Мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру және қайта атау туралы
Қостанай облысы Жангелдин ауданы әкімдігінің 2023 жылғы 28 желтоқсандағы № 183 қаулысы.
Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық Кодексінің 45, 46, 47-баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31-бабына және Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңының 130-бабына сәйкес, Жангелдин ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жангелдин ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мен "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемелеріне бөлу жолымен қайта ұйымдастырылсын.
2. "Жангелдин ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі болып қайта аталсын.
3. "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ережесі 1-қосымшаға және "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ережесі 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
4. Осы қаулының 3-қосымшасына сәйкес бөлу актісі бекітілсін.
5. Мекемелердің Ережелерiн бекiту және оларды әдiлет органдарында тiркеудi және қайта тiркеудi қамтамасыз ету жөнiнде шаралар және осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
6. Қаулының орындалуына бақылау жасау Жангелдин ауданы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
7. Осы Қаулы қол қойылған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі Ш. Оспанов
Жангелдин ауданы әкімдігінің 2023 жылғы "___" _________ № _____ "Мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру және қайта атау туралы" қаулысына келісу парағы
Әкімдік мүшелері:
___________________ А. Талпаков
___________________ Д. Бидашев
___________________ Е. Алматов
___________________ Н. Сейтказиев
___________________ Г. Ұзаққызы
___________________ Ж. Кошеметова
___________________ Е. Имангалиев
"Жангелдин ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі кадрлармен жұмыс және заң бөлімінің басшысы
__________________ А. Исмағұл
"Жангелдин ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі ұйымдастыру-бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінің басшысы
___________________ Е. Қойшыбек
КЕЛІСІЛДІ
"Жангелдин ауданы әкімінің
аппараты" ММ басшысы
____________ Н. Сейтказиев
"Жангелдин ауданының мәдениет,
тілдерді дамыту, дене шынықтыру
және спорт бөлімі" мемлекеттік
мекемесі басшысының м.а.
__________________ Ж. Шалабай
Жангелдин ауданы әкімдігінің
"___" _______ 2023 жылғы
№ ____ қаулысымен
бекітілген
"Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕ

О реорганизации и переименовании государственного учреждения
Постановление акимата Джангельдинского района Костанайской области от 28 декабря 2023 года № 183.
В соответствии со статьями 45, 46, 47 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года, статьей 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и статьей 130 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", акимат Джангельдинского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Реорганизовать государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Джангельдинского района" путем разделения на государственные учреждения "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района" и "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района".
2. Переименовать государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Джангельдинского района" в государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района".
3. Утвердить Положение о государственном учреждении "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района" согласно Приложению 1 и положение о государственном учреждении "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" согласно приложению 2.
4. Утвердить акт распределения согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
5. Принять меры по утверждению положений учреждений и обеспечению их регистрации и перерегистрации в органах юстиции и иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
6. Контроль за исполнением постановления возложить на курирующего заместителя акима Джангельдинского района.
7. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Аким района Ш. Оспанов
Лист согласования к постановлению акимата Джангельдинского района от "____" _____________ 20___ года № ____ "О реорганизации и переименовании государственного учреждения"
Члены акимата:
________________ А. Талпаков
________________ Д. Бидашев
________________ Е. Алматов
________________ Н. Сейтказиев
________________ Г. Ұзаққызы
________________ Ж. Кошеметова
________________ Е. Имангалиев
Руководитель юридического отдела и кадровой работы ГУ "Аппарат акима Джангельдинского района"
________________________ А. Исмағұл
Руководитель отдела организационно-контрольной работы и документационного обеспечения ГУ "Аппарат акима Джангельдинского района"
__________________ Е. Қойшыбек
СОГЛАСОВАНО
Руководитель ГУ "Аппарат
акима Джангельдинского района"
________________ Н. Сейтказиев
И.о руководителя ГУ "Отдел
культуры, развития языков,
физической культуры и спорта
Джангельдинского района"
_______________ Ж. Шалабай
Утверждено
постановлением акимата
Джангельдинского района
от "___" ______ 2023 года
№ ____
ПОЛОЖЕНИЕ государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района"

