Мемлекеттік кірістер органдары нышанының сипаттамасын және оны пайдалану тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 2 қазандағы № 560 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 42-бабы 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік кірістер органдары нышанының сипаттамасы және оны пайдалану тәртібі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік және орыс тіліндегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды және ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 2 қазандағы
№ 560 бұйрығымен бекітілді
Мемлекеттік кірістер органдары нышанының сипаттамасы және оны пайдалану тәртібі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдары нышанының сипаттамасы және оны пайдалану тәртібі (бұдан әрі – Сипаттамасы мен Тәртібі) Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 42-бабы 4-тармағын іске асыру мақсатында әзірленді және Мемлекеттік кірістер органдары нышанының сипаттамасын және оны пайдалану тәртібін айқындайды.
2-тарау. Нышанның сипаттамасы
2. Мемлекеттік кірістер органдарының нышаны алтын реңдегі көп қырлы жұлдызды білдіреді.
3. Көп қырлы жұлдыздың ішінде қою көк түсті жартылай шеңбер орналасқан, шеңбердің төменгі жағында алтын түсті "Мемлекеттік кірістер комитеті" деген жазуы бар.
4. Шеңбер ішінде:
1) мәңгілік биіктікті, ұшудың еркіндігін және жоғарыға бағытталған қозғалысты білдіретін, ұшқан құс түріндегі ұлттық өрнек орналасқан;
2) "Шаңырақ" – логотиптің ортасы болып табылады, сол арқылы халықтың бірлігі және ұлттық құндылықтары білдіріледі.
3) "Бәйтерек" – халықтың даналығын, беріктігін және жетістігін білдіретін нышандардың бірі болып табылады.
5. Нышанның графикалық бейнесі осы Сипаттама мен Тәртіпке қосымшада келтірілген.
3-тарау. Нышанды пайдалану тәртібі
6. Нышанды мемлекеттік кірістер органдары қолданады және баспа және өзге де ақпараттық және білім беру өнімдерінің, сондай-ақ құжаттардың және мемлекеттік кірістер органдарының иелігіндегі көлік құралдарының өзге түрлерінде пайдаланылады.
Мемлекеттік кірістер органдары
нышанының сипаттамасына
және оны пайдалану тәртібіне
қосымша
Мемлекеттік кірістер органдары нышанының графикалық бейнесі

Об утверждении описания и Порядка использования символа органов государственных доходов
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 октября 2025 года № 560
Вводится в действие с 1 января 2026 года.
В соответствии с пунктом 4 статьи 42 Налогового Кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые описание и Порядок использования символа органов государственных доходов.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан и официальное опубликование.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 560
Описание и Порядок использования символа органов государственных доходов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие описание и Порядок использования символа органов государственных доходов (далее – Описание и Порядок) разработаны в реализацию пункта 4 статьи 42 Налогового Кодекса Республики Казахстан и определяют описание символа органов государственных доходов и порядок его использования.
Глава 2. Описание символа
2. Символ органов государственных доходов представляет собой изображение многоугольной звезды золотого окраса.
3. Внутри многоугольной звезды расположен полукруг темно-синего цвета, внутри круга снизу расположена надпись золотистого цвета "Мемлекеттік кірістер комитеті".
4. Внутри круга расположены:
1) национальный узор в виде взлетающей птицы, который символизирует бесконечную высоту, свободу полета и направленное движение вверх;
2) "Шанырақ" – является центром логотипа, тем самым подчеркивает единство народа и национальные ценности;
3) "Бәйтерек" – является одним из символов, олицетворяющих мудрость, твердость и самодостаточность народа.
5. Графическое выражение символа приведено в приложении к настоящим Описанию и Порядку.
Глава 3. Порядок использования символа
6. Символ применяется органами государственных доходов и используется на всех видах печатной и иной информационной и образовательной продукции, а также иных видах документов и транспортных средств, находящихся в распоряжении органов государственных доходов.
Приложение
к Описанию и Порядку
использования символа
органов государственных
доходов
Графическое изображение символа органов государственных доходов