О ратификации Протокола о внесении изменений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур" космического ракетного комплекса "Байтерек" от 22 декабря 2004 года
Закон Республики Казахстан от 18 сентября 2025 года № 218-VIII ЗРК.
Ратифицировать Протокол о внесении изменений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур" космического ракетного комплекса "Байтерек" от 22 декабря 2004 года, совершенный в Байконыре 30 мая 2024 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ
Протокол
о внесении изменений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур" космического ракетного комплекса "Байтерек" от 22 декабря 2004 года
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
руководствуясь статьей 20 Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур" космического ракетного комплекса "Байтерек" от 22 декабря 2004 года (далее - Соглашение),
согласились о нижеследующем:
Статья 1
В статье 5 Соглашения:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Стороны обеспечивают начало летных испытаний космического ракетного комплекса "Байтерек" с ракетой-носителем среднего класса в 2025 году.".
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"осуществление не менее трех испытательных пусков ракеты-носителя "Союз-5" с космического ракетного комплекса "Байтерек" до 2027 года;";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"размещение заказов по выведению с космического ракетного комплекса "Байтерек" космических аппаратов на орбиты ракетой- носителем "Союз-5" и ее возможными модификациями, в количестве не менее трех пусков в год в период с 2028 по 2039 годы.";
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"размещение заказов по выведению с космического ракетного комплекса "Байтерек" космических аппаратов на орбиты ракетой- носителем "Союз-5" и ее возможными модификациями в период с 2028 по 2039 годы в рамках реализации государственных проектов Республики Казахстан.".
Статья 2
Абзац второй статьи 6 Соглашения изложить в следующей редакции:
"с Казахстанской Стороны - Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.".
Статья 3
В статье 8 Соглашения:
пункт а) изложить в следующей редакции:
"а) работы (услуги) Совместного предприятия, исполняющих организаций Республики Казахстан и подрядчиков исполняющих организаций Республики Казахстан, выполняемые (оказываемые) непосредственно в космическом пространстве, а также подготовительные наземные работы (услуги), технологически обусловленные и неразрывно связанные с выполнением работ (оказанием услуг) непосредственно в космическом пространстве, согласно приложению, являющемуся неотъемлемой частью настоящего Соглашения, облагаются налогом на добавленную стоимость и налогом на добавленную стоимость за нерезидента по нулевой ставке.
Возврат налога на добавленную стоимость по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, производится в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан. При этом исполняющие организации, применяющие нулевую ставку по налогу на добавленную стоимость в соответствии с настоящим пунктом, должны быть определены в перечне исполняющих организаций, указанном в статье 7 настоящего Соглашения.
Основанием для применения нулевой ставки по налогу на добавленную стоимость и налогу на добавленную стоимость за нерезидента является:
для Совместного предприятия - договор (контракт) на выполнение работ (оказание услуг), указанных в приложении к настоящему Соглашению, и копии документов, подтверждающих выполнение работ (оказание услуг);
для исполняющих организаций - договор (контракт) на выполнение работ (оказание услуг), заключенный непосредственно с Совместным предприятием, и копии документов, подтверждающих выполнение работ (оказание услуг) для Совместного предприятия;
для подрядчиков исполняющих организаций Республики Казахстан - договор (контракт) на выполнение работ (оказание услуг), заключенный непосредственно с исполняющей организацией, имеющей договор (контракт) на выполнение работ (оказание услуг) с Совместным предприятием, и копии документов, подтверждающих выполнение работ (оказание услуг) для исполняющей организации. При этом указание на выполнение работ (оказание услуг) подрядчиком для исполняющей организации Республики Казахстан и виды выполняемых подрядчиком работ (оказываемых услуг) должны определяться в договоре (контракте), заключенном между Совместным предприятием и исполняющей организацией;";
пункт б) изложить в следующей редакции:
"б) освобождение Совместного предприятия от уплаты корпоративного подоходного налога с даты вывода из аренды космического ракетного комплекса "Зенит-М" и до истечения 15 лет с даты принятия в эксплуатацию космического ракетного комплекса "Байтерек" государственной приемочной комиссией по доходам, получаемым от выполнения работ (оказания услуг), указанных в приложении к настоящему Соглашению;".

