Шымкент қаласының тұрғын үйді реновациялау бағдарламасын бекіту туралы
Шымкент қаласы мәслихатының 2025 жылғы 12 желтоқсандағы № 31/281-VIII шешiмi
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2-15-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Шымкент қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Шымкент қаласының тұрғын үйді реновациялау бағдарламасы осы шешімге қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласы
мәслихатының төрағасы Б. Нарымбетов
Шымкент қаласы мәслихатының
2025 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 31/281-VIII шешіміне
қосымша
Шымкент қаласының тұрғын үйді реновациялау бағдарламасы
1. Бағдарлама паспорты
2. Кіріспе
3. Ағымдағы ахуалды талдау
4. Бағдарламаның мақсаты, міндеттері және оны жүзеге асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
5. Бағдарламаны іске асыру тетіктері мен критерийлері
1-бөлім. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы
Шымкент қаласының тұрғын үйді реновациялау бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіз
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-9-тармағының 5) тармақшасы
Бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
"Шымкент қаласының құрылыс басқармасы" мемлекеттік мекемесі
Бағдарламаның мақсаты
Шымкент қаласының тұрғын үй қорын жаңарту
2-бөлім. Кіріспе
1. Шымкент қаласының тұрғын үйді реновациялау бағдарламасы (әрі қарай – Бағдарлама) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-9-тармақтарының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Бағдарламада мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) реновациялау – адамдардың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында құрылыс объектілерінің пайдаланылу жағдайларын жақсартуға, сондай-ақ осындай объектілерді реконструкциялау (күрделі жөндеу), реставрациялау немесе ескірген және (немесе) авариялық құрылыс объектілерін бұза отырып, жаңа құрылыс объектілерін салу, тұрғызу арқылы елді мекеннің сәулеттік келбетіне сәйкес келтіруге бағытталған құрылыс объектілерін, оның ішінде ескірген және (немесе) авариялық құрылыс объектілерін жаңарту жөніндегі шаралардың кешені;
2) авариялық көппәтерлі тұрғын үй – негізгі тіреуіш конструкциялары (іргетастары, бағаналары, тіреуіш қабырғалары, арқалықтары, жабындылары) тіреуіш қабілетін жоғалтқан және одан әрі пайдалану тұратын (болатын) адамдардың өміріне қауіп төндіретін, ғимараттар мен құрылыс жайлардың беріктігін және орнықтылығын техникалық қадағалауды және техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асыруға аккредиттелген заңды тұлғаның қорытындысымен қалпына келтіруге жатпайды деп танылған көппәтерлі тұрғын үй;

Об утверждении Программы реновации жилища города Шымкент
Решение маслихата города Шымкент от 12 декабря 2025 года № 31/281-VIII
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2-15 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Шымкент РЕШИЛ:
1. Утвердить Программу реновации жилища города Шымкент согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата
города Шымкент Б. Нарымбетов
Приложение к решению
маслихата города Шымкент
от 12 декабря 2025 года
№ 31/281-VIII
Программа реновации жилища города Шымкент
1. Паспорт программы.
2. Введение.
3. Анализ текущей ситуации.
4. Цель, задачи и показатели результатов реализации программы.
5. Механизм и критерии реализации программы.
Раздел 1. Паспорт Программы
Наименование программы
Программа реновации жилища города Шымкент
Основания для разработки
Подпункт 5) пункта 1-9) статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан"
Государственный орган, ответственный за разработку программы
Государственное учреждение "Управление строительства города Шымкент"
Цель программы
Обновление жилищного фонда города Шымкент
Раздел 2. Введение
1. Программа реновации жилища города Шымкент (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 5) пункта 1-9 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан".
2. В настоящей Программе используются следующие основные понятия:
1) реновация – комплекс мер по обновлению строительных объектов, в том числе ветхих и (или) аварийных, направленный на улучшение условий их эксплуатации в целях обеспечения безопасности жизни и здоровья людей, а также приведение таких объектов в соответствие с архитектурным обликом населенного пункта путем реконструкции (капитального ремонта), реставрации или строительства, возведения новых строительных объектов со сносом ветхих и (или) аварийных строительных объектов;
2) аварийный многоквартирный жилой дом – многоквартирный жилой дом, в котором основные несущие конструкции (фундаменты, колонны, несущие стены, балки, перекрытия) утратили несущую способность и дальнейшая эксплуатация которого представляет опасность для жизни проживающих (пребывающих), признанный не подлежащим восстановлению заключением юридического лица, аккредитованного на осуществление технического надзора и технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений;

3) тұрғын үйдің табиғи тозуы – табиғи, климаттық және өзге де факторлар әсерінің нәтижесінде бастапқы техникалық-пайдаланушылық қасиеттерін (төзімділігін, орнықтылығын, беріктігін және басқаларды) жоғалту;
4) үйлер мен ғимараттардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау – сараптама жұмыстарының нәтижесінде үйлер мен ғимараттардың және олардың элементтерінің нақты жай-күйі, үйлер мен ғимараттардың сенімділігі және орнықтылығы, оларды кейіннен пайдалану мүмкіндігі, объектідегі күрделі жөндеу жұмыстарының құрамы мен көлемін, оларды жаңғырту және реконструкциялауды, сондай-ақ нысаналы мақсатындағы өзгерісті анықтау үшін уақытында болатын өзгерістерді ескере отырып, конструкциялар сапасының нақты көрсеткіштерінің сандық бағалауын алу айқындалатын сараптама жұмыстарының түрі;

