рациональному использованию складов, площадок и путей подъезда автотранспорта, рациональному использованию погрузочно-разгрузочных машин, механизмов и транспортных средств;
9. Внедрять передовые приемы и методы труда, автоматизированные системы управления грузовой и коммерческой работой, автоматизированные рабочие места работников.
Знания:
1. Основные технологические процессы на автомобильном транспорте;
2. Национальное и международное законодательство, касающееся правил перевозок грузов, документального оформления перевозок, разрешительной системы, таможенных процедур, мер безопасности при перевозке грузов;
3. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом;
4. Правила перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов;
5. Правила перевозки опасных грузов;
6. Правила применения разрешительной системы;
7. Принципы построения транспортных тарифов на автомобильном транспорте;
8. Стандарты на условия транспортировки, крепления, упаковку и маркировку грузов;
9. Технические условия погрузки и крепления грузов;
10. Грузовая перевозочная и коммерческая документация;
11. Положения о порядке охраны грузов;
12. Основы организации материально-технического обеспечения погрузочно-разгрузочных работ;
13. Нормы простоя транспортных средств, контейнеров под грузовыми операциями;
14. Особенности рынка международных грузовых автомобильных перевозок, действия разрешительной системы;
15. Особенности маршрутов и направлений, а также условия проезда через территории транзитных государств;
16. Положения о рабочем времени и времени отдыха работников предприятия;
17. Автоматизированные системы управления грузовой и коммерческой работой;
18. Основы актово-претензионной работы;
19. Владение английского языка на уровне (при необходимости), достаточном для ведения переговоров и деловой переписки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Контроль за грузовой и коммерческой работой
Умения:
1. Контролировать рациональное использование подвижного состава в соответствии с установленными нормами их грузоподъемности и вместимости;
2. Контролировать организацию выполнения погрузочно-разгрузочных работ;
3. Контролировать выполнение условий договоров перевозок, транспортной экспедиции;
4. Контролировать соблюдение правил перевозок грузов, в том числе в международном сообщении и требований разрешительной системы;

5. Көрсетілетін қызметтердің көлемін және компания табыстарын, оның ішінде халықаралық автомобиль жүк тасымалдарынан түсетін табыстарды бағалау;
6. Қызметкерлердің өндірістік және еңбек тәртібін сақтауын, лауазымдық нұсқаулықтарды, еңбек қорғау, техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормаларын орындауын бақылау.
Білімдер:
1. Автомобиль көлігіндегі негізгі технологиялық үдерістер;
2. Компания қызметкерлерінің штаттық кестесі және лауазымдық нұсқаулықтары;
3. Есеп беру нысандары және есептерді тапсыру мерзімдері;
4. Нарықтық шаруашылық жүргізу әдістері және қаржылық менеджмент;
5. Есеп айырысу, компанияның шаруашылық-қаржылық қызметіне экономикалық талдау жүргізу, ішкі резервтерді айқындау әдістері;
6. Автомобиль көлігімен жүк тасымалдау ережелері;
7. Ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдау ережелері;
8. Қауіпті жүктерді тасымалдау ережелері;
9. Рұқсат беру жүйесін қолдану қағидалары;
10. Автомобиль көлік құралдарын техникалық пайдаланудың ережелері;
11. Жүк операциялары кезіндегі көлік құралдарының бос тұрып қалу нормалары;
12. Кәсіпорын қызметкерлерінің жұмыс және демалыс уақыты туралы ережелер;
13. Жүкті тиеу және бекіту бойынша техникалық шарттар;
14. Жүк тиеу-түсіру жұмыстарындағы еңбек қауіпсіздігі және өндірістік санитария ережелері;
15. Өндірістік сипаттағы жазатайым оқиғаларды тергеу және есепке алу әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Көлік-экспедициялық қызметтерді ұсыну саласында компания қызметін стратегиялық басқару
1-дағды:
Компанияның қызмет саясатын мен стратегиясын, оларды іске асыру тетігін әзірлеу
Машықтар:
1. Компанияның қызмет саясатын, стратегиясын айқындау, даму бойынша стратегиялық мақсаттар қою;
2. Көлік пен көлік-экспедициялық қызметтер нарығының даму үрдістерін айқындау, болжау және талдау;
3. Негізгі бәсекелестерді және нарықтағы бәсекелестік жағдайларын анықтау;
4. Операциялық қызметті стратегиялық талдау әдістері мен құралдарын қолдану;
5. Компанияның операциялық қызметі саласындағы міндеттерді тұжырымдау;
6. Компания мақсаттарына сәйкес іске асыру жоспарын құрастыру;
7. Компания стратегиясының орындалуына мониторинг жүргізу.
Білімдер:
1.Стратегиялық менеджмент, маркетинг, өндірісті ұйымдастыру, заманауи бизнес-технологиялар, қаржылық басқару негіздері;
2. Көлік-экспедициялық қызметтер нарығында қызмет атқаратын жетекші компаниялардың құрылымы, жұмыс істеу тәртібі, мақсаттары мен міндеттері;
3. Көлік қызметіне қатысты стратегиялық, мақсатты бағдарламалар, нормативтік құқықтық актілер;