1. Жалпы ережелер
1. "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі мәдениет және тілдерді дамыту саласында басшылықты жүзеге асыратын Жангелдин ауданы әкімдігінің мемлекеттік мекемесі болып табылады.
2. "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мындай ведомстволары бар:
1) Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімінің "Н.Ахметбеков атындағы мәдениет үйі" мемлекеттік мекемесі;
2) Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімінің "Жангелдин ауданының орталықтандырылған кітапханалар жүйесі" мемлекеттік мекемесі;
3) Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімінің "Аудандық тілдерді оқыту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
3. "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі ұйымдық – құқықтық нысандағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен, басшының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілерімен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 110600 Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Жангелдин ауданы, Торғай ауылы, Қ.Алтынсары көшесі, № 69А ғимарат.
10. Мемлекеттік органның толық атауы – "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі.

1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района" является государственным учреждением акимата Джангельдинского района, осуществляющее руководство в сфере культуры и развития языков.
2. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района" имеет ведомств.
1) государственное учреждение "Дом культуры имени Н.Ахметбекова" отдела культуры и развития языков Джангельдинского района;
2) государственное учреждение "Централизованная библиотечная система Джангельдинского района" отдела культуры и развития языков Джангельдинского района;
3) коммунальное государственное учреждение "Районный центр обучения языкам" отдела культуры и развития языков Джангельдинского района.
3. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района" является юридическим лицом в организационно - правовой форме государственного учреждения, имеет печать и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района" района вступает в гражданско -правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района" имеет право выступать стороной гражданско – правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района" района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя и другими актами, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района" утверждается в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 110600, Костанайская область, Джангельдинский район, село Торгай, улица К.Алтынсары, здание 69А.
10. Полное наименование государственного органа – государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков Джангелдинского района".

11. Осы Ереже Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі қызметін қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
13. Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілерімен Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қатынастар жасауға тыйым салынады.
Егер Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кіріс мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері
14. Міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің мәдениет, тілдерді дамыту бөлімінің құзыретіне жататын актілері мен тапсырмаларына сәйкес мәдениет және тілдерді дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты қамтамасыз ету, іске асыру;
2) мәдениет және тілдерді дамыту жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру мәселелері бойынша ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметін үйлестіру, сала проблемаларын шешуге қатысты мәселелер бойынша өзара іс-қимыл жасау.
3) мәдениет және тілдерді дамыту саласын насихаттауды жүзеге асыру;
4) мәдениет және тілдерді дамытуды қолдау және ынталандыру;
5) мәдениет және тілдерді дамытудың материалдық-техникалық базасын құру және нығайту, олардың инфрақұрылымын дамыту болып табылады.
6) "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі қызметінің мәні Жангелдин ауданының аумағында мәдениет және тілдерді дамыту саласындағы жергілікті мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыру, аудан аумағында тұратын барлық халықтардың мәдениетін сақтау және дамыту үшін жағдай жасау, азаматтардың мемлекеттік тілді меңгеру бостандығына құқықтарын іске асыруға жәрдемдесу, шығармашылық, мәдени қызмет, рухани қажеттіліктерді қанағаттандыру, демалыс саласын дамытуға, халықтың әртүрлі топтарының мәдени-демалыс қызметінің әртүрлілігін қамтамасыз етуге жәрдемдесу, тарихи-мәдени мұраны сақтау және пайдалану жөніндегі қызметті жүзеге асыру, аудан аумағында Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасын іске асыру, халықты бұқаралық ақпарат құралдары арқылы мемлекеттік тілдің іске асырылуы туралы хабардар ету болып табылады;

11. Настоящее положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района".
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Джангелдинского района" осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан.
13. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков Джангелдинского района" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Джангелдинского района".
Если государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков Джангелдинского района" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в государственный бюджет
2. Задачи и полномочия государственного органа
14. Задачи:
1) обеспечение, реализация государственной политики в области культуры, развития языков в соответствии с Законами Республики Казахстан, актами и поручениями Президента, Правительства Республики Казахстан, относящимися к компетенции отдела культуры и развития языков;
2) координация деятельности подведомственных организаций по вопросам реализации государственной политики культуры и развития языков, взаимодействие по вопросам, касающимся решения проблем отрасли.
3) осуществление пропаганды культуры и развития языков;
4) поддержка и стимулирование культуры и развития языков;
5) создание и укрепление материально-технической базы культуры и развития языков, развитие их инфраструктуры.
6) предметом деятельности государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района" является осуществление функций местного государственного управления в области культуры и развития языков на территории Джангельдинского района, создание условий для сохранения и развития культуры всех народов, проживающих на территории района; содействие в реализации гражданами прав на свободу творчества, культурную деятельность, удовлетворение духовных потребностей; содействие развитию сферы досуга, обеспечению разнообразия культурно-досуговой деятельности различных слоев населения, осуществление деятельности по сохранению и использованию историко-культурного наследия; реализация законодательства Республики Казахстан о языках на территории района, информирование населения через средства массовой информации о реализации государственного языка;

