"Жүргізуші куәліктерін беру" мемлекеттік қызметін алғаш рет жүргізуші куәлігін алу үшін онлайн форматта өтінім беру және "электрондық үкімет" порталы және басқа да ақпараттандыру обьектілері арқылы жүргізуші куәлігін ауыстыруды тек онлайн форматқа көшіру бөлігінде көрсету бойынша пилоттық жобаны өткізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 6 қазандағы № 751 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2025 жылғы 7 қазандағы № 504 бірлескен бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 6-тармақтан қараңыз.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету процесін тұрақты жетілдіру, тиімділігін арттыру мақсатында және 2024 жылғы 14 қазандағы № 5 Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия отырысы хаттамасының 1-тармағының 3) тармақшасын орындау шеңберінде БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Жүргізуші куәліктерін беру" мемлекеттік қызметін алғаш рет жүргізуші куәлігін алу үшін онлайн форматта өтінім беру және "электрондық үкімет" порталы және басқа да ақпараттандыру обьектілері арқылы жүргізуші куәлігін ауыстыруды тек онлайн форматқа көшіру бөлігінде көрсету бойынша пилоттық жобаны іске асырсын.
2. Осы бірлескен бұйрыққа қосымшаға сәйкес пилоттық жобаны іске асыру Алгоритмін бекітсін.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – КЕАҚ):
1) "электрондық үкімет" порталы, EgovMobile, "ХҚКО" мобильдік қосымшасы, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктердің ақпараттық жүйелері және "Ақпараттандыру туралы", "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының заңдарының, "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы №832 қаулысының талаптарына сәйкес дербес деректерді қорғауды және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді есепке ала отырып, "Автомектеп" ақпараттық жүйесіне қосылған көлік құралдарының жүргізушілерін даярлау жөніндегі кәсіби бірлестіктер арқылы алғаш рет жүргізуші куәлігін алу үшін өтінім беру бойынша қызметті іске асыруды қамтамасыз етсін.
2) КЕАҚ филиалдары арқылы алғаш рет жүргізуші куәлігін алуға және оларды ауыстыруға (шетелдік жүргізуші куәлігін ұлттық куәлікке ауыстыруды қоспағанда) өтінімдерді қабылдауды алып тастасын.

О проведении пилотного проекта по оказанию государственной услуги "Выдача водительских удостоверений" в части подачи заявки на получение водительского удостоверения впервые в онлайн формате и перевода исключительно в онлайн формат замены водительских удостоверений посредством портала "электронного правительства" и других объектов информатизации
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 октября 2025 года № 751 и Заместителя Премьер–Министра - Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 7 октября 2025 года № 504
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 6.
В соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" в целях постоянного совершенствования процесса, повышения эффективности оказания государственных услуг и в рамках исполнения подпункта 3) пункта 1 Протокола заседания Межведомственной комиссии по вопросам оказания государственных услуг от 14 октября 2024 года № 5, ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Реализовать пилотный проект по оказанию государственной услуги "Выдача водительских удостоверений" в части подачи заявки на получение водительского удостоверения впервые в онлайн формате и перевода исключительно в онлайн формат замены водительских удостоверений посредством портала "электронного правительства" и других объектов информатизации.
2. Утвердить Алгоритм реализации пилотного проекта согласно приложению к настоящему совместному приказу.
3. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Некоммерческому акционерному обществу "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – НАО):
1) обеспечить реализацию услуги по подаче заявлений на получение водительского удостоверения впервые посредством портала "электронного правительства", мобильных приложений EgovMobile, "ЦОН", а также информационных систем банков второго уровня и профессиональных объединений по подготовке водителей транспортных средств, подключенных к информационной системе "Автошкола", с учетом обеспечения информационной безопасности и защиты персональных данных согласно требованиям законов Республики Казахстан "Об информатизации", "О персональных данных и их защите", постановления Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832 "Об утверждении Единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности";
2) исключить прием заявлений на получение водительских удостоверений впервые и на их замену через филиалы НАО (за исключением замены иностранного водительского удостоверения на национальное).

