О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам нотариальной деятельности и юридической помощи
Закон Республики Казахстан от 8 июля 2026 года № 343-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) пункт 16 статьи 129 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) государственного контроля за нотариальной деятельностью.";
2) статью 138 дополнить подпунктом 121) следующего содержания:
"121) за соблюдением законодательства Республики Казахстан о нотариате.".
2. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года:
1) статью 135 дополнить подпунктом 20-1) следующего содержания:
"20-1) об исполнении обязательства о государственных закупках и закупках, осуществляемых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора";";
2) в статье 252:
абзацы второй и третий части четвертой изложить в следующей редакции:
"Дача санкции осуществляется: прокурором – путем проставления на постановлении судебного исполнителя штампа "Санкционирую", заверяемого его подписью; судом – путем вынесения определения. В случае отказа в даче санкции судья выносит определение, а прокурор – постановление об отказе в даче санкции на проведение исполнительных действий.
Дача санкции на постановление судебного исполнителя, представленное в форме электронного документа, осуществляется прокурором путем удостоверения посредством его электронной цифровой подписи, судом – вынесением определения в электронном виде. В случае отказа в даче санкции судья выносит мотивированное определение об отказе в даче санкции в электронном виде, а прокурор – постановление в форме электронного документа.";
в части пятой:
абзац первый исключить;
в абзаце втором слова "об отказе в даче санкции на постановление" заменить словами "по вопросу санкционирования постановления".
3. В Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате":
1) по всему тексту:
слова "Министерством юстиции Республики Казахстан", "Министерство юстиции Республики Казахстан", "Министерства юстиции Республики Казахстан", "Министерству юстиции Республики Казахстан", "Министерство юстиции" заменить соответственно словами "уполномоченным органом", "уполномоченный орган", "уполномоченного органа", "уполномоченному органу", "уполномоченный орган";
слова "законодательными актами", "Законодательными актами", "законодательным актам" заменить соответственно словами "законами", "Законами", "законам";

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне нотариаттық қызмет және заң көмегі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 8 шiлдедегi № 343-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 129-баптың 16-тармағы 2) тармақшасындағы "бақылауды жүзеге асыруға қолданылмайды." деген сөздер "бақылауды;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) нотариаттық қызметті мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға қолданылмайды.";
2) 138-бап 120) тармақшасындағы "сақталуына жүзеге асырылады." деген сөздер "сақталуына;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 121) тармақшамен толықтырылсын:
"121) Қазақстан Республикасының нотариат туралы заңнамасының сақталуына жүзеге асырылады.".
2. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне:
1) 135-бап мынадай мазмұндағы 20-1) тармақшамен толықтырылсын:
"20-1) мемлекеттік сатып алу және "Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылатын сатып алу туралы міндеттемені орындау туралы;";
2) 252-бапта:
төртінші бөліктің екінші және үшінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"Санкция беруді: сот орындаушысының қаулысына қолтаңбасымен куәландырылатын "Санкциялаймын" деген мөртабанды басу арқылы прокурор; ұйғарым шығару арқылы сот жүзеге асырады. Санкция беруден бас тартқан жағдайда, судья – атқарушылық әрекеттерді жүргізуге санкция беруден бас тарту туралы ұйғарым, ал прокурор қаулы шығарады.
Сот орындаушысының электрондық құжат түрінде ұсынылған қаулысына санкция беруді прокурор – өзінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландыру арқылы, ал сот электрондық түрде ұйғарым шығару арқылы жүзеге асырады. Санкция беруден бас тартқан жағдайда, судья – санкция беруден бас тарту туралы электрондық түрдегі уәжді ұйғарым, ал прокурор электрондық құжат түріндегі қаулы шығарады.";
бесінші бөлікте:
бірінші абзац алып тасталсын;
екінші абзацтағы "қаулыға санкция беруден бас тарту туралы соттың" деген сөздер "қаулыны санкциялау мәселесі бойынша сот" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша:
"Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі", "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің", "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігімен", "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне", "Әділет министрлігіне бекітуге" деген сөздер тиісінше "уәкілетті орган", "уәкілетті органның", "уәкілетті органмен", "уәкілетті органға", "уәкілетті органға бекітуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
"заңнамалық актілерінде", "заң актiлерiмен", "заң актiлерiнде", "басқа да заң актiлерiмен", "заң актiлерiне" деген сөздер тиісінше "заңдарында", "заңдарында", "заңдарында", "басқа да заңдармен", "заңдарға" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) дополнить статьей 2-2 следующего содержания:
"Статья 2-2. Уполномоченный государственный орган в сфере нотариата
Уполномоченный государственный орган в сфере нотариата (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование, лицензирование и государственный контроль в сфере нотариальной деятельности, а также иные функции, предусмотренные законодательством о нотариате.";
3) в статье 4:
в пункте 3:
часть вторую после слова "нотариусов" дополнить словами "в бумажной форме";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Документы нотариусов в электронной форме подлежат обязательному формированию в нотариальном цифровом архиве в соответствии с Правилами.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Нотариальный цифровой архив является компонентом единой нотариальной цифровой системы, предназначенным для сбора, приобретения, комплектования, упорядочения, хранения, учета и использования нотариальных документов в электронной форме.";
4) в статье 4-1:
пункт 1 после слова "обработки" дополнить словом ", хранения";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Единая нотариальная цифровая система распределяет заявление на совершение исполнительной надписи на основании подпункта 2) пункта 2 статьи 92-1 настоящего Закона между нотариусами в порядке, определяемом уполномоченным органом.";
в пункте 3 слова "на временное хранение в нотариальном электронном репозитории и по истечении установленного срока должны быть переданы в нотариальный электронный архив" заменить словами "в нотариальном цифровом архиве";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Доступ к нотариальному цифровому архиву в случаях, установленных настоящим Законом, предоставляется территориальным органом юстиции и нотариальной палатой другому нотариусу в порядке, предусмотренном Правилами.";
пункт 8 исключить;
5) в подпункте 4) части первой пункта 1 статьи 4-2 слова "электронного репозитория" заменить словами "цифрового архива";
6) в пункте 1 статьи 6:
в части четвертой слово "Нотариусом" заменить словами "1-1. Нотариусом";
в части пятой:
абзац третий:
после слова "судьи" дополнить словами "по отрицательным мотивам";
дополнить словами ", за исключением судьи, прекратившего полномочия на основании решения Комиссии по качеству правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан о несоответствии судьи занимаемой должности в силу профессиональной непригодности";
абзац шестой дополнить словами ", за исключением лиц, лишенных лицензии по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 5) и 8) статьи 11 настоящего Закона, которые вправе повторно претендовать на занятие нотариальной деятельностью по истечении трех лет со дня вступления в законную силу судебного акта";
в абзаце седьмом слова "реестра палаты юридических консультантов" заменить словами "реестра членов палаты юридических консультантов либо членство которого в коллегии адвокатов прекращено";

2) мынадай мазмұндағы 2-2-баппен толықтырылсын:
"2-2-бап. Нотариат саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган
Нотариат саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – нотариаттық қызмет саласында мемлекеттік реттеуді, лицензиялауды және мемлекеттік бақылауды, сондай-ақ нотариат туралы заңнамада көзделген өзге де функцияларды атқаратын мемлекеттік орган.";
3) 4-бапта:
3-тармақта:
екінші бөлік "нотариустардың" деген сөзден кейін "қағаз түріндегі" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Нотариустардың электрондық түрдегі құжаттары Қағидаларға сәйкес міндетті түрде нотариаттық цифрлық архивте қалыптастырылуға тиiс.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Нотариаттық цифрлық архив – бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің электрондық түрдегі нотариаттық құжаттарды жинауға, сатып алуға, жиынтықтауға, ретке келтіруге, сақтауға, есепке алуға және пайдалануға арналған құрауышы.";
4) 4-1-бапта:
1-тармақ "өңдеу" деген сөзден кейін ", сақтау" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйе осы Заңның 92-1-бабы 2-тармағының 2) тармақшасы негізінде атқарушылық жазба жасауға арналған өтінішті нотариустарға уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен бөледі.";
3-тармақтағы "нотариаттық электрондық репозиторийде уақытша сақтауға орналастырылуға тиіс және белгіленген мерзім өткеннен кейін нотариаттық электрондық архивке берілуге" деген сөздер "нотариаттық цифрлық архивте орналастырылуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Осы Заңда белгіленген жағдайларда аумақтық әділет органы және нотариаттық палата нотариаттық цифрлық архивке қолжетімділікті Қағидаларда көзделген тәртіппен басқа нотариусқа береді.";
8-тармақ алып тасталсын;
5) 4-2-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 4) тармақшасындағы "электрондық репозиторийден" деген сөздер "цифрлық архивтен" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 6-баптың 1-тармағында:
төртінші бөліктегі "Заңда" деген сөз "1.1. Заңда" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөлікте:
үшінші абзацта:
"сондай-ақ" деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты жанындағы Сот төрелігінің сапасы жөніндегі комиссияның кәсіптік жарамсыздығына байланысты судьяның атқаратын лауазымына сай еместігі туралы шешімі негізінде өкілеттігін тоқтатқан судьяны қоспағанда, теріс себептер бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
алтыншы абзацтағы "нотариаттық" деген сөз "осы Заңның 11-бабының 2), 5) және 8) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша лицензиясынан айырылған, сот актісі заңды күшіне енген күннен бастап үш жыл өткен соң нотариаттық қызметпен айналысуға қайта үміттенуге құқығы бар адамдарды қоспағанда, нотариаттық" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші абзацтағы "палатасының тізілімінен шығарылған" деген сөздер "палатасы мүшелерінің тізілімінен шығарылған не адвокаттар алқасына мүшелігі тоқтатылған" деген сөздермен ауыстырылсын;

7) в пункте 4 статьи 7:
часть вторую после слова "стажировку" дополнить словами "по месту своей регистрации (жительства)";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Лицо, отвечающее требованиям, установленным пунктом 1-1 статьи 6 настоящего Закона, и изъявившее желание пройти стажировку, обращается в территориальную нотариальную палату с заявлением о допуске к прохождению стажировки с приложением документов, перечень которых устанавливается положением о порядке прохождения стажировки стажерами нотариусов.";
8) в пункте 5 статьи 8:
в абзаце первом слова "осуществление нотариальной деятельности" заменить словами "право занятия нотариальной деятельностью";
подпункт 1) после слова "отчества" дополнить словами "(если оно указано в документе, удостоверяющем личность)";
9) в статье 10:
в пункте 2:
подпункты 1), 2) и 2-1) исключить;
в подпункте 10) слова "11) пункта 1" заменить цифрами "13)";
дополнить подпунктами 11), 12) и 13) следующего содержания:
"11) неоднократного (два и более раза в течение двенадцати месяцев) привлечения нотариуса к дисциплинарной ответственности за нарушения законодательства Республики Казахстан при осуществлении им нотариальных действий.
Дисциплинарный проступок не признается совершенным неоднократно, если дисциплинарное взыскание за ранее совершенный дисциплинарный проступок снято в установленном порядке;
12) нарушения нотариусом законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите;
13) неоднократного (два и более раза в течение двенадцати месяцев) нарушения нотариусом сроков внесения в единую нотариальную цифровую систему сведений о совершении нотариальных действий, предусмотренных статьей 4-3 настоящего Закона.";
пункт 2-1 изложить в следующей редакции:
"2-1. Помимо общих оснований, предусмотренных законами Республики Казахстан, действие лицензии нотариуса приостанавливается на период:
1) нахождения нотариуса на государственной службе;
2) избрания нотариуса депутатом Курултая Республики Казахстан или депутатом маслихата, осуществляющим свою деятельность на постоянной или освобожденной основе, оплачиваемую за счет средств государственного бюджета;
3) прохождения нотариусом срочной воинской службы;
4) указанный в заявлении нотариуса о неисполнении своих полномочий.";

