"Электрондық үкімет" порталы және ақпараттандыру объектілері арқылы көлік құралдарын бастапқы мемлекеттік тіркеу бойынша пилоттық жобаны жүргізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 754 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2025 жылғы 7 қазандағы № 499 бірлескен бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
"Мемлекеттік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес, мемлекеттік қызметтер көрсету процесін тұрақты жетілдіру, тиімділігін арттыру мақсатында және Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия отырысының 2024 жылғы 14 қазандағы № 5 хаттамасы 1-тармағының 3-тармақшасын орындау шеңберінде БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Электрондық үкімет" порталы және ақпараттандыру объектілері арқылы көлік құралдарын бастапқы мемлекеттік тіркеу жөніндегі пилоттық жоба іске қосылсын.
2. Қосымшаға сәйкес Пилоттық жобаны іске асыру алгоритмі бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі Әкімшілік полиция комитетіне қамтамасыз етуді тапсыру:
1) осы бірлескен бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
2) осы бірлескен бұйрыққа мемлекеттік органдар басшыларының соңғысы қол қойған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасы Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі істер вице-министрі мен Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2026 жылғы 31 тамызға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
________ Е.С. Сәденов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
___ Ж. Мадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
бұйрығына қосымша
"Электрондық үкімет" порталы және ақпараттандыру объектілері арқылы көлік құралдарын бастапқы мемлекеттік тіркеу жөніндегі пилоттық жоба алгоритмі
1 тарау. Жалпы ережелер

О проведении пилотного проекта по первичной государственной регистрации транспортных средств посредством портала "электронного правительства" и объектов информатизации
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 754 и Заместителя Премьер–Министра - Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 7 октября 2025 года № 499
В соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", в целях постоянного совершенствования процесса, повышения эффективности оказания государственных услуг и в рамках исполнения подпункта 3 пункта 1 Протокола заседания Межведомственной комиссии по вопросам оказания государственных услуг № 5 от 14 октября 2024 года, ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Запустить пилотный проект по первичной государственной регистрации транспортных средств посредством портала "электронного правительства" и объектов информатизации.
2. Утвердить Алгоритм реализации пилотного проекта согласно приложению.
3. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) Размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
2) в течение пяти рабочих дней со дня подписания последним из руководителей государственных органов настоящего совместного приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министров внутренних дел и искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и действует по 31 августа 2026 года.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
______________ Е. Сәденов
Заместитель Премьер – Министра
- Министр искусственного интеллекта и
цифрового развития Республики Казахстан
________________ Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Алгоритм пилотного проекта по первичной государственной регистрации транспортных средств посредством портала "электронного правительства" и объектов информатизации
Глава 1. Общие положения

