О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам туристской деятельности
Закон Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 34-VII ЗРК.
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года:
1) пункт 5 статьи 11 после слов "связанные гранты," дополнить словами "туристские взносы для иностранцев,";
2) пункт 2 статьи 51 дополнить подпунктом 4-2) следующего содержания:
"4-2) туристские взносы для иностранцев;";
3) пункт 2 статьи 52 дополнить подпунктом 4-2) следующего содержания:
"4-2) туристские взносы для иностранцев;".
2. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) пункт 1 статьи 92 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) туристская деятельность.";
2) в абзаце втором части второй статьи 284 слова "(фабрика, завод, цех)" исключить;
3) подпункт 2) пункта 5 статьи 286 дополнить частью третьей следующего содержания:
"При создании объектов, способных удовлетворить потребности туриста на приоритетных туристских территориях, размер инвестиций юридического лица составляет не менее двухсоттысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату подачи заявки на предоставление инвестиционных преференций;";
4) пункт 1 статьи 292 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае реализации инвестиционного приоритетного проекта на приоритетных туристских территориях также прилагается письмо центрального исполнительного органа, осуществляющего функции государственного управления в области туристской деятельности, подтверждающее реализацию инвестиционного приоритетного проекта на приоритетных туристских территориях.".
3. В Закон Республики Казахстан от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан":
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) уполномоченный орган в области ономастики – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области ономастики;";
в подпункте 8) слова "уполномоченный орган" заменить словами "уполномоченный орган в сфере развития языков";
2) дополнить статьей 24-2 следующего содержания:
"Статья 24-2. Компетенция уполномоченного органа в области ономастики
Уполномоченный орган в области ономастики:
1) обеспечивает деятельность республиканской ономастической комиссии;
2) координирует деятельность ономастических комиссий;

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне туристік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 34-VII ҚРЗ.
Баспасөз релизі
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне:
1) 11-баптың 5-тармағы "гранттар," деген сөзден кейін "шетелдіктер үшін туристік жарналар," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 51-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 4-2) тармақшамен толықтырылсын:
"4-2) шетелдіктер үшін туристік жарналар;";
3) 52-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 4-2) тармақшамен толықтырылсын:
"4-2) шетелдіктер үшін туристік жарналар;".
2. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 92-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) туристік қызмет.";
2) 284-баптың екінші бөлігінің екінші абзацындағы "(фабрика, зауыт, цех)" деген сөздер алып тасталсын;
3) 286-баптың 5-тармағының 2) тармақшасы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Басым туристік аумақтарда туристің қажеттіліктерін қанағаттандыра алатын объектілерді құру кезінде заңды тұлға инвестицияларының мөлшері республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және инвестициялық преференциялар беруге өтінім берілген күнге қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің кемінде екі жүз мың еселенген мөлшерін құрайды;";
4) 292-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Инвестициялық басым жоба басым туристік аумақтарда іске асырылған жағдайда, туристік қызмет саласындағы мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы органның басым туристік аумақтарда инвестициялық басым жобаның іске асырылуын растайтын хаты да қоса беріледі.".
3. "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) ономастика саласындағы уәкілетті орган – ономастика саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;";
8) тармақшадағы "уәкілетті орган" деген сөздер "тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 24-2-баппен толықтырылсын:
"24-2-бап. Ономастика саласындағы уәкілетті органның құзыреті
Ономастика саласындағы уәкілетті орган:
1) республикалық ономастика комиссиясының қызметін қамтамасыз етеді;
2) ономастика комиссияларының қызметін үйлестіреді;

3) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
3) в статье 25:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 25. Компетенция уполномоченного органа в сфере развития языков";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Уполномоченный орган в сфере развития языков:";
в подпункте 5-1) слова "республиканских терминологической и ономастической комиссий" заменить словами "республиканской терминологической комиссии";
подпункт 6) исключить.
4. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия":
в пункте 2 статьи 26 слова "по туристическим путевкам," заменить словами "с целью туризма, по".
5. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан":
1) статью 6 дополнить пунктом 2-10 следующего содержания:
"2-10. К компетенции маслихатов городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) относится утверждение ставок туристского взноса для иностранцев.";
2) статью 27 дополнить пунктом 1-5 следующего содержания:
"1-5. Акимат города республиканского значения, столицы разрабатывает и представляет на утверждение в соответствующий маслихат ставки туристского взноса для иностранцев. Ставки туристского взноса для иностранцев разрабатываются на основе правил уплаты туристского взноса для иностранцев, утверждаемых Правительством Республики Казахстан.";
3) пункт 1 статьи 31 дополнить подпунктом 31) следующего содержания:
"31) разрабатывает и представляет на утверждение в соответствующий маслихат ставки туристского взноса для иностранцев. Ставки туристского взноса для иностранцев разрабатываются на основе правил уплаты туристского взноса для иностранцев, утверждаемых Правительством Республики Казахстан.".
6. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2001 года "О туристской деятельности в Республике Казахстан":
1) по всему тексту слова "(гидов-переводчиков)", "(гиды-переводчики)", "(гида-переводчика)", "(гидом-переводчиком)", "(гид-переводчик)" исключить;
2) в статье 1:
подпункты 1) и 1-1) исключить;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) гид – физическое лицо, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуального предпринимателя или наемного работника, профессионально подготовленное для оказания информационных и (или) организационных услуг туристам;";
подпункты 2-1), 2-2), 2-3) и 3) исключить;
подпункт 3-1) изложить в следующей редакции:
"3-1) туристская операторская деятельность в сфере въездного туризма – предпринимательская деятельность физических или юридических лиц, имеющих лицензию на данный вид деятельности, по формированию туристского продукта, его продвижению и реализации туристам, не проживающим постоянно на территории Республики Казахстан, в том числе через туристских агентов;";

3) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
3) 25-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"25-бап. Тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті органның құзыреті";
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Тілдерді дамыту саласындағы уәкілетті орган:";
5-1) тармақшадағы "терминология және ономастика комиссияларының" деген сөздер "терминология комиссиясының" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақша алып тасталсын.
4. "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
26-баптың 2-тармағындағы "туристік жолдамалармен" деген сөздер "туризм мақсатымен" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-бап мынадай мазмұндағы 2-10-тармақпен толықтырылсын:
"2-10. Республикалық маңызы бар қалалар, астана, аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) мәслихаттарының құзыретіне шетелдіктер үшін туристік жарнаның мөлшерлемелерін бекіту жатады.";
2) 27-бап мынадай мазмұндағы 1-5-тармақпен толықтырылсын:
"1-5. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімдігі шетелдіктер үшін туристік жарнаның мөлшерлемелерін әзірлейді және тиісті мәслихатқа бекітуге ұсынады. Шетелдіктер үшін туристік жарнаның мөлшерлемелері Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін, шетелдіктер үшін туристік жарна төлеу қағидаларының негізінде әзірленеді.";
3) 31-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 31) тармақшамен толықтырылсын:
"31) шетелдіктер үшін туристік жарнаның мөлшерлемелерін әзірлейді және тиісті мәслихатқа бекітуге ұсынады. Шетелдіктер үшін туристік жарнаның мөлшерлемелері Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін, шетелдіктер үшін туристік жарнаны төлеу қағидаларының негізінде әзірленеді.".
6. "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "(гид-аудармашы)", "(гид-аудармашылардың)", "(гид-аудармашылар)", "(аудармашы гидті)", "(аудармашы гидтердің)", "(гид-аудармашымен)" деген сөздер алып тасталсын;
2) 1-бапта:
1) және 1-1) тармақшалар алып тасталсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын;
"2) гид – Қазақстан Республикасында дара кәсіпкер немесе жалдамалы жұмыскер ретінде қызметін жүзеге асыратын, туристерге ақпараттық және (немесе) ұйымдастырушылық қызметтер көрсету үшін кәсіптік даярланған жеке тұлға;";
2-1), 2-2), 2-3) және 3) тармақшалар алып тасталсын;
3-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) келу туризмі саласындағы туристік операторлық қызмет – қызметтің осы түріне лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғалардың туристік өнімді қалыптастыру, оны Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұрмайтын туристерге, оның ішінде туристік агенттер арқылы ұсыну және өткізу жөніндегі кәсіпкерлік қызметі;";

дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) страховой сертификат – документ, свидетельствующий о наличии действующей страховой защиты в отношении застрахованного и содержащий информацию об условиях страхового покрытия по страховым рискам, принимаемым на страхование, оформленный страховщиком в подтверждение заключенного договора страхования (страхового полиса);";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) туризм – временное пребывание туриста в путешествии, не связанное со сменой постоянного места жительства;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) инфраструктура туризма – совокупность организаций, комплекс сооружений и сетей производственного, социального и рекреационного назначения, предназначенных для функционирования сферы туризма и удовлетворения потребностей туриста;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) инструктор туризма – профессионально подготовленное физическое лицо, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуального предпринимателя или наемного работника, имеющее соответствующую квалификацию и опыт прохождения туристских маршрутов;";
дополнить подпунктами 7-1) и 8-1) следующего содержания:
"7-1) карта туристификации – территории республиканского и регионального уровней, представляющие интерес для туристов;";
"8-1) туристский агент (далее – турагент) – физическое или юридическое лицо, осуществляющее турагентскую деятельность;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) туристская агентская деятельность (далее – турагентская деятельность) – предпринимательская деятельность физических или юридических лиц по продвижению и реализации туристского продукта, сформированного туристским оператором Республики Казахстан на основании агентского договора на реализацию туристского продукта без права добавления дополнительных услуг, а также деятельность по оказанию туристам услуг, не являющихся туристским продуктом;";
подпункт 11) исключить;
дополнить подпунктами 11-1) и 13-1) следующего содержания:
"11-1) туристский код – уникальный номер, присваиваемый туристу туроператором в сфере выездного туризма, гарантирующий обязательства туроператора в рамках организованного выездного туризма;";
подпункты 17) и 19) изложить в следующей редакции:
"17) туристский маршрут – путь следования туриста для удовлетворения его потребностей, который разрабатывается туристским оператором и включает в себя посещение объектов туристской деятельности с детальной регламентацией такого посещения (используемый транспорт, места остановки, объекты посещения, места ночлега, медицинская помощь в экстренных случаях и другие условия);";

мынадай мазмұндағы 3-2) тармақшамен толықтырылсын:
"3-2) сақтандыру сертификаты – сақтандырылушыға қатысты қолданыстағы сақтандыру арқылы қорғаудың бар екенін куәландыратын және сақтандыруға қабылданатын сақтандыру тәуекелдері бойынша сақтандыру өтемінің талаптары туралы ақпаратты қамтитын, жасалған сақтандыру шартын (сақтандыру полисін) растау үшін сақтандырушы ресімдеген құжат;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) туризм – туристің тұрақты тұрғылықты жерін ауыстыруға байланысты емес саяхатта уақытша болуы;";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) туризм инфрақұрылымы – туризм саласының жұмыс істеуіне және туристің қажеттіліктерін қанағаттандыруға арналған ұйымдар жиынтығы, өндірістік, әлеуметтік және рекреациялық мақсаттағы құрылысжайлар мен желілер кешені;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) туризм нұсқаушысы – тиісті біліктілігі және туристік маршруттармен жүріп өту тәжірибесі бар, Қазақстан Республикасында дара кәсіпкер немесе жалдамалы жұмыскер ретінде қызметін жүзеге асыратын, кәсіптік даярланған жеке тұлға;";
мынадай мазмұндағы 7-1) және 8-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-1) туристендіру картасы – туристер қызығушылық танытатын, республикалық және өңірлік деңгейлердегі аумақтар;";
"8-1) туристік агент (бұдан әрі – турагент) – турагенттік қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) туристік агенттік қызмет (бұдан әрі – турагенттік қызмет) – жеке немесе заңды тұлғалардың қосымша көрсетілетін қызметтерді қосу құқығынсыз туристік өнімді өткізуге арналған агенттік шарт негізінде Қазақстан Республикасының туристік операторы қалыптастырған туристік өнімді ұсыну және өткізу жөніндегі кәсіпкерлік қызметі, сондай-ақ туристерге туристік өнім болып табылмайтын қызметтер көрсету жөніндегі қызмет;";
11) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 11-1) және 13-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"11-1) туристік код – шығу туризмі саласындағы туроператор туриске беретін, ұйымдастырылған шығу туризмі шеңберінде туроператордың міндеттемелеріне кепілдік беретін бірегей нөмір;";
13-1) алып тасталды – ҚР 16.03.2026 № 270-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
17) және 19) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"17) туристік маршрут – туристің қажеттіліктерін қанағаттандыруы үшін жүру жолы, оны туристік оператор әзірлейді және ол туристік қызмет объектілеріне баруы егжей-тегжейлі регламенттелген (пайдаланылатын көлік, тоқтайтын орындар, бару объектілері, түнейтін жерлер, шұғыл жағдайлардағы медициналық көмек және басқа да жағдайлар) осындай баруды қамтиды;";

"19) туристская операторская деятельность (далее – туроператорская деятельность) – предпринимательская деятельность физических или юридических лиц, имеющих лицензию на данный вид деятельности, по формированию, продвижению и реализации туристского продукта в сфере выездного туризма через турагентов и туристского продукта в сфере въездного и внутреннего туризма туристам, в том числе через турагентов;";
дополнить подпунктом 19-1) следующего содержания:
"19-1) туристский оператор (далее – туроператор) – физическое или юридическое лицо, осуществляющее туристскую операторскую деятельность, туристскую операторскую деятельность в сфере внутреннего, въездного или выездного туризма;";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) туристский продукт – комплекс всех необходимых туристских услуг, достаточных для удовлетворения потребностей туриста во время путешествия;";
дополнить подпунктами 26-1) и 26-2) следующего содержания:
"26-1) туроператорская деятельность в сфере выездного туризма – предпринимательская деятельность физических или юридических лиц, имеющих лицензию на данный вид деятельности, по формированию туристского продукта, его продвижению и реализации через турагентов туристам, а также по продвижению и реализации через турагентов туристам туристского продукта, сформированного нерезидентом Республики Казахстан;
26-2) туроператорская деятельность в сфере внутреннего туризма – предпринимательская деятельность физических или юридических лиц, имеющих лицензию на данный вид деятельности, по формированию туристского продукта, его продвижению и реализации туристам, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан, в том числе через турагентов;";
подпункт 30) изложить в следующей редакции;
"30) экскурсовод – физическое лицо, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуального предпринимателя или наемного работника, профессионально подготовленное для оказания экскурсионных услуг туристам по ознакомлению с туристскими достопримечательностями в стране (месте) временного пребывания.";
3) пункт 1 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"1. К субъектам туристской деятельности относятся:
1) туроператоры;
2) турагенты;
3) гиды, экскурсоводы, инструкторы туризма, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуальных предпринимателей;
4) общественные объединения в области туристской деятельности;
5) организация, созданная Правительством Республики Казахстан в целях развития внутреннего и въездного туризма;
6) операторы туристского взноса для иностранцев.";

"19) туристiк операторлық қызмет (бұдан әрі – туроператорлық қызмет) – қызметтiң осы түрiне лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғалардың шығу туризмі саласындағы туристiк өнiмдi қалыптастыру, турагенттер арқылы ұсыну және өткiзу және келу туризмі мен ішкі туризм саласындағы туристік өнімді қалыптастыру, туристерге, оның ішінде турагенттер арқылы ұсыну және өткiзу жөнiндегi кәсiпкерлiк қызметi;";
мынадай мазмұндағы 19-1) тармақшамен толықтырылсын:
"19-1) туристік оператор (бұдан әрі – туроператор) – туристік операторлық қызметті, ішкі туризм, келу немесе шығу туризмі саласындағы туристік операторлық қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;";
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) туристік өнім – саяхат кезінде туристің қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін жеткілікті барлық қажетті туристік көрсетілетін қызметтер кешені;";
мынадай мазмұндағы 26-1) және 26-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"26-1) шығу туризмі саласындағы туроператорлық қызмет – қызметтің осы түріне лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғалардың туристік өнімді қалыптастыру, оны турагенттер арқылы туристерге ұсыну және өткізу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезиденті қалыптастырған туристік өнімді турагенттер арқылы туристерге ұсыну және өткізу жөніндегі кәсіпкерлік қызметі;
26-2) ішкі туризм саласындағы туроператорлық қызмет – қызметтің осы түріне лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғалардың туристік өнімді қалыптастыру, оны Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын туристерге, оның ішінде турагенттер арқылы ұсыну және өткізу жөніндегі кәсіпкерлік қызметі;";
30) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"30) экскурсовод – Қазақстан Республикасында дара кәсіпкер немесе жалдамалы жұмыскер ретінде қызметін жүзеге асыратын, туристерге уақытша болатын елдегі (жердегі) туристік көрікті жерлермен таныстыру жөнінде экскурсиялық қызметтер көрсету үшін кәсіптік даярланған жеке тұлға.";
3) 3-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Туристік қызмет субъектілеріне мыналар жатады:
1) туроператорлар;
2) турагенттер;
3) Қазақстан Республикасында дара кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын гидтер, экскурсоводтар, туризм нұсқаушылары;
4) туристік қызмет саласындағы қоғамдық бірлестіктер;
5) ішкі туризм мен келу туризмін дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі құрған ұйым;
6) шетелдіктер үшін туристік жарна операторлары.";

