2026-2028 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті туралы
Абай облысы Абай аудандық мәслихатының 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 35/5-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 88, 91-баптарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Абай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 3 844 812,0 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 1 174 031,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 29 865,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 37 171,0 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0 теңге
трансферттер түсімі – 2 603 925,0 мың теңге;
2) шығындар – 3 342 706,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 33 413,0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 103 800,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 70 387,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 468 693,0 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – 468 693,0 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 468 693,0 мың теңге;
қарыздар түсімі – 103 800,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 572 493,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. Аудан бюджетіне 2026 жылға арналған әлеуметтік салық 1 пайыз, төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша кірістерді бөлу нормативтері 100 пайыз болып орындауға қабылдансын.
3. 2026 жылға облыстық бюджеттен берілетін субвенция көлемі 1 865 215,0 мың теңге сомасында ескерілсін.
4. Аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттерiне берілетін субвенциялар көлемi 2026 жылға 400 927,0 мың теңге сомасында белгіленсін, соның ішінде:
Қарауыл ауылдық округіне –129 322,0 мың теңге;
Қасқабұлақ ауылдық округіне – 39 597,0 мың теңге;
Кеңгірбай Би ауылдық округіне – 32 962,0 мың теңге;
Көкбай ауылдық округіне – 37 572,0 мың теңге;
Құндызды ауылдық округіне – 34 752,0 мың теңге;

О бюджете Абайского района на 2026-2028 годы
Решение Абайского районного маслихата области Абай от 18 декабря 2025 года № 35/5-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии со статьями 88, 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан Абайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Абайского района на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 3 844 812,0 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 1 174 031,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 29 865,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 37 171,0 тысяч тенге;
специальные поступления – 0 тенге;
поступления трансфертов – 2 603 925,0 тысяч тенге;
2) затраты – 3 342 706,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 33 413,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 103 800,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 70 387,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге;
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 468 693,0 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – 468 693,0 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – - 468 693,0 тысяч тенге;
поступление займов – 103 800,0 тысяч тенге;
погашение займов – 572 493,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Принять к исполнению на 2026 год нормативы распределения доходов в бюджет района по социальному налогу 1 процент, индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты в размере 100 процентов.
3. Учесть в районном бюджете на 2026 год объем субвенции, передаваемой из областного бюджета в сумме 1 865 215,0 тысяч тенге.
4. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты сельских округов на 2026 год в сумме 400 927,0 тысяч тенге, в том числе:
Карауылскому сельскому округу – 129 322,0 тысяч тенге;
Каскабулакскому сельскому округу – 39 597,0 тысяч тенге;
Кенгирбай Бийскому сельскому округу – 32 962,0 тысяч тенге;
Кокбайскому сельскому округу – 37 572,0 тысяч тенге;
Кундыздинскому сельскому округу – 34 752,0 тысяч тенге;

Архат ауылдық округіне – 30 901,0 мың теңге;
Саржал ауылдық округіне – 26 743,0 мың теңге;
Медеу ауылдық округіне – 33 570,0 мың теңге;
Тоқтамыс ауылдық округіне – 35 508,0 мың теңге.
5. 2026 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 28 703,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. 2026 жылға арналған аудандық бюджетке облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер көлемі 738 710,0 мың теңге сомасында ескерілсін.

Архатскому сельскому округу – 30 901,0 тысяч тенге;
Саржалскому сельскому округу – 26 743,0 тысяч тенге;
Медеускому сельскому округу – 33 570,0 тысяч тенге;
Токтамысскому сельскому округу – 35 508,0 тысяч тенге;
5. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 28 703,0 тысяч тенге;
6. Учесть в районном бюджете на 2026 год целевые трансферты из областного бюджета в сумме 738 710,0 тысяч тенге.