7) 7-баптың 4-тармағында:
екінші бөлік "нотариустарда" деген сөзден кейін "өздерінің тіркелген (тұрғылықты) жері бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Заңның 6-бабының 1-1-тармағында белгiленген талаптарға сай келетiн және тағылымдамадан өтуге ниет бiлдiрген адам нотариустардың тағылымдамадан өтушілерінің тағылымдамадан өту тәртібі туралы ережеде тізбесі белгіленетін құжаттарды қоса бере отырып, тағылымдамадан өтуге жіберу туралы өтінішпен аумақтық нотариаттық палатаға өтініш білдіреді.";
8) 8-баптың 5-тармағында:
бірінші абзацтағы "құқығына", "айналысуға" деген сөздер тиісінше "құқығына арналған", "айналысу құқығына арналған" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақша "әкесінің аты" деген сөздерден кейін "(егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 10-бапта:
2-тармақта:
1), 2) және 2-1) тармақшалар алып тасталсын;
10) тармақшадағы "18-бабының 1-тармағы 11) тармақшасының" деген сөздер "18-бабы 13) тармақшасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақшадағы "сақтамаған жағдайларда, алты айға дейінгі мерзімге тоқтатыла тұрады." деген сөздер "сақтамаған;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11), 12) және 13) тармақшалармен толықтырылсын:
"11) нотариаттық әрекеттерді жүзеге асыруы кезінде нотариус Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін тәртіптік жауаптылыққа бірнеше (он екі ай ішінде екі және одан көп) рет тартылған жағдайларда, алты айға дейінгі мерзімге тоқтатыла тұрады.
Егер бұрын жасалған тәртіптік теріс қылық үшін тәртіптік жаза белгіленген тәртіппен алып тасталған болса, тәртіптік теріс қылық бірнеше рет жасалған деп танылмайды;
12) нотариус Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасын бұзған;
13) нотариус осы Заңның 4-3-бабында көзделген нотариаттық әрекеттерді жасағаны туралы мәліметтерді бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйеге енгізу мерзімдерін бірнеше (он екі ай ішінде екі және одан көп) рет бұзған жағдайларда, алты айға дейінгі мерзімге тоқтатыла тұрады.";
2-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жалпы негіздерден басқа, нотариус лицензиясының қолданысы:
1) нотариус мемлекеттік қызметте болған;
2) нотариус мемлекеттік бюджет қаражаты есебiнен ақы төленетiн, тұрақты немесе жұмыстан босатылатын негiзде өз қызметiн атқаратын Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаты немесе мәслихат депутаты болып сайланған;
3) нотариус мерзімді әскери қызметті өткерген;
4)  өз өкілеттігін орындамауы туралы нотариустың өтінішінде көрсетілген кезеңге тоқтатыла тұрады.";

дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Действие лицензии нотариуса приостанавливается на указанный срок в случаях:
1) возбуждения производства по делу о лишении лицензии на право занятия нотариальной деятельностью – до вступления судебного акта в законную силу;
2) составления прокурором обвинительного акта в отношении нотариуса по уголовному делу – до вступления приговора в законную силу;
3) утверждения прокурором протокола обвинения, протокола ускоренного досудебного расследования, протокола об уголовном проступке и принятия решения о направлении уголовного дела в суд по соответствующей статье (статьям) Уголовного кодекса Республики Казахстан, окончания досудебного расследования заключением процессуального соглашения в порядке, предусмотренном частью четвертой статьи 617 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, – до вступления судебного акта в законную силу.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В случае приостановления действия лицензии нотариуса территориальный орган юстиции и нотариальная палата обязаны принять меры по передаче документов нотариуса в бумажной и электронной формах, включая нотариальный цифровой архив, другому нотариусу в порядке, предусмотренном Правилами.";
10) в статье 11:
подпункт 2) после слова "неоднократного" дополнить словами "(два и более раза)";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) неоднократного (два и более раза) нарушения нотариусом законодательства Республики Казахстан при совершении нотариальных действий;";
дополнить подпунктами 3-1), 5-2) и 9) следующего содержания:
"3-1) нарушения нотариусом законодательства Республики Казахстан, причинившего ущерб интересам государства, физических и юридических лиц;";
"5-2) установления факта незаконной передачи закрытого ключа электронной цифровой подписи нотариусом другим лицам;";
"9) неоднократного (два и более раза) нарушения нотариусом законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите.";
11) пункт 3 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"3. В случае прекращения действия лицензии нотариуса территориальный орган юстиции и нотариальная палата обязаны принять меры по передаче документов нотариуса в бумажной и электронной формах, включая нотариальный цифровой архив, другому нотариусу или в частный нотариальный архив, а также по изъятию лицензии для передачи ее лицензиару и уничтожению печати нотариуса.";

мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Нотариус лицензиясының қолданысы мынадай жағдайларда көрсетілген мерзімге:
1) нотариаттық қызметпен айналысу құқығына арналған лицензиядан айыру туралы іс бойынша іс жүргізу қозғалған жағдайда – сот актісі заңды күшіне енгенге дейін;
2) прокурор қылмыстық іс бойынша нотариусқа қатысты айыптау актісін жасаған жағдайда – үкім заңды күшіне енгенге дейін;
3) прокурор айыптау хаттамасын, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын, қылмыстық теріс қылық туралы хаттаманы бекіткен және қылмыстық істі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің тиісті бабы (баптары) бойынша сотқа жіберу туралы шешім қабылдаған, сотқа дейінгі тергеп-тексеру Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 617-бабының төртінші бөлігінде көзделген тәртіппен процестік келісім жасаумен аяқталған жағдайда – сот актісі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Нотариус лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған жағдайда аумақтық әділет органы мен нотариаттық палата, нотариаттық цифрлық архивті қоса алғанда, нотариустың қағаздағы және электрондық түрдегі құжаттарын Қағидаларда көзделген тәртіппен басқа нотариусқа беру жөнінде шаралар қабылдауға міндетті.";
10) 11-бапта:
2) тармақша "бірнеше" деген сөзден кейін "(екі және одан көп)" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) нотариус нотариаттық әрекеттер жасаған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасын бiрнеше (екі және одан көп) рет бұзғанда;";
мынадай мазмұндағы 3-1), 5-2) тармақшалармен және 8) тармақшадағы "жүзеге асырғанда нотариус лицензиясы кері қайтарылып алынады." деген сөздер "жүзеге асырғанда;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) нотариус Қазақстан Республикасының заңнамасын мемлекеттің, жеке және заңды тұлғалардың мүдделеріне нұқсан келтіріп бұзғанда;";
"5-2) нотариустың электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтін басқа тұлғаларға заңсыз беру фактісі анықталғанда;";
"9) нотариус Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасын бірнеше (екі және одан көп) рет бұзғанда нотариус лицензиясы кері қайтарып алынады.";
11) 12-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Нотариус лицензиясының қолданысы тоқтатылған жағдайда аумақтық әділет органы мен нотариаттық палата, нотариаттық цифрлық архивті қоса алғанда, нотариустың қағаздағы және электрондық түрдегі құжаттарын басқа нотариусқа немесе жеке нотариаттық архивке беру жөнінде, сондай-ақ лицензияны лицензиарға беру үшін алып қою және нотариустың мөрін жою жөнінде шаралар қабылдауға міндетті.";

12) часть четвертую пункта 4 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"Нотариус до направления уведомления в территориальный орган юстиции о прекращении осуществления нотариальной деятельности обязан передать все находящиеся на хранении документы в бумажной и электронной формах, включая нотариальный цифровой архив, другому нотариусу или в частный нотариальный архив, сдать печать нотариуса в территориальную нотариальную палату.";
13) в статье 17:
подпункт 8) дополнить словами ", в том числе медиацию в качестве медиатора, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о медиации";
дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) получать доход от переданных в доверительное управление и находящихся в его собственности долей (пакетов акций) в уставном капитале коммерческих организаций и иного имущества, использование которого влечет получение доходов, за исключением денег, законно принадлежащих ему, а также имущества, переданного в имущественный наем.
Договор доверительного управления имуществом подлежит нотариальному удостоверению.
Нотариус вправе не передавать в доверительное управление принадлежащие ему облигации, паи открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов.";
14) подпункты 7), 7-1), 8), 9), 10), 10) и 11) статьи 18 изложить в следующей редакции:
"7) передать документы в бумажной и электронной формах, включая нотариальный цифровой архив, другому нотариусу, в случае приостановления действия его лицензии в порядке, предусмотренном Правилами;
8) сдать печать в территориальный орган юстиции на период приостановления действия лицензии, в случае прекращения действия лицензии – в территориальную нотариальную палату;
9) передать все находящиеся на хранении документы в бумажной и электронной формах, включая нотариальный цифровой архив, другому нотариусу в случае прекращения действия его лицензии по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 4), 4-1) и 6) пункта 1 статьи 12 настоящего Закона;
10) представлять в течение месяца сведения по изменению его фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и места нахождения его помещения в территориальный орган юстиции;
11) известить в течение пяти рабочих дней территориальный орган юстиции и нотариальную палату в случае неосуществления нотариальной деятельности в течение одного месяца;
12) представлять сведения по сделкам и договорам физических лиц в органы государственных доходов по форме, в порядке и сроки, которые определены налоговым законодательством Республики Казахстан;