4) подпункт 6) пункта 2 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"6) услуги развлечения;";
5) статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Классификация туризма в Республике Казахстан
1. Туризм в Республике Казахстан классифицируется:
1) по видам туризма;
2) по отраслевому принципу;
3) по субъектному принципу;
4) по объектному принципу.
2. Виды туризма включают международный и внутренний туризм.
3. Международный туризм включает:
1) въездной туризм, под которым понимаются путешествия в пределах Республики Казахстан лиц, не проживающих постоянно на ее территории;
2) выездной туризм, под которым понимаются путешествия граждан Республики Казахстан и лиц, постоянно проживающих в Республике Казахстан, в другую страну.
4. Внутренним туризмом являются путешествия в пределах Республики Казахстан граждан Республики Казахстан и лиц, постоянно проживающих на ее территории.
5. По отраслевому принципу выделяются направления туризма, связанные с оказанием туристских услуг и удовлетворением туристских потребностей в ознакомлении с объектами и деятельностью в конкретной сфере.
6. По субъектному принципу выделяются направления туризма, связанные со статусом (возрастным, профессиональным и другим) самих туристов.
7. По объектному принципу выделяются направления туризма, связанные с посещением туристами конкретных объектов и (или) событий.";
6) главу 1 дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Туристский взнос для иностранцев
1. Туристским взносом для иностранцев является платеж, взимаемый с туристов за каждые сутки пребывания в местах размещения туристов, за исключением хостелов, гостевых домов, арендного жилья в городах и районах.
2. Операторами туристского взноса для иностранцев признаются лица, предоставляющие места размещения туристов, за исключением мест размещения туристов, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи.
Операторы туристского взноса для иностранцев обязаны осуществлять взимание и перечисление туристского взноса для иностранцев в местный бюджет.";
7) в подпункте 5) пункта 2 статьи 9 слова ", въездного, социального и самодеятельного" заменить словами "и въездного";
8) статью 10 дополнить подпунктом 10-4) следующего содержания:
"10-4) утверждает правила уплаты туристского взноса для иностранцев;";
9) в статье 11:
подпункты 20-5) и 20-6) изложить в следующей редакции:
"20-5) ведет государственные электронные реестры лиц, подавших уведомление о начале или прекращении турагентской деятельности, деятельности гида, экскурсовода и инструктора туризма, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуальных предпринимателей, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";

4) 4-баптың 2-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) көрсетілетін ойын-сауық қызметтері;";
5) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Қазақстан Республикасындағы туризмді сыныптау
1. Қазақстан Республикасында туризм:
1) туризм түрлері бойынша;
2) салалық қағидат бойынша;
3) субъектілік қағидат бойынша;
4) объектілік қағидат бойынша сыныпталады.
2. Туризм түрлері халықаралық және ішкі туризмді қамтиды.
3. Халықаралық туризм мыналарды қамтиды:
1) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұрмайтын адамдардың оның шегiндегi саяхаттары деп түсінілетін келу туризмi;
2) Қазақстан Республикасының азаматтары мен Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын адамдардың басқа елге саяхаттары деп түсінілетін шығу туризмi.
4. Қазақстан Республикасының азаматтары мен оның аумағында тұрақты тұратын адамдардың Қазақстан Республикасының шегiндегi саяхаттары ішкі туризм болып табылады.
5. Салалық қағидат бойынша туристік қызметтерді көрсетуге және нақты саладағы объектілермен және қызметпен танысуға деген туристік қажеттіліктерді қанағаттандыруға байланысты туризм бағыттары ажыратылады.
6. Субъектілік қағидат бойынша туристердің өздерінің мәртебесіне (жасына, кәсібіне және басқаларына) байланысты туризм бағыттары ажыратылады.
7. Объектілік қағидат бойынша туристердің нақты объектілерге және (немесе) оқиғаларға баруына байланысты туризм бағыттары ажыратылады.";
6) 1-тарау мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Шетелдіктер үшін туристік жарна
1. Қалалар мен аудандардағы хостелдерді, қонақ жайларды, жалға берілетін тұрғын үйлерді қоспағанда, туристерді орналастыру орындарында болатын әрбір тәулік үшін туристерден алынатын төлем шетелдіктер үшін туристік жарна болып табылады.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген туристерді орналастыру орындарын қоспағанда, туристерді орналастыру орындарын беретін тұлғалар шетелдіктер үшін туристік жарна операторлары деп танылады.
Шетелдіктер үшін туристік жарна операторлары шетелдіктер үшін туристік жарнаны алуды және жергілікті бюджетке аударуды жүзеге асыруға міндетті.";
7) 9-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы ", келу, әлеуметтік және өз бетінше туризмді" деген сөздер "туризм мен келу туризмін" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 10-бап мынадай мазмұндағы 10-4) тармақшамен толықтырылсын:
"10-4) шетелдіктер үшін туристік жарнаны төлеу қағидаларын бекітеді;";
9) 11-бапта:
20-5) және 20-6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"20-5) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес турагенттік қызметтің, Қазақстан Республикасында дара кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын гид, экскурсовод және туризм нұсқаушысы қызметінің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама берген адамдардың мемлекеттік электрондық тізілімдерін жүргізеді;

20-6) утверждает формы сведений для приложения к уведомлению о начале турагентской деятельности, деятельности гида, экскурсовода и инструктора туризма, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуальных предпринимателей;";
дополнить подпунктами 20-9), 20-10), 20-11), 20-12), 20-13), 20-14), 20-15, 20-16), 20-17), 20-18), 20-19), 20-20), 20-21), 20-22), 20-23), 20-24) и 20-25) следующего содержания:
"20-9) утверждает правила формирования, функционирования приоритетных туристских территорий и управления ими;
20-10) утверждает карту туристификации;
20-11) утверждает правила субсидирования стоимости билета, включенного в туристский продукт, при воздушной перевозке несовершеннолетних пассажиров на территории Республики Казахстан;
20-13) координирует деятельность по строительству и совершенствованию инфраструктуры туризма;
20-14) утверждает правила субсидирования затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста;
20-15) утверждает правила возмещения части затрат субъектов предпринимательства при строительстве, реконструкции объектов туристской деятельности;
20-16) утверждает правила возмещения части затрат субъектов предпринимательства по приобретению оборудования и техники для горнолыжных курортов;
20-17) согласовывает местным исполнительным органам области, города республиканского значения, столицы перечень санитарно-гигиенических узлов, по которым возмещается часть затрат при их содержании;
20-18) утверждает правила субсидирования части затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов;
20-19) утверждает правила возмещения части затрат субъектов предпринимательства по строительству объектов придорожного сервиса;
20-20) утверждает правила возмещения части затрат по приобретению автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, исключая место водителя, субъектам предпринимательства, осуществляющим туристскую деятельность;
20-21) организует проведение изыскательских работ по развитию туристской отрасли;
20-22) субсидирует затраты туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста;
20-23) возмещает часть затрат субъектов предпринимательства по приобретению оборудования и техники для горнолыжных курортов;
20-24) формирует и утверждает классификатор направлений туризма в Республике Казахстан по отраслевому, субъектному и объектному принципам;

