О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам поддержки туристской отрасли и детского спорта
Закон Республики Казахстан от 16 марта 2026 года № 270-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года "Об аудиторской деятельности":
часть первую пункта 2 статьи 5 дополнить абзацем восемнадцатым следующего содержания:
"единый оператор по распределению внебюджетных денег, направленных на развитие физической культуры и спорта;".
2. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2001 года "О туристской деятельности в Республике Казахстан":
1) по всему тексту внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
2) в статье 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) гид – физическое лицо, профессионально подготовленное для оказания информационных и (или) организационных услуг туристам, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан;";
в подпункте 6) слова "в качестве индивидуального предпринимателя или наемного работника" исключить;
подпункт 7-1) исключить;
подпункт 8):
после слов "размещения туристов –" дополнить словами "объекты туризма, представляющие собой";
после слов "используемые для" дополнить словом "временного";
в подпункте 17) слова "объектов туристской деятельности" заменить словами "туристских ресурсов, в том числе объектов туризма,";
подпункты 22) и 30) изложить в следующей редакции:
"22) туристские ресурсы – совокупность природных условий, объектов историко-культурного наследия, социально-экономических, рекреационных и иных факторов, представляющих собой потенциальную основу для осуществления туристской деятельности и формирования туристских услуг независимо от степени вовлеченности в хозяйственный оборот;";
"30) экскурсовод – физическое лицо, профессионально подготовленное для проведения экскурсий туристам по ознакомлению с туристскими достопримечательностями в стране (месте) временного пребывания, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан.";
3) пункт 2 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"2. Международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, имеют приоритет перед настоящим Законом. Порядок и условия действия на территории Республики Казахстан международных договоров, участницей которых является Республика Казахстан, определяются законодательством Республики Казахстан.";

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне туристік саланы және балалар спортын қолдау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2026 жылғы 16 наурыздағы № 270-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Аудиторлық қызмет туралы" 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
5-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы он сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақшаны бөлу жөніндегі бірыңғай оператор;".
2. "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "экскурсоводтар", "экскурсовод", "экскурсоводтардың", "экскурсоводтың", "экскурсоводпен" деген сөздер тиісінше "экскурсия жүргізушілер", "экскурсия жүргізуші", "экскурсия жүргізушілердің", "экскурсия жүргізушінің", "экскурсия жүргізушімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) гид – Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын, туристерге ақпараттық және (немесе) ұйымдастырушылық қызметтер көрсету үшін кәсіптік даярланған жеке тұлға;";
6) тармақшадағы "дара кәсіпкер немесе жалдамалы жұмыскер ретінде қызметін жүзеге асыратын," деген сөздер "қызметін жүзеге асыратын" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-1) тармақша алып тасталсын;
8) тармақша:
"туристердің" деген сөзден кейін "уақытша" деген сөзбен толықтырылсын;
"ғимараттар" деген сөзден кейін "болып табылатын туризм объектілері" деген сөздермен толықтырылсын;
17) тармақшадағы "туристік қызмет объектілеріне" деген сөздер "туристік ресурстарға, оның ішінде туризм объектілеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) және 30) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"22) туристік ресурстар – шаруашылық айналымына тартылу дәрежесіне қарамастан, туристік қызметті жүзеге асыру және туристік көрсетілетін қызметтерді қалыптастыру үшін әлеуетті негіз болып табылатын табиғи жағдайлардың, тарихи-мәдени мұра объектілерінің, әлеуметтік-экономикалық, рекреациялық және өзге де факторлардың жиынтығы;";
"30) экскурсия жүргізуші – Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын, туристерге уақытша болатын елдегі (жердегі) туристік көрікті жерлермен таныстыру жөнінде экскурсия жүргізу үшін кәсіптік даярланған жеке тұлға.";
3) 2-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар осы Заңнан басым болады. Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың Қазақстан Республикасының аумағында қолданылу тәртібі мен талаптары Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.";

