О ратификации Соглашения о принципах и подходах осуществления государственного контроля (надзора) за соблюдением требований технических регламентов Евразийского экономического союза в целях гармонизации законодательства государств – членов Евразийского экономического союза в указанной сфере
Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2022 года № 160-VII ЗРК.
Ратифицировать Соглашение о принципах и подходах осуществления государственного контроля (надзора) за соблюдением требований технических регламентов Евразийского экономического союза в целях гармонизации законодательства государств – членов Евразийского экономического союза в указанной сфере, совершенное в Москве 16 февраля 2021 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ
Соглашение
о принципах и подходах осуществления государственного контроля (надзора) за соблюдением требований технических регламентов Евразийского экономического союза в целях гармонизации законодательства государств – членов Евразийского экономического союза в указанной сфере
Государства - члены Евразийского экономического союза, именуемые в дальнейшем государствами-членами,
в соответствии с абзацем вторым пункта 4 статьи 53 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года,
признавая необходимость сближения законодательства государств-членов в сфере государственного контроля (надзора) за соблюдением требований технических регламентов Евразийского экономического союза (далее — Союз),
придавая важное значение производству и обращению на территориях государств-членов безопасной продукции,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Настоящее Соглашение определяет принципы и подходы осуществления в государствах-членах государственного контроля (надзора) за соблюдением требований технических регламентов Союза (далее - государственный контроль (надзор)) в целях гармонизации законодательства государств-членов в указанной сфере.
Статья 2
Соблюдение юридическими лицами и физическими лицами, зарегистрированными в качестве индивидуальных предпринимателей (далее - индивидуальные предприниматели), обязательных требований, установленных техническими регламентами Союза в отношении продукции и (или) связанных с требованиями к продукции процессов проектирования (включая изыскания), производства, строительства, монтажа, наладки, эксплуатации, хранения, перевозки, реализации и утилизации (далее - стадии жизненного цикла продукции), подлежит государственному контролю (надзору).
Ответственность за несоблюдение требований технических регламентов Союза в зависимости от стадии жизненного цикла продукции несут юридические лица или индивидуальные предприниматели, в том числе изготовители, уполномоченные изготовителем лица, импортеры и продавцы, осуществляющие производство и (или) оценку соответствия объектов технического регулирования, и (или) выпуск в обращение, и (или) реализацию продукции, а также органы по оценке соответствия (в том числе органы по сертификации, испытательные лаборатории (центры)), осуществляющие оценку соответствия объектов технического регулирования требованиям технических регламентов Союза, в соответствии с законодательством государств-членов.

Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттері талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің көрсетілген саладағы заңнамасын үйлестіру мақсатында жүзеге асыру қағидаттары мен тәсілдері туралы келісімді ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2022 жылғы 24 қарашадағы № 160-VII ҚРЗ.
2021 жылғы 16 ақпанда Мәскеуде жасалған Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттері талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің көрсетілген саладағы заңнамасын үйлестіру мақсатында жүзеге асыру қағидаттары мен тәсілдері туралы келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ
Бейресми аударма
Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттері талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің көрсетілген саладағы заңнамасын үйлестіру мақсатында жүзеге асыру қағидаттары мен тәсілдері туралы КЕЛІСІМ
Бұдан әрі мүше мемлекеттер деп аталатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер,
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 53-бабы 4-тармағының екінші абзацына сәйкес,
Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі - Одақ) техникалық регламенттері талаптарының сақталуын мемлекеттік бақылау (қадағалау) саласындағы мүше мемлекеттердің заңнамасын жақындастыру қажеттігін мойындай отырып,
мүше мемлекеттердің аумақтарында қауіпсіз өнім өндірісі мен айналысына маңызды мән бере отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Осы Келісім мүше мемлекеттерде Одақтың техникалық регламенттері талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) (бұдан әрі - мемлекеттік бақылау (қадағалау)) мүше мемлекеттердің көрсетілген саладағы заңнамасын үйлестіру мақсатында жүзеге асыру қағидаттары мен тәсілдерін айқындайды.