12) 15-баптың 4-тармағының төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Нотариус нотариаттық қызметті жүзеге асыруды тоқтату туралы хабарламаны аумақтық әділет органына жібергенге дейін, нотариаттық цифрлық архивті қоса алғанда, өз сақтауында болатын қағаздағы және электрондық түрдегі барлық құжатын басқа нотариусқа немесе жеке нотариаттық архивке беруге, нотариустың мөрін аумақтық нотариаттық палатаға тапсыруға міндетті.";
13) 17-бапта:
8) тармақша "рәсімдерін" деген сөзден кейін ", оның ішінде Қазақстан Республикасының медиация туралы заңнамасына сәйкес медиатор ретінде медиацияны" деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармақшадағы "алуға құқылы." деген сөздер "алуға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) сенімгерлік басқаруға берілген және коммерциялық ұйымдардың жарғылық капиталындағы өзінің меншігіндегі үлестерден (акциялар пакеттерінен) және өзіне заңды түрде тиесілі ақшаны, сондай-ақ мүліктік жалдауға берілген мүлікті қоспағанда, пайдаланылуы кіріс әкелетін өзге де мүліктен кіріс алуға құқылы.
Мүлікті сенімгерлік басқару шарты нотариаттық түрде куәландырылуға тиіс.
Нотариус өзіне тиесілі облигацияларды, ашық және аралық инвестициялық пай қорларының пайларын сенімгерлік басқаруға бермеуге құқылы.";
14) 18-баптың 7), 7-1), 8), 9), 10), 10) және 11) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"7) өз лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған жағдайда, нотариаттық цифрлық архивті қоса алғанда, қағаздағы және электрондық түрдегі құжаттарын Қағидаларда көзделген тәртіппен басқа нотариусқа беруге;
8) мөрін лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрған кезеңде – аумақтық әділет органына, лицензияның қолданысы тоқтатылған жағдайда аумақтық нотариаттық палатаға тапсыруға;
9) өз лицензиясының қолданысы осы Заңның 12-бабы 1-тармағының 1), 2), 4), 4-1) және 6) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша тоқтатылған жағдайда, нотариаттық цифрлық архивті қоса алғанда, өз сақтауында болатын қағаздағы және электрондық түрдегі барлық құжатын басқа нотариусқа беруге;
10) өз тегінің, атының, әкесінің атының (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және өзінің үй-жайы орналасқан жердің өзгеруі жөніндегі мәліметтерді бір ай ішінде аумақтық әділет органына ұсынуға;
11) бір ай бойы нотариаттық қызметті жүзеге асырмаған жағдайда, бес жұмыс күні ішінде аумақтық әділет органына және нотариаттық палатаға хабарлауға;
12) жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары жөніндегі мәліметтерді Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған нысан бойынша, белгіленген тәртіппен және мерзімдерде мемлекеттік кіріс органдарына ұсынуға;

13) повышать профессиональную квалификацию.";
15) подпункты 1) и 3) пункта 1 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"1) заниматься предпринимательской деятельностью, в том числе участвовать в управлении коммерческой организацией независимо от ее организационно-правовой формы, или иной оплачиваемой деятельностью, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом;";
"3) исполнять обязанности нотариуса в случае избрания его депутатом Курултая Республики Казахстан или депутатом маслихата, осуществляющим свою деятельность на постоянной или освобожденной основе, оплачиваемую за счет средств государственного бюджета;";
16) в статье 21:
в пункте 3 слова "подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) и 8)" заменить словами "статьей 54 и подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) и 8)";
в пункте 5:
часть первую дополнить словами "в пределах соответствующего нотариального округа";
в части третьей слова "и в реестре для регистрации нотариальных действий", "в том числе" исключить;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Если лицо обращается за совершением нотариального действия посредством веб-портала "цифрового правительства", то местом совершения данного нотариального действия считается место нахождения помещения нотариуса.";
17) в статье 24-1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 24-1. Дисциплинарная комиссия нотариальной палаты";
в пункте 1:
часть третью дополнить словами ", который не имеет неснятое дисциплинарное взыскание";
дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
"Срок полномочий председателя и членов дисциплинарной комиссии нотариальной палаты составляет четыре года.
Одно и то же лицо не может быть председателем дисциплинарной комиссии нотариальной палаты более одного раза.";
подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"4) исключение из нотариальной палаты с подачей ходатайства лицензиару и (или) в Республиканскую нотариальную палату о подготовке иска о лишении лицензии нотариуса.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Членство в нотариальной палате лица, в отношении которого рассматривается жалоба, не может быть прекращено до окончания проверки или дисциплинарного производства, если в отношении него проводится проверка или возбуждено дисциплинарное производство, а в случае выявления нарушений – до окончания рассмотрения дисциплинарной комиссией нотариальной палаты дела о нарушении и применении меры дисциплинарного взыскания.";

13) кәсіби біліктілігін арттыруға міндетті.";
15) 19-баптың 1-тармағының 1) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, кәсіпкерлік қызметпен айналысуға, оның ішінде ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, коммерциялық ұйымды басқаруға қатысуға немесе ақы төленетін өзге де қызметпен айналысуға;";
"3) мемлекеттік бюджет қаражаты есебiнен ақы төленетiн, тұрақты немесе жұмыстан босатылатын негiзде өз қызметiн атқаратын Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаты немесе мәслихат депутаты болып сайланған жағдайда нотариус міндеттерін орындауға;";
16) 21-бапта:
3-тармақтағы "92-1-бабы 2-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында" деген сөздер "54-бабында және 92-1-бабы 2-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 8) тармақшаларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
бірінші бөліктегі "іс-әрекеттер" деген сөз "әрекеттер тиісті нотариаттық округтің шегінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "және нотариаттық әрекеттерді тіркеу тізілімінде", "оның ішінде" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Егер тұлға нотариаттық әрекеттің жасалуына "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы өтініш білдірсе, онда нотариустың үй-жайы орналасқан жер осы нотариаттық әрекеттің жасалу орны болып есептеледі.";
17) 24-1-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"24-1-бап. Нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясы"
1-тармақта:
үшінші бөліктегі "Нотариус" деген сөз "Алынбаған тәртіптік жазасы жоқ нотариус" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясының төрағасы мен мүшелерінің өкілеттік мерзімі төрт жылды құрайды.
Бір адам бір реттен артық нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясының төрағасы бола алмайды.";
3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) лицензиарға және (немесе) Республикалық нотариаттық палатаға нотариусты лицензиясынан айыру жөнінде талап қоюды дайындау туралы өтінішхат бере отырып, нотариаттық палатадан шығару.";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Өзіне қатысты шағым қаралып жатқан адамның нотариаттық палатаға мүшелігі, егер оған қатысты тексеру жүргізіліп жатса немесе тәртіптік іс жүргізу қозғалса – тексеру немесе тәртіптік іс жүргізу аяқталғанға дейін, ал бұзушылықтар анықталған жағдайда нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясы бұзушылық туралы және тәртіптік жазалау шарасын қолдану туралы істі қарауды аяқтағанға дейін тоқтатылмайды.";

18) в пункте 1 статьи 24-2:
часть четвертую дополнить словами ", который не имеет неснятое дисциплинарное взыскание";
дополнить частями пятой и шестой следующего содержания:
"Срок полномочий председателя и членов дисциплинарной комиссии Республиканской нотариальной палаты составляет четыре года.
Одно и то же лицо не может состоять в дисциплинарной комиссии Республиканской нотариальной палаты более одного раза.";
19) часть вторую пункта 5 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"Взимание вступительных или иных взносов и платежей нотариальными палатами не допускается, за исключением членских взносов, предусмотренных уставом нотариальной палаты.";
20) в пункте 1 статьи 26-2:
часть первую дополнить словами "и не имеет неснятое дисциплинарное взыскание";
в части третьей слова "двух сроков подряд" заменить словами "одного раза";
21) в подпункте 4) пункта 1 и подпункте 7) пункта 1-1 статьи 27 слово "частного" исключить;
22) в пункте 4 статьи 29:
часть первую дополнить словами "и не имеет неснятое дисциплинарное взыскание";
в части третьей слова "двух сроков подряд" заменить словами "одного раза";
23) заголовок главы 5 и статью 31 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Государственный контроль в сфере нотариальной деятельности. Компетенция органов юстиции в области регулирования нотариата
Статья 31. Государственный контроль в сфере нотариальной деятельности
1. Государственным контролем в сфере нотариальной деятельности является деятельность территориального органа юстиции по проверке деятельности субъектов государственного контроля на предмет соблюдения требований, установленных законодательством о нотариате.
2. К субъектам государственного контроля в сфере нотариальной деятельности относятся нотариусы, занимающиеся частной практикой, и территориальные нотариальные палаты.
3. К объекту государственного контроля в сфере нотариальной деятельности относится деятельность субъекта государственного контроля.
4. Целью государственного контроля в сфере нотариальной деятельности является обеспечение законности и защиты прав, свобод и законных интересов физических и юридических лиц при осуществлении субъектами государственного контроля своих профессиональных обязанностей и полномочий, в том числе по созданию частных нотариальных архивов, организации их функций по накоплению, хранению и использованию нотариальных документов в соответствии с настоящим Законом.

18) 24-2-баптың 1-тармағында:
төртінші бөліктегі "Нотариус" деген сөз "Алынбаған тәртіптік жазасы жоқ нотариус" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бесінші және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
"Республикалық нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясының төрағасы мен мүшелерінің өкілеттік мерзімі төрт жылды құрайды.
Бір адам бір реттен артық Республикалық нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясының құрамында бола алмайды.";
19) 26-баптың 5-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Нотариаттық палатаның жарғысында көзделген мүшелік жарналарды қоспағанда, нотариаттық палаталардың кіру жарнасын немесе өзге де жарналар мен төлемдерді алуына жол берілмейді.";
20) 26-2-баптың 1-тармағында:
бірінші бөлік "мүшесі болған" деген сөздерден кейін "және алынбаған тәртіптік жазасы жоқ" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөліктегі "қатарынан екі мерзімнен" деген сөздер "бір реттен" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 27-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы және 1-1-тармағының 7) тармақшасындағы "жекеше" деген сөз алып тасталсын;
22) 29-баптың 4-тармағында:
бірінші бөлік "мүшесі болған" деген сөздерден кейін "және алынбаған тәртіптік жазасы жоқ" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөліктегі "қатарынан екі мерзімнен" деген сөздер "бір реттен" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 5-тараудың тақырыбы мен 31-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Нотариаттық қызмет саласындағы мемлекеттік бақылау. Әділет органдарының нотариатты реттеу саласындағы құзыреті
31-бап. Нотариаттық қызмет саласындағы мемлекеттік бақылау
1. Нотариаттық қызмет саласындағы мемлекеттік бақылау – аумақтық әділет органының мемлекеттік бақылау субъектілерінің қызметін нотариат туралы заңнамада белгіленген талаптардың сақталуы тұрғысынан тексеру жөніндегі қызметі.
2. Жеке практикамен айналысатын нотариустар және аумақтық нотариаттық палаталар нотариаттық қызмет саласындағы мемлекеттік бақылау субъектілеріне жатады.
3. Мемлекеттік бақылау субъектісінің қызметі нотариаттық қызмет саласындағы мемлекеттік бақылау объектісіне жатады.
4. Нотариаттық қызмет саласындағы мемлекеттік бақылаудың мақсаты – мемлекеттік бақылау субъектілері өздерінің кәсіби міндеттері мен өкілеттіктерін, оның ішінде осы Заңға сәйкес жеке нотариаттық архивтерді құру, олардың нотариаттық құжаттарды жинақтау, сақтау және пайдалану жөніндегі функцияларын ұйымдастыру бойынша өкілеттіктерін жүзеге асырған кезде заңдылықты қамтамасыз ету және жеке және заңды тұлғалардың құқықтарының, бостандықтары мен заңды мүдделерінің қорғалуын қамтамасыз ету.