20-6) турагенттік қызметтің, Қазақстан Республикасында дара кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын гид, экскурсовод және туризм нұсқаушысы қызметінің басталғаны туралы хабарламаға қоса беру үшін мәліметтердің нысандарын бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 20-9), 20-10), 20-11), 20-12), 20-13), 20-14), 20-15), 20-16), 20-17), 20-18), 20-19), 20-20), 20-21), 20-22), 20-23), 20-24) және 20-25) тармақшалармен толықтырылсын:
"20-9) басым туристік аумақтарды қалыптастыру, олардың жұмыс істеу және оларды басқару қағидаларын бекітеді;
20-10) туристендіру картасын бекітеді;
20-11) Қазақстан Республикасының аумағында кәмелетке толмаған жолаушыларды әуемен тасымалдау кезінде туристік өнімге қосылған билет құнын субсидиялау қағидаларын бекітеді;
20-12) алып тасталды – ҚР 16.03.2026 № 270-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
20-13) туризм инфрақұрылымын салу және жетілдіру жөніндегі қызметті үйлестіреді;
20-14) әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау қағидаларын бекітеді;
20-15) туристік қызмет объектілерін салу, реконструкциялау кезінде кәсіпкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын бекітеді;
20-16) кәсіпкерлік субъектілерінің тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техника сатып алу бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын бекітеді;
20-17) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарына күтіп-ұсталуы кезіндегі шығындардың бір бөлігі өтелетін санитариялық-гигиеналық тораптар тізбесін келіседі;
20-18) кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды күтіп-ұстауға арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялау қағидаларын бекітеді;
20-19) кәсіпкерлік субъектілерінің жол бойындағы сервис объектілерін салу бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын бекітеді;
20-20) туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне сыйымдылығы жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, сегiзден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралдарын сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу қағидаларын бекітеді;
20-21) туристік саланы дамыту бойынша іздестіру жұмыстарын жүргізуді ұйымдастырады;
20-22) әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялайды;
20-23) кәсіпкерлік субъектілерінің тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техника сатып алу бойынша шығындарының бір бөлігін өтейді;
20-24) салалық, субъектілік және объектілік қағидаттар бойынша Қазақстан Республикасындағы туризм бағыттарының сыныптауышын қалыптастырады және бекітеді;

20-25) утверждает правила формирования и ведения реестра национальных туристских брендов;";
10) в статье 12:
в пункте 1:
в подпункте 9) слова "и развитии самодеятельного туризма" исключить;
подпункт 13-1) изложить в следующей редакции:
"13-1) осуществляет лицензирование туроператорской деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";";
дополнить подпунктами 13-5), 13-6), 13-7), 13-8), 13-9), 13-10), 13-11), 13-12) и 13-13) следующего содержания:
"13-5) создает инфраструктуру туризма на территории соответствующей административно-территориальной единицы, принимает меры по строительству и развитию объектов, способных удовлетворить потребности туриста;
13-6) создает условия для субъектов туристской деятельности в развитии туризма;
13-7) финансирует туристские информационные центры путем прямого заключения договора в рамках реализации совместной деятельности в сфере туризма;
13-8) возмещает часть затрат субъектов предпринимательства при строительстве, реконструкции объектов туристской деятельности;
13-9) утверждает перечни санитарно-гигиенических узлов, по которым возмещается часть затрат при их содержании, по согласованию с уполномоченным органом;
13-10) осуществляет меры по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию подъездных автомобильных дорог областного и районного значения до мест размещения туристов, находящихся вне населенных пунктов;
13-11) возмещает часть затрат субъектов предпринимательства по строительству объектов придорожного сервиса;
13-12) субсидирует часть затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов;
13-13) возмещает часть затрат по приобретению автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, исключая место водителя, субъектам предпринимательства, осуществляющим туристскую деятельность;";
в подпункте 5) пункта 2 слова "и развитии самодеятельного туризма" исключить;
11) главу 3 дополнить статьями 14-1, 14-2 и 14-3 следующего содержания:
"Статья 14-1. Приоритетные туристские территории
1. Приоритетной туристской территорией является территория с особым потенциалом туристского развития, включенная в перечень объектов республиканского уровня карты туристификации.
2. Участниками приоритетной туристской территории являются физические и юридические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Приоритетная туристская территория создается в целях:
повышения конкурентоспособности территории на туристском рынке за счет синергетического эффекта;
повышения эффективности работы субъектов туристской деятельности;
концентрации ресурсов (материальных, интеллектуальных и других) в наиболее перспективных точках развития туризма.

20-25) ұлттық туристік брендтер тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекітеді;";
10) 12-бапта:
1-тармақта:
9) тармақшадағы "және өз бетінше туризмді дамытуға" деген сөздер алып тасталсын;
13-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13-1) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес туроператорлық қызметті лицензиялауды жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 13-5), 13-6), 13-7), 13-8), 13-9), 13-10), 13-11), 13-12) және 13-13) тармақшалармен толықтырылсын:
"13-5) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында туризм инфрақұрылымын құрады, туристің қажеттіліктерін қанағаттандыра алатын объектілерді салу мен дамыту бойынша шаралар қабылдайды;
13-6) туризмді дамытуда туристік қызмет субъектілері үшін жағдайлар жасайды;
13-7) туризм саласындағы бірлескен қызметті іске асыру шеңберінде тікелей шарт жасасу арқылы туристік ақпараттық орталықтарды қаржыландырады;
13-8) туристік қызмет объектілерін салу, реконструкциялау кезінде кәсіпкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтейді;
13-9) уәкілетті органмен келісу бойынша күтіп-ұсталуы кезіндегі шығындардың бір бөлігі өтелетін санитариялық-гигиеналық тораптардың тізбелерін бекітеді;
13-10) елді мекендерден тыс жердегі туристерді орналастыру орындарына дейін облыстық және аудандық маңызы бар кірме автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
13-11) кәсіпкерлік субъектілерінің жол бойындағы сервис объектілерін салу бойынша шығындарының бір бөлігін өтейді;
13-12) кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды күтіп-ұстауға арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялайды;
13-13) туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне сыйымдылығы жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, сегiзден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралдарын сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтейді;";
2-тармақтың 5) тармақшасындағы "және өз бетінше туризмді дамытуға" деген сөздер алып тасталсын;
11) 3-тарау мынадай мазмұндағы 14-1, 14-2 және 14-3-баптармен толықтырылсын:
"14-1-бап. Басым туристік аумақтар
1. Туристендіру картасының республикалық деңгейдегі объектілері тізбесіне енгізілген, туристік дамытудың ерекше әлеуеті бар аумақ басым туристік аумақ болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар басым туристік аумаққа қатысушылар болып табылады.
3. Басым туристік аумақ:
синергетикалық әсер есебінен аумақтың туристік нарықтағы бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
туристік қызмет субъектілері жұмысының тиімділігін арттыру;
туризмді дамытудың неғұрлым перспективалы нүктелерінде ресурстарды (материалдық, зияткерлік және басқаларын) шоғырландыру мақсатында құрылады.

4. Строительство объектов, способных удовлетворить потребности туриста, на приоритетных туристских территориях осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 14-2. Государственная поддержка инвестиций
Для юридических лиц, реализующих инвестиционный приоритетный проект на приоритетной туристской территории, предоставляются преференции в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 14-3. Полномочия организации, созданной Правительством Республики Казахстан в целях развития внутреннего и въездного туризма
Организация, созданная Правительством Республики Казахстан в целях развития внутреннего и въездного туризма, наделяется следующими полномочиями:
1) осуществляет организацию мероприятий, направленных на развитие въездного и внутреннего туризма;
2) осуществляет продвижение Республики Казахстан и ее туристских возможностей на международном и внутреннем туристских рынках, в том числе путем использования и развития национального туристского портала;
3) разрабатывает и продвигает национальные туристские бренды на международном и внутреннем туристских рынках, формирует и ведет их реестр в соответствии с утвержденными правилами;
4) разрабатывает маркетинговую стратегию в туристской отрасли, координирует и проводит мониторинг ее реализации;
5) участвует в создании и развитии туристских ресурсов;
6) проводит анализ туристского потенциала Республики Казахстан;
7) администрирует субсидирование стоимости билета, включенного в туристский продукт, при воздушной перевозке несовершеннолетних пассажиров на территории Республики Казахстан.";
12) статьи 15 и 15-3 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Общие условия осуществления туристской деятельности
1. Туроператор в сфере выездного туризма при осуществлении туроператорской деятельности в сфере выездного туризма обязан заключить договор обязательного страхования туриста в отношении каждого туриста, выезжающего за рубеж.
2. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях":
туроператорская деятельность в сфере выездного туризма является лицензируемым подвидом деятельности;
туроператорская деятельность в сфере въездного и внутреннего туризма является лицензируемым подвидом деятельности;
турагентская деятельность, а также деятельность гидов, экскурсоводов и инструкторов туризма, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуальных предпринимателей, осуществляются в уведомительном порядке.
Приостановление или прекращение действия лицензии на туроператорскую деятельность влечет запрет на оказание туристских услуг, за исключением обязательств, вытекающих из ранее заключенных договоров.
Приостановление действия лицензии на туроператорскую деятельность, прекращение действия лицензии на туроператорскую деятельность осуществляются в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан.
Туроператор обеспечивает оказание туристам всех услуг, входящих в туристский продукт, самостоятельно или с привлечением третьих лиц, на которых туроператором возлагается исполнение части или всех его обязательств перед туристами.
Туроператор в сфере выездного туризма осуществляет продвижение и реализацию туристского продукта исключительно через турагентов. Турагент при реализации туристского продукта, сформированного туроператором в сфере выездного туризма, обязан выдать туристский ваучер.
Туристский продукт, сформированный нерезидентом Республики Казахстан, продвигается путем включения в туристский продукт туроператора в сфере выездного туризма и реализуется в соответствии с настоящим Законом.

