1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысындағы Жеңістің 80-жылдығына орай әлеуметтік көмек көрсету туралы
Ақтөбе облысы Ақтөбе қалалық мәслихатының 2025 жылғы 30 мамырдағы № 293 шешімі
Қазақстан Республикасы Бюджеттік Кодексінің 33-бабы 1-тармағының 5) тармақашасына, Қазақстан Республикасы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6, 7-баптарына, Қазақстан Республикасының "Ардагерлер туралы" Заңына сәйкес, Ақтөбе қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысында қаза тапқан әскери қызметшілердің отбасы мүшелеріне олардың жерленген жерлеріне жол жүру шығындарын өтеу (бұдан әрі –шығандарды өтеу) түрінде әлеуметтік көмек көрсетілсін.
2. Шығындарды өтеу "Ақтөбе қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi" мемлекеттiк мекемесiмен (бұдан әрі – Әлеуметтік бағдарламалар бөлімі) көрсетіледі.
3. Шығындарды өтеу Ақтөбе қаласының азаматтарына Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы мен Еуроодақ елдері бойынша – темір жол көлігіне сатып алынған билеттердің құнына (екі жаққа) тең сомада, бірақ купе вагоны билетінің құнынан аспайтын мөлшерде, ал қажет болған жағдайда теміржол станциясынан межелі пунктіне дейін – облысішілік қатынастағы жолаушылар автобусына жүргізіледі.
4. Шығындарды өтеу, Ақтөбе қаласына келген күннен бастап, екі айдан кешіктірмей Әлеуметтік бағдарламалар бөліміне, өтінішпен жүгінген қаза тапқан әскери қызметшілері отбасының, бірақ екі адамнан аспайтын мүшелеріне, келесі құжаттарды қоса бере отырып жүргізіледі:
1) жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат (жеке басты сәйкестендіру үшін);
2) екінші деңгейдегі банктегі немесе "Қазпошта" акционерлік қоғамындағы шотының нөмірі туралы мәліметтер;
3) жол жүру фактісін растайтын екі жақты билеттер;
4) қаза болған әскери қызметшілерінің жерленген жерін растайтын құжат немесе жерленген жерінен келген шақыру-хат;
5) әскери қызметшілер отбасы мүшелерінің туыстық қатынастарын растайтын құжат.
5. Баратын мемлекеттің визалық режимі жағдайында визаны рәсімдеуді қаза тапқан әскери қызметшілердің отбасы мүшелері өз бетінше жүзеге асырады.
6. Ақтөбе қаласының жергілікті бюджеті қаржыландыру көзі болып анықталсын.
7. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2025 жылғы 1 мамырдан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Ақтөбе қалалық мәслихатының төрағасы А. Даржанова

Об оказании социальной помощи к 80-летию Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов
Решение маслихата города Актобе Актюбинской области от 30 мая 2025 года № 293
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 33 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, статьями 6, 7 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О ветеранах", маслихат города Актобе РЕШИЛ:
1. Оказать социальную помощь в виде возмещения затрат членам семей погибших военнослужащих в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов за проезд к местам их захоронений (далее – возмещение затрат).
2. Возмещение затрат оказывается государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ города Актобе" (далее – Отдел социальных программ).
3. Возмещение затрат производится гражданам города Актобе в размере, равной стоимости приобретенных билетов (в оба конца) по странам Содружества Независимых Государств и Евросоюза – на железнодорожном транспорте, но не более стоимости билета купейного вагона, а при необходимости проезда от железнодорожной станции до пункта назначения – на пассажирском автобусе внутриобластного сообщения.
4. Возмещение затрат производится на членов семьи погибших военнослужащих, но не более двух человек, обратившиеся с заявлением в Отдел социальных программ не позднее двух месяцев со дня пребывания в город Актобе, с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
2) сведения о номере счета в банке второго уровня либо в акционерном обществе "Казпочта";
3) билеты в оба конца, подтверждающие факт проезда;
4) документ, подтверждающий место захоронения погибшего военнослужащего, либо письмо – вызов приглашающей стороны о посещении установленных мест захоронений;
5) документ, подтверждающий родственные отношения членов семьи военнослужащего.
5. В случае визового режима посещаемого государства процедуры по оформлению визы осуществляются членами семьи погибших военнослужащих самостоятельно.
6. Определить источником финансирования местный бюджет города Актобе.
7. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 мая 2025 года.
Председатель маслихата города Актобе А. Даржанова