3) физический износ жилища - утрата первоначальных технико-эксплуатационных качеств (прочности, устойчивости, надежности и других) в результате воздействия природных, климатических и иных факторов;
4) техническое обследование надежности и устойчивости зданий и сооружений – вид экспертных работ, в результате которых определяется фактическое состояние зданий и сооружений и их элементов, надежность и устойчивость, возможность дальнейшей эксплуатации зданий и сооружений, получение количественной оценки фактических показателей качества конструкций с учетом изменений, происходящих во времени, для установления состава и объема работ капитального ремонта, модернизации или реконструкции на объекте, а также изменения целевого назначения;

5) инвестициялық жоба – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру барысында құрылған, кеңейтілген және (немесе) жаңартылған өндірістерді қоса алғанда, жаңа өндiрiстер құруға, жұмыс iстеп тұрғандарын кеңейтуге және (немесе) жаңартуға инвестицияларды, сондай-ақ өте маңызды объектілерге немесе жалпыелдік маңызы бар жобаларға бағытталған инвестицияларды көздейтiн iс-шаралар кешенi;
6) бұзу – бөлшектеу немесе қирату жолымен құрылыстарды немесе құрылыс элементтерін толық немесе ішінара жою;

5) инвестиционный проект – комплекс мероприятий, предусматривающих инвестиции в создание новых, расширение и (или) обновление действующих производств, включая производства, созданные, расширенные и (или) обновленные в ходе реализации проекта государственно-частного партнерства, а также инвестиции, направленные на критически важные объекты или проекты общестранового значения;
6) снос – полное или частичное устранение зданий и сооружений или их элементов путем демонтажа или разрушения;

7) тұрғын үй қоры – Қазақстан Республикасы аумағындағы барлық меншік нысанындағы тұрғынжайлар;
8) тұрғын үй қоныс аудару қоры – Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес уәкілетті ұйымға және/немесе инвесторға (құрылыс салушыға) тиесілі, реновациялауға жататын тұрғын үй иелерін қоныстандыруға арналған тұрғын үй-жайлар жиынтығы.
3. Бағдарлама апатты (ескі) тұрғын үйлерді бұзу және олардан Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған тәртіппен азаматтарды көшіру жолымен Шымкент қаласындағы "ескі" кварталдарды кешенді реконструкциялауды көздейді.

7) жилищный фонд – находящиеся на территории Республики Казахстан жилища всех форм собственности;
8) жилой переселенческий фонд – совокупность жилых помещений, принадлежащих уполномоченной организации и/или инвестору (застройщику) в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, предназначенных для переселения собственников жилья, подлежащего реновации.
3. Программа предусматривает комплексную реконструкцию "старых" кварталов города Шымкент путем сноса аварийного (ветхого) жилья и переселения из него граждан в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.

4. Бағдарламаны жүзеге асыру мерзімі – 2030 жылға дейін, нәтижесінде Шымкент қаласында апатты (ескі) тұрғын үйлер санын азайтуға жоспарлануда.
5. Реновациялауға жататын объектілердің тізбесі, мерзімдері мен кезектілігі жергілікті атқарушы органмен (әрі қарай – ЖАО) айқындалады.
6. Бағдарлама жобаларын жүзеге асыру және қаржыландыру үшін ЖАО әкімшіні, уәкілетті ұйымды тағайындайды.
3-бөлім. Ағымдағы ахуалды талдау

4. Срок реализации Программы – до 2030 года, в результате планируется сократить количество аварийного (ветхого) жилья в городе Шымкент.
5. Перечень, сроки и очередность объектов, подлежащих реновации, утверждается местным исполнительным органом (далее - МИО).
6. МИО определяет администратора, уполномоченную организацию для реализации и финансирования проектов Программы.
Раздел 3. Анализ текущей ситуации.

7. 2025 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Шымкент қаласының тұрғын үй қоры 2 595 көппәтерлі тұрғын үйді құрайды, оның ішінде:
Жалпы саны
1930-1960 жж.
1961-1991 жж.
1992-2000 жж.
2001-2025 жж.
2 595
339
1 296
219
741
Жалпы саны
Монолит
Кірпіш
Панель
Каркас
2 595
592
961
1 018
24
4-бөлім. Бағдарламаның мақсаты, міндеттері және оны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері көрсеткіштері
8. Бағдарламаның мақсаты реновациялау объектілерінің моральдық және физикалық тозуын азайту, апатты (ескі) тұрғын үйлерді жою болып табылады, бұл өз кезегінде азаматтардың тұрғын үймен қамтамасыз етілу көрсеткішін жақсартуға және экономикалық, әлеуметтік және басқа да қоғамдық мүдделерді ескере отырып аумақтың тұрақты дамуына, өмір сүру үшін қолайлы орта құруға және аумақты абаттандыруға, сондай-ақ, Шымкент қаласының жаңа, заманауи бейнесін қалыптастыруға ықпал етеді.

7. Существующий жилищный фонд города Шымкент по состоянию на 1 января 2025 года составляет 2 595 многоквартирных жилых домов, в том числе:
Общее количество
1930-1960 гг.
1961-1991гг.
1992-2000 гг.
2001-2025 гг.
2 595
339
1 296
219
741
Общее количество
Монолитные
Кирпичные
Панельные
Каркасные
2 595
592
961
1018
24
Раздел 4. Цели, задачи и показатели результатов реализации Программы
8. Целью Программы является снижение морального и физического износа объектов реновации, устранение аварийного (ветхого) жилья, что в свою очередь позволит улучшить показатель обеспеченности жильем граждан и будет способствовать устойчивому развитию территории, созданию благоприятной среды жизнедеятельности и благоустройству территории с учетом экономических, социальных, иных общественных интересов, а также формированию нового, современного облика города Шымкент.