4. Басым туристік аумақтарда туристің қажеттіліктерін қанағаттандыра алатын объектілерді салу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
14-2-бап. Инвестицияларды мемлекеттiк қолдау
Басым туристік аумақта инвестициялық басым жобаны іске асыратын заңды тұлғалар үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес преференциялар беріледі.
14-3-бап. Ішкі туризм мен келу туризмін дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі құрған ұйымның өкілеттіктері
Ішкі туризм мен келу туризмін дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі құрған ұйымға мынадай өкілеттіктер беріледі:
1) келу туризмі мен ішкі туризмді дамытуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруды жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасын және оның туристік мүмкіндіктерін халықаралық және ішкі туристік нарықтарда, оның ішінде ұлттық туристік порталды пайдалану мен дамыту арқылы ілгерілетуді жүзеге асырады;
3) ұлттық туристік брендтерді әзірлейді және халықаралық және ішкі туристік нарықтарда ілгерілетеді, бекітілген қағидаларға сәйкес олардың тізілімін қалыптастырады және жүргізеді;
4) туристік саладағы маркетингтік стратегияны әзірлейді, оның іске асырылу мониторингін үйлестіреді және жүргізеді;
5) туристік ресурстарды құруға және дамытуға қатысады;
6) Қазақстан Республикасының туристік әлеуетіне талдау жүргізеді;
7) Қазақстан Республикасының аумағында кәмелетке толмаған жолаушыларды әуемен тасымалдау кезінде туристік өнімге қосылған билет құнын субсидиялауды әкімшілендіреді.";
12) 15 және 15-3-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Туристік қызметті жүзеге асырудың жалпы шарттары
1. Шығу туризмі саласындағы туроператор шығу туризмі саласындағы туроператорлық қызметті жүзеге асыру кезінде шетелге шығатын әрбір туриске қатысты туристі міндетті сақтандыру шартын жасасуға міндетті.
2. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес:
шығу туризмі саласындағы туроператорлық қызмет лицензияланатын қызметтің кіші түрі болып табылады;
келу туризмі мен ішкі туризм саласындағы туроператорлық қызмет лицензияланатын қызметтің кіші түрі болып табылады;
турагенттік қызмет, сондай-ақ Қазақстан Республикасында дара кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын гидтердің, экскурсоводтардың және туризм нұсқаушыларының қызметі хабарлама жасау тәртібімен жүзеге асырылады.
Туроператорлық қызметке арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру немесе тоқтату, бұрын жасалған шарттардан туындайтын міндеттемелерді қоспағанда, туристік қызметтер көрсетуге тыйым салуға алып келеді.
Туроператорлық қызметке арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру, туроператорлық қызметке арналған лицензияның қолданысын тоқтату Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Туроператор туристерге туристік өнімге кіретін барлық көрсетілетін қызметтерді дербес өзі немесе туроператор туристер алдындағы өз міндеттемелерінің бір бөлігін немесе барлығын орындауды жүктейтін үшінші тұлғаларды тарта отырып көрсетуді қамтамасыз етеді.
Шығу туризмі саласындағы туроператор туристік өнімді ұсынуды және өткізуді тек қана турагенттер арқылы жүзеге асырады. Турагент шығу туризмі саласындағы туроператор қалыптастырған туристік өнімді өткізу кезінде туристік ваучер беруге міндетті.
Қазақстан Республикасының бейрезиденті қалыптастырған туристік өнім шығу туризмі саласындағы туроператордың туристік өніміне енгізу арқылы ұсынылады және осы Заңға сәйкес өткізіледі.

3. Турагент продвигает и реализует туристам туристский продукт, сформированный туроператором, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Продвижение и реализация туристского продукта турагентом осуществляется на основании агентского договора на реализацию туристского продукта, заключенного с туроператором в письменной форме.
Агентский договор на реализацию туристского продукта между туроператором и турагентом должен содержать:
сведения о туроператоре, сформировавшем туристский продукт;
полномочия турагента на совершение сделок с туристами от имени туроператора;
порядок взаимодействия туроператора и турагента в случае предъявления туристом либо третьими лицами, оказывающими отдельные туристские услуги, входящие в туристский продукт, претензии;
описание туристского маршрута;
достоверную информацию о туристском продукте и ответственности каждой из сторон перед туристом за непредоставление или предоставление недостоверной информации о туристском продукте.
Туроператор несет предусмотренную законами Республики Казахстан ответственность перед туристом за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по договору на туристское обслуживание (в том числе за неоказание или ненадлежащее оказание туристам услуг, входящих в туристский продукт, независимо от того, кем должны были оказываться или оказывались эти услуги).
4. Туроператорская деятельность, направленная на удовлетворение религиозных потребностей, осуществляется в порядке, определяемом государственным органом, осуществляющим государственное регулирование в сфере религиозной деятельности, по согласованию с уполномоченным органом.";
"Статья 15-3. Уведомления в сфере туризма
1. Уведомление о начале или прекращении осуществления деятельности гида, экскурсовода, инструктора туризма, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуальных предпринимателей, турагента подается в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
2. Заявители, направляющие уведомление о начале осуществления турагентской деятельности, прилагают сведения по форме, утвержденной уполномоченным органом.
3. Заявители, направляющие уведомление о начале осуществления деятельности в качестве гида, экскурсовода, инструктора туризма, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуальных предпринимателей, к уведомлению прилагают сведения по форме, утвержденной уполномоченным органом, и сертификат о прохождении подготовки в сфере туризма.";
13) статью 27-1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Система гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма не распространяется на правоотношения граждан Республики Казахстан с турагентами, туроператорами, туроператорами-фрахтователями, администратором системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма и уполномоченным органом, связанные с поездками делового характера.";

3. Турагент туроператор қалыптастырған туристік өнімді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес туристерге ұсынады және өткізеді.
Турагенттің туристік өнімді ұсынуы және өткізуі туроператормен жазбаша нысанда жасалған туристік өнімді өткізуге арналған агенттік шарт негізінде жүзеге асырылады.
Туроператор мен турагент арасындағы туристік өнімді өткізуге арналған агенттік шартта мыналар қамтылуға тиіс:
туристік өнімді қалыптастырған туроператор туралы мәліметтер;
турагенттің туроператор атынан туристермен мәмілелер жасауға өкілеттіктері;
турист не туристік өнімге кіретін жекелеген туристік қызметтерді көрсететін үшінші тұлғалар талап қойған жағдайдағы туроператор мен турагенттің өзара іс-қимыл тәртібі;
туристік маршруттың сипаттамасы;
туристік өнім туралы анық ақпарат және туристік өнім туралы ақпарат бермегені немесе анық емес ақпарат бергені үшін тараптардың әрқайсысының турист алдындағы жауаптылығы.
Туроператор туристік қызмет көрсетуге арналған шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін (оның ішінде осы қызметтерді кімнің көрсетуге тиіс болғанына немесе кімнің көрсеткеніне қарамастан, туристерге туристік өнімге кіретін қызметтерді көрсетпегені немесе тиісінше көрсетпегені үшін) туристің алдында Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылықта болады.
4. Діни қажеттіліктерді қанағаттандыруға бағытталған туроператорлық қызмет уәкілетті органмен келісу бойынша діни қызмет саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.";
"15-3-бап. Туризм саласындағы хабарламалар
1. Қазақстан Республикасында дара кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын гидтің, экскурсоводтың, туризм нұсқаушысының, турагенттің қызметін жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес беріледі.
2. Турагенттік қызметті жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарлама жіберетін өтініш берушілер уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша мәліметтерді қоса береді.
3. Қазақстан Республикасында дара кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын гид, экскурсовод, туризм нұсқаушысы ретінде қызметті жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарламаны жіберетін өтініш берушілер хабарламаға уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша мәліметтерді және туризм саласында даярлықтан өткені туралы сертификатты қоса береді.";
13) 27-1-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесі Қазақстан Республикасы азаматтарының турагенттермен, туроператорлармен, туроператор-әуе кемесімен жалданушылармен, Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесінің әкімшісімен және уәкілетті органмен іскерлік сипаттағы сапарларға байланысты құқықтық қатынастарына қолданылмайды.";

