"Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2024 жылғы 16 қыркүйектегі № 301 қаулысы.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 2-тармағына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабы 7) тармағына және "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тіліндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Солтүстік Қазақстан облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін жолдауды;
2) осы қаулыны ресми жариялағаннан кейін Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Солтүстік Қазақстан облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысының әкімі Ғ. Нұрмұхамбетов
Солтүстік Қазақстан
облысы әкімдігінің
2024 жылғы "16" қыркүйек
№ 301 қаулысына
қосымша
"Солтүстiк Қазақстан облысы әкімдігінің iшкi саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің ЕРЕЖЕСІ
Петропавл қаласы 2024 жыл
1. Жалпы ережелер
1. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкімдігінің iшкi саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi iшкi саясат, бұқаралық ақпарат құралдары, кiтап шығару, полиграфия, шетелдік басылымдарының таралуын бақылау саласында, сондай-ақ Солтүстік Қазақстан облысы аумағында мемлекеттік жастар саясатын іске асыру саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

Об утверждении Положения о коммунальном государственном учреждении "Управлениe внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области"
Постановление акимата Северо-Казахстанской области от 16 сентября 2024 года № 301.
В соответствии с пунктом 2) статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 7) статьи 17 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и постановлением Правительства Республика Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о коммунальном государственном учреждении "Управлениe внутренней политики акимата Северо-Казахста нской области" согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Коммунальному государственному учреждению "Управлениe внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" в установленном законадательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течении пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Северо-Казахстанской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Северо-Казахстанской области после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима Северо-Казахстанской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким Северо-Казахстанской области Г. Нурмухамбетов
Приложение
к постановлению акимата
Северо-Казахстанской области
от "16" сентября 2024 года
№301
ПОЛОЖЕНИЕ коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области"
город Петропавловск 2024 год
1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере внутренней политики, средств массовой информации, книгоиздания, полиграфии, контроля за распространением зарубежных изданий, а так же в сфере реализации государственнной молодежной политики на территории Северо-Казахстанской области.

2. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкімдігінің iшкi саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Үкiметiнiң актілеріне, өзге де нормативтiк құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкімдігінің iшкi саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi мемлекеттiк мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғасы болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі және мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкімдігінің iшкi саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкімдігінің iшкi саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкімдігінің iшкi саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрығымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкімдігінің iшкi саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі. Басқарма "2024-2029 жылдарға арналған Қызылжар жастары" әлеуметтік бағдарламаны жүзеге асыру бойынша уәкілетті орган болып табылады.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: индексі 150011, Солтүстік Қазақстан облысы, Петропавл қаласы, Қазақстан Конституциясы көшесi, 58.
Мемлекеттік органның толық атауы:
мемлекеттiк тiлде - "Солтүстiк Қазақстан облысы әкімдігінің iшкi саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
орыс тiлiнде - коммунальное государственное учреждение "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области".
9. Осы Ереже "Солтүстiк Қазақстан облысы әкімдігінің iшкi саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің құрылтай құжаты болып табылады.
10. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкімдігінің iшкi саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің қызметін каржыландыру облыс бюджетінен жүзеге асырылады.

2. Коммунальное государственное учреждение "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Коммунальное государственное учреждение "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства.
4. Коммунальное государственное учреждение "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Коммунальное государственное учреждение "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Коммунальное государственное учреждение "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" по вопросам своей компетенции в установленном законом порядке принимает решения, оформляемые приказом руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности коммунальное государственное учреждение "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" утверждаются в соответствии с действующим законодательством. Управление является уполномоченным органом по реализации социальной программы "Қызылжар жастары на 2024-2029 годы".
8. Местонахождение юридического лица: индекс 150011, Северо-Казахстанская область, город Петропавловск, улица Конституции Казахстана, 58.
Полное наименование государственного органа:
на государственном языке - "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
на русском языке - коммунальное государственное учреждение "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области".
9. Настоящее Положение является учредительным документом Коммунальное государственное учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области".
10. Финансирование деятельности коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" осуществляется из областного бюджета.

11. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкімдігінің iшкi саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiне кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
"Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің жұмыс тәртібі ішкі тәртіпке сәйкес айқындалады.
Егер "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. "Солтүстiк Қазақстан облысы әкімдігінің iшкi саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнің міндеттері мен өкілеттіктері
12. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің міндеті: мемлекет алдында тұрған стратегиялық міндеттерді бірыңғай түсіну, мемлекеттілікті нығайту және әлеуметтік оптимизмді қалыптастыру, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын сақтауды қамтамасыз ету, сондай-ақ өңірде жастардың құқықтары мен бостандықтарын сақтауды қамтамасыз етуге бағытталған мемлекеттік жастар саясатын тиімді іске асыру негізінде Солтүстік Қазақстан облысының тұрғындарын шоғырландыруға бағытталған ішкі саясат саласындағы мемлекеттік саясатты тиімді іске асыру, жастардың еңбек және жұмыспен қамту саласында кепілдіктерді қамтамасыз ету, жастардың кәсіби, рухани және дене бітімі дамуына жағдай жасау, жастар және балалар бірлестіктерін дамытуға жәрдемдесу.
"Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің міндеттері:
1) өңірдегі ішкі саяси тұрақтылықты, халық бірлігін және қоғамды топтастыруды қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) әлеуметтік-экономикалық, мәдени және қоғамдық-саяси салалардағы мемлекеттік саясаттың негізгі басымдықтарын іске асыру бойынша өңірдің жергілікті атқарушы органдарының қызметін үйлестіру;
3) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің, облыс әкімінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын қамтамасыз ету;
4) өңірде Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясының негізгі басымдықтарын, Президенттің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын мемлекеттік және салалық бағдарламаларды және басқа да стратегиялық құжаттарды түсіндіруді және насихаттауды қамтамасыз ету;

11. Коммунальному государственному учреждению "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Управления.
Режим работы в коммунальном государственном учреждении "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" определяется в соответствии с внутренним распорядком.
Если коммунальному государственному учреждению "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Задачи и полномочия коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области"
12. Задача коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области": эффективная реализация государственной политики в сфере внутренней политики, направленной на консолидацию жителей Северо-Казахстанской области на основе единого понимания стоящих перед государством стратегических задач, укрепление государственности и формирование социального оптимизма, обеспечение соблюдения прав и свобод граждан, а также эффективная реализация государственной молодежной политики в регионе, направленная на обеспечение соблюдений прав и свобод молодежи, обеспечение гарантий в сфере труда и занятости молодежи, создание условий для профессионального, духовного и физического развития молодежи, содействие в развитии молодежных и детских объединений.
Задачи коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области":
1) реализация государственной политики по обеспечению внутриполитической стабильности, единства народа и консолидации общества в регионе;
2) координация деятельности местных исполнительных органов региона по реализации ключевых приоритетов государственной политики в социально-экономической, культурной и общественно-политической сферах;
3) обеспечение выполнения актов и поручений Президента и Правительства Республики Казахстан; акима области по вопросам, относящимся к компетенции коммунального государственного учреждению "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области";
4) обеспечение разъяснения и пропаганды в регионе основных приоритетов Стратегии развития Казахстана до 2050 года, ежегодных Посланий Президента народу Казахстана, государственных и отраслевых программ и других стратегических документов;