7) маңдайшаларды ауылдарда орналастыру туралы хабарламаларды қабылдауды және қарауды жүзеге асырады;
8) Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексінің 75-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық істерін қарайды және әкімшілік жаза қолданады.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерістер енгізілді - Қостанай облысы Жангелдин ауданы әкімдігінің 04.11.2025 № 109 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
15. Өкілеттіктер:
1) құқықтар:
өз қызметін атқарушы биліктің басқа органдары мен өзара іс-қимылда жүзеге асыру;
мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардан, өзге де ұйымдар мен азаматтардан өз функцияларын орындауға қажетті ақпаратты сұратуға, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімінің құзыретіне жататын мәселелерді дайындауға мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың қызметкерлерін тартуға;
қарамағында мәдениет және тілдерді дамыту саласындағы мәселелер және мәдениет және тілдерді дамыту бөлімінің құзыретіне кіретін өзге де мәселелер бар аудан ұйымдарына ұйымдастырушылық-әдістемелік, ақпараттық және өзге де көмек көрсету;
заңды тұлғалар мен азаматтармен шарттар жасасу, мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтарды сатыпалу, сотта талапкер және жауапкер болу;
2) міндеттері:
мемлекеттік мекеме құзыретінің мәселелері бойынша аудан әкімі және әкімдігі қабылдайтын нормативтік-құқықтық актілердің жобалары бойынша ұсыныстар енгізу;
16. Мемлекеттік органның функциялары:
"Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің негізгі функциялары болып табылатындар:
Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелерін, Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін насихаттау және түсіндіру;
"Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының орындалуы.
аймақтық тілдерді қолдану мен дамыту бағдарламаның орындалуын қолдау;
мемлекеттік тілді оқыту бағдарламасының орындалуын қамтамасыз ету;
тілдерді дамыту саласындағы бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметті ақпараттық, әдістемелік қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" және "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын іске асыру мәселелері бойынша мемлекеттік органдармен, лауазымды адамдармен, өзге де ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
ауданда ұлтаралық бірлік пен тұрақтылықты сақтау және нығайту, мәдени мұраны жеткізу;
тарих пен мәдениет ескерткіштерін пайдалану, қалпына келтіру және қорғау саласындағы бақылауды жүзеге асыру;
"Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне қатысты мәселелері бойынша ақпараттық-аналитикалық материалдарды және құжаттарды дайындауды жүзеге асыру.

7) осуществляет прием и рассмотрение уведомлений о размещении вывесок в селах;
8) рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 75 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", и налагает административные взыскания.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными постановлением акимата Джангельдинского района Костанайской области от 04.11.2025 № 109 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
15. Полномочия:
1) права:
осуществлять свою деятельность во взаимодействии с другими органами исполнительной власти;
запрашивать от государственных органов и должностных лиц, иных организаций и граждан информацию, необходимую для выполнения своих функций, привлекать работников государственных органов и иных организаций к участию в подготовке вопросов, относящихся к компетенции отдела культуры и развития языков;
оказывать организационно-методическую, информационную и иную помощь организациям района, в ведении которых находятся вопросы в сфере культуры, развития языков, и иные вопросы, входящие в компетенцию отдела культуры и развития языков;
заключать договоры с юридическими лицами и гражданами, приобретать имущественные и личные неимущественные права, быть истцом и ответчиком в суде.
2) обязанности:
вносить предложения по проектам нормативно–правовых актов, принимаемых акимом и акиматом района по вопросам компетенции государственного учреждения.
16. Функции государственного органа:
Основными функциями государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района" являются:
разъяснение и пропаганда положений Конституции Республики Казахстан, государственных символов Республики Казахстан;
выполнение Закона Республики Казахстан "О языках в Республики Казахстан";
содействие выполнению Региональной программы функционирования и развития языков;
обеспечение выполнения программы обучения государственному языку;
организация информационного, методического обеспечения деятельности по реализации единой государственной политики в сфере развития языков;
взаимодействие с государственными органами, должностными лицами, иными организациями по вопросам реализации Законов Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан" и "О культуре";
сохранение и укрепление межнационального единства и стабильности в районе, передача культурного наследия;
осуществление контроля в области охраны, реставрации и использования памятников истории и культуры.
осуществление подготовки информационно-аналитических материалов и документов по вопросам, относящимся к компетенции государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района".

3. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
17. "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болатын басшы жүзеге асырады.
18. "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
19. Бөлім басшысының орынбасарлары жоқ.
20. Бөлім басшысының өкілеттігі:
1) мемлекеттік органдар мен ұйымдарда бөлімінің атынан өкілдік етеді;
2) "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шараларды қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады;
3) "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды және жүктелген міндеттер мен функциялардың орындалуына дербес жауапты болады;
4) осы Ережеде белгіленген құзырет шегінде ғана бұйрықтар шығарады;
5) қызметтік құжаттамаға қол қояды;
6) заңнамада белгіленген тәртіппен "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлеріне тәртіптік жаза тағайындайды және босатады және көтермелеу шараларын қолданады;
7) жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдауды жүзеге асырады;
8) "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасының орындалуын бақылайды;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасымен, осы Ережемен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
"Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
21. "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің жұмыс тәртібі Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес белгіленеді.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
22. "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов
17. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на него задач и осуществление им своих полномочий.
18. Руководитель государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района" назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
19. Руководитель отдела культуры и развития языков не имеет заместителей.
20. Полномочия руководителя Отдела:
1) представляет государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района" в государственных органах и организациях;
2) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района", несет персональную ответственность за непринятие мер по противодействию коррупции;
3) организует и руководит работой государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района" и несет персональную ответственность за выполнение возложенных задач и функций;
4) издает приказы только в пределах компетенции, установленной настоящим Положением;
5) подписывает служебную документацию;
6) в установленном законодательством порядке назначает и освобождает, налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на сотрудников государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района";
7) осуществляет личный прием физических лиц и представителей юридических лиц;
8) контролирует исполнение в государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района" законодательства Республики Казахстан о государственной службе;
9) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан, настоящим положением.
Исполнение полномочий руководителя государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим, в соответствии с действующим законодательством.
21. Режим работы государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района" устанавливается в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

23. "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық немесе мемлекеттік меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқылы.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. "Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің және оның ведомстволарының қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1) Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімінің "Н.Ахметбеков атындағы мәдениет үйі" мемлекеттік мекемесі, орналасқан жері: 110600, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Жангелдин ауданы, Торғай ауылы, Кайнекей көшесі, 7 ғимарат;
2) Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімінің "Жангелдин ауданының орталықтандырылған кітапханалар жүйесі" мемлекеттік мекемесі, орналасқан жері: 110600, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Жангелдин ауданы, Торғай ауылы, Қ.Алтынсары көшесі, 69А ғимарат;
3) Жангелдин ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімінің "Аудандық тілдерді оқыту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі орналасқан жері: 110600, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Жангелдин ауданы, Торғай ауылы, Қ.Алтынсары көшесі, 69А ғимарат;
Жангелдин ауданы әкімдігінің
20__ жылғы ___ ___________
№ ____ қаулысымен
бекітілген
"Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі) әкімнің және жергілікті мемлекеттік басқарудың қызметін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі ведомство жоқ.
3. "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