14) статью 27-2 дополнить пунктами 6 и 7 следующего содержания:
"6. Администратор системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма осуществляет:
администрирование механизма присвоения туристского кода гражданам Республики Казахстан в рамках выездного туризма;
прием дифференцированной суммы гарантирования, определенной Правительством Республики Казахстан.
7. Администратор системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма обязан:
осуществить в соответствии с правилами функционирования системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма возврат внесенной банковской гарантии, а также перечисленных средств за реализованные туристские продукты субъектом системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма при условии отсутствия фактов вывоза граждан Республики Казахстан по вине данного субъекта в случае прекращения им вида туроператорской деятельности в сфере выездного туризма;
осуществить возврат внесенной банковской гарантии субъектом системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма данному субъекту при достижении предельной суммы банковской гарантии;
обеспечить применение метода зачета перечислений на следующий календарный год для субъектов системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма через три года с момента вхождения данного субъекта в систему, за исключением суммы комиссии, отведенной на деятельность администратора системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма.";
15) пункт 3 статьи 27-3 изложить в следующей редакции:
"3. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в случае выявления оказания гражданам Республики Казахстан туристских услуг в сфере выездного туризма туроператором или туроператором-фрахтователем, не исполняющим обязательства, предусмотренные настоящей статьей, или исполняющим их ненадлежащим образом, обязан в течение трех рабочих дней со дня выявления такого обстоятельства осуществить приостановление действия лицензии (приложения к лицензии) на туристскую операторскую деятельность в сфере выездного туризма в соответствии с законами Республики Казахстан.";
16) статью 28-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 28-1. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности
1. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности осуществляется в форме проверки и профилактического контроля.

14) 27-2-бап мынадай мазмұндағы 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
"6. Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесінің әкімшісі:
шығу туризмі шеңберінде Қазақстан Республикасының азаматтарына туристік код беру тетігін әкімшілендіруді;
Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған кепілдік берудің сараланған сомасын қабылдауды жүзеге асырады.
7. Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесінің әкімшісі:
Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесінің жұмыс істеу қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесінің субъектісі шығу туризмі саласындағы туроператорлық қызметтің түрін тоқтатқан жағдайда осы субъектінің кінәсінен Қазақстан Республикасының азаматтарын әкету фактілері болмаған кезде ол енгізген банк кепілдігін, сондай-ақ өткізген туристік өнімдер үшін аударылған қаражатты қайтаруды жүзеге асыруға;
банк кепілдігінің шекті сомасына қол жеткізілген кезде Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесінің субъектісі енгізген банк кепілдігін осы субъектіге қайтаруды жүзеге асыруға;
Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесі әкімшісінің қызметіне бөлінген комиссия сомасын қоспағанда, осы субъект жүйеге кірген кезден бастап үш жылдан кейін Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесінің субъектілері үшін аударымдарды келесі күнтізбелік жылға есепке жатқызу әдісінің қолданылуын қамтамасыз етуге міндетті.";
15) 27-3-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы бапта көзделген міндеттемелерді орындамайтын немесе тиісті түрде орындамайтын туроператордың немесе туроператор-әуе кемесімен жалданушының Қазақстан Республикасының азаматтарына шығу туризмі саласындағы туристік қызметтерді көрсеткені анықталған жағдайда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы осындай мән-жай анықталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шығу туризмі саласындағы туристік операторлық қызметке арналған лицензияның (лицензияға қосымшаның) қолданысын тоқтата тұруды жүзеге асыруға міндетті.";
16) 28-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"28-1-бап. Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау
1. Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау тексеру және профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.

2. Проверка и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящей статьей.
3. Целями профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля являются своевременное пресечение и недопущение нарушений, предоставление субъекту контроля права самостоятельного устранения нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля, и снижение административной нагрузки на субъект контроля.
Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля осуществляется уполномоченным органом в форме анализа информации.
Источниками информации для анализа являются:
официальная статистическая информация;
информация государственных органов;
информация организации по формированию и ведению базы данных;
информация организации, созданной Правительством Республики Казахстан в целях развития внутреннего и въездного туризма;
информация администратора системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма;
информация, поступающая от субъектов туристской деятельности.
В случае выявления нарушений по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля в действиях (бездействии) субъекта контроля уполномоченным органом оформляется и направляется рекомендация об устранении нарушений в срок не позднее пяти рабочих дней со дня выявления нарушений.
Рекомендация об устранении нарушений должна быть вручена субъекту контроля лично под роспись или иным способом, подтверждающим факты отправки и получения.
Рекомендация об устранении нарушений, направленная одним из нижеперечисленных способов, считается врученной в следующих случаях:
1) нарочно – с даты отметки в рекомендации о получении;
2) почтой – заказным письмом с уведомлением;
3) электронным способом – с даты отправки уполномоченным органом на электронный адрес субъекта контроля, указанный в письме при запросе уполномоченного органа.
4. Рекомендация об устранении нарушений должна быть исполнена в течение десяти рабочих дней со дня, следующего за днем ее вручения.
5. Субъект контроля в случае несогласия с нарушениями, указанными в рекомендации об устранении нарушений, вправе направить в уполномоченный орган, направивший рекомендацию об устранении нарушений, возражение в течение пяти рабочих дней со дня, следующего за днем ее вручения.

2. Тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы бапқа сәйкес жүзеге асырылады.
3. Бұзушылықтардың уақтылы жолын кесу және оларға жол бермеу, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды өз бетінше жою құқығын бақылау субъектісіне беру және бақылау субъектісіне әкімшілік жүктемені төмендету бақылау объектісіне (субъектісіне) бармай профилактикалық бақылаудың мақсаттары болып табылады.
Бақылау объектісіне (субъектісіне) бармай профилактикалық бақылауды уәкілетті орган ақпаратты талдау нысанында жүзеге асырады.
Мыналар талдау үшін ақпарат көздері болып табылады:
ресми статистикалық ақпарат;
мемлекеттік органдардың ақпараты;
дерекқорды қалыптастыру мен жүргізу жөніндегі ұйымның ақпараты;
ішкі туризм мен келу туризмін дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі құрған ұйымның ақпараты;
Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесі әкімшісінің ақпараты;
туристік қызмет субъектілерінен келіп түсетін ақпарат.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша бақылау субъектісінің әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) бұзушылықтар анықталған жағдайда уәкілетті орган бұзушылықтар анықталған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды ресімдейді және жібереді.
Бұзушылықтарды жою туралы ұсыным бақылау субъектісінің жеке өзіне қолын қойғызып немесе жөнелту және алу фактілерін растайтын өзге де тәсілмен табыс етілуге тиіс.
Төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген бұзушылықтарды жою туралы ұсыным мынадай жағдайларда:
1) қолма-қол – ұсынымда оны алғаны туралы белгі қойылған күннен бастап;
2) поштамен – хабарламасы бар тапсырысты хатпен;
3) электрондық тәсілмен – уәкілетті органның сұрау салуы кезінде хатта көрсетілген бақылау субъектісінің электрондық мекенжайына уәкілетті орган жіберген күннен бастап табыс етілді деп есептеледі.
4. Бұзушылықтарды жою туралы ұсыным табыс етілген күнінен кейінгі күннен бастап он жұмыс күні ішінде орындалуға тиіс.
5. Бақылау субъектісі бұзушылықтарды жою туралы ұсынымда көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, бұзушылықтарды жою туралы ұсыным табыс етілген күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны жіберген уәкілетті органға қарсылық жіберуге құқылы.

6. Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений влечет назначение профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля путем включения в полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
7. Профилактический контроль без посещения субъектов (объектов) контроля проводится не чаще одного раза в год.".
7. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах":
1) в пункте 2 статьи 3:
в подпункте 3) слова "и районными центрами" заменить словами ", районными центрами и объектами туристской деятельности, находящимися вне населенных пунктов";
подпункт 4) дополнить словами "и объектами туристской деятельности, находящимися вне населенных пунктов";
2) в статье 13:
часть первую пункта 1-1 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) строительство, реконструкция, ремонт и содержание подъездных автомобильных дорог областного значения до объектов туристской деятельности, находящихся вне населенных пунктов;";
пункт 2 дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
"2-2) строительство, реконструкция, ремонт и содержание подъездных автомобильных дорог районного значения до объектов туристской деятельности, находящихся вне населенных пунктов;".
8. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира":
1) статью 1 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) охотничьи собаки – национальные и другие породы собак, используемых на охоте;";
2) в части первой пункта 1 статьи 9:
подпункт 55) изложить в следующей редакции:
"55) разрабатывает и утверждает лимиты изъятия видов животных, являющихся объектом охоты, и лимиты изъятия рыбных ресурсов и других водных животных;";
в подпункте 62) слова "переносе установленных сроков пользования и (или) запрета на пользование объектами животного мира," исключить;
в подпункте 69) слова "и разведения животных в неволе и (или) полувольных условиях" заменить словами ", разведения в неволе и полувольных условиях редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и видов животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения";
дополнить подпунктом 76-1) следующего содержания:
"76-1) принимает решение о переносе срока запрета на изъятие объектов животного мира на пятнадцать календарных дней в ту или иную сторону в зависимости от природно-климатических условий без изменения общей продолжительности запрета по рекомендации аккредитованных научных организаций в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;";

6. Бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамау бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізіміне енгізу жолымен бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тағайындауға алып келеді.
7. Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бармай профилактикалық бақылау жылына бір реттен жиілетпей жүргізіледі.".
7. "Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-баптың 2-тармағында:
3) тармақшадағы "және аудан орталықтарымен" деген сөздер ", аудан орталықтарымен және елді мекендерден тыс жердегі туристік қызмет объектілерімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша "мекендермен" деген сөзден кейін "және елді мекендерден тыс жердегі туристік қызмет объектілерімен" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 13-бапта:
1-1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) елді мекендерден тыс жердегі туристік қызмет объектілеріне дейін облыстық маңызы бар кірме автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
"2-2) елді мекендерден тыс жердегі туристік қызмет объектілеріне дейін аудандық маңызы бар кірме автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау;".
8. "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) аңшы иттер – аңшылықта пайдаланылатын иттердің ұлттық және басқа да тұқымдары;";
2) 9-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде:
55) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"55) аулау объектісі болып табылатын жануарлар түрлерін алып қою лимиттерін және балық ресурстары мен басқа да су жануарларын алып қою лимиттерін әзірлейді және бекітеді;";
62) тармақшадағы ", жануарлар дүниесі объектілерін пайдаланудың және (немесе) пайдалануға тыйым салудың белгіленген мерзімдерін ауыстыру" деген сөздер алып тасталсын;
69) тармақшадағы "жануарларды еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұстау және" деген сөздер "жануарлардың сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерін және Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның қолданылу аясына кіретін жануарлардың түрлерін еріксіз және жартылай ерікті жағдайларда ұстау," деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 76-1) тармақшамен толықтырылсын:
"76-1) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы аккредиттелген ғылыми ұйымдардың ұсынымы бойынша тыйым салудың жалпы ұзақтығын өзгертпестен, жануарлар дүниесі объектілерін алып қоюға тыйым салу мерзімін табиғи-климаттық жағдайларға байланысты қайсыбір жағына күнтізбелік он бес күнге ауыстыру туралы шешім қабылдайды;";

3) в части второй пункта 4 статьи 22 слова "лимита изъятия объектов животного мира, утвержденного" заменить словами "лимита изъятия видов животных, являющихся объектом охоты, и лимита изъятия рыбных ресурсов и других водных животных, утвержденных";
4) в части третьей пункта 1-3 статьи 26 слова "объектов животного мира" заменить словами "рыбных ресурсов и других водных животных";
5) в пункте 1 статьи 29:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Лимит изъятия рыбных ресурсов и других водных животных устанавливается на период с 1 июля текущего года по 1 июля будущего года.";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"Лимит изъятия видов животных, являющихся объектом охоты, устанавливается на период с 15 февраля текущего года по 15 февраля будущего года.";
6) часть вторую пункта 4 статьи 34 после слова "изъятия" дополнить словами "рыбных ресурсов и других водных";
7) в пункте 5 статьи 38:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) с ловчими хищными птицами, включая временно ввезенных в целях проведения охоты, без их регистрации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 27) исключить;
8) подпункт 2) статьи 50 изложить в следующей редакции:
"2) условия содержания, разведения в неволе и полувольных условиях редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и видов животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения;";
9) в подпункте 8-2) пункта 2 статьи 52 слова "и разведения животных в неволе и (или) полувольных условиях" заменить словами ", разведения в неволе и полувольных условиях редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и видов животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения";
10) пункт 2 статьи 56 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) останавливать транспортные и плавучие средства на территории закрепленного охотничьего угодья, рыбохозяйственного водоема и (или) участка и его береговой полосе при выезде из них.".
9. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях":

3) 22-баптың 4-тармағының екінші бөлігіндегі "жануарлар дүниесi объектілерін алып қою лимиті" деген сөздер "аулау объектісі болып табылатын жануарлар түрлерін алып қою лимиті және балық ресурстары мен басқа да су жануарларын алып қою лимиті" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 26-баптың 1-3-тармағының үшінші бөлігіндегі "жануарлар дүниесі объектілерін" деген сөздер "балық ресурстары мен басқа да су жануарларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 29-баптың 1-тармағында:
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын алып қою лимиті ағымдағы жылдың 1 шілдесінен бастап келесі жылдың 1 шілдесіне дейінгі кезеңге белгіленеді.";
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Аулау объектісі болып табылатын жануарлар түрлерін алып қою лимиті ағымдағы жылдың 15 ақпанынан бастап келесі жылдың 15 ақпанына дейінгі кезеңге белгіленеді.";
6) 34-баптың 4-тармағының екінші бөлігіндегі "Жануарларды аулау" деген сөздер "Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын алып қою" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 38-баптың 5-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) аң аулауды жүргізу мақсатында уақытша әкелінгендерді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тiркеместен аушы жыртқыш құстарды қолданып;";
27) тармақша алып тасталсын;
8) 50-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жануарлардың сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерін және Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның қолданылу аясына кіретін жануарлардың түрлерін еріксіз және жартылай ерікті жағдайларда ұстау, өсіру шарттары;";
9) 52-баптың 2-тармағының 8-2) тармақшасындағы "жануарларды еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұстау және" деген сөздер "жануарлардың сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерін және Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның қолданылу аясына кіретін жануарлардың түрлерін еріксіз және жартылай ерікті жағдайларда ұстау," деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 56-баптың 2-тармағы 5) тармақшасындағы "алып қоюға құқығы бар." деген сөздер "алып қоюға;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) бекітіліп берілген аңшылық алқабының, балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің аумағында және оның жағалау белдеуінде олардан шығу кезінде көлік және жүзу құралдарын тоқтатуға құқығы бар.".
9. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:

1) статью 6-1 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) центральным исполнительным органом, осуществляющим функции государственного управления в области туристской деятельности;";
2) подпункт 14-1) части первой статьи 8 изложить в следующей редакции:
"14-1) разработка правил осуществления туристской и рекреационной деятельности в государственных национальных природных парках по согласованию с центральным исполнительным органом, осуществляющим функции государственного управления в области туристской деятельности;";
3) дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
"Статья 8-1. Компетенция центрального исполнительного органа, осуществляющего функции государственного управления в области туристской деятельности
К компетенции центрального исполнительного органа, осуществляющего функции государственного управления в области туристской деятельности, относятся:
1) реализация государственной политики по развитию туризма на территории государственных национальных природных парков;
2) участие в разработке генеральных планов развития инфраструктуры государственных национальных парков;
3) привлечение инвестиций в развитие инфраструктуры туризма и рекреации;
4) осуществление иных полномочий, предусмотренных настоящим Законом, иными законами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
4) в статье 38:
в абзаце втором подпункта 1) пункта 1:
после слов "услуг по" дополнить словами "строительству и";
слова "(кроме дорог общего пользования)" исключить;
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Средства природоохранных учреждений также формируются за счет:
1) взимания платы с объектов туристского и рекреационного назначения;
2) взимания платы с туристов, за исключением платы с пенсионеров, инвалидов, ветеранов Великой Отечественной войны, ветеранов боевых действий на территории других государств, ветеранов, приравненных по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранов труда, детей дошкольного возраста;
3) взимания платы за въезд автомобильного транспортного средства на территорию природоохранных учреждений.";
5) пункт 1 статьи 43-1 изложить в следующей редакции:
"1. На территории Маркакольского государственного природного заповедника допускаются:
1) любительское (спортивное) рыболовство для нужд местного населения, проживающего в охранной зоне данного заповедника, на специально выделенных участках на основании биологического обоснования при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

1) 6-1-бап мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) туристік қызмет саласындағы мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;";
2) 8-баптың бірінші бөлігінің 14-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14-1) туристік қызмет саласындағы мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы органмен келісу бойынша мемлекеттік ұлттық табиғи парктерде туристік және рекреациялық қызметті жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу;";
3) мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
"8-1-бап. Туристік қызмет саласындағы мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы органның құзыреті
Туристік қызмет саласындағы мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы органның құзыретіне мыналар жатады:
1) мемлекеттік ұлттық табиғи парктердің аумағында туризмді дамыту жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) мемлекеттік ұлттық парктердің инфрақұрылымын дамытудың бас жоспарларын әзірлеуге қатысу;
3) туризм және рекреация инфрақұрылымын дамытуға инвестициялар тарту;
4) осы Заңда, өзге де заңдарда, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.";
4) 38-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасының екінші абзацында:
"(ортақ пайдаланылатын жолдардан басқа)" деген сөздер алып тасталсын;
"орналастыру" деген сөз "салу және орналастыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Табиғат қорғау мекемелерінің қаражаты:
1) туристік және рекреациялық мақсаттағы объектілерден төлемақы алу;
2) зейнеткерлерден, мүгедектерден, Ұлы Отан соғысының ардагерлерінен, басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлерінен, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерден, еңбек ардагерлерінен, мектеп жасына дейінгі балалардан алынатын төлемақыны қоспағанда, туристерден төлемақы алу;
3) автомобиль көлік құралының табиғат қорғау мекемелерінің аумағына кіргені үшін төлемақы алу есебінен де қалыптастырылады.";
5) 43-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығының аумағында:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған кезде биологиялық негіздеменің негізінде арнайы бөлінген учаскелерде, осы қорықтың күзету аймағында тұратын жергілікті халықтың мұқтажы үшін әуесқойлық (спорттық) балық аулауға;

2) регулирование численности животных на основании биологического обоснования при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы.";
6) пункт 5 статьи 45:
после слов "любительского (спортивного) рыболовства," дополнить словами "общего пользования животным миром,";
после слов "осуществляются строительство и эксплуатация рекреационных центров," дополнить словами "вольеров для разведения и содержания диких животных,";
7) пункт 1 статьи 47 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) общее пользование животным миром;".
10. В Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения":
1) подпункт 9) статьи 9 исключить;
2) подпункт 9-1) части первой статьи 49 изложить в следующей редакции:
"9-1) без объяснения причин при наличии сведений у органов национальной безопасности Республики Казахстан об их причастности к экстремизму или террористической деятельности;".
11. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
1) строку 87 приложения 1 изложить в следующей редакции:
"
87.
Лицензия на туристскую операторскую деятельность
1) в сфере выездного туризма
Неотчуждаемая; класс 1
2) в сфере въездного и внутреннего туризма
";
2) пункты 32 и 33 приложения 3 изложить в следующей редакции:
"32. Уведомление о начале или прекращении туристской агентской деятельности
33. Уведомление о начале или прекращении деятельности гида, экскурсовода, инструктора туризма, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуальных предпринимателей".
Сноска. Статья 1 с изменениями, внесенными Законом РК от 16.03.2026 № 270-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
подпункта 1), абзацев третьего, четвертого, шестого, седьмого, четырнадцатого, пятнадцатого, восемнадцатого – двадцатого, двадцать седьмого – двадцать девятого, тридцать второго – тридцать шестого подпункта 2), абзаца пятого подпункта 3), абзацев второго – четвертого подпункта 9), абзацев четвертого и пятого подпункта 10), абзацев четвертого – седьмого, двадцать третьего – двадцать шестого подпункта 12) пункта 6, пункта 11 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
пункта 1, пункта 2, пункта 5, абзаца восьмого подпункта 3), подпунктов 6), 8), абзацев восьмого, одиннадцатого – семнадцатого, девятнадцатого и двадцатого подпункта 9), абзацев десятого – пятнадцатого подпункта 10), абзацев десятого, одиннадцатого и двадцатого подпункта 11) пункта 6, пункта 7 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2022 года;

2) мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған кезде биологиялық негіздеменің негізінде жануарлар санын реттеуге жол беріледі.";
6) 45-баптың 5-тармағы:
"аулауды" деген сөзден кейін ", жануарлар дүниесін ортақ пайдалануды" деген сөздермен толықтырылсын;
"орталықтарды," деген сөзден кейін "жабайы жануарларды өсіру мен ұстауға арналған вольерлерді," деген сөздермен толықтырылсын;
7) 47-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) жануарлар дүниесін ортақ пайдалану;".
10. "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 9-баптың 9) тармақшасы алып тасталсын;
2) 49-баптың бірінші бөлігінің 9-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-1) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарында олардың экстремизмге немесе террористік әрекетке қатысы бары туралы мәліметтер болған кезде, себептері түсіндірілместен;".
11. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-қосымшаның 87-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
87.
Туристік операторлық қызметке арналған лицензия
1) шығу туризмі саласындағы
Иеліктен шығарылмайтын;
1-сынып
2) келу туризмі мен ішкі туризм саласындағы
";
2) 3-қосымшаның 32 және 33-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:".
"32. Туристік агенттік қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама
33. Қазақстан Республикасында дара кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын гид, экскурсовод, туризм нұсқаушысы қызметінің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама".
Ескерту. 1-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 16.03.2026 № 270-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2-бап.
1. Осы Заң:
алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 6-тармағының 1) тармақшасын, 2) тармақшасының үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші, он төртінші, он бесінші, он сегізінші – жиырмасыншы, жиырма жетінші – жиырма тоғызыншы, отыз екінші – отыз алтыншы абзацтарын, 3) тармақшасының бесінші абзацын, 9) тармақшасының екінші – төртінші абзацтарын, 10) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 12) тармақшасының төртінші – жетінші, жиырма үшінші – жиырма алтыншы абзацтарын, 11-тармағын;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағын, 2-тармағын, 5-тармағын, 6-тармағы 3) тармақшасының сегізінші абзацын, 6), 8) тармақшаларын, 9) тармақшасының сегізінші, он бірінші – он жетінші, он тоғызыншы және жиырмасыншы абзацтарын, 10) тармақшасының оныншы – он бесінші абзацтарын, 11) тармақшасының оныншы, он бірінші және жиырмасыншы абзацтарын, 7-тармағын;

2. Лица, осуществляющие туристскую операторскую деятельность на основании лицензии на туроператорскую деятельность, обязаны в течение шести месяцев со дня введения в действие пункта 11 статьи 1 настоящего Закона переоформить лицензию с учетом наименования подвида деятельности в соответствии с приложением 1 к Закону Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
Сноска. Статья 1 с изменениями, внесенными Законом РК от 16.03.2026 № 270-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

2. Туроператорлық қызметке арналған лицензия негізінде туристік операторлық қызметті жүзеге асыратын тұлғалар осы Заңның 1-бабының 11-тармағы қолданысқа енгізілген күннен бастап алты ай ішінде "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына 1-қосымшаға сәйкес қызметтің кіші түрінің атауын ескере отырып, лицензияны қайта ресімдеуге міндетті.
Ескерту. 2-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 16.03.2026 № 270-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