1. Осы Алгоритм көлік құралдарының жекелеген түрлерін көлік құралдарының сәйкестендіру нөмірі бойынша мемлекеттік тіркеу, есепке алу және есептен шығару, сондай-ақ көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктер мен мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін беру жөніндегі мемлекеттік қызметті пилоттық жобаны іске асыру тәртібін айқындайды. Бұл қызмет "электрондық үкімет" порталы және ақпараттандыру объектілері арқылы Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген немесе көлік құралдарын өндірушілердің ресми дилерлері әкелген көлік құралдарын бастапқы мемлекеттік тіркеу кезінде көрсетіледі.
2. Көлік құралдарын "электрондық үкімет" порталы және ақпараттандыру объектілері арқылы бастапқы тіркеу кезінде жоғары сұранысқа ие және сақтауға қалдырылған мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін таңдау мүмкін емес.
3. Бұл Алгоритмде келесі қысқартулар қолданылады:
1) ЭҮП – "Электрондық үкімет" порталы және ақпараттандыру объектілері
2) ЖТ МДБ - "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасы;
3) МАБ - мобильдік азаматтар базасы;
4) ӘӨБТ - "Әкімшілік өндірістердің бірыңғай тізілімі" ақпараттық жүйесі;
5) ЭЦҚ - электрондық цифрлық қолтаңба;
6) ЭҚЖЖ - Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
7) ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі;
8) ХҚКО - Халыққа қызмет көрсету орталығы;
9) МТНБ - мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі;
10) КҚТК – көлік құралын тіркеу туралы куәлік.
4. "Электрондық үкімет" порталы және ақпараттандыру объектілері арқылы көлік құралдарын бастапқы мемлекеттік тіркеу процесіне мынадай кезеңдер қамтылады:
1) ЭҚЖЖ бойынша тексеруден өтіп, сатушы тарапынан (заңды тұлға –көлік құралдарын сату қызметін) көлік құралын бастапқы тіркеуге өтінімге бастамашылық жасау. ЭҚЖЖ сәйкес келмеген жағдайда - қызмет көрсетудің мүмкін еместігі туралы хабарламаны шығару, ЭҚЖЖ сәйкес келген жағдайда - келесі қадамға өту;
2) Сатушы VIN-кодты енгізеді және ЭҮП ақпараттық жүйелерден мәліметтер бойынша тексеру жүргізеді;
3) Көлік құралдарының электрондық паспорттары жүйесі бойынша тексеру. Мәліметтер болмаған жағдайда - қызмет көрсетудің мүмкін еместігі туралы хабарламаны шығару, мәліметтер болған жағдайда - келесі қадамға өту;
4) Кедендік төлемдерді төлеу жөніндегі мәліметтерді тексеру. Мәліметтер болмаған кезде-қызмет көрсету мүмкін остігі туралы хабарламаны шығару, мәліметтер болған кезде-келесі қадамға өту;
5) Кәдеге жарату төлемін төлеу жөніндегі мәліметтерді тексеру. Мәліметтер болмаған жағдайда - қызмет көрсетудің мүмкін еместігі туралы хабарламаны шығару, мәліметтер болған жағдайда - келесі қадамға өту;

1. Настоящий Алгоритм определяет порядок реализации пилотного проекта в части оказания государственной услуги "Государственная регистрация, учет и снятие с учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, а также выдача свидетельств о регистрации транспортных средств и государственных регистрационных номерных знаков" посредством портала "электронного правительства" и объектов информатизации при первичной государственной регистрации транспортных средств, произведенных на территории Республики Казахстан.
2. При первичной регистрации транспортных средств посредством портала "электронного правительства" и объектов информатизации, выбор государственных регистрационных номерных знаков повышенного спроса и оставленных на хранение не доступен.
3. В настоящем Алгоритме используются следующие сокращения:
1) ПЭП – портал "электронного правительства" и объекты информатизации;
2) ГБД ФЛ – государственная база данных "Физические лица";
3) БМГ – база мобильных граждан;
4) ЕРАП – информационная система "Единый реестр административных производств";
5) ЭЦП – электронная цифровая подпись;
6) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
7) ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
8) ЦОН – Центр обслуживания населения;
9) ГРНЗ – государственный регистрационный номерной знак;
10) СРТС – свидетельство о регистрации транспортного средства.
4. Процесс первичной государственной регистрации транспортных средств посредством портала "электронного правительства" и объектов информатизации включает следующие этапы:
1) Инициирование заявки на первичную регистрацию транспортного средства со стороны продавца (юридическое лицо – осуществляющее деятельность по продаже транспортных средств) с прохождением проверки по ОКЭД. При несоответствии ОКЭД – выведение уведомления о невозможности оказания услуги, при соответствии ОКЭД – переход к следующему шагу;
2) Продавец вводит VIN-код и ПЭП проводит проверку по сведениям из информационных систем;
3) Проверка по системе электронных паспортов транспортных средств. При отсутствии сведений – выведение уведомления о невозможности оказания услуги, при наличии сведений – переход к следующему шагу;
4) Проверка сведений по уплате таможенных платежей. При отсутствии сведений – выведение уведомления о невозможности оказания услуги, при наличии сведений – переход к следующему шагу;
5) Проверка сведений по уплате утилизационного платежа. При отсутствии сведений – выведение уведомления о невозможности оказания услуги, при наличии сведений – переход к следующему шагу;

