"Жетісу облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту және "Жетісу облысы мемлекеттік мекемелерінің ережелерін бекіту туралы" Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы 16 мамырдағы № 153 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы 15 қазандағы № 336 қаулысы.
Қазақстан Республикасы Азаматтық Кодексінің 38, 40, 41, 42-баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27, 37-баптарына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес Жетісу облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес "Жетісу облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі бекітілсін.
2. "Жетісу облысы мемлекеттік мекемелерінің ережелерін бекіту туралы" Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы 16 мамырдағы № 153 қаулысына келесі өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулының 12-қосымшасы осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Жетісу облысының кәсіпкерлік және индустриялық-инновациялық даму басқармасы", "Жетісу облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемелері заңнамамен белгіленген тәртіпте Ережелерді аумақтық әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді, қайта тіркеуді жүргізсін және осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Жетісу облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Б. Исабаев
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "___" __________ № _____ қаулысына 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Жетісу облысы әкімдігінің 16.02.2026 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Жетісу облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісу облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) Жетісу облысы аумағында туристік қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

Об утверждении Положения государственного учреждения "Управление туризма области Жетісу" и внесения изменения в постановление акимата области Жетісу от 16 мая 2025 года № 153 "Об утверждении положений государственных учреждений области Жетісу"
Постановление акимата области Жетісу от 15 октября 2025 года № 336.
В соответствии со статьями 38, 40, 41, 42 Гражданского Кодекса Республики Казахстан, статьями 27, 37 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" акимат области Жетісу ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение государственного учреждения "Управление туризма области Жетісу" согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Внести в постановление акимата области Жетісу 16 мая 2025 года № 153 "Об утверждении положений государственных учреждений области Жетісу" следующее изменение:
приложение 12 указанного постановления изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Государственным учреждениям "Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития области Жетісу", "Управление туризма области Жетісу" в установленном законодательством порядке произвести государственную регистрацию, перерегистрацию Положений в территориальном органе юстиции и принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области Жетісу.
5. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Аким области Б. Исабаев
Приложение 1 к постановлению акимата области Жетісу от "____"_________2025 года №______
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления акимата области Жетісу от 16.02.2026 № 44 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Положение государственного учреждения "Управление туризма области Жетісу"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление туризма области Жетісу" (далее - Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере туристской деятельности на территории области Жетісу.
2. Государственное учреждение не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Абылай хан көшесі, №113.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
13. Мемлекеттік органның толық атауы: "Жетісу облысының туризм басқармасы" мемлекеттік мекемесі.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
14. Мақсаттары:
1) туристік қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және оны дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау;
2) туристік көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыруды қамтамасыз ету.
15. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан қажетті ақпарат пен материалдарды сұрату және алу;
Қазақстан Республикасына қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзгеде құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын сақтау
өз құзыреті шегінде мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыру;
өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, сондай-ақ облыс әкімі мен әкімдігінің актілері мен тапсырмаларын орындау;
сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар мен қылмыстар жасауға жол бермеу жөнінде шаралар қабылдау;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
16. Функциялары:
1) Жетісу облысы аумағында туристік қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады және үйлестіруді жүзеге асырады;

5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, ул. Кабанбай батыра, № 26.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
13. Полное наименование государственного органа: Государственное учреждение "Управление туризма области Жетісу".
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Управления
14. Задачи:
1) реализация государственной политики в области туристской деятельности и создание благоприятных условий для ее развития;
2) обеспечение повышения качества туристских услуг.
15. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов и организаций необходимую информацию и материалы;
осуществлять иные права в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
2) обязанности:
соблюдать нормы действующего законодательства Республики Казахстан;
осуществлять реализацию государственной политики, в пределах своей компетенции;
в пределах своей компетенции исполнять акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, а также акима и акимата области;
принимать меры по недопущению совершения коррупционных правонарушений и преступлений;
осуществлять иные обязанности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
16. Функции:
1) реализует государственную политику и осуществляет координацию в области туристской деятельности на территории области Жетісу;

2) Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
3) туристік қызметтер көрсету нарығына талдау жасайды және Жетісу облысы аумағында туризмнің дамуы туралы қажетті мәліметтерді уәкілетті органға ұсынады;
4) облыстық туристік ресурстарды қорғау жөніндегі шараларды әзірлейді және енгізеді;
5) Жетісу облысы аумағында туристік индустрия объектілерін жоспарлау және салу жөніндегі қызметті үйлестіреді;
6) балалар мен жастар лагерьлерінің, туристер бірлестіктерінің қызметіне жәрдем көрсетеді;
7) туристік қызмет субъектілеріне туристік қызметті ұйымдастыруға байланысты мәселелерде әдістемелік және консультациялық көмек көрсетеді;
8) халықты жұмыспен қамтуды ұлғайту шарасы ретінде туристік қызмет саласындағы кәсіпкерлікті дамытады және қолдайды;
9) туристік ақпаратты, оның ішінде туристік әлеует, туризм объектілеріне мен туристік қызметті жүзеге асыратын тұллғалар туралы ақпаратты береді;
10) туристік ақпарат орталығын құрады және қызметін үйлестіреді;
11) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес туроператорлық қызметті лицензиялауды жүзеге асырады;
12) гидтерді кәсіптік даярлауды ұйымдастырады;
13) уәкілетті органмен келісу бойынша туристік саланы дамыту жөніндегі
іс-шаралар жоспарын бекітеді;
14) туристік маршруттар мен соқпақтардың мемлекеттік тізілімін жүргізеді;
15) Жетісу облысының аумағында туризм инфрақұрылымын қалыптастыру жөніндегі жұмыстарды үйлестіреді, туристің қажеттіліктерін қанағаттандыра алатын объектілерді салу мен дамыту бойынша шаралар қабылдайды;
16) туризмді дамытуға туристік қызмет субъектілері үшін жағдайлар жасайды;
17) туризм саласындағы бірлескен қызметті іске асыру шеңберінде тікелей шарт жасасу арқылы туристік ақпараттық орталықтарды қаржыландырады;
18) туристік қызмет объектілерін салу, қайта жаңарту кезінде кәсіпкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтейді;
19) кәсіпкерлік субъектілерінің жол бойындағы сервис объектілерін салу бойынша шығындарының бір бөлігін өтейді;
20) туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне сыйымдылығы жүргізушінің орнын қоспағанда, сегізден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралдарын сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтейді;
21) кәсіпкерлік субъектілерінің тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техника сатып алу бойынша шығындарының бір бөлігін өтейді;
22) әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялайды;

2) анализирует рынок туристских услуг и представляет в уполномоченный орган необходимые сведения о развитии туризма на территории области Жетісу;
3) разрабатывает и внедряет меры по защите областных туристских ресурсов;
4) координирует деятельность по планированию и строительству объектов туристской индустрии на территории области Жетісу;
5) оказывает содействие в деятельности детских и молодежных лагерей, объединений туристов;
6) оказывает субъектам туристской деятельности методическую и консультативную помощь в вопросах, связанных с организацией туристской деятельности;
7) развивает и поддерживает предпринимательство в области туристской деятельности как меру увеличения занятости населения;
8) предоставляет туристскую информацию, в том числе о туристском потенциале, объектах туризма и лицах, осуществляющих туристскую деятельность;
9) учреждает и координирует туристский информационный центр;
10) осуществляет лицензирование туроператорской деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
11) организует работу по профессиональной подготовке гидов;
12) утверждает по согласованию с уполномоченным органом план мероприятий по развитию туристкой отрасли;
13) ведет государственный реестр туристских маршрутов и троп;
14) создает инфраструктуру туризма на территории области Жетісу, принимает меры по строительству и развитию объектов, способных удовлетворить потребности туриста;
15) создает условия для субъектов туристской деятельности в развитии туризма;
16) финансирует туристские информационные центры путем прямого заключения договора в рамках реализации совместной деятельности в сфере туризма;
17) возмещает часть затрат субъектов предпринимательства при строительстве, реконструкции объектов туристской деятельности;
18) утверждает перечни санитарно-гигиенических узлов, по которым возмещается часть затрат при их содержании, по согласованию с уполномоченным органом;
19) осуществляет меры по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию подъездных автомобильных дорог областного и районного значения до мест размещения туристов, находящихся вне населенных пунктов;
20) возмещает часть затрат субъектов предпринимательства по строительству объектов придорожного сервиса;
21) субсидирует часть затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов;
22) возмещает часть затрат по приобретению автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, исключая место водителя, субъектам предпринимательства, осуществляющим туристскую деятельность;

23) кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды күтіп-ұстауға арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялайды;
24) уәкілетті органмен келісу бойынша күтіп-ұсталуы кезіндегі шығындардың бір бөлігі өтелетін санитариялық-гигиеналық тораптардың тізбелерін бекітеді;
25) елді мекендерден тыс жердегі туристерді орналастыру орындарына дейін облыстық және аудандық маңызы бар кірме автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі мәселелерге бастамашылық жасайды;
26) жер пайдалану құқығын не жеке меншік құқығын бермей, жануарлардың өріс аудару жолдары ескеріле отырып, республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы туризм объектілеріне, сондай-ақ елді мекендерден тыс жердегі туризм объектілеріне және туристерді орналастыру орындарына дейін инженерлік инфрақұрылымды (жолдарды, көпірлерді, электр беру желілерін және басқа да коммуникацияларды) жобалауды, салуды және оларға қызмет көрсету жөніндегі мәселелерге бастамашылық жасайды;
27) жетекшілік ететін салада цифрлық технологияларды дамытады;
28) өз құзыреті шегінде Жетісу облысы бойынша жиынтық ашық деректерді ашық деректердің интернет-порталында орналастырады және өзектендіруді қамтамасыз етеді;
29) мемлекеттік органның қызметінде жобалық басқаруды жүзеге асырады;
30) жетекшілік ететін салалардағы көрсеткіштерге мониторингті, талдауды және болжауды жүзеге асырады;
31) облыстың әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзімді жоспарын әзірлеуге және іске асыруға қатысады;
32) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
17. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
18. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымынан босатылады.
19. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымынан босатылатын орынбасарлары болады.
20. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) өз құзыреті шегінде Басқарма орынбасарлары мен қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2) қолданыстағы заңнамаға сәйкес Басқарма қызметкерлерін, басқарма қарамағындағы ұйым басшысын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма қызметкерлерін, басқарма қарамағындағы ұйым басшыларын көтермелейді және тәртіптік жаза қолданады;

23) организует проектирование, строительство и обслуживание инженерной инфраструктуры (дорог, мостов, линий электропередачи и других коммуникаций) к объектам туризма, находящимся на особо охраняемых природных территориях республиканского и местного значения, а также к объектам туризма и до мест размещения туристов, которые находятся вне населенных пунктов, с учетом путей миграции животных без предоставления права землепользования либо права частной собственности;
24) развитие цифровых технологий в курируемой сфере;
25 размещает и обеспечивает актуализацию сводных открытых данных по области Жетісу на интернет – портале открытых данных;
26) осуществляет проектное управление в деятельности государственного органа;
27) осуществляет мониторинг, анализ и прогнозирование показателей в курируемых сферах;
28) участвует в разработке и реализации среднесрочного плана социально- экономического развития области;
29) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
17. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
18. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) в пределах своей компетенции определят обязанности и полномочия заместителей и сотрудников Управления;
2) в соответствии с действующим законодательством назначает и освобождает от должности сотрудников Управления, руководителя организации, находящегося в ведении Управления;
3) в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания сотрудников Управления, руководителей организации, находящегося в ведении Управления;

4) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады және құрылымдық бөлімшелердің Ережелерін бекітеді;
5) мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдарда өз құзыреті шегінде Басқарманың мүддесін білдіреді;
6) Басқармада сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет етеді, сол үшін жеке жауапкершілікте болады;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Басқарманың мүлкі
21. Басқармада заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарманың өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1) "Жетісу" туристік ақпараттық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Жетісу облысы әкімдігінің 2025 жылғы "___" __________ № _____ қаулысына 2-қосымша
"Жетісу облысының кәсіпкерлік және индустриялық-инновациялық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жетісу облысының кәсіпкерлік және индустриялық-инновациялық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) Жетісу облысының аумағында кәсіпкерлік, сауда, индустриялық-инновациялық даму және жер қойнауын пайдалану салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

4) в пределах своей компетенции издает приказы и утверждает Положения структурных подразделений;
5) в пределах своей компетенции представляет интересы Управления в государственных органах и иных организациях;
6) противодействует коррупции в Управлении с установлением за это персональной ответственности;
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Управления
20. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
22. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Управления
23. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
1) Коммунальное государственное учреждение "Туристский информационный центр "Жетісу".
Приложение 2 к постановлению акимата области Жетісу от "____"_________2025 года № _______
Положение государственного учреждения "Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития области Жетісу"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития области Жетісу" (далее - Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах предпринимательства, торговли, индустриально-инновационного развития и недропользования на территории области Жетісу.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040000, Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Талдықорған қаласы, Қабанбай батыр көшесі, №26.
10. Осы ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
13. Мемлекеттік органның толық атауы: "Жетісу облысының кәсіпкерлік және индустриялық-инновациялық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесі.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
14. Мақсаттары:
1) индустриялық-инновациялық дамудың мемлекеттік саясатын іске асыру;
2) Жетісу облысының инвестициялық ахуалын жақсарту үшін жағдайлар жасау;
3) заңнамаға сәйкес жеке кәсіпкерлікті дамыту және қолдау жөніндегі мемлекеттік саясатты жүргізу;
4) мемлекеттік сауда саясатын жүргізуді қамтамасыз ету;
5) жер қойнауын пайдалану саласында мемлекеттік саясатты жүргізу, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған келісімшарттардың орындалуын және қолданылуын тоқтатуды қамтамасыз ету.
15. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұрату және алу;
облыс бойынша арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың жұмыс істеуін үйлестіруді қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын сақтау;
өз құзыреті шегінде мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыру;
өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, сондай-ақ облыс әкімі мен әкімдігінің актілері мен тапсырмаларын орындау;
сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар мен қылмыстар жасауға жол бермеу жөнінде шаралар қабылдау;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді жүзеге асыру.

5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040000, Республика Казахстан, область Жетісу, город Талдыкорган, ул. Кабанбай батыра, № 26.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
13. Полное наименование государственного органа: Государственное учреждение "Управление предпринимательства и индустриально инновационного развития области Жетісу".
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Управления
14. Задачи:
1) реализация государственной политики индустриально-инновационного развития;
2) создание условий для улучшения инвестиционного климата области Жетісу;
3) проведение государственной политики по развитию и поддержке частного предпринимательства в соответствии с законодательством;
4) обеспечение проведения государственной торговой политики;
5) проведение государственной политики в области недропользования обеспечение исполнения и прекращения действия контрактов на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых.
15. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
обеспечивать координацию функционирования специальных экономических и индустриальных зон по области;
осуществлять иные права и обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2) обязанности:
соблюдать нормы действующего законодательства Республики Казахстан;
осуществлять реализацию государственной политики, в пределах своей компетенции;
в пределах своей компетенции исполнять акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, а также акима и акимата области;
принимать меры по недопущению совершения коррупционных правонарушений и преступлений;
осуществлять иные обязанности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

