Пойыздар қозғалысымен байланысты терминдерді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2025 жылғы 19 қыркүйектегі № 302 бұйрығы
"Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған пойыздар қозғалысымен байланысты терминдер бекітілсін.
2. "Поездар қозғалысына байланысты терминдерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 9 наурыздағы № 124 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Теміржол және су көлігі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық бекітілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның мемлекеттік және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы М. Қалиақпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушысының
2025 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 302 бұйрығымен бекітілген
Пойыздар қозғалысымен байланысты терминдер
1. Автоматты локомотивтік сигнализация - аралықта пойыздар қозғалысы кезінде локомотив бағдаршамдарының сигналдары бойынша жүзеге асырылатын жүйе, ал бөлек пункттер блок-учаскелердің белгіленген шекаралары болып табылатын жүйе.
2. Аз әрекетті учаскелер - жолаушылар және жүк пойыздарының (қосындысында) кесте бойынша қозғалыс мөлшерi тәулiгiне 8 жұптан артық болмайтын учаскелер.
3. Аз тоннажды жөнелту - төрт осьті вагондарда тасымалданатын, осындай вагон көлемінің жартысынан аспайтын бір жүкқұжат бойынша ұсынылатын, салмағы 10 тоннадан жоғары және 20 тоннаға дейінгі жүк партиясы.
4. Айналма маршрут - бір жүк жөнелтуші бір жүк жөнелту станциясынан бір станцияға тағайындалған бір жүк алушының атына біртекті жүкпен тиелген және бос вагондарды бастапқы жөнелту станциясына түсіру астынан жүз пайыз қайтару кезінде бір жүкқұжатпен ресімделген вагондардан тұратын белгіленген салмақ пен ұзындықтағы пойыздың құрамы.

Об утверждении терминов, связанных с движением поездов
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 19 сентября 2025 года № 302
В соответствии с подпунктом 32) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые термины, связанные с движением поездов.
2. Признать утратившим силу приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 9 марта 2011 года № 124 "Об утверждении терминов, связанных с движением поездов".
3. Комитету железнодорожного и водного транспорта Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий
обязанности Министра
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАНO"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 19 сентября 2025 года № 302
Термины, связанные с движением поездов
1. Автоматическая локомотивная сигнализация - система, при которой движение поездов на перегоне осуществляется по сигналам локомотивных светофоров, а раздельными пунктами являются обозначенные границы блок-участков.
2. Малодеятельные участки - участки с размерами движения пассажирских и грузовых поездов (в сумме) по графику не более 8 пар в сутки.
3. Малотоннажная отправка - партия груза, предъявляемая по одной накладной, массой свыше 10 и до 20 тонн, перевозимая в четырехосных вагонах, вместимостью не более половины объема такого вагона.
4. Кольцевой маршрут - состав поезда установленного веса и длины, состоящий из вагонов, погруженных однородным грузом одним грузоотправителем с одной станции отправления в адрес одного грузополучателя назначением на одну станцию и оформленный одной накладной, при стопроцентном возврате порожних вагонов из-под выгрузки на первоначальную станцию отправления.

5. Аралық - теміржол желісінің шектес станциялармен, разъездермен, озу пункттерімен немесе жол қосындарымен шектелген бөлігі.
6. Арнайы жылжымалы құрам - магистральдық теміржол желісін және кірме жолдарды күтіп-ұстау, қызмет көрсету, қалпына келтіру және жөндеу жұмыстарын жүргізуге арналған өздігінен жүретін және өздігінен жүрмейтін теміржол көлігі құралдары.
7. Арнайы контейнерлер – арнайы конструкциясы бар және жекелеген түрдегі: сусымалы, сұйық, тез бұзылатын, қауіпті және басқа да жүктерге арналған мамандандырылған контейнерлер.
8. Арнайы мақсаттағы жолдар - аралықтар мен станциялардағы сақтандырғыш және ұстау тұйықтар мен кірме жолдар.
9. Арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрам - жұмыстарды жүргізуге қажетті материалдарды тасымалдауға немесе теміржол көлігі кәсіпорындарының қызметкерлерін жұмыс орнына жеткізуге арналған мотовоздар, дрезиналар, арнайы автомотрисалар, көлік режимінде тартқыш жетегі бар автономды қозғалтқышы бар теміржол-құрылыс машиналары.