5. Задачами государственного контроля в сфере нотариальной деятельности являются:
1) обеспечение соблюдения законности в сфере правового обслуживания населения субъектами государственного контроля;
2) принятие мер по устранению выявленных правонарушений;
3) профилактика и предупреждение нарушений требований законодательства о нотариате.
6. Предметом государственного контроля в сфере нотариальной деятельности является соответствие деятельности субъектов государственного контроля в сфере нотариальной деятельности требованиям законодательства о нотариате.
7. Государственный контроль в сфере нотариальной деятельности осуществляется должностными лицами территориального органа юстиции.
8. Государственный контроль в сфере нотариальной деятельности осуществляется в форме проверок, которые проводятся в виде плановых и внеплановых.
9. Государственный контроль за законностью совершаемых нотариальных действий и соблюдением правил делопроизводства государственным нотариусом и должностными лицами аппаратов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов осуществляется территориальным органом юстиции в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы.
10. Государственный контроль за соблюдением налогового законодательства Республики Казахстан, включая исполнение налоговых обязательств и представление налоговой отчетности, нотариусом и должностными лицами аппаратов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов осуществляется органами государственных доходов Республики Казахстан.
11. Территориальные органы юстиции проводят в пределах своей компетенции анализ и мониторинг деятельности нотариусов, осуществляющих нотариальные действия с деньгами и (или) иным имуществом, на предмет выявления рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования оружия массового уничтожения.";
24) статью 31-1 исключить;
25) дополнить статьями 31-2, 31-3 и 31-4 следующего содержания:
"Статья 31-2. Виды проверок на предмет соблюдения требований, установленных законодательством о нотариате, субъектами государственного контроля в сфере нотариальной деятельности
1. Плановые проверки в отношении субъектов государственного контроля осуществляются территориальным органом юстиции в соответствии с полугодовым планом проведения плановых проверок, формируемым в автоматизированном режиме и утвержденным уполномоченным органом, не чаще двух раз в год.
Проверки на предмет соблюдения требований, установленных законодательством о нотариате, субъектами государственного контроля в сфере нотариальной деятельности подразделяются на следующие виды:

5. Нотариаттық қызмет саласындағы мемлекеттік бақылаудың міндеттері:
1) мемлекеттік бақылау субъектілерінің халыққа құқықтық қызмет көрсету саласындағы заңдылықты сақтауын қамтамасыз ету;
2) анықталған құқық бұзушылықтарды жою жөніндегі шараларды қабылдау;
3) нотариат туралы заңнаманың талаптарын бұзушылық профилактикасы және олардың алдын алу.
6. Нотариаттық қызмет саласындағы мемлекеттік бақылаудың нысанасы – нотариаттық қызмет саласындағы мемлекеттік бақылау субъектілері қызметінің нотариат туралы заңнаманың талаптарына сәйкестігі.
7. Нотариаттық қызмет саласындағы мемлекеттік бақылауды аумақтық әділет органының лауазымды адамдары жүзеге асырады.
8. Нотариаттық қызмет саласындағы мемлекеттік бақылау жоспарлы және жоспардан тыс жүргізілетін тексерулер түрінде жүзеге асырылады.
9. Мемлекеттік нотариустың және аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының лауазымды адамдарының нотариаттық әрекеттерінің заңдылығын және іс жүргізу қағидаларын сақтауын мемлекеттік бақылауды аумақтық әділет органы Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
10. Нотариустардың және аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының лауазымды адамдарының, салықтық міндеттемелерді орындауды және салықтық есептілік ұсынуды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын сақтауын мемлекеттік бақылауды Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс органдары жүзеге асырады.
11. Аумақтық әділет органдары өз құзыреті шегінде ақшамен және (немесе) өзге де мүлікпен жасалатын нотариаттық әрекеттерді жүзеге асыратын нотариустардың қызметіне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын қаржыландыру қауіп-қатерлерін анықтау тұрғысынан талдау мен мониторинг жүргізеді.";
24) 31-1-бап алып тасталсын;
25) мынадай мазмұндағы 31-2, 31-3 және 31-4-баптармен толықтырылсын:
"31-2-бап. Нотариаттық қызмет саласындағы мемлекеттік бақылау субъектілерінің нотариат туралы заңнамада белгіленген талаптарды сақтауы тұрғысынан жүргізілетін тексерудің түрлері
1. Мемлекеттік бақылау субъектілеріне қатысты жоспарлы тексерулерді аумақтық әділет органы автоматтандырылған режимде қалыптастырылатын және уәкілетті орган бекіткен жоспарлы тексерулерді жүргізудің жартыжылдық жоспарына сәйкес жылына екі реттен жиілетпей жүзеге асырады.
Нотариаттық қызмет саласындағы мемлекеттік бақылау субъектілерінің нотариат туралы заңнамада белгіленген талаптарды сақтауы тұрғысынан жүргізілетін тексерулер мынадай түрлерге бөлінеді:

1) плановые проверки, проводимые на предмет соблюдения требований, установленных законодательством о нотариате, субъектами государственного контроля за три года, предшествующие началу проведения проверки;
2) внеплановые проверки, проводимые на предмет соблюдения требований, установленных законодательством о нотариате, субъектами государственного контроля по вопросам, послужившим основанием для ее проведения.
2. Основаниями для включения нотариуса, занимающегося частной практикой, в полугодовой план проведения плановых проверок являются:
1) результаты предыдущих проверок;
2) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями;
3) вступившее в законную силу частное определение и (или) частное постановление суда в отношении субъекта государственного контроля;
4) вступивший в законную силу судебный акт о признании сделки недействительной, удостоверенной нотариусом, занимающимся частной практикой, в котором указана вина нотариуса, занимающегося частной практикой;
5) приостановление действия лицензии на право занятия нотариальной деятельностью нотариуса, занимающегося частной практикой;
6) привлечение к административной ответственности субъекта государственного контроля;
7) наличие дисциплинарного взыскания нотариуса, занимающегося частной практикой.
Плановые проверки территориальных нотариальных палат осуществляются один раз в три года.
При анализе для формирования полугодовых планов проведения плановых проверок могут использоваться данные в сравнении с аналогичным периодом предыдущего года.
Органы юстиции осуществляют анализ данных по предыдущим плановым и внеплановым проверкам, сведений, представленных правоохранительными органами и судами, обращений физических и юридических лиц, сведений, полученных от территориальных нотариальных палат, а также других документов и (или) сведений о деятельности субъекта государственного контроля.
3. Полугодовой план проведения плановых проверок формируется и утверждается уполномоченным органом не позднее 10 декабря года, предшествующего году проверки, и до 10 июня текущего календарного года на основании полугодовых планов проведения плановых проверок территориальных органов юстиции.
Полугодовой план проведения плановых проверок размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа не позднее 20 декабря года, предшествующего году проверки, и 20 июня текущего календарного года.
Полугодовой план проведения плановых проверок включает:
1) номер и дату утверждения плана;
2) наименование государственного органа;
3) наименование проверяемого субъекта государственного контроля, его место нахождения;

1) тексеру жүргізуді бастау алдындағы үш жылдағы мемлекеттік бақылау субъектілерінің нотариат туралы заңнамада белгіленген талаптарды сақтауы тұрғысынан жүргізілетін жоспарлы тексерулер;
2) мемлекеттік бақылау субъектілерінің нотариат туралы заңнамада белгіленген талаптарды сақтауы тұрғысынан жүргізілетін, тексеру жүргізуге негіз болған мәселелер бойынша жоспардан тыс тексерулер.
2. Жеке практикамен айналысатын нотариусты жоспарлы тексеру жүргізудің жартыжылдық жоспарына енгізудің негіздері:
1) алдыңғы тексерулердің нәтижелері;
2) мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдаудың нәтижелері;
3) соттың мемлекеттік бақылау субъектісіне қатысты заңды күшіне енген жеке ұйғарымы және (немесе) жеке қаулысы;
4) жеке практикамен айналысатын нотариустың кінәсі көрсетіліп, жеке практикамен айналысатын нотариус куәландырған мәмілені жарамсыз деп тану туралы заңды күшіне енген сот актісі;
5) жеке практикамен айналысатын нотариустың нотариаттық қызметпен айналысу құқығына арналған лицензиясы қолданысының тоқтатыла тұруы;
6) мемлекеттік бақылау субъектісінің әкімшілік жауаптылыққа тартылуы;
7) жеке практикамен айналысатын нотариустың тәртіптік жазасының болуы.
Аумақтық нотариаттық палаталарды жоспарлы тексеру үш жылда бір рет жүзеге асырылады.
Жоспарлы тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарларын қалыптастыру үшін талдау жасау кезінде алдыңғы жылғы ұқсас кезеңмен салыстырылатын деректер пайдаланылуы мүмкін.
Әділет органдары деректерді талдауды алдыңғы жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер, құқық қорғау органдары мен соттар ұсынған мәліметтер, жеке және заңды тұлғалардың өтініштері, аумақтық нотариаттық палаталардан алынған мәліметтер, сондай-ақ мемлекеттік бақылау субъектісінің қызметі туралы басқа да құжаттар және (немесе) мәліметтер бойынша жүзеге асырады.
3. Уәкілетті орган жоспарлы тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарын аумақтық әділет органдарының жоспарлы тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарлары негізінде тексеруді жүргізу жылының алдындағы жылдың 10 желтоқсанынан кешіктірмей және ағымдағы күнтізбелік жылдың 10 маусымына дейін қалыптастырады және бекітеді.
Жоспарлы тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспары уәкілетті органның интернет-ресурсында тексеруді жүргізу жылының алдындағы жылдың 20 желтоқсанынан және ағымдағы күнтізбелік жылдың 20 маусымынан кешіктірілмей орналастырылады.
Жоспарлы тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспары мыналарды қамтиды:
1) жоспардың бекітілген күні және нөмірі;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) тексерілетін мемлекеттік бақылау субъектісінің атауы, оның орналасқан жері;

