Алматы облысының су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану режимін белгілеу туралы
Алматы облысы әкімдігінің 2025 жылғы 8 тамыздағы № 238 қаулысы
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 27 және 85-баптарына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына, "Су қорғау аймақтары мен белдеулерi шекараларын белгiлеу Қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 9 маусымдағы № 120-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36238 болып тіркелген) сәйкес Алматы облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Алматы облысының су қорғау аймақтары және белдеулері осы қаулының 1- қосымшасына сәйкес белгіленсін.
2. Алматы облысының су қорғау аймақтарын және белдеулерін шаруашылыққа пайдалану режимі осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес белгіленсін.

Об установлении водоохранных зон, полос Алматинской области и режима их хозяйственного использования
Постановление акимата Алматинской области от 8 августа 2025 года № 238
В соответствии со статьями 27 и 85 Водного кодекса Республики Казахстан, статьей 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", приказом Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 9 июня 2025 года № 120-НҚ "Об утверждении Правил установления границ водоохранных зон и полос" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36238) акимат Алматинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить водоохранные зоны и полосы Алматинской области согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Установить режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос Алматинской области согласно приложению 2 к настоящему постановлению.

3. Алматы облысы әкімдігінің кейбір қаулыларының күші осы қаулының 3-қосымшасына сәйкес жойылды деп танылсын.
4. "Алматы облысының су ресурстары және ирригация басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін Эталондық бақылау банкінде жариялау үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

3. Признать утратившими силу некоторые постановления акимата Алматинской области согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
4. Государственному учреждению "Управление водных ресурсов и ирригации Алматинской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для опубликования в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;

2) осы қаулыны Алматы облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
6. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы облысының әкімі М. Сұлтанғазиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрлігі
Су шаруашылығы комитетінің
Су ресурстарын пайдалануды реттеу
және қорғау жөніндегі Балқаш-Алакөл
бассейндік инспекциясы

2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Алматинской области.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Алматинской области М. Султангазиев
"СОГЛАСОВАНО"
Балкаш-Алакольская бассейновая инспекция
по регулированию использования и охране
водных ресурсов Комитета водного хозяйства
Министерства водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан

Алматы облысы әкімдігінің 2025 жылғы "08" тамызындағы № 238 қаулысына 1-қосымша
Су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерінің атауы
Су объектілерінің су қорғау аймағының ені, метр
Су объектілерінің су қорғау белдеуінің ені, метр
1
Жер учаскелерінің шекаралары шегінде (кадастрлық нөмірлері: 03-045-070-545; 03-045-093-209; 03-045-093-200; 03-045-227-005) Ұзынқарғалы өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
2
Жер учаскелерінің шекаралары шегінде (кадастрлық нөмірлері: 03-045-093-169, 03-045-093-911) Ұзынқарғалы өзенінің (оң жақ жағалауының) су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
3
Жер учаскесі шекарасы шегінде (кадастрлық нөмірі: 03-045-227-539) Ұзынқарғалы өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
4
Жер учаскесі шекарасы шегінде (кадастрлық нөмірі: 03-045-099-260) Ұзынқарғалы өзенінің (сол жақ жағалауының) және Шолақ-Қарғалы өзенінің (оң жақ жағалауының) су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
5
Жер учаскелерінің шекаралары шегінде (кадастрлық нөмірлері: 03-047-227-027, 03-047-227-057, 03-047-227-058, 03-047-227-059, 03-047-227-111, 03-047-227-118) Ақсай өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулері
90-200
35
6
Жер учаскесі шекарасы шегінде (кадастрлық нөмірі: 03-044-193-018) Түрген өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулері
550
55
7
Жер учаскесі шекарасы шегінде (кадастрлық нөмірі: 03-045-099-332) Ұзынқарғалы өзенінің (сол жақ жағалауы) және Шолақ-Қарғалы өзенінің (оң жақ жағалауының) су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
8
Жер учаскесі шекарасы шегінде (кадастрлық нөмірі: 03-046-196-077) Қаскелең өзенінің (оң жақ жағалауының) су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
100
9
Жер учаскелерінің шекаралары шегінде (кадастрлық нөмірлері: 03-045-093-1037,03-045-099-303)Ұзынқарғалы өзенінің (сол жақ жағалауы) және Шолақ-Қарғалы өзенінің (оң жақ жағалауының) су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
10
Жер учаскесі шекарасы шегінде (кадастрлық нөмірі: 03-047-277-034 Ақсай өзенінің (оң жақ жағалауының) су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
11
Жер учаскелерінің шекаралары шегінде (кадастрлық нөмірлері: 03-044-193-236; 03-044-193-237) Түрген өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулері
550
35
12
Жер учаскелерінің шекаралары шегінде (кадастрлық нөмірлері: 03-044-237-442, 03-044-237-424) Қаратұрық өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
13
Жер учаскесі шекарасы шегінде (кадастрлық нөмірі: 03-044-023-332 Бесағаш өзенінің (оң жақ жағалауының) су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
14
Жер учаскесі шекарасы шегінде (кадастрлық нөмірлері: 03-051-146-288, 03-044-023-256 Талғар өзенінің (сол жақ жағалауының) су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
15
Қырғауылды өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулері (ПК-18 + 877 шегінде ПК-21+00 дейін оң жақ жағалауының кадастрлық нөмірі:
03-047-292-2987
500
35
16
Жер учаскелерінің шекаралары шегінде (кадастрлық нөмірлері:

Приложение 1 к постановлению акимата Алматинской области от "08" августа 2025 года № 238
Наименование водоохранных зон и полос водных объектов
Ширина водоохранных зон водных объектов, метр
Ширина водоохранных полос водных объектов, метр
1
Водоохранные зоны и полосы реки Узынкаргалы в пределах границ земельных участков (кадастровые номера: 03-045-070-545; 03-045-093-209; 03-045-093-200; 03-045-227-005)
500
35
2
Водоохранные зоны и полосы реки Узынкаргалы (правый берег) в пределах границ земельных участков (кадастровые номера: 03-045-093-169, 03-045-093-911)
500
35
3
Водоохранные зоны и полосы реки Узынкаргалы в пределах границ земельного участка (кадастровый номер: 03-045-227-539)
500
35
4
Водоохранные зоны и полосы реки Узынкаргалы (левый берег) и (правый берег) реки Шолак-Каргалы в пределах границ земельного участка (кадастровый номер: 03-045-099-260)
500
35
5
Водоохранные зоны и полосы реки Аксай в пределах границ земельных участков (кадастровые номера:03-047-227-027, 03-047-227-057, 03-047-227-058,03-047-227-059,03-047-227-111, 03-047-227-118)
90-200
35
6
Водоохранные зоны и полосы реки Тургень в пределах границ земельного участка (кадастровый номер: 03-044-193-018)
550
55
7
Водоохранные зоны и полосы реки Узынкаргалы (левый берег) и (правый берег) реки Шолак-Каргалы в пределах границ земельного участка (кадастровый номер: 03-045-099-332)
500
35
8
Водоохранные зоны и полосы реки Каскелен (правый берег) в пределах границ земельного участка (кадастровый номер: 03-046-196-077
500
100
9
Водоохранные зоны и полосы реки Узынкаргалы (левый берег) и (правый берег) реки Шолак-Каргалы в пределах границ земельных участков (кадастровые номера: 03-045-093-1037,03-045-099-303)
500
35
10
Водоохранные зоны и полосы реки Аксай (правый берег в пределах границ земельного участка (кадастровый номер: 03-047-277-034
500
35
11
Водоохранные зоны и полосы реки Тургень в пределах границ земельных участков (кадастровые номера: 03-044-193-236; 03-044-193-237)
550
35
12
Водоохранные зоны и полосы реки Каратурук в пределах границ земельных участков (кадастровые номера: 03-044-237-442, 03-044-237-424)
500
35
13
Водоохранные зоны и полосы реки Бесагаш (правый берег в пределах границ земельного участка (кадастровый номер: 03-044-023-332
500
35
14
Водоохранные зоны и полосы реки Талгар (левый берег в пределах границ земельных участков (кадастровые номера:03-051-146-288,03-044-023-256)
500
35
15
Водоохранные зоны и полосы реки Кыргауыльдинка (в пределах ПК-18+877 до ПК-21+00 правый берег кадастровый номер: 03-047-292-2987)
500
35
16