16. Функциялары:
1) кәсіпкерлікті қолдау мен дамыту саласындағы мемлекеттік және өңірлік бағдарламаларды іске асыру;
2) облыс экономикасын дамыту және қазіргі заманғы технологияларды қолдана отырып, жаңа өндірістерді құруға, жұмыс істеп тұрғандарын кеңейту мен жаңартуға инвестицияларды ынталандыру үшін инвестицияларды қолдау, қолайлы инвестициялық ахуал жасау жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру;
3) өңірде шағын және орта бизнес үшін инфрақұрылым объектілерін, сондай-ақ индустриялық аймақтар мен өнеркәсіптік алаңдарды құруды және дамытуды қамтамасыз ету;
4) өз құзыреті шегінде сауда қызметі субъектілерінің қызметін реттеуді жүзеге асыру;
5) жеке кәсіпкерлікті дамыту үшін жағдайлар жасау;
6) Қазақстан Республикасының мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларын іске асыру;
7) облыстың сыртқы сауда қызметі мәселелерін реттеуді қамтамасыз ету;
8) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына рұқсат етілген шекті бөлшек сауда бағалары белгіленген жағдайда, олардың мөлшерінің сақталуына мониторинг жүргізу;
9) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін бекіту;
10) стационарлық емес сауда объектілерін орналастыру орындарын бекіту;
11) көрмелер мен жәрмеңкелер ұйымдастыруды жүзеге асыру;
12) стандарт талаптарына сәйкес келтіру бойынша жол бойындағы сервис объектілерінің мониторингі;
13) кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі сараптамалық кеңестердің қызметін және өңірлік үйлестіру кеңесінің отырыстарын ұйымдастыру;
14) өңірдің кәсіпкерлікті қолдау картасы жобаларының іске асырылуын мониторингілеу;
15) арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың жұмыс істеуі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
16) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу үшін жер қойнауын пайдалану және кен іздеушілік құқығын беру;
17) жер қойнауын пайдаланушылардың кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге, кен іздеушілікке лицензиялар шарттарын сақтауын бақылау және кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізуді мемлекеттік бақылау;
18) жер қойнауын пайдаланушылардың кен іздеушілік лицензиясында және Қазақстан Республикасының "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Кодексінде көзделген кен іздеушілік шарттарын сақтауын бақылау;
19) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге берілген лицензиялар және кен іздеушілікке берілген лицензиялар туралы ақпаратқа қол жеткізуді қамтамасыз ету;
20) жер қойнауын пайдалану мәселелері жөніндегі сараптамалық кеңестердің және Жетісу облысында кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге және бірлескен барлау мен өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын беру бойынша тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі жұмыс тобының отырыстарын ұйымдастыру;

16. Функции:
1) реализация государственных и региональных программ в области поддержки и развития предпринимательства;
2) реализация государственной политики по поддержке инвестиций, созданию благоприятного инвестиционного климата для развития экономики области и стимулирования инвестиций в создание новых, расширения и обновления действующих производств с применением современных технологий;
3) обеспечение создания и развития в регионе объектов инфраструктуры для малого и среднего бизнеса, а также индустриальных зон и промышленных площадок;
4) осуществление в пределах своей компетенции регулирования деятельности субъектов торговой деятельности;
5) создание условий для развития индивидуального предпринимательства;
6) реализация государственных и правительственных программ Республики Казахстан;
7) обеспечение регулирования вопросов внешнеторговой деятельности области;
8) проведение мониторинга за соблюдением размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары в случае их установления;
9) утверждение пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары;
10) утверждение мест размещения нестационарных торговых объектов;
11) осуществление организации выставок и ярмарок;
12) мониторинг объектов придорожного сервиса по приведению в соответствие требованиям стандарта;
13) организация деятельности экспертных советов по вопросам предпринимательства и заседаний регионального координационного совета;
14) мониторинг реализации проектов карты поддержки предпринимательства региона;
15) реализация государственной политики в сфере функционирования специальных экономических и индустриальных зон;
16) предоставления права недропользования для проведения операций по добыче общераспространенных полезных ископаемых и старательства;
17) контроль над соблюдением недропользователями условий лицензий на добычу общераспространенных полезных ископаемых, на старательство и государственного контроля над проведением операций по добыче общераспространенных полезных ископаемых, старательства;
18) контроль над соблюдением недропользователями условий старательства, предусмотренных лицензией на старательство и Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
19) обеспечения доступа к информации о выданных ими лицензиях на добычу общераспространенных полезных ископаемых и лицензиях на старательство;
20) организация деятельности экспертных советов по вопросам недропользования и заседаний рабочей группы по проведению прямых переговоров по предоставлению права недропользования на разведку, добычу и совмещенную разведку и добычу общераспространҰнных полезных ископаемых в области Жетісу;