4) в статье 3:
в заголовке слова "и объекты туристской деятельности" заменить словами "туристской деятельности и объекты туризма";
в подпункте 3) пункта 1 слова ", осуществляющие деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуальных предпринимателей" исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Объекты туризма – специально созданные или приспособленные объекты, которые непосредственно используются туристами для временного проживания, перемещения, отдыха, оздоровления и культурного досуга.";
5) подпункт 2) пункта 2 статьи 4 после слова "мест" дополнить словом "временного";
6) дополнить статьей 4-1 следующего содержания:
"Статья 4-1. Визит-центр
1. Визит-центр – объект туризма, представляющий собой здание, сооружение либо помещение, предназначенное для распространения информации о туристском потенциале и предоставления туристских услуг.
2. Строительство, реконструкция, оснащение, содержание и эксплуатация визит-центра осуществляются субъектом предпринимательства в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Визит-центр располагается на территории туристских ресурсов, туристских маршрутах и иных объектах туризма в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Порядок и условия деятельности визит-центра, а также требования к его деятельности утверждаются уполномоченным органом.";
7) пункты 5 и 7 статьи 6 дополнить словами ", включенных в туристский продукт";
8) в статье 11:
в подпункте 20-5) слова ", осуществляющих деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуальных предпринимателей," исключить;
подпункт 20-11) дополнить словами ", а также требования, предъявляемые к туристскому продукту";
в подпункте 20-14) слово "субсидирования" заменить словами "и размер субсидирования, требования к субсидированию";
подпункты 20-15), 20-16), 20-18), 20-19) и 20-20) изложить в следующей редакции:
"20-15) утверждает правила и размер возмещения части затрат субъектов предпринимательства при строительстве и реконструкции визит-центров и мест размещения туристов, а также требования, предъявляемые к ним;
20-16) утверждает правила и размер возмещения части затрат субъектов предпринимательства на приобретение оборудования и техники для горнолыжных курортов, а также перечень оборудования и техники для горнолыжных курортов, часть затрат на приобретение которых подлежит возмещению;";

4) 3-бапта:
тақырыптағы "қызметтiң субъектiлерi мен объектiлерi" деген сөздер "қызмет субъектілері мен туризм объектілері" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтың 3) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасында дара кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Туризм объектілері – туристер уақытша тұру, орын ауыстыру, демалу, сауығу және мәдени демалыс үшін тікелей пайдаланатын арнайы құрылған немесе бейімделген объектілер.";
5) 4-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "тұратын" деген сөз "уақытша тұратын" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) мынадай мазмұндағы 4-1-баппен толықтырылсын:
"4-1-бап. Танытым орталығы
1. Танытым орталығы – туристік әлеует туралы ақпарат таратуға және туристік көрсетілетін қызметтер ұсынуға арналған ғимарат, құрылысжай не үй-жай болып табылатын туризм объектісі.
2. Танытым орталығын салуды, реконструкциялауды, жарақтандыруды, күтіп-ұстауды және пайдалануды кәсіпкерлік субъектісі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
3. Танытым орталығы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес туристік ресурстар аумағында, туристік маршруттарда және өзге де туризм объектілерінде орналасады.
4. Танытым орталығы қызметінің тәртібі мен шарттарын, сондай-ақ оның қызметіне қойылатын талаптарды уәкілетті орган бекітеді.";
7) 6-баптың 5 және 7-тармақтарындағы "нақты" деген сөз "туристік өнімге енгізілген нақты" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 11-бапта:
20-5) тармақшадағы "Қазақстан Республикасында дара кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын" деген сөздер алып тасталсын;
20-11) тармақша "қағидаларын" деген сөзден кейін ", сондай-ақ туристік өнімге қойылатын талаптарды" деген сөздермен толықтырылсын;
20-14) тармақшадағы "субсидиялау қағидаларын" деген сөздер "субсидиялаудың қағидалары мен мөлшерін, субсидиялауға қойылатын талаптарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
20-15), 20-16), 20-18), 20-19) және 20-20) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"20-15) танытым орталықтары мен туристерді орналастыру орындарын салу және реконструкциялау кезінде кәсіпкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу қағидалары мен мөлшерін, сондай-ақ оларға қойылатын талаптарды бекітеді;
20-16) кәсіпкерлік субъектілерінің тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техника сатып алуға жұмсалған шығындарының бір бөлігін өтеу қағидалары мен мөлшерін, сондай-ақ тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техниканы сатып алуға жұмсалатын шығындардың бір бөлігі өтелуге тиіс осындай жабдықтар мен техника тізбесін бекітеді;";