2-бап
Дара кәсіпкерлер ретінде тіркелген заңды тұлғалар мен жеке тұлғалардың (бұдан әрі - дара кәсіпкерлер) өнімге және (немесе) өнімге қойылатын талаптарға байланысты жобалау (іздестіруді қоса алғанда), өндіру, құрылыс, монтаждау, баптау, пайдалану, сақтау, тасымалдау, өткізу және кәдеге жарату процестеріне (бұдан әрі - өнімнің өмірлік циклінің сатыларына) қатысты Одақтың техникалық регламенттерінде белгіленген міндетті талаптарды сақтауы мемлекеттік бақылауға (қадағалауға) жатады.
Өнімнің өмірлік циклінің сатысына байланысты Одақтың техникалық регламенттерінің талаптарын сақтамағаны үшін заңды тұлғалар немесе дара кәсіпкерлер, оның ішінде техникалық реттеу объектілерінің өндірісін және (немесе) сәйкестігін бағалауды және (немесе) өнімді айналысқа шығаруды және (немесе) өткізуді жүзеге асыратын дайындаушылар, дайындаушы уәкілеттік берген адамдар, импорттаушылар мен сатушылар, сондай-ақ техникалық реттеу объектілерінің Одақтың техникалық регламенттері талаптарына сәйкестігін бағалауды жүзеге асыратын сәйкестікті бағалау жөніндегі органдар (оның ішінде сертификаттау жөніндегі органдар, сынақ зертханалары (орталықтар)) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жауапты болады.

Статья 3
Государственный контроль (надзор) проводится органами государственного контроля (надзора) государств-членов, уполномоченными в соответствии с законодательством государств- членов (далее - органы государственного контроля (надзора)), на основе следующих принципов:
презумпция добросовестности юридических лиц и индивидуальных предпринимателей;
гласность деятельности органов государственного контроля (надзора);
обеспечение защиты прав потребителей;
системность проведения государственного контроля (надзора);
профессионализм и компетентность должностных лиц органов государственного контроля (надзора);
соблюдение прав и законных интересов проверяемых юридических лиц и индивидуальных предпринимателей;
соблюдение законности при назначении и проведении мероприятий по государственному контролю (надзору), вынесении решений по их результатам;
независимость органов государственного контроля (надзора) от изготовителей, продавцов, исполнителей и приобретателей (в том числе потребителей);
недопустимость совмещения одним органом государства-члена полномочий по государственному контролю (надзору) с полномочиями по аккредитации, за исключением осуществления органом по аккредитации государства-члена контроля за деятельностью аккредитованных органов по оценке соответствия государств-членов (в том числе органов по сертификации, испытательных лабораторий (центров));
объективность и беспристрастность должностных лиц органов государственного контроля (надзора);
государственное финансирование деятельности органов государственного контроля (надзора);
приоритетность предупреждения правонарушения перед наказанием (за исключением случаев, когда непринятие мер по выявлению и пресечению распространения продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов Союза, может привести к причинению вреда жизни и (или) здоровью человека, жизни и (или) здоровью животных и растений, вреда окружающей среде);
оценка риска нарушения требований, установленных техническими регламентами Союза;
недопустимость проведения в отношении одного юридического лица или индивидуального предпринимателя проверок исполнения одних и тех же обязательных требований, установленных техническими регламентами Союза, несколькими органами государственного контроля (надзора) государства-члена.
Статья 4
1. В целях оптимизации и повышения эффективности осуществления государственного контроля (надзора) в государствах-членах применяется риск-ориентированный подход, предусматривающий осуществление государственного контроля (надзора) на основе оценки риска нарушения требований, установленных техническими регламентами Союза, по результатам которой осуществляется выбор формы, продолжительности, периодичности проведения мероприятий по государственному контролю (надзору).

