"Мемлекеттік кірістер органдарының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органдарына салықтық құпияны құрайтын салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді ұсыну қағидаларын және ұсынатын мәліметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 1040 бұйрығына және Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2019 жылғы 4 наурыздағы № 3-НҚ бірлескен нормативтік қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2022 жылғы 25 мамырдағы № 6-НҚ және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2022 жылғы 22 маусымдағы № 614 бірлескен нормативтік қаулысы мен бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2026 жылғы 14 мамырдағы № 4-НҚ және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 15 мамырдағы № 308 бірлескен нормативтiк қаулысы мен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 14.05.2026 № 4-НҚ және ҚР Қаржы министрінің 15.05.2026 № 308 бірлескен нормативтiк қаулысы мен бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі БҰЙЫРАДЫ және Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Мемлекеттік кірістер органдарының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органдарына салықтық құпияны құрайтын салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді ұсыну қағидаларын және ұсынатын мәліметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 1040 бұйрығына және Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2019 жылғы 4 наурыздағы № 3-НҚ бірлескен нормативтік қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік кірістер органдарының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органына салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан кедендік реттеу саласындағы ақпаратты және салықтық құпияны құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді ұсыну қағидаларын және ұсынатын мәліметтер тізбесін бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 19-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 30-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі БҰЙЫРАДЫ және Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті (бұдан әрі – Есеп комитеті) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";

О внесении изменений в совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 1040 и нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 4 марта 2019 года № 3-НҚ "Об утверждении Правил представления органами государственных доходов уполномоченному органу внешнего государственного аудита и финансового контроля сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и перечня представляемых сведений"
Совместные нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 25 мая 2022 года № 6-НҚ и приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 614. Утратило силу совместным нормативным постановлением Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 14 мая 2026 года № 4-НҚ и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 15 мая 2026 года № 308
Сноска. Утратило силу совместным нормативным постановлением Высшей аудиторской палаты РК от 14.05.2026 № 4-НҚ и приказом Министра финансов РК от 15.05.2026 № 308 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
Заместитель Премьер-Министра – Министр финансов Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕТ и Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 1040 и нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 4 марта 2019 года № 3-НҚ "Об утверждении Правил представления органами государственных доходов уполномоченному органу внешнего государственного аудита и финансового контроля сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и перечня представляемых сведений" следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил представления органами государственных доходов уполномоченному органу внешнего государственного аудита и финансового контроля информации в сфере таможенного регулирования и сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и перечня представляемых сведений";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 19 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и подпунктом 4) пункта 3 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) Министерство финансов Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕТ и Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) ПОСТАНОВЛЯЕТ:";

1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы бірлескен бұйрыққа және нормативтiк қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік кірістер органдарының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органына салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан кедендік реттеу саласындағы ақпаратты және салықтық құпияны құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары;";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен және нормативтік қаулымен бекітілген Мемлекеттік кірістер органдарының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органдарына салықтық құпияны құрайтын салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Әдіснама және сапа бақылауы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың және нормативтік қаулының көшірмелерінің электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бірлескен бұйрықтың және нормативтік қаулының Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың және нормативтік қаулының орындалуын бақылау Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің аппарат басшысына және жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық және нормативтік қаулы мемлекеттік органдары басшыларының соңғысы қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы Премьер-
Министрінің орынбасары – Қаржы министрі
_________________ Е. Жамаубаев
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі есеп
комитеті Төрағасының міндетін
атқарушы
______________ Р. Рахимов
Премьер-Министрдің
орынбасары – Қазақстан
Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 22 маусымдағы
№ 614 бұйрығына
және Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2022 жылғы 25 мамырдағы
№ 6-НҚ бірлескен
нормативтiк қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 1040 бұйрығына және
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2019 жылғы 04 наурыздағы
№ 3-НҚ бірлескен
нормативтiк қаулысына
1-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органына салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан кедендік реттеу саласындағы ақпаратты және салықтық құпияны құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді ұсыну қағидаларын және ұсынатын мәліметтер тізбесін бекіту туралы