"20-18) утверждает правила и размер субсидирования части затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов на туристских ресурсах и путях следования к ним, а также требования к санитарно-гигиеническим узлам, затраты на содержание которых подлежат субсидированию;
20-19) утверждает правила и размер возмещения части затрат субъектов предпринимательства на строительство объектов придорожного сервиса, а также перечень таких объектов и требования, предъявляемые к ним;
20-20) утверждает правила и размер возмещения части затрат субъектов предпринимательства, осуществляющих туристскую деятельность, на приобретение автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, за исключением места водителя, а также требования к транспортным средствам, часть затрат на приобретение которых подлежит возмещению;";
дополнить подпунктом 20-27) следующего содержания:
"20-27) утверждает правила деятельности гидов, экскурсоводов и инструкторов туризма;";
9) в пункте 1 статьи 12:
подпункт 13-2) изложить в следующей редакции:
"13-2) организует профессиональную подготовку гидов, экскурсоводов и инструкторов туризма, за исключением гидов, экскурсоводов и инструкторов туризма, осуществляющих деятельность на территории города областного значения с особым статусом в соответствии с Законом Республики Казахстан;";
подпункт 13-5) после слова "объектов" дополнить словом "туризма";
в подпункте 13-8) слова "объектов туристской деятельности" заменить словами "визит-центров и мест размещения туристов";
дополнить подпунктами 13-17), 13-18) и 13-19) следующего содержания:
"13-17) осуществляет мониторинг неотчуждения и целевого использования визит-центров, мест размещения туристов, оборудования и техники для горнолыжных курортов, объектов придорожного сервиса, автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, за исключением места водителя, в течение пяти лет со дня получения субъектом предпринимательства возмещения части затрат, а также функционирования санитарно-гигиенических узлов в течение периода получения субсидирования части затрат, в том числе объектов туризма и субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность на территории города областного значения с особым статусом в соответствии с Законом Республики Казахстан;

"20-18) кәсіпкерлік субъектілерінің туристік ресурстардағы және оларға апаратын жолдардағы санитариялық-гигиеналық тораптарды күтіп-ұстауға жұмсалған шығындарының бір бөлігін субсидиялау қағидалары мен мөлшерін, сондай-ақ санитариялық-гигиеналық тораптарды күтіп-ұстауға жұмсалатын шығындар субсидиялануға тиіс осындай тораптарға қойылатын талаптарды бекітеді;
20-19) кәсіпкерлік субъектілерінің жол бойындағы сервис объектілерін салуға жұмсалған шығындарының бір бөлігін өтеу қағидалары мен мөлшерін, сондай-ақ осындай объектілердің тізбесін және оларға қойылатын талаптарды бекітеді;
20-20) туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерінің жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, сыйымдылығы сегiзден астам отыратын орын болатын автомобиль көлік құралдарын сатып алуға жұмсалған шығындарының бір бөлігін өтеу қағидалары мен мөлшерін, сондай-ақ көлік құралдарын сатып алуға жұмсалатын шығындардың бір бөлігі өтелуге тиіс осындай көлік құралдарына қойылатын талаптарды бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 20-27) тармақшамен толықтырылсын:
"20-27) гидтердің, экскурсия жүргізушілердің және туризм нұсқаушыларының қызметі қағидаларын бекітеді;";
9) 12-баптың 1-тармағында:
13-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13-2) Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың аумағында қызметін жүзеге асыратын гидтерді, экскурсия жүргізушілерді және туризм нұсқаушыларын қоспағанда, гидтерді, экскурсия жүргізушілерді және туризм нұсқаушыларын кәсіптік даярлауды ұйымдастырады;";
13-5) тармақшадағы "объектілерді" деген сөз "туризм объектілерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-8) тармақшадағы "туристік қызмет объектілерін" деген сөздер "танытым орталықтары мен туристерді орналастыру орындарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 13-17), 13-18) және 13-9) тармақшалармен толықтырылсын:
"13-17) кәсіпкерлік субъектісі шығындарының бір бөлігінің өтемін алған күннен бастап бес жыл ішінде танытым орталықтарының, туристерді орналастыру орындарының, тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техниканың, жол бойындағы сервис объектілерінің, жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, сыйымдылығы сегiзден астам отыратын орын болатын автомобиль көлік құралдарының иеліктен шығарылмауына және нысаналы пайдаланылуына, сондай-ақ шығындардың бір бөлігін субсидиялауды алу кезеңінде санитариялық-гигиеналық тораптардың, оның ішінде Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың аумағындағы туризм объектілерінің және сол аумақта қызметін жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерінің жұмыс істеуіне мониторингті жүзеге асырады;

