"Шымкент қаласының туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2024 жылғы 23 шілдедегі № 3842 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Шымкент қаласы әкімдігінің 2025 жылғы 11 қарашадағы № 6169 қаулысы
Шымкент қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Шымкент қаласының туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2024 жылғы 23 шілдедегі № 3842 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеге мынадай толықтырулар енгізіліп, осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда бекітілсін:
15-тармақ мынадай мазмұндағы 39), 40), 41), 42) және 43) тармақшалармен толықтырылсын:
"39) Шымкент қаласын дамыту мәселелері бойынша халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
40) "Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы" заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
41) әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау;
42) тау шаңғысы курорттары үшін жабдықтар мен техника сатып алу бойынша кәсіпкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу;
43) шығу туризмі саласындағы туроператордың "Туристі мiндеттi сақтандыру туралы" Заңында белгіленген туристі мiндеттi сақтандыру шартын жасасу жөніндегі міндетті орындауын мемлекеттік бақылауды қамтамасыз ету.".
2. "Шымкент қаласының туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыны қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде жіберуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғанынан кейін Шымкент қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы қаулыдан туындайтын өзге де шаралардың қабылдануын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Шымкент қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласының әкімі Ғ. Сыздықбеков
Шымкент қаласы әкімдігінің
2025 жылғы "11" қарашадағы
№ 6169 қаулысына
қосымша
"Шымкент қаласының туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ереже

О внесении изменения в постановление акимата города Шымкент от 23 июля 2024 года № 3842 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление туризма, внешних связей и креативной индустрии города Шымкент"
Постановление акимата города Шымкент от 11 ноября 2025 года № 6169
Акимат города Шымкент ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата города Шымкент № 3842 от 23 июля 2024 года "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление туризма, внешних связей и креативной индустрии города Шымкент" следующее изменение:
внести следующие дополнения и утвердить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению Положение о государственном учреждении "Управление туризма, внешних связей и креативной индустрии города Шымкент":
пункт 15 дополнить подпунктами 39), 40), 41), 42) и 43) следующего содержания:
"39) реализация международного сотрудничества по вопросам развития города Шымкент;
40) осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства "О туристской деятельности в Республике Казахстан";
41) субсидирование затрат туроператоров в сфере въездного туризма для каждого иностранного туриста;
42) возмещение части расходов предпринимательских субъектов на покупку оборудования и техники для горнолыжных курортов;
43) обеспечивает государственный контроль за выполнением туроператором обязательства по заключению договора обязательного страхования туриста, предусмотренного Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании туриста".".
2. Государственному учреждению "Управление туризма, внешних связей и креативной индустрии города Шымкент" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде на казахском и русском языках, удостоверенном электронной цифровой подписью;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Шымкент после его официального опубликования;
3) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Шымкент.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким города Шымкент Г. Сыздыкбеков
Приложение
к постановлению
акимата города Шымкент
от "11" ноября 2025 года № 6169
Положение о государственном учреждении "Управление туризма, внешних связей и креативной индустрии города Шымкент"

1 - тарау. Жалпы ережелер
1. "Шымкент қаласының туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Шымкент қаласының аумағында туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомствалары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Шымкент қаласының туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Шымкент қаласының туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, "Nursultan Nazarbaev" даңғылы, 10, индекс 160023.
10. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері

Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление туризма, внешних связей и креативной индустрии города Шымкент" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в реализации государственной политики в сфере туризма, внешних связей и креативной индустрии на территории города Шымкент.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Государственного учреждения "Управление туризма, внешних связей и креативтной индустрии города Шымкент" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности "Управление туризма, внешних связей и креативной индустрии города Шымкент" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, города Шымкент, проспект "Nursultan Nazarbaev", 10, индекс 160024.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа

13. Мақсаты: Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде Шымкент қаласында туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және үйлестіруді жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
Туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия салаларын дамыту бойынша ұсыныстар енгізеді;
белгіленген тәртіпте республикалық және халықаралық туристік іс-шараларға қатысады;
Басқарма құзыретіне жататын мәселелері бойынша халықаралық ұйымдар және шетелдік заңды тұлғалармен келіссөздер жүргізеді және келісімдер жасайды;
Шымкент қаласының туристік саласын, сыртқы байланыстар және креативті индустрияны дамыту бойынша қала әкімінің шешімдерінің, өкімдерінің, Шымкент қаласы әкімдігінің қаулы жобаларының және іс-шараларының жоспарын дайындауға қатысады.
2) Міндеттері:
Басқарманың құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша үйлестiру мен бақылауды жүзеге асыру;
туристік қызметтің дамуы үшін қолайлы жағдай жасау және сапалы туристік инфрақұрылымды құруға ықпал ету;
жақын және алыс шет елдермен, республиканың өңірлерімен туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия салаларында өзара тиімді өңіраралық, интеграциялық қарым-қатынасты дамыту.
15. Функциялары:
1) Шымкент қаласы аумағында туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және үйлестіруді жүзеге асыру;
2) туристік қызметтер көрсету нарығына талдау жасау және Шымкент қаласында туризмнің дамуы туралы қажетті мәліметтерді уәкілетті органға табыс ету;
3) Шымкент қаласында туристік ресурстарды қорғау жөніндегі шараларды әзірлеу және енгізу;
4) Шымкент қаласы аумағында туристік индустрия объектілерін жоспарлау және салу жөніндегі қызметті үйлестіру;
5) балалар мен жастар лагерьлерінің, туристер бірлестіктерінің қызметіне жәрдем көрсету;
6) туристік қызмет субъектілеріне туристік қызметті ұйымдастыруға байланысты мәселелерде әдістемелік және консультациялық көмек көрсету;
7) халықты жұмыспен қамтуды ұлғайту шарасы ретінде туристік қызмет саласындағы кәсіпкерлікті дамыту және қолдау;
8) туристік ақпаратты, оның ішінде туристік әлеует, туризм объектілері мен туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалар туралы ақпаратты беру;
9) туристік ақпарат орталығын құру;
10) туроператорлық қызметті лицензиялауды жүзеге асыру;
11) гидті кәсіптік даярлауды ұйымдастыру;
12) уәкілетті органмен келісу бойынша туристік саланы дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту;
13) туристік маршруттар мен соқпақтардың мемлекеттік тізілімін жүргізу;
14) Шымкент қаласы аумағында туризм инфрақұрылымын құру, туристің қажеттіліктерін қанағаттандыра алатын объектілерді салу мен дамыту бойынша шаралар қабылдау;

13. Задачи: реализация государственной политики и осуществление координаций в области туризма, внешних связей и креативной индустрии на территории города Шымкент;
14. Полномочия:
1) права:
вносит предложения по развитию сфер туризма, внешних связей и креативной индустрии;
в установленном порядке участвует в республиканских и международных туристских мероприятиях;
проводит переговоры и заключает соглашения с международными организациями и иностранными юридическими лицами по вопросам относящиеся к компетенции Управления;
участвует в разработке проектов решений и распоряжений акима, постановлений акимата города Шымкент и плана мероприятий по развитию туристской отрасли, внешних связей и креативной индустрии города Шымкент.
2) обязанности:
осуществляет координацию и контроль по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
создание благоприятных условий для развития туристской деятельности и оказание содействия в создании качественной туристской инфраструктуры;
развитие межрегиональных, интеграционных взаимовыгодных отношений в сфере туризма, внешних связей и креативной индустрии с регионами республики, странами ближнего и дальнего зарубежья.
15. Функции:
1) реализует государственную политику и осуществляет координацию в области туристской деятельности, внешних связей и креативной индустри на территории города Шымкент;
2) анализирует рынок туристских услуг и представляет в уполномоченный орган необходимые сведения о развитии туризма на территории города Шымкент;
3) разрабатывает и внедряет меры по защите городских туристских ресурсов;
4) координирует деятельность по планированию и строительству объектов туристской индустрии на территории города Шымкент;
5) оказывает содействие в деятельности детских и молодежных лагерей, объединений туристов;
6) оказывает субъектам туристской деятельности методическую и консультативную помощь в вопросах, связанных с организацией туристской деятельности;
7) развивает и поддерживает предпринимательство в области туристской деятельности как меру увеличения занятости населения;
8) предоставляет туристскую информацию, в том числе о туристском потенциале, объектах туризма и лицах, осуществляющих туристскую деятельность;
9) учреждает туристский информационный центр;
10) осуществляет лицензирование туроператорской деятельности;
11) организует профессиональную подготовку гида;
12) утверждает по согласованию с уполномоченным органом план мероприятий по развитию туристской отрасли;
13) ведет государственный реестр туристских маршрутов и троп;
14) создает инфраструктуру туризма на территории соответствующей административно-территориальной единицы, принимает меры по строительству и развитию объектов, способных удовлетворить потребности туриста;