3-бап
Мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген мүше мемлекеттердің мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдары (бұдан әрі - мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдары) мынадай қағидаттар негізінде жүргізеді:
заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің адалдық презумпциясы;
мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдары қызметінің жариялылығы;
тұтынушылардың құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету;
мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүргізудің жүйелілігі;
мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдары лауазымды адамдарының кәсібилігі мен құзыреттілігі;
тексерілетін заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің құқықтары мен заңды мүдделерін сақтау;
мемлекеттік бақылау (қадағалау) жөніндегі іс-шараларды тағайындау және өткізу, олардың нәтижелері бойынша шешімдер шығару кезінде заңдылықты сақтау;
мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдарының дайындаушылардан, сатушылардан, орындаушылардан және сатып алушылардан (оның ішінде тұтынушылардан) тәуелсіздігі;
мүше мемлекеттің аккредиттеу жөніндегі органының мүше мемлекеттердің сәйкестікті бағалау жөніндегі аккредиттелген органдардың (оның ішінде сертификаттау жөніндегі органдардың, сынақ зертханаларының (орталықтарының)) қызметін бақылауды жүзеге асыруын қоспағанда, мүше мемлекеттің бір органының мемлекеттік бақылау (қадағалау) жөніндегі өкілеттіктерді аккредиттеу жөніндегі өкілеттіктермен қоса атқаруына жол бермеу;
мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдары лауазымды адамдарының объективтілігі мен бейтараптығы;
мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдарының қызметін мемлекеттік қаржыландыру;
жазалау алдындағы құқық бұзушылықтың алдын алу басымдығы (Одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес келмейтін өнімнің таралуын анықтау және жолын кесу жөніндегі шараларды қолданбау адамның өміріне және (немесе) денсаулығына, жануарлар мен өсімдіктердің тіршілігіне және (немесе) саулығына, қоршаған ортаға зиян келтіруге әкеп соғуы мүмкін жағдайларды қоспағанда);
Одақтың техникалық регламенттерінде белгіленген талаптарды бұзу тәуекелін бағалау;
бір заңды тұлғаға немесе дара кәсіпкерге қатысты Одақтың техникалық регламенттерінде белгіленген сол бір міндетті талаптарды орындауына мүше мемлекеттің бірнеше мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдарының тексеру жүргізуіне жол бермеу.
4-бап
1. Мүше мемлекеттерде мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүзеге асырудың тиімділігін оңтайландыру және арттыру мақсатында Одақтың техникалық регламенттерінде белгіленген талаптарды бұзу тәуекелін бағалау негізінде мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыруды көздейтін тәуекелге бағдарланған тәсіл қолданылады, оның нәтижелері бойынша мемлекеттік бақылау (қадағалау) жөніндегі іс-шараларды жүргізудің нысанын, ұзақтығын, кезеңділігін таңдау жүзеге асырылады.

2. Правила оценки риска в целях выбора формы, продолжительности, периодичности проведения мероприятий по государственному контролю (надзору) определяются в соответствии с законодательством государств-членов.
Статья 5
1. Государственный контроль (надзор) осуществляется с учетом положений настоящего Соглашения на основе анализа и прогнозирования исполнения требований технических регламентов Союза и принятия мер по предупреждению, выявлению, пресечению обращения на территориях государств-членов продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов Союза, и (или) устранению негативных последствий нарушения требований технических регламентов Союза посредством проведения мероприятий по государственному контролю (надзору), предусмотренных законодательством государств-членов.
2. Анализ и прогнозирование соблюдения требований технических регламентов Союза включают в себя изучение и обобщение:
1) сведений о юридических лицах и индивидуальных предпринимателях, являющихся заявителями при оценке соответствия объектов технического регулирования требованиям технических регламентов Союза, в том числе исследований (испытаний) и измерений;
2) информации, полученной по результатам проведения мероприятий по государственному контролю (надзору);
3) информации об объектах технического регулирования, не соответствующих требованиям технических регламентов Союза, а также о случаях причинения вреда жизни и (или) здоровью человека, жизни и (или) здоровью животных и растений, вреда окружающей среде, выявленных в соответствии с законодательством государств-членов, в том числе поступающей от средств массовой информации.
Статья 6
1. При проведении мероприятий по государственному контролю (надзору) органы государственного контроля (надзора) не вправе требовать от юридического лица или индивидуального предпринимателя представления информации, которая была представлена ранее в соответствии с законодательством государств-членов или которая может быть получена органами государственного контроля (надзора) в соответствии с законодательством государств-членов из государственных информационных систем, реестров и регистров, сформированных и действующих в соответствии с международными договорами и актами, составляющими право Союза, и законодательством государств-членов.
2. В рамках государственного контроля (надзора) применяются правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, содержащиеся в стандартах или иных документах, включенных в перечни международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия - национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований соответствующих технических регламентов Союза и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования, утверждаемые Евразийской экономической комиссией (далее - Комиссия) в соответствии с абзацем пятым пункта 4 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее - перечни стандартов).
