"Шымкент қаласы мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Шымкент қаласы мәслихатының 2025 жылғы 12 желтоқсандағы № 31/288-VIII шешiмi.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 3 желтоқсандағы № 704 Жарлығымен бекітілген Мәслихаттың үлгі регламентінің 79-тармағына, "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес Шымкент қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Шымкент қаласы мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Шымкент қаласы мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесін құру туралы" 2001 жылғы 27 сәуірдегі № 10/100-2с Шымкент қаласы мәслихатының шешіміне өзгеріс енгізу туралы" Шымкент қаласы мәслихатының 2024 жылғы 14 маусымдағы № 17/154-VIII шешiмiнің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешiм алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Шымкент қаласы
мәслихатының төрағасы Б. Нарымбетов
Шымкент қаласы мәслихаттының
2025 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 31/288-VIII шешіміне
қосымша
"Шымкент қаласы мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласы мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Шымкент қаласы мәслихатының аппараты) Шымкент қаласы мәслихатының, оның органдары мен депутаттарының қызметін қамтамасыз ететін мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. Шымкент қаласы мәслихаты аппаратының ведомстволары жоқ.
3. Шымкент қаласы мәслихатының аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Шымкент қаласы мәслихатының аппараты мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Шымкент қаласы мәслихатының аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Шымкент қаласы мәслихатының аппараты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Шымкент қаласы мәслихатының аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Шымкент қаласы мәслихаты төрағасының (бұдан әрі – мәслихат төрағасы) өкімдерімен және Шымкент қаласы мәслихаты аппараты басшысының (бұдан әрі – аппарат басшысы) бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Аппарат маслихата города Шымкент"
Решение маслихата города Шымкент от 12 декабря 2025 года № 31/288-VIII.
В соответствии с пунктом 79 Типового регламента маслихата, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2013 года № 704, постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" маслихат города Шымкент РЕШИЛ:
1. Утвердить Положение о государственном учреждении "Аппарат маслихата города Шымкент" согласно приложению к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение маслихата города Шымкент от 14 июня 2024 года № 17/154-VIII "О внесении изменения в решение маслихата города Шымкент от 27 апреля 2001 года № 10/100-2с "О создании государственного учреждения "Аппарат маслихата города Шымкент".
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата
города Шымкент Б. Нарымбетов
Приложение
к решению маслихата города Шымкент
от 12 декабря 2025 года № 31/288-VIII
Положение о государственном учреждении "Аппарат маслихата города Шымкент"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат маслихата города Шымкент" (далее – Аппарат маслихата города Шымкент) является государственным учреждением, обеспечивающим деятельность маслихата города Шымкент, его органов и депутатов.
2. Аппарат маслихата города Шымкент не имеет ведомств.
3. Аппарат маслихата города Шымкент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Аппарат маслихата города Шымкент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Аппарат маслихата города Шымкент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Аппарат маслихата города Шымкент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Аппарат маслихата города Шымкент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжениями председателя маслихата города Шымкент (далее – председатель маслихата) и приказами руководителя аппарата маслихата города Шымкент (далее – руководитель аппарата).

Ескерту. 7 - тармақ жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 14.08.2026 № 38/343-VIII шешімімен (14.09.2026 бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың он екінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
8. Шымкент қаласы мәслихаты аппаратының құрылымы мәслихатпен бекітіледі. Шымкент қаласы мәслихаты аппаратының мемлекеттік қызметшілерінің штат саны лимиті мәслихат депутаттарының саны негізге алынып, бес депутатқа бір қызметкер қатынасында, бірақ бес адамнан кем емес болып белгіленеді.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Қаратау ауданы, Nursultan Nazarbaev даңғылы, 10, индекс 160023.
10. Осы ереже Шымкент қаласы мәслихаты аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
11. Шымкент қаласы мәслихаты аппаратының қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Шымкент қаласы мәслихатының аппаратына кәсіпкерлік субъектілерімен Шымкент қаласы мәслихаты аппаратының өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
2-тарау. Шымкент қаласы мәслихаты аппаратының мақсаттары, функциялары мен өкілеттіктері
Ескерту. 2 - тараудың атауы жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 14.08.2026 № 38/343-VIII шешімімен (14.09.2026 бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың он екінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
13. Мақсаттары: мәслихат пен оның органдарының қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдастырушылық-құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету, депутаттарға өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға көмек көрсету.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, өзге де ұйымдар мен лауазымды адамдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрату және алу;
мәслихат депутаттарынан олардың қызметіне қатысты мәселелер бойынша мәліметтер, ақпарат сұрату;
мәслихат пен оның тұрақты және өзге де комиссияларының қарауына енгізілетін мәселелерді дайындауға қатысу үшін мемлекеттік органдардың және басқа да ұйымдардың қызметкерлерін тарту;
мәслихаттың құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша, сондай-ақ азаматтардың қоғамдық маңызы бар жолданымдары бойынша қарау үшін әкімге, тиісті аумақтық сайлау комиссиясының төрағасына және мүшесіне, прокурорға және орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің, жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын атқарушы органдардың лауазымды адамдарына, сондай-ақ тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында қызметін жүзеге асыратын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің филиалдары мен өкілдіктеріне мәслихат депутаттарының ресми жазбаша сауалдарын жолдау;
Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып дайындалған құжаттарды пысықтауға қайтару;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды іске асыру.