13-18) определяет пределы границ приоритетных туристских территорий;
13-19) обеспечивает включение направлений и мероприятий по развитию внутреннего и въездного туризма в планы развития области, города республиканского значения и столицы, разрабатываемые в рамках документов Системы государственного планирования Республики Казахстан;";
10) в статье 14:
слово "Туристский" заменить словами "1. Туристский";
слова "о Казахстане и его туристском потенциале, продвижения туристского продукта" заменить словами "о соответствующей административно-территориальной единице и ее туристском потенциале, продвижения туристских услуг";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Туристский информационный центр при продвижении туристского продукта на международном туристском рынке осуществляет взаимодействие с организацией, созданной Правительством Республики Казахстан в целях развития внутреннего и въездного туризма.";
дополнить пунктом 2 следующего содержания:
"2. Порядок и условия деятельности туристских информационных центров утверждаются уполномоченным органом.";
11) в статье 14-1:
в пункте 1 слова "включенная в перечень объектов республиканского уровня карты туристификации" заменить словами "пределы которой определяются местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, города областного значения с особым статусом в соответствии с Законом Республики Казахстан";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Строительство объектов туризма, способных удовлетворить потребности туриста, на приоритетных туристских территориях и предоставление по ним инвестиционных преференций осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
12) статью 14-3 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) координирует деятельность туристских информационных центров в части продвижения туристского продукта на международном туристском рынке, обеспечивает методическое и информационное сопровождение международной деятельности;";
13) в абзаце четвертом части первой пункта 2 статьи 15 слова ", осуществляющих деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуальных предпринимателей," исключить;
14) в статье 15-3:
в пункте 1 слова "осуществляющих деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуальных предпринимателей," исключить;
в пункте 3 слова "осуществляющих деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуальных предпринимателей," исключить;

13-18) басым туристік аумақтар шекараларының шегін айқындайды;
13-19) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының шеңберінде әзірленетін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың даму жоспарларына ішкі туризм мен келу туризмін дамыту жөніндегі бағыттар мен іс-шаралардың енгізілуін қамтамасыз етеді;";
10) 14-бапта:
"Туристік" деген сөз "1. Туристік" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан мен оның туристік әлеуеті туралы ақпаратты қалыптастыру және тарату, туристік өнімді халықаралық туристік нарықта және мемлекет ішінде ұсыну" деген сөздер "тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік пен оның туристік әлеуеті туралы ақпаратты қалыптастыру және тарату, туристік көрсетілетін қызметтерді халықаралық туристік нарықта және мемлекет ішінде ілгерілету" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Туристік ақпарат орталығы туристік өнімді халықаралық туристік нарықта ілгерілету кезінде Қазақстан Республикасының Үкіметі ішкі туризм мен келу туризмін дамыту мақсатында құрған ұйыммен өзара іс-қимылды жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"2. Туристік ақпарат орталықтары қызметінің тәртібі мен шарттарын уәкілетті орган бекітеді.";
11) 14-1-бапта:
1-тармақтағы "Туристендіру картасының республикалық деңгейдегі объектілері тізбесіне енгізілген," деген сөздер "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы шегін айқындайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Туристің қажеттіліктерін қанағаттандыра алатын туризм объектілерін басым туристік аумақтарда салу және олар бойынша инвестициялық преференциялар беру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.";
12) 14-3-бап мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) туристік өнімді халықаралық туристік нарықта ілгерілету бөлігінде туристік ақпарат орталықтарының қызметін үйлестіреді, халықаралық қызметті әдістемелік және ақпараттық қолдап отыруды қамтамасыз етеді;";
13) 15-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің төртінші абзацындағы "Қазақстан Республикасында дара кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын" деген сөздер алып тасталсын;
14) 15-3-бапта:
1-тармақтағы "Қазақстан Республикасында дара кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын гидтің" деген сөздер "Гидтің" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "Қазақстан Республикасында дара кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын гид" деген сөздер "Гид" деген сөзбен ауыстырылсын;

15) статью 21 после слов "прав и" дополнить словом "законных".
3. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах":
1) в подпунктах 3) и 4) пункта 2 статьи 3 слова "объектами туристской деятельности" заменить словами "туристскими ресурсами, объектами туризма";
2) в статье 13:
в подпункте 2-1) части первой пункта 1-1 слова "объектов туристской деятельности" заменить словами "туристских ресурсов, объектов туризма";
в подпункте 2-2) пункта 2 слова "объектов туристской деятельности" заменить словами "туристских ресурсов, объектов туризма".
4. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте":
пункт 5 статьи 43 после слова "маршрутам," дополнить словами "а также по нерегулярным перевозкам, организованным туристскими операторами,".
5. В Закон Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года "О рекламе":
в подпункте 7) статьи 14 слова "без соответствующего разрешения на привлечение денег дольщиков или договора о предоставлении гарантии долевого участия в жилищном строительстве" заменить словами "без соответствующего указания номера и даты выдачи разрешения на привлечение денег дольщиков или указания номера и даты заключенного договора о предоставлении гарантии долевого участия в жилищном строительстве или договора о предоставлении гарантии в рамках реновации".
6. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира":
в пункте 1 статьи 40:
в части седьмой слова ", за исключением горько-соленых рыбохозяйственных водоемов и (или) участков" исключить;
части восьмую и девятую изложить в следующей редакции:
"Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки местного значения, полностью расположенные на земельных участках, находящихся в частной собственности или во временном землепользовании физических и негосударственных юридических лиц, закрепляются за ними без проведения конкурса по их заявке решением территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области рыбного хозяйства при условии их соответствия установленным квалификационным требованиям, за исключением горько-соленых рыбохозяйственных водоемов и (или) участков.
Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки, срок закрепления по которым истекает, предоставляются без проведения конкурса по заявке лиц, за которыми они ранее были закреплены, посредством продления договора при условии соответствия договорным обязательствам и плану развития субъектов рыбного хозяйства.";
в части десятой слова "и рыбохозяйственные водоемы и (или) участки" исключить;
часть двенадцатую дополнить словами "без проведения конкурса решением ведомства уполномоченного органа в области рыбного хозяйства или его территориальных подразделений".