6) Сатушы Сатып алушының ЖСН (жеке тұлға) енгізеді және ЭҮП ЖТ МДБ мәліметтері бойынша тексеру жүргізеді;
7) Сатып алушының өзекті мәртебесін және оның дербес деректерін алу үшін ЖТ МДБ-ға сұрау салу. Мәліметтер болмаған жағдайда - дұрыс ЖСН енгізу қажеттілігі туралы хабарламаны шығару, мәліметтер болған жағдайда - келесі қадамға өту;
8) ЭҮП сатып алу-сату шарттары туралы деректерді алу үшін электрондық қол қою жүйелеріне сұраным жолдайды. Мәліметтер болмаған жағдайда - қызмет көрсетудің мүмкін еместігі туралы хабарламаны шығару, мәліметтер болған жағдайда - келесі қадамға өту;
9) Сатушы өтінімге ЭЦҚ арқылы қол қояды;
10) Сатып алушы ЭҮП жеке кабинетінде көлік құралын бастапқы тіркеуге өтінімнің түскені туралы хабарлама алады және өтінімді келісімдейді, содан кейін деректерді толтыруға көшеді;
11) ЭҮП сатып алушының өзекті мәртебесін және оның дербес деректерін алу үшін ЖТ МДБ-ға сұрау салуды жүзеге асырады. Мәліметтер болмаған жағдайда - қызмет көрсетудің мүмкін еместігі туралы хабарламаны шығару, мәліметтер болған жағдайда - келесі қадамға өту;
12) ЭҮП көлік құралдарының электрондық паспорттары жүйесі бойынша тексеру жүргізеді. Мәліметтер болмаған жағдайда - қызмет көрсетудің мүмкін еместігі туралы хабарламаны шығару, мәліметтер болған жағдайда - келесі қадамға өту;
13) ЭҮП сатып алу-сату шарттары туралы деректерді алу үшін электрондық қол қою жүйелеріне сұраным жолдайды. Мәліметтер болмаған жағдайда - қызмет көрсетудің мүмкін еместігі туралы хабарламаны шығару, мәліметтер болған жағдайда - келесі қадамға өту;
14) ЭҮП сатып алушыда әкімшілік айыппұлдардың бар-жоғын тексеру үшін ӘӨБТ-ға сұраным жолдайды. Төленбеген айыппұлдар болған жағдайда -төлеу және қайта беру қажеттілігі туралы хабарламаны шығару, төленбеген айыппұлдар болмаған жағдайда - келесі қадамға өту;
15) Сатып алушы дайын құжаттарды алу үшін тізбеден қажетті ХҚКО таңдап, МТНБ -ның қажетті түрін көрсетеді;
16) ЭҮП тіркелген нөмірді алу үшін МАБ-ға сұраным жолдайды. Тіркелген нөмір болмаған жағдайда - сатып алушының нөмірді енгізуі және келесі қадамға өтуі, нөмірді алған жағдайда - келесі қадамға өту;
17) Сатып алушы ЭҮТШ арқылы қажетті баждар мен алымдарды төлейді;
18) Сатып алушы өтінімге ЭЦҚ арқылы қол қояды;
19) Өтінім өңделгеннен кейін ЭҮП қызметтің сәтті көрсетілгені туралы хабарламаны не дәлелді бас тартуды көрсетеді.
5. Облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың) полиция департаменттерінің әкімшілік полиция басқармалары көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу қағидаларына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету бойынша шаралар қабылдайды. Аталған Қағидалар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10056 болып тіркелген).