03-045-010-1034, 03-045-003-805) Аққайнарсай арнасының су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
17
Жер учаскесі шекарасы шегінде (кадастрлық нөмірі: 03-047-062-412), Ащыбұлақсай өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
18
Жер учаскесі шекарасы шегінде (кадастрлық нөмірі: 03-046-149-125) Қарасу-Байсерке және Теренқара өзендерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
100
19
Жер учаскесі шекарасы шегінде (кадастрлық нөмірі: 03-044-265-289) Шелек өзенінің (сол жақ жағалауы) су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
20

Водоохранные зоны и полосы ручье Аккайнарсай в пределах границ земельных участков (кадастровые номера: 03-045-010-1034, 03-045-003-805)
500
35
17
Водоохранные зоны и полосы реки Ащибулаксай в пределах границ земельного участка (кадастровый номер: 03-047-062-412)
500
35
18
Водоохранные зоны и полосы рек Карасу-Байсерке и Теренкара в пределах границ земельного участка (кадастровый номер: 03-046-149-125)
500
100
19
Водоохранные зоны и полосы реки Шелек в пределах границ земельного участка (кадастровый номер: 03-044-265-289)
500
35
20

Жер учаскесі шекарасы шегінде (кадастрлық нөмірі: 03-046-013-1477) Қоянқұс өзенінің (сол жақ жағалауы) су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
21
Жер учаскесі шекарасы шегінде (кадастрлық нөмірі: 03-046-084-097) Қаскелең өзенінің (оң жақ жағалауы) су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
22
Тоқпанов ауылдық округінің, Асқар Тоқпанов ауылының, Асқар № 1493, 1536/8 жер учаскелерінің шекаралары шегіндегі (кадастрлық нөмірлері:
03-046-043-1493, 03-046-043-1797) Боралдай өзенінің (оң жақ және сол жақ жағалаулары) су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35

Водоохранные зоны и полосы реки Коянкус (левый берег) в пределах границ земельного участка (кадастровый номер: 03-046-013-1477)
500
35
21
Водоохранные зоны и полосы реки Каскелен (правый берег) в пределах границ земельного участка (кадастровый номер: 03-046-084-097)
500
35
22
Водоохранные зоны и полосы реки Боралдай (правый и левый берега) в пределах границ земельных участков № 1493, 1536/8 села Асқара Тоқпанова, сельского округа Аскара Токпанова (Казциковский с/о, с. Казцик) (кадастровые номера: 03-046-043-1493, 03-046-043-1797)
500
35

Алматы облысы әкімдігінің 2025 жылғы "08" тамызындағы № 238 қаулысына 2-қосымша
Алматы облысының су қорғау аймақтарын және белдеулерін шаруашылыққа пайдалану режимі
1. Жерүсті су объектілерінде:
1) жерасты суларына іздеу-бағалау жұмыстарын және оларды алуды, Каспий теңізінің қазақстандық секторында көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды, сондай-ақ кен іздеушілікті, ас тұзын, емдік балшықтар өндіруді қоспағанда, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге;
2) радиоактивті және улы заттармен, тұрмыстық қатты және өндірістік қалдықтармен, улы химикаттармен, тыңайтқыштармен, қатты және сұйық түрдегі мұнай, химия өнімдерімен ластауға және қоқыстауға;
3) жол берілетін төгінділер нормативтеріне дейін тазартылмаған сарқынды суларды ағызуға;
4) бекітілген су режимінсіз және арнаулы су пайдалануға рұқсатсыз суды алуға және (немесе) пайдалануға;
5) ауыл шаруашылығы жануарларын тоғытуға және санитариялық өңдеуге;
6) бассейндік су инспекциясының келісімінсіз құрылыс қызметіне, ауыл шаруашылығы жұмыстарына, ұңғымаларды бұрғылауға, жерүсті су объектілерін санациялауға байланысты жұмыстарды және өзге де жұмыстарды жүргізуге;
7) пайдаланудан шығарылған (бүлінген) кемелерді және өзге де жүзу құралдарын, көлік құралдарын (олардың тетіктері мен бөліктерін) көмуге тыйым салынады.
2. Су қорғау белдеулері шегінде шаруашылық қызметтің кез келген түріне, сондай-ақ шаруашылық және өзге де қызметті жүргізу үшін жер учаскелерін беруге тыйым салынады, бұл тыйымға мынадай жағдайлар:
1) мыналарды:
су шаруашылығы құрылысжайлары мен олардың коммуникацияларын;
көпірлерді, көпір құрылысжайларын;
айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі, балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қорғау, балық аулау мен аквашаруашылық қызметіне байланысты өзге де инфрақұрылым объектілерін;
балық өсіретін тоғандарды, балық өсіретін бассейндер мен балық өсіретін объектілерді, сондай-ақ оларға коммуникацияларды;
ғимараттар мен құрылысжайлардың күрделі құрылысынсыз балаларға арналған ойын және спорт алаңдарын, жағажайларды, аквапарктерді және басқа да рекреациялық аймақтарды;
су объектілері жай-күйінің көрсеткіштерін байқау пункттерін салу және пайдалану;
2) жағалауды нығайту, ағаш өсіру және көгалдандыру;
3) осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында рұқсат етілген қызмет кірмейді.
3. Су қорғау аймақтары шегінде:
1) жерүсті су объектілерінің, су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын құрылысжайлармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және реконструкцияланған объектілерді пайдалануға беруге;