15) 21-бап "құқықтары мен" деген сөздерден кейін "заңды" деген сөзбен толықтырылсын.
3. "Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-баптың 2-тармағының 3) және 4) тармақшаларындағы "туристік қызмет объектілерімен" деген сөздер "туристік ресурстармен, туризм объектілерімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 13-бапта:
1-1-тармақтың бірінші бөлігінің 2-1) тармақшасындағы "туристік қызмет объектілеріне" деген сөздер "туристік ресурстарға, туризм объектілеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың 2-2) тармақшасындағы "туристік қызмет объектілеріне" деген сөздер "туристік ресурстарға, туризм объектілеріне" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. "Автомобиль көлiгi туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
43-баптың 5-тармағы "бойынша" деген сөзден кейін ", сондай-ақ туристік операторлар ұйымдастырған тұрақты емес тасымалдар бойынша" деген сөздермен толықтырылсын.
5. "Жарнама туралы" 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
14-баптың 7) тармақшасындағы "үлескерлердің ақшасын тартуға тиісті рұқсатсыз немесе "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу кепілдігін беру туралы шартсыз" деген сөздер "үлескерлердің ақшасын тартуға арналған рұқсаттың нөмірі мен берілген күнін тиісті түрде көрсетпей немесе "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу кепілдігін беру туралы жасалған шарттың немесе реновациялау шеңберінде кепілдік беру туралы шарттың нөмірі мен күнін көрсетпей" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
40-баптың 1-тармағында:
жетінші бөліктегі "Ащы-тұзды балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін қоспағанда, жеке" деген сөздер "Жеке" деген сөзбен ауыстырылсын;
сегізінші және тоғызыншы бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Ащы-тұзды балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін қоспағанда, жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғалардың жеке меншігіндегі немесе уақытша жер пайдалануындағы жер учаскелерінде толық орналасқан жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келген жағдайда олардың өтінімі бойынша балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің шешімімен конкурс өткізілместен оларға бекітіліп беріледі.
Бекітіп беру мерзімі аяқталатын балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері шарт міндеттемелеріне және балық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарына сәйкес келген жағдайда олар бұрын бекітіліп берілген тұлғалардың өтінімі бойынша конкурс өткізілместен шартты ұзарту арқылы беріледі.";
оныншы бөліктегі "мен балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері" деген сөздер алып тасталсын;
он екінші бөлік "мерзімге" деген сөзден кейін "балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық бөлімшелерінің шешімімен конкурс өткізілместен" деген сөздермен толықтырылсын.

7. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях":
1) пункт 4 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"4. Международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, имеют приоритет перед настоящим Законом. Порядок и условия действия на территории Республики Казахстан международных договоров, участницей которых является Республика Казахстан, определяются законодательством Республики Казахстан.";
2) подпункт 5) пункта 3 статьи 20 после слова "размещения" дополнить словом "визит-центров,";
3) в статье 38:
в подпункте 1) пункта 1:
абзац второй после слова "предоставлению" дополнить словом "визит-центров,";
в абзац четвертый внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
в подпункте 2) пункта 1-1 слова "детей дошкольного возраста" заменить словами "несовершеннолетних лиц";
4) пункт 5 статьи 45 после слова "эксплуатация" дополнить словом "визит-центров,".
8. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года "Об игорном бизнесе":
1) в пункте 1 статьи 11:
часть первую после слов "Акмолинской области" дополнить словами ", в Мангистауской области на побережье Каспийского моря, Панфиловском районе и на побережье озера Алаколь области Жетісу, в Талгарском районе Алматинской области, районе Марқакөл и Зайсанском районе Восточно-Казахстанской области";
в части третьей слова ", за исключением случаев необходимости защиты особо охраняемых природных территорий, жизни и здоровья людей, а также случаев угрозы уничтожения и порчи объектов историко-культурного наследия, обеспечения нужд обороны и национальной безопасности страны, запрещается" заменить словами "осуществляется по согласованию с уполномоченным органом";
дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
"При изменении границ территорий для размещения казино, залов игровых автоматов, букмекерских контор и тотализаторов (касс букмекерских контор и (или) тотализаторов) не допускается исключение из границ таких территорий земельных участков, на которых организаторы игорного бизнеса осуществляют деятельность на основании лицензий.
Запрещается размещение казино, залов игровых автоматов, букмекерских контор и тотализаторов (касс букмекерских контор и (или) тотализаторов) на землях особо охраняемых природных территорий, историко-культурного назначения, для нужд обороны и национальной безопасности.";

7. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар осы Заңнан басым болады. Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың Қазақстан Республикасының аумағында қолданылу тәртібі мен талаптары Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.";
2) 20-баптың 3-тармағының 5) тармақшасындағы "жоспарлау жобасын және оның инфрақұрылымын (инфрақұрылымды дамытудың бас жоспарын)," деген сөздер "және оның инфрақұрылымын жоспарлау жобасын (инфрақұрылымды дамытудың бас жоспарын): танытым орталықтарын," деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 38-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасында:
екінші абзацтағы "туристiк соқпақтар" деген сөздер "танытым орталықтары, туристiк соқпақтар" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "экскурсия ұйымдастырушылар, жол нұсқаушылар" деген сөздер "экскурсия жүргізушілер, гидтер" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-1-тармақтың 2) тармақшасындағы "мектеп жасына дейінгі балалардан" деген сөздер "кәмелетке толмаған адамдардан" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 45-баптың 5-тармағы "жүргiзiледi," деген сөзден кейін "танытым орталықтарын," деген сөздермен толықтырылсын.
8. "Ойын бизнесі туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 11-баптың 1-тармағында:
бірінші бөлік "Бурабай ауданында" деген сөздерден кейін ", Маңғыстау облысында Каспий теңізінің жағалауында, Жетісу облысының Панфилов ауданында және Алакөл көлінің жағалауында, Алматы облысының Талғар ауданында, Шығыс Қазақстан облысының Марқакөл ауданында және Зайсан ауданында" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөліктегі "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды, адамдардың өмірі мен денсаулығын қорғау қажет болатын жағдайларды, сондай-ақ тарихи-мәдени мұра объектілерінің жойылу және бүліну қатері төнген, қорғаныс мұқтаждары мен елдің ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жағдайларын қоспағанда, жергілікті атқарушы органдардың казиноны", "өзгертуіне тыйым салынады" деген сөздер тиісінше "Казиноны", "өзгертуді жергілікті атқарушы органдар уәкілетті органмен келісу бойынша жүзеге асырады" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Казиноны, ойын автоматтары залдарын, букмекерлік кеңселер мен тотализаторларды (букмекерлік кеңселердің және (немесе) тотализаторлардың кассаларын) орналастыруға арналған аумақтардың шекараларын өзгерту кезінде ойын бизнесін ұйымдастырушылар қызметін лицензиялар негізінде жүзеге асыратын жер учаскелерін осындай аумақтардың шекараларынан алып тастауға жол берілмейді.
Казиноны, ойын автоматтары залдарын, букмекерлік кеңселер мен тотализаторларды (букмекерлік кеңселердің және (немесе) тотализаторлардың кассаларын) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың, тарихи-мәдени мақсаттағы, қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік мұқтаждарына арналған жерлерге орналастыруға тыйым салынады.";