21) облыс аумағында өндірілетін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізбесін қалыптастыру, облыстың тауар өндірушілері имиджін ілгерілету;
22) облыстың көмір қорлары, баға мен көмір базаларының мониторингі;
23) облыс бойынша индустриялық-инновациялық қызмет саласындағы салалық бағдарламалардың іске асырылуын үйлестіруді қамтамасыз ету;
24) азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар іс-шараларын орындау бойынша облыстық сауда және тамақтану қызметінің жұмысын ұйымдастыру;
25) заңды тұлғалардың түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға рұқсат беру;
26) кәсіпкерлік ортаға, инвестициялық ахуалға және жеке кәсіпкерлікті дамыту инфрақұрылымына талдау жүргізеді;
27) құрылуына мемлекеттік емес заңды тұлға қатысатын арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясымен уәкілетті органмен келісу бойынша арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларын тиісінше орындауы жөніндегі шарт жасасу;
28) құрылуына мемлекеттік емес заңды тұлға қатысатын республикалық маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясымен уәкілетті органмен келісу бойынша республикалық маңызы бар индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының функцияларын тиісінше орындауы жөніндегі шарт жасасу;
29) жетекшілік ететін салада цифрлық технологияларды дамыту;
30) өз құзыреті шегінде Жетісу облысы бойынша жиынтық ашық деректерді ашық деректердің интернет-порталында орналастырады және өзектендіруді қамтамасыз етеді;
31) жетекшілік ететін салалардағы көрсеткіштерге мониторингті, талдауды және болжауды жүзеге асырады;
32) облыстың әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзімді жоспарын әзірлеуге және іске асыруға қатысады;
33) облыс бойынша ғылымды дамытудың басым бағыттарын үйлестіреді және айқындайды және өңірде іске асырылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды қаржыландыруды ұйымдастырады;
34) ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласында ұсыныстар әзірлеуге және мемлекеттік саясатты іске асыруға, өңірде қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізу жөніндегі жұмысты үйлестіруге қатысады;
35) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру саласындағы мемлекеттік саясатты тиісті аумақта жүргізуді қамтамасыз етеді;
36) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын қаржыландыру үшін жеке кәсіпкерлік субъектілерінің гранттары мен инвестицияларын тарту бойынша жәрдем көрсетеді, оларды қоса қаржыландыруға қатысады;