5. Оценивать объемы оказываемых услуг и доходы компании, в том числе от международных грузовых автомобильных перевозок;
6. Контролировать соблюдение работниками производственной и трудовой дисциплины, выполнение ими должностных инструкций, правил и норм по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности.
Знания:
1. Основные технологические процессы на автомобильном транспорте;
2. Штатное расписание и должностные инструкции работников компании;
3. Формы отчетности и сроки представления отчетов;
4. Рыночные методы хозяйствования и финансового менеджмента;
5. Методы проведения расчетов, экономического анализа хозяйственно-финансовой деятельности компании, выявления внутрихозяйственных резервов;
6. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом;
7. Правила перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов;
8. Правила перевозки опасных грузов;
9. Правила применения разрешительной системы;
10. Правила технической эксплуатации АТС;
11. Нормы простоя транспортных средств под грузовыми операциями;
12. Положения о рабочем времени и времени отдыха работников предприятия;
13. Технические условия погрузки и крепления грузов;
14. Правила техники безопасности и производственной санитарии при погрузочно-разгрузочных работах;
15. Методики расследования и учета несчастных случаев, связанных с производством.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Стратегическое управление деятельностью компании в области предоставления транспортно-экспедиционных услуг
Навык 1:
Разработка политики и стратегии деятельности компании, механизма их реализации
Умения:
1. Определять политику, стратегию деятельности компании, ставить стратегические цели развития;
2. Определять, прогнозировать и анализировать тенденции развития транспорта и рынка транспортно-экспедиционных услуг;
3. Выявлять основных конкурентов и условия конкуренции на рынке;
4. Применять методы и инструменты стратегического анализа операционной деятельности;
5. Формулировать задачи компании в области операционной деятельности;
6. Составлять план реализации в соответствии с целями компании;
7. Осуществлять мониторинг реализации стратегии компании.
Знания:
1. Основы стратегического менеджмента, маркетинга, организации производства, современных бизнес-технологий, финансового управления;
2. Структура, порядок функционирования, цели и задачи ведущих компаний, осуществляющих свою деятельность на рынке транспортно-экспедиционных услуг;
3. Стратегические, целевые программы, нормативные правовые акты, касающиеся транспортировки;

4. Көлік және көлік-экспедициялық қызметтің даму үрдістері;
5. Азаматтық заңнама негіздері;
6. Стратегияларды, бизнес-жоспарларды, келісімдер мен шарттарды әзірлеу тәртібі;
7. Шарттық жұмыстың негіздері;
8. Жүк жеткізудің көлік схемаларын оңтайландыру тәсілдері, амалдары мен әдістері;
9. Сыртқы экономикалық қызмет негіздері (Incoterms, көлік құқығы бойынша халықаралық конвенциялар, кеден заңнамасының негіздері);
10. Электрондық құжат айналымы негіздері, электрондық құжаттар алмасу сервистері, EDI;
11. Келіссөздер жүргізу және іскерлік хат алмасу үшін жеткілікті деңгейде (қажет болған жағдайда) ағылшын тілін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Компания қызметі стратегиясының іске асырылуына мониторинг жасау және бақылау
Машықтар:
1. Таңдалған стратегияны бағалау;
2. Стратегияның орындалуын және компания қызметінің мақсаттарына қол жеткізілуін бағалау және бақылау;
3. Компанияның, оның құрылымдық бөлімшелерінің өндірістік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметін түзет.
Білімдер:
1. Экономикалық индикаторлар жүйесі;
2. Стратегияны іске асырудың әртүрлі кезеңдерінің мақсаттарын сипаттайтын көрсеткіштер;
3. Компания қызметіндегі күшті және әлсіз жақтар;
4. Бақылауға қиын сыртқы факторлар;
5. Тәуекел-менеджмент негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Стратегиялық ойлау
Күйзеліске тұрақтылық
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Аналитикалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Менеджер логист
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
15. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі.
Орындаушы:
С.Қ. Өзбеков, +7 (717) 298 33 02, transport@transport.gov.kz.
16. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі.
Жоба жетекшісі:
С.Қ. Өзбеков
E-mail: transport@transport.gov.kz.
Телефон нөмірі: +7 (717) 298 33 02.
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2025 жылғы
18. 3, 31 шілде.
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2025 жылғы 12 қараша.
20. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы.
21. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2-нұсқа, 2025 жыл.
22. Болжамды қайта қарау күні: 2028 жылғы 31 желтоқсан.

4. Тенденции развития транспортной и транспортно-экспедиционной деятельности;
5. Основы гражданского законодательства;
6. Порядок разработки стратегий, бизнес-планов, соглашений, контрактов;
7. Основы договорной работы;
8. Способы, приемы и методы оптимизации транспортных схем доставки грузов;
9. Основы внешнеэкономической деятельности (Incoterms, Международные конвенции по транспортному праву, основы таможенного законодательства);
10. Основы электронного документооборота, сервисы обмена электронными документами, EDI;
11. Владение английского языка на уровне (при необходимости), достаточном для ведения переговоров и деловой переписки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Мониторинг и контроль за реализацией стратегии деятельности компании
Умения:
1. Оценивать выбранную стратегию;
2. Оценивать и контролировать выполнение стратегии и достижение целей деятельности компании;
3. Корректировать производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность компании, ее структурных подразделений.
Знания:
1. Система экономических индикаторов;
2. Показатели, характеризующие цели различных периодов реализации стратегии;
3. Сильные и слабые стороны в деятельности компании;
4. Трудно контролируемые внешние факторы;
5. Основы риск-менеджмента.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стратегическое мышление
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Аналитическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Менеджер логист
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
15. Наименование государственного органа:
Министерство транспорта Республики Казахстан.
Исполнитель:
Өзбеков С.Қ., +7 (717) 298 33 02, transport@transport.gov.kz.
16. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Министерство транспорта Республики Казахстан.
Руководитель проекта:
Өзбеков С.Қ.
E-mail: transport@transport.gov.kz.
Номер телефона: +7 (717) 298 33 02.
17. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям:
18. 3, 31 июля 2025 года.
19. Национальный орган по профессиональным квалификациям:
20. 12 ноября 2025 года.
21. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
22. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2025 год.
23. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2028 год.