9. Бағдарламаның міндеттері:
1) тозу деңгейін ескере отырып Шымкент қаласының аумағындағы апатты (ескі) тұрғын үйлерді реновациялау;
2) энергия тиімді көппәтерлі тұрғын үйлер салу, олардың пайдалану шығындарын төмендету;
3) құрылысқа бюджеттен тыс қаражат тарту механизмдерін дамыту;
4) бастапқы алаңдарды құру арқылы инвесторларды тартуға қолайлы жағдай жасау;
5) реновациялауды талап етілетін аумақтарда жер учаскелерін кешенді құрылыс салу жұмыстарын үйлестіру;
6) тұрғын үй құрылысы және аумақтық даму саласында қолайлы инвестициялық ахуалды қалыптастыру.
10. Бағдарламаны жүзеге асыру нәтижелерінің көрсеткіштері:
1) апатты (ескі) тұрғын үйлерді бұзу;
2) бұзылған апатты (ескі) үйлердің орнына жаңа көппәтерлі тұрғын үйлер салу;
3) қаланың сәулеттік келбетін жақсарту;
4) инженерлік желілер мен коммуникацияларды жаңғырту және дамыту;
5) реновациялау объектілердің аумақтарың абаттандыру және көгалдандыру арқылы аудандардың экологиялылық деңгейін жоғарлату;
6) жұмыс орындарын көбейту және салық түсімдерінің көлемің ұлғайту.
5-бөлім. Бағдарламаны іске асыру тетіктері мен критерийлері
11. Бағдарламаны іске асыру әкімшісі "Шымкент қаласының құрылыс басқармасы" мемлекеттік мекемесі (әрі қарай – Әкімші) болып табылады. Уәкілетті ұйым "Shymkent" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы (әрі қарай – Уәкілетті ұйым) болып табылады.
12. Бағдарламаның жобаларын қаржыландыру жеке инвестицияларды тарту, оның ішінде мемлекеттік-жеке серіктестік механизмдері арқылы, қаржы институттарының қарыздарын, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаттарын тарту, оның ішінде мемлекеттік бағалы қағаздар есебінен, сонымен қатар, жобаны жүзеге асыру барысында тұрғын және тұрғын емес бөлмелерді сатудан түскен кірістер арқылы жүзеге асырылады.
13. Реновациялауға жататын объектілердің тізбесін (әрі қарай – объектілердің тізбесі) ЖАО тұрғын үй қорының құрылыс конструкцияларының тозуын, олардың пайдалану талаптарына сәйкестігін, сондай-ақ сараптамалық ұйымның қорытындысы негізіндегі тұрғын үй-жай иелерінің пікірін ескере отырып айқындайды. Бағдарлама жобаларын іске асыру жұмысын Әкімші үйлестіреді.
14. Бағдарламаға қосылу үшін авариялық (ескі) жағдайдағы жеке тұрғын үйлердің иелері сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпті сақтай отырып ЖАО-ға жүгінеді.
15. Бағдарламаның жобаларын қаржыландыру туралы шешім қабылданғанға дейін, көпқабатты тұрғын үйдегі пәтерлер мен тұрғын емес бөлмелердің иелері жиналыс барысында көпқабатты тұрғын үйді ренавациялау бойынша инвестициялық жобаны іске асыруға байланысты жұмыстарды жүргізу туралы шешім қабылдайды.
Жиналыс Шымкент қаласындағы аудан әкімінің аппараты, Әкімшінің және/немесе Уәкілетті ұйымның бастамасымен шақырылады.

9. Задачами Программы являются:
1) реновация аварийного (ветхого) жилья на территории города Шымкент с учетом износа;
2)строительство энергоэффективных многоквартирных жилых домов, снижение затрат на их эксплуатацию;
3) развитие механизмов для привлечения в строительство внебюджетных средств;
4) создание благоприятных условий для привлечения инвесторов через создание стартовых площадок;
5) координация работ по комплексной застройке земельных участков на территориях, требующих реновации;
6) формирование благоприятного инвестиционного климата в сфере жилищного строительства и территориального развития.
10. Показатели результатов реализации Программы:
1) снос аварийных (ветхих) жилых домов;
2) строительство взамен снесенных аварийных (ветхих) домов новых многоквартирных жилых домов;
3) улучшение архитектурного облика города;
4) модернизация и развитие инженерных сетей и коммуникаций;
5) повышение уровня экологичности районов путем благоустройства и озеленения территории объектов реновации;
6) увеличение рабочих мест и повышение объемов налоговых платежей.
Раздел 5. Механизм и критерии реализации Программы.
11. Администратором реализации Программы является государственное учреждение "Управление строительства города Шымкент" (далее – Администратор). Уполномоченной организацией является акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Shymkent" (далее – Уполномоченная организация).
12. Финансирование проектов Программы осуществляется за счет привлечения частных инвестиций, в том числе через механизмы государственно-частного партнерства, займы финансовых институтов, привлечения средств субъектов квазигосударственного сектора, в том числе за счет государственных ценных бумаг, а также доходов от продажи жилых и нежилых помещений в ходе реализации Программы.
13. Перечень объектов, подлежащих реновации (далее – Перечень объектов), определяется МИО с учетом износа строительных конструкций жилого фонда, их соответствия эксплуатационным требованиям, а также мнения собственников жилища (помещения) на основании заключения экспертной организации. Администратор координирует работу по реализации проектов Программы.
14. Для включения в Перечень объектов, собственники аварийных (ветхих) индивидуальных жилых домов обращаются в МИО с соблюденим порядка, установленного законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
15. До принятия решения о финансировании проектов Программы, собственники квартир и нежилых помещений многоквартирного жилого дома в ходе собрания принимают решение о проведении работ, связанных с реализацией инвестиционного проекта по реновации многоквартирного жилого дома.
Собрание созывается по инициативе аппарата акима района в городе Шымкент, Администратора и/или Уполномоченной организации.