21) формирование перечня товаров, работ и услуг, производимых на территории области и их производителей, продвижение имиджа товаропроизводителей области;
22) мониторинг запасов, цен на уголь и угольных баз области;
23) обеспечение координации реализации отраслевых программ в сфере индустриально-инновационной деятельности по области;
24) организация работы областной службы торговли и питания по выполнению мероприятий гражданской обороны и чрезвычайным ситуациям;
25) выдача разрешения на осуществления деятельности по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации юридическими лицами лома и отходов цветных и черных металлов;
26) проводит анализ предпринимательской среды, инвестиционного климата и инфраструктуры развития частного предпринимательства;
27) заключение с управляющей компанией специальной экономической зоны, в создании которой участвует негосударственное юридическое лицо, договора по надлежащему исполнению функций управляющей компании специальной экономической зоны по согласованию с уполномоченным органом;
28) заключение с управляющей компанией индустриальной зоны республиканского значения, в создании которой участвует негосударственное юридическое лицо, договора по надлежащему исполнению функций управляющей компании индустриальной зоны республиканского значения по согласованию с уполномоченным органом;
29) развитие цифровых технологий в курируемой сфере;
30) размещает и обеспечивает актуализацию сводных открытых данных по области Жетісу на интернет – портале открытых данных;
31) осуществляет мониторинг, анализ и прогнозирование показателей в курируемых сферах;
32) участвует в разработке и реализации среднесрочного плана социально- экономического развития области;
33) координирует и определяет приоритетные направления развития науки по области и организует финансирование научных, научно-технических проектов и программ, реализуемых в регионе;
34) участвуют в разработке предложений и реализации государственной политики в области науки и научно-технической деятельности, координации работы по проведению прикладных научных исследований в регионе;
35) обеспечивают проведение государственной политики в области коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности на соответствующей территории;
36) оказывают содействие по привлечению грантов и инвестиций субъектов частного предпринимательства для финансирования проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, участвуют в их софинансировании;

37) өнім шығаруды және (немесе) жаңа технологияларды ендіруді жүзеге асыратын бірлескен өндірістер құру мақсатында жеке кәсіпкерлік, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерімен өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
38) жеке кәсіпкерлік (оның ішінде шетелдік субъектілердің), квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерімен өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз ету үшін облыстарда, республикалық маңызы бар қалалар мен астанада ғылым жөніндегі кеңестерді құрады;
39) қызметі ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру (практикада қолдану) болып табылатын заңды тұлғаларды, оның ішінде стартап-компанияларды құруға және (немесе) олардың жарғылық капиталына қатысады;
40) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға жәрдемдесу бағдарламаларының іске асырылуына мониторингті жүзеге асырады;
41) уәкілетті органмен және салалық уәкілетті органдармен бірлесіп, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруды әдістемелік қамтамасыз етуге қатысады;
42) ғылымды дамытудың басым бағыттары жөнінде ұсыныстар енгізеді;
43) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының мемлекеттік тапсырысы шеңберінде қолданбалы ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар әзірлеуді және олардың іске асырылуын жүзеге асыруды ұйымдастырады;
44) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының мемлекеттік тапсырысы шеңберінде орындалған қолданбалы ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар жөніндегі есептерді бекітеді;
45) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3-тарау. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
17. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
18. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымынан босатылады.
19. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымынан босатылатын орынбасарлары болады.
20. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) өз құзыреті шегінде Басқарма орынбасарлары мен қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;

37) осуществляют меры по обеспечению взаимодействия субъектов частного предпринимательства, квазигосударственного сектора с субъектами научной и (или) научно-технической деятельности с целью создания совместных производств, осуществляющих выпуск продукции и (или) внедрение новых технологий;
38) создают советы по науке в областях, городах республиканского значения и столице для обеспечения взаимодействия субъектов частного предпринимательства (в том числе иностранных), квазигосударственного сектора с субъектами научной и (или) научно-технической деятельности;
39) участвуют в создании и (или) уставном капитале юридических лиц, деятельность которых заключается в коммерциализации (практическом применении) результатов научной и (или) научно-технической деятельности, в том числе стартап-компаний;
40) осуществляют мониторинг реализации программ содействия коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
41) участвуют совместно с уполномоченным органом и отраслевыми уполномоченными органами в методическом обеспечении коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
42) вносят предложения по приоритетным направлениям развития науки;
43) организовывают разработку прикладных научных, научно-технических проектов и программ в рамках государственного заказа местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы и осуществление их реализации;
44) утверждают отчеты по выполненным прикладным научным, научно-техническим проектам и программам в рамках государственного заказа местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы;
45) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
17. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
18. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Полномочия первого руководителя Управления:
1) в пределах своей компетенции определят обязанности и полномочия заместителей и сотрудников Управления;