Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің мемлекеттік тапсырмасының құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 278 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 16-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің мемлекеттік тапсырмасының құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Экономика және қаржы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында оның орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Министр С. Нұрбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2025 жылғы 28 мамырдағы
№ 278 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Мемлекеттік тапсырмасының құнын айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің мемлекеттік тапсырмасының құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 16-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және бюджеттік сұранымды қалыптастыру кезінде бюджет қаражаты есебінен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
мемлекеттік тапсырма – жарғылық капиталына мемлекет қатысатын квазимемлекеттік сектор субъектілеріне және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын өзге де заңды тұлғаларға жекелеген мемлекеттік қызметтер көрсетуге және басқа да міндеттерді орындауға тапсырыс беру.
2-тарау. Мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау тәртібі
3. Мемлекеттік тапсырманың құны мемлекеттік тапсырманы орындауға тікелей қатысатын, тікелей және жанама шығыстар негізге алына отырып мынадай формула бойынша айқындалады:
Қ = ТШ + ЖШ, мұндағы
Қ – мемлекеттік тапсырманың құны;
ТШ – тікелей шығыстар;
ЖШ – жанама шығыстар.

Об утверждении правил определения стоимости государственного задания Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 278
В соответствии с пунктом 4 статьи 16 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения стоимости государственного задания Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
2. Департаменту экономики и финансов Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
Министр С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
науки и высшего образования
Республики Казахстан
от 28 мая 2025 года № 278
Правила определения стоимости государственного задания Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения стоимости государственного задания Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 16 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и устанавливают порядок определения стоимости государственного задания за счет бюджетных средств при формировании бюджетного запроса.
2. В настоящих Правилах используется следующее основное понятие:
государственное задание – заказ субъектам квазигосударственного сектора с участием государства в уставном капитале и иным юридическим лицам, определяемым Правительством Республики Казахстан, на оказание отдельных государственных услуг и выполнение других задач.
Глава 2. Порядок определения стоимости государственного задания
3. Стоимость государственного задания определяется непосредственно участвующих в выполнения государственного задания, прямых и косвенных расходов по следующей формуле:
С = ПР + КР, где
С – стоимость государственного задания;
ПР – прямые расходы;
КР – косвенные расходы.

3-тарау. Мемлекеттік тапсырманың құнын айқындауға арналған шығындар түрлері
4. Мемлекеттік тапсырманың құнына мынадай шығыстар енгізілмейді:
1) ықтимал залалдарға резервтер қалыптастыру;
2) өткен кезеңдердің өзге де қарыздары мен залалдарын жабу;
3) демеушілік көмек;
4) айыппұл, өсімпұл және тұрақсыздық айыбы.
5. Тікелей шығыстарға мыналар жатады:
1) әкімшілік персоналды қоспағанда, мемлекеттік тапсырманы жүзеге асыратын ұйымдар (персоналының) жалақысы;
2) әлеуметтік салық, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, персоналды әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жұмыс берушілердің аударымдары, мемлекеттік тапсырманы орындайтын жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары;
3) қосылған құн салығы;
4) мемлекеттік тапсырманы орындайтын персоналдың іссапар шығыстары (ел ішіндегі және (немесе) елден тыс жерлердегі қызметтік сапарлар);
5) сыртқы сарапшыларды тарту;
6) мемлекеттік тапсырманы орындауға арналған материалдардың осы санын пайдалануды растайтын есептері бар материалдарды (шығыс материалдарын; кеңсе тауарларын; материалдық қорды) сатып алу;
7) мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын жалға берілетін уақыт және (немесе) километраж көрсетілген көлік қызметтері;
8) полиграфиялық шығыстар (бланкілік өнімдерді: сауалнамаларды, бағыттардың парақтарын, карточкаларды, есептерді, тест тапсырмаларын, үлестірме материалдарды тираждау, құжаттарды түптеу, тігу және өңдеу);
9) курьерлік қызметтер (материалдарды тарату);
10) жалға берілетін үй-жайларда мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізу қажет болған жағдайларда жалдау ақысы;
11) банктік қызметтер;
12) ақпараттық-коммуникациялық қызметтер, байланыс қызметтері (қалааралық телефон келіссөздерді, телефондар үшін абоненттік төлем, пошта-телеграф шығындарын, факс, электрондық пошта, интернетті қосқанда);
13) мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын аударма беттерінің санын көрсете отырып, растайтын есептеулері бар аударма қызметтері.
6. Жанама шығыстар көрсетілетін қызметтердің (жұмыстардың) өзіндік құнына тікелей жатпайды және мынадай шығыстарды қамтиды:
1) әкімшілік персоналдың жалақысы;
2) әлеуметтік салық, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жұмыс берушілердің аударымдары, жұмыс берушінің, әкімшілік персоналдың міндетті зейнетақы жарналары;
3) салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер (мүлік салығы, көлік құралдарына салынатын салық, жер салығы және басқалар);