Исследования (испытания) и измерения в рамках государственного контроля (надзора) проводятся в аккредитованных в соответствии с законодательством государств-членов испытательных лабораториях (центрах).
Не допускается в рамках государственного контроля (надзора) проведение исследований (испытаний) и измерений образцов продукции в испытательной лаборатории (центре), в которой данная продукция оценивалась (подтверждалась) на соответствие требованиям технических регламентов Союза, за исключением случаев, когда на территории государства-члена зарегистрирована в качестве юридического лица только одна испытательная лаборатория (центр), осуществляющая необходимые для государственного контроля (надзора) испытания.
Для разрешения разногласий в отношении результатов проведенных в рамках государственного контроля. (надзора) исследований (испытаний) и измерений применяются референтные методики (методы) измерений, определяемые в соответствии с порядком аттестации методики (метода) измерений, принимаемой в качестве референтной методики (метода) измерений, утверждаемым Комиссией, из числа включенных в перечни стандартов.

2. Мемлекеттік бақылау (қадағалау) жөніндегі іс-шараларды жүргізудің нысанын, ұзақтығын, кезеңділігін таңдау мақсатында тәуекелді бағалау қағидалары мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айқындалады.
5-бап
1. Мемлекеттік бақылау (қадағалау) осы Келісімнің ережелері ескеріле отырып, Одақтың техникалық регламенттері талаптарының орындалуын талдау және болжау және Одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес келмейтін өнімнің мүше мемлекеттердің аумақтарында айналыста болуының алдын алу, анықтау, жолын кесу және (немесе) мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген мемлекеттік бақылау (қадағалау) жөніндегі іс-шараларды жүргізу арқылы Одақтың техникалық регламенттері талаптарын бұзудың теріс салдарын жою бойынша шаралар қабылдау негізінде жүзеге асырылады.
2. Одақтың техникалық регламенттері талаптарының сақталуын талдау және болжау:
1) техникалық реттеу объектілерінің Одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкестігін бағалау кезінде өтініш беруші болып табылатын заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер туралы мәліметтерді, оның ішінде зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдерді;
2) мемлекеттік бақылау (қадағалау) жөніндегі іс-шараларды жүргізу нәтижелері бойынша алынған ақпаратты;
3) Одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес келмейтін техникалық реттеу объектілері туралы, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес анықталған, адамның өміріне және (немесе) денсаулығына, жануарлар мен өсімдіктердің тіршілігіне және (немесе) саулығына зиян, қоршаған ортаға зиян келтірілген жағдайлар туралы ақпаратты, оның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарынан түсетін ақпаратты зерделеуді және жинақтауды қамтиды.
6-бап
1. Мемлекеттік бақылау (қадағалау) жөніндегі іс-шараларды жүргізу кезінде мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдары Одақтың құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілерге және мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес қалыптастырылған және қолданыстағы мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, тізілімдер мен тіркелімдерден мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес бұрын ұсынылған немесе мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдары алуы мүмкін ақпаратты заңды тұлғадан немесе дара кәсіпкерден талап етуге құқылы емес.
2. Мемлекеттік бақылау (қадағалау) шеңберінде зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдердің қағидалары мен әдістері, оның ішінде халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар тізбелеріне енгізілген стандарттарда немесе өзге де құжаттарда қамтылған үлгілерді іріктеу қағидалары, ал олар болмаған жағдайда - Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі Техникалық реттеу туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 9 қосымша) 4-тармағының бесінші абзацына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) бекітетін одақтың тиісті техникалық регламенттерінің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдердің қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын ұлттық (мемлекеттік) стандарттар (бұдан әрі - стандарттар тізбелері) қолданылады.
Мемлекеттік бақылау (қадағалау) шеңберінде зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес аккредиттелген сынақ зертханаларында (орталықтарында) жүргізіледі.
Мүше мемлекеттің аумағында заңды тұлға ретінде мемлекеттік бақылау (қадағалау) үшін қажетті сынақтарды жүзеге асыратын бір ғана сынақ зертханасы (орталығы) тіркелген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік бақылау (қадағалау) шеңберінде осы өнім Одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкестігіне бағаланған (расталған) сынақ зертханасында (орталығында) өнім үлгілеріне зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер жүргізуге жол берілмейді.