2) статью 15 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В казино, залы игровых автоматов, кассы букмекерских контор и (или) тотализаторов, размещенные в Мангистауской области на побережье Каспийского моря, Панфиловском районе и на побережье озера Алаколь области Жетісу, в Талгарском районе Алматинской области, районе Марқакөл и Зайсанском районе Восточно-Казахстанской области, допускаются только иностранцы и лица без гражданства, работники игорного заведения и иные лица, находящиеся в игорном заведении в связи с выполнением трудовых (служебных) обязанностей.".
9. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
в пункте 33 приложения 3 слова ", осуществляющих деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуальных предпринимателей" исключить.
10. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте":
1) в статье 1:
подпункт 2-1) изложить в следующей редакции:
"2-1) детско-юношеская спортивная школа – организация, реализующая образовательные программы дополнительного образования, направленные на развитие детского и юношеского спорта;";
дополнить подпунктами 2-2), 2-3), 2-4) и 12-1) следующего содержания:
"2-2) государственный заказ в детско-юношеской спортивной школе – объем услуг, финансируемый государством в государственных детско-юношеских спортивных школах;
2-3) подушевой норматив финансирования в детско-юношеской спортивной школе – норматив финансового обеспечения гарантированной государственной стоимости обучения в государственных детско-юношеских спортивных школах;
2-4) спортивная секция для детей и юношества – занятие для укрепления здоровья и развития спортивных способностей детей и юношества, проводимое тренером, тренером-преподавателем или инструктором по физической культуре и спорту, организуемое на регулярной основе; ";
"12-1) цифровая платформа физической культуры и спорта – объект цифровизации, предназначенный для сбора, обработки и анализа административных и иных данных в области физической культуры и спорта, а также обеспечения информационного взаимодействия с другими объектами цифровизации;";
2) пункт 2 статьи 2 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) внедрение современных инновационных и цифровых технологий для развития физической культуры и спорта.";
3) статью 7 дополнить подпунктами 65-26), 65-27), 65-28) и 65-29) следующего содержания:

2) 15-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Маңғыстау облысында Каспий теңізінің жағалауында, Жетісу облысының Панфилов ауданында және Алакөл көлінің жағалауында, Алматы облысының Талғар ауданында, Шығыс Қазақстан облысының Марқакөл ауданында және Зайсан ауданында орналасқан казиноларға, ойын автоматтары залдарына, букмекерлік кеңселердің және (немесе) тотализаторлардың кассаларына шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың, ойын мекемесі жұмыскерлерінің және ойын мекемесінде еңбек (қызметтік) міндеттерін орындауға байланысты болатын өзге де адамдардың ғана кіруіне жол беріледі.".
9. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
3-қосымшаның 33-тармағындағы "Қазақстан Республикасында дара кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын гид, экскурсовод" деген сөздер "Гид, экскурсия жүргізуші" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. "Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
2-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1) балалар-жасөспірімдер спорт мектебі – балалар мен жасөспірімдер спортын дамытуға бағытталған қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйым;";
мынадай мазмұндағы 2-2), 2-3), 2-4) және 12-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-2) балалар-жасөспірімдер спорт мектебіндегі мемлекеттік тапсырыс – мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріндегі мемлекет қаржыландыратын көрсетілетін қызметтер көлемі;
2-3) балалар-жасөспірімдер спорт мектебінде жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі – мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінде оқытудың мемлекеттік кепілдендірілген құнын қаржылай қамтамасыз ету нормативі;
2-4) балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секциясы – жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушы немесе дене шынықтыру және спорт жөніндегі нұсқаушы өткізетін, тұрақты негізде ұйымдастырылатын, балалар мен жасөспірімдердің денсаулығын нығайтуға және спорттық қабілеттерін дамытуға арналған сабақ;";
"12-1) дене шынықтыру мен спорттың цифрлық платформасы – дене шынықтыру және спорт саласындағы әкімшілік және өзге де деректерді жинауға, өңдеуге және талдауға, сондай-ақ басқа да цифрландыру объектілерімен ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге арналған цифрландыру объектісі;";
2) 2-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) дене шынықтыру мен спортты дамытуға арналған заманауи инновациялық және цифрлық технологияларды ендіру.";
3) 7-бап мынадай мазмұндағы 65-26), 65-27), 65-28) және 65-29) тармақшалармен толықтырылсын:

"65-26) разрабатывает и утверждает правила подушевого нормативного финансирования в государственных детско-юношеских спортивных школах;
65-27) разрабатывает и утверждает методику подушевого нормативного финансирования в государственных детско-юношеских спортивных школах;
65-28) разрабатывает и утверждает правила размещения государственного заказа в государственных детско-юношеских спортивных школах;
65-29) разрабатывает и утверждает правила формирования и ведения цифровой платформы физической культуры и спорта;";
4) пункт 1 статьи 8 дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) утверждает и размещает государственный заказ в государственных детско-юношеских спортивных школах;";
5) дополнить статьей 42-1 следующего содержания:
"Статья 42-1. Цифровизация физической культуры и спорта
1.  Субъекты физической культуры и спорта, указанные в подпунктах 1), 2), 4) и 5) пункта 1 статьи 10 настоящего Закона, не являющиеся субъектами частного предпринимательства, обязаны обеспечить передачу данных на цифровую платформу физической культуры и спорта в объеме, сроке и форме, определяемых уполномоченным органом.
2. Субъекты физической культуры и спорта, указанные в подпунктах 1), 2), 4) и 5) пункта 1 статьи 10 настоящего Закона, не являющиеся субъектами частного предпринимательства, несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за качество, своевременность, достоверность и конфиденциальность данных, переданных на цифровую платформу физической культуры и спорта.";
6) статью 49 дополнить частью пятой следующего содержания:
"Финансирование государственных детско-юношеских спортивных школ осуществляется по государственному заказу в детско-юношеской спортивной школе и в объеме, определяемом методикой подушевого нормативного финансирования в государственных детско-юношеских спортивных школах и иными источниками, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.";
7) статью 50-1 дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Единый оператор обязан проводить ежегодный аудит годовой финансовой отчетности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
11. В Закон Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года "О долевом участии в жилищном строительстве":
заголовок главы 4 дополнить словами "и договор о долевом участии в жилищном строительстве в рамках реновации".
12. В Закон Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам туристской деятельности":

