Алакөл ауданының Үшарал қаласы мен ауылдық округтерінің 2025-2027 жылдарға арналған бюджеттері туралы
Жетісу облысы Алакөл аудандық мәслихатының 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 44-1 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 26-тармағымен.
"Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 2-тармағына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес, Алакөл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Үшарал қаласының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 727 553мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 516 059мың теңге;
салықтық емес түсімдер 0 теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
трансферттер түсімі 211 494мың теңге, оның ішінде;
2) шығындар 811 933мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 0 теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 0 теңге;
4) қаржылық активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге:
қаржылық активтерді сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 84 380 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 84 380 мың теңге:
қарыздар түсімі 0 теңге;
қарыздарды өтеу 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 84 380 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облысы Алакөл аудандық мәслихатының 02.12.2025 № 56-1 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Қабанбай ауылдық округінің 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті тиісінше осы шешімнің 4, 5 және 6-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 135 885 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 116 210мың теңге;
салықтық емес түсімдер 0 теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
трансферттер түсімі 19 675мың теңге, оның ішінде;
2) шығындар 147 502мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 0 теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 0 теңге;
4) қаржылық активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге:
қаржылық активтерді сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 11 617 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 11 617 мың теңге:
қарыздар түсімі 0 теңге;
қарыздарды өтеу 0 теңге;

О бюджетах города Ушарал и сельских округов Алакольского района на 2025-2027 годы
Решение Алакольского районного маслихата области Жетісу от 30 декабря 2024 года № 44-1.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 26 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Бюджетного кодекса Республики Казахстан" и с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат Алакольского района РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет города Ушарал на 2025-2027 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы 727 553 тысячи тенге, в том числе:
налоговые поступления 516 059 тысяч тенге;
неналоговые поступления 0 тенге;
поступления от продажи основного капитала 0 тенге;
поступления трансфертов 211 494 тысячи тенге, в том числе;
2) затраты 811 933 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 0 тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 84 380 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 84 380 тысяч тенге:
поступление займов 0 тенге;
погашение займов 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств 84 380 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Алакольского районного маслихата области Жетісу от 02.12.2025 № 56-1 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Утвердить бюджет Кабанбайского сельского округа на 2025-2027 годы, согласно приложениям 4, 5 и 6 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы 135 885 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 116 210 тысяч тенге;
неналоговые поступления 0 тенге;
поступления от продажи основного капитала 0 тенге;
поступления трансфертов 19 675 тысяч тенге, в том числе;
2) затраты 147 502 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 0 тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 11 617 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 11 617 тысяч тенге:
поступление займов 0 тенге;
погашение займов 0 тенге;

бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 11 617 мың теңге.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облысы Алакөл аудандық мәслихатының 02.12.2025 № 56-1 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
3. Бескөл ауылдық округінің 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті тиісінше осы шешімнің 7, 8 және 9-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 264 353мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 101 926мың теңге;
салықтық емес түсімдер 0 теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
трансферттер түсімі 162 427мың теңге, оның ішінде;
2) шығындар 270 335мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 0 теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 0 теңге;
4) қаржылық активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге:
қаржылық активтерді сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 5 982 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 5 982 мың теңге:
қарыздар түсімі 0 теңге;
қарыздарды өтеу 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 5 982 мың теңге.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облысы Алакөл аудандық мәслихатының 02.12.2025 № 56-1 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
4. Достық ауылдық округінің 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті тиісінше осы шешімнің 10, 11 және 12-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 293 635мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 293 574мың теңге;
салықтық емес түсімдер 0 теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
трансферттер түсімі 61 мың теңге, оның ішінде;
2) шығындар 354 688мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 0 теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 0 теңге;
4) қаржылық активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге:
қаржылық активтерді сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 61 053 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 61 053 мың теңге:
қарыздар түсімі 0 мың теңге;
қарыздарды өтеу 0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 61 053 мың теңге.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облысы Алакөл аудандық мәслихатының 02.12.2025 № 56-1 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. Ырғайты ауылдық округінің 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті тиісінше осы шешімнің 13, 14 және 15-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:

используемые остатки бюджетных средств 11 617 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 2 в редакции решения Алакольского районного маслихата области Жетісу от 02.12.2025 № 56-1 (вводится в действие с 01.01.2025).
3. Утвердить бюджет Бескольского сельского округа на 2025-2027 годы, согласно приложениям 7, 8 и 9 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы 264 353 тысячи тенге, в том числе:
налоговые поступления 101 926 тысяч тенге;
неналоговые поступления 0 тенге;
поступления от продажи основного капитала 0 тенге;
поступления трансфертов 162 427 тысяч тенге, в том числе;
2) затраты 270 335 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 0 тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 5 982 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 5 982 тысячи тенге:
поступление займов 0 тенге;
погашение займов 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств 5 982 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 3 в редакции решения Алакольского районного маслихата области Жетісу от 02.12.2025 № 56-1 (вводится в действие с 01.01.2025).
4. Утвердить бюджет Достыкского сельского округа на 2025-2027 годы, согласно приложениям 10, 11 и 12 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы 293 635 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 293 574 тысячи тенге;
неналоговые поступления 0 тенге;
поступления от продажи основного капитала 0 тенге;
поступления трансфертов 61 тысяча тенге, в том числе;
2) затраты 354 688 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 0 тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 61 053 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 61 053 тысячи тенге:
поступление займов 0 тенге;
погашение займов 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств 61 053 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 4 в редакции решения Алакольского районного маслихата области Жетісу от 02.12.2025 № 56-1 (вводится в действие с 01.01.2025).
5. Утвердить бюджет Ыргайтинского сельского округа на 2025-2027 годы, согласно приложениям 13, 14 и 15 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облысы Алакөл аудандық мәслихатының 02.12.2025 № 56-1 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
25. 2025 жылға арналған Үшарал қаласы мен ауылдық округтердің бюджеттерінде 509 617 мың теңге сомасында аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көзделсін. Оның ішінде Үшарал қаласында 254 729 мың теңге, Бескөл ауылдық округінде 8 705 мың теңге, Достық ауылдық округінде 210 325 мың теңге, Ырғайты ауылдық округінде 35 858 мың теңге.

Сноска. Пункт 24 в редакции решения Алакольского районного маслихата области Жетісу от 02.12.2025 № 56-1 (вводится в действие с 01.01.2025).
25. Предусмотреть бюджетные изъятия в районный бюджет в сумме 509 617 тысяч тенге в бюджетах города Ушарал и сельских округов на 2025 год. Из них город Үшарал 254 729 тысяч тенге, Бескольский сельский округ 8 705 тысяч тенге, Достыкский сельский округ 210 325 тысяч тенге, Ыргайтинский сельский округ 35 858 тысяч тенге