Сноска. Пункт 7 - в редакции решение маслихата города Шымкент от 14.08.2026 № 38/343-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев двенадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого пункта 1, которые вводятся в действие с 14.09.2026).
8. Структура аппарата маслихата города Шымкент утверждается маслихатом. Лимит штатной численности государственных служащих аппарата маслихата города Шымкент устанавливается, исходя из численности депутатов маслихата, в соотношении один работник к пяти депутатам, но не менее пяти.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, город Шымкент, Каратауский район, проспект Nursultan Nazarbaev, 10, индекс 160023.
10. Настоящее положение является учредительным документом аппарата маслихата города Шымкент.
11. Финансирование деятельности аппарата маслихата города Шымкент осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Аппарату маслихата города Шымкент запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями аппарата маслихата города Шымкент.
Глава 2. Задачи, функции и полномочия аппарата маслихата города Шымкент
Сноска. Глава 2 - в редакции решение маслихата города Шымкент от 14.08.2026 № 38/343-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев двенадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого пункта 1, которые вводятся в действие с 14.09.2026).
13. Задачи: осуществление информационно-аналитического, организационно-правового и материально-технического обеспечения деятельности маслихата и его органов, оказание помощи депутатам в осуществлении их полномочий.
14. Полномочия:
1) права:
в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов, иных организаций и должностных лиц;
запрашивать у депутатов маслихата сведения, информацию по вопросам их деятельности;
привлекать работников государственных органов и других организаций для участия в подготовке вопросов, вносимых на рассмотрение маслихата и его постоянных и иных комиссий;
по вопросам, отнесенным к компетенции маслихата, а также по обращениям граждан, имеющим общественное значение, направлять для рассмотрения официальные письменные запросы депутатов к акиму, председателю и члену соответствующей территориальной избирательной комиссии, прокурору и должностным лицам территориальных подразделений центральных государственных органов, исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов, а также в филиалы и представительства субъектов квазигосударственного сектора, осуществляющих деятельность на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
возвращать на доработку документы, подготовленные с нарушениями требований законодательства Республики Казахстан;
осуществлять реализацию иных прав в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарын қарау, олар бойынша қажетті шаралар қабылдау;
мемлекеттік меншіктің сақталуын, сеніп тапсырылған мемлекеттік меншікті тек қызметтік мақсатта пайдалануды қамтамасыз ету;
Шымкент қаласы мәслихатының аппаратына түскен петицияларды қолданыстағы заңнамаға сәйкес қарау;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
Ескерту. 14 - тармаққа өзгеріс енгізілді - Шымкент қаласы мәслихатының 14.08.2026 № 38/343-VIII шешімімен (14.09.2026 бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың он екінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
15. Функциялары:
мәслихаттың, оның тұрақты және өзге де комиссияларының жұмыс жоспарлары негізінде жұмыс жүргізу;
өз құзыреті шегінде Шымкент қаласы мәслихаты регламентінің сақталуын қамтамасыз ету;
депутаттарға өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға көмек көрсету;
мәслихат пен оның органдарының қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдастырушылық-құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
мәслихаттың тұрақты комиссиялары мен өзге де органдарының қызметін қамтамасыз ету;
мәслихат төрағасының азаматтарды жеке қабылдауын өткізуді ұйымдастыру;
Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес Шымкент қаласы мәслихаты төрағасының, мәслихат аппаратының қызметін құжаттамалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
мәслихат сессияларын дайындауды, өткізуді ұйымдастыру, мәслихат сессияларының хаттамаларын жасау;
мәслихат қызметінің мәселелері бойынша баяндамалардың, шешімдердің, анықтамалардың және басқа да құжаттардың жобаларын дайындау;
мәслихаттың құқықтық актілерін әзірлеу, қабылдау, тіркеу, өзгерту, толықтыру, күшін жою, күші жойылды деп тану, қолданысын тоқтата тұру және жариялауды қамтамасыз ету;
ресми жарияланғаннан кейін Шымкент қаласы мәслихатының интернет-ресурсында мәслихаттың нормативтік құқықтық шешімдерін орналастыруды қамтамасыз ету;
мәслихат пен оның тұрақты комиссияларының шешімдерін белгіленген тәртіппен кәсіпорындарға, мекемелер мен ұйымдарға, лауазымды адамдар мен азаматтарға жеткізу;
азаматтардың (сайлаушылардың) Шымкент қаласының мәслихатына жолдаған жолданымдарын қабылдау, тіркеу және қарау, оларды депутаттардың назарына жеткізу, олардың орындалуын бақылау, қажет болған жағдайда оларға жауаптар дайындау;
депутаттық сауалдарды есепке алуды және олардың уақтылы қаралуына мониторингті жүзеге асыру;
мәслихат депутаттарының біліктілігін арттырудан өтуін ұйымдастыру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру.