4. "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы алғаш рет жүргізуші куәлігін беру қызметінің төлқұжатын "электрондық үкімет" порталында және "ХҚКО" мобильдік қосымшасында қызметке сілтеме бере отырып, EgovMobile мобильдік қосымшасында орналастыру бойынша шара қолдансын.
5. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетіне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте осы бірлескен бұйрық бекітілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік және орыс тілдеріндегі көшірмесін Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институтына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды қамтамасыз етсін.
6. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2026 жылғы 1 қыркүйекке айына дейін қолданыста болады.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
____________ Е. Саденов
Қазақстан Республикасы
Премьер- Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және цифрлық
даму министрі
_______ Ж. Мадиев
Алғаш рет жүргізуші куәлігін алу үшін онлайн форматта өтінім беру және ақпараттандыру обьектілері арқылы жүргізуші куәлігін ауыстыруды тек онлайн форматқа көшіру бойынша пилоттық жобаны іске асыру алгоритмі
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Алгоритм "Жүргізуші куәліктерін беру" мемлекеттік қызметін көрсету барысында алғаш рет жүргізуші куәлігін алу үшін "электрондық үкімет" порталы, EgovMobile, "ХҚКО" мобильдік қосымшалары, екінші деңгейдегі банктердің ақпараттық жүйелері және "Автомектеп" ААЖ-ға қосылған көлік құралдарының жүргізушілерін даярлау жөніндегі кәсіби бірлестіктердің сервистері (бұдан әрі – ақпараттандыру объектілері) арқылы өтінімдерді қабылдау тәртібін айқындайды.
2. Осы Алгоритмде мынадай қысқартулар қолданылады:
1) СО ААЖ – Ішкі істер министрлігі Әкімшілік полиция комитетінің "Сервис орталығы" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі;
2) ЖЖҚ – "ЖЖҚ" бағдарламалық қамтамасыз етуі;
3) ДМ АЖ –Денсаулық сақтау министрлігінің ақпараттық жүйесі;
4) "Автомектеп" ААЖ – көлік құралдарының жүргізушілерін даярлайтын оқу ұйымдары мен оқитын адамдарды есепке алу бойынша автоматтандырылған ақпараттық жүйесі;
5) "ДНЭТ" АЖ – "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі;
6) ӘПБ – Полиция департаментінің Әкімшілік полиция басқармасы;

4. Акционерному обществу "Национальные информационные технологии" принять меры по размещению паспорта услуги по выдаче водительских удостоверений впервые на портале "электронного правительства" и в мобильном приложении EgovMobile со ссылкой на услугу в мобильном приложении "ЦОН".
5. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня утверждения настоящего совместного приказа направление его копии на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан
6. Настоящий совместный приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и действует по 1 сентября 2026 года.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
______________ Е. Саденов
Заместитель Премьер – Министра
- Министр искусственного интеллекта и
цифрового развития Республики Казахстан
________________ Ж. Мадиев
Алгоритм пилотного проекта по подаче заявки на получение водительского удостоверения впервые в онлайн формате и перевода исключительно в онлайн формат замены водительских удостоверений посредством объектов информатизации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Алгоритм определяет порядок реализации пилотного проекта в части подачи заявлений на получение водительского удостоверения впервые при оказании государственной услуги "Выдача водительских удостоверений" посредством портала "электронного правительства", мобильных приложений EgovMobile, "ЦОН", сервисов информационных систем банков второго уровня и профессиональных объединений по подготовке водителей транспортных средств, подключенных к АИС "Автошкола" (далее – объекты информатизации).
2. В настоящем Алгоритме используются следующие сокращения:
1) АИС СЦ – автоматизированная информационная система "Сервисный центр" Комитета административной полиции Министерства внутренних дел;
2) ПДД – программное обеспечение "ПДД";
3) ИС МЗ – информационная система Министерства здравоохранения;
4) АИС "Автошкола" – автоматизированная информационная система по учету учебных организаций по подготовке водителей транспортных средств и обучаемых лиц;
5) ИС "ЭРДБ" – информационная система "Электронный регистр диспансерных больных";
6) УАП – Управление административной полиции Департамента полиции;

7) ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
3. Ақпараттандыру объектілері арқылы алғаш рет жүргізуші куәлігін беру процесі мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) ақпараттандыру объектілерінің тиісті сервистері арқылы қызметті таңдау;
2) "электрондық үкімет" порталында немесе EgovMobile мобильдік қосымшасында қызметті таңдаған жағдайда сілтеме бойынша өту;
3) "ХҚКО" мобильдік қосымшасында не өзге де ақпараттандыру объектілерінің тиісті сервистері арқылы авторизациядан өту;
4) Дербес деректерге қол жеткізуді бақылау мемлекеттік бақылау сервисіне сұрау салу. Оң нәтиже болған жағдайда келесі қадамға өту;
5) СО ААЖ жүргізуші куәлігінің бар-жоғы туралы ақпаратқа сұрау салу. Егер жүргізуші куәлігі болса – қызметті көрсету мүмкін еместігі туралы хабарлама шығару, болмаған жағдайда – келесі қадамға өту;
6) ӘІБТ-ға Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 608-бабының алтыншы, жетінші бөліктерінде немесе 613-бабының тоғызыншы, оныншы бөліктерінде көзделген тәртіппен әкімшілік жауапкершілікке тартылуына байланысты емтихан тапсыруға шектеулер бар-жоғы туралы ақпаратқа сұрау салу. Шектеулер болған жағдайда – қызметті көрсету мүмкін еместігі туралы хабарлама шығару, шектеулер болмаған жағдайда – келесі қадамға өту;
7) ДСМ АЖ-ға 073/у нысаны бойынша медициналық анықтамаға сұрау салу. Медициналық анықтама болған жағдайда – келесі қадамға өту, анықтама болмаған жағдайда – қызметті көрсету мүмкін еместігі туралы хабарлама шығару;
8) "ДНЭТ" АЖ-ға нарко-, психоесептер бойынша мәліметтерге сұрау салу. Егер есептер туралы ақпарат бар болса – қызметті көрсету мүмкін еместігі туралы хабарлама шығару, ақпарат болмаған жағдайда – келесі қадамға өту;
9) "Автомектеп" ААЖ-ға автомектепті аяқтағаны туралы куәліктің бар-жоғы туралы ақпаратқа сұрау салу. Автомектепті аяқтағаны туралы куәлік болған жағдайда – келесі қадамға өту, куәлік болмаған жағдайда – қызметті көрсету мүмкін еместігі туралы хабарлама шығару;
10) ЖЖҚ-ға емтихан тапсыруға әрекеттер саны туралы сұрау салу. Егер әрекеттер болса – келесі қадамға өту, куәлік болмаған жағдайда – қызметті көрсету мүмкін еместігі туралы хабарлама шығару;
11) өтініш жолдарын қызмет алушының толтыруы;
12) өтінімге нөмір беру;
13) теориялық емтихан тапсыру үшін күн мен уақытты брондау. Сәтті тапсырған жағдайда – келесі қадамға өту, теріс нәтиже болған жағдайда – қызметті аяқтау және жаңа өтінім беру қажеттігі туралы хабарлама шығару;
14) практикалық емтихан тапсыру үшін күн мен уақытты брондау. Сәтті тапсырған жағдайда – келесі қадамға өту, теріс нәтиже болған жағдайда – қызметті аяқтау және жаңа өтінім беру қажеттігі туралы хабарлама шығару;