10. Арнайы өздігінен жүрмейтін жылжымалы құрам - көлік режимінде тартқыш жетегі жоқ теміржол-құрылыс машиналары, тіркемелер және шаруашылық пойыздарға қосылатын темір жол құрылыстары мен құрылғыларын күтіп-ұстау, қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналған басқа да арнайы жылжымалы құрам.
11. Бағыт - жүк жөнелтуші кірме жолда не теміржол станциясында қалыптастырған белгіленген салмақтағы немесе ұзындықтағы пойыздың құрамы.
12. Басып озу пункті - пойыздарды басып озуға және қажетті жағдайларда пойызды бір негізгі жолдан екіншісіне ауыстыруға мүмкіндік беретін жолдық дамуы бар екі жолды желілердегі бөлек пункт.
13. Бекетаралық аралық - жол бекеттерімен немесе жол бекетімен және станциясымен шектелген аралық.
14. Блок-учаскесі - сигнализация мен байланыстың дербес құралы ретiнде қолданылатын, темiр жол станциясының өткiзу бағдаршамдарымен немесе өткiзу бағдаршамымен (блок учаскесiнiң шекарасы), кiрiс бағдаршамымен, сондай-ақ шығыс бағдаршамымен және бiрiншi жолай өткiзу бағдаршамымен (блок учаскесiнiң шекарасымен) шектелген автобұғаттау немесе автоматтық локомотив сигнализациясы кезiндегi станция аралығындағы аралық бөлiгi.
15. Бөлек пункт - теміржол желісін аралықтарға немесе блок-учаскелерге бөлетін пункт.
16. Бүйірлік жол - жүру кезінде жылжымалы құрам бағыттамалы бұрма аударма бойынша ауытқитын жол.
17. Вокзал өткелдері - жолаушылардың ыңғайлылығы мен қауіпсіздігі үшін салынатын және теміржолдар арасында өтуге арналған арнайы құрылыстар (шатырлар, көпірлер, туннельдер, жаяу жүргіншілер төсемі).

5. Перегон - часть железнодорожной линии, ограниченная смежными станциями, разъездами, обгонными пунктами или путевыми постами.
6. Специальный подвижной состав - самоходные и несамоходные железнодорожные транспортные средства, предназначенные для производства работ по содержанию, обслуживанию, восстановлению и ремонту магистральной железнодорожной сети и подъездных путей.
7. Специализированные контейнеры – контейнеры, имеющие специальную конструкцию и предназначенные для грузов отдельных видов: сыпучих, жидких, скоропортящихся, опасных и других грузов.
8. Пути специального назначения - предохранительные и улавливающие тупики и подъездные пути на перегонах и станциях.
9. Специальный самоходный подвижной состав - мотовозы, дрезины, специальные автомотрисы для перевозки необходимых для производства работ материалов, или доставки работников предприятий железнодорожного транспорта к месту работы, железнодорожно-строительные машины, имеющие автономный двигатель с тяговым приводом в транспортном режиме.
10. Специальный несамоходный подвижной состав - железнодорожно-строительные машины без тягового привода в транспортном режиме, прицепы и другой специальный подвижной состав, предназначенный для производства работ по содержанию, обслуживанию и ремонту сооружений и устройств железных дорог, включаемый в хозяйственные поезда.
11. Маршрут - состав поезда установленного веса или длины, сформированный грузоотправителем на подъездном пути либо на железнодорожной станции.
12. Обгонный пункт - раздельный пункт на двухпутных линиях, имеющий путевое развитие, допускающее обгон поездов и в необходимых случаях перевод поезда с одного главного пути на другой.
13. Межпостовой перегон - перегон, ограниченный путевыми постами или путевым постом и станцией.
14. Блок-участок - часть межстанционного перегона при автоблокировке или при автоматической локомотивной сигнализации, применяемой как самостоятельное средство сигнализации и связи, ограниченный проходными светофорами (границами блок-участков) или проходным светофором (границей блок-участка) и входным светофором железнодорожной станции, а также выходным светофором и первым попутным проходным светофором (границей блок-участка).
15. Раздельный пункт - пункт, разделяющий железнодорожную линию на перегоны или блок-участки.
16. Боковой путь - путь, при следовании на который подвижной состав отклоняется по стрелочному переводу.