16. Пәтерлер мен тұрғын емес бөлмелер иелерінің жалпы санының үштен екісі қатысқанда жиналыс шешім қабылдауға құқылы. Жиналыстың шешімі, егер оны пәтерлер мен тұрғын емес бөлмелердің қатысып отырған тұрғын үй иелерінің үштен екісі қабылдаса, заңды болып табылады.
Егер бұрын келу тәртібімен жарияланған жиналыс кворумның болмауына байланысты өтпесе, жиналыс жазбаша сауалнама арқылы өткізіледі. Жазбаша сауалнаманы өткізу және оның мерзімдері туралы шешімім үй кеңесімен қабылданады.
Үй кеңесі жазбаша сауалнама арқылы пәтерлер мен тұрғын емес бөлмелер иелерінің арасынан жиналысты ұйымдастыру үшін бастамашылық тобын анықтауға құқылы.
17. Реновациялау нысанының тұрғын және тұрғын емес бөлмелер иелерінің келісімі болмаған жағдайда (бағдарламаға қатысуға, ықтимал инвестормен жұмыс істеуге) инвестициялық жобаның іске асырылуы тоқтатылады.
18. Объектіні, ғимаратты (үй-жайды), тұрғын үйді Бағдарламаға енгізу туралы шешім қабылданғанға дейін жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар (әрі қарай – атқарушы органдар), Уәкілетті ұйыммен бірлесіп, реновациялауға жататын әрбір нысан бойынша ақпарат пен мәліметтер жинақтайды.
Атқарушы органдар, Шымкент қаласындағы аудан әкімдерінің аппараттары (әрі қарай – аудан әкімдерінің аппараттары), орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелері және "Азаматтарға арналған үкімет мемлекеттік корпорация" коммерциялық емес акционерлік қоғамының Шымкент қаласы бойынша филиалы (әрі қарай – Мемлекеттік корпорация) Бағдарлама жобаларын іске асыру бойынша қажетті шараларды қабылдайды, сонымен қатар, Әкімші немесе Уәкілетті ұйымның сұраулары негізінде, Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген мерзімдерде қажетті ақпаратты ұсынады, оның ішінде:
1) аудан әкімдерінің аппараттары – тұрғын үйді реновациялауға қатысты тұрғындардың шешімін көрсететін тұрғындар жалпы жиналысының хаттамасын ұсынады;
2) Шымкент қаласының сәулет және қала құрылысы басқармасы инвестормен бірлесе әзірленген және келісілген жоспарланған тұрғын үйдің эскиздік жобасын ұсынады;
3) жер ресурстарын басқару саласындағы орталық мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі жаңа тұрғын үйді абаттандыруға қажетті жапсарлас жер учаскелерді көрсете отырып жер кадастрынан үзіндіні ұсынады;
4) Мемлекеттік корпорация – көпқабатты тұрғын үйдің техникалық сипаттамалары (үйдің (пәтерлердің) және жер учаскесінің жалпы алаңы, меншік иелерінің саны, ауыртпалықтар туралы мәлімет) туралы ақпарат;
5) Шымкент қаласының энергетика және инфрақұрылымды дамыту басқармасы:
коммуникацияларды жүргізу үшін техникалық шарттарды беру, инфрақұрылымды тарту және жобаланатын тұрғын үй үшін қажетті қуатты арттыру бойынша шаралар қабылдайды;
Шымкент қаласының Бас жоспарына, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы мен қала құрылыстық регламенттері нормативтерінің талаптарына сәйкес магистральды инженерлік коммуникацияларды дамытуды қарастырады;
тұрғын үйдің қолданыстағы инфрақұрылымы және оның қуатын арттыру мүмкіндіктері туралы ақпаратты, су, газ, электр, кәріз және басқа да жүйелеріне жақын қосылу нүктелері туралы мәлімет ұсынады;