Приложение 2 к постановлению акимата Алматинской области от "08" августа 2025 года № 238
Режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос Алматинской области
1. На поверхностных водных объектах запрещаются:
1) проведение операций по недропользованию, за исключением поисково-оценочных работ на подземные воды и их забора, операций по разведке или добыче углеводородов в казахстанском секторе Каспийского моря, а также старательства, добычи соли поваренной, лечебных грязей;
2) загрязнение и засорение радиоактивными и токсичными веществами, твердыми бытовыми и производственными отходами, ядохимикатами, удобрениями, нефтяными, химическими продуктами в твердом и жидком виде;
3) сброс сточных вод, не очищенных до нормативов допустимых сбросов;
4) забор и (или) использование вод без утвержденного водного режима и разрешения на специальное водопользование;
5) купание и санитарная обработка сельскохозяйственных животных;
6) проведение работ, связанных со строительной деятельностью, сельскохозяйственными работами, бурением скважин, санацией поверхностных водных объектов, и иных работ без согласования с бассейновой водной инспекцией;
7) захоронение выведенных из эксплуатации (поврежденных) судов и иных плавучих средств, транспортных средств (их механизмов и частей).
2. В пределах водоохранных полос запрещаются любые виды хозяйственной деятельности, а также предоставление земельных участков для ведения хозяйственной и иной деятельности, за исключением:
1) строительства и эксплуатации:
водохозяйственных сооружений и их коммуникаций;
мостов, мостовых сооружений;
причалов, портов, пирсов и иных объектов инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, охраны рыбных ресурсов и других водных животных, рыболовства и аквакультуры;
рыбоводных прудов, рыбоводных бассейнов и рыбоводных объектов, а также коммуникаций к ним;
детских игровых и спортивных площадок, пляжей, аквапарков и других рекреационных зон без капитального строительства зданий и сооружений;
пунктов наблюдения за показателями состояния водных объектов;
2) берегоукрепления, лесоразведения и озеленения;
3) деятельности, разрешенной подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи.
3. В пределах водоохранных зон запрещаются:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение поверхностных водных объектов, водоохранных зон и полос;