17. Вокзальные переходы - специальные сооружения (навесы, мосты, тоннели, пешеходный настил) сооружаемые для удобства и безопасности пассажиров и предназначенные для перехода между железнодорожными путями.

18. Жол белгісі - теміржол желілерінің бейіні мен ұзындығының тұрақты көрсеткіші.
19. Жол посты - теміржол желілеріндегі жол дамуы жоқ бөлек пункт (жартылай автоматты бұғаттау кезіндегі блокбекет, екі жол қосылған бір жолды аралықта түйісу посты, түйін алдындағы пост).
20. Жолаушылар перроны - теміржол вокзалы ғимаратының жанында орналасқан, жолаушыларды отырғызу, түсіру, сондай-ақ багажды және жүкбагажды тиеу, түсіру жүзеге асырылатын теміржолға іргелес жатқан теміржол вокзалы аймағы.
21. Жолаушылар аялдамасы пункті - жеке пункт болып табылмайтын, тек қана жолаушыларды отырғызуға және түсіруге арналған, жол дамуы жоқ аралықтағы пункт.
22. Жолаушылар вагондары - жолаушыларды тасымалдауға арналған вагондар. Бұл вагондарға пошта, пошта-багаж, багаж, қызметтік-техникалық вагон-мейрамханалар (қызметтік, клубтар, санитарлық, сынақ және өлшеу зертханалары мен жолаушылар үлгісіндегі басқа да арнайы вагондар) жатады.
23. Жолаушылар платформасы - теміржолдар арасында орналасқан және жолаушыларды отырғызуға және түсіруге арналған теміржол вокзалының аймағы.
24. Жолаушылардың ұйымдастырылған тобы – бір межелі пунктке дейін бір жолаушылар пойызында, оның ішінде әртүрлі санаттағы вагондарда кемінде 10 (он) жолаушыдан тұратын топ;
25. Жүк вагондары - жүктерді тасымалдауға арналған вагондар. Оларға жабық вагондар, жартылай вагондар, платформалар, цистерналар, жүктерді тасымалдауға арналған мамандандырылған вагондар: бункерлік типтегі вагондар, термостар, рефрижераторлық вагондар, астық тасығыштар, транспортерлер, контейнер тасығыштар жатады.
26. Жүк жөнелту - бір теміржол көлігі жүкқұжаты бойынша тасымалдауға ұсынылатын жүк партиясы.
27. Жылжымалы құрамның габариті – түзу көлденең жолға қойылған, тиелген де, сондай-ақ бос та жылжымалы құрам сыртқа шықпай орналасуы тиіс шекті көлденең (жол осіне перпендикуляр) кескін.
28. Инвентарлық вагон (контейнер) - Тәуелсіз мемлекеттер достастығы, Латвия, Литва және Эстония елдерінің теміржол әкімшілігінде теміржол әкімшіліктерінің Ақпараттық-есептеу орталығының автоматтандырылған деректер базасында тіркелген жүк вагоны (контейнер).
29. Қорғағыш бағыттама - жылжымалы құрамның дайындалған бағытқа шығу мүмкіндігін болдырмайтын жағдайға пойызды қабылдау немесе жөнелту бағытын дайындау кезінде орнатылатын бағыттама.
30. Кірме жол мен түйісу станциясы жұмысының бірыңғай технологиялық процесі - өз локомотивімен қызмет көрсетілетін, 50 және одан да көп вагондардың орташа тәуліктік жүк айналымы бар ұйымның кірме жолы үшін әзірленетін кірме жол мен түйісу станциясының өзара іс-қимыл шарттарын айқындайтын технологиялық акт.

18. Путевой знак - постоянный указатель профиля и протяженности железнодорожных линий.
19. Путевой пост - раздельный пункт на железнодорожных линиях, не имеющий путевого развития (блокпост при полуавтоматической блокировке, пост примыкания на однопутном перегоне с двухпутной вставкой, предузловый пост).
20. Пассажирский перрон - зона железнодорожного вокзала, расположенная рядом со зданием железнодорожного вокзала, примыкающая к железнодорожному пути, на которой осуществляется посадка, высадка пассажиров, а также погрузка, выгрузка багажа и грузобагажа.
21. Пассажирский остановочный пункт - пункт на перегоне, не имеющий путевого развития, предназначенный исключительно для посадки и высадки пассажиров, который не является раздельным пунктом.
