Мемлекеттік кірістер органдары нышанының сипаттамасын және пайдалану тәртібін, сондай-ақ Танымдық туы мен танымдық белгісінің сипаттамасы мен қолдану тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 2 қазандағы № 560 бұйрығы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 10.06.2026 № 389 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 42-бабы 4-тармағына және "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 10-бабы 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 10.06.2026 № 389 бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органдары нышанының сипаттамасы және пайдалану тәртібі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органдарының танымдық туы мен танымдық белгісінің сипаттамасы мен қолдану тәртібі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 10.06.2026 № 389 бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік және орыс тіліндегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды және ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 2 қазандағы
№ 560 бұйрығына
1-қосымша
Ескерту. Тәртіптің оң жақ бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 10.06.2026 № 389 бұйрығымен.
Мемлекеттік кірістер органдары нышанының сипаттамасы және оны пайдалану тәртібі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдары нышанының сипаттамасы және оны пайдалану тәртібі (бұдан әрі – Сипаттамасы мен Тәртібі) Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 42-бабы 4-тармағын іске асыру мақсатында әзірленді және Мемлекеттік кірістер органдары нышанының сипаттамасын және оны пайдалану тәртібін айқындайды.

Об утверждении описания и Порядка использования символа, а также описания и Порядка применения опознавательного флага и опознавательного знака органов государственных доходов
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 октября 2025 года № 560.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра финансов РК от 10.06.2026 №389 (вводится в действие со дня подписания).
Вводится в действие с 1 января 2026 года.
В соответствии с пунктом 4 статьи 42 Налогового кодекса Республики Казахстан и пунктом 4 статьи 10 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 10.06.2026 №389 (вводится в действие со дня подписания).
1. Утвердить прилагаемые:
1) описание и Порядок использования символа органов государственных доходов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) описание и Порядок применения опознавательного флага и опознавательного знака органов государственных доходов согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 10.06.2026 №389 (вводится в действие со дня подписания).
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан и официальное опубликование.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 560
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа Министра финансов РК от 10.06.2026 №389 (вводится в действие со дня подписания).
Описание и Порядок использования символа органов государственных доходов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие описание и Порядок использования символа органов государственных доходов (далее – Описание и Порядок) разработаны в реализацию пункта 4 статьи 42 Налогового Кодекса Республики Казахстан и определяют описание символа органов государственных доходов и порядок его использования.

2-тарау. Нышанның сипаттамасы
2. Мемлекеттік кірістер органдарының нышаны алтын реңдегі көп қырлы жұлдызды білдіреді.
3. Көп қырлы жұлдыздың ішінде қою көк түсті жартылай шеңбер орналасқан, шеңбердің төменгі жағында алтын түсті "Мемлекеттік кірістер комитеті" деген жазуы бар.
4. Шеңбер ішінде:
1) мәңгілік биіктікті, ұшудың еркіндігін және жоғарыға бағытталған қозғалысты білдіретін, ұшқан құс түріндегі ұлттық өрнек орналасқан;
2) "Шаңырақ" – логотиптің ортасы болып табылады, сол арқылы халықтың бірлігі және ұлттық құндылықтары білдіріледі.
3) "Бәйтерек" – біртұтас халықтың даналығын, беріктігін және жетістігін білдіретін нышандардың бірі болып табылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 10.06.2026 № 389 бұйрығымен.
5. Нышанның графикалық бейнесі осы Сипаттама мен Тәртіпке қосымшада келтірілген.
3-тарау. Нышанды пайдалану тәртібі
6. Нышанды мемлекеттік кірістер органдары қолданады және баспа және өзге де ақпараттық және білім беру өнімдерінің, сондай-ақ құжаттардың және мемлекеттік кірістер органдарының иелігіндегі көлік құралдарының өзге түрлерінде пайдаланылады.
Мемлекеттік кірістер органдары
нышанының сипаттамасына
және оны пайдалану тәртібіне
қосымша
Мемлекеттік кірістер органдары нышанының графикалық бейнесі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы "2" қазандағы
№ 560 бұйрығына
2-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарының танымдық туы мен танымдық белгісінің сипаттамасы мен қолдану тәртібі
Ескерту. Бұйрық 2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 10.06.2026 № 389 бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы мемлекеттік кірістер органдарының танымдық туы мен танымдық белгісінің сипаттамасы мен қолдану тәртібі (бұдан әрі – Сипаттама мен Тәртіп) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 10-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік кірістер органдарының танымдық туы мен танымдық белгісінің сипаттамасы мен қолдану тәртібін айқындайды.
2-тарау. Танымдық ту мен танымдық белгінің сипаттамасы
2. Мемлекеттік кірістер органдарының танымдық туы ашық сұр түсті тікбұрышты матадан тұрады.
Ту сабының тұсында матаның биіктігі бойымен алтын түсті ұлттық ою-өрнек және оның оң жағында алтын түсті жіңішке тік сызық орналасқан.
Матаның төменгі оң жағында бұрышында толқын тәрізді алтын түсті сәнді композиция орналасқан.
Тудың ортасында диаметрі 400 миллиметр мемлекеттік кірістер органдарының бекітілген нышанының бейнесі орналастырылады.