5) ішкі саясат саласындағы өңірлік маңызы бар бағдарламалық қүжаттарды әзірлеу және іске асыру жөніндегі жұмысты үйлестіру;
6) өңірде ішкі саясат саласындағы жұмысты ұйымдастыру бойынша практикалық ұсынымдар, Қазақстанды дамытудың ұзақ мерзімді басымдықтарын тиімді іске асыру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
7) өңірдегі ішкі саяси процестерді және олардың даму үрдістерін зерделеу мен талдауды қамтамасыз ету;
8) азаматтық қоғам институттарымен, өңір жұртшылығының өкілдерімен өзара іс-қимыл жасау;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес облыс аумағында мемлекеттік рәміздерді қолдану және орналастыру мониторингі;
10) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі жүйесінің басқа да құжаттарын іске асыру үшін жағдай жасау;
11) тұлғаның шығармашылық, рухани және физикалық мүмкіндіктерін дамыту, салауатты өмір салтының берік дағдыларын қалыптастыру және жастардың азаматтық-құқықтық және адамгершілік мәдениетін тәрбиелеу;
12) мәдениеттер мен дін диалогының жаңа нысандарын іздеу арқылы ішкі саяси тұрақтылық пен этносаралық келісімді одан әрі нығайту;
13) мемлекеттік жастар саясатын іске асыру бойынша ақпараттық-насихаттау және түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру;
14) жастар саясаты саласындағы жергілікті мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіру;
15) жастар ұйымдарының қызметіне мониторинг және талдау жүргізу;
16) Солтүстік Қазақстан облысы аумағында мемлекеттік жастар саясаты бойынша республикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу;
17) Солтүстік Қазақстан облысы аумағында мемлекеттік жастар саясаты бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
18) жастар ұйымдарына ұйымдастырушылық, консультативтік-әдістемелік және ақпараттық көмек көрсету;
19) ақпараттық деректер базасын қалыптастыру, жинақтау, қорыту және жіктеу жөніндегі қызметті жүзеге асыру (компьютерлік, мәтіндік);
20) жастар ұйымдарымен, саяси партиялар мен этно-мәдени бірлестіктердің жастар қанаттарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
13. Құқықтары мен міндеттері:
1) өз функцияларын орындау үшін мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардан, өзге де ұйымдар мен азаматтардан белгіленген тәртіппен қажетті ақпаратты сұратуға, "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құзыретіне жататын мәселелерді пысықтауға қатысуға мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың қызметкерлерін тартуға, тиісті ұсыныстарды әзірлеу үшін уақытша жұмыс топтарын құруға;

5) координация работы по разработке и реализации программных документов регионального значения в сфере внутренней политики;
6) выработка практических рекомендаций по организации в регионе работы в сфере внутренней политики, предложений по эффективной реализации долгосрочных приоритетов развития Казахстана;
7) обеспечение изучения и анализа внутриполитических процессов в регионе и тенденций их развития;
8) взаимодействие с институтами гражданского общества, представителями общественности региона;
9) мониторинг применения и размещения государственных символов на территории области в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) создание условий для реализации других документов системы коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области";
11) развитие творческих, духовных и физических возможностей личности, формирование прочных навыков здорового образа жизни и воспитание гражданско-правовой и нравственной культуры у молодежи;
12) дальнейшее укрепление внутриполитической стабильность и межэтического согласия путем поиска новых форм диалога культур и религий;
13) организация информационно-пропагандистской и разъяснительной работы по реализации государственной молодежной политики;
14) координация деятельности местных государственных органов в сфере молодежной политике;
15) проведения мониторинга и анализа деятельности молодежных организаций;
16) участие в организации и проведении республиканских мероприятий по государственной молодежной политики на территории Северо-Казахстанской области;
17) организация и проведение мероприятий по государственной молодежной политики на территории Северо-Казахстанской области;
18) оказание организационной, консультативной-методической и информационной помощи молодежным организациям;
19) осуществление деятельности по формированию, накоплению, обобщению и классификации информационной базы данных (компьютерной, текстовой);
20) осуществление взаимодействия с молодежными организациями, молодежными крыльями политических партий и этно-культурных объединений.
13. Права и обязанности:
1) запрашивать в установленном порядке от государственных органов и должностных лиц, иных организаций и граждан информацию, необходимую для выполнения своих функций, привлекать работников государственных органов и иных организаций к участию в проработке вопросов, относящихся к компетенции коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области", создавать временные рабочие группы для выработки соответствующих предложений;