22. Вагоны пассажирские - вагоны, предназначенные для перевозки пассажиров. К этим вагонам относятся также почтовые, почтово-багажные, багажные, вагоны-рестораны служебно-технические (служебные, клубы, санитарные, испытательные и измерительные, лаборатории и другие специальные вагоны пассажирского типа).
23. Пассажирская платформа - зона железнодорожного вокзала, расположенная между железнодорожными путями и предназначенная для посадки и высадки пассажиров.
24. Организованная группа пассажиров – группа из не менее 10 (десяти) пассажиров, следующих до одного пункта назначения, в одном пассажирском поезде, в том числе в вагонах различной категории.
25. Вагоны грузовые - вагоны, предназначенные для перевозки грузов. К ним относятся крытые вагоны, полувагоны, платформы, цистерны, специализированные вагоны для перевозки грузов: вагоны бункерного типа, термосы, рефрижераторные вагоны, зерновозы, транспортеры, контейнеровозы.
26. Грузовая отправка - партия груза, предъявляемая к перевозке по одной железнодорожной транспортной накладной.
27. Габарит подвижного состава - предельное поперечное (перпендикулярное оси пути) очертание, в котором, не выходя наружу, должен помещаться как груженый, так и порожний подвижной состав, установленный на прямом горизонтальном пути.
28. Инвентарный вагон (контейнер) - грузовой вагон (контейнер) зарегистрированный в Автоматизированной базе данных информационно-вычислительного центра железнодорожных администраций за железнодорожной администрацией стран Содружество независимых государств, Латвии, Литвы и Эстонии.
29. Охранная стрелка - стрелка, устанавливаемая при приготовлении маршрута приема или отправления поезда в положение, исключающее возможность выхода подвижного состава на подготовленный маршрут.
30. Единый технологический процесс работы подъездного пути и станции примыкания - технологический акт, определяющий условия взаимодействия подъездного пути и станции примыкания, который разрабатывается для подъездного пути организации, обслуживаемого собственным локомотивом и имеющего среднесуточный грузооборот 50 и более вагонов.

31. Сақтандыру тұйығы - жылжымалы құрамның пойыздардың жүру маршруттарына шығуын болдырмауға арналған жол.
32. Қосарланған жүк операциясы - жүк алушының өзі түсірген вагонды, жүкті тиеуге арналған контейнерді пайдалануы.
33. Қосылу жолы - станциялар парктерін немесе станцияны кірме жолдармен байланыстыратын арнайы мақсаттағы теміржол.
34. Қызметтiк тежеу - жылдамдықты азайту немесе пойызды көзделген жерде тоқтату үшiн сатылармен тежеу.
35. Локомотив - пойыздардың немесе жекелеген вагондардың теміржол бойынша жүріп-тұруын қамтамасыз етуге арналған жылжымалы құрам.
36. Локомотив бригадасының қызмет көрсету аймағы - Ұлттық инфрақұрылым операторы локомотив бригадасының үздіксіз жұмысының ұзақтығын белгілеген локомотив айналысы учаскесінің бөлігі.
37. Локомотив бригадасының сапарға жіберіуі - оператор растаған магистральдық теміржол желісінің нақты учаскесінде жұмыс істеуге локомотив бригадасының психофизикалық және біліктілік дайындығы.
38. Локомотивті күтіп-ұстау - локомотивтердің қауіпсіз және үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ететін нормативтік-технологиялық жұмыстар кешенін орындау.
39. Локомотивтік тартуды пайдаланудың технологиялық схемасы - Ұлттық инфрақұрылым операторы белгілеген локомотивтерге техникалық параметрлер және магистральдық теміржол желісінде локомотивтердің, локомотив бригадаларының жұмысы кезінде Ұлттық инфрақұрылым операторы мен оператордың өзара іс-қимылының технологиялық тәртібі.
40. Локомотивтің жүгіну учаскесі - Ұлттық инфрақұрылым операторы локомотивті ауыстыру белгілеген станциялармен шектелген магистральдық теміржол желісінің бөлігі.
41. Маневрлік құрам - бір-бірімен және маневр жасайтын локомотивпен байланысқан вагондар тобы. Бiр вагонға тiркелген локомотив те маневрлiк құрам ретiнде қаралады.
42. Меншікті вагон (контейнер) - жеке немесе заңды тұлғаға меншік құқығымен немесе өзге де заңды негізде тиесілі көлік құралы (жабдығы) ретінде берілетін және тиісті нөмірленуі (префиксі) бар жүк вагоны (контейнер).