Глава 2. Описание символа
2. Символ органов государственных доходов представляет собой изображение многоугольной звезды золотого окраса.
3. Внутри многоугольной звезды расположен полукруг темно-синего цвета, внутри круга снизу расположена надпись золотистого цвета "Мемлекеттік кірістер комитеті".
4. Внутри круга расположены:
1) национальный узор в виде взлетающей птицы, который символизирует бесконечную высоту, свободу полета и направленное движение вверх;
2) "Шанырақ" – является центром логотипа, тем самым подчеркивает единство народа и национальные ценности;
3) "Бәйтерек" – является одним из символов, олицетворяющих мудрость, твердость и самодостаточность единого народа.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 10.06.2026 №389 (вводится в действие со дня подписания).
5. Графическое выражение символа приведено в приложении к настоящим Описанию и Порядку.
Глава 3. Порядок использования символа
6. Символ применяется органами государственных доходов и используется на всех видах печатной и иной информационной и образовательной продукции, а также иных видах документов и транспортных средств, находящихся в распоряжении органов государственных доходов.
Приложение
к Описанию и Порядку
использования символа
органов государственных
доходов
Графическое изображение символа органов государственных доходов
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 560
Описание и Порядок применения опознавательного флага и опознавательного знака органов государственных доходов
Сноска. Приказ дополнен Приложением 2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 10.06.2026 №389 (вводится в действие со дня подписания).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие описание и Порядок применения опознавательного флага и опознавательного знака органов государственных доходов (далее – Описание и Порядок) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 10 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и определяют описание опознавательного флага и опознавательного знака органов государственных доходов, а также порядок их применения.
Глава 2. Описание опознавательного флага и опознавательного знака
2. Опознавательный флаг органов государственных доходов представляет собой прямоугольное полотнище светло-серого цвета.
У древка флага размещен вертикальный национальный орнамент золотистого цвета. С правой стороны от орнамента расположена тонкая вертикальная линия золотистого цвета. Орнамент и линия расположены по всей высоте полотнища.
В правой нижней части полотнища размещена декоративная композиция золотистого цвета, выполненная в виде плавной дугообразной линии.
В центре флага размещено изображение утвержденного символа органов государственных доходов диаметром 400 миллиметров.

Ту енінің оның ұзындығына қатынасы – 1:1,5 құрайды.
3. Мемлекеттік кірістер органдарының танымдық туы және оның бейнесі мөлшерлеріне қарамастан, осы Сипаттама мен Тәртіпке қосымшада келтірілген оның түрлі – түсті және схемалық бейнелеріне дәлме-дәл сәйкес келеді.
4. Мемлекеттік кірістер органдарының танымдық белгісі мемлекеттік кірістер органдарының символы түрінде қолданылады.
5. Мемлекеттік кірістер органдарының танымдық белгісінің сипаттамасы мен схемалық көрінісі осы бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік кірістер органдары символының сипаттамасы мен пайдалану тәртібінде келтірілген.
3-тарау. Танымдық ту мен танымдық белгіні қолдану тәртібі
6. Танымдық ту мемлекеттік кірістер органдарының иелігіндегі өзен, теңіз кемелерінде және мемлекеттік кірістер органдарының мекемелерінде қолданылады.
7. Танымдық белгі:
1) кеден ісі саласындағы қызметті орындау шеңберінде пайдаланылатын мемлекеттік кірістер органдарының иелігіндегі көлік құралдарының барлық түрлеріне қолданылады және екі жағынан симметриялы орналастырылады;
2) кеден ісі саласындағы функцияларды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың нысанды киімінде қолданылады.
Мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарының нысанды киімінде орналасқан танымдық белгінің мөлшері 2,5:2,5 құрайды. Танымдық белгіні бейнелеу кезінде оның енінің ұзындығына сәйкестігі – 1:1.
Мемлекеттік кірістер
органдарының танымдық
туы мен танымдық белгісінің
сипаттамасы мен қолдану
тәртібіне қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарының танымдық туының графикалық бейнесі

Отношение ширины флага к его длине составляет 1:1,5.
3. Опознавательный флаг органов государственных доходов и его изображение, независимо от их размеров, в точности соответствует его цветному и схематическому изображениям, приведенным в приложении к настоящим Описанию и Правилам.
4. Опознавательный знак органов государственных доходов используется в виде символа органов государственных доходов.
5. Описание и схематическое изображение символа органов государственных доходов приведено в описании и Порядке использования символа органов государственных доходов, утвержденных настоящим приказом.
Глава 3. Порядок применения опознавательного флага и знака
6. Опознавательный флаг применяется на речных, морских судах, находящихся в распоряжении органов государственных доходов, и в учреждениях органов государственных доходов.
7. Опознавательный знак применяется:
1) на всех видах транспортных средств, находящихся в распоряжении органов государственных доходов, используемых в рамках исполнения функций в сфере таможенного дела, и размещается симметрично с обеих сторон;
2) на форменной одежде должностных лиц, осуществляющих функции в сфере таможенного дела.
Размеры опознавательного знака, расположенные на форменной одежде должностных лиц органов государственных доходов, составляют 2,5:2,5. При изображении опознавательного знака соответствие ширины к его длине – 1:1.
Приложение
к описанию и Порядку
применения опознавательного
флага и опознавательного
знака органов
государственных доходов
Графическое изображение опознавательного флага органов государственных доходов