6) Продавец вводит ИИН покупателя (физическое лицо) и ПЭП проводит проверку по сведениям ГБД ФЛ;
7) Запрос в ГБД ФЛ для получения актуального статуса покупателя и его персональных данных. При отсутствии сведений – выведение уведомления о необходимости ввода корректного ИИН, при наличии сведений – переход к следующему шагу;
8) ПЭП направляет запрос в системы электронного подписания для получения данных о договорах купли-продажи. При отсутствии сведений – выведение уведомления о невозможности оказания услуги, при наличии сведений – переход к следующему шагу;
9) Продавец подписывает заявку с помощью ЭЦП;
10) Покупатель получает уведомление в личном кабинете ПЭП о поступлении заявки на первичную регистрацию транспортного средства и согласовывает заявку после чего переходит к заполнению данных;
11) ПЭП осуществляет запрос в ГБД ФЛ для получения актуального статуса покупателя и его персональных данных. При отсутствии сведений – выведение уведомления о невозможности оказания услуги, при наличии сведений – переход к следующему шагу;
12) ПЭП производит проверку по системе электронных паспортов транспортных средств. При отсутствии сведений – выведение уведомления о невозможности оказания услуги, при наличии сведений – переход к следующему шагу;
13) ПЭП направляет запрос в системы электронного подписания для получения данных о договорах купли-продажи. При отсутствии сведений – выведение уведомления о невозможности оказания услуги, при наличии сведений – переход к следующему шагу;
14) ПЭП направляет запрос в ЕРАП для проверки наличия у покупателя административных штрафов. При наличии неоплаченных штрафов – выведение уведомления о необходимости оплаты и повторной подачи, при отсутствии неоплаченных штрафов – переход к следующему шагу;
15) Покупатель выбирает из перечня желаемый ЦОН для получения готовых документов и указывает желаемый тип ГРНЗ;
16) ПЭП направляет запрос в БМГ для получения зарегистрированного номера. При отсутствии зарегистрированного номера – ввод покупателем номера и переход к следующему шагу, при получении номера – переход к следующему шагу;
17) Покупатель оплачивает необходимые пошлины и сборы посредством ПШЭП;
18) Покупатель подписывает заявку с помощью ЭЦП;
19) После обработки заявки ПЭП отображает уведомление об успешном оказании услуги либо мотивированный отказ.
5. Управления административной полиции Департаментов полиции областей (городов республиканского значения) принимают меры по оказанию государственных услуг в соответствии Правилами государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 862 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 10056).

6. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің "Ақпараттық-өндірістік орталық" республикалық мемлекеттік кәсіпорны көлік құралдарын тіркеу куәліктерін уақтылы басып шығару бойынша шаралар қабылдайды.
.
2 тарау. Көрсетілетін қызметті алушы мен Мемлекеттік корпорацияның өзара әрекет ету тәртібі
7. Қызметтің сәтті көрсетілгені туралы хабарламаны алғаннан кейін Сатып алушы ресепшнге дайын құжаттарды (КҚТК және МТНБ) алу үшін таңдалған ХҚКО-ға жүгінеді.
8. Сатып алушы ХҚКО қызметкеріне жеке басын куәландыратын құжатты немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты ұсынады, ал ХҚКО қызметкері дайын құжаттарды беру үшін электрондық кезек талонын береді.
9. Сатып алушы Беру секторының қызметкеріне жеке басын куәландыратын құжатты немесе цифрлық құжаттар сервисінен өтінім нөмірі көрсетілген электрондық құжатты ұсынады.
10. Беру секторының қызметкері ЭҮП-тен келіп түскен өтінімге сәйкес КҚТК және МТНБ береді.

6. Республиканское государственное предприятие "Информационно-производственный центр" Министерства внутренних дел Республики Казахстан принимает меры по своевременной распечатке свидетельств о регистрации транспортных средств.
Глава 2. Порядок взаимодействия услугополучателя и Государственной корпорации
7. После получения уведомления об успешном оказании услуги покупатель обращается в выбранный ЦОН для получения готовых документов (СРТС и ГРНЗ) на ресепшн.
8. Покупатель предъявляет работнику ЦОНа документ, удостоверяющий личность или электронный документ из сервиса цифровых документов и работник ЦОНа выдает талон электронной очереди на выдачу готовых документов.
9. Покупатель предъявляет работнику сектора выдачи документ, удостоверяющий личность или электронный документов из сервиса цифровых документов с номером заявки из ПЭП.
10. Работник сектора выдачи осуществляет выдачу СРТС и ГРНЗ в соответствии с заявкой, поступившей из ПЭП.