43. Моторвагонды жылжымалы құрам – жолаушыларды тасымалдауға арналған моторвагонды пойыздар (электр пойыздары, дизель-пойыздар, рельсті автобустар) құрылатын моторлы және тіркемелі вагондар.
44. Негізгі жолдар - аралық жолдар, сондай-ақ іргелес аралық жолдардың тікелей жалғасы болып табылатын және әдетте бағыттамалық бұрмаларда ауытқулары жоқ станция жолдары.

31. Предохранительный тупик - путь, предназначенный для предупреждения выхода подвижного состава на маршруты следования поездов.
32. Сдвоенная грузовая операция - использование грузополучателем выгруженного им вагона, контейнера для погрузки груза.
33. Соединительный путь - железнодорожный путь специального назначения, который соединяет парки станций или станцию с подъездными путями.
34. Служебное торможение – торможение ступенями для снижения скорости или остановки поезда в предусмотренном месте
35. Локомотив - подвижной состав, предназначенный для обеспечения передвижения по железнодорожным путям поездов или отдельных вагонов.
36. Зона обслуживания локомотивной бригадой – часть участка обращения локомотива, на которой Национальным оператором инфраструктуры установлена продолжительность непрерывной работы локомотивной бригады.
37. Допуск к поездке локомотивной бригады - психофизическая и квалификационная готовность локомотивной бригады к работе на конкретном участке магистральной железнодорожной сети, подтвержденная оператором.
38. Содержание локомотива - выполнение комплекса нормативно-технологических работ, обеспечивающих безопасную и бесперебойную работу локомотивов.
39. Технологическая схема использования локомотивной тяги - установленные Национальным оператором инфраструктуры технические параметры к локомотивам и технологический порядок взаимодействия Национального оператора инфраструктуры и оператора при работе локомотивов, локомотивных бригад на магистральной железнодорожной сети.
40. Участок обращения локомотива – часть магистральной железнодорожной сети ограниченная станциями, на которых Национальным оператором инфраструктуры установлена смена локомотива.
41. Маневровый состав - группа вагонов, сцепленных между собой и с локомотивом, производящим маневры. Локомотив, сцепленный с одним вагоном, также рассматривается как маневровый состав.
42. Собственный вагон (контейнер) - грузовой вагон (контейнер), принадлежащий физическому или юридическому лицу на праве собственности или ином законном основании, предоставляемый в качестве транспортного средства (оборудования) и имеющий соответствующую нумерацию (префикс).
43. Моторвагонный подвижной состав - моторные и прицепные вагоны, из которых формируются моторвагонные поезда (электропоезда, дизель – поезда, рельсовые автобусы), предназначенные для перевозки пассажиров.
44. Главные пути - пути перегонов, а также пути станций, являющиеся непосредственным продолжением путей прилегающих перегонов и, как правило, не имеющие отклонения на стрелочных переводах.

45. Өз осьтеріндегі жүк - тасымалдау төлемдерін төлей отырып, тасымалдау құжаты бойынша бос күйінде жүретін жылжымалы құрам.
46. Пойыздардың ерекше қарқынды қозғалысы - жолаушылар және жүк пойыздарының кесте бойынша екі жолды учаскелерде 100-ден астам жұп және бір жолды учаскелерде тәулігіне 48 жұптан астам қозғалыс мөлшері (қосындысы).
47. Пойыздардың қарқынды қозғалысы - кесте бойынша жолаушылар және жүк поездарының қос жолды учаскелерде тәулiгiне 50 жұптан 99 жұпқа дейін және бір жолды учаскелерде 24 жұптан 47 жұпқа дейін қозғалу мөлшерлерi (қосындысы).
48. Пойызды ерекше жітілікпен жүргізу - локомотив бригадасының пойыздың жүру жағдайларына көбірек көңіл бөлуі.
49. Разъезд - коммерциялық операцияларды жүзеге асыра алатын, пойыздарды айырылысуы және озуы үшін тағайындалған жол тарамдары бар бір дара жолды желілердегі бөлектенген пункт.