4) предмет проверки;
5) сроки проведения проверки;
6) подпись лица, уполномоченного подписывать план.
Внесение изменений и дополнений в полугодовой план проведения плановых проверок осуществляется в случаях изменения статуса субъекта государственного контроля, а также возникновения чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера, введения режима чрезвычайного положения, возникновения или угрозы возникновения распространения эпидемии, очагов карантинных объектов и особо опасных вредных организмов, инфекционных, паразитарных заболеваний, отравлений, радиационных аварий и связанных с ними ограничений.
При этом территориальные органы юстиции один раз в полугодие не позднее 5 июля текущего календарного года и 5 января года, следующего за отчетным, представляют в уполномоченный орган отчет о проведенных плановых проверках нотариусов и территориальных нотариальных палат, а также отчет о проведенных внеплановых проверках нотариусов и территориальных нотариальных палат по формам, утверждаемым уполномоченным органом.
4. Для разъяснения вопросов, требующих специальных знаний, при проведении проверок могут привлекаться специалисты, консультанты и эксперты государственных органов и иных организаций.
5. Плановые проверки нотариусов, занимающихся частной практикой, осуществляются на предмет соблюдения требований, установленных законодательством о нотариате, в части:
1) нотариального делопроизводства;
2) пользования единой нотариальной цифровой системой;
3) совершения нотариальных действий;
4) соблюдения требований законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию оружия массового уничтожения;
5) иных требований, установленных законодательством о нотариате.
Плановые проверки территориальных нотариальных палат осуществляются на предмет соответствия их деятельности требованиям законодательства о нотариате по:
1) созданию частных нотариальных архивов, организации их функций по накоплению, хранению и использованию нотариальных документов;
2) организации страхования частными нотариусами гражданско-правовой ответственности;
3) организации стажировки лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью, и соответствию их квалификационным требованиям;
4) соблюдению условий членства и порядка приема в члены нотариальной палаты и выхода из членства нотариальной палаты;
5) предоставлению и прекращению нотариусам доступа к единой нотариальной цифровой системе.

4) тексеру нысанасы;
5) тексеруді жүргізу мерзімдері;
6) жоспарға қол қоюға уәкілеттік берілген адамның қолтаңбасы.
Жоспарлы тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мемлекеттік бақылау субъектісі мәртебесінің өзгеруі, сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындауы, төтенше жағдай режимінің енгізілуі, эпидемияның таралуы, карантиндік объектілер мен аса қауіпті зиянды организмдер, инфекциялық, паразиттік аурулар ошақтарының, уланудың, радиациялық авариялар мен соған байланысты шектеулердің туындауы немесе туындау қатері жағдайларында жүзеге асырылады.
Бұл ретте аумақтық әділет органдары жарты жылда бір рет ағымдағы күнтізбелік жылдың 5 шілдесінен және есепті жылдан кейінгі жылдың 5 қаңтарынан кешіктірмей, уәкілетті органға нотариустар мен аумақтық нотариаттық палаталарды жоспарлы тексерулер туралы есепті, сондай-ақ нотариустар мен аумақтық нотариаттық палаталарды жоспардан тыс тексерулер туралы есепті уәкілетті орган бекітетін нысандар бойынша ұсынады.
4. Арнаулы білімді қажет ететін мәселелерді түсіндіру үшін тексерулер жүргізу кезінде мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың мамандары, консультанттары мен сарапшылары тартылуы мүмкін.
5. Жеке практикамен айналысатын нотариустарды жоспарлы тексерулер нотариат туралы заңнамада белгіленген талаптардың сақталуы тұрғысынан:
1) нотариаттық іс жүргізу;
2) бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйені пайдалану;
3) нотариаттық әрекеттер жасау;
4) Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы талаптарының сақталуы;
5) нотариат туралы заңнамада белгіленген өзге де талаптар бөлігінде жүзеге асырылады.
Аумақтық нотариаттық палаталарды жоспарлы тексерулер нотариат туралы заңнаманың:
1) жеке нотариаттық архивтерді құру, олардың нотариаттық құжаттарды жинақтау, сақтау және пайдалану жөніндегі функцияларын ұйымдастыру;
2) жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыруын ұйымдастыру;
3) нотариаттық қызметпен айналысу құқығын алуға үміттенетін адамдардың тағылымдамадан өтуін ұйымдастыру және олардың біліктілік талаптарына сай келуі;
4) нотариаттық палатаға мүше болу шарттарын және нотариаттық палатаға мүшелікке қабылдау мен мүшеліктен шығару тәртібін сақтау;
5) нотариустарға бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйеге қолжетімділікті беру мен тоқтату бойынша талаптарына олардың қызметінің сәйкестігі тұрғысынан жүзеге асырылады.

6. Внеплановая проверка проводится по инициативе территориальных органов юстиции по конкретным фактам и обстоятельствам и при наличии подтверждающих доказательств, послуживших основанием для назначения внеплановой проверки.
Внеплановые проверки не проводятся в случае анонимных обращений.
7. Основаниями внеплановой проверки субъектов государственного контроля являются:
1) обращения физических и юридических лиц на действия (бездействие) субъектов государственного контроля;
2) требования и представления прокурора по конкретным фактам причинения либо об угрозе причинения вреда правам и законным интересам физических и юридических лиц, государства;
3) обращения государственных органов по конкретным фактам нарушений требований законодательства о нотариате.
8. При проведении проверок территориальный орган юстиции руководствуется настоящим Законом и другими нормативными правовыми актами, а также международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, регулирующими такую деятельность.
Статья 31-3. Порядок проведения проверок на предмет соблюдения требований, установленных законодательством о нотариате, субъектами государственного контроля в сфере нотариальной деятельности
1. Проверка проводится на основании акта о назначении проверки.
Акт о назначении проверки составляется в двух экземплярах и подписывается руководителем территориального органа юстиции.
Акт о назначении проверки регистрируется в территориальном органе юстиции посредством электронного документооборота.
Второй экземпляр акта о назначении плановой проверки считается надлежащим образом доставленным при вручении субъекту государственного контроля или направлении по почте заказным письмом с уведомлением или с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию доставки.
В акте о назначении проверки указываются:
1) дата и номер акта;
2) наименование территориального органа юстиции;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), уполномоченного (уполномоченных) на проведение проверки;
4) сведения о специалистах, консультантах и экспертах государственных органов и иных организаций, привлекаемых для проведения проверки;
5) наименование или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) субъекта государственного контроля, его место нахождения, идентификационный номер, перечень объектов государственного контроля;
6) вид назначенной проверки;
7) срок проведения проверки;
8) основания проведения проверки, в том числе нормативные правовые акты Республики Казахстан, обязательные требования которых подлежат проверке;

6. Жоспардан тыс тексеру нақты фактілер мен мән-жайлар бойынша және жоспардан тыс тексеруді тағайындауға негіз болған, растайтын дәлелдемелер болған кезде аумақтық әділет органдарының бастамасымен жүргізіледі.
Анонимдік жолданымдар келіп түскен жағдайда жоспардан тыс тексерулер жүргізілмейді.
7. Мемлекеттік бақылау субъектілерін жоспардан тыс тексерудің негіздері:
1) мемлекеттік бақылау субъектілерінің әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) жеке және заңды тұлғалардың өтініштері;
2) жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтіру не нұқсан келтіру қатері туралы нақты фактілер бойынша прокурордың талаптары мен ұсынымдары;
3) нотариат туралы заңнаманың талаптарын бұзудың нақты фактілері бойынша мемлекеттік органдардың жолданымдары.
8. Аумақтық әділет органы тексерулерді жүргізу кезінде осы Заңды және осындай қызметті реттейтін басқа да нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарды басшылыққа алады.
31-3-бап. Нотариаттық қызмет саласындағы мемлекеттік бақылау субъектілерінің нотариат туралы заңнамада белгіленген талаптарды сақтауы тұрғысынан тексеруді жүргізу тәртібі
1. Тексеруді тағайындау туралы актінің негізінде тексеру жүргізіледі.
Тексеруді тағайындау туралы акт екі данада жасалады және оған аумақтық әділет органының басшысы қол қояды.
Тексеруді тағайындау туралы акт аумақтық әділет органында электрондық құжат айналымы арқылы тіркеледі.
Жоспарлы тексеруді тағайындау туралы актінің екінші данасы мемлекеттік бақылау субъектісіне табыс етілген немесе хабарламасы бар тапсырысты хатпен пошта арқылы немесе жеткізілгенін тіркеп-белгілеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалану арқылы жіберілген кезде тиісті түрде жеткізілген деп есептеледі.
Тексеруді тағайындау туралы актіде мыналар көрсетіледі:
1) актінің күні мен нөмірі;
2) аумақтық әділет органының атауы;
3) тексеруді жүргізуге уәкілеттік берілген адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың тексеру жүргізуге тартылатын мамандары, консультанттары мен сарапшылары туралы мәліметтер;
5) мемлекеттік бақылау субъектісінің атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), орналасқан жері, сәйкестендіру нөмірі, мемлекеттік бақылау объектілерінің тізбесі;
6) тағайындалған тексерудің түрі;
7) тексеруді жүргізу мерзімі;
8) тексеру жүргізудің негіздері, оның ішінде міндетті талаптары тексерілуге тиіс Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері;

9) период проведения проверки;
10) права и обязанности субъекта государственного контроля в сфере нотариальной деятельности, предусмотренные статьей 31-4 настоящего Закона;
11) подпись должностного лица, уполномоченного подписывать акты, и печать территориального органа юстиции;
12) подпись субъекта государственного контроля о получении или об отказе в получении акта о назначении проверки.
Должностное лицо территориального органа юстиции, прибывшее для проведения проверки, предъявляет субъекту государственного контроля акт о назначении проверки, идентификационную карту, которая является документом, подтверждающим его государственную должность.
Началом проведения проверки считается дата вручения субъекту государственного контроля акта о назначении проверки.
Срок проведения проверки не должен превышать:
по плановым проверкам – двадцать рабочих дней;
по внеплановым проверкам – семь рабочих дней.
Продление срока проведения проверки оформляется актом о продлении проверки. В акте о продлении проверки указываются номер и дата регистрации предыдущего акта о назначении проверки и причина продления.
2. За воспрепятствование проведению проверки должностным лицом (должностными лицами) субъект государственного контроля несет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.
3. По результатам проведения проверки должностным лицом (должностными лицами) территориального органа юстиции составляется акт о результатах проверки.
4. В акте о результатах проверки указываются:
1) дата, время и место составления акта;
2) наименование территориального органа юстиции;
3) номер и дата акта о назначении проверки (дополнительного акта о продлении срока при его наличии);
4) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), проводившего (проводивших) проверку;
5) сведения о специалистах, консультантах и экспертах государственных органов и иных организаций, привлекаемых для проведения проверки;
6) наименование или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) субъекта государственного контроля, его место нахождения, идентификационный номер, при наличии уполномоченного представителя, присутствовавшего при проведении проверки, его фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность, перечень объектов государственного контроля;
7) дата, место и период проведения проверки;
8) сведения о наличии или отсутствии нарушений законодательства Республики Казахстан, в том числе об их характере;