Мемлекеттік бақылау (қадағалау) шеңберінде жүргізілген зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдердің нәтижелеріне қатысты келіспеушіліктерді шешу үшін стандарттар тізбелеріне енгізілгендер қатарынан Комиссия бекітетін өлшемдердің референттік әдістемесі (әдісі) ретінде қабылданатын, өлшем әдістемесін (әдісін) аттестаттау тәртібіне сәйкес айқындалатын өлшемдердің референттік әдістемелері (әдістері) қолданылады.

3. Органы государственного контроля (надзора) вправе привлекать к проведению мероприятий по государственному контролю (надзору) экспертов и (или) экспертные организации в порядке, установленном законодательством государств-членов. Указанные мероприятия осуществляются с учетом принципа независимости указанных экспертов и экспертных организаций от изготовителей, продавцов, исполнителей и приобретателей (в том числе потребителей).
4. Внеплановые проверки могут проводиться органами государственного контроля (надзора) в следующих случаях:
1) получение органом государственного контроля (надзора) в порядке, установленном законодательством государств-членов, информации от государственных органов о нарушениях требований технических регламентов Союза;
2) возникновение угрозы причинения и (или) причинение вреда жизни и (или) здоровью человека, жизни и (или) здоровью животных и растений, вреда окружающей среде;
3) в иных случаях, предусмотренных законодательством государств-членов.
Статья 7
1. Государства-члены в целях организации проведения государственного контроля (надзора) и предотвращения выпуска в обращение и обращения на территориях государств-членов продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов Союза, обеспечивают взаимодействие органов государственного контроля (надзора), а также органов государственного контроля (надзора) с органами или юридическими лицами, уполномоченными в соответствии с законодательством государства-члена на проведение аккредитации, в том числе путем систематического обмена информацией, организации обмена опытом проведения государственного контроля (надзора).
Порядок указанного взаимодействия определяется Советом Комиссии.
2. Органы государственного контроля (надзора) в целях обеспечения информационного обмена и взаимодействия при проведении государственного контроля (надзора) используют интегрированную информационную систему Союза.
Статья 8
1. В целях оперативного взаимодействия органов государственного контроля (надзора) и иных уполномоченных органов государств-членов при реализации общих процессов в рамках Союза с использованием интегрированной информационной системы Союза обеспечивается функционирование системы информирования о продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов Союза.
2. В рамках функционирования системы информирования о продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов Союза, осуществляется формирование, ведение и использование общих информационных ресурсов, а также обмен сведениями, в том числе:

3. Мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдары мемлекеттік бақылау (қадағалау) жөніндегі іс-шараларды жүргізуге мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіппен сарапшыларды және (немесе) сараптама ұйымдарын тартуға құқылы. Көрсетілген іс-шаралар аталған сарапшылар мен сараптама ұйымдарының дайындаушылардан, сатушылардан, орындаушылардан және сатып алушылардан (оның ішінде тұтынушылардан) тәуелсіз болуы қағидаты ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
4. Жоспардан тыс тексерулерді мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдары мынадай:
1) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік бақылау (қадағалау) органы Одақтың техникалық регламенттері талаптарының бұзылуы туралы мемлекеттік органдардан ақпарат алған;
2) адамның өміріне және (немесе) денсаулығына, жануарлар мен өсімдіктердің тіршілігіне және (немесе) саулығына зиян келтіру қатері туындаған және (немесе) зиян келтірілген, қоршаған ортаға зиян келтірілген жағдайларда;
3) мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген өзге де жағдайларда жүргізуі мүмкін.
7-бап
1. Мүше мемлекеттер мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүргізуді ұйымдастыру және Одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес келмейтін өнімнің мүше мемлекеттердің аумақтарында айналысқа шығарылуын және айналысын болғызбау мақсатында мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдарының, сондай-ақ мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдарының мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес аккредиттеуді жүргізуге уәкілетті органдармен немесе заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын, оның ішінде жүйелі түрде ақпарат алмасу, мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүргізу тәжірибесімен алмасуды ұйымдастыру арқылы өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді.