2) автожанармай құю станцияларын, мұнай өнімдерін сақтауға арналған қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасын техникалық қарап-тексеру, оларға қызмет көрсету, жөндеу және жуу пункттерін орналастыруға және салуға;
3) тыңайтқыштарды, пестицидтерді, улы химикаттарды, көңді сақтауға және оларды қолдануға арналған қоймалар мен алаңдарды орналастыруға және салуға тыйым салынады. Су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған кезде уыттылығы аз және орташа, жойылуы оңай пестицидтерді қолдануға жол беріледі;
4) тұрмыстық қатты және өнеркәсіптік қалдықтардың үйінділерін орналастыруға және жайғастыруға;
5) зираттарды орналастыруға;
6) жүктеме нормасынан асатын ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға, мал шаруашылықтарын, мал сою алаңдарын (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарын), мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), пестицидтердің арнаулы қоймаларын (көмінділерін) және олардың ыдыстарын орналастыруға;
7) сарқынды суларды жинақтағыштарды, сарқынды сулармен суару алқаптарын, сондай-ақ жерүсті және жерасты суларының радиациялық, химиялық, микробиологиялық, токсикологиялық және паразитологиялық ластану қаупін туғызатын басқа да объектілерді орналастыруға тыйым салынады.
Алматы облысы әкімдігінің 2025 жылғы "08" тамызындағы № 238 қаулысына 3-қосымша
Алматы облысы әкімдігінің күші жойылды деп танылған кейбір қаулыларының тізбесі
1. Алматы облысы әкімдігінің 2023 жылғы 17 тамыздағы №278 "Алматы облысының су объектілерінің су қорғау аймақтары, белдеулерін және оларды шаруашылықта пайдалану арнайы режимін белгілеу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6024-05 болып тіркелген) қаулысы;
2. Алматы облысы әкімдігінің 2024 жылғы 4 мамырдағы №168 "Алматы облысы әкімдігінің 2023 жылғы 17 тамыздағы "Алматы облысының су объектілерінің су қорғау аймақтары, белдеулерін және оларды шаруашылықта пайдалану арнайы режимін белгілеу туралы" № 278 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6117-05 болып тіркелген) қаулысы;
3. Алматы облысы әкімдігінің 2024 жылғы 20 маусымдағы №209 "Алматы облысы әкімдігінің 2023 жылғы 17 тамыздағы "Алматы облысының су объектілерінің су қорғау аймақтары, белдеулерін және оларды шаруашылықта пайдалану арнайы режимін белгілеу туралы" № 278 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6133-05болып тіркелген) қаулысы;
4. Алматы облысы әкімдігінің 2024 жылғы 24 шілдедегі № 231 "Алматы облысы әкімдігінің 2023 жылғы 17 тамыздағы "Алматы облысының су объектілерінің су қорғау аймақтары, белдеулерін және оларды шаруашылықта пайдалану арнайы режимін белгілеу туралы" № 278 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6143-05 болып тіркелген) қаулысы.

2) размещение и строительство автозаправочных станций, складов для хранения нефтепродуктов, пунктов технического осмотра, обслуживания, ремонта и мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники;
3) размещение и строительство складов и площадок для хранения удобрений, пестицидов, ядохимикатов, навоза и их применение. При необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало- и среднетоксичных нестойких пестицидов;
4) размещение и устройство свалок твердых бытовых и промышленных отходов;
5) размещение кладбищ;
6) выпас сельскохозяйственных животных с превышением нормы нагрузки, размещение животноводческих хозяйств, убойных площадок (площадок по убою сельскохозяйственных животных), скотомогильников (биотермических ям), специальных хранилищ (могильников) пестицидов и тары из-под них;
7) размещение накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, а также других объектов, обусловливающих опасность радиационного, химического, микробиологического, токсикологического и паразитологического загрязнения поверхностных и подземных вод.
Приложение 3 к постановлению акимата Алматинской области от "08" августа 2025 года № 238
Перечень утративших силу некоторых постановлений акимата Алматинской области
1. Постановление акимата Алматинской области от 17 августа 2023 года №278 "Об установлении водоохранных зон, полос водных объектов Алматинской области и специального режима их хозяйственного использования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №6024-05);
2. Постановление акимата Алматинской области от 4 мая 2024 года №168 "О внесении изменения в постановление акимата Алматинской области от 17 августа 2023 года № 278 "Об установлении водоохранных зон, полос водных объектов Алматинской области и специального режима их хозяйственного использования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №6117-05);
3. Постановление акимата Алматинской области от 20 июня 2024 года №209 "О внесении изменения в постановление акимата Алматинской области от 17 августа 2023 года № 278 "Об установлении водоохранных зон, полос водных объектов Алматинской области и специального режима их хозяйственного использования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №6133-05);
4. Постановление акимата Алматинской области от 24 июля 2024 года №231 "О внесении изменения в постановление акимата Алматинской области от 17 августа 2023 года № 278 "Об установлении водоохранных зон, полос водных объектов Алматинской области и специального режима их хозяйственного использования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №6143-05).