Мемлекеттік кірістер органдарының монополияға қарсы органға салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмай, салық құпиясын құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді және кедендік реттеу саласындағы құпия ақпаратты, сондай-ақ ұсынылатын мәліметтер тізбесін ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 2021 жылғы 2 маусымдағы № 133-НҚ және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 3 маусымдағы № 524 бірлескен бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 2026 жылғы 20 наурыздағы № 16 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 26 наурыздағы № 201 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 20.03.2026 № 16 және ҚР Қаржы министрінің 26.03.2026 № 201 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. Бірлескен бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 31.12.2021 № 355-НҚ және ҚР Қаржы министрінің 31.12.2021 № 1360 бірлескен бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 30-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 19-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 31.12.2021 № 355-НҚ және ҚР Қаржы министрінің 31.12.2021 № 1360 бірлескен бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) Осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органдарының монополияға қарсы органға салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмай, салық құпиясын құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді және кедендік реттеу саласындағы құпия ақпаратты ұсыну қағидалары;
2) Осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органдарының монополияға қарсы органға салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмай, салық құпиясын құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтердің және кедендік реттеу саласындағы құпия ақпараттың тізбесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 31.12.2021 № 355-НҚ және ҚР Қаржы министрінің 31.12.2021 № 1360 бірлескен бұйрығымен.

Об утверждении Правил представления органами государственных доходов антимонопольному органу сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и конфиденциальной информации в сфере таможенного регулирования, а также перечня представляемых сведений
Совместный приказ Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 2 июня 2021 года № 133-ОД и Министра финансов Республики Казахстан от 3 июня 2021 года № 524. Утратил силу совместным приказом Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 20 марта 2026 года № 16 и Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2026 года № 201.
Сноска. Утратил силу совместным приказом Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 20.03.2026 № 16 и Министра финансов РК от 26.03.2026 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок - в редакции cовместного приказа Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 31.12.2021 № 355-НҚ и Министра финансов РК от 31.12.2021 № 1360.
В соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и подпунктом 3) пункта 3 статьи 19 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции cовместного приказа Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 31.12.2021 № 355-НҚ и Министра финансов РК от 31.12.2021 № 1360.
1. Утвердить:
1) Правила представления органами государственных доходов антимонопольному органу сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и конфиденциальной информации в сфере таможенного регулирования согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) Перечень представляемых органами государственных доходов антимонопольному органу сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и конфиденциальной информации в сфере таможенного регулирования согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции cовместного приказа Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 31.12.2021 № 355-НҚ и Министра финансов РК от 31.12.2021 № 1360.

2. "Салық құпиясын құрайтын мәліметтер тізбесін және салық қызметі органдарының монополияға қарсы органға оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау агенттігі (Монополияға қарсы агенттік) Төрағасының міндетін атқарушының 2014 жылғы 28 наурыздағы № 65-НК және Қазақстан Республикасы Қаржы вице-министрінің 2014 жылғы 28 наурыздағы № 137 бірлескен бұйрығы жойылсын.
3. Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы заңнамада белгіленген тәртіппен осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
5. Осы бірлескен бұйрық мемлекеттік орган басшыларының соңғысы қол қойған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және дамыту
агенттігінің төрағасы
_____________ С. Жұманғарин
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________ Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі төрағасының
2021 жылғы 2 маусымдағы
№ 133-НҚ және
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 3 маусымдағы
№ 524 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарының монополияға қарсы органға салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмай, салық құпиясын құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді және кедендік реттеу саласындағы құпия ақпаратты ұсыну қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 31.12.2021 № 355-НҚ және ҚР Қаржы министрінің 31.12.2021 № 1360 бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Осы Мемлекеттік кірістер органдарының монополияға қарсы органға салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмай, салық құпиясын құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді және кедендік реттеу саласындағы құпия ақпаратты ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 30-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 19-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік кірістер органдарының салық құпиясын және кедендік реттеу саласындағы құпия ақпаратты құрайтын салық төлеушілер (салық агенттері) туралы мәліметтерді (бұдан әрі – Мәліметтер) монополияға қарсы органға ұсыну тәртібін белгілейді.

2. Отменить совместный приказ Вице-Министра финансов Республики Казахстан от 28 марта 2014 года № 137 и исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по защите конкуренции (Антимонопольное агентство) от 28 марта 2014 года № 65-НҚ "Об утверждении перечня сведений, составляющих налоговую тайну, и Правил их представления органами налоговой службы антимонопольному органу".
3. Управлению правового обеспечения Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан.
4. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вступает в силу со дня его подписания последним из руководителей государственного органа.
Председатель Агентства по защите и
развитию конкуренции Республики
Казахстан _____________ С. Жумангарин
Министр финансов
Республики Казахстан _____________ Е. Жамаубаев
Приложение 1
к совместному приказу
Председателя Агентства
по защите и развитию
конкуренции
Республики Казахстан
от 2 июня 2021 года № 133-ОД
и Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 июня 2021 года № 524
Правила представления органами государственных доходов антимонопольному органу сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и конфиденциальной информации в сфере таможенного регулирования
Сноска. Правила - в редакции cовместного приказа Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 31.12.2021 № 355-НҚ и Министра финансов РК от 31.12.2021 № 1360.
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления органами государственных доходов антимонопольному органу сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и конфиденциальной информации в сфере таможенного регулирования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и подпунктом 3) пункта 3 статьи 19 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и устанавливают порядок представления органами государственных доходов сведений о налогоплательщиках (налоговых агентах), составляющих налоговую тайну и конфиденциальной информации в сфере таможенного регулирования (далее − Сведения) в антимонопольный орган.