2) обязанности:
рассмотрение в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан, обращений физических и юридических лиц, принятие по ним необходимых мер;
обеспечение сохранности государственной собственности, использование вверенной государственной собственности только в служебных целях;
в соответствии с действующим законодательством рассмотрение петиций, поступивших в аппарат маслихата города Шымкент;
осуществление иных обязанностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 14 - с изменением, внесенным решением маслихата города Шымкент от 14.08.2026 № 38/343-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев двенадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого пункта 1, которые вводятся в действие с 14.09.2026).
15. Функции:
ведение работы на основе планов работы маслихата, его постоянных и иных комиссий;
обеспечение соблюдения Регламента маслихата города Шымкент в пределах своей компетенции;
оказание помощи депутатам в осуществлении их полномочий;
осуществление информационно-аналитического, организационно-правового и материально-технического обеспечения деятельности маслихата и его органов;
обеспечение деятельности постоянных комиссий и иных органов маслихата;
организация проведения личных приемов граждан председателем маслихата;
осуществление документационного обеспечения деятельности председателя маслихата, аппарата маслихата города Шымкент в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
организация подготовки и проведения сессий маслихата, составление протоколов сессий маслихата;
подготовка проектов докладов, решений, справок и других документов по вопросам деятельности маслихата;
обеспечение разработки, принятия, регистрации, изменения, дополнения, отмены, признания утратившими силу, приостановления действия и опубликования правовых актов маслихата;
обеспечение размещения нормативных правовых решений маслихата на интернет-ресурсе маслихата города Шымкент после их официального опубликования;
доведение в установленном порядке до предприятий, учреждений и организаций, должностных лиц и граждан решений маслихата и его постоянных комиссий;
прием, регистрация и рассмотрение обращений, направленных в маслихат города Шымкент гражданами (избирателями), доведение их до сведения депутатов, контролирование их исполнения, при необходимости, подготовка ответов на них;
осуществление учета и мониторинг своевременного рассмотрения депутатских запросов;
организация прохождения депутатами маслихата повышения квалификации;
осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

мәслихат депутаттарына "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабы 4-тармағында көрсетілген жазаларды қолданумен байланысты мәселелерді дайындау;
мәслихат сессияларының және оның органдарының отырыстарына мәслихат депутаттарының келуін мониторингтеу;
Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес мәслихат депутаттарының біліктілігін арттыруға арналған шығыстарды жоспарлау.
Ескерту. 15 - тармаққа өзгеріс енгізілді - Шымкент қаласы мәслихатының 14.08.2026 № 38/343-VIII шешімімен (14.09.2026 бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың он екінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
3-тарау. Шымкент қаласы мәслихаты аппараты бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Шымкент қаласы мәслихаты аппаратын басқаруды аппарат басшысы жүзеге асырады, ол Шымкент қаласы мәслихатының аппаратына жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
Ескерту. 16 - тармақ жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 14.08.2026 № 38/343-VIII шешімімен (14.09.2026 бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың он екінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
17. Аппарат басшысын мәслихат төрағасы лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
Ескерту. 17 - тармақ жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 14.08.2026 № 38/343-VIII шешімімен (14.09.2026 бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың он екінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
18. Аппарат басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасары болады.
Ескерту. 18 - тармақ жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 14.08.2026 № 38/343-VIII шешімімен (14.09.2026 бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың он екінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
19. Аппарат басшысының өкілеттіктері:
1) мәслихат аппаратының қызметіне басшылық жасайды;

подготовка вопросов, связанных с применением к депутатам маслихата взысканий, указанных в пункте 4 статьи 21 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан";
мониторинг явки депутатов маслихата на заседания сессии маслихата и его органов;";
дополнить абзацем двадцатым следующего содержания:
"планирование расходов на повышение квалификации депутатов маслихата в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 - с изменением, внесенным решением маслихата города Шымкент от 14.08.2026 № 38/343-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев двенадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого пункта 1, которые вводятся в действие с 14.09.2026).
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя аппарата маслихата города Шымкент
16. Руководство деятельностью аппарата маслихата города Шымкент осуществляется руководителем аппарата, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на аппарат маслихата города Шымкент задач и осуществление им своих полномочий.
Сноска. Пункт 16 - в редакции решение маслихата города Шымкент от 14.08.2026 № 38/343-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев двенадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого пункта 1, которые вводятся в действие с 14.09.2026).
17. Руководитель аппарата назначается на должность и освобождается от должности председателем маслихата.
Сноска. Пункт 17 - в редакции решение маслихата города Шымкент от 14.08.2026 № 38/343-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев двенадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого пункта 1, которые вводятся в действие с 14.09.2026).
18. Руководитель аппарата имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 18 - в редакции решение маслихата города Шымкент от 14.08.2026 № 38/343-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев двенадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого пункта 1, которые вводятся в действие с 14.09.2026).
19. Полномочия руководителя аппарата:
1) руководит деятельностью аппарата маслихата;