2) облыс әкіміне ішкі және жастар саясаты саласындағы жергілікті атқарушы органдардың қызметін жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
3) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызмет саласына жататын мәселелер бойынша тапсырмалар беру, олардың орындалуын бақылау, сондай-ақ орталық және жергілікті атқарушы органдар өткізетін іс-шараларға қатысу;
4) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасауға;
5) аймақтық бағдарламаларды қаржыландыруды жүзеге асыру;
6) ведомстволық бағынысты мекемелерді құруға, құқықтық мирасқор ретінде ұстауға және олардың қызметін үйлестіруге;
7) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша лауазымды түлғалар мен мемлекеттік органдарға консультациялық-әдістемелік, ақпараттық, ұйымдастырушылық-техникалық және өзге де көмек көрсету;
8) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер және өзге де отырыстар өткізу;
9) қызмет бағыттары бойынша консультативтік-кеңесші органдар (жұмыс топтары, комиссиялар, кеңестер) құруға;
10) жеке қаржыландыру жоспарын бекіту;
11) жылдық қаржылық есептілікті бекітуге міндетті.
14. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өзіне жүктелген міндеттерге сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) ішкі саясаттың негізгі бағыттары бойынша, оның ішінде білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру және халықты қорғау, жұмыспен қамту, этносаралық келісім, мемлекеттік рәміздерді насихаттау, тіл, ақпараттық, мәдени, гендерлік және отбасылық-демографиялық салаларда мемлекеттік саясатты іске асыру мәселелері бойынша өңірдің жергілікті атқарушы органдарының қызметін ақпараттық-идеологиялық сүйемелдеу;
2) ішкі саяси тұрақтылықты, халық бірлігін және қоғамды топтастыруды қамтамасыз етуге бағытталған практикалық және өзге де шаралар кешенін іске асыру;
3) өңірдегі ірі қоғамдық маңызы бар іс-шараларды ақпараттық-талдамалық және ұйымдық-техникалық сүйемелдеу;
4) әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси және басқа да салалардағы жергілікті атқарушы органдардың қызметі туралы ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру, осы бағыттағы жұмысты жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;

2) вносить акиму области предложения по совершенствованию деятельности местных исполнительных органов в сфере внутренней и молодежной политики;
3) давать поручения по вопросам, относящимся к сфере деятельности коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области", контролировать их исполнение, а также участвовать в мероприятиях, проводимых центральными и местными исполнительными органами;
4) взаимодействия с правоохранительными и иными государственными органами по вопросам, отнесенными к его компетенции;
5) осуществлять финансирование региональных программ;
6) создавать, иметь в качестве правопреемника подведомственные учреждения и координировать их деятельность;
7) оказывать консультативно-методическую, информационную, организационно-техническую и иную помощь должностным лицам и государственным органам по вопросам, входящим в компетенцию коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области";
8) проводить совещания семинары, конференции, круглые столы и иные заседания по вопросам, входящим в компетенцию коммунального государственного учреждение "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области";
9) создавать консультативно-совещательные органы (рабочие группы, комиссии, советы) по направлениям деятельности;
10) утверждать индивидуальный план финансирования;
11) утверждать годовую финансовую отчетность.
14. Коммунальное государственное учреждение "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" в соответствии с возложенными на него задачами в установленном законодательстве Республики Казахстан порядке осуществляет следующие функции:
1) информационно-идеологическое сопровождение деятельности местных исполнительных органов региона по ключевым направлениям внутренней политики, в том числе по вопросам реализации государственной политики в области образования, здравоохранения, социального обеспечения и защиты населения, занятости, межэтнического согласия, пропаганды государственных символов, в языковой, информационной, культурной, гендерной и семейно-демографической сферах;
2) реализация комплекса практических и иных мер, направленных на обеспечение внутриполитической стабильности, единства народа и консолидации общества;
3) информационно-аналитическое и организационно-техническое сопровождение крупных общественно-значимых мероприятий в регионе;
4) организация информационно-разъяснительной работы о деятельности местных исполнительных органов в социально-экономической, общественно-политической и других сферах, выработка предложений по совершенствованию работы в данном направлении;