"65-26) мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріндегі жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
65-27) мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріндегі жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
65-28) мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінде мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
65-29) дене шынықтыру мен спорттың цифрлық платформасын қалыптастыру мен жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
4) 8-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріндегі мемлекеттік тапсырысты бекітеді және орналастырады;";
5) мынадай мазмұндағы 42-1-баппен толықтырылсын:
"42-1-бап. Дене шынықтыру мен спортты цифрландыру
1. Осы Заңның 10-бабы 1-тармағының 1), 2), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген, жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылмайтын дене шынықтыру және спорт субъектілері дене шынықтыру мен спорттың цифрлық платформасына уәкілетті орган айқындайтын көлемде, мерзімде және нысанда деректер беруді қамтамасыз етуге міндетті.
2. Осы Заңның 10-бабы 1-тармағының 1), 2), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген, жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылмайтын дене шынықтыру және спорт субъектілері дене шынықтыру мен спорттың цифрлық платформасына берілген деректердің сапасы, уақтылығы, анықтығы және құпиялылығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.";
6) 49-бап мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептерін қаржыландыру балалар-жасөспірімдер спорт мектебіндегі мемлекеттік тапсырыс бойынша және мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріндегі жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесінде айқындалатын көлемде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де көздерден жүзеге асырылады.";
7) 50-1-бап мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Бірыңғай оператор Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жылдық қаржылық есептілікке жыл сайынғы аудитті жүргізуге міндетті.".
11. "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
4-тараудың тақырыбы "және реновациялау шеңберінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарт" деген сөздермен толықтырылсын.
12. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне туристік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 30 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:

1) абзац двадцать четвертый подпункта 2) и абзац девятый подпункта 9) пункта 6 статьи 1 исключить;
2) абзац четвертый пункта 1 статьи 2 исключить.
13. В Закон Республики Казахстан от 3 марта 2025 года "Об особом статусе города Туркестана":
1) подпункт 2) статьи 8 исключить;
2) в пункте 1 статьи 9:
подпункт 11) после слова "разрабатывает" дополнить словами "и утверждает";
в подпункте 17):
в абзац пятый внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
в абзаце восьмом слова "объектов туристской деятельности" заменить словами "визит-центров и мест размещения туристов".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) пунктов 1, 6 и 10 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
2) подпункта 1) и абзаца второго подпункта 2) пункта 13 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2026 года.
2. До введения в действие Цифрового кодекса Республики Казахстан слова "объект цифровизации", "объектами цифровизации", "цифровых технологий" считать соответственно словами "объект информатизации", "объектами информатизации", "информационных технологий".
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

1) 1-баптың 6-тармағы 2) тармақшасының жиырма төртінші абзацы және 9) тармақшасының тоғызыншы абзацы алып тасталсын;
2) 2-баптың 1-тармағының төртінші абзацы алып тасталсын.
13. "Түркістан қаласының ерекше мәртебесі туралы" 2025 жылғы 3 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 8-баптың 2) тармақшасы алып тасталсын;
2) 9-баптың 1-тармағында:
11) тармақша "және бекітеді" деген сөздермен толықтырылсын;
17) тармақшада:
бесінші абзацтағы "экскурсоводтарды" деген сөз "экскурсия жүргізушілерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші абзацтағы "туристік қызмет объектілерін" деген сөздер "танытым орталықтарын және туристерді орналастыру орындарын" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап.
1. Осы Заң:
1) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1, 6 және 10-тармақтарын;
2) 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 13-тармағының 1) тармақшасын және 2) тармақшасының екінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексі қолданысқа енгізілгенге дейін "цифрландыру объектілерімен", "цифрландыру объектісі", "цифрлық технологияларды" деген сөздер тиісінше "ақпараттандыру объектілерімен", "ақпараттандыру объектісі", "ақпараттық технологияларды" деген сөздер болып есептелсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