Көрсетілген өзара іс-қимыл тәртібін Комиссия Кеңесі айқындайды.
2. Мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдары мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүргізу кезінде ақпараттық алмасуды және өзара іс-қимылды қамтамасыз ету мақсатында Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін пайдаланады.
8-бап
1. Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, Одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру кезінде мүше мемлекеттердің мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдарының және өзге де уәкілетті органдарының жедел өзара іс-қимылы мақсатында Одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес келмейтін өнім туралы ақпарат беру жүйесінің жұмыс істеуі қамтамасыз етіледі.
2. Одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес келмейтін өнім туралы ақпарат беру жүйесінің жұмыс істеуі шеңберінде ортақ ақпараттық ресурстарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану, сондай-ақ мәліметтер алмасу, оның ішінде:

1) о выявленной продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов Союза, а также о принятых мерах по предупреждению, выявлению и пресечению обращения на территориях государств-членов такой продукции и (или) устранению негативных последствий выявленных нарушений;
2) о выявленных случаях реализации на территории государства- члена продукции, подлежащей обязательной оценке соответствия требованиям технических регламентов Союза, без документов об оценке соответствия или сведений о ее проведении;
3) о выявленных фактах нарушения требований технических регламентов Союза в части оценки соответствия продукции, включая факты нарушения правил выполнения работ по сертификации и факты представления недостоверных результатов исследований (испытаний) и измерений.
3. Порядок представления, сбора и обобщения сведений, их состав, порядок их размещения в общих информационных ресурсах, указанных в пункте 2 настоящей статьи, а также правила функционирования системы информирования о продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов Союза, определяются Комиссией.
4. Органы государственного контроля (надзора) и иные уполномоченные органы государства-члена принимают меры, предусмотренные законодательством государства-члена, по предупреждению и пресечению выпуска в обращение и обращения на территориях государств-членов продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов Союза, в случае, если информация о такой продукции содержится в системе информирования о продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов Союза.
Сноска. Статья 8 с изменениями, внесенными Законом РК от 26.03.2026 № 273-VIII.
Статья 9
1. Органы государственного контроля (надзора) осуществляют взаимодействие в целях:
1) выявления на территориях государств-членов продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов Союза, в том числе в целях принятия решения о выдаче предписания о необходимости приостановления или прекращения действия (признания недействительным) документа об оценке соответствия органу, выдавшему этот документ, либо юридическому лицу или индивидуальному предпринимателю, принявшим этот документ;
2) предотвращения выпуска в обращение и обращения на территориях государств-членов продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов Союза.
2. Приостановление или прекращение действия (признание недействительными) документов об оценке соответствия осуществляется органами государственного контроля (надзора) и (или) иными уполномоченными органами государства-члена в соответствии с законодательством этого государства-члена.

1) Одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес келмейтін анықталған өнім туралы, сондай-ақ мүше мемлекеттердің аумақтарында осындай өнімнің айналыста болуының алдын алу, анықтау және жолын кесу және (немесе) анықталған бұзушылықтардың теріс салдарын жою жөнінде қабылданған шаралар туралы;
2) Одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкестігін міндетті бағалауға жататын өнімді мүше мемлекеттің аумағында сәйкестікті бағалау туралы құжаттарсыз немесе оны жүргізу туралы мәліметтерсіз өткізудің анықталған жағдайлары туралы;
3) сертификаттау жөніндегі жұмыстарды орындау қағидаларын бұзу фактілерін және зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдердің анық емес нәтижелерін ұсыну фактілерін қоса алғанда, өнімнің сәйкестігін бағалау бөлігінде Одақтың техникалық регламенттерінің талаптарын бұзудың анықталған фактілері туралы мәліметтермен алмасу жүзеге асырылады.
3. Мәліметтерді ұсыну, жинау және қорыту тәртібін, олардың құрамын, осы баптың 2-тармағында көрсетілген ортақ ақпараттық ресурстарда оларды орналастыру тәртібін, сондай-ақ Одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес келмейтін өнім туралы ақпарат беру жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын Комиссия айқындайды.
4. Мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдары және мүше мемлекеттің өзге де уәкілетті органдары, егер мұндай өнім туралы ақпарат Одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес келмейтін өнім туралы ақпарат беру жүйесінде болған жағдайда, Одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес келмейтін өнімді мүше мемлекеттердің аумағында айналысқа шығарудың және оның айналыста болуының алдын алу және жолын кесу бойынша мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген шараларды қабылдайды.
Ескерту. 8-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 26.03.2026 № 273-VIII Заңымен.
9-бап
1. Мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдары:
1) мүше мемлекеттердің аумақтарында Одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес келмейтін өнімді анықтау, оның ішінде осы құжатты берген органға не осы құжатты қабылдаған заңды тұлғаға немесе дара кәсіпкерге сәйкестікті бағалау туралы құжаттың қолданысын тоқтата түру немесе тоқтату (жарамсыз деп тану) қажеттігі туралы ұйғарым беру туралы шешім қабылдау;
2) Одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес келмейтін өнімнің мүше мемлекеттердің аумақтарында айналысқа шығарылуын және айналысын болғызбау мақсатында өзара іс-қимылды жүзеге асырады.
2. Сәйкестікті бағалау туралы құжаттардың қолданысын тоқтата тұруды немесе тоқтатуды (жарамсыз деп тануды) осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес мүше мемлекеттің мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдары және (немесе) өзге де уәкілетті органдары жүзеге асырады.

3. Государство-член, несогласное с результатами мероприятий, проведенных органом государственного контроля (надзора) другого государства-члена, может обратиться в Комиссию с просьбой о рассмотрении вопроса обоснованности (с учетом требований, установленных техническими регламентами Союза) мер, принятых органом государственного контроля (надзора) такого государства-члена в отношении соответствующей продукции.
По результатам рассмотрения такого обращения Коллегией Комиссии может быть рекомендовано государству-члену, органом государственного контроля (надзора) которого было принято решение о применении соответствующей меры, пересмотреть результаты мероприятий по государственному контролю (надзору) с учетом требований, установленных техническими регламентами Союза.
Порядок рассмотрения указанных обращений устанавливается Комиссией.
Статья 10
1. Государства-члены обеспечивают представление в Комиссию информации об органах государственного контроля (надзора) с указанием нормативных правовых актов, наделяющих эти органы соответствующими полномочиями, а также информации о нормативных правовых актах, определяющих порядок проведения государственного контроля (надзора) в государствах-членах.
2. Комиссия обеспечивает размещение информации, указанной в пункте 1 настоящей статьи, на официальном сайте Союза.
Статья 11
Споры, связанные с применением и (или) толкованием настоящего Соглашения, разрешаются в порядке, определенном Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года.
Статья 12
1. Настоящее Соглашение является международным договором, заключенным в рамках Союза, и входит в право Союза.
2. Настоящее Соглашение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты получения депозитарием по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении государствами-членами внутригосударственных процедур, необходимых для вступления настоящего Соглашения в силу.
3. По взаимному согласию государств-членов в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения, которые оформляются отдельными протоколами и являются неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Совершено в городе Москве 16 февраля 2021 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится в Евразийской экономической комиссии, которая, являясь депозитарием настоящего Соглашения, направит каждому государству-члену его заверенную копию.
За Республику Армения
За Республику Беларусь
За Республику Казахстан
За Кыргызскую Республику
За Российскую Федерацию
Настоящим удостоверяю, что данный текст является полной и аутентичной копией Соглашения о принципах и подходах осуществления государственного контроля (надзора) за соблюдением требований технических регламентов Евразийского экономического союза в целях гармонизации законодательства государств - членов Евразийского экономического союза в указанной сфере, подписанного 16 февраля 2021 г. в городе Москве:
за Республику Армения - Вице-премьер-министром Республики Армения М. Г. Григоряном;
за Республику Беларусь - Заместителем Премьер-министра Республики Беларусь И. В. Петришенко;
за Республику Казахстан - Первым заместителем Премьер-Министра Республики Казахстан - А. А. Смаиловым;
за Кыргызскую Республику - Первым вице-премьер-министром Кыргызской Республики А. Э. Новиковым;
за Российскую Федерацию - Заместителем Председателя Правительства Российской Федерации - A. Л. Оверчуком.
Подлинный экземпляр хранится в Евразийской экономической комиссии.