подпункт 1) пункта 1изложить в следующей редакции:
"1) Правила представления органами государственных доходов уполномоченному органу внешнего государственного аудита и финансового контроля информации в сфере таможенного регулирования и сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу и нормативному постановлению;";
Правила представления органами государственных доходов уполномоченному органу внешнего государственного аудита и финансового контроля сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента), утвержденные указанным совместным приказом и нормативным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии и контроля качества Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего совместного приказа и нормативного постановления в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа и нормативного постановления на интернет-ресурсе Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа и нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета и курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ и нормативное постановление вступает в силу со дня подписания его последним из руководителей государственного органа.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр финансов
Республики Казахстан ____________ Е. Жамаубаев
Исполняющий обязанности Председателя
Счетного комитета по контролю за
исполнением республиканского бюджета ___________ Р. Рахимов
Приложение
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 июня 2022 года № 614 и
нормативному постановлению
Счетного комитета по контролю
за исполнением
республиканского бюджета
от 25 мая 2022 года № 6-НҚ
Приложение 1
к совместному приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 1040 и
нормативному постановлению
Счетного комитета по контролю
за исполнением
республиканского бюджета
от 4 марта 2019 года № 3-НҚ
Правила представления органами государственных доходов уполномоченному органу внешнего государственного аудита и финансового контроля информации в сфере таможенного регулирования и сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдарының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органына салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан кедендік реттеу саласындағы ақпаратты және салықтық құпияны құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) мемлекеттік кірістер органдарының Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне (бұдан әрі – Есеп комитеті) және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларына (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан кедендік реттеу саласындағы ақпаратты және салықтық құпияны құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді (бұдан әрі – Мәлімет) ұсыну бойынша өзара іс-қимыл тәртібін айқындайды.
2. Кедендік реттеу саласындағы ақпаратқа Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамасына сәйкес мемлекеттік кіріс органдары алған кез келген, cоның ішінде құпия және алдын ала ақпарат жатады.
Мемлекеттік кірістер органдары салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан салықтық құпияны құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді осы бірлескен бұйрыққа және нормативтік қаулыға 2-қосымшаға сәйкес бекітілген Мемлекеттік кірістер органдарының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органына ұсынатын салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан салықтық құпияны құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтер тізбесіне сәйкес ұсынады.
2-тарау. Мәліметтерді ұсыну тәртібі
3. Есеп комитеті, тексеру комиссиялары салықтық құпияны құрайтын мәліметтерге рұқсаты бар лауазымды адамдардың тізбесін бекітеді.
4. Мәліметтерді беру мынадай тәсілдердің бірінде:
1) қағаз жеткізгіштерде;
2) электрондық жеткізгіштерде;
3) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті мен Есеп комитетінің ақпараттық жүйелері арасында ақпараттық өзара іс-қимыл, сондай-ақ электрондық құжат айналымы жүйесі болған кезде, Мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасы арқылы жүзеге асырылады.
5. Мемлекеттік кірістер органдары Есеп комитетінің, тексеру комиссиясының сұрау салуын алған күннен бастап, 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде, егер мұндай ақпарат көрсетілген органдарға Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелген міндеттерін орындауы және функцияларын жүзеге асыру үшін қажет болса, Қазақстан Республикасының мемлекеттік, коммерциялық, банктік, салықтық және заңмен қорғалатын өзге де құпияларды, сондай-ақ басқа да құпия ақпаратты қорғау жөніндегі заңнамасының, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының талаптарын белгіленген тәртіппен сақтай отырып, оларға Мәліметті береді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления органами государственных доходов уполномоченному органу внешнего государственного аудита и финансового контроля информации в сфере таможенного регулирования и сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) (далее – Правила), определяют порядок взаимодействия по представлению сведений в сфере таможенного регулирования, о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) (далее – Сведения) органами государственных доходов Счетному комитету по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет), ревизионным комиссиям областей, городов республиканского значения, столицы (далее – ревизионные комиссии).
2. К информации в сфере таможенного регулирования относится любая информация, в том числе конфиденциальная и предварительная, полученная органами государственных доходов в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза, международными договорами Республики Казахстан, таможенным и иным законодательством Республики Казахстан.
Сведения о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющие налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) органы государственных доходов представляют в соответствии с Перечнем представляемых органами государственных доходов уполномоченному органу внешнего государственного аудита и финансового контроля сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента), согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу и нормативному постановлению.
Глава 2. Порядок представления Сведений
3. Счетный комитет, ревизионные комиссии утверждают перечень должностных лиц, имеющих доступ к сведениям, составляющим налоговую тайну.
4. Передача Сведений осуществляется одним из следующих способов:
1) на бумажных носителях;
2) на электронных носителях;
3) посредством Единой транспортной среды государственных органов при наличии информационного взаимодействия между информационными системами Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и Счетного комитета, а также системы электронного документооборота.
5. Органы государственных доходов в срок, не превышающий 10 (десяти) рабочих дней со дня получения запроса Счетного комитета, ревизионной комиссии, передают им Сведения, если такая информация необходима указанным органам для выполнения задач и осуществления функций, возложенных на них законодательством Республики Казахстан, в порядке и с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан по защите государственной, коммерческой, банковской, налоговой и иной охраняемой законами тайны (секретов), а также другой конфиденциальной информации, международных договоров Республики Казахстан.

6. Мәліметті алушы осы Қағидалардың шеңберінде алынған ақпараттардың құпиялылығын қамтамасыз етеді.
7. Осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген ақпаратты мемлекеттік кіріс органдарынан не өзге де уәкілетті органдардан алған мемлекеттік кіріс органдарының лауазымды адамдары, Қазақстан Республикасының өзге де мемлекеттік органдарының немесе ұйымдарының лауазымды адамдары мұндай ақпаратты өздерінің міндеттерін орындау кезеңінде де, оларды орындау аяқталғаннан кейін де Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес таратуға құқығы жоқ.
Осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген ақпаратты кедендік бақылауды жүргізуге тартылған мамандар кедендік бақылауды жүргізу кезінде өз міндеттерін орындау кезінде де, ол аяқталғаннан кейін де жариялауға жатпайды.

6. Получатель Сведений обеспечивает конфиденциальность информации, полученной в рамках настоящих Правил.
7. Должностные лица органов государственных доходов, должностные лица иных государственных органов или организаций Республики Казахстан, получившие от органов государственных доходов либо иных уполномоченных органов информацию, предусмотренную в пункте 2 настоящих Правил, не вправе распространять такую информацию как в период исполнения ими своих обязанностей, так и после завершения их выполнения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Информация, предусмотренная в пункте 2 настоящих Правил, не подлежит разглашению специалистами, привлеченными к проведению таможенного контроля, как при исполнении ими своих обязанностей при проведении таможенного контроля, так и после его завершения.