16. Собрание правомочно принимать решение при наличии двух третей от общего числа собственников квартир, нежилых помещений. Решение собрания правомочно, если оно принято двумя третями от общего числа присутствующих собственников квартир, нежилых помещений.
Если собрание, объявленное ранее в явочном порядке, не состоялось из-за отсутствия кворума, собрание проводится путем письменного опроса. Решение о проведении письменного опроса и сроках его проведения принимает совет дома.
Совет дома вправе путем письменного опроса определить инициативную группу из числа собственников квартир, нежилых помещений для организации собрания.
17. В случае отсутствия решения собственников жилых и нежилых помещений объекта реновации (на участие в программе, работу с потенциальным инвестором), реализация инвестиционного проекта прекращается.
18. До принятия решения о включении объекта, здания (помещения), жилого дома в Программу, соответствующие исполнительные органы, финансируемые из местного бюджета (далее – исполнительные органы) совместно с Уполномоченной организацией подготавливают информацию и сведения по каждому объекту, подлежащему реновации.
Исполнительные органы, аппараты акимов районов в городе Шымкент (далее – аппараты акимов районов), территориальные подразделения центральных государственных органов и филиал некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по городу Шымкент (далее – Государственная корпорация) принимают необходимые меры по реализации проектов Программы, а также на основании запросов Администратора или Уполномоченной организации в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан, предоставляют необходимую информацию, в том числе:
1) аппараты акимов районов – протокол общего собрания жильцов, содержащий решение жильцов касательно предлагаемых мероприятий по реновации жилья;
2) управление архитектуры и градостроительства города Шымкент – разработанный совместно с инвестором и согласованный эскизный проект планируемого жилого дома;
3) территориальное подразделение центрального государственного органа в сфере управления земельными ресурсами – выписку из земельного кадастра с указанием прилегающих земельных участков, необходимых для благоустройства нового жилого дома;
4) Государственная корпорация – информацию о технических характеристиках многоквартирного жилого дома (общая площадь дома (квартир) и земельного участка, количестве собственников, информация об обременениях;
5) управление энергетики и развития инфраструктуры города Шымкент:
предоставляет информацию о действующей инфраструктуре жилого дома и возможности увеличения мощностей инфраструктуры, точках ближайшего подключения водоснабжения, газоснабжения, электроснабжения, канализации и других систем;
принимает меры по выдаче технических условий для проведения коммуникаций, подведению инфраструктуры и увеличению мощностей, необходимых для проектируемого жилого дома;
предусматривает развитие магистральных инженерных коммуникаций в соответствии с Генеральным планом города Шымкент, требованиями норм действующего законодательства Республики Казахстан и градостроительных регламентов.

6) тиісті атқарушы органдар, аудан әкімдерінің аппараттары Бағдарлама жобаларын іске асыру аясында Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес рұқсат құжаттарды алуға ықпал етеді.
19. Қажетті ақпарат жинақталғаннан кейін, Уәкілетті ұйым реновациялау объектілері бойынша ақпараттық құжат (досье) дайындайды.
Ақпараттық құжат (досье) Шымкент қаласы әкімдігінің ресми интернет-ресурсында (әрі қарай – интернет-ресурс) орналастырылады.
Ықтимал инвесторларды тарту үшін ақпарат интернет-ресурста орналастырылған ақпарат тұрақты түрде бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
20. Инвестор интернет-ресурста орналастырылған ақпараттан басқа, жазбаша түрде нысан бойынша қосымша қажетті ақпаратты сұрата алады.
21. Жеке инвестицияларды тарту Уәкілетті ұйым мен басқа да атқарушы органдардың басымды міндеті болып табылады.
22. Мүдделілік білдірген жағдайда инвестор ынтымақтастық туралы меморандум (келісім) жасау үшін Әкімшіге немесе Уәкілетті ұйымға өтінім береді.
23. Ынтымақтастық туралы меморандум (келісім) барлық жауапты атқарушы органдармен келісілген, нысанды реновациялау бойынша қажетті іс-шаралар көрсетілген егжей-тегжейлі іс-қимыл жоспарын қамтиды.
24. Ынтымақтастық туралы меморандум (келісім) жасалғаннан кейін 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде инвестор ұсынған шарттармен таныстыру үшін Уәкілетті ұйым инвестор және аудан әкімі аппаратының өкілдерімен бірлесіп авариялық (ескі) тұрғын үйдің пәтерлері, тұрғын емес бөлмелері иелерімен жалпы жиналыс ұйымдастырады. Бұл ретте, пәтерлер, тұрғын емес бөлмелер иелерінің жалпы санының үштен екісі қатысқанда жиналыс шешім қабылдауға құқылы.
25. Ынтымақтастық туралы меморандумның (келісімнің) барлық міндеттемелері орындалғаннан кейін және тұрғын үй иелерінің Бағдарламаға қатысу туралы мақұлдауын алғаннан кейін, Уәкілетті ұйым жобаны іске асыру бойынша инвестормен бірлескен қызмет туралы шарт (әрі қарай – Шарт) жасасады.
26. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі тараптардың міндеттері
Уәкілетті ұйым:
1) инвесторға реновациялау объектілері туралы ақпарат ұсынады;
2) реновациялау объектілері иелерімен өтетін түсіндіру жиналыстарына қатысады;
3) инвесторды ЖАО-мен жұмысында алып жүреді;
4) жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге қажетті техникалық шарттарды алуға ықпал етеді;