15) туризмді дамытуда туристік қызмет субъектілері үшін жағдайлар жасау;
16) туризм саласындағы бірлескен қызметті іске асыру шеңберінде тікелей шарт жасасу арқылы туристік ақпараттық орталықтарды қаржыландыру;
17) туристік қызмет объектілерін салу, реконструкциялау кезінде кәсіпкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу;
18) уәкілетті органмен келісу бойынша күтіп-ұсталуы кезіндегі шығындардың бір бөлігі өтелетін санитариялық-гигиеналық тораптардың тізбелерін бекіту;
19) кәсіпкерлік субъектілерінің жол бойындағы сервис объектілерін салу бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу;
20) кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды күтіп-ұстауға арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялау;
21) туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне сыйымдылығы жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, сегiзден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралдарын сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу;
22) туристік ресурстарды қорғау жөніндегі шараларды әзірлеу және енгізу;
23) қаланың туристік тартымдылығын арттыру мақсатында ақпараттық дүңгіршек, инфрақұрылымдық нысандар, инсталляциялар, құрылыстар және тағы басқа орнату;
24) мамандандырылған түрлі туристік іс-шараларды (фестивальдар, форумдар, көрмелер, слеттар, дөңгелек үстелдер және тағы басқа) ұйымдастыру;
25) туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия саласындағы бақылауда тұрған жоғары органдардан келген нормативтік-құқықтық актілердің, бұйрықтар мен тапсырмалардың уақтылы орындалуын ұйымдастыру;
26) халықаралық және шетелдік ұйымдармен ынтымақтастықты дамытуға бағытталған іс-шараларды жоспарлау және іске асыру;
27) халықаралық қатынастарды ары қарай дамыту мақсатында ұсыныстар енгізу;
28) дипломатиялық корпустың, ресми шетелдік делегациялардың, шетелдік заңды және жеке тұлғалардың өкілдерінің қала әкімдігінің басшылығымен өтетін іскерлік кездесулер мен іс-шараларды өткізу;
29) қала әкімінің қатысуымен өткізілетін шетелдік іссапарларды, жұмыс сапарларын және өзге де халықаралық іс-шаралар жоспарын жасау;
30) сыртқы байланыстар мәселелері бойынша форумдар, көрмелер, кеңестер, семинарлар және дөңгелек үстелдерді ұйымдастыру және қатысу;
31) шекаралық ынтымақтастықты, жақын және алыс шетелдермен аймақтың аймақаралық және интеграциялық байланыстарын дамыту және нығайту;
32) Шымкент қаласына келетін шетелдік өкіл мен делегацияларды қабылдауға, отырыстар, конференциялар, кеңестер, семинарлар, салтанатты және ресми іс-шаралар өткізу бойынша өкілдік шығындарды Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі "Өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдаланудың үлгілік қағидаларын және өкілдік шығындардың нормаларын бекіту туралы" № 863 бұйрығы негізінде (іс-шараларды өткiзу үшiн үй-жай жалдау, өкілдік санаттағы жеңіл автомобильдерді жалға алу, аудармашылардың қызметi, ресми түскi астар, кешкi астар, фуршеттер, кәдесыйлар, естелiк сыйлықтар сатып алу, әуежай күту залдарының қызметтері, қонақ үймен қамтамсыз ету) өтеу;