5) өңірде Президенттің Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауларын және басқа да стратегиялық құжаттарды түсіндіру бойынша республикалық және өңірлік маңызы бар ақпараттық топтардың (бұдан әрі - AT) қызметін ұйымдастыру, AT ақпараттық-әдістемелік қамтамасыз ету;
6) саяси партиялармен, үкіметтік емес ұйымдармен, этномәдени бірлестіктермен, құқық қорғау және басқа да қоғамдық ұйымдармен, кәсіптік одақтармен, бұқаралық ақпарат құралдарымен (бұдан әрі - БАҚ), ғылыми және шығармашылық қоғамдастықпен, қоғамдық пікір көшбасшыларымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
7) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша облыс әкімдігі жанындағы консультативтік-кеңесші органдар мен жұмыс топтарының қызметін қамтамасыз ету;
8) өңірдегі қоғамдық-саяси ахуалды талдау және болжау, оның ішінде саяси партиялардың, өзге де қоғамдық бірлестіктер мен ұйымдардың қызметіне мониторингті ұйымдастыру, әлеуметтік және саяси зерттеулер жүргізу;
9) өңірде мемлекеттік ақпараттық саясатты тиімді іске асыруды қамтамасыз ету, оның ішінде мемлекеттік ақпараттық тапсырысты орындау бойынша БАҚ қызметін әдістемелік қолдау және үйлестіру, заңнаманың сақталуы түрғысынан БАҚ қызметіне мониторинг жүргізу, телерадио хабарларын тарату саласындағы заңнаманың сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру, өңірлік және шетелдік БАҚ есепке алу;
10) әлеуметтік маңызы бар жобаларды орындауға арналған мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың тиімді іске асырылуын қамтамасыз ету, оның ішінде конкурстық рәсімдерді жүргізу және жобалардың іске асырылу барысына мониторинг жүргізу;
11) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша тұжырымдамалық құжаттарды әзірлеуге, облыс әкімі, әкімдігі актілерінің жобаларын дайындауға және сараптауға қатысу;
12) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жоғары тұрған мемлекеттік органдармен, Парламентпен, мәслихаттармен, облыс әкімі аппаратымен, облыстың Қазақстан халқы ассамблеясының хатшылығымен өзара іс-қимыл жасау;
13) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің кұзыретіне жататын мәселелер бойынша ақпараттық деректер базасын қалыптастыру, жинақтау, қорыту және жіктеу;
14) мемлекеттік рәміздер жөніндегі облыстық комиссияның жұмысын ұйымдастыру;

5) организация в регионе деятельности информационных групп (далее - ИГ) республиканского и регионального значения по разъяснению ежегодных Посланий Президента народу Казахстана и других стратегических документов, информационно-методическое обеспечение ИГ;
6) осуществление взаимодействия с политическими партиями, неправительственными организациями, этнокультурными объединениями, правозащитными и другими общественными организациями, профессиональными союзами, средствами массовой информации (далее – СМИ), научным и творческим сообществом, лидерами общественного мнения;
7) обеспечение деятельности консультативно-совещательных органов и рабочих групп, действующих при акимате области по вопросам, входящих в компетенцию коммунального государственного учреждение "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области";
8) анализ и прогнозирование общественно-политической ситуации в регионе, в том числе организация мониторинга деятельности политических партий, иных общественных объединений и организаций, проведение социологических и политологических исследований;
9) обеспечение эффективной реализации государственной информационной политики в регионе, в том числе методическая поддержка
и координация деятельности СМИ по выполнению государственного информационного заказа, мониторинг деятельности СМИ на предмет соблюдения законодательства, осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства в области телерадиовещания, учет региональных и иностранных СМИ;
10) обеспечение эффективной реализации государственного социального заказа на выполнение социально значимых проектов, в том числе проведение конкурсных процедур и мониторинг хода реализации проектов;
11) участие в разработке концептуальных документов, подготовке и экспертизе проектов актов акима, акимата области по вопросам, входящим в компетенцию коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области";
12) взаимодействие с вышестоящими государственными органами, Парламентом, маслихатами, аппаратом акима области, секретариатом Ассамблеи народа Казахстана области по вопросам, входящим в компетенцию коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области";
13) формирование, накопление, обобщение и классификация информационной базы данных по вопросам, относящимся к компетенции коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области";
14) организация работы областной комиссии по государственным символам;