2. Мәліметтер оларға рұқсаты бар және Салық кодексінің 30-бабы 3-тармағы 4) тармақшасының екінші абзацына сәйкес бекітілген тізбеге (бұдан әрі — Тізбе) енгізілген монополияға қарсы органның лауазымды тұлғаларына ұсынылады.
Монополияға қарсы орган Тізбеге енгізілген лауазымды адамдар жұмыстан босатылған не өзге де болмаған жағдайларда Тізбеге өзгерістерді уақтылы енгізуді және оны мемлекеттік кірістер органдарына ұсынуды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 12.03.2025 № 3 және ҚР Қаржы министрінің 12.03.2025 № 119 бірлескен бұйрығымен.
2-тарау. Мәліметтерді ұсыну тәртібі
3. Алып тасталды – ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 04.09.2023 № 217-НҚ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.09.2023 № 926 бірлескен бұйрығымен.
4. Мемлекеттік кірістер органдары Мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасы (МО БКО) арқылы тараптардың келісуі бойынша ай сайынғы негізде Мәліметтерді мына тәсілдердің бірімен беруді қамтамасыз етеді:
1) тікелей интеграция;
2) мәліметтерді монополияға қарсы органның FTP папкасына жүктеу;
3) мәліметтерді алынбалы-салынбалы жеткізгіштерде беру;
4) монополияға қарсы органның қызметкерлеріне Тіркеуші ақпараттық жүйеге ("OilTrack" мұнай өнімдерін есепке алудың ақпараттық сервисі) қолжетімділікті ұсыну.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 12.03.2025 № 3 және ҚР Қаржы министрінің 12.03.2025 № 119 бірлескен бұйрығымен.
3-тарау. Мәліметтердің құпиялылығын қамтамасыз ету
5. Мәліметтерге рұқсаты бар монополияға қарсы органның лауазымды адамдары алынатын ақпаратты тікелей мақсаты бойынша ғана және оны берген тарапқа нұқсан келтірмей, үшінші тараптарға беру құқығынсыз пайдалануды қамтамасыз етеді және оларды заңсыз жария еткені үшін Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексінің 473-бабына сәйкес жауаптылықта болады.
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі төрағасының
2021 жылғы 2 маусымдағы
№ 133-НҚ және
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 3 маусымдағы
№ 524 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарының монополияға қарсы органға салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмай, салық құпиясын құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді және кедендік реттеу саласындағы құпия ақпараттың тізбесі

2. Сведения представляются должностным лицам антимонопольного органа, имеющим доступ к ним, и включенным в перечень, утвержденный в соответствии с абзацем вторым подпункта 4) пункта 3 статьи 30 Налогового кодекса (далее - Перечень).
Антимонопольный орган обеспечивает своевременное внесение изменений в Перечень в случаях увольнения либо иного отсутствия должностных лиц, включенных в Перечень и его предоставление в органы государственных доходов.
Сноска. Пункт 2 - в редакции совместного приказа Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 12.03.2025 № 3 и Министра финансов РК от 12.03.2025 № 119.
Глава 2. Порядок представления Сведений
3. Исключен совместным приказом Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 04.09.2023 № 217-ОД и Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.09.2023 № 926.
4. Органы государственных доходов обеспечивают передачу Сведений в разрезе лиц посредством Единой транспортной среды государственных органов (ЕТС ГО) одним из следующих способов по согласованию сторон на ежемесячной основе:
1) прямая интеграция;
2) выгрузка сведений на FTP папку антимонопольного органа;
3) передача сведений на съемных носителях;
4) предоставление доступа сотрудникам антимонопольного органа к Регистраторской информационной системе (информационный сервис учета нефтепродуктов "OilTrack").
Сноска. Пункт 4 - в редакции совместного приказа Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 12.03.2025 № 3 и Министра финансов РК от 12.03.2025 № 119.
Глава 3. Обеспечение конфиденциальности Сведений
5. Должностные лица антимонопольного органа, имеющие доступ к Сведениям, обеспечивают использование получаемой информации только по прямому назначению и без ущерба для стороны, ее предоставившей, без права передачи третьим сторонам и несут ответственность за их незаконное разглашение в соответствии со статьей 473 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Приложение 2
к совместному приказу
Председателя Агентства
по защите и развитию
конкуренции
Республики Казахстан
от 2 июня 2021 года № 133-ОД
и Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 июня 2021 года № 524
Перечень представляемых органами государственных доходов антимонопольному органу сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и конфиденциальной информации в сфере таможенного регулирования