Директор
Правового департамента
Евразийской экономической комиссии
В. И. Тараскин

3. Басқа мүше мемлекеттің мемлекеттік бақылау (қадағалау) органы жүргізген іс-шаралардың нәтижелерімен келіспеген мүше мемлекет тиісті өнімге қатысты осындай мүше мемлекеттің мемлекеттік бақылау (қадағалау) органы қабылдаған шаралардың негізділігі мәселесін (Одақтың техникалық регламенттерінде белгіленген талаптарды ескере отырып) қарау туралы өтінішпен Комиссияға жүгіне алады.
Мұндай өтінішті қарау нәтижелері бойынша Комиссия Алқасы тиісті шараны қолдану туралы шешім қабылдаған мемлекеттік бақылау (қадағалау) органы мүше мемлекетке Одақтың техникалық регламенттерінде белгіленген талаптарды ескере отырып, мемлекеттік бақылау (қадағалау) жөніндегі іс-шаралардың нәтижелерін қайта қарауды ұсынуы мүмкін.
Көрсетілген өтініштерді қарау тәртібін Комиссия белгілейді.
10-бап
1. Мүше мемлекеттер Комиссияға осы органдарға тиісті өкілеттіктер беретін нормативтік құқықтық актілерді көрсете отырып, мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдары туралы ақпаратты, сондай-ақ мүше мемлекеттерде мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүргізу тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық актілер туралы ақпаратты ұсынуды қамтамасыз етеді.
2. Комиссия осы баптың 1-тармағында көрсетілген ақпаратты Одақтың ресми сайтына орналастыруды қамтамасыз етеді.
11-бап
Осы Келісімді қолдануға және (немесе) түсіндіруге байланысты даулар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта айқындалған тәртіппен шешіледі.
12-бап
1. Осы Келісім Одақ шеңберінде жасалған халықаралық шарт болып табылады және Одақтың құқығына кіреді.
2. Осы Келісім мүше мемлекеттердің осы Келісімнің күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны депозитарийі дипломатиялық арналар арқылы алған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
3. Мүше мемлекеттердің өзара келісімі бойынша осы Келісімге жеке хаттамалармен ресімделетін және осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын өзгерістер енгізілуі мүмкін.
2021 жылғы "16" ақпанда Мәскеу қаласында орыс тілінде бір төлнұсқа данада жасалды.
Осы Келісімнің төлнұсқа данасы Еуразиялық экономикалық комиссияда сақталады, ол осы Келісімнің депозитарийі бола отырып, әрбір мүше мемлекетке оның расталған көшірмесін жібереді.
Армения Республикасы үшін
Беларусь Республикасы үшін
Қазақстан Республикасы үшін
Қырғыз Республикасы үшін
Ресей Федерациясы үшін
Осымен аталған мәтін 2021 жылғы 16 ақпанда Мәскеу қаласында:
Армения Республикасы үшін - Армения Республикасының Вице-Премьер-Министрі М.Г. Григорян;
Беларусь Республикасы үшін - Беларусь Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары И.В. Петришенко;
Қазақстан Республикасы үшін - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары - Ә.А. Смайылов;
Қырғыз Республикасы үшін - Қырғыз Республикасының Бірінші Вице-Премьер-Министрі А.Э. Новиков;
Ресей Федерация үшін - Ресей Федерациясы Үкіметі Төрағасының орынбасары - А.Л. Оверчук қол қойған Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттері талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің көрсетілген саладағы заңнамасын үйлестіру мақсатында жүзеге асыру қағидаттары мен тәсілдері туралы келісімнің толық және теңтүпнұсқалы көшірмесі болып табылатынын куәландырамын.
Түпнұсқа данасы Еуразиялық экономикалық комиссияда сақталады.
Еуразиялық экономикалық комиссияның
Құқықтық департаментінің директоры
В. И. Тараскин
Осымен қоса беріліп отырған мәтін Еуразиялық экономикалық одақтын техникалық регламенттері талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің көрсетілген саладағы заңнамасын үйлестіру мақсатында жүзеге асыру қағидаттары мен тәсілдері туралы келісімнің теңтүпнұсқалы көшірмесі болып табылатынын куәландырамын.
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрінің
міндетін атқарушы
Е. Баттақов