15) мемлекеттік жастар саясатын іске асыру;
16) мемлекеттік жастар саясатын іске асыру жөніндегі мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеу және облыс мәслихатының бекітуіне енгізу;
17) Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігі жанындағы жастар саясаты мәселелері жөніндегі консультативтік-кеңесші органдардың қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етуді қамтамасыз ету;
18) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыруды және іске асыруды жүзеге асыру;
19) білім беру және тәрбиелеу жүйесінің ұйымдарына мемлекеттік жастар саясаты саласында қажетті әдістемелік және консультациялық көмек көрсету;
20) жастар саясаты саласында бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің функцияларын жүзеге асыру;
21) 2024-2029 жылдарға арналған "Қызылжар жастары" әлеуметтік бағдарламасы комиссиясының және жұмыс топтарының қызметін қамтамасыз ету;
22) ішкі саясат саласындағы мемлекеттік саясатты айқындайтын тұжырымдамаларды, бағдарламаларды әзірлеуге және іске асыруға, этносаралық және конфессияаралық қатынастар мәселелеріне, Қазақстан Республикасында адамның құқықтары мен бостандықтарын қамтамасыз ету мен сақтауға, Басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасында мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыруға қатысу;
23) жетекшілік ететін салада пайдаланылатын ақпараттық жүйелерді бақылау және толтыру;
24) телерадио хабарларын тарату саласында лицензиясы жоқ және Қазақстан Республикасының аумағында өзінің спутниктік хабар тарату жүйелері жоқ телерадио хабарларын тарату операторларының теле, радио сигналын жеке қабылдауға арналған жабдыққа және телерадио хабарларын тарату операторларының қызметтеріне шартты қол жеткізу карталарын таратуға тыйым салу жөніндегі талаптардың сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
25) облыс аумағында пайдаланылатын (орнатылатын, орналастырылатын) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы мен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасына қойылатын ұлттық стандарт талаптарының сақталуын тексеруді жүзеге асыру, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасау және "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 729-бабы 1-тармағына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерістер енгізілді – Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 30.06.2026 № 173 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
3. Алқалы органдардың мемлекеттік органының бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері

15) реализация государственной молодежной политики;
16) разработка и внесение на утверждение маслихата области документов системы государственного планирования по реализации государственнной молодежной политики;
17) обеспечение информационно-аналитического, организационно- технического и финансового обеспечения деятельности консультативно-совещательных органов по вопросам молодженой политики при акимате Северо-Казахстанской области;
18) осуществление формирования и реализации государственного социального заказа в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
19) оказание организациям системы образования и воспитания необходимом методической и консультативной помощи в сфере государственной молодежной политики;
20) осуществление функций администратора бюджетных программ в сфере молодежной политики;
21) обеспечение деятельности комиссий и рабочих групп социальной программы "Қызылжар жастары на 2024-2029 годы";
22) участие в разработке и реализации концепций, программ, определяющих государственную политику во внутриполитической сфере, в вопросах межэтнических и межконфессиональных отношений, обеспечения и соблюдения прав и свобод человека в Республике Казахстан, реализация документов Системы государственного планирования в Республике Казахстан по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
23) контролирует и заполняет информационные системы, используемые в курируемой сфере;
24) осуществление государственного контроля за соблюдением требования по запрету распространения карт условного доступа к услугам операторов телерадиовещания и оборудования, предназначенного для индивидуального приема теле-, радиосигнала операторов телерадиовещания, не имеющих лицензию в сфере телерадиовещания и не обладающих собственными спутниковыми системами вещания на территории Республики Казахстан;
25) осуществление проверки по соблюдению требования национальных стандартов, предъявляемых к Государственному Флагу Республики Казахстан и Государственному Гербу Республики Казахстан по использованию (установлению, размещению) на территории области, составление протоколов об административных правонарушениях и рассмотрение в соответствии с пунктом 1 статьи 729 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" дел об административных правонарушениях.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенным постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 30.06.2026 № 173 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. Cтатус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов

15. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы жүзеге асырады.
16. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
17. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының заңнамада белгіленген тәртіппен "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын орынбасарлары болады.
18. Бірінші басшы "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің жұмысын ұйымдастырады, басқарады және мыналарға жеке жауапты болады:
"Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуы үшін;
өз функцияларын жүзеге асырғаны үшін.
Осы мақсатта "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы:
1) өз орынбасарларының және "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымдық бөлімшелер басшыларының міндеттері мен өкілеттіліктерін белгілейді;
2) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін қызметтеріне тағайындайды және босатады;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін көтермелеуді жүзеге асырады;
4) заңнамада белгіленген тәртіппен "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолданады;
5) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, нұсқаулар береді, қызметтік құжаттамаға қол қояды;