6) соответствующие исполнительные органы, аппараты акимов районов в рамках реализации проектов Программы, оказывают содействие в получении разрешительных документов в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
19. После сбора необходимой информации, Уполномоченная организация подготавливает информационный документ (досье) по объекту реновации.
Информационный документ (досье) размещается на официальном интернет-ресурсе акимата города Шымкент (далее – интернет-ресурс).
Для привлечения потенциальных инвесторов, информация, размещенная на интернет-ресурсе публикуется в средствах массовой информации на постоянной основе.
20. Инвестор помимо информации, размещенной на интернет-ресурсе, может письменно запросить дополнительную необходимую информацию по объекту.
21. Привлечение частных инвестиций является приоритетной задачей Уполномоченной организации и других исполнительных органов.
22. В случае заинтересованности, инвестор подает заявку Администратору или в Уполномоченную организацию для заключения меморандума (соглашения) о сотрудничестве.
23. Меморандум (соглашение) о сотрудничестве включает в себя детальный план действий, с указанием необходимых мероприятий по реновации объекта, согласованный со всеми ответственными исполнительными органами.
24. В течение 15 (пятнадцати) календарных дней после заключения меморандума (соглашения) о сотрудничестве, Уполномоченная организация совместно с Инвестором и представителями аппаратов акимов районов организует общее собрание с участием собственников квартир, нежилых помещений аварийного (ветхого) жилья для ознакомления с условиями, предлагаемыми инвестором. При этом, собрание правомочно принимать решение при наличии двух третей от общего числа собственников квартир, нежилых помещений.
25. После исполнения всех обязательств по меморандуму (соглашению) о сотрудничестве и получения одобрения собственников квартир, нежилых помещений на участие в Программе, Уполномоченная организация заключает с инвестором договор о совместной деятельности (далее - Договор) по реализации проекта.
26. Обязанности сторон по реализации Программы
Уполномоченная организация:
предоставляет инвестору информацию об объектах реновации;
1) принимает участие в разъяснительных собраниях с собственниками объектов реновации;
2) сопровождает инвестора в работе с МИО;
3) содействует получению необходимых технических условий для разработки проектно-сметной документации;
4) содействует получению технических условий на проведение коммуникаций, подведение инфраструктуры и увеличение мощностей, необходимых для реализации проекта;

5) коммуникацияларды жүргізу, инфрақұрылымды тарту және жобаны іске асыруға қажетті қуаттылықтарды арттыру үшін техникалық шарттарды ықпал жасайды;
6) қажет болған жағдайда, жобаға қаржыландыру, сондай-ақ, тұрғын үй қоныс аудару қоры ретінде активтер ұсыну арқылы қатысады.
Инвестор:
1) тұрғын үй құрылысы, сонымен қатар тұрғындарды авариялық (ескі) үйлерден салынып жатқан үйлерге көшіру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу кестесін ұсынады;
2) Әкімші және Уәкілетті ұйыммен бірлесіп, авариялық (ескі) үйлердің тұрғындарымен жұмыс жүргізеді, атап айтқанда: ақпараттандыру, жиналыстар өткізу, көшіру, қабатын және пәтерлерді анықтау, қоныстану мерзімдерін келісу;
3) реновацияға жататын авариялық (ескі) үйлерді бұзу;
4) жоспарланған тұрғын үйдің эскиздік жобасын әзірлейді және келіседі;
5) құрылыс уақытына инвестор есебінен уақытша баспана немесе тұрғын үй құрылысы аяқталғанша уақытша пәтерді жалға алу үшін ай сайынғы ақшалай өтемақы ұсынады;
6) Шартпен қарастырылған Бағдарламаны іске асыру кестесіне сәйкес тұрғын үйлер мен іргелес аумақтардың құрылысын жүргізеді және оларды тапсырады;
7) тұрғын үйлер пайдалануға берілгеннен кейін, ұсынылған құжаттардың негізінде әр тұрғын үй иесімен нотариалды куәландырылған айырбастау, меншік құқығына шартқа қол қойылуын қамтамасыз етеді;
8) тұрғын үй және тұрғын емес үй-жайларды алаңы бойынша тең көлемде, бірақ кемінде бір бөлмелі пәтерлермен айырбастауды жүзеге асырады және қоныстануды қамтамасыз етеді;
9) жаңадан салынып жатқан тұрғын үйлерге кірме автомобиль жолдарының жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлейді және құрылыс салу схемасына сәйкес құрылысты жүзеге асырады;
10) жаңадан салынып жатқан тұрғын үйлердің инженерлік инфрақұрылымына жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлейді және құрылыс кезеңдеріне сәйкес жүзеге асырады;
11) үйлердің астындағы жер учаскелерін иеліктен шығармай, реновациялау аумағына егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын әзірлейді.
27. Жасасқан Шарт негізінде Уәкілетті ұйым инвестормен бірлесіп әр тұрғын үй және тұрғын емес үй-жай иесімен үш жақты келісім жасасады, онда инвестордың жаңа тұрғын үй және құрылыс кезеңіне уақытша баспана ұсыну міндеттемелері мен кепілдіктері бекітіледі.
28. Бағдарлама жобаларын қаржыландыру жеке инвестицияларды тарту, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктері арқылы, қаржы институттарының, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қарыздары, оның ішінде мемлекеттік бағалы қағаздар, Бағдарламаны іске асыру барысында тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды сатудан түскен кірістер арқылы жүзеге асырылады.