9) тексеруді жүргізу кезеңі;
10) нотариаттық қызмет саласындағы мемлекеттік бақылау субъектісінің осы Заңның 31-4-бабында көзделген құқықтары мен міндеттері;
11) актілерге қол қоюға уәкілеттік берілген лауазымды адамның қолтаңбасы және аумақтық әділет органының мөрі;
12) мемлекеттік бақылау субъектісінің тексеруді тағайындау туралы актіні алғаны туралы немесе алудан бас тартқаны туралы қолтаңбасы.
Аумақтық әділет органының тексеру жүргізуге келген лауазымды адамы мемлекеттік бақылау субъектісіне тексеруді тағайындау туралы актіні, өзінің мемлекеттік лауазымын растайтын құжат болып саналатын сәйкестендіру картасын ұсынады.
Тексеруді тағайындау туралы актіні мемлекеттік бақылау субъектісіне табыс еткен күн тексеру жүргізудің басталуы болып есептеледі.
Тексеруді жүргізу мерзімі:
жоспарлы тексерулер бойынша – жиырма жұмыс күнінен;
жоспардан тыс тексерулер бойынша – жеті жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Тексеру жүргізу мерзімін ұзарту тексеруді ұзарту туралы актімен ресімделеді. Тексеруді ұзарту туралы актіде тексеруді тағайындау туралы алдыңғы актінің тіркелген күні мен нөмірі және ұзарту себебі көрсетіледі.
2. Лауазымды адамның (лауазымды адамдардың) тексеруді жүргізуіне кедергі келтіргені үшін мемлекеттік бақылау субъектісі Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылықта болады.
3. Аумақтық әділет органының лауазымды адамы (лауазымды адамдары) тексеруді жүргізу нәтижелері бойынша тексеру нәтижелері туралы акт жасайды.
4. Тексеру нәтижелері туралы актіде мыналар көрсетіледі:
1) актінің жасалған күні, уақыты және орны;
2) аумақтық әділет органының атауы;
3) тексеруді тағайындау туралы актінің (бар болса, мерзімді ұзарту туралы қосымша актінің) күні мен нөмірі;
4) тексеруді жүргізген адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
5) мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың тексеру жүргізуге тартылатын мамандары, консультанттары мен сарапшылары туралы мәліметтер;
6) мемлекеттік бақылау субъектісінің атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), орналасқан жері, сәйкестендіру нөмірі, тексеру жүргізу кезінде уәкілетті өкіл қатысқан кезде оның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы, мемлекеттік бақылау объектілерінің тізбесі;
7) тексеру жүргізудің күні, орны және кезеңі;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтардың болуы немесе болмауы туралы, оның ішінде олардың сипаты туралы мәліметтер;

9) предписание об устранении нарушений с установлением нижеследующих сроков:
по плановой проверке – пятнадцать рабочих дней с указанием на предоставление в территориальный орган юстиции информации об устранении нарушений в течение трех рабочих дней после окончания установленного срока и перечня выявленных нарушений в соответствии с требованиями настоящего Закона;
по внеплановой проверке – семь рабочих дней с указанием на предоставление в территориальный орган юстиции информации об устранении нарушений в течение трех рабочих дней после окончания установленного срока и перечня выявленных нарушений в соответствии с требованиями настоящего Закона.
В случае невозможности устранения выявленных нарушений сроки для устранения нарушений не устанавливаются, о чем указывается в акте о результатах проверки.
При этом должностными лицами, проводившими государственный контроль, в течение пяти рабочих дней устанавливается достоверный факт устранения нарушений, указанных в предписании об устранении нарушений, как посредством единой нотариальной цифровой системы, так и по материалам нотариального дела;
10) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с актом о результатах проверки субъекта государственного контроля, а также лиц, присутствовавших при проведении проверки, их подписи или отказе от подписи;
11) подпись должностного лица (должностных лиц), проводившего (проводивших) проверку.
К акту о результатах проверки прилагаются при их наличии документы, связанные с результатами проверки, или их копии.
5. Первый экземпляр акта о результатах проверки в электронной форме направляется в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов, и его территориальные органы, второй экземпляр на бумажном носителе под подпись вручается или в электронной форме направляется проверяемому субъекту государственного контроля для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений и других действий, третий экземпляр остается у территориального органа юстиции.
В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам проверки субъект государственного контроля либо его уполномоченный представитель излагает замечания и (или) возражения в письменном виде.
Замечания и (или) возражения прилагаются к акту о результатах проверки, о чем делается соответствующая отметка.
Территориальный орган юстиции должен рассмотреть замечания и (или) возражения субъекта государственного контроля по результатам проверки о результатах проверки и в течение трех рабочих дней представить мотивированный ответ.
В случае отказа в принятии акта о результатах проверки составляется акт, который подписывается должностным лицом (должностными лицами), осуществляющим (осуществляющими) проверку, и субъектом государственного контроля либо его уполномоченным представителем.

9) бұзушылықтарды жою туралы нұсқама, онда төмендегі мерзімдер:
жоспарлы тексеру бойынша – он бес жұмыс күні белгіленіп, осы Заңның талаптарына сәйкес, белгіленген мерзім аяқталғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпаратты және анықталған бұзушылықтардың тізбесін аумақтық әділет органына ұсыну қажеттілігіне нұсқау жасалады;
жоспардан тыс тексеру бойынша – жеті жұмыс күні белгіленіп, осы Заңның талаптарына сәйкес, белгіленген мерзім аяқталғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде бұзушылықтардың жойылғаны туралы ақпаратты және анықталған бұзушылықтардың тізбесін аумақтық әділет органына ұсыну қажеттілігіне нұсқау жасалады.
Анықталған бұзушылықтарды жою мүмкін болмаған жағдайда, бұзушылықтарды жою мерзімі белгіленбейді, бұл жөнінде тексеру нәтижелері туралы актіде көрсетіледі.
Бұл ретте мемлекеттік бақылауды жүргізген лауазымды адамдар бес жұмыс күні ішінде бұзушылықтарды жою туралы нұсқамада көрсетілген бұзушылықтардың жойылуының анық фактісін бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйе арқылы да, нотариаттық іс материалдары бойынша да анықтайды;
10) мемлекеттік бақылау субъектісінің, сондай-ақ тексеруді жүргізу кезінде қатысқан адамдардың тексеру нәтижелері туралы актімен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны, олардың қол қойғаны немесе қол қоюдан бас тартқаны туралы мәліметтер;
11) тексеруді жүргізген лауазымды адамның (лауазымды адамдардың) қолтаңбасы.
Тексеру нәтижелерімен байланысты құжаттар бар болса, осындай құжаттар немесе олардың көшірмелері тексеру нәтижелері туралы актіге қоса беріледі.
5. Тексеру нәтижелері туралы актінің электрондық түрдегі бірінші данасы мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органға және оның аумақтық органдарына жіберіледі, қағаз жеткізгіштегі екінші данасы танысу және анықталған бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылдау және басқа да әрекеттер жасау үшін тексерілетін мемлекеттік бақылау субъектісіне қол қойғызып табыс етіледі немесе электрондық түрде жіберіледі, үшінші данасы аумақтық әділет органында қалады.
Тексеру нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда мемлекеттік бақылау субъектісі не оның уәкілетті өкілі ескертулерін және (немесе) қарсылықтарын жазбаша түрде баяндайды.
Ескертулер және (немесе) қарсылықтар тексеру нәтижелері туралы актіге қоса беріледі, ол жөнінде тиісті белгі жасалады.
Аумақтық әділет органы тексеру нәтижелері бойынша мемлекеттік бақылау субъектісінің тексеру нәтижелері туралы ескертулерін және (немесе) қарсылықтарын қарауға және үш жұмыс күні ішінде уәжді жауап ұсынуға міндетті.
Тексеру нәтижелері туралы актіні қабылдаудан бас тартылған жағдайда акт жасалып, оған тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адам (лауазымды адамдар) және мемлекеттік бақылау субъектісі не оның уәкілетті өкілі қол қояды.

6. Завершением срока проверки считается день вручения субъекту государственного контроля акта о результатах проверки.
Акт о результатах проверки вручается (направляется) не позднее трех рабочих дней со дня окончания срока проверки, указанного в акте о назначении проверки или акте о продлении сроков проверки.
Акт о результатах проверки считается надлежащим образом доставленным при вручении субъекту государственного контроля или направлении по почте заказным письмом с уведомлением или с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию доставки.
7. При неустранении нарушений субъектами государственного контроля в установленный срок территориальный орган юстиции обязан обратиться в суд с иском о понуждении устранить выявленные нарушения законодательства Республики Казахстан.
8. Лица, осуществляющие государственный контроль, обязаны сохранять тайну совершения нотариальных действий, ставшую известной во время осуществления контрольных мероприятий. За разглашение тайны и причиненный нотариусу ущерб эти лица несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 31-4. Права и обязанности субъектов государственного контроля в сфере нотариальной деятельности
1. Субъекты государственного контроля вправе не допускать к проверке должностных лиц территориального органа юстиции, прибывших для проведения проверки, в случаях:
1) превышения либо истечения указанных в акте о назначении проверки (дополнительном акте о продлении срока при его наличии) сроков, не соответствующих срокам, установленным частями восьмой и девятой пункта 1 статьи 31-3 настоящего Закона;
2) поручения проведения проверки должностным лицам, не имеющим на то соответствующих полномочий;
3) отсутствия оснований проведения проверки;
4) отсутствия или непредставления акта о назначении проверки;
5) отсутствия уведомления при назначении плановой проверки, а равно несоблюдения сроков уведомления о начале проверки.
2. Субъекты государственного контроля обязаны:
1) после получения акта о назначении проверки обеспечить беспрепятственный доступ должностных лиц территориального органа юстиции к помещению и нотариальным документам, в том числе к единой нотариальной цифровой системе;
2) не допускать внесения изменений и дополнений в проверяемые документы в период проведения проверки, если иное не предусмотрено настоящим Законом либо иными законами Республики Казахстан;
3) представлять должностным лицам территориального органа юстиции документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к акту о результатах проверки, а также доступ к цифровым системам в соответствии с задачами и предметом проверки;