15. Руководство коммунальным государственным учреждением "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" осуществляется первым руководителем коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области", который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на коммунальное государственное учреждение "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" задач и осуществление им своих функций.
16. Первый руководитель коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" назначается на должность и освобождается от должности акимом Северо-Казахстанской области в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Первый руководитель коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности первым руководителем коммунального государственного
учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" в установленном законодательством порядке.
18. Полномочия первого руководителя коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" организует, руководит работой и несет персональную ответственность:
за выполнение возложенных на коммунальное государственное учреждение "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" задач;
за осуществление им своих функций.
В этих целях руководитель коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области":
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей и руководителей структурных подразделений коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области";
2) назначает и освобождает от должностей работников коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области";
3) в установленном законодательством порядке осуществляет поощрение сотрудников коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области";
4) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области";
5) в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, подписывает служебную документацию;

6) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
7) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін ұсынады;
8) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілерді, бағдарламалар жобаларын және басқа да құжаттарды әзірлеу барысын бақылайды;
9) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша есептік материалдарды дайындау бойынша жұмысты бақылайды;
10) ерлер мен әйелдердің тең құқықтарының және тең мүмкіндіктерінің мемлекеттік кепілдіктері туралы заңнаманың сақталуын қамтамасыз етеді;
11) "Солтүстік Қазақстан облысы экімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуына дербес жауапты болады;
12) белгіленген тәртіппен қаржы-экономикалық және шаруашылық қызмет мәселелерін шешеді, бюджет қаражатының ұтымды және мақсатты орындалуын бақылайды;
13) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметінде заңдылықтың, шарттық және қаржылық тәртіптің сақталуын қамтамасыз етеді.
"Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
"Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің жұмыс тәртібі ішкі тәртіпке сәйкес анықталады. Өндірістік қажеттілік жағдайында жұмыс режимін "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің басшысы өзгертуі мүмкін.
4. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің мүлкі
19. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар.
"Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған құрылтайшы берген мүлік есебінен қалыптастырылады және негізгі қорлар мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүліктен және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден тұрады.

6) утверждает положения о структурных подразделениях коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области";
7) представляет коммунальное государственное учреждение "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" в государственных органах и иных организациях;
8) контролирует ход разработки нормативных правовых актов, проектов программ и других документов по вопросам, входящим в компетенцию коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области";
9) контролирует работу по подготовке отчетных материалов по вопросам, входящим в компетенцию коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области";
10) обеспечивает соблюдение законодательства о государственных гарантиях равных прав и равных возможностей мужчин и женщин;
11) несет персональную ответственность за соблюдение антикоррупционного законодательства сотрудниками коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области";
12) в установленном порядке решает вопросы финансово-экономической и хозяйственной деятельности, контролирует рациональное и целевое исполнение бюджетных средств;
13) обеспечивает соблюдение законности, договорной и финансовой дисциплины в деятельности коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области";
Исполнение полномочий первого руководителя коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области"; в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Режим работы коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" определяется в соответствии с внутренним распорядком. В случае производственной необходимости режим работы может быть изменен руководителем коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области".
4. Имущество коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области"
19. Коммунальное государственное учреждение "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" формируется за счет имущества, переданного ему учредителем, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также имущества, приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

20. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату
22. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру (біріктіру, қосу, бөлу, бөліп шығару, қайта құру) және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Қоғамдық даму және ақпарат орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің ішкі саясат басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Қоғамдық келісім" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

20. Имущество, закрепленное за коммунальным государственным учреждением "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" относится к коммунальной собственности.
21. Коммунальное государственное учреждение "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области"
22. Реорганизация (слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование) и упразднение коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области":
1) Коммунальное государственное учреждение "Центр общественного развития и информации" коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области";
2) Коммунальное государственное учреждение "Қоғамдық келісім" коммунального государственного учреждения "Управление внутренней политики акимата Северо-Казахстанской области".