7. Әлеуметтік сала мамандарын қолдау шараларын іске асыру үшін аудандық бюджетке республикалық бюджеттен кредиттер көлемі 103 800,0 мың теңге сомасында ескерілсін.
8. Аудандық бюджеттен 2026 жылға ауылдық округтердің бюджеттеріне нысаналы трансферттерді бөлу 4 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
9. Абай аудандық мәслихатының кейбір шешімдері 5 қосымшаға сәйкес күші жойылды деп танылсын.
10. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Абай аудандық мәслихатының төрағасы М. Нұрсұлтанұлы
Абай аудандық мәслихатының

7. Учесть в районном бюджете кредиты из республиканского бюджета в сумме 103 800,0 тысяч тенге на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
8. Учесть в районном бюджете распределение целевых трансфертов бюджетам сельских округов на 2026 год согласно приложению 4.
9. Признать утратившими силу некоторые решения маслихата Абайского района согласно приложению 5.
10. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель маслихата Абайского района М. Нұрсұлтанұлы
Приложение 1 к решению
маслихата Абайского района

6 228,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
152 203,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
38 048,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
46 171,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
46 171,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
44 689,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 000,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
482,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
110 100,0
2
Коммуналдық шаруашылық
110 100,0
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
110 100,0
013
Коммуналдық шаруашылықты дамыту
016
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
110 100,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
735 263,0
1
Мәдениет саласындағы қызмет
469 900,0
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
469 900,0
009
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
469 900,0
2
Спорт
35 644,0
804
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
35 644,0
006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорт жарыстарын өткізу
9 598,0
007
Облыстық спорт жарыстарында түрлі спорт түрлері бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрама командалары мүшелерінің дайындығы және қатысуы
26 046,0
3
Ақпараттық кеңiстiк
107 802,0
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
107 802,0
005
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
16 485,0
007
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
90 217,0
008
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
1 100,0
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
121 917,0
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
88 014,0
001
Ақпаратты, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

6 228,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
152 203,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
38 048,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
46 171,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
46 171,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
44 689,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 000,0
021
Капитальные расходы государственного органа
482,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
110 100,0
2
Коммунальное хозяйство
110 100,0
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
110 100,0
013
Развитие коммунального хозяйства
016
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
110 100,0
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
735 263,0
1
Деятельность в области культуры
469 900,0
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
469 900,0
009
Поддержка культурно-досуговой работы
469 900,0
2
Спорт
35 644,0
804
Отдел физической культуры, спорта и туризма района (города областного значения)
35 644,0
006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
9 598,0
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
26 046,0
3
Информационное пространство
107 802,0
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
107 802,0
005
Услуги по проведению государственной информационной политики
16 485,0
007
Функционирование районных (городских) библиотек
90 217,0
008
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
1 100,0
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма  и информационного пространства
121 917,0
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
88 014,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан, развития языков и культуры

1 840,0
02
Жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн алынатын лицензиялық алым
676,0
29
Жергілікті бюджетке төленетін тіркелгені үшін алым
1 164,0
08
Заңдық маңызы бар әрекеттерді жасағаны және (немесе) оған уәкілеттігі бар мемлекеттік органдар немесе лауазымды адамдар құжаттар бергені үшін алынатын міндетті төлемдер
14 364,0
1
Мемлекеттік баж
14 364,0
26
Жергілікті бюджетке төленетін мемлекеттік баж
14 364,0
2
Салықтық емес түсiмдер
21 090,0
01
Мемлекеттік меншіктен түсетін кірістер
13 987,0
5
Мемлекет меншігіндегі мүлікті жалға беруден түсетін кірістер
13 110,0
09
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы мемлекеттік мүлікті жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі тұрғын үй қорынан үйлердi жалға беруден түсетін кірістер
13 110,0
7
Мемлекеттік бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар
877,0
06
Мамандандырылған ұйымдарға жергілікті бюджеттен берілген бюджеттік кредиттер бойынша сыйақылар
20,0
13
Жеке тұлғаларға жергілікті бюджеттен берілген бюджеттік кредиттер бойынша сыйақылар
857,0
03
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері
970,0
1
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері
970,0
02
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақшаның түсімі
970,0
04
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
2 029,0
1
Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына және Арнаулы мемлекеттік қорға түсетін түсімдерді қоспағанда, мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
2 029,0
18
Мамандандырылған ұйымдарға, жеке тұлғаларға бюджеттік кредиттер (қарыздар) бойынша жергілікті бюджеттен берілген айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
2 029,0
06
Басқа да салықтық емес түсiмдер
4 104,0
1
Басқа да салықтық емес түсiмдер
4 104,0
09
Жергіліктік бюджетке түсетін салықтық емес басқа да түсімдер
4 104,0
3
Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер

1 840,0
02
Лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности
676,0
29
Регистрационный сбор, зачисляемый в местный бюджет
1 164,0
08
Обязательные платежи, взимаемые за совершение юридически значимых действий и (или) выдачу документов уполномоченными на то государственными органами или должностными лицами
14 364,0
1
Государственная пошлина
14 364,0
26
Государственная пошлина, зачисляемая в местный бюджет
14 364,0
2
Неналоговые поступления
21 090,0
01
Доходы от государственной собственности
13 987,0
5
Доходы от аренды имущества, находящегося в государственной собственности
13 110,0
09
Доходы от аренды жилищ из жилищного фонда, находящегося в коммунальной собственности района (города областного значения), за исключением доходов от аренды государственного имущества, находящегося в управлении акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа
13 110,0
7
Вознаграждения по кредитам, выданным из государственного бюджета
877,0
06
Вознаграждения по бюджетным кредитам, выданным из местного бюджета специализированным организациям
20,0
13
Вознаграждения по бюджетным кредитам, выданным из местного бюджета физическим лицам
857,0
03
Поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета
970,0
1
Поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета
970,0
02
Поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета
970,0
04
Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан
2 029,0
1
Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора, в Фонд компенсации потерпевшим, Фонд поддержки инфраструктуры образования и Специальный государственный фонд
2 029,0
18
Штрафы, пени, санкции, взыскания по бюджетным кредитам (займам), выданным из местного бюджета специализированным организациям, физическим лицам
2 029,0
06
Прочие неналоговые поступления
4 104,0
1
Прочие неналоговые поступления
4 104,0
09
Другие неналоговые поступления в местный бюджет
4 104,0
3
Поступления от продажи основного капитала

1. "2025-2027 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті туралы" Абай аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 23/3-VIII шешімі;
2. "Мәслихаттың 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 23/3-VІІІ "2025-2027 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Абай аудандық мәслихаттың 2025 жылғы 2 сәуірдегі № 25/16-VIII шешімі;
3. "Мәслихаттың 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 23/3-VІІІ "2025-2027 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Абай аудандық мәслихаттың 2025 жылғы 16 мамырдағы № 27/3-VIII шешімі;
4. "Мәслихаттың 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 23/3-VІІІ "2025-2027 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Абай аудандық мәслихаттың 2025 жылғы 16 шілдедегі № 29/2-VIII шешімі;
5. "Мәслихаттың 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 23/3-VІІІ "2025-2027 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Абай аудандық мәслихаттың 2025 жылғы 7 қазандағы № 31/13-VIII шешімі;
6. "Мәслихаттың 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 23/3-VІІІ "2025-2027 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Абай аудандық мәслихаттың 2025 жылғы 26 қарашадағы № 33/2-VIII шешімі.

1. Решение Абайского районного маслихата от 23 декабря 2024 года № 23/3-VIII "О бюджете Абайского района на 2025-2027 годы";
2. Решение Абайского районного маслихата от 2 апреля 2025 года № 25/16-VIII "О внесении изменений в решение маслихата от 23 декабря 2024 года № 23/3-VІІІ "О бюджете Абайского района на 2025-2027 годы";
3. Решение Абайского районного маслихата от 16 мая 2025 года № 27/3-VIII "О внесении изменений в решение маслихата от 23 декабря 2024 года № 23/3-VІІІ "О бюджете Абайского района на 2025-2027 годы";
4. Решение Абайского районного маслихата от 16 июля 2025 года № 29/2-VIII "О внесении изменений в решение маслихата от 23 декабря 2024 года № 23/3-VІІІ "О бюджете Абайского района на 2025-2027 годы";
5. Решение Абайского районного маслихата от 7 октября 2025 года № 31/13-VIII "О внесении изменений в решение маслихата от 23 декабря 2024 года № 23/3-VІІІ "О бюджете Абайского района на 2025-2027 годы";
6. Решение Абайского районного маслихата от 26 ноября 2025 года № 33/2-VIII "О внесении изменений в решение маслихата от 23 декабря 2024 года № 23/3-VІІІ "О бюджете Абайского района на 2025-2027 годы".