6. Тексеру нәтижелері туралы актіні мемлекеттік бақылау субъектісіне табыс еткен күн тексеру мерзімінің аяқталуы болып есептеледі.
Тексеру нәтижелері туралы акт тексеруді тағайындау туралы актіде немесе тексеру мерзімдерін ұзарту туралы актіде көрсетілген тексеру мерзімдері аяқталған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей табыс етіледі (жіберіледі).
Тексеру нәтижелері туралы акт мемлекеттік бақылау субъектісіне табыс етілген немесе хабарламасы бар тапсырысты хатпен пошта арқылы немесе жеткізілгенін тіркеп-белгілеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалану арқылы жіберілген кезде тиісті түрде жеткізілген деп есептеледі.
7. Мемлекеттік бақылау субъектілері бұзушылықтарды белгіленген мерзімде жоймаған кезде аумақтық әділет органы анықталған Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды жоюға мәжбүр ету туралы сотқа талап қоюмен жүгінуге міндетті.
8. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын адамдар бақылау іс-шараларын жүзеге асыру кезінде мәлім болған нотариаттық әрекеттерді жасау құпиясын сақтауға міндетті. Бұл адамдар құпияны жария еткенi және нотариусқа келтiрген нұқсан үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
31-4-бап. Нотариаттық қызмет саласындағы мемлекеттік бақылау субъектілерінің құқықтары мен міндеттері
1. Мемлекеттік бақылау субъектілері аумақтық әділет органының тексеру жүргізуге келген лауазымды адамдарын мынадай жағдайларда:
1) осы Заңның 31-3-бабы 1-тармағының сегізінші және тоғызыншы бөліктерінде белгіленген мерзімдерге сәйкес келмейтін, тексеруді тағайындау туралы актіде (бар болса, мерзімді ұзарту туралы қосымша актіде) көрсетілген мерзімдер асып кеткенде не өтіп кеткенде;
2) тексеруді жүргізу тиісті өкілеттіктері жоқ лауазымды адамдарға тапсырылғанда;
3) тексеру жүргізудің негіздері болмағанда;
4) тексеру тағайындау туралы акт болмағанда немесе ұсынылмағанда;
5) жоспарлы тексеруді тағайындау кезінде хабарлама болмағанда, сол сияқты тексерудің басталғаны туралы хабарлау мерзімдері сақталмағанда, тексеруге жібермеуге құқылы.
2. Мемлекеттік бақылау субъектілері:
1) тексеруді тағайындау туралы актіні алғаннан кейін аумақтық әділет органының лауазымды адамдарының үй-жайға кедергісіз кіруін және нотариаттық құжаттарға, оның ішінде бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйеге кедергісіз қол жеткізуін қамтамасыз етуге;
2) егер осы Заңда не Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында өзгеше көзделмесе, тексеру жүргізу кезеңінде тексерілетін құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізілуіне жол бермеуге;
3) тексерудің міндеттері мен нысанасына сәйкес, аумақтық әділет органының лауазымды адамдарына тексеру нәтижелері туралы актіге қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін, сондай-ақ цифрлық жүйелерге қолжетімділік беруге;

4) явиться по приглашению должностных лиц территориального органа юстиции для ознакомления с актом о результатах проверки.
3. В случае нарушения территориальными органами юстиции прав и законных интересов субъектов государственного контроля при осуществлении проверки субъект государственного контроля вправе обжаловать решения, действия (бездействие) территориального органа юстиции и его должностных лиц в вышестоящий государственный орган в порядке досудебного урегулирования спора в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан. Обращение в суд может быть подано после соблюдения этого порядка.
4. Плановые или внеплановые проверки признаются недействительными, если они проведены территориальным органом юстиции с нарушением требований к организации и проведению государственного контроля, установленных настоящей главой.
Признание плановой или внеплановой проверки недействительной является основанием для отмены вышестоящим государственным органом или судом акта данной проверки, предписания об устранении выявленных нарушений по результатам проверки.
Рассмотрение вышестоящим государственным органом заявления субъекта государственного контроля об отмене акта в связи с недействительностью плановой или внеплановой проверки, отмене предписания об устранении выявленных нарушений осуществляется в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления.";
26) подпункт 10) пункта 2 статьи 33 после слов "документов нотариуса" дополнить словами "в бумажной и электронной формах, включая нотариальный цифровой архив,";
27) в статье 39 слова ", утверждаемыми Министерством юстиции Республики Казахстан" исключить;
28) дополнить статьей 39-1 следующего содержания:
"Статья 39-1. Способы совершения нотариальных действий
1. Нотариальные действия могут совершаться при личном присутствии обратившегося лица или удаленно посредством веб-портала "цифрового правительства", за исключением удостоверения завещаний и нотариальных действий, указанных в подпунктах 10) и 11) пункта 1 статьи 34 настоящего Закона.
2. Нотариальные действия, которые могут быть совершены удаленно посредством веб-портала "цифрового правительства", определяются Правилами совершения нотариальных действий нотариусами.
Нотариальные действия совершаются путем установления аутентификации, обрабатываемой единой нотариальной цифровой системой, использования соответствующих технических и организационных мер для обработки персональных данных, а также технических возможностей для надлежащей передачи данных в публичные регистры и цифровые системы.
При биометрической идентификации используется эталонная база биометрических данных согласно правилам сбора, хранения, изменения, использования, уничтожения, блокирования и предоставления биометрических данных эталонной базы биометрических данных, а также порядку проведения биометрической идентификации, утверждаемому уполномоченным органом в сфере цифровизации.
Указанные меры должны быть обеспечены посредством единой нотариальной цифровой системы.";

4) тексеру нәтижелері туралы актімен танысу үшін аумақтық әділет органының лауазымды адамдарының шақыруы бойынша келуге міндетті.
3. Аумақтық әділет органдары тексеруді жүзеге асыру кезінде мемлекеттік бақылау субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзған жағдайда, мемлекеттік бақылау субъектісі аумақтық әділет органының және оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес дауды сотқа дейінгі реттеу тәртібімен жоғары тұрған мемлекеттік органға шағым жасауға құқылы. Сотқа жүгінім осы тәртіп сақталғаннан кейін берілуі мүмкін.
4. Егер аумақтық әділет органы жоспарлы немесе жоспардан тыс тексерулерді мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру мен жүргізуге қойылатын осы тарауда белгіленген талаптарды бұза отырып жүргізген болса, осындай тексерулер жарамсыз деп танылады.
Жоспарлы немесе жоспардан тыс тексеруді жарамсыз деп тану жоғары тұрған мемлекеттік органның немесе соттың осы тексеру актісінің, тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың күшін жоюына негіз болады.
Мемлекеттік бақылау субъектісінің жоспарлы немесе жоспардан тыс тексерудің жарамсыздығына байланысты актінің күшін жою жөніндегі, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың күшін жою жөніндегі өтінішін жоғары тұрған мемлекеттік орган өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.";
26) 33-баптың 2-тармағының 10) тармақшасы "және" деген сөзден кейін "нотариаттық цифрлық архивті қоса алғанда, қағаз түріндегі және электрондық түрдегі" деген сөздермен толықтырылсын;
27) 39-баптағы "Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi бекiтетiн" деген сөздер алып тасталсын;
28) мынадай мазмұндағы 39-1-баппен толықтырылсын:
"39-1-бап. Нотариаттық әрекеттерді жасау тәсілдері
1.  Өсиеттерді куәландыру мен осы Заңның 34-бабы 1-тармағының 10) және 11) тармақшаларында көрсетілген нотариаттық әрекеттерді қоспағанда, нотариаттық әрекеттер өтініш білдірген адамның жеке қатысуымен немесе "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы қашықтан жасалуы мүмкін.
2. "Цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы қашықтан жасалуы мүмкін нотариаттық әрекеттер Нотариустардың нотариаттық іс-әрекеттер жасау қағидаларында айқындалады.
Нотариаттық әрекеттер бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйе өңдейтін аутентификациялауды анықтау арқылы, дербес деректерді өңдеу үшін тиісті техникалық және ұйымдастырушылық шараларды пайдалану, сондай-ақ деректерді жария тіркелімдерге және цифрлық жүйелерге тиісті түрде берудің техникалық мүмкіндіктерін пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
Биометриялық сәйкестендіру кезінде биометриялық деректердің эталондық базасының биометриялық деректерін жинау, сақтау, өзгерту, пайдалану, жою, бұғаттау және беру қағидаларына, сондай-ақ цифрландыру саласындағы уәкілетті орган бекітетін биометриялық сәйкестендіруді жүргізу тәртібіне сәйкес биометриялық деректердің эталондық базасы пайдаланылады.
Көрсетілген шаралар бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйе арқылы қамтамасыз етілуге тиіс.";

29) пункт 1 статьи 46 дополнить словами ", в том числе в отношении юридических лиц, в которых близкие родственники нотариуса являются руководителями, учредителями и акционерами";
30) статью 54 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Удостоверение договора об отчуждении и залоге недвижимого имущества, подлежащего регистрации, производится по месту нахождения этого имущества.";
31) пункт 2 статьи 60 дополнить словами "и единую нотариальную цифровую систему";
32) главу 9 дополнить статьей 72-1 следующего содержания:
"Статья 72-1. Выдача свидетельства об удостоверении полномочий исполнителя завещания, душеприказчика
В случае если завещатель поручил исполнение завещания указанному им в завещании лицу, не являющемуся наследником (исполнителю завещания, душеприказчику), по просьбе исполнителя завещания, душеприказчика в подтверждение его полномочий нотариус выдает свидетельство об удостоверении полномочий исполнителя завещания, душеприказчика.
В свидетельстве указываются сведения об исполнителе завещания, душеприказчике, основаниях возникновения его полномочий, а также объем предоставленных ему полномочий.";
33) в статье 92-1:
в пункте 2:
подпункт 2) дополнить словами ", за исключением договора о государственных закупках и закупках, осуществляемых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора";
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Для совершения исполнительной надписи по требованию, предусмотренному подпунктом 2) настоящего пункта, взыскатель должен представить нотариусу письменное признание должника о неисполнении обязательства.
Письменное признание может быть выражено в одном или нескольких документах, которые должны свидетельствовать о наличии у должника задолженности на момент совершения исполнительной надписи, ее размере и признании должником суммы, подлежащей взысканию.";
34) в статье 92-2:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом исполнительная надпись по подпункту 2) пункта 2 статьи 92-1 настоящего Закона совершается на основании заявления взыскателя (физического лица) в письменном виде или электронной форме, удостоверенного посредством электронной цифровой подписи, в случае, если взыскателем является юридическое лицо, – в электронной форме, удостоверенного посредством электронной цифровой подписи.";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:

29) 46-баптың 1-тармағындағы "олардың атынан нотариаттық іс-әрекеттер" деген сөздер "олардың атынан, оның ішінде басшылары, құрылтайшылары және акционерлері нотариустың жақын туыстары болатын заңды тұлғаларға қатысты нотариаттық әрекеттерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 54-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Тіркелуге тиіс жылжымайтын мүлікті иеліктен шығару және кепілге қою туралы шартты куәландыру осы мүліктің орналасқан жері бойынша жүргізіледі.";
31) 60-баптың 2-тармағы "құралдары" деген сөзден кейін "және бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйе" деген сөздермен толықтырылсын;
32) 9-тарау мынадай мазмұндағы 72-1-баппен толықтырылсын:
"72-1-бап. Өсиетті орындаушының, өсиет жүктелген өкілдің өкілеттігін куәландыру туралы куәлік беру
Өсиет қалдырушы мұрагері емес, өзі өсиетте көрсеткен адамға (өсиетті орындаушыға, өсиет жүктелген өкілге) өсиетті орындауды тапсырған жағдайда, нотариус өсиетті орындаушының, өсиет жүктелген өкілдің өтініші бойынша оның өкілеттігін растау үшін өсиетті орындаушының, өсиет жүктелген өкілдің өкілеттігін куәландыру туралы куәлікті береді.
Куәлікте өсиетті орындаушы, өсиет жүктелген өкіл, оның өкілеттігінің туындау негіздері, сондай-ақ оған берілген өкілеттіктердің көлемі көрсетіледі.";
33) 92-1-бапта:
2-тармақта:
2) тармақшадағы "орындау мерзімі" деген сөздер "мемлекеттік сатып алу және "Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылатын сатып алу туралы шартты қоспағанда, орындау мерзімі" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Өндіріп алушы осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген талап бойынша атқарушылық жазбаны жасау үшін борышкердің міндеттемені орындамағаны туралы жазбаша мойындауын нотариусқа ұсынуға тиіс.
Жазбаша мойындау бір немесе бірнеше құжаттарда білдірілуі мүмкін, олар атқарушылық жазба жасалған кезде борышкердің берешегі бар екенін, оның мөлшерін және борышкердің өндіріп алынуға жататын соманы мойындауын куәландыруға тиіс.";
34) 92-2-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте осы Заңның 92-1-бабы 2-тармағының 2) тармақшасы бойынша атқарушылық жазба өндіріп алушының (жеке тұлғаның) өтініші негізінде – жазбаша түрде немесе электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған электрондық түрде, ал өндіріп алушы заңды тұлға болған жағдайда электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған электрондық түрде жасалады.";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Исполнительная надпись на основании подпунктов 1), 2), 3), 4), 5) и 8) пункта 2 статьи 92-1 настоящего Закона совершается по месту регистрации должника (физического или юридического лица).";
35) в статье 92-3:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должника, его дату рождения, место его регистрации, индивидуальный идентификационный номер либо наименование, бизнес-идентификационный номер, место регистрации и реквизиты юридического лица;";
в подпункте 6) слово "уплаченной" заменить словами "почтовых расходов, уплаченных";
дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) право должника обжаловать отказ нотариуса в отмене исполнительной надписи в судебном порядке.";
36) в статье 92-6:
в пункте 1 слова "известному месту жительства (нахождения) или регистрации" заменить словами "месту регистрации";
в части первой пункта 1-1:
в подпункте 2) слова "последнему известному месту жительства" заменить словами "месту его регистрации";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) посредством использования иных средств связи, обеспечивающих фиксацию доставки, в том числе уведомлений посредством веб-портала "цифрового правительства" и (или) на абонентский номер в виде короткого текстового сообщения.";
37) в статье 92-8:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, если в возражении должника не указаны причины несогласия с заявленным взыскателем требованием или оно подано с нарушением срока, нотариус отказывает в отмене исполнительной надписи.";
часть третью пункта 2 после слов "не отменена" дополнить словами "и (или) передана судебному исполнителю к принудительному исполнению".
4. В Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях":
в статье 37:
в подпункте 3) пункта 2 слово "интересов" заменить словами "законных интересов";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Минимальный социальный стандарт "Защита и представительство адвокатами, юридическими консультантами законных интересов физических лиц" содержит нормы, устанавливающие порядок представительства адвокатами, юридическими консультантами законных интересов граждан Республики Казахстан в конституционном производстве; защиты и представительства законных интересов физических лиц в судах, органах уголовного преследования, иных государственных органах и негосударственных организациях в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан.".

"3. Атқарушылық жазба осы Заңның 92-1-бабы 2-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 8) тармақшалары негізінде борышкердің (жеке немесе заңды тұлғаның) тіркелген жері бойынша жасалады.";
35) 92-3-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) борышкердің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), оның туған күні, тіркелген жері, жеке сәйкестендіру нөмірі не заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, тіркелген жері және деректемелері;";
6) тармақша "әрекеттеріне" деген сөзден кейін ", пошталық шығыстарға" деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармақшадағы "тәртібі қамтылуға тиіс." деген сөздер "тәртібі;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) нотариустың атқарушылық жазбаның күшін жоюдан бас тартуына сот тәртібімен борышкердің шағым жасау құқығы қамтылуға тиіс.";
36) 92-6-бапта:
1-тармақтағы "белгілі тұрғылықты (тұрған) немесе" деген сөздер алып тасталсын;
1-1-тармақтың бірінші бөлігінде:
2) тармақшадағы "соңғы белгілі тұрғылықты" деген сөздер "тіркелген" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жеткізілгенін тіркеп-белгілеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын, оның ішінде "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы және (немесе) абоненттік нөмірге қысқа мәтіндік хабар түріндегі хабарламаларды пайдалану арқылы жіберілген болса, ол алынды деп есептеледі.";
37) 92-8-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өндіріп алушы мәлімдеген талаппен келіспеудің себептері борышкердің қарсылығында көрсетілмеген жағдайда немесе ол мерзімі бұзыла отырып берілсе, нотариус атқарушылық жазбаның күшін жоюдан бас тартады.";
2-тармақтың үшінші бөлігі "жоймаса" деген сөзден кейін "және (немесе) мәжбүрлеп орындату үшін сот орындаушысына берілсе" деген сөздермен толықтырылсын.
4. "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
37-бапта:
2-тармақтың 3) тармақшасындағы "мүдделерін" деген сөз "заңды мүдделерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. "Адвокаттардың, заң консультанттарының жеке тұлғалардың заңды мүдделерін қорғауы мен білдіруі" ең төмен әлеуметтік стандарты адвокаттардың, заң консультанттарының конституциялық іс жүргізуде Қазақстан Республикасы азаматтарының заңды мүдделерін білдіруі; Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда соттарда, қылмыстық қудалау органдарында, өзге де мемлекеттік органдарда және мемлекеттік емес ұйымдарда жеке тұлғалардың заңды мүдделерін қорғауы мен білдіруі тәртібін белгілейтін нормаларды қамтиды.".

5. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2018 года "Об адвокатской деятельности и квалифицированной юридической помощи":
1) в статье 15:
часть первую дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) представительства прав и законных интересов граждан Республики Казахстан в конституционном производстве;";
в части второй слово "интересов" заменить словами "законных интересов";
2) в статье 26:
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Граждане Республики Казахстан, указанные в пункте 3 настоящей статьи, обеспечиваются гарантированной государством квалифицированной юридической помощью адвоката или юридического консультанта, по обращениям которых возбуждено конституционное производство в порядке, установленном Конституционным законом Республики Казахстан "О Конституционном Суде Республики Казахстан".";
в пункте 4 слова "и 3" заменить словами ", 3 и 3-1";
3) подпункт 1) пункта 3 статьи 33 изложить в следующей редакции:
"1) представлять права и законные интересы граждан Республики Казахстан в конституционном производстве; защищать и представлять права и законные интересы лиц, обратившихся за юридической помощью, во всех судах, государственных, иных органах и организациях, в компетенцию которых входит разрешение соответствующих вопросов;";
4) пункт 1 статьи 45 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) участвуют в конституционном производстве в качестве представителей граждан Республики Казахстан, по обращениям которых возбуждено конституционное производство;";
5) пункт 3 статьи 76 дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) представлять права и законные интересы граждан Республики Казахстан, по обращениям которых возбуждено конституционное производство;".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев третьего и четвертого подпункта 4) и абзацев второго и третьего подпункта 34) пункта 3 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
2. Установить, что:
1) требования абзацев четвертого, пятого, шестого, седьмого и восьмого подпункта 17) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона распространяются на председателей и членов дисциплинарной комиссии нотариальной палаты, ранее занимавших указанные должности, а также избранных до введения в действие настоящего Закона;
2) требования подпункта 18) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона распространяются на председателей и членов дисциплинарной комиссии Республиканской нотариальной палаты, ранее занимавших указанные должности, а также избранных до введения в действие настоящего Закона;

5. "Адвокаттық қызмет және білікті заң көмегі туралы" 2018 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 15-бапта:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен заңды мүдделерін конституциялық іс жүргізуде білдіру;";
екінші бөліктегі "мүдделерін" деген сөз "заңды мүдделерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 26-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген, "Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында белгіленген тәртіппен жолданымдары бойынша конституциялық іс жүргізу қозғалған Қазақстан Республикасының азаматтары адвокаттың немесе заң консультантының мемлекет кепілдік берген білікті заң көмегімен қамтамасыз етіледі.";
4-тармақтағы "және 3-тармақтарында" деген сөздер ", 3 және 3-1-тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 33-баптың 3) тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен заңды мүдделерiн конституциялық іс жүргізуде білдіруге, заң көмегiн сұрап өтініш жасаған тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерiн құзыретiне тиiстi мәселелердi шешу кiретiн барлық соттарда, мемлекеттiк, өзге де органдар мен ұйымдарда қорғауға және бiлдiруге;";
4) 45-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) жолданымдары бойынша конституциялық іс жүргізу қозғалған Қазақстан Республикасы азаматтарының өкілдері ретінде конституциялық іс жүргізуге қатысады;";
5) 76-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) жолданымдары бойынша конституциялық іс жүргізу қозғалған Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен заңды мүдделерін білдіруге;".
2-бап.
1. Осы Заң 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағы 4) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын және 34) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Мыналар:
1) осы Заңның 1-бабының 3-тармағы 17) тармақшасының төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарының талаптары бұрын нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясының төрағалары мен мүшелері лауазымдарын атқарған, сондай-ақ осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін сайланған нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясының төрағалары мен мүшелеріне қолданылады;
2) осы Заңның 1-бабының 3-тармағы 18) тармақшасының талаптары бұрын Республикалық нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясының төрағалары мен мүшелері лауазымдарын атқарған, сондай-ақ осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін сайланған Республикалық нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясының төрағалары мен мүшелеріне қолданылады;

3) требования подпункта 20) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона распространяются на председателей нотариальных палат, ранее занимавших указанные должности, а также избранных до введения в действие настоящего Закона;
4) требования подпункта 22) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона распространяются на председателей Республиканской нотариальной палаты, ранее занимавших указанную должность, а также избранных до введения в действие настоящего Закона.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

3) осы Заңның 1-бабының 3-тармағы 20) тармақшасының талаптары бұрын нотариаттық палаталардың төрағалары лауазымдарын атқарған, сондай-ақ осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін сайланған нотариаттық палаталардың төрағаларына қолданылады;
4) осы Заңның 1-бабының 3-тармағы 22) тармақшасының талаптары бұрын Республикалық нотариаттық палатаның төрағалары лауазымын атқарған, сондай-ақ осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін сайланған Республикалық нотариаттық палатаның төрағаларына қолданылады деп белгіленсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