15) создает условия для субъектов туристской деятельности в развитии туризма;
16) финансирует туристские информационные центры путем прямого заключения договора в рамках реализации совместной деятельности в сфере туризма;
17) возмещает часть затрат субъектов предпринимательства при строительстве, реконструкции объектов туристской деятельности;
18) утверждает перечни санитарно-гигиенических узлов, по которым возмещается часть затрат при их содержании, по согласованию с уполномоченным органом;
19) возмещает часть затрат субъектов предпринимательства по строительству объектов придорожного сервиса;
20) субсидирует часть затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов;
21) возмещает часть затрат по приобретению автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, исключая место водителя, субъектам предпринимательства, осуществляющим туристскую деятельность;
22) разработка и внедрение мер по защите городских туристских ресурсов;
23) в целях повышения туристской привлекательности города установка информационных киосков, инфраструктурных объектов, инсталляций, сооружений и т.п.;
24) организация проведения туристских мероприятий (фестивали, форумы, выставки, слеты, круглые столы и т.п.);
25) организация своевременного исполнения нормативных правовых актов, приказов и поручений вышестоящих органов, находящихся на контроле в сфере туризма, внешних связей и креативной индустрии;
26) планирование и реализация мероприятий, направленных на развитие сотрудничества с международными и зарубежными организациями;
27) внесение предложений в целях дальнейшего развития международных отношений;
28) проведение деловых встреч и мероприятий с руководством акимата города с представителями дипломатического корпуса, официальных иностранных делегаций, иностранных юридических и физических лиц;
29) составление плана заграничных командировок, рабочих поездок и иных международных мероприятий с участием акима города;
30) организация и участие в форумах, выставках, совещаниях, семинарах и круглых столах по вопросам внешних связей;
31) развитие и укрепление пограничного сотрудничества, межрегиональных и интеграционных связей региона со странами ближнего и дальнего зарубежья;
32) на основании "Типовых правил использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат" утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года № 863 возмещение представительских расходов (аренда помещения для проведения мероприятия, аренда легковых автомобилей представительской категории, услуги переводчиков, официальные завтраки, обеды, ужины, фуршеты, приобретение сувениров, памятных подарков, услуги залов ожидания аэропорта, обеспечение гостиницей) по приему иностранного представителя и делегаций, проведению заседаний, конференций, совещаний, семинаров, торжественных и официальных мероприятий на территории города Шымкент;

33) қаланың шығармашылық әлеуетін анықтау үшін шығармашылық сектордағы ағымдағы үрдістерді талдау;
34) негізгі экономикалық көрсеткіштердің орындалуын талдау, статистикалық мәліметтерді өңдеу, жиынтық есептерді, анықтамаларды, ақпаратты дайындау және Шымкент қаласының креативті индустрия саласында басқа да талдамалық материалдарды дайындау.
35) шығармашылық процестер мен шығармашылық өндірістерді ынталандыру үшін шығармашылық кластерлермен, блогерлермен және мүдделі тараптармен ынтымақтастық орнату;
36) шығармашылық кәсіпкерлер үшін консультациялар өткізу;
37) шығармашылық қоғамдастықтың шығармашылық әзірлемелері мен әлеуетті жобаларын қолдау;
38) креативті индустрия саласындағы консультациялық және тәжірибелік қызметтер көрсету;
39) Шымкент қаласын дамыту мәселелері бойынша халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
40) "Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы" заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
41) әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау;
42) тау шаңғысы курорттары үшін жабдықтар мен техника сатып алу бойынша кәсіпкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу;
43) шығу туризмі саласындағы туроператордың "Туристі мiндеттi сақтандыру туралы" Заңында белгіленген туристі мiндеттi сақтандыру шартын жасасу жөніндегі міндетті орындауын мемлекеттік бақылауды қамтамасыз ету.
3-тарау. Мемлекеттік органның басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарма басшысының штаттық кестеге сәйкес орынбасары бар.
19. Басқарма басшысының өкілеттіктері:
1) мемлекеттік мекеменің жұмыс жоспарларын бекітеді;
2) мемлекеттік мекеменің атынан әрекет етеді;
3) сенімхаттар береді;
4) қолданыстағы заңнамаларға сәйкес Басқарма қызметшілерін, сондай-ақ, қарамағындағы ұйымдардың басшыларын және олардың орынбасарларын жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
5) қолданыстағы заңнамаларға сәйкес Басқарма қызметшілерінің, Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың басшыларының міндеттері мен уәкілеттіктерін анықтайды;
6) Басқарма қызметшілеріне, қарамағындағы ұйымдардың басшыларына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте сыйақы шараларын белгілейді және тәртіптік жаза қолдана алады;