2) өз құзыреті шегінде аппараттың қызметін ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды;
3) мәслихат аппаратының "Б" корпусының әкімшілік мемлекеттік қызметшілерін мемлекеттік лауазымдарға тағайындайды және мемлекеттік лауазымдардан босатады;
4) мәслихат аппаратының тәртіптік және конкурстық комиссияларының қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
5) қызметтік тәртіптің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
6) мәслихат аппаратының мемлекеттік қызметшілерін іссапарға жіберу, оларға демалыс беру, материалдық көмек көрсету, даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру, көтермелеу, оларға үстемеақылар белгілеу мәселелерін шешеді;
7) мәслихат аппараты мемлекеттік қызметшілерінің тәртіптік жауапкершілігі мәселелерін шешеді;
8) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді;
9) мәслихат сессияларын, мәслихаттың тұрақты және уақытша комиссияларының отырыстарын ұйымдастырады;
10) мәслихат шешімдерінің жобаларын, мәслихат депутаттарын іссапарға жіберу жөніндегі және мәслихат төрағасы немесе мәслихаттың тұрақты комиссиясының төрағасы болмаған жағдайда міндеттерді жүктеу жөніндегі бұйрықтарды дайындайды;
11) депутаттардың біліктілігін арттыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады;
12) аппарат басшысына жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 19 - тармақ жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 14.08.2026 № 38/343-VIII шешімімен (14.09.2026 бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың он екінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
20. Аппарат басшысы болмаған кезде оның өкілеттігін аппарат басшысының орынбасары уақытша жүзеге асырады.
Ескерту. 20 - тармақ жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 14.08.2026 № 38/343-VIII шешімімен (14.09.2026 бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың он екінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
4. Шымкент қаласы мәслихаты аппаратының мүлкі
21. Шымкент қаласы мәслихатының аппараты заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Шымкент қаласы мәслихаты аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

2) организует, координирует и контролирует деятельность аппарата маслихата в пределах своей компетенции;
3) назначает на государственные должности и освобождает от государственных должностей административных государственных служащих корпуса "Б" аппарата маслихата;
4) осуществляет общее руководство деятельностью дисциплинарной и конкурсной комиссий аппарата маслихата;
5) осуществляет контроль за соблюдением служебной дисциплины;
6) решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки, переподготовки и повышения квалификации, поощрения, установления надбавок государственным служащим аппарата маслихата;
7) решает вопросы дисциплинарной ответственности государственных служащих аппарата маслихата;
8) обеспечивает исполнение требований законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции в пределах своей компетенции;
9) организует сессии маслихата, заседания постоянных и временных комиссий маслихата;
10) готовит проекты решений маслихата, приказы по командированию депутатов маслихата и возложению обязанностей в случае отсутствия председателя маслихата или председателя постоянной комиссии маслихата;
11) организует мероприятия по повышению квалификации депутатов;
12) осуществляет иные полномочия, возложенные на руководителя аппарата.
Сноска. Пункт 19 - в редакции решение маслихата города Шымкент от 14.08.2026 № 38/343-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев двенадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого пункта 1, которые вводятся в действие с 14.09.2026).
20. Исполнение полномочий руководителя аппарата в период его отсутствия осуществляется заместителем руководителя аппарата.
Сноска. Пункт 20 - в редакции решение маслихата города Шымкент от 14.08.2026 № 38/343-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев двенадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого пункта 1, которые вводятся в действие с 14.09.2026).
Глава 4. Имущество аппарата маслихата города Шымкент
21. Аппарат маслихата города Шымкент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество аппарата маслихата города Шымкент формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. Шымкент қаласы мәслихатының аппаратына бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Шымкент қаласы мәслихатының аппараты өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Шымкент қаласы мәслихатының аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату
24. Шымкент қаласы мәслихатының аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

22. Имущество, закрепленное за аппаратом маслихата города Шымкент, относится к коммунальной собственности.
23. Аппарат маслихата города Шымкент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение аппарата маслихата города Шымкент
24. Реорганизация и упразднение аппарата маслихата города Шымкент осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.