50. Реттеу тапсырмасы - тасымалдаушының басқаруындағы бос инвентарлық вагондарды (контейнерлерді) және вагондарды (контейнерлерді) түсіру және тиеу үшін қабылдау, сондай-ақ жылжымалы құрамды пайдаланудың сапалық көрсеткіштерін қамтамасыз ету және вагондарды (контейнерлерді) станциялар бойынша біркелкі бөлуге арналған станцияның тапсырмасы.
51. Станциялар арасындағы аралық - станциялармен, разъездермен және озу пункттерімен шектелген аралық.
52. Станция бойынша кезекші - пойыздарды қабылдауды, жөнелтуді және өткізуді, сондай-ақ станцияның бас және қабылдау-жөнелту жолдары бойынша (маневрлік диспетчер жоқ және қалған жолдар бойынша) жылжымалы құрамның басқа қозғалыстарын жеке өзі басқаратын станция басшысының ауысымдық көмекшісі.
53. Тасымалдау бөлімшесі - өз шекаралары шегінде жүк және коммерциялық жұмысты ұйымдастыруды жүзеге асыратын, клиенттердің жүктерді темір жол көлігімен тасымалдауға қажеттілігін қамтамасыз ететін тасымалдаушының оқшауланған бөлімшесі.
54. Тасымалдау жоспары – жоспарланған айға тасымалдаушы қабылдаған және келіскен жүкті тасымалдауға өтінім (жоспар).
55. Тасымалдаудың электрондық досьесі – компьютердің жадында орналасқан және электрондық құжат алмасу үшін қажетті жүктерді тасымалдауға және алып жүруге қатысты құжаттар мен хабарламаларды жасау мүмкіндігін қамтамасыз ететін деректер жиынтығы.
56. Тежеу жолы - машинист шұғыл тежеу кран тұтқасын тежеу жағдайына аударған сәттен бастап толық тоқтағанға дейiнгi уақыт iшiнде пойыз жүрiп өтетiн қашықтық. Тежеу жолдары тежеу түрiне (қызметтiк, толық қызметтiк және шұғыл) қарай бөлiнедi.
57. Темір жол көлігінің қауіптілігі жоғары аймағы - теміржолдар, теміржол станцияларының, вокзалдардың аумақтары, тасымалдау процесіне байланысты темір жол көлігі ұйымдарының өзге де объектілері.

45. Груз на своих осях – подвижной состав, следующий в порожнем состоянии по перевозочному документу с оплатой провозных платежей.
46. Особо интенсивное движение поездов - размеры движения пассажирских и грузовых поездов (в сумме) по графику на двухпутных участках более 100 пар и на однопутных - более 48 пар в сутки.
47. Интенсивное движение поездов - размеры движения пассажирских и грузовых поездов (в сумме) по графику на двухпутных участках от 50 до 99 пар поездов и на однопутных участках от 24 до 47 пар в сутки.
48. Ведение поезда с особой бдительностью - повышенное внимание локомотивной бригады к условиям следования поезда.
49. Разъезд - раздельный пункт на однопутных линиях, имеющий путевое развитие, предназначенное для скрещения и обгона поездов, который может выполнять коммерческие операции.
50. Регулировочное задание – задание станции на сдачу из-под выгрузки и приема под погрузку порожних инвентарных вагонов (контейнеров) и вагонов (контейнеров) находящихся в управлении перевозчика на иных законных основаниях, а также обеспечение качественных показателей использования подвижного состава и равномерное распределение вагонов (контейнеров) по станциям.
51. Межстанционный перегон - перегон, ограниченный станциями, разъездами и обгонными пунктами.
52. Дежурный по станции - сменный помощник руководителя станции, единолично распоряжающийся приемом, отправлением и пропуском поездов, а также другими передвижениями подвижного состава по главным и приемо - отправочным путям станции (где нет маневрового диспетчера - и по остальным путям).
53. Отделение перевозок - обособленное подразделение перевозчика, осуществляющее организацию грузовой и коммерческой работы в пределах своих границ, обеспечивающее потребности клиентов в перевозках грузов железнодорожным транспортом.
54. План перевозки – заявка (план) на перевозку грузов на планируемый месяц, принятая и согласованная перевозчиком.
55. Электронное досье перевозки – набор данных, находящихся в памяти компьютера и обеспечивающих возможность составления необходимых для электронного обмена документов и сообщений, касающихся перевозки и сопровождения груза.