23. Имущество, закрепленное за государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района", относится к республиканской или коммунальной собственности.
24. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района" вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
1. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень подведомственных учреждений государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Джангельдинского района":
1) государственное учреждение "Дом культуры имени Н.Ахметбекова" отдела культуры и развития языков Джангельдинского района, местонахождение: 110600, Республика Казахстан, Костанайская область, Джангельдинский район, село Торгай, улица Кайнекей, здание 7;
2) государственное учреждение "Централизованная библиотечная система Джангельдинского района" отдела культуры и развития языков Джангельдинского района, местонахождение: 110600, Республика Казахстан, Костанайская область, Джангельдинский район, село Торгай, улица К.Алтынсары, здание 69А;
3) коммунальное государственное учреждение "Районный центр обучения языкам" отдела культуры и развития языков Джангельдинского района, местонахождение: 110600, Республика Казахстан, Костанайская область, Джангельдинский район, село Торгай, улица К.Алтынсары, здание 69А.
Утверждено
постановлением акимата
Джангельдинского района
от ___ ________ 20__ года
№ __
Положение о государственном учреждении "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" (далее – Государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района") является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере обеспечения деятельности акима и местного государственного управления.
2. Государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" не имеет ведомство.
3. Государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

4. "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және мемлекеттік тілде өз атауы бар мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 110600, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Жангелдин ауданы, Торғай ауылы, Тоқтабаев көшесі, 30.
10. Осы Ереже "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі құрылтай құжаты болып табылады.
11. "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті және облыстық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілерімен "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі өкілеттігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

4. Государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 110600, Республика Казахстан, Костанайская область, Джангельдинский район, село Торгай, улица Токтабаева, 30.
10. Настоящее положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района".
11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" осуществляется из местного и областного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района".
Если государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

2. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері
13. Міндеттері:
1) дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) дене шынықтыру мен спортты насихаттауды жүзеге асыру;
3) дене шынықтыру мен спортты қолдау және ынталандыру;
4) спорттық материалдық-техникалық базаны нығайту және қалпына келтіру, инфрақұрылымды дамыту.
5) Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де міндеттер.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
белгіленген заңнамалық тәртіппен "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құқықтары мен мүдделерін, оның ішінде соттарда қорғауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
"Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құзырына жататын мәселелер бойынша заңды және жеке тұлғаларға түсінік беру;
қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыру;
2) міндеттер:
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын сақтау;
Президенттің, Үкіметтің және өзге де орталық атқарушы органдардың, сондай-ақ облыс әкімі мен әкімдігінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақытылы орындау;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа да міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) жеке адамдардың тұрғылықты жері бойынша және олардың көпшілік демалу орындарында спортпен шұғылдануы үшін инфрақұрылым жасайды;
2) аккредиттелген жергілікті спорт федерацияларымен бірлесіп, спорт түрлерi бойынша аудандық спорттық жарыстарды өткiзедi;
3) спорт түрлерi бойынша аудандық құрама командаларды даярлауды және олардың облыстық спорттық жарыстарға қатысуын қамтамасыз етедi;
4) аудан аумағында бұқаралық спортты және ұлттық спорт түрлерiн дамытуды қамтамасыз етеді;
5) аудандық дене шынықтыру - спорт ұйымдарының қызметiн үйлестiредi;
6) спортшыларға: 2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты спортшы, 2-жасөспірімдік разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты спортшы спорттық разрядтарын беру бойынша мемлекеттік қызметін көрсетеді;
7) мынадай: бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты нұсқаушы-спортшы, спорт төрешiсi біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік қызметін көрсетеді;
8) спорттық-бұқаралық iс-шаралардың бірыңғай өңірлік күнтiзбесін iске асырады;
9) аудан аумағында спорттық iс-шараларды ұйымдастыруды және өткiзудi үйлестiредi;

2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) реализация государственной политики в области физической культуры и спорта;
2) осуществление пропаганды физической культуры и спорта;
3) поддержка и стимулирование физической культуры и спорта;
4) создание и укрепление материально-технической базы физической культуры и спорта, развитие их инфраструктуры.
5) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) права:
организовывать и осуществлять в установленном законодательством порядке защиту прав и интересов государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района", в том числе в судах;
давать юридическим и физическим лицам разъяснения по вопросам, отнесенным к компетенции государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района";
осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2) обязанности:
соблюдать нормы действующего законодательства Республики Казахстан;
качественно и своевременно исполнять акты и поручения Президента, Правительства и иных центральных исполнительных органов, а также акима и акимата области;
осуществлять иные обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) создает инфраструктуру для занятий спортом физических лиц по месту жительства и в местах их массового отдыха;
2) проводит районные спортивные соревнования по видам спорта совместно с местными аккредитованными спортивными федерациями;
3) обеспечивает подготовку районных сборных команд по видам спорта и их выступления на областных спортивных соревнованиях;
4) обеспечивает развитие массового спорта и национальных видов спорта на территории района;
5) координирует деятельность районных физкультурно-спортивных организаций на территории района;
6) оказывает государственную услугу по присвоению спортсменам спортивных разрядов: спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда;
7) оказывает государственную услугу по присвоению квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, методист высшего уровня квалификации второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, спортивный судья;
8) реализует единый региональный календарь спортивно-массовых мероприятий;
9) координирует организацию и проведение спортивных мероприятий на территории района;