5) при необходимости, участвует в проекте путем финансирования, а также путем предоставления активов в качестве жилого переселенческого фонда.
Инвестор:
1) представляет график организации и производства работ по строительству жилья, а также по переселению жильцов из аварийных (ветхих) домов в возводимые дома;
2) проводит совместно с Администратором и Уполномоченной организацией работы с жильцами, проживающими в аварийных (ветхих) домах, в частности: информирование, проведение собраний, переселение, определение этажности и квартир, согласование сроков заселения;
3) проводит снос аварийных (ветхих) домов, подлежащих реновации;
4) разрабатывает и согласовывает эскизный проект планируемого жилого дома;
5) предоставляет на время строительства временное жилье, за счет средств инвестора либо ежемесячную денежную компенсацию на аренду временного жилья до окончания строительства жилого дома;
6) проводит строительство жилых домов и прилегающих территорий и их сдачу в соответствии с графиком реализации Программы, установленным Договором;
7) после сдачи жилых домов в эксплуатацию, на основе представленных документов обеспечивает подписание с каждым собственником жилья нотариально заверенного договора мены, на право собственности от каждой из сторон;
8) осуществляет мену жилья и нежилых помещений в равнозначных по площади размерах, но не менее однокомнатной квартиры, заселение.
9) разрабатывает проектно-сметную документацию на подъездные автомобильные дороги к вновь возводимым жилым домам и осуществляет их строительство согласно схеме застройки территории;
10) разрабатывает проектно-сметную документацию на инженерную инфраструктуру вновь возводимых жилых домов и ее реализацию согласно этапам строительства;
11) разрабатывает проект детальной планировки на территории реновации без изъятия земель под домами.
27. На основании заключенного Договора, Уполномоченной организацией совместно с Инвестором, заключается трехстороннее соглашение с каждым собственником жилого и нежилого помещения, в котором закрепляются обязательства и гарантии инвестора по предоставлению нового жилья и предоставлению временного жилья на период строительства.
28. Финансирование проектов Программы осуществляется за счет привлечения частных инвестиций, в том числе через механизмы государственно-частного партнерства, займы финансовых институтов, субъектов квазигосударственного сектора, в том числе за счет государственных ценных бумаг, доходов от продажи жилых и нежилых помещений в ходе реализации Программы.

29. Әкімші тұрғын үй иелерімен мыналарды көздейтін жұмыстарды жүргізеді: ақпараттандыру, жиналыстар өткізу, көшіру, қабаттардың биіктілігі мен пәтерлерді анықтау, қоныстану мерзімдерін келісу.
30. Бағдарлама жобаларын іске асыру шеңберінде Әкімші жобаны қайта инвестициялау немесе ескірген тұрғын үйді реновациялау мақсатында нарықта өткізу үшін коммерциялық үй-жайлары мен паркингтері бар шағын габаритті тұрғын үй және жайлылығы І-IV класты тұрғын үй салуы мүмкін.
31. Тұрғын үй жалпы ауданының құрылыс құны тұрғын үйлердің жобалау-сметалық құжаттамасына кешенді ведомстволық емес сараптаманың оң қорытындысы негізінде айқындалады.
Тұрғын үйдің жалпы ауданының 1 шаршы метрін сату құны салынып жатқан тұрғын үйдің жайлылық деңгейімен және іске асыру кезіндегі жылжымайтын мүлік нарығының қалыптасқан конъюнктурасымен айқындалатын болады, бірақ құрылыс құнынан төмен емес.
32. Ішкі және халықаралық қаржы нарықтары қаражатын тарту барысында "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ) еншілес ұйымы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Бағдарлама жобаларына Әкімшімен бірге қатыса алады.
33. Бағдарлама мақсатына қол жеткізу үшін Уәкілетті ұйым өзінің меншігіндегі пәтерлерді реновациялауға жататын объектілердегі пәтерлерге осы Бағдарлама талаптарын сақтай отырып айырбастауы мүмкін.
34. Уәкілетті ұйым реновациялау объектісінің тұрғын үй иелеріне реновациялауға жататын объекті пәтерінің ауданына тең мөлшерінде, таза әрлеудегі пәтерлерді ұсынады.
Егер Уәкілетті ұйымның балансында ауданы тең мөлшеріндегі, таза әрлеудегі пәтерлер болмаған жағдайда, Уәкілетті ұйым, меншік иесі аудандар мөлшерлеріндегі айырма құнын өтеу (қосымша төлеу) шартымен айырбастау үшін ауданы үлкен пәтер ұсына алады.
Айырбастау Уәкілетті ұйымның балансындағы пәтердің баланстық құны бойынша жүзеге асырылады.
35. Пәтерлерді таратуды реновациялау объектісі туралы деректер мен Уәкілетті ұйым ұсынған Уәкілетті ұйымның балансындағы пәтерлер тізімі негізінде Әкімші жүзеге асырады.
36. Бағдарламаға енгізілген реновациялау объектілері тұрғын үй-жайларының иелеріне ауданы жағынан шамалас, бірақ бір бөлмелі пәтерден кем емес жаңа пәтерлер беріледі. Тұрғын емес үй-жайлардың иелеріне оның құны өтеледі.
37. Тұрғын емес үй-жайдың иесі төленетін құнымен келіспеген жағдайда өткізілетін мүлік үшін өтемақы салынып жатқан объектілердегі ауданы жағынан шамалас тұрғын емес үй-жайлар беру арқылы қарастырылады.