33) анализ текущих трендов креативного сектора для определения творческого потенциала города;
34) анализ выполнения основных экономических показателей, обработка статистических данных, составление сводных отчетов, справок, информации и подготовка других аналитических материалов в области креативных индустрий города Шымкент.
35) сотрудничество с творческими кластерами, блогерами и стейкхолдерами для стимулирования креативных творческих процессов и креативных производств;
36) Проведение консультаций для креативных предпринимателей;
37) Поддержка креативных разработок и перспективных проектов креативного сообщества;
38) Консультационные и практические услуги в области креативных индустрии;
39) реализация международного сотрудничества по вопросам развития города Шымкент;
40) осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства "О туристской деятельности в Республике Казахстан";
41) субсидирование затрат туроператоров в сфере въездного туризма для каждого иностранного туриста;
42) возмещение части расходов предпринимательских субъектов на покупку оборудования и техники для горнолыжных курортов;
43) обеспечивает государственный контроль за выполнением туроператором обязательства по заключению договора обязательного страхования туриста, предусмотренного Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании туриста".
Глава 3. Статус, полномочия руководителя государственного органа
16. Руководство Управлением осуществляется руководителем Управления, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель Управления имеет заместителя, согласно штатному расписанию.
19. Полномочия руководителя Управления:
1) утверждает планы работ государственного учреждения;
2) действует от имени государственного учреждения;
3) выдает доверенности;
4) назначает на должность и освобождает от должности работников Управления, а также руководителей и их заместителей подведомственных организаций в соответствии с действующим законодательством;
5) определяет обязанности и полномочия работников Управления, руководителей подведомственных организаций, в соответствии с действующим законодательством;
6) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на работников Управления, руководителей подведомственных организаций в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

7) өз уәкілеттігі шегінде барлық Басқарма қызметшілеріне және қарамағындағы ұйымдардың басшыларына орындауға міндетті бұйрықтар шығарады, қызметтік құжаттарға қол қояды және нұсқаулар береді;
8) мемлекеттік мекеменің ішкі еңбек тәртібін бекітеді;
9) Басқарманың қарамағындағы бағынысты мемлекеттік мекемесінің жылдық қаржылық есебін бекітеді;
10) мемлекеттік мекемеде Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
11) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
12) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерде көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырады;
13) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл заңнамасының орындалуына дербес жауапты болады.
14) Басқама басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Басқарма басшысы өз орынбасарының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Басқарма заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1) Шымкент қаласы туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия басқармасының "Visit Shymkent" туристік ақпараттық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) "Visit Shymkent" Туризм және креативті индустрияны дамыту жөніндегі орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.

7) издает в пределах своей компетенции приказы, подписывает служебную документацию и дает указания, обязательные для исполнения всеми работниками Управления и руководителей подведомственных организаций;
8) утверждает внутренний трудовой распорядок государственного учреждения;
9) утверждает годовой план финансирования подведомственных организаций Управления;
10) осуществляет контроль за соблюдением Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" в государственном учреждении;
11) осуществляет личный прием граждан;
12) осуществляет полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
13) несет персональную ответственность за исполнение законодательства по противодействию коррупции Республики Казахстан;
14) Исполнение полномочий руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
20. Первый руководитель определяет полномочия своего заместителя в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управления осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
1) Коммунальное государственное учреждение "Туристский информационный центр "Visit Shymkent" управления туризма, внешних связей и креативной индустрии города Шымкент";
2) Товарищество с ограниченной ответственностью "Центр по развитию туризма и креативной индустрии "Visit Shymkent".