10) аудан аумағында дене шынықтыру мен спортты дамыту жөніндегі ақпаратты жинауды, талдауды жүзеге асырады және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нысанда және мерзімдерде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына ұсынады;
11) аккредиттелген өңірлік және жергілікті спорт федерацияларының ұсыныстары бойынша спорт түрлері бойынша аудандық құрама командаларының тізімдерін қалыптастырады және бекітеді;
12) Олимпиада, Паралимпиада және Сурдлимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлерін тұрғын үймен қамтамасыз етеді;
13) ресми дене шынықтыру және спорт іс-шараларын медициналық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
14) дене шынықтыру және спорт іс-шараларын өткізу кезінде қоғамдық тәртіп пен қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етеді;
15) Спорт ұйымдарына әдістемелік және консультациялық көмек көрсетеді;
16) Аудандық мамандандырылмаған балалар – жасөспірімдер мектептерінің қызметін қамтамасыз етеді;
17) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру;
3. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттігі
16. "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшылықты "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
17. "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының өкілеттігі:
1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес меншік нысанына қарамастан мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесін білдіреді;
2) "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
3) "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды, сыбайлас жемқорлыққа қарсы тиісті шараларды қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады;
4) "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің жұмысын ұйымдастырады және басшылық етеді және жүктелген міндеттер мен функциялардың орындалуына дербес жауапты болады;

10) осуществляет сбор, анализ и предоставляет местному исполнительному органу области, города республиканского значения, столицы информацию по развитию физической культуры и спорта на территории района по форме и в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
11) формирует и утверждает районные списки сборных команд по видам спорта по предложениям региональных и местных аккредитованных спортивных федераций;
12) обеспечивает жилищем чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр;
13) организует медицинское обеспечение официальных физкультурных и спортивных мероприятий;
14) обеспечивает общественный порядок и общественную безопасность при проведении физкультурных и спортивных мероприятий;
15) оказывает методическую и консультативную помощь спортивным организациям;
16) обеспечивает деятельность районных неспециализированных детско – юношеских школ;
17) осуществляет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" задач и осуществление им своих функций.
17. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района":
1) представляет государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" в государственных органах, иных организациях независимо от форм собственности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
2) без доверенности действует от имени государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района";
3) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в государственном учреждении "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района", несет персональную ответственность за непринятие надлежащих антикоррупционных мер;
4) организует и руководит работой государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" и несет персональную ответственность за выполнение возложенных задач и функций;

5) бұйрықтар шығарады;
6) қызметтік құжаттамаға қол қояды;
7) "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын және "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін және еңбек қатынастары мәселелері оның құзыретіне жатқызылған мемлекеттік қызметшілер болып табылмайтын "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін тағайындайды, босатады, тәртіптік жазаға тартады және оларға қатысты көтермелеу шараларын қолданады;
8) жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдауды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шеңберінде өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
19. "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы басқарады.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
20. "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. "Жангелдин ауданының дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

5) издает приказы;
6) подписывает служебную документацию;
7) назначает, освобождает, налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения в отношении работников государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района", осуществляющих техническое обслуживание и обеспечивающих функционирование государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" и не являющихся государственными служащими, вопросы трудовых отношений которых отнесены к его компетенции;
8) осуществляет личный прием физических лиц и представителей юридических лиц;
9) осуществляет иные полномочия в рамках установленной законодательством Республики Казахстан компетенцией.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждение "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" возглавляется руководителем государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района", назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество государственного органа
20. Государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждение "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за государственного учреждение "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района", относится к коммунальной собственности.
22. Государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел физической культуры и спорта Джангельдинского района" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.