29. Администратор проводит работы с собственниками жилья, включающие: информирование, проведение собраний, переселение, определение этажности и квартир, согласование сроков заселения.
30. В рамках реализации проектов Программы, Администратор может осуществлять строительство малогабаритного жилья и жилья І-IV классов комфортности с коммерческими помещениями и паркингами для реализации на рынке в целях реинвестирования проекта или реновации ветхого жилья.
31. Стоимость строительства общей площади жилья определяется на основе положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы на проектно-сметную документацию жилых домов.
Стоимость реализации 1 квадратного метра общей площади жилья зависит от уровня комфортности строящегося жилья и сложившейся конъюнктуры рынка недвижимости на момент реализации, но не ниже себестоимости строительства.
32. Дочерняя организация акционерного общества "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек" (далее – АО "НИХ "Байтерек") совместно с Администратором может участвовать в проектах Программы при привлечении средств на внутренних и международных рынках капитала в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
33. Для достижения цели Программы, Уполномоченная организация может обменять имеющиеся в собственности квартиры на объекты, подлежащие реновации с соблюдением требований настоящей Программы.
34. Уполномоченная организация предоставляет собственникам квартир объекта реновации квартиры в чистовой отделке, в размерах, равнозначных по площади квартире объекта, подлежащего реновации.
При отсутствии на балансе у Уполномоченной организации квартиры с чистовой отделкой, соответствующей площади, Уполномоченная организация может предложить для обмена квартиру большей площадью при условии возмещения (доплата) собственником разницы в размерах площадей.
Обмен осуществляется в соответствии с балансовой стоимостью квартиры, находящейся на балансе Уполномоченной организации.
35. Распределение квартир для обмена осуществляется Администратором на основе данных об объекте реновации и предоставляемого Уполномоченной организацией списка квартир, имеющихся на балансе у Уполномоченной организации.
36. Собственникам жилых помещений объектов реновации, включенных в Программу, предоставляются новые квартиры в строящихся объектах в равнозначных по площади размерах, но не менее однокомнатной квартиры. Собственникам нежилых помещений возмещается их стоимость.
37. В случае несогласия собственника нежилого помещения с возмещаемой стоимостью, возмещение за реализуемое имущество будет рассматриваться путем предоставления равнозначных по площади нежилых помещений в строящихся объектах.

38. Тұрғын және тұрғын емес үй жайлардың мынадай талаптарға сәйкес болуы тиіс:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құрылыс нормаларына сай, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілермен белгіленген талаптарға сәйкес жақсартылған әрлеуде болуы;
2) мүгедектігі бар адамдардың және жүріп-тұруы шектеулі азаматтар топтарының қажеттілігін ескере отырып көппәтерлі үйлерде, сонымен қатар, пәтерлердің ішінде жайлы орта құру.
39. Авариялық (ескі) көппәтерлі үйлер тұрғындарының тұрғын жағдайларын жақсарту мақсатында, айырма құнын өтеу (қосымша төлеу) шартымен олар ұсынған авариялық (ескі) үйлердегі пәтерлерге қарағанда бөлмелері көп жаңа пәтерлерге көшуге рұқсат етіледі.
40. Жаңа көппәтерлі үйлер салу үшін жер телімі егжей-тегжейлі жоспарлау жобасы, қала құрылысы жобалау нормативтері және Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасымен айқындалған басқа талаптарға сәйкес авариялық (ескі) көппәтерлі тұрғын үйдің бұзу алаңы коммуналдық, көлік және әлеуметтік инфрақұрылым объектілерімен қамтамасыз етілуі тиіс.
41. Бағдарламаны жүзеге асыру барысында азаматтардың жайлы тұру ортасын құру, оның ішінде аумақты абаттандыруға қосымша талаптар қою, көше-жол желісін, автотұрақ орындарын, фасад аймағындағы тротуарларды қалыптастыру, аулаішілік және кварталішілік жасыл аймақтарды ұйымдастыру секілді шараларды Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы заңнамалық нормаларына сәйкес жүзеге асыру арқылы қамтамасыз етіледі.
42. Бағдарламаға енген тұрғын үй иелеріне құрылыс кезеңінде инвестордың қаражаты есебінен уақытша тұрғын үй беріледі немесе тұрғын үй аяқталғанға дейін уақытша тұрғын үйді жалға алу үшін ай сайынғы ақшалай өтемақы төленеді.
Жоба жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырылған жағдайда, уақытша тұрғын үйді жалға алу үшін өтемақы төленбейді.

38. Жилые и нежилые помещения должны соответствовать следующим требованиям:
1) соответствие строительным нормам, установленным законодательством Республики Казахстан, а также наличие улучшенной отделки в соответствии с требованиями, установленными нормативным правовым актами;
2) создание комфортной среды в многоквартирных домах с учетом потребностей лиц с инвалидностью и маломобильных групп граждан, в том числе внутри квартиры.
39. В целях улучшения жилищных условий жителей аварийных (ветхих) многоквартирных домов, допускается переезд в новые квартиры с большим, чем в предоставляемых ими в аварийных (ветхих) жилых домах, количеством комнат при условии возмещения (доплата) стоимости разницы.
40. Территория для строительства новых многоквартирных домов, площадка сноса аварийного (ветхого) жилья обеспечиваются объектами коммунальной, транспортной, социальной инфраструктуры в соответствии с планом детальной планировки, нормативами градостроительного проектирования и иными требованиями, определенными законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
41. При реализации Программы обеспечивается создание комфортной среды проживания граждан, в том числе путем установления дополнительных требований к благоустройству территории, формированию улично-дорожной сети, парковочного пространства, тротуаров при фасадной зоне, организации дворовых и внутриквартальных озелененных территорий в соответствии с нормами законодательства Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
42. Собственникам жилых домов, включенных в Программу, будут на время строительства предоставляется временное жилье за счет средств инвестора либо ежемесячная денежная компенсация за аренду временного жилья до окончания строительства жилого дома.
В случае реализации проекта реновации за счет местного бюджета, денежная компенсация арендного (временного) жилья не предоставляется.