56. Тормозной путь - расстояние, проходимое поездом за время от момента перевода ручки крана машинисту или крана экстренного торможения в тормозное положение до полной остановки. Тормозные пути различаются в зависимости от вида торможения (служебное, полное служебное и экстренное).
57. Зона повышенной опасности железнодорожного транспорта - железнодорожные пути, территории железнодорожных станций, вокзалов, иные объекты организаций железнодорожной инфраструктуры, связанные с перевозочным процессом.

58. Теміржол өткелі – теміржол көлігі мен көлік құралдарының жылжымалы құрамын өткізудің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ететін құрылғылармен жабдықталған автомобиль жолының теміржолдармен бір деңгейдегі қиылысы.
59. Технологиялық терезе - аралықтар, аралықтың жекелеген жолдары немесе жөндеу-құрылыс жұмыстарын жүргізуге арналған станция бойынша пойыздардың қозғалысы тоқтатылатын уақыт.
60. Тиеу, түсіру (босату) мерзімдері (технологиялық уақыты) – тиеу-түсіру орындарындағы және кірме жолдардағы дайындық, көмекші және қорытынды операцияларға уақыт шығындарын ескере отырып, жүктерді тиеу мен түсіруді механикаландырылған немесе механикаландырылмаған тәсілдермен орындауға жұмсалатын уақыт.
61. Тікелей аралас қатынаста тасымалдау - тасымалдауға қатысатын тасымалдаушылардың санына қарамастан, бүкіл тасымалдауға бірыңғай тасымалдау құжатын ресімдеу жолымен ұйымдастырылған, жүкті көліктің екі және одан да көп түрімен жүзеге асырылатын тасымалдау.
62. Ұсақ жөнелту - тасымалдау үшін жеке вагон, контейнер беру талап етілмейтін бір жүкқұжат бойынша ұсынылатын жүк.
63. Ұстау тұйығы – басқаруды жоғалтқан пойызды немесе пойыздың бір бөлігін қозғалыс кезінде тоқтатуға арналған жол.
64. Шаруашылық жұмыстар - магистральдық теміржол желісі объектілерін күтіп-ұстау, жөндеу, қызмет көрсету және салу жөніндегі жұмыстарды орындау үшін жылжымалы құрамды ауыстыру процесі.
65. Шұғыл тежеу - магистральды шұғыл разрядтау және барынша жоғары тежеу күшiн iске асыру арқылы пойызды дереу тоқтату үшін қолданылатын тежеу.
66. Электрондық деректермен алмасу - тараптармен келісілген ақпараттық желілерді, бағдарламалық және техникалық құралдарды қолдану арқылы жүргізілетін жүктерді тасымалдау мәселелері бойынша деректермен (құжаттармен, хабарламалармен) алмасу.

58. Железнодорожный переезд – пересечение в одном уровне автомобильной дороги с железнодорожными путями, оборудованное устройствами, обеспечивающими безопасные условия пропуска подвижного состава железнодорожного транспорта и транспортных средств.
59. Технологическое окно - время, в течение которого прекращается движение поездов по перегону, отдельным путям перегона или станции для производства ремонтно-строительных работ.
60. Сроки (технологическое время) погрузки, выгрузки (разгрузки) – время, затрачиваемое на выполнение погрузки и выгрузки грузов механизированным или немеханизированным способами с учетом затрат времени на подготовительные, вспомогательные и заключительные операции на местах погрузки – выгрузки и подъездных путях.
61. Перевозка в прямом смешанном сообщении – перевозка груза, осуществляемая двумя и более видами транспорта, организованная путем оформления единого перевозочного документа на всю перевозку, независимо от количества перевозчиков, участвующих в перевозке.
62. Мелкая отправка - предъявляемый по одной накладной груз, для перевозки которого не требуется предоставление отдельного вагона, контейнера.
63. Улавливающий тупик - путь, предназначенный для остановки потерявшего управление поезда или части поезда, группы вагонов при движении;
64. Хозяйственные работы - процесс перемещения подвижного состава для выполнения работ по содержанию, ремонту, обслуживанию и строительству объектов магистральной железнодорожной сети.
65. Экстренное торможение - торможение, применяемое для остановки поезда путем экстренной разрядки магистрали и реализации максимальной тормозной силы.
66. Электронный обмен данными – обмен данными (документами, сообщениями) по вопросам перевозки грузов, производимый посредством применения информационных сетей, программных и технических средств, согласованных сторонами.