7) ЭЦП – электронная цифровая подпись.
3. Процесс выдачи водительского удостоверения впервые посредством объектов информатизации включает следующие этапы:
1) выбор услуги посредством соответствующих сервисов объектов информатизации;
2) переход по ссылке в случае выбора услуги на портале "электронного правительства" или в мобильном приложении EgovMobile;
3) авторизация или регистрация в мобильном приложении "ЦОН", либо через соответствующие сервисы иных объектов информатизации;
4) запрос в Государственный сервис контроля доступа к персональным данным. При положительном результате переход к следующему шагу;
5) запрос в АИС СЦ информации о наличии водительского удостоверения. При наличии водительского удостоверения выведение уведомления о невозможности оказания услуги, при отсутствии – переход к следующему шагу;
6) запрос в ЕРАП информации о наличии ограничений к сдаче экзаменов в связи с привлечением к административной ответственности в порядке, предусмотренном частями шестой, седьмой статьи 608 или частями девятой, десятой статьи 613 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях. При наличии ограничений – выведение уведомления о невозможности оказания услуги, при отсутствии – переход к следующему шагу;
7) запрос в ИС МЗ справки по форме 073/у. При наличии медицинской справки переход к следующему шагу, при отсутствии – выведение уведомления о невозможности оказания услуги;
8) запрос в ИС "ЭРДБ" сведений по нарко-, психоучетам. При наличии информации о наличии учетов – выведение уведомления о невозможности оказания услуги, при отсутствии сведений – переход к следующему шагу;
9) запрос в АИС "Автошкола" информации о наличии свидетельства об окончании автошколы. При наличии свидетельства об окончании автошколы переход к следующему шагу, при отсутствии – выведение уведомления о невозможности оказания услуги;
10) запрос в ПДД количества попыток для сдачи экзаменов. При наличии попыток переход к следующему шагу, при отсутствии попыток выведение уведомления о невозможности оказания услуги;
11) заполнение услугополучателем полей заявления;
12) присвоение номера заявки;
13) бронирование даты и времени для прохождения теоретического экзамена. При успешной сдаче – переход к следующему шагу, при отрицательном результате завершение услуги и выведение уведомления о необходимости подачи нового запроса;
14) бронирование даты и времени для прохождения практического экзамена. При успешной сдаче – переход к следующему шагу, при отрицательном результате завершение услуги и выведение уведомления о необходимости подачи нового запроса;

15) жүргізуші куәлігін беру, жүргізуші куәлігін беру туралы өтінім рәсімдеумен ХҚКО операторында суретке түсу үшін мемлекеттік бажды төлеу;
16) өтінішті уәкілетті ӘПБ қызметкерінің қарауы. Оң нәтиже болған жағдайда – келесі қадамға өту, теріс нәтиже болған жағдайда – бас тарту туралы хабарлама шығару;
17) жүргізуші куәлігін басып шығару;
18) Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің ХҚКО-да жүргізуші куәлігін беруі.
4. ӘПБ қызметтердің уақтылы көрсетілуін бақылауды жүзеге асыру жөнінде шаралар қабылдайды.
5. Жүргізуші куәліктерін басып шығару Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің "Ақпараттық-өндірістік орталық" республикалық мемлекеттік кәсіпорны жүргізуші куәліктерін уақтылы басып шығару жөнінде шаралар қабылдайды.
2-бөлім. Қызмет алушы мен Мемлекеттік корпорацияның өзара іс-қимылының тәртібі
6. Жүргізуші куәліктерін беру кезінде қызмет алушы мен "Мемлекеттік корпорацияның" өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркелімінде № 10056 болып тіркелген) Емтихандарды қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Бұл ретте "Мемлекеттік корпорация" филиалдары арқылы алғаш рет жүргізуші куәлігін алғаш рет алу және оны ауыстыру үшін өтініштер қабылданбайды.

15) оплата государственной пошлины за выдачу водительского удостоверения, фотографирование у оператора ЦОН с оформлением заявки на выдачу водительского удостоверения;
16) рассмотрение заявления уполномоченным сотрудником УАП. При положительном результате – переход на следующий шаг, при отрицательном – выдача уведомления об отказе;
17) распечатка водительского удостоверения;
18) выдача водительского удостоверения в ЦОН работниками Государственной корпорации.
4. УАП принимает меры по осуществлению контроля за своевременным оказанием услуг.
5. Республиканское государственное предприятие "Информационно-производственный центр" Министерства внутренних дел Республики Казахстан принимает меры по своевременной распечатке водительских удостоверений.
Глава 2. Порядок взаимодействия услугополучателя и Государственной корпорации
1. Порядок взаимодействия услугополучателя и Государственной корпорации при выдаче водительских удостоверений осуществляется в соответствии с Правилами приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 862 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10056).
При этом, прием заявлений на получение водительских удостоверений впервые и на их замену через филиалы Государственной корпорации не осуществляется.