Глава 3. Виды затрат для определения стоимости государственного задания
4. В стоимость государственного задания не включаются следующие расходы:
1) формирование резервов на возможные убытки;
2) покрытие прочих долгов и убытков прошлых периодов;
3) спонсорская помощь;
4) штрафы, пени и неустойки.
5. К прямым расходам относятся:
1) заработная плата персонала организаций, осуществляющих государственное задание, за исключением административного персонала;
2) социальный налог, социальные отчисления в государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в Фонд социального медицинского страхования персонала, обязательные пенсионные взносы работодателя, выполняющего государственное задание;
3) налог на добавленную стоимость;
4) командировочные расходы персонала, выполняющего государственное задание (служебные разъезды внутри страны и (или) за пределы страны);
5) привлечение внешних экспертов;
6) приобретение материалов (расходные материалы; канцелярские товары; материальные запасы) с подтверждающими расчетами использования данного количества материалов на выполнение государственного задания;
7) транспортные услуги с указанием арендуемого времени и (или) километража непосредственно используемые для выполнения государственного задания;
8) полиграфические расходы (тиражирование бланочной продукции: анкет, маршрутных листов, карточек, отчетов, тестовых заданий, раздаточных материалов, переплет, подшивка и обработка документов);
9) курьерские услуги (рассылка материалов);
10) арендная плата в случаях необходимости проведения конференций, семинаров, круглых столов непосредственно для выполнения государственного задания в арендуемых помещениях;
11) банковские услуги;
12) информационно-коммуникационные услуги, услуги связи (включая междугородние телефонные переговоры, абонентская плата за телефоны, почтово-телеграфные затраты, факс, электронная почта, интернет);
13) переводческие услуги с подтверждающими расчетами и указанием количества страниц перевода, непосредственно используемые для выполнения государственного задания.
6. Косвенные расходы не относятся напрямую к себестоимости оказываемых услуг (работ) и включают следующие расходы:
1) заработная плата административного персонала;
2) социальный налог, социальные отчисления в государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в Фонд социального медицинского страхования, обязательные пенсионные взносы работодателя, административного персонала;
3) налоги и другие обязательные платежи в бюджет (налог на имущество, налог на транспортные средства, земельный налог и другое);

4) әкімшілік персоналдың іссапар шығыстары (ел ішіндегі және (немесе) елден тыс жерлердегі қызметтік сапарлар);
5) негізгі құралдар мен материалдық емес активтерге қызмет көрсету және жөндеу;
6) басқа да шығыстар (коммуналдық қызметтер, жеке меншіктегі үй-жайлары немесе ғимараттары болмаған жағдайда үй-жайларды немесе ғимараттарды жалға алу, өрт қауіпсіздігі және арнайы талаптарды сақтау, күзет қызметтері, аудиторлық қызметтер, нотариаттық қызметтер, ақпараттық жүйелерді сүйемелдеу).
7. Жоспарланатын шығыстардың әрбір бабы ағымдағы қаржы жылы үшін қызметтер, жұмыстар көрсету туралы шарттардың көшірмесі ұсыныла отырып негізделеді, шарттар болмаған жағдайда сатып алынатын қызметтер мен жұмыстардың әрбір түрі бойынша отандық маркетплейстерден бағалар туралы кемінде 3 (үш) ұсыныс қоса беріледі.
Маркетплейсте ақпарат болмаған жағдайда кемінде 3 (үш) прайс - парақ ұсынылады.
Бұл ретте Тапсырыс беруші ұсынылған нұсқалардың ең төменгі құнынан аспайтын бағаға бағдарланады.

4) командировочные расходы административного персонала (служебные разъезды внутри страны и (или) за пределы страны);
5) обслуживание и ремонт основных средств и нематериальных активов;
6) прочие расходы (коммунальные услуги, аренда здания или помещения в случае отсутствия собственного здания или помещения, пожарная безопасность и соблюдение специальных требований, услуги по охране, аудиторские услуги, нотариальные услуги, сопровождение информационных систем).
7. Каждая статья планируемых расходов обосновывается предоставлением копии договоров об оказании услуг, работ за текущий финансовый год, в случае отсутствия договоров прилагается не менее 3 (трех) предложений о ценах из отечественных маркетплейсов по каждому виду приобретаемых услуг и работ.
В случае отсутствия информации на маркетплейсе предоставляются не менее 3 (трех) прайс – листов.
При этом заказчик, ориентируется на цену, не превышающую минимальную стоимость из представленных вариантов.