2004 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құру туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттаманы ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 18 қыркүйектегі № 218-VIII ҚРЗ
2004 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құру туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы 2024 жылғы 30 мамырда Байқоңырда жасалған хаттама ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ
2004 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттама
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі
2004 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру туралы келісімнің (бұдан әрі - Келісім) 20-бабын басшылыққа ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Келісімнің 5-бабында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Тараптар орта класты тасымалдағыш зымыранмен "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінің ұшу сынақтарының басталуын 2025 жылы қамтамасыз етеді.";
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2027 жылға дейін "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінен "Союз-5" тасымалдағыш зымыранының кемінде үш сынақтық ұшырылуын жүзеге асыруды;";
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2028 - 2039 жылдар аралығы кезеңінде жылына кемінде үш рет үшыру "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінен "Союз-5" тасымалдағыш зымыранымен және оның ықтимал модификацияларымен ғарыш аппараттарын орбиталарға шығару бойынша тапсырыстар орналастыруды қамтамасыз етеді.";
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік жобаларын іске асыру шеңберінде 2028 - 2039 жылдар аралығы кезеңінде "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенінен "Союз-5" тасымалдағыш зымыранымен және оның ықтимал модификацияларымен ғарыш аппараттарын орбиталарға шығару бойынша тапсырыстар орналастыруды қамтамасыз етеді.".
2-бап
Келісімнің 6-бабының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Тарапынан - Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі;".
3-бап
Келісімнің 8-бабында:
а) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"а) Бірлескен кәсіпорынның, Қазақстан Республикасының орындаушы ұйымдарының және Қазақстан Республикасының орындаушы ұйымдары мердігерлерінің ғарыш кеңістігінде тікелей орындалатын (көрсетілетін) жұмыстарына (көрсетілетін қызметтеріне), сондай-ақ тікелей ғарыш кеңістігінде жұмыстарды орындаумен (қызметтер көрсетумен) технологиялық негізделген және тығыз байланысты жердегі дайындық жұмыстарына (көрсетілетін қызметтерге) осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын қосымшаға сәйкес қосылған құн салығы және бейрезиденттік үшін қосылған құн салығы нөлдік мөлшерлеме бойынша салынады.
Нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналымдар бойынша қосылған құн салығын қайтару Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүргізіледі. Бұл ретте осы тармаққа сәйкес қосылған құн салығы бойынша нөлдік мөлшерлемені қолданатын орындаушы ұйымдар осы Келісімнің 7-бабында көрсетілген орындаушы ұйымдардың тізбесінде айқындалуға тиіс.
Қосылған құн салығы бойынша және бейрезиденттік үшін қосылған құн салығы бойынша нөлдік мөлшерлемені қолдану үшін мыналар:
Бірлескен кәсіпорын үшін - осы Келісімге қосымшада көрсетілген жұмыстарды орындауға (қызметтерді көрсетуге) арналған шарт (келісімшарт) және жұмыстардың орындалғанын (қызметтердің көрсетілгенін) растайтын құжаттардың көшірмелері;
орындаушы ұйымдар үшін - Бірлескен кәсіпорынмен тікелей жасалған жұмыстарды орындауға (қызметтерді көрсетуге) арналған шарт (келісімшарт) және Бірлескен кәсіпорын үшін жұмыстардың орындалғанын (қызметтердің көрсетілгенін) растайтын құжаттардың көшірмелері;
Қазақстан Республикасының орындаушы ұйымдарының мердігерлері үшін - Бірлескен кәсіпорынмен жұмыстарды орындауға (қызметтерді көрсетуге) арналған шарты (келісімшарты) бар орындаушы ұйыммен тікелей жасалған жұмыстарды орындауға (қызметтерді көрсетуге) арналған шарт (келісімшарт) және орындаушы ұйым үшін жұмыстардың орындалғанын (қызметтердің көрсетілгенін) растайтын құжаттардың көшірмелері негіз болып табылады. Бұл ретте мердігердің Қазақстан Республикасының орындаушы ұйымы үшін жұмыстарды орындауына (қызметтерді көрсетуіне) арналған нұсқау және мердігер орындайтын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) түрлері Бірлескен кәсіпорын мен орындаушы ұйым арасында жасалған шартта (келісімшартта) айқындалуға тиіс;";
б) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"б) Бірлескен кәсіпорынды "Зенит-М" ғарыш зымыран кешені жалға беруден шығарылған күннен бастап және мемлекеттік қабылдау комиссиясы "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін пайдалануға қабылдаған күннен бастап 15 жыл өткенге дейін осы Келісімге қосымшада көрсетілген жұмыстарды орындаудан (қызметтерді көрсетуден) алынатын корпоративтік кірістер бойынша табыс салығын төлеуден босату;".

Статья 4
Настоящий Протокол вступает в силу с даты получения по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Настоящий Протокол прекращает свое действие одновременно с Соглашением.
Совершено в городе Байконыр 30 мая 2024 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Правительство                                          За Правительство
Республики Казахстан                              Российской Федерации

4-бап
Осы Хаттама оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама дипломатиялық арналар арқылы алынған күннен бастап күшіне енеді.
Осы Хаттама өзінің қолданылуын Келісіммен бір мезгілде тоқтатады.
2024 жылғы "30" мамырда Байқоңыр қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды әрі екі мәтіннің де күші бірдей.
Қазақстан Республикасының
Үкіметі үшін
Ресей ФедерациясыныңҮкіметі үшін